Uitgevers: TRAPMAN ltGo> Zondag 15 Maart 1908 52ste Jaargang. No. 4343 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Losse Bladen Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. SCHA GE Alieicei Niciws- MïMtit- li. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit tumm"r beslaat uit vier bladen uit het Boek van F I D 1 U S. I. O, laat uw Levensboek niet onbeschreven 1 Laat blad voor blad niet onbeduidend zijn! Vrees leegte! Vrees afwezigheid van pijn Of vreugde; want die bei zijn loven. Daal neer ter helle, huilende van pijn! Of stijg ten hemel in ontroerend beven 1 Uw leven zij gewijd door vurig streven Laat levend dood uw ergste vijand zijn. Schrijf in uw Boek met wijn, met bloed, met vuur, Maar schrijft Opdat de Vader, die u schiep, Niet tevergeefs u tot Zijn Leven riep, Zijn heerlijk Leven, dat in werken, willen, denken Ons 'thoogst bewustzijn van Zijn Zijn wou schenken In pijn en vreugd in ieder levensuur. Anna Faulowna. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wordt erdoor het bestuur der vereeniging „Nut en Genoegen" heel wat werk gemaakt, om den laatsten nutsavond op 19 Maart a.s. zoo gezellig mogelijk te doen zijn. Behalve de lezing, tal van ernstige en komische voordrachten, zullen de bezoekers ook kunnen genieten van een aardig tooneel- stukje, getiteld „Dubbele Verhuring". Bovendien wacht allen aanwezigen eene bijzondere verrassing, waarover wij ons niet nader mogen uitlaten. Het is te hopen, dat door eene groote opkomst der leden, de moeite van het bestuur mag worden beloond. Anna Faulowna. De heer H. Wijckman, onderwijzer aan school no. 1 alhier, is als zoodanig te Den Helder benoemd. Fosterjjen Anna Faulowna. Door de geheele gemeente, waar tot nu toe 1 post bestelling per dag plaats had, zal met ingang van 23 Maart a.s. 2 maal daags eene postbestelling geschie den. Werkelijk een gróóte verbetering. Moedwil. Te Rhenen is gearresteerd een 23-jarige arbeider, die louter uit plaagzucht het drinkwater in een put voor het gebruik ongeschikt maakte, door er petroleum in te werpen. Een zonderling heerschap. Donderdagavond keerden een 40 tal studenten van het gymnasium te Zenderen, onder leiding van een hunner leeraren, van het voetbalveld naar huis terug. Een onbekende fietsrijder, komende uit de richting Zenderen, komt hen tegemoet. Toen hij het laatste drietal wilde passeeren, springt hü eensklaps van de fiets; met zijn tenen voet op den trapper, haalt hy een revolver voor den dag en mikkend op den geestelijke, lost hij a bout portant, zonder een woord te spreken, zes schoten, die echter geen doel troffen. Alleen den student Staarman ging een kogel door jas en broek en veroorzaakte een onbeduidend schampschotje in het bovenbeen. De aan rander sprong daarna op zijn fiets en verdween in de richting van Almelo. Uit een der gevonden kogels is op te maken, dat de revolver van zwaar kaliber is geweest. De politie stelt een onderzoek in. Van den dader is tot heden geen spoor bekend. Ook hier weer mond- en klauwzeer. Een geval van mond- en klauwzeer doet zich voorbij den heer J. L. S. te Oude Niedorp. Dit is een nieuw geval in Hollands Noorden. Wieringen. Van den watermolen der Stroeör-koog is door den storm de staart geheel afgeslagen. Dit was een ramp, daar de Koog thans onder water zit. Het is te wenschen dat het bestuur van 't Heemraadschap, waartoe de Koog behoort, ingrijpende maatregelen neemt, tot spoedig her stel van den molen om 't overtollige water te loozen. Tevens zou 'tons inziens van een allergrootst belang zijn, wan neer door het Heemraadschap eens een grondig onder zoek werd ingesteld, of de mogelijkheid bestaat om de waterloozing der Stroeör-koog evenals die der Hippoly- tushoever-koog, in verbinding te brengen met het stoomgemaal van Polder Waard-Nieuwland. De Stroeör- koog zou hierdoor een groote verbetering ondergaan en alzoo in waarde stijgen. Men vergelijke hierbij maar eens de Hippolytushoever-koog. Wy hopen, dat dit in ernstige overweging zal worden genomen. Wieringen. Voor de vacante betrekking van kaasmaker aan de kaasfabriek „De Eendracht" te Oosterland hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Wieringen. Naar wü vernemen zal door het bestuur van Polder- Waard-Nieuwland op Vrijdag 27 Maart a.s., des avonds 7 uur, in 't lokaal van den heer C. C. Koorn, de verhu ring plaats hebben van het grasgewas der dijken, wegen, kaden, vischwater, steenglooiïngen voor wiervisscherij, enz. enz. Wieringen. De verkiezing van een hoofd-ingeland voor Polder- Waard Nieuwland, wegens periodieke aftreding van den heer W. Snooij Jz., is vastgesteld op Vrijdag 27 Maart a.s., van des voormiddags 10 tot 12 uur,in 't lokaal van den heer C. C. Koorn. Uit Winkel. Van bevoegde zijde schrijft men ons uit W Inkcl. In de courant van Zaterdag j.1. komt voor een bericht uit Winkel,van den volgenden inhoud „Op een verzoek om vergunning door J. Moeijes in het café „de Zwaan is door Gedeputeerde Staten afwijzend beschikt". Dit bericht is totaal onjuist, want hoe is de zaak Bedoelde heer Moeijes heeft vergunning gevraagd voor den verkoop van sterken drank in 't klein, voor het café „de Zwaan". Dit verzoek is gericht aan Burge meester en Wethouders, en terecht, wantditisdeeenige bevoegde macht om een vergunning te verleenen, en op dit verzoek is nog geen beschikking genomen. Wel wordt in verschillende gelegenheden druk overwogen, of zoo'u vergunning wel óf niet kan worden verleend, maar offlciöel is geen beslissing genomen. Bovendien kan van een tusschenkomst van Gedeputeerde Staten geheel geen sprake zijn. Bt-siiiftteiyke ziekten te Winkel. In het afgeloopen jaar hebben zich in deze gemeente voorgedaan 5 gevallen van roodvonk, waarvan 4 bij kinderen be neden de 12 jaren en 1 bij een meisje van 20 jaren. 1 geval van diphteritis bij een kind van 12 jaar, met doo- delyken afloop. 15 Kinderen van 1 tot 6 jaar werden gevaccineerd. Kinderpokken kwamen niet voor. Winkel. De verlofganger der Landweer J. Zeeman, die tenge volge van een lichaamsgebrek een geneeskundig onder zoek had gevraagd om van verdere diensten bij de Landweer te worden ontslagen, is echter door den mili tairen geneeskundigen dienst geschikt verklaard om by de Landweer te blijven dienen. Vergunningen te Winkel. Op 31 Docember 1907 waren van kracht in deze gemeente, 7 vergunningen voor den verkoop van ster ken drank in 't klein. In den loop van dat jaar is verleend 1 vergunning; door overlijden vervallen 1 vergunning, en ingetrokken 1 vergunning. Het vergunningsrecht heeft bedragen f243.75. Op gelijken datum waren van kracht 6 verloven voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. Aangezien in gemeenten met minder dan 10000zielen op elke 250 inwoners 1 vergunning voor den verkoop van sterken drank kan zijn, is het maximum aantal vergunningen (6) met 1 overschreden. Uit Lutjewinkel. Naar men meldt, had er Donderdagmiddag hier een onvoorzichtigheid plaats met ernstige gevolgen, en waarvan de redenen nog niet juist bekend zijn. Een inwoner van het naburge dorp Barsingerborn kwam met zyn ket en kar 111 do gemeente en moest onderweg een eind landwaarts in om zaken te doen. Die afstand is niet met de kar af te leggen, en vermoedelijk ouder gewoonte, zet bij zijn ket vast aan het hek van den landbouwer P. Deze was wellicht daar niet meegediend, hoe het ook zij, hy sneed het touw stuk en de ket, vermoedelijk door die beweging geschrokken, is te water geraakt en verdronken. Hollandse!)» Maatschappij van Landbouw. Door H. M. de Koningin is een groote zilveren medaille geschonken voor de in September a.s. te houden land bouwtentoonstelling op Texel. Dirksliorn. Beroepen bij de Gereformeerde Kerk te Dirkshorn de heer J. H. Rietberg, cand. te Winterswijk. Haringbuizen. Bij de. verpachting van het grasgewas langs de wegen in de Banne Haringhuizen, op Woensdagmiddag, brach ten de 7 perceelen wederom f 156 op, evenals 't vorige jaar. Lezing Dr. (Juanjer De door ongesteldheid uitgestelde lezing van Dr. Quanjer te Wageningen, welk Donderdag 5 Maart te Oudkarspel bij den heer Bückmann zou worden gehou den, is nu bepaald op Donderdag 19 Maart,'s namiddags twee uur, aldaar. Het onderwerp zal zyn: nuttige en schadelijke insecten voor den groentebouw. Gestelde vragen aan den spreker zullen gaarne beantwoord worden. Oudesluis. J.1. Woensdag hadden twee reizigers uit Alkmaar, van den stalhouder S. alhier een hit met tilbury gehuurd, teneinde hunne clièntèle in de omgeving te bezoeken. De heeren konden zelf rijden, een koetsier was dus overbodig. Op hun terugreis uit Wieringer- waard moesten zy nabij de Oudesluis uitwijken voor een groenten wagen, deden dit echter te weinig en reden zoo pardoes tegen den groent.enwagen aan, met het noodlottig gevolg, dat de tilbury omkantelde en in don vrij diepen onderwal terecht kwam. Eender hee ren bezeerde zich daarbij vry ernstig in het gelaat, zoodat hy zich wel onder behandeling van den dokter moet stellen; de ander kwam met den schrik vry. Ook de tilbury was erg gehavend. Voor de heeren dus een dure dag; beter hadden zy een koetsier mede kunnen nemen. Koolbouw-belangen. Het Hoofdbestuur der Tuinbouw- en Handelsvereeni- ging „Langedyk en Omstreken" heeft eene samenkomst gehad by den heer A. Kist te Zuid-Schar woude. Hier werd een algemeene bespreking gehouden over de besluiten, genomen op de laatste algemeene vergadering, waai bij aan het dagelyksch bestuur werd opgedragen de aangenomen statuten- en reglementswij zigingen in orde te maken. Hierna werd een gecombineerde samenkomst gehou den met de besturen van de vereenigingen „Groenten- cultuur" te Broek op Langendyk, „Landbouwbelang" te Noord-Scharwoude en „De Eendracht" te Oudkarspel. Daar werd ten eerste behandeld het aanleggen van proeftuinen, waarvoor het Hoofdbestuur machtiging van de algemeene vergadering had ontvangen. Voor deze gecombineerde bijeenkomst was uitgenoodigd de heer J. G. Hazeloop, Rykstuinbouwleeraar te Alkmaar, door wien welwillend inlichtingen werden verstrekt. De besturen van de vereenigingen „Groentencultuur" en „Landbouwbelang" kondon niet meegaan om samen te werken met het vereenvoudigde plan voor het aan leggen van bepaalde proeftuinen en wel om zooals oorspronkelijk was ontworpen, geen vjjf, doch twee proeftuinen aan te leggen De vereeniging „De Een dracht" zal met het aanleggen van twee proeftuinen volgens het reeds ontworpen plan van uitvoering hare medewerking met de Tuinbouwvereeniging „Langedyk en Omstreken" verleenen. In algomeene samenwerking met al de vereenigingen aan den Langedyk, zullen nu ook kleine particuliere proefveldjps worden aangelegd, voor de teelt van augur ken, komkommers, enz., in elk eafdeeling en vereeniging zal hiervoor medewerking worden gevraagd. Met den heer Hazeloop zal op 3 April het Hoofdbe stuur, benevens de voorzitters der andere vereenigingen, weer samenkomen by den heer A. Kist te Zuid-Scbar- woude, waar de aangevraagde particuliere proefvelden zullen worden besproken en de twee groote proeftuinen zullen worden bepaald, om dan een en ander in een bepaalden vorm vast te stellen, voor een eventueel aan te vragen Rijkssubsidie voor dit doel. Hierna kwam aan de orde het punt: „vallers en draai- harten in de kool", in verband met de daarvoor op de algemeene vergadering uitgeloofde premie. De vereeniging „Landbouwbelang" heeft zich alreeds uitgesproken, dat, wanneer een aangegeven middel drie 'jaar proefondervindelijk werd bewezen afdoende te zyn, zij aan de premie-uitkeering proportioneel zou willen bijdragen. „Groentencultuur" en „De Eendracht" spraken zich hierover nog niet uit, maar op medewerking wordt in deze gerekend. Een drietal middelen waren ingekomen over een bestrijdingsmiddel tegen omvallers in de kool, doch de gecombineerde bijeenkomst was algemeen van oordeel om er niet op in te gaan en deze middelen alzoo voor kennisgeving aan te nemen. De heer P. Kooij van Zuid-Scharwoude heeft een middel bekend gemaakt ter bestrijding van draaiharten in de kool, waarover reeds overleg is gepleegd met Prof. Ritzema-Bos en waar ook deze vergadering op ingegaan is. Voor het aanleggen van plantenbanen daarvoor wordt in elke vereeniging en afdeeling al werk gemaakt, waarna ook op 3 April deze zaak geheel contractueel met den heer Kooy in orde zal worden gemaakt. Bepaalde banen en velden zullen dan onder deskun dige leiding worden genomen, waarop dan de uit komsten officieel kunnen worden geconstateerd. De gecombineerde bijeenkomst werd hierna door den Voor zitter gesloten. Inbraken. Op het kantoor der peekoffiefabriek van de firma Mattheeussens en Zonen te Ossendrecht is inbraak ge pleegd. De inbrekers hebben de brandkast medegeno men. Deze bevatte ongeveer f 3000 aan geldswaarde en voor f1000 aan waardepapieren. Vermoedelijk zyn de inbrekers Belgen, die met hun buit de grenzen over zyn. Frcmiekeuringen. Op de keuring te Beverwijk, Woensdag 11 Maart, werden aangeboden 5 drie-jarige of oudere hengsten. Ecuyer van de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging kreeg een subsidie van f 400; Concurrent van B. Biesheuvel Haarlemmermeer f 250. Er werd één 2 jarige hengst aangeboden; evenwel geen premie aan hem toegekend. Er werden 2 hengsten voor het Stamboek aangeboden en opgenomen. Op de keuring te Hoofddorp op Donderdag 12 Maart werden aangeboden 14 driejarige of oudere hengsten. No. 1 werd Sultan van B. Biesheuvel met een subsi die van f 250; No. 2 werd Epicure van de vereeniging Hippos, Nieuwer-Auistel. Deze hengst kreeg geen subsidie, omdat hij reeds 4 maal f250 had gehad. No. 3 Excelsior II, Ver. Spieringweg Haarlemmermeer met een subsidie van f 250. No. 4 Ibrahim van A. Rooden- burg Jz. en J. Koperdraat Muiderberg met een subsidie van f 250. No. 5, Velorce van Wed. H. Burgers, Panner- den, met een subsidie van f 250. Buiten plaatsing Fleedwood, van de Ned. Harddr.-on Renvereen. met een subsidie van f250. Van de tweejarige hergsten waren er 6 aangeboden en aan geen enkele werd een premie toegekend. Voor het stamboek werden twee hengsten aangeboden die werden opgenomen. Koning Alfonso. In het vorig overzicht is er reeds op gewezen met welk een angst en vrees en beven de reis van koning Alfonso van Spanje naar Barcelana werd tegemoet ge- zien. Maar alles is perfect afgeloopen. Z. M. is in Madrid terug en gelukkig, heelhuids. Het programma van hel koninklijk bezoek onderging 1 elk oogenblik verandering. Niemand wist er een peil op te trekken waarheen en waarlangs Alfonso en zijn gevolg zou rijden. E11 in Barcelona schijnt er zeker roden voor te wezen. De bommensport aldaar moet een koning wel een beetje huiverig maken. Na den bommenaanslag van 17 Februari, Maandags om 6 uur, is er Maandag 24 Februari precies om,' 6 uur weer een bom geworpen in de Calle de Caders, de derde van de serie 1908. Er zullen ei' meer volgen. Maar koning Alfonso> schijnt aan bommen gewend geraakt te zijn, een op zijn trouwdag, een in Parijs, hij kent het knallen al, hij is er niet bang meer voor, schijnt het, ze raken hem toch nietwaarom zou hij dan jiiet naar Barcelona gaan?? Zondag 23 Februari heeft hij Maura "zijn besluit aangekondigd om begin Maart Barcelona te bezoeken. Men zegt, dat Maura heeft gepoogd hem het gevaarlijke van dezen tocht, juist nu, in dezen bommentijd, onder het oog te brengen, maar de koning heeft enkel even geglimlacht. Zonder reden was echter dit bezoek niet De jko- ning wilde door zijn verschijnen daar de ongeruste be volking haar kalmte een weinig weergeven, hij wilde den politieken en economischen toestand zelf in oogen- schouw nemen, en tegelijk de bommenwerpers zijn ver achting toonen. Nu, dat heeft hij dan ook gedaan, onverschrokken is hij zijn weg gegaan. Overal is hij dan ook uitbundig toegejuicht Het geluk dient den stoutmoedige, er wer den den koning warme ovaties gebracht, en waar men eerst het bezoek afkeurde, roemt men het nu als een daad van grooten moed. Zijn populariteit is niet weinig verhoogd. Een symbolische daad van veel beteekenis was het die de koning te Barcelona verricht heeft. Hij deed een steen vallen van een der huizen, die plaats moeten maken voor een nieuwen verkeersweg. Dat is wat Spanje allereerst noodig heeft. Wegruiming van het oude. Alle bladen zijn zeer ingenomen met den goeden afloop. De stemming te Barcelona werd ongetwijfeld (ver hoogd ld oor de omstandigheid dat de hoofdprijs der staatsloterij juist toevallig(?) in die stad viel! China en Japan. Reuter seinde uit Peking: China schijnt bij de on derhandelingen met Japan over de inbeslagneming van de Japansche stoomboot Tatsoe-Maroe in de wateren bij Macao een vastberaden houding bewaard te heb ben. Japan heeft, althans voorloopig, toegestemd in China's pisch, om afzonderlijk te beraadslagen over China's bewering, dat het schip niet in de Portugee- sche wateren is aangehouden. Verder houdt China staan de, dat zij het recht had de Tatsoe-Maroe in beslag te nemen, omdat bet schip bezig was, zijne lading in Chineesche wateren te lossen, en dat die lading con trabande was. Het krijgt allen schijn, dat dit zaakje een vredelie vende oplossing zal krijgen. Rusland. Ruim twee jaren is het geleden, dat in Rusland de constitutie werd ingevoerd, en wat sedert in het Tsa renrijk is gebeurd spot met alle beschrijvingen, xegt de Frankf. Ztg. Er gaat bijna geen dag voorbij, dat niet in de eene of andere plaats eenige menschen wor den opgehangen of doodgeschoten. Dat zijn geen cri- mineele misdadigerszelfs wanneer zij de ontzettend- ste misdaden hebben begaan wordt tegen hen in Rus land Idp doodstraf niet uitgesproken, dat zijn alleen en uitsluitend zoogenaamde „politieke misdadigers." In de twee jaren, 1906 en 1907 werden door (de Russische krijgsraden 2717 menschen ter dood veroor deeld, waarvan er 1780 werden ter dood gebracht; en verder werden over duizenden personen 30.000 jaar dwangarbeid en 13,000 jaar gevangenisstraf verdeeld. Al die veroordeelden zijn deelnemers aan de revot- lutionnaire beweging. En het aantal veroordeelden neemt met iedere maand toe. Hoe zekerder de reactie izich voelt, des te krasser en menigvuldiger worden de von nissen. Voor een juist begrip van den toestand is het boven dien noodig, te weten hoe de krijgsraden werken en onder welke omstandigheden de doodvonnissen (wor den uitgesproken. Alle verhandelingen hebben plaats met gesloten deurenniemand weet wat de beklaagden of de getuigen hebben verklaard, en de regeering deelt niet meer mede, dan zij goedvindt. Zoo werden (te Petersburg voor enkele dagen zeven personen opgehan gen, vier mannen en drie vrouwen, die beschuldigd wa ren een aanslag op grootvorst Nicolaas Nikolajewitsj te hebben beraam, hoewel dit door de beklaagden be slist ontkend werd. Hun eenige misdaad was, dat zij lid waren van een geheime organisatie. De krijgsraad schijnt zelfs geen poging te hebben gedaan, om de mate van schuld der beklaagden aan hetgeen hun ten laste werd gelegd, te onderzoeken. Niet minder erg is het volgende: In Petersburg wer- den het vorige jaar 56 meisjes en jonge vrouwen ge arresteerd, beschuldigd het béstuur van "het revolution- j naire comité te vormen. Zij werden acht maanden in de 1 strengste afzondering gehouden en eindelijk na langdu rig lijden stonden zij terecht. Er was geen schijn of schaduw van bewijs, zoodat 50 der beklaagden werden vrijgesproken en zes tot uiterst geringe straffen werden veroordeeld. Het bleek, dat zij waren gearresteerd op aanwijzing van een politiespion, zonder dat de officier van justitie, die een aanklacht indiende voor feiten waarop jarenlange dwangarbeid in Siberië staat, pok maar de moeite deed om ide juistheid van die aanklacht te onderzoeken, en zonder eenig bewijs te kunnen aan voelen. Dit toont duidelijk, hoe weinig zekerheid in Rusland bestaat voor de onschendbaarheid van personen; ;en ondanks de plechtige belofte in de October-oekase van den Tsaar en daarna is men er verder af dan ooit De reactionnaire regeering en de reactionnaire Doema zyn het eens, dat de bevoegdheden der politie niet mogen worden beperkt; en toen onlangs in de Doema werd medegedeeld, dat in de laatste twee jaar 8000 aanhangers der regeering en 34.000 aanhangers der vrijheid waren gevallen in den strijd riep men aan de rechterzijde: „Veel te weinig!" En waar nn volgens de jongste dagbladberichten, de Russische regeering met al haar willekeur optreedt tegen haar eigen onderdanen niet alleen, maar ook tegen buitenlanders, die zonder schijn van bewys wor den opgesloten en mishandeld, daar doet zich de vraag voor of Europa niet verplicht is daarover een woordje mee te praten, zegt de Frankf. Ztg. Reeds hebben eenige regeeringen, waaronder die van Beieren, Zwitserland en zelfs van den Franschen bond genoot, geweigerd Russische vluchtelingen uit te leveren, die door de Russische regeering van misdaden werden beschuldigd, maar die niet anders dan politieke misdadigers bleken te zyn. Dit moet Rusland tot na denken stemmen. Geheel Europa beschouwt het drijven der Russische reactie met groot wantrouwen. En de Russische regeering heeft reden, om dit ver schijnsel niet onopgemerkt te la'en. Marokko. Er schijnt eenige uitkomst in dezen stryd, die nu al maanden en maanden duurt en voor Frankrijk weinig moois brengt. De generaal d' Amade heeft tenminste geseind, dat de pretendent sultan Moulay-Hafid en de hoofden der verschillende mehalla's boodschappers hebben gezonden met de opdracht te verzoeken om staking der krijgsbe drijven en om vrede. Nu, als het half kan zal dat aanbod in Frankrijk wel worden aangenomen. Het zou voor het ministerie Clé menceau een uitkomst zyn. Amerika en Japan. Hebben we reeds menigmaal gehoord, dat er een oorlog dreigde tusschen deze beide rijken, nu komen er meer vredelievende berichten. Het zyn maar woor den, maar toch zijn het teekenen voor een meer vrede- lievenden zin. De Amerikaansche bladen weten te melden, dat de heer Takahira, de nieuwe Japansche gezant in Amerika, op een feestmaal van de New-Yorksche Japansche vereeniging, een redevoering gehouden heeft waarin by verklaarde, dat de vriendschap tusschen de Vereenigde Staten en Japan van zoo innigen aard is, dat men haar als een ongeschreven verbond kan be schouwen. Volgens zijne meening zouden alle aanhan gige qu lesties, voor zoover zy van eenig belang zün binnenkort hare oplossing vinden. Daar kan niemand iets op tegen hebben. Roemenië. In Roemenië geen heldere zon, maar droeve, dreigende wolken. De agrarische beweging neemt in een groot deel van het land toe. In manifesten van de zyde der boeren wordt de ver deeling van allen grond geöischt. Heeft deze niet plaats dan wordt gedreigd met vernietiging van alle landbouw gereedschappen. Als aanleiding tot de beweging wordt genoemd onte vredenheid van de boeren met de door de Kamer aan genomen agrarische hervormingen. Soldaten worden in de bedreigde streken door de boeren aangevallen. By een botsing tusschen boeren en soldaten vielen twee dooden en een aantal gewonden. Do beweging doet zich voor tot in zuidelijk Walachye. De bekende

Schager Courant | 1908 | | pagina 1