Plaatselijk Nieuws. Hpmp Gemengd Nieuws. Ilarinoniekapel. Het waren allen composities van wijlen den héerL. A. Schouten, die onze Harmoniekapel Zondagavond ten ge- hoore bracht. Een mooie gedachte, op deze wijze nog eens hulde te brengen aan den te vroeg gestorven directeur. Het programma bevatte een negental nummers, en uit dat geschonken© bleek weer zonneklaar, welk een uitnemend musicus, maar ook welk een uitnemend com ponist, de heer Schouten was. Al zijn composities ademen een frisschen spreekt een warm temperament uit, en nis" die bewondering vraagt en verdient. Een paar bjj uitstek mooie nummers waren de Ouver ture Pastorale en de Ouverture Fantastique. De Kapel kweet zich onder leiding van den heer Hulsman op ambitieuseen te loven wijze van haar taak. Het was een mooi concert, maar wat jammer dat zoo weinigen waren opgekomen 1 Wanneer zullen we deze jammerklacht nu eens niet meer behoeven te sla- kén aan het eind van een verslagje over een uit voering onzer Harmoniekapel? We herhalen nu de eens Hnnr rmtactie van een blad uit onze omgeving geuite muziekliefhebbers in Schagen, waar zyt geest, er een „vakken- Tn het lokaal van den heer J geheelonthouding, de drank' Recht jammer, consequenties van kunnen aanvaarden, de wijze verzuchting gij! II Geheelonthouding. Zooals was aangekondigd, zou de heer Melchers van Alkmaar Zaterdagavond Vader spreken over de ellende. Nog geen tien toehoorders waren er. want al mag men de conclusies en den spreker niet geheel kunnen ar waarop hij zijn meening kenbaar maakte, was het aan hooren volkomen waard. De heer Melchers legde in een warm betoog zijn beginselen neer, allen aansporend en oproepend met de geheelonthouders mee te strijden te gen de drankellende, zóó de maatschap pij bevrijdend en verlossend van de grootste ellende. Van de oprichting van een afdeeling alhier hebben we nog niets vernomen. Averkainp's koor. In ons vorig nummer konden we nog juist vermelden, dat het beroemde koor van Ant. Averkamp Zondag 8 Maart in onze Ned. Herv kerk zal komen zingen. Een opwekking om dit koor, dat overal groote triom fen viert, en waarover maar één roep is, te gaan hooren, is die nog noodig We gelooven het niet. Het kerk gebouw moet dien middig geheel bezet zijn. Laat men nu eens door een opkomst in dichte drommen toonen, dat men het waardeert dat op het gebied van kunst Schagen weer eens iets uitnemends biedt. Zoodoende oude roemrijke naam van vroeger weer op- worden afgewerkt wordt de nieuw gevestigd. Uit het programma, dat zal noemen we de volgende nummers: Psalm 122, Sweelinck. O Salutaris, Pierre de la Rue, Crucifixus, Lotti. Ave Verum, Mozart. Ave Maria, Bruckner. Du Hirte Israels, Bortniansky. Psalm 134, Sweelinck. Popule meus, Palestrina. Sanctus Benedic- tus uit de missa Papae Marcelli, Palestrina. Als we nu weten dat de uitvoering dezer nummers uitmuntend is, kan men zoo ongeveer nagaan welk een paar heerlijke uren den bezoekers van dit concert wachten liet verwaarloosde kind. Het was voor een mooi doel, dat Zondagavond ons kerkgebouw was afgestaan. De heeren Stumphius en Van Albada van Den Helder spraken daar over het verwaarloosde kind en de Vereeniging „Tot Steun" daarvan. Was de heer Stumphius degene, die tot ons geweten sprak en ons wees op onzen Christelijken plicht de zedelijk- melaatschen onzer maatschappij bij te staan en te helpen, zoo was de heer Van Albada het die de werkzaamheid en inriohting der vereeniging „Tot Steun" meedeelde en uiteenzette. Hij vertelde ons, dat deze vereeniging reeds een 20 tal jaren bestaat en door moderne predikanten is opgericht, en ten doel had, verwaarloosde of misdadige kinderen op te voeden, afgedwaalde meisjes weer op het goede pad te brengen. Van een bepaalde kerkelijke richting behoeven de kinderen niet te zijn, Protestant, Roomsch, Jood alles wordt opgenomen en verzorgd. De vereeniging telt reeds 17 afdeelingen met 3000 leden en I begunstigers. Een afdeeling bestaat uit minstens 25per-*l sonen en zijn er in een gemeente niet zoovelen mor kan dan een onderafdeeling stichten met 10. T~ niet bereikbaar, dan kan er aangesteld men Is ook dat worden een correspondent. Voor de kinderen wordt die omgeving gezocht, welke het kind geschikt is, rekenende met aanleg en de Zoodoende wordt ge- de kinderen door waar de kleinen die liefde voor omgeving waaruit het wegkomt tracht van het kind te maken, wat er maar eenjgszins van te maken is, zoo mogelijk weer een goed mensch. Wü, zoo vervolgt spr., trachten dat te bereiken door gezinsverpleging, het opnemen van geschikte gehuwde personen, w ontvangen die ze thuis hebben gemist. Maar niet al de kinderen zijn geschikt om in gezin nen te worden opgenomen. Daarvoor, zijn de zooge naamde Doorgangshuizen. Daar krijgen de kinderen een moderne godsdienstige opvoeding. De vereeniging heeft drie van zulke Doorgangshuizen, nl. 2 te Apeldoorn en 1 te Epe. Te Apeldoorn is het eene voor meisjes tot 15 jaar, het andere voor meisjes boven 15 jaar; dat te Epe is voor jongens. Deze bezoeken op het dorp Epe de openbare lagere school. Zij hebben het allen eenvoudig maar goed, genieten er veel vrijheid en zoo wordt ge tracht ze op te voeden tot goede menschen. Spr. ver telde dat er uitnemende resultaten werden verkregen. Voor een 4de gesticht n.1. Nieuw-Veldzicht werd alles in gereedheid gebracht, maar er was nog veel geld noodig en met een opwekking tot steun werden deze mededeelingen besloten. Deze beide toespraken werden voorafgegaan, afgewis seld en besloten door duo's voor orgel en viool. Het is geen beleefdheidspluimpje| als we zeggen, dat deze muziek zeer te loven was. Mejuffrouw Lodewjjks en de heer J. Winkel hebben de jammer genoeg zeer weinige toehoorders zeer aan zich verplicht. Een ongeluk. Den 22sten sloeg mej.S. alhier bij ongeluk in een ge broken ruit. Geneeskundige hulp was noodig om de daarbij bekomen zeer zware verwonding te heelen en het bloed te stelpen. Gelukkig was de plaatselijke pleeg zuster juist in de nabijheid van mej. S. en verleende aan deze dadelijk de eerste hulp. Symphonie. Den 22en had alhier de jaarvergadering plaats van het Schager Symphonie-orkest. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. C. Roggeveen, tot secretaresse-penningmees- teresse mej. B. Imhulsen en tot bibliothecaris de heer Andriessen. De vereeniging telt thans 14 werkende en 40 kunstlievenue leden. Met een klein batig saldo vangt zij het nieuwe vereenigingsjaar aan. Directeur is de heer C. H. N. Tates. Ongevallen-commissie. Aan belanghebbende werklieden in de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Broek op Langendjjk, Zuid- en Noord-Scharwou- de, Warmenhuizen, Oudkarspel, Harenkarspel, Warmen huizen, Oudkarspel, Harenkarspel, Sint Maarten, Zijpe, Petten, Callantsoog en Wieringerwaard wordt hierbij in herinnering gebracht, dat de voor die plaatsen ingestel de commissie, bedoeld bij art. 86 der Ongevallenwet 1901, zetelende te Schagen, bestaat uit de heerenP. Buis Jz. voorzitter, D. Roggeveen Lz., secretaris, R. Boersen en J. Streek te Schagen en A. Droog te Kolhorn, bij wie omtrent ongevallen alle mogelijke inlichtingen te ver krijgen zijn. Algemeen Belang. De jaarvergadering zal plaats hebben op Vrijdag 28 Februari 1908, des avonds 8 uur, in het lokaal „Cérès", te Schagen. Agenda: 1. Opening. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Jaarverslag. 4. Rekening en Verantwoor ding. 5. Voorstel subsidie aan Het Witte Kruis voorre- enbak. 6. Voorstel subsidie aan den vrachtrijder Steen Sr. (dienst Nieuwe Niedorp). 7. Begrooting 1908. 8. Ver kiezing bestuursleden, aftredend de heeren H. A. Baron Collot d'Escury (niet herkiesbaar), Joh. Govers (wel her kiesbaar, doch stelt zich niet herkiesbaar), G. Beers (niet herkiesbaar). 9. Rondvraag en Sluiting. Raadsvergadering. Vergadering op Dinsdag 25 Februari 1908 des mor gens ten 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. J. Pot, Burgemeester. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. Staten verkoop boomen en ruiling grond met het V eeshuis. Verder verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Er waren 3 vergaderingen g houden. Rechterlijke veroordeeling wegens ongeoorloofd school verzuim had niet plaats, wel werd aan een paar ouders een berisping gegeven. Daarna werd gelezen het verslag der Plaatselijke Schoolcommissie. Op de gemeenteschool waren door elkaar 262 leerlingen. 80Jongens en 74 meisjes betaal den schoolgeld. Er werden 64 kinderen toegelaten, ter wijl er 59 werden afgevoerd. Op de F'ansche school waren 22 jongens en 10 meisjes en op de Duitsche les sen op Woensdag en Zaterdag 11 jongens. De toestand van het onderwijs werd gunstig geheeten. Het ongeoorloofd schoolverzuim was niel groot; er waren 122 schuldige verzuimen en 4372 geoorloofde. Het herhalingsonderwijs werd gevolgd door 18 kinderen: 8 meisjes en 10 jongens. Het schoolgebouw was in goeden staat, met de speelplaats was dat zoo niet, de toestand daarvan was na de laatste verandering nog verslecht en de Commissie noemde het noodzakelijk, dat nu eens tot een afdoende verbetering werd overgegaan. De Roomsch-Katholiéke school telde 76 leerlingen,1 80 jongens en 40 meisjes; de Fransche lessen werden ge volgd door 4 jongens en 2 meisjes. De speelplaats was daar veel verbeterd, nq het een plaveisel van beton was géworden; of zij op den duur zou voldoen, was nog niet te constateeren. De Bewaarschool had 66 leerlingen: 36 meisjes en 30 jongens, het onderwijs werd daar tot tevredenheid der Commissie gegeven. De heer Feisser wil naar aanleiding van de opmerking over de speelplaats weten, of het in de bedoeling van B. en W. ligt, een grondig onderzoek in te stellen en met een plan te komen, dat een afdoende verbete ring brengt in den ellendigen toestand der speelplaats. Waar een college van 9 leden, met algemeene stem men verklaart, dat de toestand onhoudbaar is, en waar van de leden allen burgers zijn onzer plaats, daar is het toch wel der moeite waard aan die opmerking voldoen de aandacht t9 schenken en te overwegen, op welke wijze de toestand der speelplaats afdoende kan worden verbe terd. Voorzitter zegt, dat er heel wat is gedaan, om de speel plaats te verbeteren, en over de resultaten, die zijn ver kregen, is nog weinig te «eggen. En nu kan de School commissie wel op den slechten toestand wijzen, maar het ware te wenschen geweest, dat zij dan ook een nieuwe gezichtspunt had aangegeven, op welke wijze verbetering was aan te brengen. De heer Feiser vraagt, of B. en W. dan gelooven dat de genomen proeven verbeteringen hebben gebracht. Voorzitter zegt dat daar nu nog niet veel van is te merken, omdat we nu den winter hebben en waar op straat is het dan netjes te houden? Er moet eerst eens een zomer over heengaan, om de resultaten beier te kunnen beoordeelen. De heer Feisser: mag ik uit deze woorden afleiden, mijnheer de Voorzitter, dat u goede verwachtingen hebt daaromtrent Voorzitterdat moeten we afwachten, 'k kan daarvan niets zeggen, we willen hopen. De heer Feisser zullen we dus, denkt u, den volgen den winter betere resultaten zien van de ondernomen proeven Voorzitter: dat durf ik niet te zeggen, ik kan den tijd niet zoover vooruit loopen. De Schoolcommissie zegt nu wel, dat de toestand der speelplaats niet goed is, maar zij had maar eens een middel ter verbetering moeten aangeven. De heer Feisser meent dat zooals het bij de R.-C. school is ingericht, het wel goed zal zijn. Voorzitter: daarover durft de Schoolcommissie zelf nog geen oordeel te vellen, ook daar moet men af wachten. Wordt nu gelezen een adres van den heer A. Schreu- der, den aannemer van het dempingswerk aan de Nieuwe Laagzijde, om zoo noodig, in plaats van den grond van de terp van den heer Timmerman, te mogen gebruiken grond van het land van den heer S. Keet Dz„ waarop de IJsclub een ijsbaan zal aanleggen. De heer Roggeveen informeert, in hoeverre de over eenkomst tusschen den heer Sehreuder en den heer Tim merman blijft bestaan. Stel eens, dat er niet voldoende grond is, is de heer Timmerman dan nóg genegen zijn grond voor de verdere demping of te staan. Voorzitter zegt, dat er meer dan voldoende grond is, volgens berekening houdt Sehreuder nog over en boven dien, met de overeenkomst tusschen de heeren Schreu der en Timmerman heeft de Raad niet noodig. Wij hebben alleen uit te maken, of we den grond van het land der ijsbaan willen in plaats van dien van het land des heeren Timmerman. De heer Roggeveen beaamt dit, maar stel eens dat er geen voldoende grond is op het land der ijsbaan, dan zou spr. gaarne willen weten komt. kunnen. Gevraagd werd of het gemeentebestuur ook wilde zorgen voor de noodige publiciteit. B. en W. stellen voor te handelen volgens het ver langen van adressanten. De heer Roggeveen vraagt, of het niet beter was voor deze markt te nemen een anderen dag dan Donderdag. De markten in April zijn drukke koemarkten, en dan nog een stierenmarkt, dan was een andere dag wel licht meer gewen scht. Voorzitter deelde mee, dat men den Donderdag wenschte, er komen dan veel menschen. De heer Asjes, hoewel zich weinig voorstellend van deze nieuwe markt, vindt de moeite zoo gering, de kos ten zoo weinig, dat hij zich wel kan neerleggen bij het voorstel van B. en W. Met algemeene stemmen wordt dit vervolgens aangenomen. Aan de orde is nu een adres van de afd. Schagen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en van het Ned. Onderwijzersgenootschap, betreffende salarisregeling. In het adies wordt gevraagd, of de hoogere Rijksbijdra gen voor de jaarwe'dden van Hoofden der Scholen en On derwijzers geheel ten goede mogen komen aan die sala rissen. B. en W. stellen voor, op dat adres afwijzend te be schikken en in de bestaande verordening alleen die wij ziging te brengen, dat de jaarwedden van onderwijzers, met meer dan 20 dienstjaren zullen worden gebracht op f 825. Thans was dat f 750, maar de laatst gewijzigde wet op de salarisregeling verplicht tot deze verhooging. De regeling zou dus worden als volgt: minder dan 3 dienstjaren f 600, van 3 tot 6 f 650, van 6 tot 9 f 700, van 9 tot 20 f 750 en meer dan 20 dienstjaren f 826. Deze bepaling zou ingaan 1 Januari 1908. De heer Meurs kan zich niet geheel vereenigen met het voorgestelde van B. en W. De opklimming van 9 tot 20 dienstjaren duurt spr. te lang. Hij wenscht tot 15 dienstjaren f 750, van 15 tot 20 f 787.50, boven 20 f 825, dus gaat de opklimming eenigszins regelmatig. De heer Feisser zegt, dat de verhoogde rijksbijdragen moeten aan elkaar gelijk zijn. En nu js het voor den gemeenteraad wat kiesch om daarin verandering te brengen, en voor den burgemees ter wat kiesch mij als jongste lid aan het verstand brengen, dat ik maar moet heengaan Dat laat zjfj, begrijpen. Spr. heeft dat dan ook begrepen, hij is n|s jongste lid, het vijfde wiel van den wagen en hij dankt dan ook uit dezö overwegingen voor het ljy. maatschap der Rietboschcommissie. Voorzitter wapent zich met de verordening der Rfe jschcomm. en wijst er den heer Bijpost op, hoe vol. gens de wet, burgemeester of een wethouder, voorzitter der vaste commissiën zijn. Maar dit Is boscheomm ,..„.KOU(ler voorzit^ dat één lid behoeft te bedanken. De heer Vader oordeelt, dat geen enkele wet bet getal leden der vaste commissies bepaalt. Daarin i.s (|e raad geheel vrij en om van al die vaste commissie het ledental te willen gelijkstellen, ja, dat is een eigen aardige opvatting. De heer Asjes meent, dat als bij de aanstelling <fer gascommissie de raad ook elf leden had gehad, deze commissie ook wel uit meer dan drie leden zou heb ben bestaan De heer Meurs oordeelt, dat als de heer Bijpost graag uit de Rietboschcommissie wil. hij volkomen rjj is te bedanken. Hel mag ons spijten omdat hij daarin reeds zoo langen tijd zitting heeft, maar dat maakt zijn argument, waarom hij steekhoudend. Of hij blijven Bijpost dan maar zeggen. De heer Bijpost: Ik heb wensch evenwel niet te er wil wil of uittreden nog niet niet, moet de heer ik ook nog andere zeggen welke, ik redenen. ------ blijf bij mijn bedanken. De gemeente lijdt in geen enkel opricht schade door mijn bedanken, was dat wel het geval, dan zou ik beslist niet bedanken, maar ik doe er de gemeente geen ondienst mee.. De heer Buis stelt er prijs op te constateeren, da/ 1 de reden van het bedanken niet mag gezocht worden de verhouding van de leden der commissie on- x BB - V1V IV.I llV/KVUlig .v>.~ voor deze gemeente het cijfer bedragen van f 1125, terwijl derling. Dat wenscht spreker ais voorzitter even te zej. volgens het voorstel van B. en W. f225 daarvan wordt gen. Dat de heer Bijpost meent te moeten bedanken, do;-\ gemeentekas door ««wW i«wi Hii woont er het dichtst bij en dat gal W. volgens uitgegeven, zoodat de hoogere bijdragen van van f900 per jaar. En als het voorstel van B. en wordt aangenomen dan kosten de onderwijzers met meer dan 15 dienstjaren aan de gemeente geen cent, omdat die als salaris ontvangen het b6drag dat door het Rjjk aan de gemeente voor hen wordt vergoed. Deze voorgestelde regeling acht spr. dan ook zeer karig. De levensstandaard stijgt, de levensbehoeften worden grooter, zoodat het, waar de financieel© regeling zoo gunstig is voor de gemeente, niet te royaal genoemd kon worden als wij een wat royaler regeling maken dan B. en W. voorstellen. De heer AsjesIk onderschrijf het gesprokene van den heer Feisser. De heer Feisser: Ik zou daarom, omdat de tijd van voorbereiding voor mij wat kort is geweest, deze zaak willen renvoyeeren naar B. en W. Ik zou wel willen, dat deze regeling wat meer werd gemaakt in verhou ding met de rijksbijdragen en dat de verhoogingen ook liepen per 5 jaar. Er is dan een betere verhouding tusschen de salarissen en de bijdragen van het Rijk. Er zijn hier 3 onderwijzers met meer dan 20 dienstjaren, de anderen zijn geling wat royaler, veel verschil in de financiën der ge meente maakt het voorloopig niet. De heer Vader: ik kan mij met het voorstel van den heer Meurs wel vereenigen. De heer M>mrs wil niet 5-jaarlijksche verhoogingen, maar liever 3-jaarlijksche. Indertijd toch, toen de Raad dit deed, was het motief dat aankomende onderwijzers, die zich wilden bekwamen voor de eene of andere acte, gemeentezas uuui de nieuwe spreker leed. Hij woont er het dichtst bij en dat gat het Ruk een voordeeltje heeft gemak voor spreker zelf ook. i De voorzitter vraagt, of wat de heer Buis zegt, den heer Bijpost geen aanleiding geeft zijn bedanken in te trekken. Willen we het aanhouden om nog eens na te denken? De heer Bijpost: Ik heb er genoeg over nagedacht, ik heb niet meer te denken. De heer Roggeveen vraagt of het niet zoo kan wor den geschikt, dat de heer Bijpost zijn jaar uit, aanblijft. De heer Bijpost sprak straks van onregelmatigheid, maar hij is zelf onregelmatig, door midden in een jaar te bedanken. De heer Bijpost wil de heeren wel het genoegen doen. dit jaar nog aan te blijven. Voorzitter: dan zullen we de zaak maar laten rusten. Hierna sluiting. Wat laag! Een rjjk fabrikant te Münehen kreeg eeniimn tjjd ge leden een met Maier onderteekenden dreigbrief, waarin hier nog kort, dus wordt de salarisre- 100.000 mk. van hem verlangd werd. Indien hjj niet Jbetaalde, zou de koop nan een van zijne twee zoons dood zien en, indien het daartoe moest komen, zou toch nog een millioen gevraagd of anders ook zija tweede zoon gedood worden. De fabrikant gaf eerst geen acht op den brief, maar kort daarna werden zjjne twee zoons, op weg van school naar huis, door twee andere jongens aangevallen en met zoutzuur besproeid. Zij kregen echter slechts deze verhooging dan spoediger hadden en dat dit was onbeduidende kwetsuren. Het is gebleken dat eenige ?n w h«tanf der ion gelui dagen voordien een vreemde man in de nabqhoid van heer Feisser wiist er op, dat er geen haast bjj de den Prins-regenten schouwburg schooljongens met geld "T d,is wil gaarne verdaging, om zich wat beter I en lekkernijen heeft trachten over te halen de jongens te kunnen Voorbereiden van den fabrikant zoutzuur, dat hij hun zou geven, in De°hiere BiTtaBiindtddat erg^nUs" ook* zoo voor Vden dag van de aanranding kreeg de vader weer andVe gemeenten Rpr kan, wanneer het voorstel van een brief, hem mededeelende, dat die aanelgK slecht* B en W niet wordt aangenomen, nog beter meegaan een klein bewijs was voor den ernst van de uitgespro- waar de rest vandaan met het voorstel van den heer Feisser, dan met een onvoorbereid voorstel als dat van den heer Meurs. De heer Meurs noemt het geen reden om niet met zijn voorstel mee te gaan, omdat het onvoorbereid kan genoemd worden. Als dat werkelijk zoo was, dan was elk voorstel dat een lid tijdens de zitting doet, onvoor bereid. Dat is geen argument. De heer Bijpost: heel adrem. Voorzitter: ik vind het voorstel van den heer Meurs niet erg ingrijpend. De heer Meurs betoogt nog, dat de salarissen der onderwijzers in Schagen niet laag zijn. De gemeente is daarmee steeds voor geweest en al mag er dan een ver hoogde Rijksbijdrage zjjn, toch is spr. er niet voor, nu weer direct tot verhooging over te gaan. Voorzitter noemt deze verhooging van f 75 weer een tegemoetkoming, wij gaan hier in de gemeente met snelle schreden verder, maar we kunnen toch niet al tijd, altijd De heer Feisser: maar het is toch een feit, dat onze beste onderwijzers wegeaan. Voorzitter: dat geschiedt niet altoos om financieel© redenen, er zyn er bjj, die zich verminderen. Ja, naar Amsterdam willen allen gaarne. Maar daarmee kunnen wij niet concurreeren. De heer Bijpost vraagt den heer Feisserhouden we dan de slechtste onderwijzers over? De heer Feisser: dat zeg ik niet. Voorzitter vraagt, of de heer Feisser een voorstel vergadering al gehoord. De heer Asjes m«ent, dat da heer Feisser het wel moet doen. Deze geeft daaraan gehoor en stelt voor, een salaris van f 800 van 15 tot 20 dienstjaren en daarbo- f 850. Feis- fW Vóór dit voorstel stemmen de heeren Asjes en ser, de anderen tegen, zoodat het is verworpen. Het voorstel-Meurs wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen en daarmee ook de door B. en W. verder voorgestelde regelingen het adres der genoemde afdeelingen verworpen. io 1 stens van een kwart- tot een halve eeuw in denzol/if Er wordt tevens'nog bepaald, dat een onder j dienst bleven, die leze eens even uit het blijspel jfiatfndcif door =ziekte verhinderd ter school i flUt. De heer Vader: Er kan van het land 6000 M3. worden j wenscht te doen. Dank u, zegt deze, ik heb den geest der afgestoken en voor de demping is 4000 M3. noodig, er J--;1 1J is ruimschoots genoeg. Er wordt gewezen op den dam, die rondom moet blijven; de heer Vader noemt ook nog de demping vgn, de sloot in het land. De heer Meurs acht dat alles van geen beteekenis, we hebben het adres alleen te beoordeelen, zooals het daar ligt. En al was er nu eens wat grond te kort, dan laten we die Ijsbaan, waarvoor zich nu zoo uitstekend de gele genheid voordoet, daarop toch niet vallen. Na nog een kleine deliberatie wordt op het adres met algemeene stemmen goedgunstig beschikt. Is ingekomen een adres van Het Witte Kruis- om voor den betonregenbak, kostende f 900 ongeveer, een subsidie van f450. Zoo men weet, geeft Het Weeshuis f300 en de afdeeling van Het Witte Kruis f150. B. en W. stellen voor, dit adres te renvoyeeren naar B. en W. om advies De heer Asjes vraagt, of dit adres zoo laat is ingeko men. En op het antwoord van Voorzitter, dat het vroeg genoeg was ingediend, zegt spr. het jammer te vinden, dat het adres niet behandeld is. Hij noemt het nu den goeden tijd voor dit werk, het is overal nog niet zoo druk en door vertraging zou het misschien duurder kunnen worden. De heer Buis zegt, dat B. en W. met het advies heb ben gewacht tot zij zouden weten, of het Weeshuis de f300 hiervoor zou mogen geven. Dat stond volgens spr. nog niet vast. De heer Feisser achtte dat geen motief om te wach ten. Van de gemeente was altijd een bedrag noodig van f450. Kan de gift van het Weeshuis niet door gaan, welnu, dan moet Het Witte Kruis raad schaffen. De heer Buis noemde het ie wenscht, dat de bak een proeftijd doormaakte. B. en W. hadden ook nog enkele andere redenen dat het advies niet klaar was. De heer Feisser meende dat de bak op zeer voor- deelige voorwaarden werd geleverd, wat garantie betrof. Het zou worden een soort reclamebak. De heer Roggeveen informeert, of het in de bedoeling ligt van B. en W. om in de eerstvolgende vergadering van den Raad met een advies te komen. Voorzitter belooft dit. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met .alge meene stemmen aangenomen. Is ingekomen een adres van de afdeeling Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om een stierenmarkt te stichten. De bedoeling was op den laatsten Donderdag van April speciaal gelegenheid te geven voor zulk een stierenmarkt. Het iiée was de stieren die op de keuringen geen prijs kregen, hier te verkoopen en voor dien verkoop te hebben een specialen dag. Alle koopers konden dan weten hier te recht te ken bedreiging. De fabrikant kon, zei de schrijver, door een advertentie onder een bepaald motto laten weten, of hq al dan niet wilde betalen. De fabrikant antwoordde met een advertentie, dat hij zou betalen, maar de afdreiger verscheen niet op de afgesproken plaats en ontging zoodoende aan een inhechtenisneming. l)e politie onderzoekt nu verder do zaak. Een leeperd. De beambten van het postkantoor te Tjandjong Pr,uk worden voortdurend door bewoners van Weltevreden opgescheld, om te vernemen met welken trein een te verwachten mail zal worden doorgezonden. Tot de mees: fanatieke telefoonklanten behoorde een dame, die nage noeg om het half uur placht te informeeren of de „Gollaansche mail" aan was. Een ontkennend antwoord vertrouwde ze niet altijd en ze trachtte dan de gemoederen te verteederen, met de mededeeling, dat ze zoo benieuwd was naar bericb- i ten van haar zoon in Holland. Op een dag was ze met haar informaties eenige etmalen te vroeg. De klerk, die haar te woord stond, lichtte haar in, dat de mail pas te Singapore werd ver wacht. Doch de vraagster geloofde zulks natuurlijk niet dadelijk en wellicht meenende, dat partipris tegen haar aanleiding was tot het stelselmatig onthouden van de i verlangde inlichting, herhaalde ze een poos daarna de vraag, doch nu met veranderd stemgeluid. En dit deed ze zoo meesterlijk, dat de mystificatie volkomen gelukt zou zijn, indien niet dat vermaledijde „Gollaansche mail" alles verried. „Ik zei toch, dat de mail pas te Singapore wordt verwacht", nodigde de postman. Waarop verbouwereerd, om de lastige situatie te redden, de repliek volgde: „O, meneer, die dame van zooeven was ik niet." (Indisch Tijdschrift v. Post en Tel.) De dienstboden. Vaak wordt geklaagd over onze dienstbodenplaag ifl deze dagen, maar wie meent, dat in ouden tijd do dienst boden in alle opzichten heilige boontjes waren en wil- zjjn geheele salaris bljjft geuieten. Duuit de ziekte langer dan 12 maanden, dan houdt het salaris geheel op. Tot lid der schoolcommissie wordt benoemd de heer C. L. van den Bergh met 5 stemmen, de heer P. Raat Dz., had' 3 stemmen. Mede op deze alphabetisehe voordracht stond de heer J. R. Vlaming. Indertijd was besloten het brandriool aan de Nieuwe Lagezijde te leggen door de Noordersteeg en het land van den heer R Keet Dz. en zoo naar de Lqngesloot. De heer Keet eischte behalve f 60 schadevergoeding voor den huurder, de bestrating der Noordersteeg. De onkosten daarvan waren volgens B. en \V. te hoog waarom zij voorstelden dit riool door het te dem gedeelte te leggen en te doen uitmonden in de s naast de Oosterstraat eenige meters den hoek om. kosten werden dan aanmerkelijk lager. Allen voor. Eene suppletoire begrooting in ontvangst cn uitgaaf aanwijzend een bedrag van f23849.50 werd goedgekeurd. Deze begrooting was noodig voor de beide geldleeningen groot f 10000 en f 12000 voor demping en Landbouw- straat en daartegen in uitgaaf de onkosten van die beide werken. De Rijksveldwachter de heer Koelewijn ontving als steeds een gratificatie van f 25. De reclame Hoofdelijken Ömsl. en het kohier Hoof delijke» Omslag zullen in geheime zitting worden be handeld. npen sloot De lij post bedank Toen ank te, inder- werd ik Bij de rondvraag zegt de heer Bij tijd de heer Stammes als raadslid in zijn plaats benoemd tot lid van de commissie van het Riethoseh. De commissie bestond toen uit 3 le den. Later is er een wethouder als voorzitter benoepid en bestond de commissie uit 3 leden en een voor-, zitter, dus vier leden. Ik heb toen gezegd, dat ik als jongste lid nu maar moest bedanken, maar men vond beter dat ik bleef en dat geschiedde. Later is er ook een vaste commissie benoemd voor, de gasfabriek en deze bestaat uit 2 leden plus een wethouder als voor zitter. En om nu die beide vaste commissies verschil lend in te richten, vind ik verkeerd. Die K l lacheljjke Jonker" van Pieter Bernagie van 1864 op volgende Ik bid je, lot eens op de meiden, Zoudt Gij ze kunnen onderscheiden Van burgers-dochters draagen zij Niet fijn van goud, zoo nét als wij De strikken aan het hoofd, en ringen En kettingen en alle dingen. In 1682 had de Amsterdamsche Regeering de volgen de merkwaardige kour gemaakt, wel waard gelezen te worden door hen die Rteeds den mond vol lof hebt#" over den goeden ouden tjjd „Vermits sedert oenigen tyd onder de dienstboden zo°' danige uiterlijke hoovaardy in het dragen van kleed* ren, kanten, krullen lokken, strikken enz. is ingevoerd, dat er geen of weinig onderscheid tusschen de kleedinf van hare Vrouwenen haar gezien kauworden; endewi)' dit strijdende is tegen de betamelijkheid en goede zeden, buiten en behalve dat de dienstboden, die zulks u» haar loon niet kunnen bijbrengen, en echter met and» ren willen gelijkstaan, daardoor tot ontrouw, dieverij en andere vuiligheden vervallen; zoo ordonnoore" Mijne Heeren van den Gerechte: Dat de Kameniers, Dienstmeiden, Naaisters, Mino» moers, noch andere dienstboden hoegenaamd, die in vast' huur verbonden zijn, na 1 Mei e.k. voor hare bovenkl* ding, zoolang zij dienen en in vaste huur blijven, ni<*- anders zullen mogen dragen dan een modest en kleednamelijkgeen zijde, noch fluweel, noch <®'V' Hare kleeding zal bestaan in een Jak en Schort, zond* dat zij Tabberts, Samaren, Bouwens of andere dergelU^ kleeding zullen mogen gebruiken. Ook zullen zij 'n allerminst niet mogen dragen eenige gemaakte Krult® Strikken, noch eenig ander dergelijk afhangend 8'®IiUlD'. ook niet eenige Kanten, alsmede geen boordsel op bov of onderkleerengeen Goud, Gesteente, noch alles op verbeurte van 't opperste kleed, zoo memK® iemand daarover bekeurd wordt, of dit te lossen te koopen met tien guldens." atrarf® De zorg werd nog verder uitgebreid, door op 8

Schager Courant | 1908 | | pagina 6