GroenteveilingeD, Plaatselijk Nieuws. 386ste Staatsloterij. M a rktberichten. Gemengd Nieuws. *an krachi middei 431 in hut veid geviucht-waar h* Burgerlijke Stand. Binnenlandscii Nieuws. zomer op de verschillende dorpen gehouden wercfen. de algemeene medewerking van de Texelaars te ver krijgen: ieder, die wat te missen had werd voor grooter of kleiner bedrag aandeelhouder in de nieuwe onderne- ming en zoo goed waren de voorbereidende maatre gelen genomen en zoo wakker en eensgezind waren de Texelaren, dat toen 15 Augustus de eigen boot voorloopig een huurboot, in de vaart werd gebracht, er van stonde aan geen enkel passagier meer met de oude booten van de firma Bosman meevoer; het was in die eerste weken een interessant gezicht op da- •gen van druk verkeer aan de Texelsche haven te zijn: de eigen boot kwam met een groot aantal passagiers; die van de firma' Bosman vervoerde alleen de post. En -zoo is het dank zij de eensgezindheid der Texela ren en de medewerking der Helderschen. gebleven tot nu toe. Het spreekwoord: wie het onderste uit de kan wil hebben enz., is ook nu weer bewaarheid. Het nieuwe schip, dat gebouwd wordt en in Augus tus zal varen, wordt een prachtig schip, voldoende aan alle eischen, zelfs van de nieuwe, nog niet eens aangenomen wet op de scheepvaart. De goede naam, dien de firma Jacobs zich reeds, ook in het buitenland, verworven heeft, is er borg voor. dat het een goed. solied, sterk schip zal zijn. Het wordt gebouwd onder toezicht van „\eritas volgens onge veer dezelfde plannen als een vorig op diezelfde werf gebouwd schip, dat voor Deensche rekening bestemd was. Dit schip was gebouwd als ijsbreker en voldeed zoo goed, dat er dagen zijn geweest, dat de eenige 'boot, die in den winter in Denemarken voer. de llol- landsche boot van Jacobs was. Tpch was het ijs soms zoo dik, dat het over de verschansing heenschoof. Geen wonder dus, dat op deze boot nog in hetzelfde jaar twee nieuwe bestellingen van ongeveer gelijken inhoud volgden. Alweer dus een bewijs, dat men voor goed werk nog niet naar het buitenland behoeft te gaan. en dat onze nijverheid ook in dit punt haar ouden roem glansrijk heeft terug veroverd. Voor de Texelaren is de nieuwe stoombootdienst een zegenin de eerste plaats zullen zij nu zelf in hoofdzaak de voordeelen genieten van het drukke stoom- bootveer, in de tweede plaats zullen zij met de nieuw gebouwde boot 's winters bij ijsgang niet meer afgezon derd zitten van den vasten wal en in de derde plaats heeft deze geschiedenis hen geleerd, dat zij veel tot stand kunnen brengen wanneer zij maar eensgezind! zijn, en dat tegenover de samenwerking van een een drachtige, verstandige bevolking een ondernemer, dien het in de eerste plaats om winst te doen is, machteloos Moge voor Texel de nieuwe stoombootdienst tot in lengte van dagen een groote zegen blijken, moge zij de eerste zijn van een reeks ondernemin gen, die met gezamenlijke krachten in eendracht wor den ontworpen, in e'-ndracht worden uitgevoerd en alle tot meerderen bloei en grootere welvaart van Neer- lands Isola Bella. Barsingerhorn. Op den avond van Woensdag j.L had men de kolfbaan van den heer de Jong tot in alle hoeken bezet verwacht, en het lokaal was even meer dan halfvol. Dat was werkelijk een teleurstelling voor de kiesver- eeniging BarsingerhomHaringhuizen, die zoo geluk kig was geweest onzen afgevaardigde ter Tweede Kamer, den heer Jhr. Mr. P. van Foreest van. Heilo, dezen avond in haar midden te mogen hebben. Wat mocht men nu anders verwachten, dan dat zeer velen, uit verschillende plaatsen van dit district waren bijeenge komen om den heer van Foreest nader te leeren kennen als volksvertegenwoordiger. Zooals het meer gaat, was het ook hier, men heeft den mond vol van verlangens en wenschen, van eischen zelfs, en als de gelegenheid bestaat om voldoening aan die verlangens te krijgen, laat men die gelegenheid toch nog voorbij gaan. Gelukkig, de aanwezigen op de vergadering van Woensdagavond zullen wel niet nalaten om bij voor komende gelegenheid de talrijke afwezigen te wijzen op hun verzuim. De heer J. Kooiman, voorzitter van de Kiesveree- niging bovengenoemd, opende met eene korte toe spraak de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan den heer Foreest, die terstond zich op het tooneel De geachte Afgevaardigde begon met een woord van dank te richten tot de aanwezigen voor de vriende lijk welwillende ontvangst en met de verklaring, dat hij misschien enkelen zou moeten teleurstellen, name lijk hen, die van hem eene sierlijke rede mochten ver wachten. Trouwens hij was door het bestuur der kies- vereeniging uitgenoodigd, om eens eene harer verga deringen bij te wonen, meer ter kennismaking, dan wel als spreker. En zoo was het. Al dadelijk vond men zich geplaatst niet tegenover iemand begaafd met groot redenaarstalent, maar tegenover een man, die, in den vorm van een gemeenzaam gesprek gewoonweg, duidelijk en klaar, zijne gevoelens open baart, zoodat men weet, wat men aan hem heeft; een man, tot wien men zich aangetrokken gevoelt, omdat hij vertrouwen inboezemt. Een paar uren lang, met eene kleine pauze, is de geachte spreker aan het woord geweest en heeft Jiij zijnen hoorders een leerzaam kijkje gegeven op het Landsbestuur, waarbij zich de overtuiging vestigde, dat onze afgevaardigde een degelijk, werkzaam aandeel in verschillende belangrijke zaken op zich moet hebben genomen en bij voortduring het zijne bijdraagt tot de algemeene welvaart. Spreker stelde zich voor een en ander mede tedee- len over den politieken toestand waarin op het oogen- blik ons land verkeert, een toestand, dien hij on gelukkig moet noemen. Met een Tweede Kamer -die eene kleine meerder heid naar links heeft, tegenover eene Eerste Kamer, die overwegend tot de rechterzijde behoort, zal een Ministerie moeilijk kunnen regeeren. Spreker ging even de gebeurtenissen met het Mi nisterie sedert 1905 na, en kwam daarbij tot een be sluit, dat gebrek aan aaneensluiting der verschillende liberale partijen, en vooral de weigering van toena dering doo rde Vrijzinnig Democraten ons in dien onge- lukkigen toestand hadden gebracht, waarin wij ons thans bevinden. Men moet steeds in het oog houden, dat de kerke lijke partijen tegenover de liberalen den meer prak- tischen weg volgen, van machtsverkrijging door samen werking, al gaat dit ook met opoffering van betrek kelijk ondergeschikte voordeelen op sommige punten. Men weet immers hoe de Katholieken worden geleid door de Geestelijkheid en de antirevolutionnairen door de Standaard En nu het pas opgetreden Ministerie! Het was spreker meegevallen, dat het niet nog ster ker anti-liberaal was geworden. Een groot bezwaar tegen dit Ministerie vond spreker in de aanwezigheid van 3 Katholieken onder de le den. Hij zag daarin een gevaar voor ons land. Hij had mets tegen de Katholieken om hunne Gods dienstige gezindheid, doch hij vond het een treurig verschijnsel, dat de Katholieken, als partij, zich al meer en meer gaan afscheiden van de Protestanten, verwij dering kweeken in a llerlei zaken, groote en kleine, en dat er voor hen kapitalen zijn beschikbaar gesteld, waarmede ons vrije Nederland zou kunnen worden een Katholiek land. De vestiging van kloosters te Nie- dorp en bij Hoorn wijzen in dezen de richting aan, waarin gewerkt wordt. Spreker vreest, dat binnen kor ten tijd aanzienlijke en gewichtige betrekkingen van Rijkswege zullen worden gegeven, uitsluitend aan Ka tholieken, zoo mogelijk. Het is immers reeds zoo goed als vaststaand, dat waar eene betrekking open valt, waarin een Katholiek was geplaatst, die betrekking we der door een Katholiek 6chijnt te moeten worden ver vuld. En wat nu hebben wij liberalen tegen het gevaar, dat ons land dreigt, te doen? Eigenlijk niets anders dan aaneensluiten zonder uiter sten te zoeken. Hoezeer spreker hiervan het beste hoopte, hy kan niet ontkennen, dat er groote moeielykheden aan verbonden zijn, om het zoover te krijgen. De liberalen toch, zijn verdeeld in verschillende groe pen, die ieder zoo gaarne vast op hun stuk willen ble ven staan, terwijl daarbij nog bestaat eene zoogenaamde kleurlooze groep, die zich maar met niets bemoeit recht gemakkelijk I Zoodoende heeft het er iets van, dat men zou kunnen krjjgen twee uitersten, een naar rechts en een naar links, en dat zou spreker te bejammeren vindengema tigd optreden acht hij den rechten weg. Algemeen kiesrecht verlangen de uiterste partijen der liberalen, als de wensch van het volk. En hoe nu staat het daarmede? vraagt spreker. Merk waardige staaltjes haalt hij aan ten bewijze, dat die ge- wenschtheid zeer overschat wordt. Wat moe.te doet men er voor om zijne bevoegdheid als kiezer te verkrij gen En dan het stemmen zelf Spreker is niet tegen het meest uitgebreide kiesrecht, zelfs voor sommige vrouwen, maar stelt daarnaast als eischbijdrage in de belastingen zoo laag mogelijk. Eene andere groote zaak, die de uiterste partijen voorstaan of eischen, is groote uitbreiding van staats zorg, op allerlei gebied. Spreker moet zich daarvan een sterk tegenstander betoonen. Uitgebreide staatsbemoeiing vereischt een groot aan tal staatsambtenaren en ontzettende kosten. Nu reeds is het gedurig noodig paal en perk te stellen aan de eischen der bureaucratie met het oog op de financiën. Verrassend was de aanhaling door den spreker in de zen, van de wijze waarop met die „Rijkskosten" wordt omgesprongen, als men rekenen mag, dat „het heele Land er voor ligt!" zooals de uitdrukking luidt. Alles wil wel plaats nemen aan de Staatsruif, maar bijdragen in de kosten voor de Staatshuishouding, liefst niet. En dat kan spreker niet goedkeuren. Ten slotte gaf spreker nog eene beschouwing over het bfina onoplosbare vraagstuk der Defe.-sie. Hfj geloofde, dat er aan de inrichting onzer landsverde diging veel ontbreekt, doch dat de verbeteringen, die men daarin wil aanbrengen, vee! te groote sommen zou kosten, die veel noodiger besteed moesten worden tot andere doeleinden. Toch wenscht hij, dat ons land zich zal kunnen blijven verdedigen, doch niet ten koste van zoovele lasten, als onze jonge mannen ondervinden door die herhalingsoefeningen. Hjj is een voorstander van algemeene dienstplicht, van een goed geoefend en goed onderhouden leger, doch wil zoo spoedig mogelijk de herhalingsoefeningen zien afgeschaft. Spreker uit evenwel ook in dit geval de vrees, dat het tegenwoordige Ministerie niet aan zijne wenschen zal voldoen. Daarom spoort hij de liberalen aan om bij de eerst volgende groote verkiezing voor de Tweede Kamer eendrachtig op te treden voor de belangen van Land en Volk. Onder luid applaus kwam onze Afgevaardigde terug aan de Bestuurstafel en met hartelijke bewijzen van instemming dankte de Voorzitter, den heer Van Foreest voor zijne boeiende, leerrijke rede. Zoid-Scharwoude. Voor Vader en Moeder bij de Ned. Herv. diakonie, hebben zich reeds meer dan 10 echtparen als sollicitan ten aangemeld, waaronder 2 uit de gemeente zelf. Het salaris bedraagt f 100 met vrije woning en wat daar ver der bij behoort. Langendjjk. Door de slecht uitkomsten in de koolteelt aan den Langendjjk en Omstreken, zijn de prijzen der landerijen wel eenigszins gedaald. Maar toch wordt het land hier nog steeds duur betaald. Zoo werden de vorige weeK te Zuid-Scharwoude landerijen geveild, waarvoor nog ruim f100 per snees of ruim f4200 per HA. werd be steed. Deze akkers moeten zeker heel wat opbrengen, wil men zijn geld op die wijze nog rentegevend be leggen. Broek op Roode kool f 2.50 a f 7.25 per 100 stuks Dele kool Witte kool Bieten Uien 1.a - 1.20 50 K.G. „Nieuw Leven." Station Noord-Scharwoude. 12 Febr. Uien f 0.95 a f 1.10 per 50 K.G. Roode kool, 1ste srt. f6.50 a f7.—, 2de srt. f5.25 a f6. kleinere f3.50 a f5.—. Gele kool 1ste srt. f7.— a f7.50, 2de srt. f6.— a f6.75, kleinere f3.50 a f5.—. D. W. kool lste srt. f3.50 a f4.— 2de srt. f3.— a f3.25, kleinere fl.— a f2.50 per 100 stuks. 13 Febr. Uien f 1.— a f 1.10 per 50 K.G. Roode kool, lste st. f 6.50 a f 7.—, 2de s. f 5.— a f 6.-kleinere f 3— a f 4.75. Gele kool, lste s., f 7.— a f 7.50, 2de s. f 6.— a f 6.50, kleinere f 3.50 a f5.—. D.W. kool, lste s., f3.— a f 4.—, 2de s. f 2.60 a f 2.90, kleinére f 1.— a f 2.50 per 100 stuks. 14 Febr. Uien f 1.— a f 1.10 per 50 K.G. Roode kool lste srt. f 6.50 a f 6.75, 2de srt. f 5.-- a f 6.—, kleinere f 3.— a f4.75. Gele kool lste srt. f7.— a f7.50, 2de srt. f6.— a f6.50, kleinere f3.— a f5.—. D. W. kool lste srt. f3.25 a f 4.—, 2de srt. f2.75 a f 8.—, kleine f 1.— a f 2.50 per 100 stuks. Dorp Noord-Schar wonde. 15 Febr. Roode kool f6.— a f7.kleinere f4— af 5.— Gele kool f7.— a f8.—, kleinere f 3.— a f 6.—. D. W. kool f 3.— a f 4.—, kleinere f 2.— a f 2.50. Uien f 1.— a f 1.25. Gemeenteraad Schagen. Spoedeischende Raadsvergadering gehouden Donder dagavond jj. te 7 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, de heer H. J. Dot, Burgemeester, opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat deze vergadering is belegd naar aanleiding van de gehouden aanbesteding van het dempen der Nieuwe Lagezijde. Maar nu is ook nog een adres ingekomen van den heer R. Welling, dat épr! IG40G Kugr. Boter voorstelt, op deze vergadering te behandelen. De heer Welling dan vraagt eervol ontslag tegen 1 Mei a.s., wegens zyne benoeming te Amsterdam. B. en W. stellen voor aan dit verzoek gevolg te geven. De Raad vereenigt zich met dit voorstel. Daarna komt aan de orde; beslissing aangaande de demping der Nieuwe Laagzjjde. (Zie uitslag aanbeste ding vorig nommer.) De Voorzitter zegt, dat de laagste inschrijver voor de demping met grond is de heer A. Schreuder te Alkmaar voor f 3936, met zand de heer M. A. Kroone te Schagen voor f4625. Naar aanleiding van deze sommen advi- seeren B. en W., het werk te gunnen aan den heer A. Schreuder, te dempen met grond. En wel op grond van de mededeeling van Schreuder, nj. dat hij de specie zal aanvoeren per schuit van het hooge land De oude Kaag, waardoor beschadiging en verontreiniging der straten uitgesloten is. Die grond is zeer geschikt, om dat hij voor Vs uit zand bestaat. En bovendien kost zand nog een 600 gulden meer. De heer Roggeveen vraagt, of 't zeker is, in 't geval Schreuder 'twerk gegund wordt, dat alle grond zal worden aangevoerd per schuit en niet over den straat weg. Voorzitter antwoordt, dat zoo ver mogelijk de specie per schuit wordt gebracht. Waai1 die verder heen ver voerd moet worden, gaat 'tover rails en met kipwagen- tjes, dat is dus op 't terrein der demping zelf. De heer Roggeveen kan zich dan wel vereenigen met 't voorstel van B. en W. Spr. geeft de voorkeur aan zand, maar aangezien dit een belangrijk verschil vormt met grond en deze van de genoemde plaats wordt aan gevoerd, kan spreker wel meegaan met 't voorstel van B. en W. De heer Meurs hoort, dat Schrèuder van plan is, den grond per schuit aan te voeren. Kan 'tniet zijn nut hebben, hem de verplichting op te leggen? Opdat Schr. niet in de gelegenheid zij, t anders te doen? De heer Vader meent, dat daar niets op tegen is. Langendijk. f 2.50 a - 3.- a - 2.— a - 10.- a 1.— a 7.25 per 100 7-75 4-- 12.- 1000 1.20 50 Maar Schreuder heeft er bij verteld dat, als hij iets te kort komt van de terp(Sch. gelooft dat hö genoeg heeft) dit zal aanvoeren van eene andere plaats. Voor da ontbrekende legt hij dan echter geen rails, dat zou te dlDe heer Asjes was oorspronkelijk voor demping met zand, maar nu 't verschil wel f600 is, is hy ervoor het werk aan Schreuder te gunnen. De heer Roggeveen denkt, dat daar veel te kort grona De^heer Meurs vraagt, of 't de moeite niet had geloond, den gemeente opzichter de terp te laten opnemen Dan hadden we wat meer geweten. Schreuder kan wel de helft te kort hebben. 'tLag in de lijn dat te onderzoe ken, want 'tidée is geweest de straten te sparen en nu we 't geval kunnen hebben, dat Vs per schuit en 2/3 per wagen wordt aangevoerd, komt van dat idéé niets te- r6De heer Vader licht toe, dat de heer Schreuder ge- j zegd heeft, genoeg te hebben, en als hij tekort heeft, zal dat maar weinig zijn. Zjjn geheele inschrijving is gelieerd op den grond van deze terp, dus Schr. zal dat wel niet zoo ver mis hebben. De heer Buis meent, dat Keesman de terp opgenomen heeft in overleg met Schreuder. Keesman dacht dat er een 300 M3. te kort zou zijn. Nu nog eenige discussie vraagt de heer Feisser, welke termijn er gesteld is voor de uitvoering van 'twerk, waarop Voorzitter antwoordt dat 11 Juni 'twerk klaar moet zyn. I Hierna overgaande tot de stemming, wordt met alge meene stemmen aan Schreuder de demping opgedragen. De rondvraag niets opleverende, volgt sluiting der vergadering. Grondbelasting. Wjj herinneren er aan, dat dit jaar voor 'teerst de uitkomsten der herziening van de belastbare opbrengst der geboawde eigendommen in werking treden. Ge lukkig zullen de meeste eigenaars vooral van gebou wen voor den landbouw bestemd ervaren, dal hunne aanslagen verlaagd zijn. Wie nu echter niet zoo ge lukkig is, merken wjj op, dat thans de tijd van recla meeren tegen de geschatte opbrengst voorbij is. Tegen abuizen kan natuurlijk op de gewone wiize binnen den bepaalden tijd worden opgekomen. In de gemeenten, tot het kantoor Schagen behoorend, brengt tengevolge dezer herziening de grondbelasting in 1908 de som van f2855.31 minder op dan in 1907. Commies. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Zondervan, werkzaam aan het Inspectiebureau te Alkmaar, is be vorderd tot Commies. Verkocht. Het perceel bouwterrein in de Hoep alhier van Mej. de Wed. P. Rob, is voor f700 in eigendom overgegaan op den heer P. Klos te Dirkshorn. Op het perceel zal een burgerwoonhuis worden ge bouwd. Nieuwe Kiezers. Veertien personen hebben zich in onze gemeente aan gegeven om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Marktbericht. Er werden Donderdag beste prijzen voor vette runde ren besteed; zoo kreeg de heer C. Geel van Wieringer- waard f380, de heeren Gebr. Spaans van Barsingerhom f350, terwijl verschillende verkoopers van f300 tot f320 ontvingen. Dezen laatsten prijs ontving de heer Reinierse van Winkel. Deze afdeeling was dus goed. Van overhouders kan vrijwel hetzelfde gezegd worden. De meerpolders toonden goeden kooplust. Naar de Heerhugowaard ging een drift van 171 stuks, waarvan slechts 5 stuks beneden de f20 kostten. Kalf koeien waren iets vlugger, dank zy den iets verbeterden kaas- prijzen. Hier vooral zijn oorzaak en gevolg zeer gevoe lig ten opzichte van elkaar. Vetle varkens houden zich goed. Aanvoer en handel waren als voor 8 dagen. Naar slachtkonynen en soepkippen is thans veel vraag. De prijzen zijn daaraan evenredig. Boter stijgt nog, doch eieren daalden weer een trapje lager. R. C. kiesvereeniging. Door 10 leden geteekand is de aanvrage om eene buitengewone ledenvergadering van de R. C. Kiesvereeni ging ter zake leugenachtig bericht in „Onze Courant" te Hoorn bij het bestuur dier vereeniging ingediend. Ilarinoniekapel. Onze Harmoniekapel geeft 23 Februari haar 2e win- terconcert. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden portemonnaie. 5de K L A S S E, 17de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. Premie van f 3000 2274. f 400 8122. f 20017582. f 100 2085, 8118. Prijzen van f 70. 692 2071 5146 7625 11402 16721 17768 19146 960 3654 374 8148 14341 16189 18155 593 2034 772 7525 316 569 17602 Schagen, 13 Februari 1908. Stieren 10 Gelde Koeien 53 Vette Koeien i5 Kalf koeien 53 Nuchtere Kalveren 2 Vaarzen 700 Overhouders 3 Bokken en Geiten 12 Varkens (magere) 41 Varkens(vettep.K.P. 95 Biggen 200 Konijnen 150 Kippen Eenden -.— a 130.- a 160.- 180.- a 300.- 160.- a 250.- 9.- a 18.- 100.— a 105.- 17.— a 25.50 3.- a 12.— a -.44 a 7.- a .75 a -.75 a a 1.50 a -.70 a 3.20 a 8.- 15.- -.49 13.- 1.50 1.76 1.60 -.80 3.60 200 Kaas 5000 Kipeieren per 100 P Hoorn, 13 Febr. Aangevoerd 23 stapels kaas, wegende 10801 K.G. Kleine 30.50, Commissie f 29.50, Middelb. f Fabriekskaas f30.—. Alkmaar, 14 Febr. Tarwe Rogge Gerst, chev. Haver Paardeboonen Bruine boonen Witte boonen Citroenboonen Grauwe erwten Vale erwten Groene erwten Karwijzaad Blauwmaanzaad Rood mosterdzaad Aangev. 1460 H.L. a 7.— 7.40 a 6.50 a 3.85 a 6.25 a 8.- a 12.- a 12.50 a 20.- a 10.- a 18.- a 23.— a 16.- a 18.25 a 8.70 0.— 7.10 4.15 7.— 12.50 16.50 Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 7—14 Februari. GeborenGeene. Getrouwd: Pieter Smit, 29 jaar en Aaltje Kossen, 24 jftsn OverledenKlaas Vlaming, oud 67 jaren, echtgenoot van Elisabeth Dalmeijer. Een barre wraakneming Te Marienberg heeft zekere Jozef Konla zyn verloofde de 22-jarige Sophie Schmidt, ter dood gebracht. In deti laatsten tijd was tusschen de geliefden een verkoeling ontstaan en toen het meisje bemerkte, dat haar ver loofde niet veel meer om haar gaf, verklaarce zy hem, dat zij niets meer van hem wilde weten. Dit scheen Konla zoo zeer van zyn zinnen te berooven, dat hy tot een vreeseljjke wraakneming zijn toevlucht nam. Uit een dynamiet-arsenaal wist hy zich. een patroon te ver schaffen en plaatste deze in de kachel in de slaapkamer zijner vroegere verloofde. Toen deze'savonds thuis kwam en de kachel wilde aanmaken, ontplofte de dynamiet- patroon. De kachel werd in splinters geslagen en het arme meisje kreeg zulke zware wonden, dat zy nog in den loop van den nacht stierf. Een christen over vorstenmoord. „Het slot van de revolutionnaire beweging is dus een bloedige vorstenmoord. Zeker, iedere moord, ook de tvrannenmoord, is een misdaad. Maar in dit geval warén de moordenaars de dienaren der openbare mee ning en van de verbitterde stemming van het volk. Koning Carlos heeft niet alleen het volk rechteloos willen maken, doordat hij, geleid door den dictator Franco, de volksvertegenwoordiging liet opheffen. hij heeft ook in den letterlijken zin van het woord schan daal op schandaal gestapeld, hij heeft een spilziek leven geleid, hij heeft als een onvervalschte voorname pleiziermaker millioenen verbrast. Koningin Amelie heeft op het voorbeeld van haar gemaal eveneens met on noemelijke bedragen voor toiletten enz. de begrooting verzwaard, en de kroonprins Louis Philippe is in de donkerste hoeken van Parijs op paden gegaan, die voor ieder mensch, dus ook voor een hooggeboren kroonprins verboden zijn. Dit leven van schande moest onvermijdelijk het koningshuis prijsgeven aan de ver diende verachting en de gerechtvaardigde verbittering, en in het vertoornde volk het plan doen rijpen van de verwijdering- der tyrannen en der doordraaiers van den koningstroon. Moord en koningsmoord op zich zelf zijn afkeurenswaard, maar, „maar het volk heeft gesproken!" De stem des volks is de stem Gods." Dit, en meer in denzelfden trant, is te lezen in het Vorarlberger Volksblatt, het orgaan van den christe- lijk-sociale lid van den Oostenrijkschen rijksraad Dr. Drexel. Eerbiedig opgedragen aan onze christelijke demagogen, zegt Het Volk. Een mooie wet. De Engelsche regeering heeft een uitstekende Wet bij het Lagerhuis ingediend, n.L het verbod van het verkoopen van sigaretten, sigarettenpapier of tabak aan kinderen heneden 16 jaar. De straffen, die de wet oplegt, zijn voor den ver koop boete van ten hoogste 2 voor de eerste maal, ten hoogste 5 voor de tweede, en ten hoogste 20 voor de volgende malen; voor het rooken een berisping voor de eerste maal, een boete van ten hoog ste 5 shilling voo rde tweede en ten hoogste 10 shil ling voor de volgende malen. Een middel tegen den dienstbodennood. De statistiek, deze onvolprezen wetenschap zal de wereld een nieuwen dienst bewijzen. Met hulp daar van immers betoogt Marie Heller in de door jhaar uitgegeven Dienstbotenztg., dat voor dienstmeisjes de huwehjkskans veel grooter is dan voor vrouwen in welk ander beroep ook. In het jaar 1906 zijn in Pruisen 309,922 huwelijken gesloten. Niet minder dan 68,468 der in het huwelijks- schip stappende dames (weduwen en jongedochters) droe gen voor dien tijd de dienstbodenmuts en wel 40 431 in de stad en 28,037 op het platteland. Meer dan 22 pet. der huwende vrouwen dus. Alle andere beroeps klassen blijven daarbij achter. De na de dienstboden meest begeerde echtgenooten zijn de modistetjes die 9 pet. van het contingent huwende vrouwen uitmaken tegen fabrieksarbeidsters nog niet geheel 5 pel. en de meisjes die in magazijnen en op kantoren arbeiden nog niet geheel 1 pet. /"f0™ Heller verhaalt er niet bij hoeveel percent vJouwemvereld dienstmeisje, modiste. fabrieksarbeidster of kantoor- den wel winkeljuffrouw jn. De cijfeis zouden daardoor winnen aan beteekenis Dronken vrouwen. '!;ings de Londensche polifie in opdracht ge- S dagen ,e êaan e" aan te teekenfn Volgens statistiek bleek nu, dat in 4 dasen in 23 bouwen ^n 1074^ kUiHen derKBritsthe hoofdstad 39451 Onder de 107^ b™kwamea j er d,e 10746 kinderen waren 146 110» zeer ion» Vwnderen tdden n°8 16 jaar J die stomdrm^feJaar werden personen opgebracht, arm droeoen n wa™rn en j011^ kinderen op den EwéiT Daaronder waren 210 mannen en 838 Weer wat anders. ee?üSndd£ï hL a- Bel«1Sühe liJn Spa- Landen bleek^at hes^diging der rails ontspoord Sinds Er Ïïo^de heT Da^d?nne- dle tot de pass» Lenigen tijd geleden kreeg hij 400 francs schade* veigoeding voor een letsel veroorzaakt door een spoor wegongeluk. Thans hoopte hij op dezelfde manier geld kinTtoSS" ^oensdag'ladlt deed de politie huisL- ",ng' ufl z,i verschillende voorwer pen vond die zijn schuld schenen te bewijzen Dar- polifie met °fschoon gewond, bij de komst derj tv Zoek. Professor: Mijn hoed is weer niet te vinden Hei j plaats<had.aan eilSWaardig zijn' als hÜ vaste I Dienstmeisje: Daar is hij: Hij is bij het schoonmaken m een emmer water gevallen unaktn Pr0aes1sofi: Pat «iet. als ik er maar zeker van ben, dat ik hem van nu af daar altijd kan vinden. Kaas. Aangevoerd 140 Stapels, wegende 74.846 K.G Fabriekskaas Kleine f 30.—Comm.f —.—.Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 30.50,Comm. f 31.—.Middel bff 31.50 Alkmaar, 15 Febr. 1908. 6 Paarden 8 Koeien u 83 68 331 Magere Schapen Nuchtere Kalveren Magere Varkens Biggen Kipeieren per 10C K.>p Boter 80.- 65.- 18.- &- 15.- 6.- 0.65 a 300.- 265.- 30.- 20.- 19.- 11.- 0.75 Gemeente Schagen. Geboren: Dirk, z. v. Jan Waag en Jansje Kromhout. Ondertrouwd: Jan Wiers, landman, 56 jr.enJannotje Slik, oud 40 jr. beiden te Schagen. Noord-Scharwoude. Alhier zal behalve een R. K. Zusterschool, ook nog een Christelijke School worden gesticht. Gisteren is het terrein Moor het aanbouwen aangekocht. Reeds spoedig zal met de werkzaamheden begonnen worden. Ook aan den Langendijk mist dus de onderwijswet van Dr. Kuyper zijn aoel niet Of het voor de volksont- ywikkeling van" zoo groot belang is, is een andere vraag Noord Scharwoude De burgemeester heeft aan het Vrije Tooneel te Alk maar de opvoering verboden van het tooneelstuk Klei'11" Menschen. Z. E. A. grondde zijn weigering hier<>P> dat het ptuk een deel der ingezetenen, i.c de anh- revolutionnairen, mishaagde. Bond van Ned Onderwijzen*. De heer S. Brugman heeft bedankt als voorzitter van de afdeeling Heer Hugowaard van den Bond va Ned Onderw In zijnplaats is gekozen de heer K D'K- staal, te Oudkarspcl. Tot secretaresse werd gekozen '"el N. Buurs te Zuid Scharwoude en tot penubigniet- teres Mej. C. Wouda te Noord Scharwoude. Het i nancieel verslag eindigde met een tekort van I o.oo.n-

Schager Courant | 1908 | | pagina 2