Uitgevers: TRAPMAN êt Co. I Donderdag D Maart 1908. 52ste Jaargang. No. 4342 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. KERSTE BLAD. Bekendmakingen. PROEVEN met SERUM TEGEN MOND- en KLAUWZEER. Buitenlandscb Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHAG AlieicEi Nieiws- Airatoiic- Laïitiillai, Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon No 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uii twee bladen GEMEENTE SCHAGEN. De Bnrgemeeiter der gemeente Schagen brengt ter kenaii van be langhebbenden, dat, blijkens algemeene kennisgeving van den Direc teur Gene aal van den Lindbonw dd. SO Januari 1908, aan de Ryks aeraminrichting te Rotte-dam, thans serum tegen mond* en klanw- eeer bereid en in voorraad gebonden wordt. De resultaten, met eenige proeven ve kregen, doen vermoeden, dat dit aernm ean doelmatig hulpmiddel kan zgn bjj de bestrijding dor aiekte, wanneer het kan aangewend worden bjj runderen, die, ofsehoon blootstaande aan de besmetting, de aiekte nog niet onder de leden hebbvn. Het ligt daarom in de bedoeling dit nienwe middel ale proef bij bedoelde runderen in toepasiing te brengen. Wijl het bekend ia, dat het moad- en klanwseer eich in den regel spoelig van de zieke op de gezcnde dieren nitbreidt, zei met de lernmintpniling slechts dl- een gnnetig resultaat ts verkrijgen rijn, wanneer de veehouder, bjj bet optreden der eerste aiekiever.chijnae» len, de aangetaate dieren dadelijk afzoadert en onverwijld aangifte doet bij den Burgemeester. Als maatregel van voorzorg kan de veehonder de plaataen, waar da aangetaste dieren gestaan hebben, met kalkmelk (1 deel gebrande kalk op 10 deelen water) reinigen. Zoodra het bestaan der ziek e door den distrietiveearts of door den veearta, die hem vervangt, geconstateerd is, worden de gezonde dieren, indien de eigenaar bet verlangt, koatelooe met sernm inge spoten. Deze operatie kan ook geschieden bjj het vee, dat lich op aan- g-ensende erven bevindt. De veehonderB worden, mede in hnn eigen belang, ni'genoodigd de pogingen, om met behulp der sernminipniticg hei mond- en klau«i~er vóó- den weitgd te osderdmkken, te stennen door eene spoedige ataondenng van de aangetaste dieren e. onmiddellijke aan gifte van het uitbreken der aiekte. Schagen, den 6den Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT Spanje. De koning van Spanje baart zijn regeerders vele zorgen. De koning wil een bezoek aan Bareelona bren gen met zijn minister-president Maura. En nu schij nen zich daar donkere wolken saam te pakken. Nauw keurige berichten over de heerschende stemming aldaar laat de censuur niet door, maar uit alles lis duidelijk op te maken, dat de republikeinen, die door den voortdurenden staat van beleg en allerlei andere maatregelen van de regeering ontstemd zijn, manifes taties op touw willen zetten. Ook de Catalonen zijn eenstemmig om de ontvangst niets vriendelijker te ma ken, al worden hun ook belangrijke concessies gedaan. Had de regeering tijdig bekend gemaakt, wat het doel van de reis was, n.1. om het Oostenrijksche (es kader te bezoeken, dat op uitdrukkelijk bevel vanFranz Josef naar Spanje komt om Alfonso te bedanken voor zijn bezoek aan Weenen, dan zou waarschijnlijk ,nie mand hierdoor verrast zijn. Nu echter vat iedereen het op als een uittarting en het bezoek aan het es kader (slechts als een schijnreden. De oppositiepers te Bareelona keurt ook het bezoek onder de tegenwoordige omstandigheden als ontijdig scherp af en stelt de regeering aansprakelijk voor alle gevaren, die den koning kunnen bedreigen. De Im- parcial zegt: Een regeering mag een vorst niet onnoodig aan ge vaar blootstellen, niet alleen uit een oogpunt van Uien- schelijkheid, maar ook uit een oogpunt van staats belang. De overheid kan onmogelijk instaan voor de veiligheid in èen stad, waar een vreeselijk terrorisme dood en verderf verspreidt. Hoe kan dan de regeering het leven van den vorst verantwoorden tegenover de natie? Er zijn 1000 man gendarmerie naar Bareelona ont boden. Het schijnt evenwel, dat de ministers den koning lie ver thuis hielden, maar Alfonso heeft in dezen een eigen hoofd en wil persé. Men neemt nu wel plle maatregelen, maar men is toch vol angst Koning Alfonso is dan toch naar Bareelona ver trokken. Maandagavond om| 6 uur 10 min. is hij per exprestrein uit Madrid afgereisd. De geheele koninklijke familie, met uitzondering van Koningin Victoria, die weer in gezegende omstandigheden verkeert, vergezelde den koning naar het station, waar de ministers, leen groot aantal generaals, andere officieren en een tal rijke menigte aanwezig waren ten afscheid. De koning werd hartelijk toegejuicht. Minister-president Maura en de bewindsman van marine gaan met den koning mee naar Bareelona. Finland. Naar aanleiding van de berichten, dat de Russische regeering besloten heeft tot inlijving van het Finsche gouvernement Wiborg bij Rusland, bevat het te Hel- singfoi-s verschijnende „Hufvudstadsblad" ieen ernstig waarschuwend artikel. „Ons land wordt weder bedreigd door gevaren, die grooter zijn dan ooit De tegen Finland gerichte aan vallen worden thans gesteund dooi- een Rijksdoema, dre zich er voor uitgeeft het Russische volk te ver- Welke gevaren ons dreigen is nog niet aumeiijk te zien, maar zooveel is wel bekend, dat wij ze66en: °nze autonomie, onze nationale pnt- wiKXeting onze vrijheden worden bedreigd, evenals dit het geval was toen de aera-Bobrikof begon. Onder de dreigende gevaren is ook het, door de Russische reactie gesteunde plan, om het gouvernement Wiborg „1 keizerrijk in te lijven. Dat gouvernement omvat 43,000 vierk. K.M. heeft 435.000 inwoners of een ze vende van de geheele bevolking van Finland. .Zulk fn verlies zou het I-insche voik een reusachtige schade toebrengen, zoodat alle vrienden van onze beschaving «i ons zelfstandig volksbestaan er bijtijds op verdacht Roeten zijn, de dreigende reactier met alie middelen nP te kuiulen weerstand bieden Of de reactionnaire regeering in Petersburg zich van 011 prolest wel veel zal aantrekken, betwijfelen we 26<jr. Maar laat men daar toch voorzichtig zijn, want zelfs ?e 'neest kalme, kan zijn geduld verliezen en dan kunnen er nog donkere dagen komen- l Het Tatsoe Maroe incident. Een telegram uit Peking van den Oen maakt mel ding van een nieuw onderhoud, in de Chineesche hoofd stad, van Joean-tsi-kai mei den Japanschen gezanl, Ha- jasji. De Japansche diplomaat heeft niet kunnen verkrij gen, dat de Tatsoe-Maroe op staanden voet wordt vrijge laten. Wiel zijn de verontschuldigingen over het neer halen der Japansche vlag nogmaals herhaald. JapAn heeft van zijn kant aan China beloofd, te voldoen aan iden wensch der Ghineezen, wat betreft het oefenen van scherper toezicht op den uitvoer van wapenen uit Ja ptan, welke voor China bestemd zijn. Voorts is door de Chineesche regeering genoegen genomen met den voorslag (er wordt niet bij gezegd, welke voorslag) van Japansche zijde gedaan inzake het geen later zal geschieden met de. inbeslaggenomen la ding. Hetzelfde telegram vermeldt nog, dat Japan waar schijnlijk nog een p>aar dagen geduid zal oefenen, al vorens zijn toevlucht te nemen tot beslissende maat regelen. De definitieve regeling der moeilijkheden zal niel zoo glad gaan. De onderkoning, die te Kanton zetelt, en wiens houding in dit Tatsoe-Maroe-incident van beslis sende beteekenis moet zijn, verzet zich tegen het straf fen van den vlootcommandant van Kwantoeng, van wien een zondebok zou worden gemaakt, en wiens bestraffing aan Japan was beloofd door de autoriteiten te Peking. Winkel. Door het Ziekenfonds „Kracht door Samenwerking" zal op a.s. Zaterdagavond, half zeven, een algemeene vergadering worden gehouden in de kolfbaan van den heer C. Kieft. In de vergadering dezer zeer nuttig werkende veree- niging zal onder meer worden behandeld Rekeningen verantwoording. Verkiezing van bestuurs leden (aftredend en herkiesbaar de heeren Molenaar en J. Dekker Cz.); vacature-K. Bakker (wegens vertrek). Voorstel van den heer Zwagermanuitkeering in den winter f 4.— en in den zomer f 6.—. Winkel. Voor de betrekking van Secretaris der banne Winkel hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Bouwterrein Winkel. Aan het Algemeen Burgerlyk Armbestuur alhier is door Gedeputeerde Staten dezer provincie machtiging verleend tot verkoop van bouwterrein. „Handenarbeid", Winkel. Woensdag 11 Maart 1908 zal de Vereeniging „Handen arbeid" hare jaarlyksche vergadering houden in een lo kaal van den heer A. Wit, tot het doen harer rekening en verantwoording over het jaar 1907. Oudkarsptl. Alhier zal getracht worden, eene afdeeling van het Leger des Heils" op te richten. In het lokaal van den heer H. J. A. Bückmann werd Zondag 8 Maart, door den heer A. C. Nicolaï, Luitenant van het „L. d. H.", afd. Alkmaar, de eerste bijeenkomst geopend, die door t-en 30 tal personen (meer nieuwsgie rigen dan belangstellenden) werd bijgewoond. In het vervolg zal iederen Zondagavond eene samen komst plaats hebben van 6 tot 7 en voor kinderen van 4 tot 5 uur (Zondagsschool). Oudkarspel. In het lokaal van den heer P. L"k alhier werden Vrij dag 6, Zaterdag 7 en Zondag 8 Maart voorstellingen gegeven door Schinkel's Cinematograaf. Van het zeer afwisselend programma noemen wij allen „Het concours", „Voor het eerst op de schaats" en „Buitengewone hindernissen voor een wielrijder", die uitermate den lachlust van het niet zeer talrijk publiek opwekten en een welverdiend applaus verwierven. Ook de voorstelling van het sprookje „Genoveva" was heel mooi. Onder water. Om Den Bosch is het weer een onafzienbare water vlakte. Enkele buurten in den omtrek zijn alleen met een half uur roelens, anderen slechts langs een grooten omweg te bereiken, tot groot ongerief natuurlijk van velen. Werkloosheid. Met het oog op nog ingekomen giften, waarondereen zeer belangrijke, heeft de Commissie uit de Burgerij te Amsterdam, ten behoeve van Werkloozen, besloten, niet op Vrijdag 13 dezer haar laatste uitkeering te doen plaats hebben, maar nog één week langer haar arbeid voort te zetten. Haringbuizen. Maandagavond 9 Maart j.1. hield de nieuwe afdeeling Haringhuizen e. o. van den Bond voor StaatRpension- neeringhare eerste vergadering. Daar verscheidene niet- leden tegenwoordig waren, werd den heer W. de Boer van Kolhorn verzocht vooraf als inleiding iets mede te deelen omtrent den Bond en zijn streven. Hieraan voldoende, merkte de heer De Boer op, dat talloozo menschen den ouden dag met angst tegemoet zien. Het aantal oude bedeelden in ons land is dan ook zeer groot. Als resultaat van zijn onderzoek te Leiden vond prof. H. B. Greven, dat van 100 arbeiders van 65 jaar en daarboven 69 bedeeld worden. Prof. d' Aulnis de Bourouil bepaalde dit aantal voor de gemeenten Jaarsveld en Lopik op 74, terwijl van elke 100 nog 7 gedeeltelijken onderstand ontvingen. Doch ook onder andere standen dan die van den werkman worden mannen en vrouwen gevonden, die in stille armoede wachten op de reddende engel des doods. Deze toestand is in lijnrechten strijd met het staats belang. Niemand zal zijn voile kracht van lichaam en ziel aan den arbeid kuDnen geven, wanneer dag aan dag het spook van armoede en ellende in de grijsheid, hem voor oogen staat. Bovendien vloekt zij tegen de humanitaire denkbeelden van onzen tijd. Eigen zorg voor een matig pensioen, ingaande op 65-jartgen leeftijd, is voor een groot deel des volks onmogelijk. Hiervoor kan door velen niet voldoende worden ter zijde gelegd. Prof. d' Aulnis de Bourouil, die deze dingen onderzocht, vond, dat er gespaard wordt bü den werkman en met hem gelijk te stollen personen, maar dit sparen is geen rentegevend wegleggen van zeld, nadat in alle behoeften is voorzien. Zijn sparen is een noodzakelijke post op de uitgaven. Bij den werkman is sparen uitzuinigen op dit, be knibbelen op dat, cent vopr cect, dubbeltje n^t dub beltje, om het straks te gebruiken in dagen van werk loosheid, bij ziek en zeer, als hy zegt. Het zal de Staat moeten zijn, die zorgt, dat vele land- genooten hun levensavond, gerust van hart, kunnen zien komen. Staatspensioen is een dringende eisch. Hierna deelde de inleider zeer in 't kort mede, hoe de Bond zich eene pensioenwet voorstelt. Staatspensioon worde gegeven aan allen, zonder premiebetaling; de kosten vinde de regeering uit de opbrengst van bestaande, of nog te h6ffen belastingen. Dan komen de gelden voor pensioen uitgetrokken,terecht by de ouden en zul len geen groote sommen besteed moeten worden aan salaris van ambtenaren. Eerlijker dan bij invoering van premiebetaling, zullen de lasten naar draagkracht kunnen worden gelegd op allen, hiervoor financieel sterk genoeg. Na nog enkele bezwaren, voor en na tegen het stelsel van den Bond ingebracht, te hebben besproken, riep de inleider allen op zich aan te sluiten. Acht nieuwe leden traden toe, zoodat de afdeeling er thans 20 telt. Op voorstel van den heer W. Kooijman Sr. werd nu een reglement opgemaakt, welke arbeid vlug van stapel liep. Ten slotte benoemde de vergadering een definitief bestuur, dat de verschillende functiën aldus verdeelde: W. Kooyman Sr., Voorzitter. K. van Bodegraven, Secre taris. K. Jonker, Penningmeester. J. C. Slikker, Vice- Voorzitter. G. Grootes, Vice-Secretaris. Na een woord van dank aan den inleider en een op wekking tot de leden om de beginselen van den Bond in hunne omgeving te verbreiden, sloot de Voorzitter de vergadering. Texel. Nog enkele dagen en de groote drukte bij de veeboe ren op Texel neemt weder een aanvang. Van 25 Maart tot ongeveer 1 Mei heeft de wolveeboer hoofdzakelijk oog voor de lammerenteelt. In genoemden tijd werden in het vorig jaar wel meer dan 45000 lammeren geboren en men heeft goede verwachting, dat dit getal heden niet kleiner zal zyn. De veestapel toch verkeert in de beste condities. Bij sommige veehouders ziet men reeds enkele lam metjes rondspringen. Het kweeken van bloembollen heeft hier in de laat" ste jaren een belangrijke vlucht genomen en dat is vooral toegenomen, sedert zich de voornaamste kwee kers rechtstreeks voor den handel in betrekking hebben gesteld met het buitenland. Nu hier een afdeeling is opgericht van de Holl. ver eeniging van bloembollenkweekers, zal aan de bollen teelt nog wel meer uitbreiding worden gegeven. Er zijn thans kweekers, die reeds meer dan vier Hectaren j grond voor bollencultuur in gebruik hebben genomen, j Tot de voornaamste soorten, welke gekweekt worden, behooren vooral de narcissen, hyacinthen en tulpen. Schoolverzuim Waarland. Volgens het verslag van de Gemeenteraadszitting te Harenkarspel, bedroeg het geoorloofd schoolverzuim aan de school te Waarland 19 p.Ct., hot ongeoorloofd ver zuim 3,1 p.Ct. Deze eyfers zyn onjuist. Zy behooren te zyn respectievelijk 10 p.Ct. en 3/i0 f.Ct. liarcnkarspel (Waarland J.1. Maandag tusschen de morgen- en middagschool tijden werd een begin van brand ontdekt in de school te Waarland, ontstaan door een gebrek akn den schoor steen. Het vuur had reeds het plafond aangetast. Ge lukkig wist het H. d. 8door anderen bijgestaan, mot een ladder op het plafond te komen, om met een paar emmers water den brand te blusschen en zoodoende een groot ongeluk te voorkomen. Slecht weer voor bcwaarkool. Het voortdurende natte weer werkt zeer ongunstig voor de bewaarkool, die in de schuren aan den Lange- dyk en omstreken is opgeslagen. Algemeen wordt dit product anders onderhands verkocht, maar het slechte weer doet velen tot gedwongen verkoop aan de veilin gen besluiten. In Februari werden aan de afslagmarkt te Broek op Langend ijk zelfs aangevoerd 473000 stuks roode, geleen witte kooien. Drie Jubileums bij de Post. De heer A. Suiit, brievengaarder te Dirkshorn, her denkt 1 April a.s. zyn 25-jarig jubileum als zoodanig. Voorts zijn binnenkort de postboden, de heeren A. iluijbers te Schagen, en H. Westernian te Barsingerhorn, ook een kwarteeuw in dienst der posteryen, eerstge- noomde n.1. 1 April en de laatstgenoemde 16 April. Brand te Caliantsoog. Dinsdagmiddag ongeveer half drie brak door onbe kende oorzaak brand uit op de boerenplaats de Tempel bij Abbestee, gem. Callantsoog, eigenaar en bewoner de heer S. Baken Az. Het vee, 18 koeien, eenige kalveren en varkens, benevens een paard, werden door de tegen woordigheid |van geest, welke de knecht D. de Boer aan den dag legde, allen gered. De kleederen van genoemden knecht, die niet verze kerd waren, zyn by dit ongeval allen verbrand, die van de dienstbode, ook niet verzekerd, werden grootendeels gered. Overigens is alles verbrand. Alles is echter verzekerd. Oodesluis. Jl. Zondagavond gaf de Rederijkerskamer „Door In spanning Uitspanning" alhier, hare aangekondigde uit voering in het lokaal van den heer C Slikker Kz. Hoe wel het weêr ongunstig was, was de zaal geheel vol, geen plaats was onbezet. Opgevoerd werd het tooneel- stuk„'t Was maar een Loods". Nu, de Kamer heeft wederom getoond, door te willen, iets te kunnen voortbrengen. Want werkelijk, genoemd tooneelstuk is niet gemakkelijk te vertolken. Niemand zal zich hebben beklaagd, ondanks het slechte weer, deze uitvoering te hebben bijgewoond, want er is be paald (behoudens enkele uitzonderingen) mooi spel gegeven. Zonder in bijzonderheden te willen treden, mag een woord van lof niet worden onthouden aan den jeugdigen pleegzoon van Maarten Herman. Deze jonge speler, die waarschijnlijk voor het eerst op het tooneel verscheen, heeft zyn groote en vry moeilijke rol zoo onberispelijk gespeeld, als niet velen van zyn leeftijd hem zullen nadoen. Het was byna middernacht, toen de voorstelling ten einde was, waarop het gebrui kelijke bal volgde. Een Oranje-Tabaksdoos. Dezer dagen werd aan „Het Vaderland" gemeld, dat te Nieuwkoop (Z.-H.) een koperen tabaksdoos werd opgebaggerd- Op bet deksel daarvan zag men portretten van Stadhouder Willem V en diens gemalin, benevens een vers aan de onderzijde. Aan het „Nieuws van den Dag" werd daarop door twee inzenders meegedeeld, dat zy een dergelijke doos kenden, eenigszins verschillend van de te Nieuwkoop gevondene. Een dergelijke Oranje-doos bezit ook de heer J. Bak (e Zuid Scharwoude. Zy is langwerpig van vorm; op het deksel ziet men de portretten van Prins Willem V en diens gemalin, waartusschen is gegraveerd „Vivat Oranje." Daartegenover, aan de onderzijde leest men: „Oranje door gods kragt geeft eendragt, vreede en magt, „So lang als son en maan sal aan den hemel schynen, „Sal nooyt de Oranje couleur verwelken off verdwijnen; „So lang Jehova god gedenkt aan zyn verbond „En boog vertoond aan dit benederond, „So lang er schepsels, die haare maaker loove „So lang de wereld staat blijft nog Oranje boove. „Door Godes kragt en Pruysens magt „Is de Oranjestam in fluer gebragt „Met groot gerucht syn de Pruysen ingerukt' „Den 10 October 1787." Verder staat aan de voorzijde nog te lezen: Nu ik het heb gevonden siet m', Vind ik myn in groot verdriet; Hat ik het zoeken laaten staan, Op krukken hat ik- nooyt gegaan. Terwijl op de achterzijde deze woorden zyn gegraveerd Hat ik my'n van te vooren wel bedagt Ik hat mijn selven nooyt in het lijden gebragt. Die laatste zes regels slaan blijkbaar op den man op krukken, die aan de voorzijde van de doos Is gegra veerd. Een en ander slaat klaarblijkelijk op den hevigen i strijd, die in ons land in de laatste helft der 18e eeuw I tusschen Patriotten en Prinsgezinden werd gevoerd. Wieringen. Naar wij vernemen, zal op Donderdag 26 Maart a.s. in het Gouvernementsgebouw te Haarlem publiek worden aanbesteed Het verlengen van de aanlegplaats aan Den Oever en het maken van een paalscherm aan den kop van het Oeverhoofd, waarvan de raming bedraagt f2550. Wieringen. J.1. Zaterdagavond werd ten overstaan van notaris Obreen, in 't lokaal van den heer D. Lont, voor mej. de wed. N. Halfweeg, publiek verkocht: een huis en erf groot IJ Aren, en een boet en.;erf groot 1.06 Aren, welke in combinatie zijn gekocht door den heer L. de Wit voor f1455. Nog steeds slechte koolliandel. De vorige week werden van Broek op Langendyk 125 wagons groenten verzonden. Nog steeds gaat het slecht met handel en verzending. Vooral zyn de prijzen der Denen zeer gering, deze verminderen in de laatste dagen nog. Met de roode kool blijft het constant, of schoon eerder achter-, dan vooruitgang valt waar te nemen. De gele zyn een weinig in prys gestegen, maar van deze soort is er zeer weinig voorraad meer; van de andere echter nog by tienduizenden. De uien zijn niets waard; sommige bouwers zullen ze waarschijnlijk als mest moeten gebruiken. Een Jubileum. De heer C. Voerman te Zuidscharwoude heeft Zondag 1.1. onder vele blijken van belangstelling den dag her- j dacht, waarop hy voor 40 jaar in dienst trad als machi nist by den Polder Geestmer-Ambacht. Het Bestuur schonk hem een gouden horloge met inscriptie. Heer Hugowaard. De heer J. Daalder, onderwijzer aan school no. 4 te Heer Hugowaard, werd benoemd tot onderwijzer te Zandvoort. Heer Hugowaard. By de verkiezing van twee Hoofdingelanden, van den polder den lOen gehouden, zyn de beide periodiek aftre dende leden de heeren K. Ursem en W. van Slooten met groote meerderheid van stemmen herkozen. Oudesluis. By onderhandsche aanbesteding van het weder op bouwen van het afgebrande huis van den heer Jm. Kreyger alhier, is het timmerwerk gegund aan den heer W. Nieman te Keinsmerbrug en het metselwerk aan den heer J. ter Burg te Anna Paulowna, zijnde de laagste inschrijvers. Roomsche school te Noord-Scharwoude. De gelden, benoodigd voor een R.-K. Zusterschool te Noord-Scharwoude zal het Kerkbestuur trachten te krijgen door met inteekenlysten rond te gaan by de parochianen. De kosten van den schoolbouw worden op f 3500 geraamd, en 't gebouw zal ingericht worden voor een kleine 300 kinderen. Zooals bekend is, wordt door het Rijk een deel der kosten voor den bouw vergoed, terwjjl de minimum salarissen eveneens vanwege het Rijk worden uitgekeerd. Er zullen zusters als leer krachten worden benoemd, omdat deze gemakkelijk tegen het wettelijk minimum zyn te verkrijgen, welk bedrag geheel door het Ryk wordt vergoed. Van de openbare scholen aan den Langedyk zullen daardoor heel wat kinderen overgaan, vooral te Oudkarspel en Zuid-Scharwoude, van deze laatste school hoogstwaar schijnlijk ruim 100. Het aantal leerkrachten, dat de wet vordert, kon dan wel tot 2 dalen, zoodat er 3 over bodig worden. Ook te Oudkarspel en te Noord Schar- woude zullen leerkrachten kunnen worden gemist. Wat moet lugn zoon worden? In den Middenslandsbond komt deze vertaling voor van een Duitsch gedichtje, dat, in verband met tle door dr. Gunning te Naaiden uilgesproken rede, ;wel weer actueel schijnt: Een „handwerk'' mag mijn zoon niet leeren, Want daarvoor is hij veel te goed; Hij is zoo'n „heertje" in zijn kleeren, Schrijft mooi, en is zoo'n teere bloed. Om s Hemels wil vooral geen handwerk! Dat geldt toch immers niet voor fijn; Al zou ik 't uit mijn mond cok sparen Het moet en zal wat beters zijn. Het is de wondeplek van 't heden, Een ieder wil zich zien geëerd; Ook ieder wil zich netjes kleeden, Doch niemand, die het handwerk eert Het handwerk gaat geheel te gronde, Want „arbeidskleeren" zijn te min, Doch wee! laat ons het luid' verkonden: Daar ligt 's iands ondergang nog in. HANDWERKER.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1