Dirk Brcebaart Klaaszoon, Üolfwedstrijd de Hengst „Sultan" Mm B. BEIJ10BP. h crisis en het uarthim. groote Verrassing, towdr casiMer&mart, Nette Dienstbode Hulpmeststoffen Fourage-Artikelen, DUIM SIÜIÜÏN ZAUSRS, SOLIDE ei iaroi HET BESTE iBBES bij TRAPMAN Co, een Dienstbode, Dekhengst. Boerenknecht, AiiverteBtiéB. C. VAN DER HOEK, K. Sluis Cornelis Heerschap Jacoba Kuiper DANKBETUIGING. P. REMPT. In de Spekslagerij van N. J. PLOEGER P. Cz. BOEKEL, te Nieuwe Niedorp, op Zondag 16 Februari, te Sint Maarten, op Maandag 17 Februari, EEN VAST WERKMAN, KAASMAKERSKNECHT Bohagen.8 K' R0L' Ho<>!8,;ide' Ur.J.PIETERS ANEMA, P. KAAN Cz., Winkel- en Woonhuis, Groote voorraad M A R I E, dochter van Getrouwd; k. VEÜGER en *m* Heden overleed, na een lang durig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd en Grootvader de Heer in den ouderdom van 73 jaar Uit alle- naam, Wed. C VAN DER. HOEK-De Vries Alkmaar. 13 FeHruari 1908 Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Zoon en Broeder in den oudeidom van ruim 18 jaren. J. BAKKER Jzn. en Kinderen. Anna Paulowna, 14 Febr '08 A. YVurkum Zoo God wil, hopen onze ge liefde Ouders y op den 228ten Februari hun 25-jarige Echtvereeniging in stilte te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, f T EU VIS J ENGELTJE. CORNELI1 Anna Pau'owna, Febr '08. Ond rgeteskenden betuigen bij deze hun hartelijker» dank voor de vele blijken van deelneming, onder vonden tijdens de kortstondige ziekte en bij het overlijden van or zen geliefden Vader. Behuwd- en Grootvader, den Heer P DEKKER Inzonderheid aan den WelFd. Zeergel Heer Dr P08T voor de liefdevolle behandeling, als mede aan den WelEerw Heer Ds K\NI^, voor de liefdevolle troost woorden, onzen dierbaren overledene toegesproken. En verder aan de Puren en H.H dragers voor de laatste eer aan hem bewezen G. DE LEEUW. N. DE LEEUW-Dekker en Kinderen Oodo-Niedorp, Febr. 1908 «GENTEN Voor den verkoop van prima Zweed- sche Landbouwwerktuigen worden op diverse plaatsen in de Provincie Noord- Holland tegen vergoeding van flinke provisie, ijverige en bekwame agenten gevraagd Aanbiedingen worden inge wacht onder lett M O, Alg Adv -Bur D Y. ALTA, Amsterdam. Voor de vele bewijzsn van deelne ming, bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader. Behuwd- en Grootvader, den heer C. DE BOER, ondervonden, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, en tevens voor de hulp van de Buren, betuigen wij onzen hartelijken dank. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en Familie, Wed. C. DE BOER-Blom Barsingerhorn, 15 Febr. 1908 Zomerstoffen. Wed. DEUTËKOJI-Marees, te Kolhorn, op Zondag 23 Febr. f08, op 't Noord te Schagen ter dekking beschikbaar goed kunnende melken, om met Mei in dienst te treden. - Adres C. FRANCI8, Lutjewinkel. Na afloop der Muziek- en Tooneeluitvoering as. Zon dagavond bij D. MAREE8 in 't Koegras, voorstellendeHeilige St. Cécile (Go din der Muziek) Na afloop VRIJ BAL alle soorten tegen concurreérende prijzen. Br. fr. letter O T, Algem. Adv. Bur. D. Y. ALTA, Amsterdam. Schagen. Hoogwond. Donderdag 19 Maart a.s. des voormiddags 9} uur, zal te Hoorn de aflevering plaats hebben van de in te lij ven manschappen voor de lichting 1908 der Nat. Militie. De in te lijven manschappen uit deze gemeente zijn 1 Jacob Schrieken, 2 Murk Meyers, 3 Ariën Koenis, 4 Pieter Poland, 5 Hermanus Schouten en 6 Albert Langereis. Kerk- en torenherstelling. De commissie voor het herstellen van de kerk en toren der gemeente St. Pancras heeft tot het opmaken der eindrekening een laatste samenkomst gehad. De geheele rekening, met inbegrip van herstellen van den noordgevel van de kerk, kwam tot een bedrag van f3405, zoodat voor kerk en gemeente ieders aandeel bedraagt f 1702.50. St Pancras. Het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier heeft bestaand prikkeldraad en palen vernieuwd, binnen 1—50 M. van de rollaag van den openbaren straatweg, hetgeen in strijd is met de gemeentelijke bouw- en woningverordening. Het dageljjksch bestuur der gemeente stond met twee tegen een stem toe, dat het voldoende zou wezen, wanneer het kerkbestuur de prikkels van het draad deed verwijderen. St. Pancras. Het dagelijksch bestuur der gemeente heeft aan het bestuur der Ned. Herv. Kerk aldaar het verzoek ge richt, eenige boomen te rooien langs den openbaren straatweg en in een ruimere rooilijn andere boomen te planten tot afscheiding van het erf der Ned. Herv. Kerk. Hierover zal het kerkbestuur vergaderen en zijn besluit aan het dagelijksch bestuur der gemeente kenbaar maken. ZQpe. Vanaf Donderdag j.1. is de Secretarie der gemeente Zijpe verplaatst naar het café, vroeger bewoond door den heer J. Tuinman, Schagerbrug. St. Maartensbrug. Tot voorzitter en secretaris der Commissie tot Wering vau Schoolverzuim zijn herbenoemd de heeren A. Olie en W. Blaauw. Ken dienstorder „Land en Volk" verbetert zijn bericht omtrent de veelbesproken dienstorder van den directeur-generaal der posterijen en telegraphie aldus: „Op last van den directevtr-generaal is door de inspec teurs tot de directeuren een geheime aanschrijving gericht van een inhoud als wij hebben vermeld. Hoe kan het bestaan! Men meldt uit Enschedé: Bij zekeren B. alhier vertoefde dezer dagen de vrouw van S. uit Noordhoin met haar kindje van 5 maanden. In den nacht van Maandag op Dinsdag moeten drie volwassen personen in één bed hebben geslapen met het kind. Des morgens bleek het kindje overleden te zijn, waarschijnlijk is het gestikt. In verband met het feit was de justitie uit Almelo alhier, om een onderzoek in te stellen. Een gewichtige rechtszaak. Te Hoogwoud, waar een doopvont zich schaamt over het feit, dat Koning Radboud niet zijne voeten in haar ten doop wou steken, en over den schilder, die haar met een modern verfje besmeerde, hebben veel menschen zich langen tijd geërgerd aan het gedrag van eenige der eerste burgers, die Zaterdagsavonds na sluitingstijd soms nog een half uurtje in de sociëteit bleven plakken. Ge lukkig overkwam dit nimmer het EdelAchtbare Hoofd der Gemeente, dat precies 11 ure aan de medeleden der sociëteit de vriendenhand gaf, een jas aanschoot en naar de Burgemeestersche ging. De vrouwen van het dorp spraken met elkaar over bovenvermeld euvel en eindelijk kwam het praatje ter oore van de veldwachtersvrouw, die zulk interessant nieuws niet aan haar man mocht verzwijgen. De veld wachter sloeg, toen hij dit hoorde, zijn hand aan den degen, trok zijn gebloemde pantoffels aan (echte bekeu ringsschoenen, ook Sherlock Holmes droeg ze) en zei „daar zal ik een end aan maken". Hij stapte het lokaal, zoo pas door zijn chef verlaten, binnen en vond daar de overtrederskoffie of chocolade drinkende enbil jartende. Machtiger dan hét zwaard, is vaak het potlood van den Politieman. De heeren beefden, toen dit door Bood werd ter hand genomen, om hunne namen op te schrijven. De Zondagsrust van Hermandad's dienaar werd opge offerd aan het opmaken van een proces verbaal, dat hij, toen het klaar was, aan Zijn EdelAchtbare, zijn chef, overhandigde. Deze sprakwjj zullen recht doen in Hoog woud en expediëerde het stuk naar den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Medemblik. Dagvaardingen volgden, die door de beklaagden, als waren het eereteekenen, in het sociëteitslokaal werden opgehangen. Men heeft recht om te gelooven, dat zjj met die pa- pieren-ophangerjj dachten Burgemeester en Bood te lynchen. Maandag 10 Februari 1.1. moesten de boosdoeners te 1 Medemblik voor den Rechter verschijnen. Alsof het een „lolletje" ware, reden zij lachend en schertsend naar de doode stad aan de Zuiderzee, waar in den ouden burcht van Radboud, Mr. Hengeveld met zijn strengste gezicht de beklaagden begroette. Voor wie de zitting bijwoonde, was het, alsof de aan klager de beklaagde en of de heeren overtreders de aan klagers waren. Eén dier snaken droeg met groote vry- moedigheio de verdediging voor en daarna zeide de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie dat, als hij de gansche toedracht der zaak had gekend, het proces-ver baal naar de prullemand zou zijn verwezen. Thans ech ter mocht hij niet vrijspraak of ontslag van rechtsver volging vragen, doch eischte het minimum van de straf: 50 cent boete voor ieder der beklaagden, zei hij overluid, en daarna fluisterend„of een dag hechtenis". Het is te verwachten, dat de Kantonrechter dien eisch zal toewijzen. Dan kunnen de overtreders eens samen overleggen, hoe zij de boete betaald krijgen. Zij zullen gelouterd zijn door deze ondervinding en het zal voor de ingezetenen van de gemeente Hoogwoud eene groote geruststelling wezen, dat door haar Burgemeester en Veldwachter het roer van het Recht met ijzeren vuisten wordt vastge houden. Wieringerwaard. In de vergadering onzer afd. van Het Witte Kruis werd door den secretaris, den heer R. C. Blaauboer, verslag uitgebracht over den toestand der Afd. in het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat deze zeer gunstig moet genoemd worden. Ook met de kas is dit het ge val, gelijk uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, waar om ditmaal zelfs f 150 op de schuld van den regenbak kon worden afgelost, zoodat er nog slechts f50 te betalen overblijft. Met vreugde zien we de ontheffing van dien schulden last tegemoet. Doch ook is deze met genoegen gedra gen, omdat de bak zoo nuttig gewerkt heeft. Dit jaar is weer 20230 L. heerlijk drinkwater verstrekt, waarvan onze kas het luttele voordeel had van 74 cent, doch waardoor onze Afd. de overtuiging koestert, dat ze zoo goed als zeker menige ongesteldheid tengevolge van slecht drinkwater voorkomen heeft, 'tls toch een feit, dat voorheen bij langdurige droogte velen, vooral aan de Nieuwesluis, aan ongesteldheid der ingewanden leden. In plaats van de aftredende bestuursleden de hh. P. Stadt, voorz., K. A. Kaan en R. C. Blaauboer, secr.penn., en van wie alleen de laatste herkiesbaar is, werden geko zen de heeren A. D. Sleutel en A. Visser en werd her kozen de heer Blaauboer. Het bestuur koos daarna tot voorz. den heer K. Koster Hz. en tot vice-voorz. den heer J. Kaan Kz. Hierop werd door den heer Blaauboer als afgevaar digde ter Alg. Verg. rapport uitgebracht. Aan het einde der verg. presenteerde Dr. D. Bax een lijst voor het lidmaatschap van 't Centraal-comité ter bestrijding van tuberculose in Nederland, welke lijst met een aardig aantal namen werd vermeerderd. Een lastige vroolijkheid. Men schrijft uit Friesland: Op het Noordernet der Staatsspoor reist op abonne ment in de 3de klasse geregeld eiken dag, dit traject in alle richtingen ijverig doorkruisende van den vroegen morgen tot in den laten avond, een man, die er zijn beroep van maakt, zijn medereizigers op te vroolijken en den tijd „aangenaam" te doen passeeren door zijn lustig harmonica spel. Hij leeft van de geldstukjes, die zjjn reisgenooten offeren in het blikken napje, dat hij nooit verzuimt hun voor te houden, na eenige deuntjes muziek, welke hij niet zonder vaardigheid en bedreven heid in deze edele kunst aan zijn instrument weet te ontlokken. Hij weet natuurlijk heel handig onbedreven telkens dien wagon in den trein op te zoeken, waar hij in vroolijk gezelschap het meest kan „verdienen". Ook stapt hij, dit spreekt vanzelf, op een tusschenstation menigmaal over in een anderen wagon, om zoodoende zooveel mogelijk menschen te „bewerken". Zoo reist hjj van den eenen dag op den anderen, j zonder ophouden, altijd weer dit zijn bedrijf uitoefenende tot genot en vermaak soms wel van een en ander lustig reisgezelschapje, doch tot ergernis en aanstoot van menig rustig reiziger, die dikwijls den man wel gaarne eenige centen wilde offeren, als hij maar ophield met zijn vervelend gekras. De conversatie der reizigers wordt door het gedoedel van den harmonica-man dikwijls niet weinig bemoeilijkt, zoodat het voor menigen reiziger een pak van het hart is, wanneer de muzikant in een anderen wagon over stapt. Dr. Bronsveld over minister Talma. In zijn tijdschift „Stemmen voor Waarheid en Vrede" schrijft dr. A. W. Bronsveld, de bekende Utrechtsche predikant, o. a. g „Eerlijk gezegd, zijn wjj wel een weinig jaloersch op onzen voormaligen ambtgenoot Talma, die minister staat te worden ook van Landbouw. Wat toch is 't ge val Toen wij ons voorbereidden voor ons doctoraal-examen in de theologie, hebben wij, ter voldoening aan het voor schrift der toen vigeerende wet, een college in de land bouwkunde gevolgd. Prof. Miquel leerde ons wat humus is, en dat er meer dan één soort van klaver bloeit op onze akkers. Voor zoover ik weet, heeft de heer Talma dat hooger onder wijs in de landbouwkunde niet genoten en heb ik dat op hem voor. De heer Heemskerk weet dat zeker niet, of heeft er niet aan gedacht. Mocht er weer eens een gewezen predikant in aanmerking komen als minister voor Landbouw, Handel en Nijverheid, dan houd ik my, op bovenvermelden grond, ook aanbevolen." Tietjerksteradeel. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is het volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat minister Talma door de anti-rev. partij in Tietjerksteradeel wederom candidaat zal worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Talma zou dan alleen Kamerlid wenschen te blij ven tot de periodieke aftreding in 1909 of tot het tijd stip eener eventueele Kamerontbinding. - Winkel. Naar ons werd medegedeeld, is bij den heer K. Slooves A.Jbz. te Limmerschouw eene Broed-inrichting, welke verwarmd wordt door centrale verwarming, die voldoende is voor een twintigtal opfoktoestellen. Daarin zijn nu reeds een duizendtal kuikens aanwezig. Men zeide ons dat dit de eerste inrichting op dit gebied in Nederland is. Kolhorn. De volksavond door ons departement van 't Nut, Dins dagavond j.1. alhier gehouden, had een weinig talrijk, maar dankbaar publiek gelekt. Vooral de lichtbeelden, vertoond door Ds. Kooiman, met de vertelling, die zij illustreerden, vielen zeer in den smaak. Eenige muzieknummers van de „Eendracht" wissel den de voordrachten prettig af. Kolhorn. De jaarlijkscho feestavond der sociëteit, bepaald op 15 Februari, is veertien dagen uitgesteld. Smokkelen. De Berliner Lokal-Anzeiger verneemt uit Keulen, dat er tegenwoordig op groote schaal graan, vooral rogge, van ons land over de Duitsche grens gesmokkeld wordt. Duitsche kooplieden koopen het graan bij wagenladin gen. De tolbeambten hebben reeds verscheiden smokke laars gesnapt, die 20 tot 30 H.L. bij zich hadden. Het toezicht aan de grens is verscherpt. Landverhuizers. Gedurende het jaar 1907 passeerden Oldenzaal voor de richting Rotterdam naar Amerika niet minder dan ongeveer 30.000 landverhuizers, van wie voor de Ned. Am. St. Maatsch. alleen 24.500 en voor de Candian Pacific over Antwerpen c.a. 2000, de overige voor Engelsche maatschappijen en de Zuid-Amerikalijn te Amsterdam. Dezen allen behoorden tot de volgende nationaliteiten Russen, Polen, Oostenrijkers, Duitschers en Zweden, benevens eenige gezelschappen Duitsche Mormonen. In omgekeerde richting van Rotterdam over Olden zaal in de richting Duitschland en bestemd voor dat rjjk, Rusland, Polen en Oostenrijk, trokken in. 1907 terug ca. 25.000 personen. Dezen kwamen met de stoom schepen der Holl. Amerikalyu van New-Tork en werden uitsluitend met extra-treinen over Oldenzaal uitgevoerd. Dat dit aantal zoo groot is, in vergelijking met de vertrokken emigranten, vindt zijn verklaring hierin, dat ruim 70 der terugkeerenden Oldenzaal pas3eeren, terwijl het aantal vertrekkenden, dat over Oldenzaal gaat, ongeveer het vierde deel bedraagt van het geheele aantal emigranten uit die landen. Een lange moeilijke reis. Men meldt uit Stavoren d.d. 13 Febr. Den 13en Sept. 1907 dreef „De Stad Workum", paling- schuit, met bestemming naar Londen, 30 mijlen uit de kust ten W. van Kijkduin, op de wateren der Noordzee, en kwam de bemanning op het denkbeeld, een flesch, waarin een briefje, overboord te laten. Daarin stond vermeld, door wien en waar de flesch was uitgeworpen, met het vriendelijk verzoek, verder, bij mogelijke vin ding, daarvan melding te willen maken aan den schipper W. van der Schaaf, te Heeg. Dezer dagen nu ontving Van der Schaaf een in het Fransch gestelden brief van den vice-consul der Neder landen te Bergen, in Noorwegen, den heer C. Otto Kanon, dat de flesch was gevonden door een visscher te Bjornefjord, in de nabijheid van het eiland Sulen. De visscher had de flesch g 'broken en het voor hem onleesbare briefje overhandigd aan een koopman van Nagelstad, die het opzond aan een Berger courant, van waar het terecht kwam bij den vice-consul, die het ver taalde, en, begeleid van een vriendelijk schrijven, op zond aan den heer Yan der Schaaf, met verzoek van goede ontvangst kennis te willen geven, aan welk ver zoek bereids is voldaan. Ziedaar den roman van 't briefje, dat in zijn glazen hulk met goed gevolg de winterstormen van den oceaan weerstond. Geboren; J JONGEJAN en J .JONGEJ AN- Bakker Krabbendam, 13 Febr. 1908 S. SPEETS. Sint Maartensbrug, 15 Febr. 1908. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, u kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Echtge noot, Vador, Behuwd- en Grootvader, den heer in den ouderdom van ruim 72 jaar. Wed. D. BUEEBAART Kz-Vader. Kol- (K. BREEBAART Dz. hom D. BREEBAART-8tins. Hoog- (J. BREEBAART Dz. woud. T. BREEBAART-Eijssen. Winkel, 12 Febr. 1908. Eenige en algemeene kennisgeving. JAN, Bij deze betuigen wij onzen welge- meenden dank voor de vele blijken v«n belangstelling, bij 't overlijden van onze zoo innig geliefde Doch er, Zuster en Behuwdzuster ondervonden- Uit aller naam, C. VAN TWUIVER. Wieringerwaard, Februari 1908. Wordt gevraagd, wegens ziekte der tegenwoordige, om terstond in dienst te treden bij M. KOOIJ, Kastelein, Haringhuizen> Den 18 Febr. a.s. hopen onze geliefde Onders en i' hunne 25-jarige Eohtvereeniging te herdenken. Hanne dankbare Kinderen, AAFJE. LOUWREN8. Winkel, Febr. 1908. 3 xc. zCj-iCj'Xj xc. uittx* xfc'gfe* S jb jbjb Xj en landbouwwerktuigen. Ondergeteekende bericht de Ontvangst van de Nieuwe Stalen Ongekende keuze. Nieuwste dessins. Aanbevelend, Noord, Behagen. Aanvang 1 uur des namiddags. Aanbevelend, is vanaf heden le Kwaliteit KALFSVLEESCH Vanaf ongeveer half Febr is bij den ondergeteekende van de heerenDE BRUIN enBRANDSMA van Bemmel. „De Miede", Schagen. in het lokaal van den Heer G. KOOIMAN, 's avonds half acht in 't lokaal v.d.Hr.Jb.BCHERMERHORN» 's avonds kalf acht. van DEN HAAG. Onderwerp: Entrée 10 Cent. - Debat gewenscht. Gevraagd: een VERKRIJGBAAR. Gevraagd, met 1 Maart goed kunnende melken, bij ALB. KAAN Klz. te Ondesluis Noord-Zij pe). gevraagd, om direct in dienst te tre den, aan de Kaasfabriek Vita Nova* te Heer Hngowaard. Met 1 Mei gevraagd: een woning en tuin disponibel, bij K. JON KER, Hoogebieren, Barsingerhorn. Gevraagd, liefst zoo spoedig mogelgkARTS, HCPFPIllIliirkt 5, AMSTERDAM. Speciaal voor Syphilis en ander geheime ziekten. Dagelijks te consolteeren aan de Havens teHaukesen Den Oever, alsmede aan den Poldersteiger EN Aanbevelend, WIERINGEN. HIPPOLYTÜSHOEF, Te hiur! een flink met grooten kelder, op den- besten stand van Schagen. - Br. tr. lett. R R, hulp postkantoor Dirksborn. Te koop aangeboden: onge veer 15 zak bij G. FLOOR te Nieuwe Niedorp bij J.MOEJES, Café „De Zwaan",Winkel. voor een artikel om een voor den land bouw schadelijk dier te dood en, e e n i in Nederland, in elk groot dorp of stad. Voor iedere plaats wordt slechts één verkooper aangesteld. 7, v 1vBEKEN

Schager Courant | 1908 | | pagina 3