Binnenlandse!) Nieuws. Gemengd Nieuws. x-/ö delijk maat houden, die der Stoici op onaandoenlijkheid De naam Epicurist is door de Stoicijnen in verdenking gebracht („Epicuri de grege porcum en in die ver denking tot nu toe gebleven Toen De Génestet hun goeden naam trachtte te redden zie zijn ,,Epicurische Feestzang' sloeg hij den bal mis. (2). Dit is een woord van Epicurus. (3) l'it „Stemmen van P. C. Boutens. In de Groene Amsterdammer stond vijf 4 zes weken geleden' een zeer waardeerende critiek over dit boek. (4). In 't oorspronkelijk staat: „Or perhaps, again In order to discover the Music-Sphinx, The melacholy desert must sweep round. Behind us as before Tauchnitz-editie van 1872, pag. 38. Sneeuwval te 's-Gravenhage en te Rotterdam. Het bericht dat de Koningin en de Prins Dinsdag voormiddag in het Haagsche Bosch een tocht per arre slede hebben gemaakt, heeft velen onzer lezers allicht verbaasd doen opzien. Sneeuwval, in Den Haag, in zoo ruime mate dat er geard kon worden? En dat, terwijl er in deze streken van sneeuw niets te zien is geweest „Het Vad." deelt over den overvloedigen sneeuwval de volgende bijzonderheden mede: Als een gast, die bij zijn binnenkomen hoort, dat men hem al lang „uitgeschrapt" had, zoo is de sneeuw heden, den 17en Maart, gekomen. Het schijnt, dat de Winter, even voor het afscheid-nemen, heeft nagegaan of hij niets vergeten had, en toen plotseling den wijsvinger aan het voorhoofd brengende, heeft uitgeroepen Alle duivelsDaar heb ik heelemaal de sneeuw ver geten 1 Dan maar gauw in de paar dagen, welke mij resten, den heelen voorraad opgeruimd, dien 1907/08 toekwam! „Een week voor de Lente?" Weet men, dat het sedert den historischen winter van 1890/91 niet is voorgekomen, dat de sneeuw zoo in 't aangezicht der Lente is gekomen Er zyn dus volwassen menschen, voor wie dit jaar, dat men nage noeg sneeuwloos dacht, een record-sneeuwjaar is ge worden. Prachtig zyn de boomen, mooi de daken en de schoor- steenen, zeker, mooi is ook het Malieveld en het zee strand, alles is mooi, wat hoog boven ons is, en üeel ver af, alles waar de voeten niet mee te maken hebben, maar na het gauw erkend te hebben en ook huive rend te hebben genoten doet de vraag zich voor: „hoe komen wij er af, van die pracht, van die gave des hemels?" Hoeveel uren zullen we er nog mee De ramp van de „Berlin". Naar w{j vernemen, zijn tot op dit oogenblik nog on geveer 30 personen, behoorende tot de passagiers van het stoomschip „Berlin" 't welk verleden jaar aan den Hoek van Holland verging, niet teruggevonden. Het meerendeel der vermisten zijn Duitschers, enkelen En gelschen. De kapitein Parkinson, de eenige der aassagiers die uit het water nog levend werd gered, is dezer dagen van een reis naar China teruggekomen en heeft een bezoek gebracht aan den Hoek van Holland, waar hij den bekenden kapitein Jansen heeft bezocht en hem een geschenk uit China heeft aangeboden. Ook de doch ter van den eigenaar van het hotel Amerika ontving van den heer Parkinson voor haar goede zorgen een gedachtenis, bestaande uit een prachtig Chineesch ser vies, terwijl de dankbare kapitein nog f50 aan de alge- meene armen schonk. „N Ct." De werkloosheid te Amsterdam. Bö den penningmeester van de Amsterdamsche com missie uit de burgerij ten behoeve van de werkloozen 1907/08 is nog f3000 aan giften ontvangen, zoodat het totaal is gestegen tot f207.000. Op Vrijdag 20 Maart zou nu zeker de laatste uitkeering aan de werkloozen plaats hebben. Op verdere uitkeeringen van de commissie valt daarna beslist niet meer te re kenen. Zij acht hiermede haar taak afgedaan. Wat deze week nog inkwam, drie vierden van de gevraagde f4000, maakte 't mogelijk om nog éénmaal een uitdee- ling te houden op dezelfde basis als gedurende d<~ Matste weken, maar wat dan nog overblijft, ia voor verdere uitkeering onvoldoende. Het emigratiewerk kostte tot dusver ruim f 4000, waar tegen pl.m. 200 personen, vrouwen en kinderun inbegre pen, naar 't Ruhrgebied werden gezonden. Allen werden, door den vertegenwoordiger der commissie aldaar, ouni d- dellijk aan werk geholpen en sommigen lieten reeds verwanten of vrienden overkomen, omdat daar voorfrn ook plaats was. De vakvereenigingen ontvingen voor hare werkloos heidsklassen van de commissie ruim f14.000. De 13 wekelijksche uitkeeringen door de 12 subcom missies vorderden ongeveer f170.000. Texel. Ten gevolge der concurrentie tusschen de oude en nieuwe stoombootonderneming van Texel op Deai Hel der wordt de uitgebreide dienst reeds hervat op 1 April, in plaats van op 1 Mei, zooals vroeger gebruike lijk was. Er worden dan weer per dag vijf afvaarten in beide richtingen gehouden. Pontveer omgeslagen. opgescheept zitten, met dit tooverachtig natuurschoon Primo worden natuurlijk alle beambten in dienst van - - de Reiniging, die niet door dringende bezigheden jn I hadden, als leden eener christelijke "zangvere niging re - zijn dank toekomen en' doet dezen hoofdambtenaar Maandagavond omstreek* 9 uur had aan den trekweg tevens weten, wanneer Z H het genoegen zal hebbdh onder Koningsbuurt, een plaatsje onder Midlmn, nabij j den brief in ontvangst te nemen. Ook de rijksbestierder Harkngen, een droevig ongeluk plaats. Zes in isjes en wordt door den resident ingelicht en tevens uitgenoo- drie jongens, allen wonende aan genoemden trekweg. digd voor de plechtige uitreiking van den brief de hoHHnn ole IA^ATV 1»IUVT - - 1 den en zou. volgens afspraak, een kwartier later vol zin dien tijd had de heer Burger zijn gezelschap onthaald en waargenomen, dat aan alle Aanwezigen, on geveer oen tiental mannen en vrouwen, door den hou der van alles getapt werd. natuurlijk meest jenever, bitters en bier. Toen de heer Dietz dacht dat hel tijd was. want Hilkies is ook een worstelaar en misschien zou het zijn moedigen collega, wanneer hij ontdekt werd, geducht kunnen opbreken, ging hij nu met zijn agenten de Vier- windenstraat in. Nauwelijks ziet de portier van deze nachtkroeg, van uit zijn uitkijk de politie naderen of hij roept fluks naar binnen „politie' en „lichten uit' aan welk laatste bevel onmiddellijk voldaan werd. En terwijl nu de inspecteur Dietz, voorzien van een machtiging van den burgemeester, met de zijnen van buiten tegen de deur bonste en toegang eischte, .ziet daarbinnen de inspecteur Burger hoe een ieder tracht alle sporen van drank te verwijderen en de gebruikte glaasjes in de zakken stopt, terwijl hij Hilkes aan allen den raad hoort geven om te zeggen, dat men alleen bij hem op visite is. Eindelijk is de inspecteur Dietz binnen de lichten worden wqde raangestoken, inspecteur Burger verdwijnt de straat op zonder herkend te zijn en laat izijn vrou welijk gezelschap in den steek, maar niet voor hij zijn collega een wenk gegeven heeft wie medegenomen moest worden. Dit trof een bewoner van Vlaardingen, dien hij drank had zien koopen en betalen. De man gaf aanvankelijk nog een valschen naam op. Ook een minderjarig meisje, dat zich te midden van allerlei slag van 1 ieden in deze nachtkroeg ophield, werd naar het politiebureau in de Pauwens teeg gebracht Hilkes zal nu wel ten toontje lager zingen, want in specteur Dietz heeft met zijn agenten zijn gansehe schenk en tapinboedeL, mitsgaders tal van flesschen, gevuld met allerlei dranken, in beslag genomen. N. R. Ct Een brief aan',bet Javaansehe hof te Djokjakarta. Het zal maar aan weinigen bekend zijn, welk gewichl en brief krijgt als hij afkomstig is van den landvoogd a bestemd voor den sultan van Djokjakarta en welke plechtigheden verbonden zijn aan de uitreiking van zoo n schrijven. Zoodra de blief in handen is gekomen van den resident die met de uitreiking is belast, noodigt deze den translateur, in Djokja een ambtenaar van posi tie uit, zich in ambtsgewaad naar het hof te begeven en den sultan er mede in kennis te stellen, dat er voor Z. H. een schrijven van den gouverneur-generaal ontvangen is. De sultan doet voor de kennisgeving den resident iin flanlr J 2----- Een griezelige vondst. Woensdagochtend waren er eenige kleuters van 4 emJ 5 jaar aan den tS'ieuwlandersingel hij de Bleekerslool te Alkmaar aan het spelen. „Kijk," zei er een. „daar ligt een heel klein kindje in het water. Een volwassene hoorde dat, ging er op af en zag Inderdaad het lijkje van een pasgebo ren kind. dat gewikkeld was geweest in een nummer van de Telegraaf, in het water liggen. De politie werd gewaarschuwd. N. R. .Cf beslag worden genomen, opgeroepen tegen den vyand, maar dezen zijn bij lange na niet toereikend, en daarom is het leger vrijwilligers veel grooter dan het staande leger, dat tegen de sneeuw optrekt. In nieuwe organisatie is dit vrijwilligersleger thans voor het eerst opgetreden, voor het eerst is het nieuwe sneeuwploegenstelsel thans in werking gezien, maar of de proef is gelukt, staat te bezien. Reeds in den voor-winter werden aan personen, die daarom vroegen, vanwege de Gemeentereiniging kaarten uitgereikt, die den houder het recht geven op voorrang bij het in dienst nemen van sneeuwruimers. Aan 834 personen werd zulk een kaart uitgereikt, waarvan de kleur aangaf bij welke der elf districten, waarin de stad en Scheveningen te dien opzichte is ingedeeld, de houder zich heeft aan te melden. Den ganschen winter van 1907— 08 tot nu toe bleven deze kaarten ongebruikt en het spreekt vanzelf dat een groot aantal van hen, die zich in den aanvang van den winter voor de sneeuwopruimina beschikbaar stelden, thans niet meer in dezelfde positie zijn, maar het zal zeker velen verwonderen te hooren, dat nu geen 8% van de houders van kaarten zich hadden aangemeld. In een zeker opzicht gelukkig, omdat, zoolang de sneeuw nog valt, weinig voor menschenhanden te doen is, en toch een groot deel zou moeten afgewezen worden. Dat nu was thans niet noodig, men kwam nog handen tekort, en behalve de van kaarten voorzienen, konden nog een groot aantal gewone vrijwilligers, 'allen, die zich aan meldden, in dienst worden genomen. Voorts werden de 120 vegers van de Aschstaal aan het werk gezet en met 30 gemeentewagens en 66 parti culiere sleeperskarren, overal in de stad gehuurd, werd, zoodra de sneeuwval in hevigheid verminderde, de strijd aangevangen, natuurlijk in de eerste plaats op de groote verkeerswegen, en in het middaguur liep men in de middenstad zonder bezwaar op de trottoirs. Ook te Rotterdam heeft 't flink gesneeuwd en ook daar was de vraag naar werkkrachten voor de sneeuw- ruiming grooter dan het aanbod. Generaal Booth. Geboren 10 April 1829 in Nottingham, als de oudste zoon van een bouwaannemer. Trouwde in 1855 met Catharine Mumford, die 1890 overleeddrie zoons en vier dochters. William Booth werd te Nottingham opgevoed door een godsdienstonderwijzer van de „Methodist New Connec- tion Church" te Londen. Vijftien jaar, eerste optreden als openluchtprediker in zijn geboorteplaats. In 1852 werd hij geestelijke, ving zijn arbeid aan als reizend evangelist, kreeg voor eenige jaren een vaste plaats bij genoemde kerk, doch ging in 1861 weer reizen. Londen trof hem door de ellende in de armenwijken van East Endhij ving dan aan 5 Juli 1855 voor de bevolking te preeken. Zijn „Salvation Army" werd opgericht in 1878. En nu zijn er 7085 afdeelingen, gevestigd in 53 landen, geleid door een leger van 19196 officieren en soldaten; het telt 13 landkolonies, 125 toevluchtshuizen, 102 werk- hui»n, 193 voedingsdepöts. De War Cry verschijnt in 21 talen. Wat Generaal Booth het liefst doet, is reizen ten nutte van zijn Leger. Hij bezocht vijf maal de Ver. Staten en Canada, tweemaal Australiö, Engelsch-Indië en Zuid- Afrika en herhaaldelijk de verschillende Europeesche landen. Toen hij het vorige jaar terugkeerde van zijn wereld reis, vereerde de universiteit van Oxford hem het eere doctoraat in de Staathuishoudkunde. Deze man 'heeft geen eigen levensspreuk. Men zou er een voor hem willen neerschrijven „Hij heeft nooit gerust". Toezicht op Scholenbouw. Volgens aanschrijven van den minister van Binnenl. Zaken zullen de gemeentebesturen voortaan bij school- bouw nauwkeurig hebben te letten op een goede nako ming van de bestekken. De districts-schoolopzieners zullen zich, bij eventueel in te stellen onderzoek.de hulp van een technisch amb tenaar mogen verzekeren. Idylle. De lente was in aantocht. De avond zong zacht. V CT- O) petitie gehad in het Evangelisatielokaal alda r onder leiding van den predikant G. P. Marang te Midlum. De jongelui keerden huiswaarts en moesten daarvoor met een pont (een ijzeren schouw) worden overgezet door den overhaler Pieter Visser. Zingende ging het troepje de pont in. Dit vaartuig, naar men ons verzekerde, was niet be rekend voor tien personen. Reeds met dri i 0- vereischte maatregelen te treffen. Een dergelijke mededeeling ontvangt de militaire commandant, die de noodige orders geeft, dat op het tijdstip der overreiking van den brief de gebruikelijke saluutschoten worden gegeven Gewapende pradjoerits rukken uit en talrijke Javaansche hoofden begeven zich met den rijksbestierder naar het residentiehuis om den resident op het bepaalde uur naar den Kraton te ver- 11r»-' Over het horden. In het jonjtste nommer van de Vegetarische Bode schrijft de he;r D. de Ctercq over dit onderwerp: Wie zich d< vroegere geestdriftige uitingen van den schrijver over koud water en zijne heilzame werkin» op de huid en daarmee op het geheeie gestel, herin nert, zal wel verbaasd moeten wezen over wat hij nu leest. Er staat namelijk, dat ..echt harden is zorgen voor een goeden toestand van ae huid. „Deze wordt in den winter beslist niet verkregen door koud water, wel door warm of heet. Wie last heefl van springende handen, zorge steeds ze met warm wa ter te wasschen en door bedekking met poreuze hand schoenen te zorgen, ze nooit koud te doen worden. „Ikzelf heb dit jaar een flinke proef op dit gebied ge nomen. „Verleden jaar sponsde ik mij eiken morgen niet koud water af. Resultaattweemaal verkouden. Dit jaar nam ik van half November af eiken avond een zoo heet mogelijke afsponsing. Ffesultaat: tot nu (18 Febr.) toe geen enkelen keer verkouden. Daarenboven kon ik mij nog dunner kleeden. Verleden jaar droeg <ik een Lahmannborstrok onder sporthemd en poreuze bo- venkleeding; dit jaar had ik daaraan slechts een dag cf veertien, gedurende de ijsperiode, behoefte. Sprin gende of ruwe handen evenmin."' Van Eeden en De Clercq zijn beiden Haarlemmers. Ja, ja, dat Haarlemsche duinzand is een verglijdend, onvast, bewegelijk goedje. De Profeten. De schoolopziener sprak op een bijzondere- school over profeten. Hij vroeg of er in den legenwoordigen tijd nog zulken bestonden. De heele klas dachl na in diep zwijgen. Doch eindelijk sprak een knaapje, na zijn vingertje omhoog gestoken Ie hebben Meheir Weet gij' 't, mijn jonge vriend vroeg de school opziener. Jewel^ meheir; kleine winsies en groote profijte. Het knaapje woonde achter den Haarlemmerdijk. Hbld. Vreemd. Te Hengelo is in een spoorgoederenwagen het lijk gevonden van een jongen van 17 jaar. Omtrent deoorzaak van zijn dood Verkeert men nog in het onzekere. A ÜUUI vicll 1V1 ttiv/ll IC VÜI" icKcnu voor uen personen, rteeds met <lne personen gezellen. Ook de assistent-resident, de secretaris, de com- schept het water. Evenals te Leeuwarden en andere i mandant der lijfwacht dragonders, de translateur doen plaatsen wordt de pont langs een ketting voortgetrok- dat gillen in ambtseostuum. - Op het aangegeven uur komen Javaansche hofdigni- tarissen den resident de boodschap brengen, dat de sultan voor de ontvangst gereed is en gaan idaarna weer heen. In rijtuigen gaan de resident en zijn ambtenaren nu, Kratonwaarts, voorafgegaan door den rijksbestierder met zijn gevolg en geëscorteerd door dragonders van Hpc Clllloni' lüf".- rcr- ken. In het midden der vaart gekomen, terwijl d elast laan den eenen kant te zwaar werd, schepte de pont I water, waarop de personen in angst aan de (andere zijde gingen staan met het noodlottig gevolg, dat |de pont omsloeg, waardoor allen, behalve de bedienaar der pont, welke zich aan den ketting vasthield, pis 't ware uit de boot jvorden geworpen. Het zingen was hu overgegaan in hulpgeschrei, dat op des sultans lijfwacht grooten afstand was te hooren. Onmiddellijk snelden op 1 - het hulpgeroep personen Ier redding toe. Ook de pre dikant, die reeds op weg was naar huis, hoorde het ten liep terug. Schipper Schouwstra, wiens schip dicht bij de plaats des onheils was gemeerd, sprong in zijn bootje en voer er langzaam naar toe, om de drenkelingen piet te overvaren. Hij had het geluk vier te redden, die zich aan zijn bootje vastklemden, onder wie zijn eigen zoon. Ook andere personen wisten eenigen te helpen. De predikant en Fokke Dijkstra zagen o.a. een meisje drij ven, Catharina Akkrum, die met een ladder uit tle vaart werd gehaald. Na eenige minuten dreggen werd ook de laatste drenkelinge opgehaald, de 16-jarige Mar- tha Vellinga. Bij haar waren helaas de levensgeesten geweken. De inmiddels geroepen geneesheer, dr. C. E. D. Nierstrasz, van Harlingen, heeft nog langen tijd ge tracht, de levensgeesten weer op te wekken, echter met geen resultaat. Leeuw. Ct. Een voordeelige haau. Een inwoner van Doetinchem slachtte dezer dagen een vetten haan. In de krop vond hij, behalve een paar knoopen, een muntstukje van gele kleur, dat, toen het schoongemaakt was, een gouden tien markstukje bleek te zijn. Gedeserteerd. Dinsdagmorgen is een marechaussee van de brigade te Oostburg, die binnenkort weder bij het leger zou worden overgeplaatst tot het ondergaan eener discipli naire straf, te paard in de richting der Belgische grens vertrokken. Nasporingen zijn vruchteloos gebleven. De Zuiderzee. Naar Het Centrum verneemt, is het zeer onwaar schijnlijk, dat de Regeering het wetsontwerp tot afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking der Wie- ringermeer zal handhaven. Een geuoegljjke Raadszitting. In de laatste raadszitting van Dreumel gaven de no tulen aanleiding tot eenige aanmerkingen van een lid en van den voorzitter. Deze wil ze voorlezen; |een lid, de heer C. zet zich naast hem en zegt: „Ik wil meelezen, want ik vertrouw uw lezen niet; de heele raad doet dit niet; is het zoo niet, heeren?" Na voorlezing zegt de voorzitter: „Deze aanmerkingen zullen aan de notulen toege voegd worden." De heer N.„Dat zal afhangen van de beslissing van den Raad.." De voorzitter: „Dat zal 't niet, ze worden er aan toegevoegd." De heer N.„Dan stel ik voor de vergadering maar te sluiten. In een ommezien zijn alle ieden verdwenen. N. R. CL Koegras. Woensdag 18 dezer werd ten overstaan van den no-, taris C. L. v d. Bergh te Schagen, te Koegras het café Centrum met bij behoorenden kruidenierswinkel, al daar in eindveiling gebracht. Voor de som van f 3665 twerd kooper d eheer L. Kuit te Schagerbrug. Leuk verschalkt. „Ze pakken mij toch niet," zoo vertelde R. F. L. Hilkes, de houder van het café „De Sport" in de Vierwindenstraat no. 9 te Rotterdam, aan een ieder De maan scheen over de wolkranden. Zij liepen gearmd naar huis terug. Aan het hek bleven ze nog praten. ,oorfIJ 011 verkreeg daarmede m de buurt Hy leunde er over heen en wist van geen afscheid ne- an Zandstraat den roep, dat men bij hem als 'alle men. Toen sprak zij zachtkensI tapgelegenheden ai lang gesloten waren toch terecht kon. Want Hilkes tapte van alles en aan een ieder „Ik zou je ©en groote gunst willen vragen. zonder verlof of vergunning te hebben bekomen. Zijn - „Die is reeds toegestaan," fluisterde hy zalig terug. knnM, wns to| J napht ,wv|llphi ijEen heel groote gunst," aarzelde zij, alsof ze niet zeker wist, hoe hij het op zou nemen. „Wil je me van te voren beloven, dat je het niet onaardig van me zult vinden „Ik zweer 'tje," zei hy vurig. „Ik ben zoo geluk kig iets voor je te kunnen doen, en hoe grooter het offer, hoe kroeg was tot diep in den nacht een toevlucht voor zwervers van allerlei slag. Natuurlijk was de renommée die van De Sport uit- r' ook ter oore der politie gekomen en de inspecteurs heeren J. W. L. Dietz en G. A. Burger, besloten Hilkes, ondanks zijn gesnoef en grootspraak, op hee- teidaad te betrappen. Dat gebeurde Woensdagnacht. De brief wordt op een gouden schenkblad, behoor- I lijk toegedekt, in het rijtuig van den tolk medegenor j men. In den kraton rijdl (de stoet tusschen gewapende prad- joerits, die aan weerskanten van den weg hebben post- gevat en de geweren presenteeren. In het paleis van den sultan gekomen, 'wordt de resident terwijl de gamelan den welkomstgroet speelt aan de trappen verwelkomd door den broeder van den sultan, prins Mankoeboemie, en nog vele andere prinsen en verde maar de officieele receptiezaal geleid. Zcodra de resident de zaal is binnengekomen, staat de sultan van zijn zetel op en gaat den hoogen gast eenige schreden tegemoet. Ieder neemt daarna zijn plaats in. Alleen de trans lateur blijft staan met het Ischenkblad, waarop de brief, In de hand. De resident meldt den sultan nu het doel van zijne komst, neemt den brief van het gouden pre senteerblad en reikt dien Z. H. over. Nu gaat ook de translateur zitten en spoedig daarop vallen 19 scho ten van het fort Vredenburg. Ordonnansen treden toe en bieden wijn aan. Met groote plechtigheid wordt ge dronken op de gezondheid van den sultan, den resi dent, den kroonprins en de sultane. Als al deze dron- i ken zijni ngesteld begeven resident en sultan zich naar de Kapoetrèn, het vrouwenverblijf, opdat de resident de ratoes en de prinsessen begroeten kan. In de recep tiezaal teruggekeerd wordt nog thee met gebak gebruikt, een beetje gesproken, waarna de resident vergezeld van zijn autoriteiten, op de zelfde plechtige wijze als hij geko men was wordt teruggebracht. Ind. Tijdschr. voor Post en TeL Een duur landhuis. Men meldt uit Haarlem In den Aerdenhout wordt thans een landhuis gebouwd, dat kant en klaar, met parkaanleg mee, plm. f 1.000.000 zal kosten alleen het aanleggen van het park zal een uitgave van f300.000 vorderen. Bedrijfsbelasting en Coöperatieve Zuivelfabrieken. Door den heer F. E. Posthuma, secretaris van den Als. Ned. Zuivelbond F. N. Z. is een „Rapport inzake de heffing der bedrijfsbelasting bij Coop. Zuivelfabrieken" samengesteld, welk rapport opgedragen is aan den mi nister van financiën. In dit uitvoerige verslag worden mededeelingen gedaan omtrent de toepassing van de wet bij coöperatieve zuivelfabrieken en worden de be zwaren hiertegen uiteengezeL -Het eindigt met het advies, dat de coöperatieve zui- - velfabrieken onvermoeid hare bezwaren zoowel bij de commissiën van aanslag als bij de Raden van Beroep moeten indienen, doch steeds er voor moeten zorgen, dat zij de aangifte behoorlijk doen en de balans en winst en verliesrekening getrouw overleggen. „Dit is de eenige manier om vast te stellen, dat de bedrijfsbelasting, als rijksbelasting, bedoeld, slechts als districtsbelasting werkt en daardoor is misschien wijziging yan de wet mogelijk. De toepassing der wet heeft o.i. duidelijk bewezen, dat er maar een oplossing is, n.1. het denkbeeld, dat ten grondslag lag aan het amendement Lieftinck, moet alsnog in de wet worden belichaamd." De heer Lieftinck had voorgesteld om „de uitdee- 1 in gun van coöperatieve zuivelfabrieken, waar alleen het product van den bij de deelhebbers in gebruik zijnden grond wordt verwerkt" onder de uitzonderingen van art. 5 paragr. 1 op te nemen en dus vrijstelling te verleenen. Kleedereu van boornwchois. In een officieel bericht, naar Washington gezonden, wordt gewez-m op de groote voor.ieelen, gelegen m cie vervaardiging van kloederen uit boomschors. Er is hier sprake van de schors van boomen, die in groote massa groeien in het Oosten en het midden van Afrika. „De schors wordt van de boomen geschild", zoo luidt het bericht, „en fijngestampt door de inboorlingen, die er lange reepen stof van maken." De belangrijkste eigen schap der schors sclqjnt te zijn, dat de vezels uitmun tend geschikt zijn om ze te spinnen. Met wol vermengd, zou de 8tof een zeer goede viltsoort opleveren, doch zii kan ook behandeld worden als zijde, mousseline of fluweel. Zij kan in alle kleuren geverfd worden endaar zü licht en waterdicht is, dienst doen voor zomer-uni- formen. De hoeden van deze stof zijn sterk en lichter dan stroo. Boomen, waarvan de schors door de inboor lingen gebruikt wordt voor kleedingstukken, vindt men overal in Zuid-Amerika, Oost-Indiö en op de Philippijnen. Wij zien dus een nieuwe stof tegemoet. Wee den boomen, welker schors geschikt is voor kleeding! Kranten cjjfers. Amerikaansche kranten zijn jonger van jaren dan onze Europeesche; doch haar ontwikkeling is veel snel ler geweest. De gegevens reiken niet verder dan tot 1810, toen er niet meer dan 366 nieuwsbladen in de Nieuwe Wereld uitkwamen, waarvan slechts 25 dage lij ksche. Men gelieve daarmee eens te vergelijken de 21.535 bladen, die er een eeuw later verschenen met 2415 dagkranten, 16.288 weekbladen, 2655 maanduitgaven 1 Doch nog treffender dan dit cijfer van het aantal bladen, is de vooruitgang van de oplagen. In 1900 wees een statistiek aan, dat er 8.168 148.749 kranten in de Ver. Staten werden gedrukt. Dit was reeds, sedert tien jaar tevoren, een toename van 75 percent, terwijl toen reeds 125 percent vooruitgang was waargenomen, vergeleken bij weer tien jaar vroeger. Bjj verkoop werd toen ontvangen ongeveer f 200 millioen, aan advertenties ongeveer f 240 millioert. Tegenwoordig is dit cijfer te schatten op gezamenlijk f500 millioen. Dit is alleen Noord-Amerika. Het valt niet te benaderen, hoeveel geld de vier andere werelddeelen jaarlijks in den schoot werpen van onze koningin der Aarde. Doch ook is zekerlijk niet te schatten, hoeveel onschat bare weldaden zij in de plaats daarvoor teruggeeft 1 „Vader 1 vader! d'r is een deftige meneer in het kelderluik gevallen 1" „Sla het luik dicht en hol om de politie. We moe ten 'm laten arresteeren wegens insluiping, anders spreekt ie me nog aan voor schadevergoeding!" In- en Uitval. Dat „mi hielp. Van Haiti een herinnering, nu het er den laatsten tijd wat roerig is: Onder het premierschap van lord Salisbury waren de neger-republikeinen ook wat ongezeggelyk. De Engelsche regeerine zond er een 1 regeering zond er een vertegenwoordiger heen, om den potentaat met zachte woorden tot rede te brengen, aan- sezieu men het toen-ter-tijd de moeiten en kosten inr» "D4J ou Kusten vooi een gewapende betooging Diet waard vond. De Engel- sche afgezant had dan ook in opdracht den zwarten prosident te overreden, zich rustig te houden, doch om zonder dreigementen terug te koeren als argumenten niet hielpen. De afgezant kwam in Porte-au-Frince aan en hield zijn vertoog tot den president, die hem aanhoorde, doch te kennen gaf, dat er voor hem geen termen bestonden om den Engelschen eisch in te willigen. „Zeer goed, mijnheer," zei de Engelsche vertegen woordiger stijf, „het spijt mii zeer Hat - H «eer, dat mjj nu niets anders overblijft dan over te gaan tot de tenuitvoerleg ging van het tweede gedeelte van de opdracht van mijn onverrichterzake naar huis I De heer Burger begaf zicK tegen half twee de Zand- „0," viel zij hem in de rede, nu vlug sprekend, Ln. Sjofel gekleed, een pet op. waaronderuit de „toe, leun dan niet zoo over het hekVader heeft het onm^j,are op qet voorhoofd geplakte haarlok van mid- vanmiddag pas geverfd en hij zal stellig boos zyn, als dernachtelijke Zandstraatbezoekers gluurde, stapte hij hii het moreen over moet schilderen. eenige straten door, maakte een praatje en spoedig zag men hem, aan iederen arm een vrouwspersoon, de Vierwindenstraat inkuieren, waar hij met zijn gezelschap buuien het café De Sport verdween. Zijn collega, de heer Dietz, in uniform, had hem met een paai' agenten voortdurend in het oog gehou- hy het morgén over moet schilderen. Benoemd. By kon. besluit is benoemd met ingang van 1 April tot directeur van het telegraafkantoor te Alkmaar, de heer E. Wind, thans tijdelijk met het beheer van dat kantoor belast. Het blijvend gedeelte. Het bericht van Het Centrum, dat bij eventueele aanneming door de Staten-Generaal van het betrekl wetsontwerp, het vereischte aantal der 2200 man moecklijk reeds nu verzekerd is door vrijwillige aan melding tegen de voorgestelde premie, wordt „van zeer goed ingelichte zijde" aan het N'. v. d. D. bevestigd. Er hebben zich zegt het blad, reeds een voldo-end aanlal vrijwilligers aangemeld om het blijvend gedeelte tot 25 juli te versterken. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk Dinsdag in de Kamer behandeld worden. Prins Hendrik naar Terschelling. Prins Hendrik, die 25 Maart ter inspectie van het reddingwezen, Terschelling zal bezoeken zal op 27 Maart daaraanvolgend met een torpedoboot aldaaf worden af gehaald en naar Nieuwediep worden overgebracht. De aankomst aldaar is bepaald op ongeveei 12 uur waér- na het vertrek naar Den Haag zal plaats hebben per automobiel, des middags omstreeks drie uur. regeenng." Dit terugkeeren. was; Doch de president van Haïti hoorde er een dreigement uit. En zonder zich een oogenblik te bedenken, willigde hy alle Engelsche eischen in. Wie denkt niet aan deze Haïtiaansche anecdote, nu hy leest van de paniek, in Porte au-Prince losgebroken, als gevolg van het lossen van drie saluutschoten met los kruit door een Engelsch oorlogsschip De wonderkracht van het Lelletje der Daleu. In Saksen en Silezië schrijft men aan dit lieve bloem- - ï.bliiil Pi0 geneeskracht toe tegen schurft, uitslag, dauwworm- oorm m De locale naam „Scheibchen" (Tsch&upchen, Tschaupe» 00 man vui- 2aupe) is afkomstig van het Nederwendische tschup schurft, uitslag. De Russische boerenmeisjes nemen de wortelstokkon ven er zich <tn - vturu Q i J u en verven er zich de wangen mee rood. Maar in sommige streken van Frankrijk is de won derkracht van het Lelietje der Dalen onovertroffen. De jonge meisjes zoeken er naar in het bosch, zoodra de eerste klokjes zich vertoonen, om het te zenden hem, dien zij zeer genegen zyn. Want zyn ze niet overtuigd, dat hij, aan wien ze het eerste Lelietje der Dalen zenden, haar teederlijk zal beminnen? Vooral wanneer het geschenk op den eersten Paasch- dag kan worden gegeven, behoeven zy zich geenszins ongerust te maken, „de haarspelden in 't kapsel van Sinte Katrijn te moeten steken", d. 1. ongetrouwd te zullen blijven.

Schager Courant | 1908 | | pagina 10