Uitgevers: TRAPMAN Co. Donderdag 20 Februari 1908. 52ste Jaargang. No. 4335 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Politiek Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. kt AllEICtl Nisus- AdïeriEntie- LiiUinkUl Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIES in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen INGEZONDEN. M. de R., Ik kom U beleefd eenige plaatsruimte vragen voor onderstaand ingezonden stukje, waarvan mij de plaat sing in de Zyper Courant, tot welker redactie mijn ver zoek was gericht, werd geweigerd. Het luidt als volgt: „Meermalen heeftondergeteekende zich tot Uwe redac tie gewend, orti het een of ander veimeldingswaardige uit zijne omgeving in uw blad geplaatst te krijgen. Hij deed dat, omdat dit gedeelte onzer gemeente ver stoken is van een correspondent voor Uw orgaan. Deze hulp werd U evenwel tevergeefs geboden, want tot dusverre werd datgene, wat U gezonden werd door mü, niet geplaatst. Ja, zelfs een U door mij aangeboden advertentie werd niet geplaatst. Dit is voor de lezers van Uw blad, maar ook voor ondergeteekende, zeer onaangenaam, omdat wij het nieuws, dat hier voorvalt, gaarne in een locaal blaadje, als het Uwe zien opgenomen. Het zou dus ondergeteekende en met hem bepaald velen Uwer lezers hoogst aangenaam zijn, als U van den tot nog toe gevolgden regel wildet afwijken, en ook voor Burgerbrug een correspondent wildet aanstellen. J. GERRITS, Burgerbrug. Brievengaarder. Dr. Kuyper niet naar de Tweede Kanier. „De Standaard", die allereerst een besliste tegenspraak geeft van allerlei geruchten omtrent dr. Kuyper's weige ring om eenige portefeuille in het nieuwe kabinet te aanvaarden, bevestigt daarna, dat dr. Kuyper geen candidatuur bij de komende aanvullingsverkiezingen zal aanvaarden. „De Standaard" schrijft: „Voor deze loopende legislatieve periode hield dr. Kuyper zich opzettelijk buiten de actieve politiek, en zal dan ook, naar hij reeds meldde, noch te Sliedrecht, noch in Tietjerksteradeel een candidatuur, mocht die hem worden aangeboden, aanvaarden. „Maar is het dan billijk, iemand die zich zóó verre van de actieve politiek houdt, toch keer op keer in het heetst van die politiek te mengen „Gelijk we in ons artikel: „Het derde Kabinet van Rechts", het uitdrukten, mr. Heemskerk en hij alleen was de man van het oogenblik, en het is volkomen correct, dat hem de opdracht verleend is, en dat hij die aanvaard heeft; en we mogen er ons in verblijden, dat hij zich van die opdracht, in de formatie van een sterk kabinet, zoo gelukkig wist te kwijten." Nieuwe leiders. Nu de heeren Heemskerk, Talma en Kolkman tot het ministerschap geroepen zijn, heeft de rechterzijde in de Tweede Kamer drie van haar leiders verloren en doet zich natuurlijk de vraag voor, wie èn als leider der geheele rechterzijde, èn als woordvoerder der be trokken partijen zal optreden. Dr. Kuyper scheen natuur- .lijk de aangewezen man, met hèm behoefde rechts niets te vreezen en hij kon zich in z'n oude district Sliedrecht veilig aan een stemming wagen. Maar dr. Kuyper heeft voor de eer bedankt. Wie nu? Ongetwijfeld is mr. De Savornin Lohman de aange wezen staatsman om, wanneer dat moet, namens de vereenigde rechterzijde op te treden. En wat liet leider schap der Katholieken betreft, als wij ons niet vergisson, zal nu wel als woordvoeder optreden de heer van Nispen tot Sevenaer, Kamerlid voor Nijmegen. Moeilijker echter is de keus bij de anti-revolutionnairen. Ongetwij feld beschikt de Katholieke fractie in de Kamer over veel bekwamer figuren dan die der Calvinisten. Wie wordt bij dezen de nieuwe leider? We durven het waarlijk niet zeggener is geen Heemskerk of geen Talma meer over bij 't kleine groepje: verlaten van z'n herders, staat het in de Kamer. Maar er moet toch 'n herder komen 1 De heer De Waal Malefijt? Hij heeft er het vuur en de gewiekstheid niet voor. De heer Duymaer van Twist De heer Van de Velde? De heer Van Vliet? of mr. De Vries soms? Wie hem in den Amsterdamschen Raad gevolgd heeft, zal het met ons eens zijn dat deze scherpzinnige jurist en handig debater zich wel eens als leider ontpoppen kon. Alleen ontbreekt het hem nog wat te veel aan elastici teit. Maar die zal hij in de Kamer wel in genoegzame mate kunnen opdoen 1 Wie wordt de nieuwe leider? Ziedaar een kersversche puzzle. Tel. De portefeuille van Oorlog. Naar aan „Het Centrum" ter oore kwam, moet generaal Sabron op uitdrukkelijk verzoek van H. M. de Koningin zich bereid hebben verklaard als Minister van Oorlog op te treden. Wij gelooven er niet veel van. Tietjerksteradeel. Naar wij vernemen, is er geen sprake van, dat de minister van Landbouw, N. en H., de heer Talma, bereid zou bevonden worden een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. De afdeeling Drachten van de S. D. A. P. heeft tot voorloopige candidaten gesteld de heeren W. H. Vliegen, redacteur van „Het Volk" te Amsterdam, en A. H. Gerhardt, hoofd eener school te Amsterdam. Volgens de „Leeuw. Ct." worden van liberale zijde als candidaten genoemd mr. E. Schaafsma te Bergum en mr. Th. van Weideren baron Rengers te Oenkerk. an nieuwe en oude Ministers. Wij lezen in een Brief uit de Hofstad in de Arnh. Ct. de volgende bijzonderheden over het nieuwe ministerie: Zat de vader van den premier bijeen tien jaren in het Torentje, de laatste maal vijf, de zoon heeft alle kans met dit record te beginnen. Nimmer te voren hebben een vader en zoon hetzelfde hoogste ambt vervuld. Be afgetreden minister van Bui ten land sche Zaken was ook een zoon van een ministerieel dienaar der Kroon hcch wylen zijn vader beteerde andere departementen Binnenlandsche Zaken en Financiën. Met de familie Van Tets deelt het geslacht Röell de eer, in de wel haast honderd jaren van ons herboren Nederland drie ministers aan den lande te hebben geleverd. Twee ministers van één en denzelfden naam waren in dat tijdsverloop ook niet talrijk. Het kwam negen keer voor, met de heeren, geheeten Baud, De Beaufort, Van den Bosch, Fock, Van Goltstein, Van Rappard, Rochus- sen, Six, en Van Zuylen van Nijevelt. Er valt r.og meer op te merken. Twee zwagers zitten in het kabinet, de heeren Bevers en Kolkman. Drie onzer excellenties zijn met vreemdelingen gehuwd. De premier met een Poolsche, de bestierder van Buiten landsche Zaken met een Amerikaansche en die van Financiën met een Duitsche. Curieus is verder het wonderlijk geringe verschil in ouderdom der nieuwe departementshoofden: de Nestor is maar 15 jaren ouder dan de Benjamin en de zes kruisjes heeft nog geen van hen bereikt. Onder de 40 is geen enkele. Van de nu levenden heeft alleen de heer Lely vóór zijn veertigste achter de groene tafel plaats genomen. In den loop der jaren placht dit voor de rest steeds uitzondering te wezen. Wijlen Tak van Poortvliet en Modderman waren echter in de dertig, wijlen Van Reenen trad al op 84jarigen leeftijd het regeeringskasteel binnen, na reeds vier jaren burgemeester van Amsterdam te zijn geweest. Winkel. Zondagavond werd door de Zangvereeniging Crescendo alhier haar 2e uitvoering gegeven, weke in alle op zichten als goed geslaagd kan worden beschouwd, en door een talrijk publiek werd bijgewoond. Winkel. Op 19 Maart a.s. zullen voor deze gemeente voor de Nationale Militie lichting 1908 moeten worden ingelijfd P. van Oudenwaai de, O. Koning, P. Meuleveld en D. Witsmeer. Toch dood. Men meldt uit Haarlem Eenige weken geleden, het vroor, zocht een werklcoze schoorsteenveger te Haarlem een schuilplaats in een roef van een zandschuit Hij nam een pot gloeiende turfkolen mee. In den vroegen morgen zagen voorbij gangers rook uit het roefje komen en bij onderzoek werd de man gevonden bewusteloos met verkoolde beenen. Hij werd naar het gasthuis overgebracht, schijnbaar stervend; toch heeft zijn lijden lang geduurd; bijna 4 weken. Gisteren is de ongelukkige bezweken. Afslagmarkt. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk werd van 1 Januari tot 31 December 1907 omgezet een bedrag van f701.622.77, terwijl in hetzelfde tijdperk in 1906 werd omgezet f754.088.25. Andere cultures. Wegens het optreden der verschillende ziekten in de kool, wil de Naamlooze Landbouw- en Handekvereeni- ging „Langedyk en Omstreken" gezamenlijk met de zusterverenigingen aldaar, komen tot het aanleggen van proeftuinen, tot onderzoek naar andere cultures. Betaalkantoren. Aan de betaalkantoren te Broek op Langendijk en Noord-Scharwoude werd in de maand Januari aan onderhands verkochte producten omgezet voor de som van f 145.043.05. Harenkarspel (Waarland). Alhier heeft zich het droevig feit voorgedaan, dat de vijftienjarige C. V., in dienst van A. v. O., vrachtrijder op Alkmaar, zich schuldig gemaakt heeft aan verduiste ring. Gelden, den vrachtman ter betaling medegegeven, werden door C. V. achtergehouden en ten eigen bate besteed. Het veelbelovende jongmensch, tegen wien reeds proces-verbaal is opgemaakt, had zich voor het ontvreemde geld o.a. reeds een revolver aangeschaft. De zaak Walters—llicliter. Voor den Hoogen Raad is behandeld de zaak Walters- Richter. De rechtbank te Alkmaar en het gerechtshof te Amsterdam hadden te beslissen over de eenzelvigheid van een achterhaalde, krachtens art. 269 strafvordering. H. J. W. C. Richter, schrijnwerker, geboren te Halle aan de Saaie, op 2 December 1878, was deor de recht bank te Alkmaar veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal met braak en in de gevangenis te Utrecht opgesloten. Doch op 29 November 1904 was hy uit die gevangenis uitgebroken. Op 12 Juli 1907 werd nu te Castricum iemand aangehouden, die door den veldwachter en den officier van justitie herkend werd als Richter. De be doelde persoon, die ook aanvankelijk bekende, Richter te zijn, gaf echter later op te zijn Rudolf Cornelly Walters, monteur. De officier van Justitie by de recht bank te Alkmaar verzocht daarom te beslissen, dat deze persoon is Richter. Op grond van verschillende getuigenverklaringen nam de rechtbank zoodanige beslissing. Dit vonnis werd echter vernietigd, omdat de recht bank geen beslissing had genomen op het verzoek van den achterhaalde, om hem alsnog te meten. Opnieuw recht doende, besliste het Hof, dat de eenzelvigheid van den achterhaalde met den persoon, die op 13 September 1904 werd veroordeeld, wegens diefstal, en op 29 No vember daaraanvolgende uit de gevangenis te Utrecht uitbrak, vaststond. De officier van justitie werd echter niet-ontvankelyk verklaard in zyn vordering, om te beslissen, dat deze persoon inderdaad Richter is ge naamd. "Van deze uitspraak was „Walters" in cassatie geko men. Middelen waren niet voorgesteld, maar adv.-gen. jhr. mr. Van der Does de Willebois wees er op, dat het Hof 't vonnis vernietigd had, omdat de rechtbank verzuimd had, te beslissen op het verzoek van Walters, om nog eens te worden gebertillonneerd, doch dat het Hof zelf verzuimd had, op dit verzoek eene beslissing te nemen. Hy concludeerde dus ambtshalve tot vernietiging van het vonnis en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. Dr. Wüllner te Alkmaar? Men meldt ons uit Alkmaar: Door de commissie, welke reeds eenige malen met succes concerten hier ter stede organiseerde, wordt thans geprobeerd, dr. Wüllner hier te krijgen. Deze groote zanger-voordrager, die, begeleid door onzen bekenden landgenoot Bos, overal waar hy komt schitterende artis tieke lauweren behaalt, bezoekt anders gewoonlijk slechts groote steden. Het concert zou dan ook alleen kunnen doorgaan, indien niet slechts uit Alkmaar, doch ook uit nabijgelegen plaatsen (bijv. Schagen, Hoorn, Den Helder) bezoekers komen, die voor een toegangsprijs van f 1,60 a f 2 een dergelijk muzikaal genot zouden willen smaken. Vindt het streven der commissie voldoenden steun, dan zal het concert begin April plaats hebben, terwijl het volgende rijke programma zal worden uitgevoerd I. Der Wandrer, Der Doppelganger, Erlkönig van Schubert. H. Mozart. Klaviersonate. III. Die Forelle, Eifersucht und Stolz, Alinde, Lied im Grünen, Der Musensohn van Schubert. IV. Verrat, Auf dem Kirchhof van Brahms. Verschwiegene Liebe, Der Gartner van Hugo Wolf. Lied des Steinklopfers, Cecilie, van Rich. Strauss. V. Klaviersoli. VI. Mit Myrthen und Rosen, Wal- desgesprach, Der Soldat, Die beiden Grenadiere, van Schumann. Mej. A. B. H, Weber alhier zal gaarne aan belang stellenden nadere inlichtingen verschaffen. Bijzonderheden van den Cullinan diamant. Het oorspronkelijk gewicht van den ru wen steen was 3027 karaat: wanneer hij afgeleverd zal worden verwacht men dat de geslepen steen ongeveer 2000 karaat zal wegen, één juweelenkaraat 20,53 Ctgr. zijnde, dus nog geen halve kilogram. Er zullen dan 58 facetten aan geslepen zijn,, dat is het meest voorkomend getal voor geslepen dia manten. Hij vertegenwoordigt naar de intrensieke waar de een bedrag van zes millioen gulden, doch om zijn zeklzaamheidswaarde kan men hem gerust op twaalf millioen schatten. De vorm, dien de steen zal krijgen, wordt geheim gehouden, volgens voorschrift van den Koning van En geland, die de eigenaar is van den Cullinan, en hem tater een plaats zal inruimen bij zijn kroonjuweelen, waarbij er geen is, die hem in grootte, pracht of waar de fn de verste verte nabij kan komen. Nu de voornaamste operatie afgeloopen is, worden de verdere bewerkingen bestudeerd. Die zijn echter lang niet zoo belangrijk als de eerste. Daarna wordt de diamant, die dan reeds wat fatsoen zal hebben gekregen, aan den slijper ter hand gesteld. Deze moet natuurlijk ook een eerste vakman zijn. Tijdens het werk wordt hij opgesloten in het groote, helderverlichte, afzonderlijk gelegen vertrek op dia tweede verdieping van een zij vleugel der fabriek, hij met drie assistenten en een der firmanten. Gedurende een geheel jaar dat is de tijd, dat de bewerking vermoedelijk zal duren zullen zijn werkuren van 's morgens zeven I tot 's avonds negen zijn, zonder dat hij het vertrek mag verlaten, pok met voor zijn maaltijden. De kamer grenst aan het kantoor van de firmanten, die er den sleutel van bewaren. Het slijpen en polijsten zal op bijzondere wijze ge schieden, met gereedschappen, die afzonderlijk voor den Guliinan gemaakt zijn. De kloverstok lijkt wel den dik ken bomstok voor een Turkschen trom, de slijpersschijf is een vierde grooter dau de gewone, en zal 240Ü om wentelingen per minuut maken. Het boort is natuurlijk in veel grooter hoeveelheid noodig dan in gewone ge vallen. Over de kluis, waarin de diamant 's nachts bewaard 1 wordt, nog dit. dat het een van de geweldigste is, die er bestaat; de muren zijn mee rdan een hal ven meter dik van cement en ijzer. Er zouden veertien dagen noodig zijn om er door te komen. En dan nog! De kluisdeur kau slechts geopend worden met een cijfer slot, dat de chefs van de firma alleen kennen Achter de zware deur is een hek van ijzeren staven. Pas als dit opengesloten is kan de inwendige ruimte electrisch verlicht worden. In de ruiine kluis staat de groote brand kast, als mahoniehout geschilderd; er zijn geen sloten aan te zien, doch achter een geheim schuifpaneel zijn er 9. Als de buitendeur der brandkast geopend zijn, moet nog een lokaaltje opengesloten worden. liet gebouw wordt door eigen gewapend personeel en politie dag en nacht bewaakt; de kluis afzonder lijk door twee beambten, die 's nachts door een electrisch controlestelsel elk (half uur van hun tegenwoordigheid ter plaatse moeten doen blijken; wijzen de controletee- kens slechts een seconde te laat, dan worden de bewa kers ter verantwoording geroepen. Hbld. Voorjaarskengsteiikeuriug Donderdag 27 dezer heeft bovengenoemde keuring plaats in de Militaire Manége te Haarlem. 14 Hengsten zyn daarvoor aangegeven. Onderwijzeres Zjjpe. i Tot waarnemend onderwijzeres aan de o. 1. school te Burgerbrug is benoemd inej. F. H. Recchelman te Amsterdam. Wieringerwaard. Naar we vernemen is by het Polderbestuur een voor stel ingediend, om eigenaars van putten voor brongas in de polderlasten te doen deelen, daar de vele gas bronnen oorzaak zyn, dat het stoomgemaal vaker dan voorheqp moet malen en alzoo het kolenverbruik merkelijk grooter is geworden. Nu zal ieder brongasverbruiker in dien maatregel niets onbillijks zien. Integendeel, ieder zal billijken, dat men, naarmate van den last dien men den polder ver oorzaakt, bydrage in de meerdere uitgaven, welke daar van het gevolg zyn. 't Zal evenwel niet gemakkelijk wezen, daartoe den juisten maatstaf aan te leggen, 't Billykst is natuurlijk dat hy, wiens bronnen 't meeste water geven, ook 't meest moet betalen. En nu zou die hoeveelheid water wel veel beter nagegaan kunnen worden dan de inko mens der menschen, maar de kosten van onderzoek en daarby bet verloopen van vele bronnen zullen wellicht redenen wezen, waarom het Polderbestuur eventueel iets anders als grondslag zal nemen. Maar wat? Het aantal putten? Dit zal ook minder gewenscht zyn. En hoeveel schade heeft de Polder? Werkelijk, er zijn tal van vragen, waarop met belang stelling door de gasverbruikers hier naar het antwoord zal worden uitgezien. Arrondissemeuts Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 18 Februari. J. J. S., Alkmaar, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. A. M. E. P., zonder vaste woonplaats, eenvoudige beleediging van een politie-agent te Hoorn, 10 dagen gevangenisstraf. J. N., Hoorn, eenvoudige beleediging, f 6 boete of 4 dagen hechtenis. C. N., Koegras, diefstal van een aker, 5 dagen hecht, of f 5 boete. G. S., Oudendyk, opzettelijke beleediging, 10 dagen gevangenisstraf. J. T., en J. T., Heerhugowaard, eendendiefstal, ieder li dagen gevangenisstraf. R. K., Enkhuizen, bedelarij, 2 dagen hecht, en na voleinding opzending naar een rijkswerkinrichting voor 3 maanden. Dirkshorn. Daartoe uitgenoodigd door de Liberale Kiesvereeniging Harenkarspel, zal de Afgevaardigde ter 2e Kamer voor het kiesdistict Alkmaar, Jhr. Mr P. van Foreest, inden loop der maand Maart alhier voor de kiezers optreden. 't, Is te hopen, dat velen zullen gebruik maken van deze gelegenheid, om nader in kennis te komen met den geachten Afgevaardigde. Tram Wieringen-Schagen. In de laatste vergadering van het tram-comité Wieringen—Schagen is dit comité ontbonden en een bestuur benoemd van de Naamlooze Vennootschap dezer tram. Leden hiervan zijn geworden de heerenJ. L. T. Groneman, Jb. Zijp Hz., beiden te Wieringerwaard, D. C. Rezelman te Anna Paulowna, P. Buis te Schagen en K. Breebaart te Winkel. „Pliilotechnie", Wieringerwaard. De rederijkerskamer „Philotechnie" alhier heeft he voornemen Donderdag 27 Februari en Zondag 1 Maar het blyspol „Ultimo" van Moser op te voeren. Winkel. De afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering alhier koos in de plaats van de niet-herkiesbare be stuursleden, de heeren J. Koomen Hz. en H. A. Ave- narius, de heeren J. G. Slooves en J. Romar. Tot waarnemend penningmeester werd aangewezen de heer A. Volger, in de plaats van den heer Avenarms, wien door den Voorzitter dank werd gebracht voor zijn richtig beheer. Blijkens het verslag, uitgebracht door den heer L. Koelman, ook namens zijne medeleden der Commissie tot het nazien van de rekening van den penningmees ter, bedroegen de ontvangsten over 1907 f 108.62 en de uitgaven fl08.17£. Nog steeds jjs. Uit De Lemmer meldt men Is elders het y's reeds geheel verdwenen, langs onze en een deel van do Overyselsehe kust is het, hoe zon derling het ook moge schijnen, nog volop winter. On afzienbare ijsvelden strekken zich zuid- en oostwaarts uit. Dank zy vooral den aanhoudenden zuiden- en zuidwestenwind, is de toegang tot de haven alhier nog steeds door eene ijsmassa, welke nu eens breeder, dan weder smaller, doch meermalen zoo compact is dat het voor stoombooten zelfs moeilijk is er door te breken, afgesloten. Onze visschersvloot, het wachten moede, is reeds naar Stavoren vertrokken om van daaruit zee te kiezen. Met groot verlangen wordt hier naar een krachtigen noordenwind, rondleopend naar oost, uitge zien, *wyl daardoor het ijs spoedig naar open zee gedre ven zou worden. Zaid-Scliarwoude. Met vernieuwden ijver is men begonnen met het uit breken der oude en het aanleggen der nieuwe straat De steenenaanvorr heeft thans geregeld plaats, zoodat men kan verwachten, dat weldra de heele dorpsstraat een beter en prettiger aanzien zal gekregen hebben, dan tot nu toe. Noord Seliarwoude. Tot bestuursleden van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" zyn gekozen de heeren A. Borst en C. Kal- verdijk, tot adviseur de heer J. H. Keizer. Het saldo dier vereeniging bedraagt f 1300. De uitkeering blijft bepaald op8 weken f 5 25, of 12 weken f 4.55. Een commissie is benoemd om in overleg te treden met an dere Ziekenfondsen aan den Langedyk, om te komen tot eene goedkoopere geneeskundige behandeling. Karpervijvers. De afdeeling Geestmer-Ambacht van de Nederl. Heide- Maalschappy heeft besloten deel te nemen aan de tot stand-koming van een karper-, broed- en groeivy ver on der de gemeente Schoor!. De afdeelingen „Vier Noorder Koggen" en „Westerkogge" zullen zich echter van deel neming onthouden. Christelijke scholen. Ook te Warmenhuizen zal een christelijke school wor den opgericht. Hetzelfde zal te Heer Hugowaard plaats hebben, waar ook plannen bestaan voor een R.-K. school. Voeg hierbij de twee scholen aan den Langedyk, dan begint men in te zien, dat ook in deze omgeving de Kuyper-Onderwysnovelle hare uitwerking niet mist. Kalverdjjk. De uitslag van den toeslag der verkooping, gehouden door Notaris C. L. v. d. Bergh op 18 Februari, was, dat de perceelen 1 en 2 werden opgehouden; dat perceel 3, weiland aan den Zutweg in de Wondmeer, groot 1.58.50 H.A., in eigendom overging aan C. Kruit te Dirkshorn voor f 2042.50, en perceel 4, gelegen ter zelfder plaatse, groot 1.58.60H.A.,',voor f2062.50 aan C. Boist te Oudcai- spel. Heer Hugowaard. Maandag 1 7 dezer werd de gewone voorjaarsvergade ring gehouden der vereeniging „Nieuw Leven." Ruim 50 leden woonden de vergadering by. By de opening der verg. sprak de voorzitter er zyn leedwezen over uit, dat hy de eerste vergadering in het 10de levensjaar der vereeniging moest openen met zeer gemengde gevoelens. Spr. wyst op het feit, dat er door leden der vereeniging is gehandeld vierkant tegen besluiten der vorige algem. verg. in, tegen besluiten genomen met algem. stemmen nog wel. Hy acht het voldoende bekend, dat op een adres der vereeniging by het Gemeentebestuur een tegen-adres is ingediend, mecfc ondorteekend door ver schillende leden van „Nieuw Leven", onder er zelfs geteld werden, die de vorige algem. verg. hebben bij gewoond. Aan de verg. wordt meegedeeld, wat het Bestuur heeft gedaan ten aanzien van deze met de statuten strijdende handeling. Persoonlijk bezoek aan de onderteekenaars leden had hoegenaamd geen resul taat, zoodat het Bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de schuldigen officieel te doen weten, dat ze waren ge- schrapt als lid, doch dat hun beroep op de Algem. Ver- gadering overbleef. Zoo staan we dan voor het feit dat door het Bestuur ingevolge een desbetrt ffende bepaling in de statuten, ruim 30 leden heeft geroyeerd. Spr. hoopt, al voorziet hy eene warme discussie, dat niettemin er naar za] worden gestreeld de zaak kalm te behande len en in ieder geval personen en zaken van elkaar te schelden. Na dit openingswoord, wordt door een paar der ge royeerde leden (dezen hadden kennisgeving ontvangen van de verg., waarin over hun zaak zou worden ge sproken) de discussie geopend. Teneinde een goed in zicht in de zaak te krijgen, acht de voorzitter hot ge wenscht, vóór alle discussie de notulen der laatstgefiou-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1