6 f Groenteveilingeü, Marktberichten. Buitenlandscb Nieuws. Burgerlijke Stand. dat zij tot hare Vertegenwoordigers heeft aangesteld de Heeren Jb. Kistemaker, Kolhorn. Jn. Kreijger Jmzn., Oudesluis. A. Peereboom, Abbekerk. J. Smit, Joh. Strooper P. Strijker, J. de Veer Jr., Adr. v. d. Vlies, Petten V Monsters akkergrond (pl.m. 5 K,G.) voor kosteloos scheikundig onderzoek geiieve men franco in behoorlijk emballage direct aan ons Laboratorium aan de fabriek, (Minervahaven) te zenden en niet aan ons kantoor Keizersgracht 473, Anna Paulowna. 't Zand. Winkel. Schagen. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. ft trapman. Eenige dagen geleden wm da strijd wwderotü in rol len gang. Er waren eenige scheldwoorden gevallen naar aanleiding waarvan de echtgenoote van B. een steen opraapte en daarmee een der ruiten van het vensterraam van buurmans .woning stuk sloeg. B. zelfs vond dit nog niet genoeg, doch sloeg met een zelfde voorwerp de 3 3 overige ruiten aan stukken. Vrouw J. (familie van C. werd door B. op éenige stevige oorvegen onthaald terwijl de moeder dezer dame door hem werd uitgescholden en getracteerd op een steenworp, die haar een opge zwollen been bezorgde. Vrouw C. liet zich evenmin onbetuigd; zij nam een steen en wierp B. daarmee, zoodat deze een hevig bloedende wonde aan het ach terhoofd bekwam. Weder in huis, nam zij een schop gloeiende kolen en wierp deze door het door B. verbrijzelde raam naar buiten in de richting van B. en diens vrouw, die echter niet geraakt werden. Woedend over dezen mislukten aanval nam zij daarna een ketel kokend water en gooide er mede in de richting van B.. evenwel zonder hem te treffen. De politie, die inmiddels ter plaatse verscheen, maakte een einde aan de burenruzie. Zij maakte proces-verba al op wegens vernieling en mishan deling tegen de huisvrouw van C. Verstandige Kip. Men schrijft aan de L. Ct. Een kip had zich verslikt. Welke draaiingen, wen dingen, keeringen, schud- en schokbewegingen, het arme dier maakte, niets baatte. Doch ziedaar krijgt een andere kip haar in het oog, begrijpt het gevaar (hier was toch geen eigenbaat in het spel?) snelt toe en met een welingerichten chirurgischen snavelgreep is het weer barstige brok verwijderd enverdwijnt in een an der keelgat, waar meer ruimte was. Geen belangstelling. Dezer dagen werd aan de Van Ewijcksluis. gern Anna Paulowna de daar bestaande scheepstimmerwerf in het openbaar ten verkoop gepresenteerd. De eenige personen in het verkooplokaal aanwezig, warende notaris met zijn koetsier, de eigenaar en de bode. Na tuurlijk kwam van die verkooping niets. Heer Hugowaard. Door de ijverige bemoeiingen van het kringbestuurs- lid der gezinsverpleging, den heer C. Moejes alhier, is t ledental sterk toegenomen en gestegen tot ongeveer 200, terwijl verhooging der contributie tot f0.50. fl of daar boven vrij wel algemeen is, zoodat voor het vervolg ook door onze gemeente een aanzienlijke bijdrage voor deze ilnstelling gebeurd kan worden. Znid-Scharwoude. Deh eer J. Miedema, onderwijzer aan de openbare lagere school komt als oio. 2 voor op de voordracht vóór gelijke betrekking te Zandvoort. Zuid-Scliarwoude. Tot vader en moeder bij de armen in de Ned. Herv. Diakonie zijn met algemeene stemmen benoemd de heer J. Kruk en echtgenoote alhier. Zuid-Scharwoude. De heeren W. de Boer en S. Zeeman te Zuid Schar- woude en P. Gootjes te Noord Scharwoude zullen dit jaar weer. vanwege de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging aan den Langedijk, proeven nemen voor de koolziekten in de roode bewaarkool genaamd kanker en draaihartigheid. Dit zal geschieden op lande rijen in bovengenoemde gemeenten. De begrooting voor de proeven wordt geraamd: Uitgaven f745, als de proef met 4800 planten wordt genomen en f370, als men dit doet met 2400 planten; de inkomsten op f100. Broek op Langendflk. Van de toevoerlijn te Broek op Langendijk zijn de vorige week ruim 130 wagonladingen groente verzon den. De handel is aan den Langedijk anders nog zeer slapjes. Er liggen op het oogenblik, en we zijn bij Maart, nog massa's kool in de schuren opgestapeld. De prij zen vooral van de witte kool blijven zeer laagin plaats van te stijgen, dalen ze eerder. En de bou wers hebben niet veel hoop, dat er nog verbetering komt. Ook zijn er nog heel wat uien, maar de prijzen zijn ook zoo gering, dat ze niet van de hand worden gedaan. Het is een zeer slechte tijd voor den Langen dijk. Toetje vooritoetje. De groote Nederlandsche zanger Messchaert, vertelt het Vaderland, zong te Weenen vier liederen op een soirée bij een zeer bekend groot-industriëel. De finan- cieele kwestie was vooruit geregeld: een gesloten cou- vert met 600 kronen. Na ieder lied veel applaus, en na het vierde, was het auditorium in de wolken. De gastheer was verrukt en vroeg, zee rbescheiden: „Waar de meester, wilt u niet een toetje geven?" De meester antwoordde vriendelijk„Na u 1" Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 Maart a.s., des namiddags om half twee. Een Slaapwandelaarster. Te Zaandam werd Donderdagnacht op straat aange troffen een vrouwspersoon, in nachtgewaad, bloots hoofds en op bloote voeten. De politie, die begreep, met een slaapwandelaarster te doen te hebben, sprak haar behoedzaam aan en geleidde haar huiswaarts. Hoe wel zij op alle vragen behoorlijk antwoordde, bleek zij nog steeds te slapen, toen zij hare woning bereikt had. Sliedrecht. Door de Anti-revolutionnairen in het district Slie drecht is per telegram aan Dr. Kuyper de candida- tuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aan- eboden. Deze heeft evenwel bedankt. Aan den heer I'. v. d. Molen Tz. schoolopziener in het arrondisse ment Dokkum, te Leeuwarden is thans de candidatuur aangeboden. Schagerbrug. Op uitnoodiging van de Zijper damclub zal de heer H. van de Broek te .Rotterdam op Vrijdagavond |te 7 uur een simultaan-séance geven, waaraan iedere damliefhebber kan deelnemen. Dakkonjjuen. Bij de Gezondheidscommissie te Dordrecht kwam het vorig jaar een klacht in over het houden van ko nijnen op zolders en in dakgoten Het jaarverslag zegt, dat na aanschrijving van de commissie deze „dakko nijnen" werden opgeruimd Kwakzalverij. Men schrijft uit Alkmaar: De bekende kwakzalver Eilers uit Oegstgeest krijgt hulp om zijn reputatie ah redder der menschheid le verbreiden. Zekere Maurits Smit, een schilder uit Broek op Langendijk, beweert door hem genezen te zijn en zal over de oplossing van het tuberculose-vraagstuk a.s. Woensdagavond in eene openbare vergadering alhier het iwoord voeren. Anna Paulowna. De brievenbesteller C. Smiers is met ingang van 1 Maart a.s. tijdelijk overgeplaatst naar IJmuiden. Influenza. Men schrijft uit Enschede: Hoe hevig hier de influenza heerscht, bewijst wel het bedrag der wekelijksche uitkeering van het zieken en pensioenfonds voor Enschedé en Lonneker, dat 12.000 leden telt. In gewone tijden bedraagt de uit keering gemiddeld f 300 per week, de laatste drie we ken beliep zij meer dan f 800. Oudesluis. Met 1 Maart a.s. komt eene verandering in de ver zending der correspondentie der posterijen. De tweede verzending, welke altijd plaats had over Wieringerwaard en Anna Paulowna, (en daardoor dus zeer werd ver traagd), zal thans geschieden vanaf het Hulpkantoor direct op den trein, welke ruim half vijf te Oudesluis aankomt. Voorzeker een flinke verbetering. Oudesluis. Dinsdagavond ^5 Febr. hield de sociëteit Burgerkring haar tweede en Tevens voor dit seizoen laatste buiten gewone vergadering. Op eene voorafgaande vergadering was besloten voor dezen avond een spreker uit te noodi- gen. Door het bestuur was daartoe aangezocht de heer A. H. Vrugt te Haarlem. Deze gaf nu een twaalftal nummers ten beste, welke allen zeer in den smaak vielen van het flink opgekomen publiek. Na afloop van ieder nummer viel dan ook den spre ker daverend applaus ten deal. De heer Zon van Anna Paulowna was uitgenoodigd voor pianist, en maakte zich als zoodanig zeer verdienstelijk Het geheel was een hoogst gezellige avond. Ruim 12 uur werd de verga dering door den voorzitter gesloten Hierna bleef men echter nog gezellig een poosje bij elkander. Broek op LanKendQk. Roode kooi f 2.50 a f 6.25 per 100 stuk» Iele kool 2.50 a 7.— Witte kool - 1.- a 2.75 Bieten - 9.— a - 11.50 1000 Uien - 1.— a - 1.05 50 K.G. .Nieuw Leven." Station Noord-Scharwoude. 26 Febr. Uien f0.90 a fl.05 per 50 K.G. Roode kool, lste srt. f6.25 a f6.75, 2de srt. f5.50 a f6.—, kleinere f3.50 a f5.—. Gele kool lste srt. f7.— a f7.26, 2de srt. f6.25 a f6.50, kleinere f3.— a f6.50. D. W. kool lste srt. f8.— a f3.25, 2de srt. f2.10 a f2.75, kleinere fl.— a f2.— per 100 stuks. 27 Febr. Uien f 0.96 a f 1.10 per 50 K.G. Roode kool, lste st. f 6.50 a f 6.75, 2de s. f 5.50 a f 6.-, kleinere f 3.- a f 5.—. Gele kool, lste s., f 6.76 a f 7.25, 2de s. f 6.— a f 6.50, kleinere f 3.60 a f5.—. D.W. kool, lste s., f2.75 a f 3.— 2de s. f 2.— a f 2.50, kleinere f 1.— a f 1.50 per 100 stuks. 28 Febr. Uien f 0.90 a f 1.— per 50 K.G. Roode kool lste srt. f 6.50 a f 6.75, 2de srt. f 5.25 a f 6.—, kleinere f 3.— a f5.--. Gele kool lste srt. f6.75 a f7.—, 2de srt. f6.— a f6.50, kleinere f3.50 a f5.—. D. W. kool lste srt. f2.50 a f 2.75, 2de srt. f2.— a f 2.40 kleinere f 1.— a f 1.50 per 100 stuks. Dorp Noord-Scharwoude. 29 Febr. Roode kool f 5.— a f 6 0, kleinere f 2 a f 4.— Gele kool f 5.50 a f 7.50, kleinere f 3.— a f 5.—. D. W. kool f 3.— a f 4.—, kleinere f 1.50 a f 2.50. Uien f 0.90 a f 1.—. naar Doshanteaeh reed. waar hij eenige dagen zou doorbrengen. De eene bom ontplofte in de lucht, een andere viel op den grond in de nabijheid van de automobiel van den Sjah Drie voorrijders werden gedood, de chauffeur en een 20-tal personen gewond. De Sjah was niet in de automobiel, maar zat in een rijtuig dat op eenigen afstand volgde. Hij stapte uit en begaf zich naar een nabijgelegen huis, vanwaar hij ongedeerd naar het palcis terugkeerde. Een grondige huiszoeking in hei gebouw, waaruit de bommen werden geworpenen in andere huizen had geen succes, er werd niets verdachts gevonden. 80.- a 2C0.— 170.- a 225.- 130.- a 215.- 160.- a 310- 170 - a 240.- 9.- a 21.- 17.— a 25.50 3.— a 9.— 9.- a 14.- -.44 a -.49 7.- a 12.- -.75 a 1.50 -.76 a 1.75 Bezorgdheid in Portugal. De Portugeesche regeering gaat twee kanonneerboo- ten koopen elk van 400 ton. Men is zoo bevreesd geworden voor aanslagen, dat de regeering den pandjeshuishouders heeft aangezegd, haar adreslijsten te verschaffen van alle personen, die wapenen beleenen. Zij moeten wapenen aannemen legen eiken prijsde regeering belooft ze in te koopen. Doch het is hun verboden de wapenen weder te Laten inlossên. Zoo worden d ©dwangmaatregelen, die in het groot zijn afgeschaft, in 't klein weder ingevoerd. In de gevangenissen van St. Thomé en Principe zullen de lijfstraffen afgeschaft worden. De correspondent der (Franq uistische) Köln. Ztg. te Oporto zendt aan het blad een zeer onrustwekkend schrijven d.d. 23 Febr., waarin gezegd wordt, dat, of schoon er niets buitengewoons gebeurt, er algemeene ongerustheid heerscht. Allereerst is men in het leger ontevreden met ide gratieverleening aan moordenaars, muiters en revolution- nairen, omdat, zoolang deze lieden vrij rondloopen, hel nog moeilijker wordt, de 'tucht te handhaven. Ook bui ten het leger vraagt men waar het heen moet. De nationalistische (clericale) pers vraagt of men na de met grooten ophef gehouden openbare inzamelingen voor de nabestaanden der sluipmoordenaren van den Koning, Schagen, 27 Februari 1908. 6 Paarden 2 Stieren 10 Gelde Koeien 54 Vette Koeien 25 Kalf koeien 100 Nuchtere Kalveren 640 Overhouders 2 Bokken en Geiten 12 Varkens (magere) 70 Varkens(vettep.K.P. 90 Biggen 100 Konynen 100 Kippen Eenden a 300 Kilgr. Boter 1.50 a 1.60 200 Kaas —.70 a —.80 10000 Kipeieren per 100 2.90 a 3.40 400 Eendeieren 4.— a Hoorn, 27 Febr. Aangevoerd 18 stapels kaas, wegende 9521 K.G. Kleine 30.50, Commissie f 30.—, Middelb. f Fabriekskaas f30.—. Alkmaar, 28 Febr. Aangev. 1312 H.L. Tarwe 7.— a 8.50 Rogge 7.25 a 0.— Gerst, chev. 6.25 a 7.— Haver 3.60 a 4.20 Paardeboonen 6.40 a 7.10 Bruine boonen 9.— a 10.76 Witte boonen 15.— a Citroenboonen 12.— a 16.— Grauwe erwten a Vale erwten a Groene erwten 15.— a 18.— Kaas. Aangevoerd 118 Stapels, wegende 66.235 K.G Fabriekskaas Kleine f31.—Comm.f —.—.Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 30.50,Comm. f 30.-.Middelb.f 31.50 Alkmaar, 29 Febr. 1908 4 Paarden a 40. - a 350. - 16 Koeien 140.- s 270.- 76 Magere Schapen 13.50 a 29.— 220 Nuchtere Kalveren 6.— a 20.— 66 Magere Varkens 16.- a 20.— 212 Biggen 8.— a 13.— Kipeieren per lOé 3.— 3.50 Kop Poter 0.70 a 0.80 Gemeente Schagen. OndertrouwdHendrik Hilbrand de Carpentier, amb tenaar ter secretarie, 24 jaar, te Sliedrecht en Dieuwer- tje Zijdewind, oud 25 jaar, te Schagen. GetrouwdJan Wiers en Jannetje Slik. bericht, „de sympathieke executeuren van den Koning en üjn zoon," gelijk een rood blad hen noemde, ha de gra ven der moordenaars versierd te hebben, niet spoedig zoo ver zal komen, met toestemming der overheid geld in te zamelen voor standbeelden voor d ebeide infame helden. De republikeinsche partij placht zich te ver heffen op haar grooten aanhang in het legerhet schijnt echter, dat sinds de maatregelen der dictatuur de vriend schap in vijandschap is omgeslagen behalve bij zeer kleine afdeelingen dezelfde wien Joao Franco^ hun kruit ontnam. Evenwel zijn Zaterdag LI. 200 kurabij- nen en een rijke Voorraad munitie uit het arsenaal ver deeld onder de rijdende burgerwacht, die in de ka zernen Cabeco de Bola en Prafa de Armas liggen. Het post- en telegraafkantoor wordt zoowel binnen als bui ten door de vertrouwbare guarde municipal bewaakt. De troepen moeten in de kazernen blijven. De kruiser „D. Carlos" is met verzegelde orders in zee gezonden de overige oorlogsschepen liggen onder stoom gereed. De republikeinen (zegt de briefschrijver) zijn bui tengewoon opgewonden. Personen, die opkomen tegen de laffe houding der regeering tegenover de revolution- nairen, hebben dreigbrieven ontvangen, waarin zij be dreigd worden met dynamietbommen, waarvan de po litie een groote hoeveelheid nog niet gevonden heeft. De troepen, di evoor de bijzettingsplechtigheden naar Lissabon waren ontboden, heeft men daar voor alle ze kerheid gehouden. De groote republikeinsche vergadering te Aldea Gal- lega bij Lissabon heeft politiek niet veel te beduiden ge had: het was een protest van de groote wijnboeren van het zuiden tegen een gehate wet door Franco in- tevoerdde boeren poogden met behulp van de republi- einen, de regeering te dwingen, die wet op le hef fen. Hoe het zij, de toestand blijft critiek en de zwakke j houding der regeering meent men alleen hierdoor le 1 kunnen verklaren, dat zij haar positie niet stevig acht. Alleen de premier Ferreira do Amaral is een krachtig man. Aanslag op den Sjah van Herzie. Teheran, 28 Febr. Toen de Sjah van Perzië heden uitreed werden twee bommen naar zijn rijtuig geworpen drie postillons van zijn rijtuig werden gedood, de chauf feur van een automobiel en een twintigtal andere per sonen gewond. De Sjah bleef ongedeerd. Teheran, 28 Febr. Later. Om 5 uur hedenmiddag werden van een dak twee bommen in een nauwe straat naar hel rijtuig van den Sjah geworpen, die Gemeente Anna Panlowna. Ingeschreven van 21—28 Februari. Geboren: Johanna Pieternel, dochter van Roelof Oosterhek en Sophia Elisabeth Lemstra. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenJohannes Pronk, oud 1 dag, kind van Pieter Pronk en van Margaretha Schouton. Zonderlinge huwelijksgebruiken. Kan Engelsch-Indië op de zoo beklagenswaardige kind vrouwtjes wijzen, waarmee men terecht zooveel medelijden heeft, in China bestaat een ander gebruik, dat zeker niet minder deelneming met de slachtoffers vraagt. Heeft een familie daar vrouwelijke hulp noodig dan wordt voor den zoon, al is deze nog maar een kind, fluks een echtgenoote opgescharreld, die de handen uit de mouw kan steken en heel veel ouder is dan de „man", die natuurlijk van den beginne af onder den pantoffel zit. Wanneer voor den betreffende de jaren des onderscheids zijn gekomen, blijft oppositie veelal niet uit. Echtbreuk, huiselijke twisten komen dienten gevolge niet zelden voor. Door een districts-ambtenaar in de provincie Tsjili is nu aan den gouverneur-generaal een voorstel ingediend, waarbij de huwbare leeftijd voor den man op 20, voor de vrouw op 16 jaren zou worden vastgesteld. Specialiteiten. Met Paasch treedt in de Cérès alhier een specialitei ten gezelschap onder directie van den heer Carels uit Amsterdam op. Men zal zich herinneren, dat de heer Carels ook verleden jaar met Paschen in de Cérès Werkte, en dat hij bij die gelegenheid een uitstekenden indruk heeft achtergelaten. Verkooping. Uitslag der verkooping alhier op 27 Febr. lan over staan van notaris A. Sloos te Winkel 1. Grutterij te Barsingerhorn met huis en erf in gehouden op 1270 gulden. 2. Woonhuis en erf tegenover perceel 1 ingehou den op 1200 gulden. Gecombineerd ingehouden op 2470 gulden. Marktbericht. Het is opmerkelijk, hoe flink onze varkensmarkt voor. uitgaat Dit is voornamelijk te danken aan de aan. wezigheid van Amsterdamsche grossiers, die feitelijk a|. les en nog wat kunnen gebruiken Donderdag werdCn er weder een veertigtal naar Amsterdam en Hoek van Holland verzonden. Ook Alkmaar begint zhne inkoo- pen hier te doen. Dertien stuks waren Donderdag daar heen bestemd. Is de aanvoer van varkens belangrijk, niet minder die van overhouders Werden in de best ernaand*, van 1907 1633 stuks aangevoerd, m die beide maande* van 1908' bedroeg dit 3810, Deze cijfers zeggen nie*r dan woorden De handel was wdlig. Kalveren ware* bii het toenemende getal iets minder. Kalfkoeien waren stift, een deel bleef onverkocht. Gebrek aan hooi iaa( reeds hier en daar zijn invloed gelden. Vette koeien waren mede trekkend. De hoogst bestede pryswasf^f) Het was de heer Reinierse te Winkel, die hem ver kreeg De laatste Raadsvergadering. Zonder nu aanspraak te kunnen maken op het prae. dicaat van „hoogst-belangryk", is de laatste zitting van onzen Raad toch nog Wel van zooveel beteekenis, er eenige oogenblikken onze aandacht aan te wgden. Eén mede van de hoofdpunten van de agenda was ze ker wel de salarisregeling onzer onderwijzers. En dan wil ik eerlijk erkennen, dat ik met groote nieuwsgierig, heid uitkeek, hoe onze vroedschap deze zaak in het reine zou brengen. Van karige naturen verwachtte men geen royale da den, dat is een woord zóó waar, dat men er eiken dag meer van overtuigd wordt. Daarom had ik ook van onze vroedschap niet die royaliteit verwacht, dat zjj gaf, wat ze kreeg. Maar toch, de schrielheid, die nu is toegepast, is zoo groot, dat ik ze zelfs niet kan rijmen, met 4e be kende zuinigheid onzer EdelAchtbaren. Waar, zooals terecht door den heer Feisser werd opge. merkt, f1125 meer van het Rijk wordt ontvangen voor de salarissen der onderwijzers, is een bedrag van f 225 (waartoe men dan nota-bene nog wettelijk verplicht wordt) al heel schriel. Begrijpe wie het wil, maar het gaat mijn denkvermo gen te boven, hoe een Raad, die meermalen verhoogingen van salarissen aan onderwijzers heeft geweigerd op het motiefde gemeente-financiön laten het niet toe, an dersnu, nu het geld voor hen op de tafel ligt, cadeau-gekregen en gegeven voor dit doel, zich mot een Jantje van Leiden kan afmaken van het geval en de centen in eigen zak laat glijden. De indruk daarvan is niet verheffend. Men spreekt wel, hier bij monde van onzen Burgemeester, dat wo, wat de salarissen der onderwijzers betreft, met snelle sehreden vooruitgaan, maar het bewijs zal dezen eerste onzer EdelAchtbaren toch moeilijk vallen te leveren. Hoe is het mogelijk, dat men niet inziet, dat men door dezen weg te blijven bewandelen, het peil van het onderwijs van onze school moet doen dalen. De steeds vlottende onderwijskrachten, datsteeds krijgen van nieu we onderwijzers, die vanaf de eerste weken, dat zij practisch hebben kennis gemaakt met het royale leven, dat men kan leiden in onze gemeente, van een bedrag van f 600, beginnen te mopperen en te solliciteeren naar elders, moet nadeelig werken. En tot dusverre hebben we voor de goede krachten, die we steeds verloren, goede plaatsvervangers teruggekregen, maardat kan in de toekomst ook anders worden. Ook andere figuren kunnen in de lokalen onzer school komen, en wat dan Waarom niet de goede onderwijzers door flinke jaar wedden, aan onze school, onze plaats gebonden Medege werkt dat door een goede salarisregeling, ons onderwij zerspersoneel meer blijvend is. Want men mag denken over deze kwestie, hoe men wil, allen zullen het moe ten toestemmen, niemand het kunnen ontkennen, dat het steeds komen van andere onderwijzers nadeelig moet werken op net onderwijs. Maar als men dat beamen moet, dan ook het eenige middel te baat genomen, om hierin verbetering te brengenn.1. hoogere salarissen. Wat is de mensch toch vol wonderlijke tegenstrijdighe den! Want juist die vroede mannen, die tegen verhoo ging van jaarwedden zijn, eischen van de jonge onder wijzers, wien zij verhooging weigeren, dat zij zich zul len bekwamen voor andere acten. Grooter maken dus hun kennis, verrijken hun wetenschap, opdat diezelfde mannen en hun aanhangzullen kunnen profiteeren van die meerdere kennis en wetenschap. Men stelt eischen, maar de middelen aan de hand doen, dat die eischen kunnen worden bevredigd ho maarl Te betreuren is het, dat met een belang zóó groot als dit, zoo bekrompen wordt gehandeld. Zóó in één geval ter wereld, dan wordt ten op zichte van ons onderwijs in de toekomst bepaald be waarheid: dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Er worden geen te sterke uitdrukkingen gebruikt (iets wat mij nogal eens wordt verweten) als ik de houding van het raadslid Bijpost noemopvallend en niet-waardig. Ik heb hier het oog op zijn bedanken als lid van de Commissie van het Rietbosch, en de wijze, waarop hij meende dit te moeten doen. De zitting leert ons dat de heer Bijpost dit doet, door in een thuis-welverzorgde speech mee te deelen, dat de vaste raadscommissiën gelijkvormig dienen te zijn en dat hij zich daarom als jongste lid der Riet- boschcommissie gevoelde als het vijfde wiel aan den wagen en daarom bedankt. Ën later, gedreven door de antwoorden zijner me deleden, zegt de heer Bijpost te hebben: andere rede nen, die hij evenwel niet wenscht te zeggen, er aai toevoegend, dat hij door zijn bedanken de gemeente geen ondienst doet Deze laatste toevoeging laat ik geheel voor rekening van den heer Bijpostzij getuigt van zóóveel zelfkennis, dat ik dit zonder eenig commentaar gaarne aanvaard Wat ik evenwel niet kan aanvaarden is de iwijaf. waarop de heer Bijpost bedankte. Kijk eens, ik stel mij bij een dergelijk bedanken, als er minder prettige redenen zijn, zooals hier schij nen te zijn, twee wegen. De eerste weg (ik yoeg er gaarne bij, niet de mijne); kalm een bedankbriefje naar den burgemeester geschre ven, zonder meer. De tweede weg: in een openbare zitting bedankt, met ronduit verklaard de reden, waarom Dat zal etn elk mannelijk en flink noemen. Maar wat wordt er nu door den heer Bijpost gedaan? Len valsche reden gelanceerd als d e reden tot zijn bedanken en dan zelf voelend (had de man dat thuis maar bedacht) hoe onlogisch hij redeneerde, de medc- deeling nog andere redenen te hebben. Waarom toen niet royaal genoemd welke? Waarom ruimte gelaten voor allerlei gevolgtrekkingen? Waarom uw medeleden blootgesteld aan den schijn, dat zij. of één hunner de schuld is van uw heengaan? Waarom de mogelijkheid geopend voor de vraag of hun han delingen als commissieleden niet zijn zooals zij moe ten zijn? Uw handelwijze, mijnheer Bijpost, geeft het recht tot dergelijke vragen, het. is uw schuld, dat zij kun nen oprijzen. En nu wil ik gaarne aannemen, dat dit uwe bedoelinf niet is geweest, dat u zoover niet hebt doorgedacht (door denken is voor sommige taenschen een ondoenlijk wed maar als men in al zijn waardigheid achter dr groene tafel troont, is de minste eiseh. dien een kie*T toch mag stellen: eersl denken en dan praten M»'dl bovendien behoort een raadslid te bezitten den moed zij ner overtuiging, hij moet rekenschap willen en durven geven van zijn daden als raadslid, mag ook niet terug deinzen voor de verplichting het veto uit te .spreke-'1 over de daden zijner medeledenen waar u be wezen hebt in de laatste zitting al deze eigenschappe» niet de uwe te kunnen noemen, verdient uw optreden Je scherpste afkeuring en zou ik bijna in de verzoeking komen een beroep te doen op uw hierboven zoo geprezen zelfkennis maar nu wat betreft uw lidmaatschap van den Raad.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2