2 Schipperskneclits, ten rast Merkman, een Boerenknecht, een Slagerstalt P G„ een Boerenwagen, S c h a g e n, Lagezijde B 66, ACHTTIEN PRIJZEN wi KiuiiktnM «n cast Merkman, een cast Merkman, IlSQSt een Kaasmaker, een cast Merkman, een Dienstbode, Efil Witte nl Huishoudster, Broodbakkerij, Merriepaard, KkÉèo ïliÉr-forsos WOONHUIS, landarts ANSINGH, d Zit- en Slaapkamer, H. H. Renteniers! A1STIBDAI, Kelzarsffraclit. JOB. KOOPBARS t IO. HOOFDGRACHT 28,DEN HELDER. Uit en voor de pers. Plaatselijk Nieuws. RECLAMES. Schagen is dankbaar. ADVERTENT1EN. Gevraagd: of een flinke Jongen, een Modderbaky Westzaan, BEST voor Hondenvoer, W. J. LAUWERS, Watten-, Wollen- en Moltondekens, Veeren Bedden vanaf f 30 tot f125, Kapokbedden f 18 f 30, Kapok-, Wier- en Itroomatrassen, Fortes Springveer-Matrassen, Hoitkamp'ü «wezondheidg-Matras IJzeren en bonten Ledikanten en verder illaapkanier-Amen blement Lakens en Sloopen, U itte Wafel-Piqué en Rips-Spreien, Wiegen en Luiermandsartikelen. Cb. H. Th. SCHMALZ Adresde Wed. Heddes, Laagzijde, SCHAGEN. verzekeren bij de hoogste melkopbrengst de grootste vieeschtoename. NEEMT PROEF. Vraagt inlichtingen bij de Importeurs Op de groote Landbouwtentoon stelling te Enkhuizen werden toegekend aan vee, gevoederd met van T. Duijvis Jz., Koog a.d. Zaan. Prijzen (8 eerste) voor Rundvee met melkstaten2 prijien ïng ven 12 stuks Rundvee met grootste melkopbrengst. voor veneme beestje verschafte mij en mijn vrienden veel genoegen, en telkens als ik l>ezoek had moest het zijn eigen schappen toonen. Zette men het op een gelen doek. dan werd het geel. zette men het op een rooden, dan nam het een roode kleur aan, en op een groen fond werd zijn tint groen. Op 'n dag keerde ik 's avonds van 'n verren wandel tocht terug, en vond bij he! thuiskomen mijn huishoud ster in tranen zwammend. „Wat is er, juffrouw Baxter?" vroeg ik verschrikt en verbaasd. „De kameleon, de kameleon, meneer Twain riep 't mensch, snikkend en handenwringend. Nu, wat is er dan met den kameleon „Hij is dood," luidde het antwoord pn juffrouw- Baxter plofte vertwijfeld in een stoel. ..Zoo. zei ik boos. „wat is er dan gebeurd? En juffrouw Baxter, steeds snikkend: „Toen u weg was. kreeg ik een vriendin op bezoek, en die rustte niet. voor ik haar de merkwaardige eigenschappen van het lieve dier had laten zien. We zetten het op een geel doek, en het werd geel, we zetten het op 'n rood doek. en het werd rood. op 't groene fond, kreeg het een groene kleur; maar toen" nieuwe tranen „zette zij het op 'n schotschen doek en toen is het gebar sten! Dal kon 't kameleonnetje niet verdragen' Het blgvend gedeelte. Het nieuwe Ministerie 'heeft zich nog niet in do Tweede Kamer vertoond, de zetels zijn nog niet goed warm. 01 daar is reeds een rijzing van den politiekeu uiermometer merkbaar. De reden is een nieuw voorstel omtrent het blij vend gedeelte door den nieuwen minister van Oor log generaal Sabron. In korte woorden valt, wat minister Sabron wil, aldus saam te vatten: ten eerste 2200 vrijwilligers vin den, die voor f 120 premie vier maanden zullen die nen. ten tweede, wanneer hij deze vrijwilligers^ niet vindt miliciens op te roepen van de lichting 1907, om toch nog te dienen. De hoofdzaak van dit alles is dus, dat de bewuste militairen, die zich door de aanneming der motie-Tydeman. in November, in vrijheid zagen gesteld, thans weer kans hebben onder de wapenen te worden geroepen. De miliciens moeten langzamerhand wel 'n zonderling gevoel krijgenze worden van links naar rechts getransporteerd, zij zijn de diabolo van de opeenvolgende ministers, nu eens heet het dat ze absoluut vrij zijn, 'n paar maanden later is de koers weer veranderd He* is natuurlijk dat de couranten daar vol over staan. Eenige oordeelvellingen volgen hieronder: Het Vader land vermoedt, dat de Katholieke Ka merleden. die op 21 December den heer van Vlijmen lieten verklaren, dat zij tegen de begrooting van 'den minister van Happard zouden slemmen, op grond, dat zij bezwaar hadden tegen het hooge eindcijfer, zeker niet zonder cenige verbazing hebben gezien, dat het tegenwoordige ministerie het noodig vindt, hel .blij vend gedeelte reeds terstond weer met 2200_ man te vermeerderen en op de maximum-sterkte van 7500 man te brengenen dat nog wel ten koste van een extra- uitgave uit de schatkist van f264.000. waarbij verder nog de onderhoudskosten van die 2200 man komen, zijnde in 120 dagen f199.800. Dat het blijvend gedeelte, althans met intrekking lot de onbereden korpsen, wel zonder schade voor onze defensie voor vermindering vatbaar is, daaromtrent be stond, zoo zegt het blad, naar het scheen in de Tweede Kamer ook onder de militaire leden, een communis opinio. Zoo werd. toen minister De Meester, na den val van minister Staal en het optreden van minister van nappard. het aanblijven van het ministerie en de voor nemens op militair gebied in de Tweede Kamer had toegelicht vooral van rechts betoogd, dat het minis terie ten onrechte naar aanleiding van het votum der Eerste Kamer een crisis had uitgelokt, want dat in beginsel bijna niemand was tegen aanzienlijke ver mindering van het blijvend gedeelte. Ook de heer Heemskerk stelde zich op dat standpunt. Het blad herinnert vervolgens aan de bekende cir culaire van minister van Rappard; aan diens beslun, de manschappen wisn te voorbarig de verzekering was gegeven, dat zij vrij zouden zijn toch op te roepen en aldus het blijvend gedeelte weer voltallig te maken, en aan de aanneming van een motie-Tydeman, waar bij den minister werd verzocht, de gedupeerde miliciens toch maar tliuis te laten. Ook de h er Heemskerk wilde, dat de miliciens nicl zonden worden opgeroepen. nn thans, aldus gaat het blad voort, onderteekent mr. Heemskerk, nadat hij minister is geworden, met den minister van oorlog en den minister, van marine een wetsontwerp, waarbij wordt uitgemaakt, dat die miliciens, die op verzoek der Kamer thuis zijn gelalen. er zonder verwijl moeten zijn, want dat anders s lands onafhan kelijkheid gevaar loopt. tn wat nog het mooiste van alles is, dat wetsont werp is ook onderteekend door den minister van ma rine, door den minister, die van het ministerie >van Links in dat van Rechts is overgegaan. voor een man als de heer Wentholt moet men toch inderdaad respect hebben! Er is wel eens beweerd, dat een militair minister er geen geprononceerde poli tieke overtuiging op na moet houden. Wij zijn van een andere meening, maar uu schijnt het al zoo ver te zijn, dat ook een zeer elastiek geweten op militair gebied de beste aanbeveling is. Met een ministerie, dat afschaffing van het blijvend gedeelte als een voornaam punt van zijn program beschouwde, verklaarde hij zich .oikomen homogeen. Maar eenige maanden later te*? kent jjrij ook mir nichts, dir nichts, een wetsontwerp, dat uitgaat van de stelling, dat het blijvend gedeelte op de maximum sterkte moet worden gehouden. Het Vaderland acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er zich voor een premie van f120 niet genoeg manschappen zullen aanmelden. Twee en. twintig honderd is een groot getal en die maanden, die men op moet komen (27 Maart tot 25 Juli) zijn juist de tijd. dat er het meest te verdienen valt. Onder de oudere lichtingen zijn ook zeer zeker velen, die zich reeds daarom niet zullen aanmelden. Verder schrijft het blad nog: Het wetsontwerp is zoo laat ingekomen, dat de beide Kamers al buitengewoon snel moeten werken als dit wetsvoorstel nog vóór 27 Maart wet zal worden. En gesteld het gelukt om de voor de toekomst zeer be langrijke wet er in eenige dagen door te drijven on der ministerieele pressie worden soms wonderen ver richt. dan zal het toch stellig 25 of 26 Maart wor den, voordat de wet in het Staatsblad verschijnt. En 27 Maart wil de minister de manschappen reeds in de kazerne hebben. Wat de regeering vraagt, is meent het blad, te kras. Door het ingediende wetsontwerp ongewijzigd aan te nemen, zou dezelfde Tweede Kamer, die nog on langs aan aanzienlijke vermindering van het blijvend gedeelte haar goedkeuring heeft verleend, thans ver klaren, dat in het belang van de defensie het blijvend gedeelte op de volle sterkte, nu en later, moet worden gehandhaafd. In de politiek is alles mogelijk, maar de minister van oorlog zal toch al zeer zwaarwichtige argumenten moe ten aanvoeren om de Kamer tot zulk een verklaring te bewegen. Es- i§ een ander ministerie, maar een andere Tweede Kamer is er nog niet. De Arnhemsche Courant schrijft 't Lijdt voor ons geen twijfel, of dit wetsontwerp is een aankondiging van den geest der politiek, welke ons wacht. Nog vóórdat het Kabinet-Heemskerk in de Kamer zijn intrede en van zijn voornemens mededeeling heeft gedaan, wordt door dit reactionnaire voorstel, door deze nieuwe geldverspilling aan den Moloch onzer oorlogsbegrooting, ter wille van een zeer betwistbare opvatting, dat een 2200 man' meer onder de iwape- nen, en wel onmiddellijk, onmisbaar zouden zijn voor de beveiliging eener eventueele mobilisatie, reeds bij .oor Da at den stempel op de regeeringspolitiek gedrukt. Kenschetsend ook is de instemming welke dit voor stel in de oud-liberale bladen vindt. De kansen dat het aangenomen wordt, zijn helaas zeer groot. Maar er zal greote spoed gemaakt moeten worden, zal de minis ter den 27en dezer de wettelijke bevoegdheid hebben om de van den dienst vrijgestelde manschappien ,van de tweede ploeg toch onder de wap>enen te roepen. Veevoeding. Van de hand van den heer C. Nobel, Rjjkslandbouw- leeraar alhier, is bij de boekhandelaars Trapman en Co. een nieuw werkje verschenen, n.1. Veevoeding. Het is alom verkrijgbaar tegen den prijs van f 1.26. Onderwijzers-salariaregelinK. Ook Obdam is boven Schagen, en belangrijk ook' Het eindsalaris voor een onderwijzer zonder hoofdacte is daar na 20 jaar f950 buiten vergoeding huishuur, en voor onderwijzers met hoofdacte f1150. Maar Obdam heeft ook een katholiek gemeentebestuur wij een vrijzinnig. Onze Ijsbaan. Maandagmiddag werd de eerste spit grond3 gestoken van bet terrein, waar onze ijsbaan zal komen. Men wil de dat niet zonder eenig ceremoniëel doen en zoo sprak de heer Joh. Merz, de voorzitter der IJsclub, daarbij ee nige passende woorden. Hij herinnerde er aan, hoe een drietal jaren geleden door de IJsclub, onder leiding van den heer Feisser, alle moeite was gedaan, om een ijs baan te verkrijgen. Maar, helaas, toen waren de kosten zóó groot, dat het plan niet kon worden verwezenlijkt. Nu echter waren, geholpen door de gunstige omstandigheden, de pogingen geslaagd, dank zij veler medewerking. Spr. bracht hulde aan de meegaandheid en hulpvaardigheid van den heerS. Keet, den eigenaar van het land. Daarna werd de schop overhandigd aan den heer J. Vader, die onder een hoera der talrijke aan wezigen de eerste schop aarde afstak. Het werkvolk werd getrakteerd, eenige aandeelhouders wijdden een dronk aan al de schoone toekomstplannen en hiermede was de „plechtigheid" ten einde. De aannemer Schreuder is reeds druk aan den arbeid en zal Schagen dan weldra een ijsbaan bezitten. Nu in den a.s. winter maar de gewenschte vorst en menigeen zal kunnen profiteeren. Ook op deze plaats mag een woord van hulde niet achterwege blijven aan hen, die zich hebben ingespannen om dit doel te bereiken. Premiekeuring. Dinsdagmorgen hadden alhier plaats de premiekeu ringen. Voor de 3-jarige en oudere üengsten waren aange geven 7 exemplaren, nl.1 Moor, Kaan en Co., Wierin- gerwaard; 2 Sultan, De Bruin en Brandsma, Bemmel; 3 Adolf, Kaan en Co., Wieringerwaard; 4 Dimanche, Ned. Harddr. en Renvereen., Amsterdam; 5 Wladimir, M. v Wieringen, Haarlemmermeer; 6 Jupiter, P. Kaan Dz., Anna Paulowna; 7 Jonge Taillien, J. D. G. v. Gulpen, Spaarndammerpolder. Aan Sultan werd een subsidie van f250 toegekend. Voor de twee-jarige hengsten werden 3 stuks aange boden, nl.Jan, C. Komen Mz., Anna Paulowna; Wel kom, J. Breebaart Kz. te Winkel; Zanik, M. de Jong, Hoorn. Aan Welkom werd een aanhoudingspremie van f150 toegekend. Voor de stamboek-keuring werden er twee hengsten aangeboden, één opgenomen. De Keuringscommissie bestond uit de hoeren: Goos- sens te 's-Gravenhage, C. Oudijk, Waddinxveen, D. C. Kruimel, Haarlem en H. Welt, Uithuizermeeden. Hoe kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor de openhartige verklaring gelijk de onderstaande, door personen nit onze omgeving gegeven voor ons welzijn f Want dit woord nit Urk zal een hulp zijn voor velen onzer te Schagen. De heer R. Oost, Scheepstimmerman te Urk, meldt ons Sedert gernimen tijd heb ik geleden aan een vip mende pijn ia de lendenen, gepaard met een ver moeid gevoel, dat zich vooral 's morgens bij het opstaan in hevige mate openbaarde. Het scheen mij toe, dat mijn beenen hnn dienst zouden weigeren. Ik had veel last van benauwdheden en zweetin gen, die zonder aanleiding plotseling opkwamen en daar ik veel hinder had van het zuur, had ik sedert lang mijn eetlust verloren. Wegens zwakte had ik mijn werk geheel moeten neerleggen en ik begon mij ernstig ongerust te maken over mijne ziekte, toen men mij aanraadde Foster's Rugpijn Nieren Pillen eens te probeeren. Hoe groot waren mijn vreugde en verwondering, toen ik reeds na vier dagen een groote verlichting waar kon nemen. Met den dag nam mijn beterschap toe en thans weet ik niet, hoe ik het heb, want ik kan niets meer van de vroegere pijn bemerken. Ik gevoel mij veel sterker en opgeruimder en zou wel ieder nierlijder dit heilzame geneesmid del willen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. Hebt gij ooit getwijfeld, dat Uw nieren de oorzaak Uwer ziekte waren P Hebt g3 pijn in den rug, in het hoofd of in de leden Lijdt gij aan rheumatiek, zwakte van het hart of waterzucht P Is uw urine-loozing te weinig of te veelvuldig, en is uw water vermengd met steen of bezinksel Gevoelt gij U immer vermoeid, terneergeslagen en prikkelbaar P Denk er eens over na. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, de zelfde die de heer Oost gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Schagen verkrijgbaar bjj den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f10.voor zes doozen. boven de 16 jaar, te vervoegen bij K* BROU WEU, Kaasfibriek te Hem, gem. Venbnizen. Door omstandigheden biedt zicb aan: Terstond gevraagd: bij A. BEER9, Schagen. Er wordt gevraagd: goed knnnende melken, tegen 1 Mei. Nienwe Woning beschikbaar. AdresD. VRIES Sz., Koegras, Helder. Gevraagd, tegen 1 Mei of eerder goed knnnende melken, bij C. KOMEN Mz., Veerweg, Anna Paulowna. GEVRAAGD die goed kan melken, bij P. GR1N, Koegras, Helder. Gevraagd, tegen 1 Mei of eerder bij A. RENS, fchagerwaard. Gevraagd: Adres: N. VAN GEELEN, Laagzijde B 79, Schagen. Terstond gevraagd: als Noodhulp. Adres Mej. wed. V. J. BAK KER, Wieringerwaard. Gevraagd: tegen 1 Mei aanstaande, in de Kaasta- briek te Kolhorn. Inlichtingen te ver krijgen en brieven in te zenden vóór 21 Maart aan den Heer P. EOOIJ Jbz., aan de Krei), gemeente Wieringerwaard. Gevraagd, tegen 1 Mei goed kunnende melken, bij D. STAM MES, Grootewal, Schagen. Er biedt zich aan: 16 jiar oud. 'ie bevragen by J. DLNKLA, Smid te Lambertschaag. Tegen Mei gevraagd in Schagen gemeubileerde met Pension. Brieven met prijsopgaaf, Bureau van dit Blad, lett. R. t zij voor boeren- of bnrgerbetrek- king. Franco brieven lett. W, Boekhan del H. SCHOUTEN Az., Warmenhuizen Er biedt zich aan: EEN BE JAARDE WEDUWE, als liefst in den boerenstand. Fr. br. aan de Wed. C. GORTER, Blauwe Keet, Koe gras, gem. Helder. TE KOOP: zoo goed als nieuw, en Te bevragen bij P. SLOT, 8chagerwaard. Te koop of te hnnr: Een goed beklante op een flink dorp n Noord-Holland. Br. fr. lett. M, Bureau v. d. Blad. Te koop: een 7-jarig bruin bles met twee witte achtervoeten, mak en gaat best in het tnig. Te bevragen bij J. A. BAKKER, nabij Keinsmerbrng. te koop gevraagd. Aanbiedingen met opgave van prijs aan het Hulppost- kantoor te Vrouwenparochie (Friesland). Oud-Organist der Ned. Hervormde Kerk te Schagen, Lid der Vereeniging van Muziek-Underwfjzers eu-Onderwgzeressen. heeft voor het te Schagen geven van Piano-, Orgel- en Theorie-lessen nog enkele uren disponibelis bij voldoende deelname voornemens, te Schagen een te openen. Referentiën bij de Heeren HANNS AVRIL te Leipzig, ULFERT SCHULTS en J. W. KERSBERGEN te Amsterdam (leeraren aan de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst). Kaanclrapl verkrijgbaar voor 4!/j cent per pond, bij Adres Pakhuis Scliager Kaashandel. Te k o o p, te AlkmaarEen lief zeer gerieflijk ingericht, vrij uitzicht, alles keurig net geschilderd en behangen, ge schikt voor niet te groot gezin. Koopsom zeer billijk. Br. fr. JAC. G. MEIJER Hz., Metiusgracht 19, Alkmaar. Ch. H. Th. Schmalz, heeft steeds voorradigeen prachtige sorteering Peluw en Kussens inbegrepen. (Het Bed der Toekomst), in elk gewenscht genre. Verder tevens prachtige moderne dessins in gekleurd. Groot assortiment Voor soliditeit beslist gegarandeerd. Prijzen vast, maar uiterst billgk. Bg contante betaling 2 korting. Aanbevelend, lederen DONDERDAGMORGEN te consulteeren, van 81/,11 */f uur. M! Murwe Lijnkoeken, t. b.,

Schager Courant | 1908 | | pagina 7