Uitgevers: TRAPMAN Co. Donderdag 26 Maart 1968 52ste Jaargang. No. 4346 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. INGEZONDEN. Bionenlandsch Nieuws. AlitlCtl NitlIS- Aiier Hal Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdaga v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. lnterc. Telephoon No 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer]5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit numm-r bentaat uit twee bladen. GEMEENTE SC HAGEN. VASTSTELLING der KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouder, der Gemeente Schegen meken he kend: dat de op heden door hen van'gestelde kiezerslijst voor het jaar 19081909, benevena de alphabetieche iyiien der namen en vco-namen van hen, die met bctiekking tot eene cf meer der ver- kieiingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daa-op zjjo gebracht, van 'den 2ti1en Maart tot en met den Slt'en Apiil a.a. op de Secretarie der Gemeente voor e n ieder ter inzvge «orden nede ge legd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afirnk verkrijg btar «orden gesteld. Tot en met den lSden April a.a. is een ieder bevoegd bjj het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dit hjj zeil of een ander, in strijd met de «et, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verioeksch ift kan op ongezegeld papier worden gesteld.' Scbagen, den 28sten Maart 1908 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J POT. O N D E R W IJ S. Toelating nieuwe Leerlingen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van de ingesetenen: 1. dat het toelaten van nienwe leerlingen op de openbare lagere ■chool aal geiebieden op den ecsttn Mei a.a. en alsdan kunnen «orden toegelaten de kinderen, gr boren in het jaar 1902; 2. dat de ouders der het volle schoolgeld be alende sebolieren «elke desa «enscben toegelaten te aien, d.aivan aan bet Hoofd de School, den heer C. W. Deenik, kennis m e en geven vóór den 18 April a.s., ook voor leerlingen, die onderwijs wenscben te ontvangen in de Fransche, Dnitsche en Eugeliche telen 8. dat de ve'ioeken om kosteloos oude wijs of om onderwjjs tegen betaling van het halve schoolgeld, voor de nienwe leehngeo alleen moeten worden gedaan ter Gemeente-Secretarie vóór den 18 April a i. De geboorte- en vaccinf-bewjjeen der nienwe leerlingen moeten bij de toelating tot de school «oden medegebracht. Schagen, den 25 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H J. POT, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen b-engrn ter openba>e kennis, dat op 24 Maart 1908 bij hen >s ingekomen een vernoekschrift van CORNELIA ROGGEVEEN, Weduwe van JAN CORNELI8 DE VRIES zonder beroep, wonende te Scbagen om ver gunning voor den verkoop van ateiken drank in het klein, in de navolgende loealiteit; ,de winkel* van het perceel, kadastraal be keod Gemeente Schagen Sectie A, No 783, plaatselijk gemerkt wijk B no. 82, en gelegen aan de Laagzijda aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening d-ier bekendmaking kan een ieder tegen ket verleenen van deze vergnnoing schriftelijk be zwsren bjj Bn'gemeester en Wethondera inbreogen. Schagen, den 24 Maart 1908. Bargemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Geachte heer Redacteur I Nu allengs de idéé meer veld wint, dat de vrouw niet langer van het uitoefenen van politieke rechten mag verstoken blijven, alleen omdat zjj vrouw is, en vele be langhebbenden en belangstellenden alles in het werk stel len om bij een eventueele Grondwetsherziening het arti kel, regelende de kiesbevoegdheid, in dien zin gewijzigd te krijgen, dat het kiesrecht voor de vrouw mogelijk wordt, is het zaak, dat alle voorstanders dezer beweging, mannen zoowel als vrouwen, zich aaneensluiten, om het begeerde doel te bereiken. Wat enkelen niet vermogen, is, bereikbaar voor velen. Het is dan ook een verblijdend verschijnsel, dat de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht zoo sterk in ledenaan tal toeneemt. Dagelijks groeit de schare vrouwen, welke den strijd om het bestaan hebben te voeren, even fel, ja feller nog dan de mannen, wier belang dus meebrengt, dat bij het samenstellen der wetten, ook met hare wenschrn vol doende rekening wordt gehouden, en het is een niet te loochenen feit, dat de vrouwen telkens blijk geven, dat '8 lands aangelegenheden haar ter harte gaan, door haar invloed te doen gelden bjj drank- en prostitutiebestry- ding en andere maatschappelijke vraagstukken. Naarmate echter de vrouwen het zich meer en meer tot een eer en plicht rekenen, haar krachten te stellen in dienst der gemeenschap, naar die mate ook komt telkens schriller uit, het onrechtvaardige tegenover haar en tegenover de gemeenschap van haar verstoften blij ven van het kiesrecht. Het belang der geheele bevolking brengt mede, dat bij de samenstelling der wetten, waar de vrouw haar plichten heeft te vervullen tegenover de maatschappij, even goed als de man, waar ook haar arbeid en inzich ten het land ten goede komen, de vrouw het recht ei- lange, in de Volksvertegenwoordiging haar invloed te doen gelden. Viaar zoovelen in den lande dit inzien en aan dat in zicht uiting geven door zich aan te sluiten bij de Ver. voor V rouwenkiesrecht, door het oprichten eener Afdee- oou *InuKTPLa.at8 kunner inwoning, wekken wij ook in uf, dle?eDen, die het belang van Vrouwenkies- recht inzien, op, zich aan te sluiten. Het Hoofdbestuur der Vereen, voor Vrouwenkiesrecht is voornemens, op een nader te melden dag een open bare vergadering te beleggen te Schagon, om de belan gen van aaneensluiting te bepleiten en zoo mogelijk te komen tot de oprichting eener Afdeeling. Mogen velen zich alsdan gedrongen voelen, door het toetreden als lid blijk te geven van hun instemming met het streven der vrouw naar meer vrijheid van ont wikkeling en meer recht. C. S. GROOT, Pres. v. d. Afd. Hoorn v. d. Vereen, v. V. K. Geachte Redactie, Hierbij hebben wij de eer U beleefd te verzoekon onderstaande capie in uw blad te willen opnemen. Hoogachtend, Het Dagelyksch Bestuur van het Centraal Genooti chap v. K. H. en V. K. Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings en Vacantiekolonies, thans allicht geen onbekende meer in den lande, toont door zijn snellen groei, welk een groote behoefte er in vele plaatsen bestaat aan eene vereeni- ging, die tegen den kostenden prijs bereid is zwakke kinderen uit alie deelen des lands het voorrecht te doen deelachtig worden van een vierweeksch verblijf in oen gezonde streek, ten einde, mede door goede voeding en verzorging, hon eon zoo volledig mogelijk herstel te doen vinden. Zoo tracht het Genootschap mede te werken tot het behoud van zoo menig kinderleven, dat in den strijd tegen ziekten dreigde verloren te gaan. Het zijn de afdeelingen van het Genootschap, die de kosten der verpleging dragen, en van die afdeelingen telt het er thans 52, terwjjl in 1907 in de verschillende koloniehuizen een totaal aantal van 551 kinderen ver pleegd weid. Vindt nu het Genootschap zelf voldoenden financieelen steun bij de burgerij v&n gansch Nederland, dan zou het in staat zijn oen stevige „onderstandskas" te vormen, wat dadelijk ten gevolge zou hebben, dat meer kinderen dan voorheen de zeelucht of don geur der der.nonbos- scben met volle teugen zouden kunnen genieten, ten bate hunner meer of minder ernstig bedreigde gezond heid. Zoo zouden bijdragen aan het Genootschap van zelf hun weg kunnen vinden tot kinderen over het geheele land, die thans nog vaak van het voor hen zoo noodige vierweeksche verblijf aan zoo of op het land moeten verstoken blijven. Elke onzer 52 afdeelingen hunkert er naar om het aantal uit te zenden kinderen te kunnen uitbreiden En het is haar niet altijd mogelijk haar eigen geldmid delen belangrijk te vermeerderen. Hier zou do „Onder standskas" moeten bijspringen. Ook kan versterki .g der „Onderstandskas" ten goede komen aan kinderen in plaatsen, waar geen afdeeling van het Genootschap bestaat. Laat dan door ruimen en aigemeenen steun aan het Genootschap verpleging van vele thans nog niet be reikte kinderen in het zicht komen. Zulk een steun zou reeds bij de tegenwoordige uitbreiding van het Ge nootschap zijn werking doen gevoelen van Noord tot Zuid. Voor ieder, die zorg voor het kind van groot gewicht acht by alle pogingen tot bevordering der volksgezond heid, is hier een middel om naar de mate zijner flnan- cieele krachten mede te werken in de richting van het behoud der gezondheid en daarmede van het later ar beidsvermogen en het later levensgeluk van honderden kinderen. Namens het Hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voornoemd, Het dagelijksch bestuur: Th. M. KETELAAR. L. N. ROODENBURG. A. C. BOS. W leringen» aard. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres alhier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld, onder wie geen enkele met de akte voor de Fransche taal, gelijk de wensch was van 'tDag. Bestuur. St. I'ancras. Het Gemeentebestuur van St. Pancras heeft Dinsdag 24 Maart publiek verhuurd: een paar lanen en een stuk weiland, groot 81 aren, 70 centiaren. Deze huur ge schiedde voor den tijd van acht jaren en bracht te zamen op f 74.70 per jaar. Anna I'auLnviia. Op de door B. en W. van Anna Paulowna vastgo- stelde kiezerslijst voor 1908/9 komen voor: 577 kiezers voor de 2e Kamer en de Prov. Staten, en 560 voor den Gemeenteraad. Er zijn 14 kiezers meer dan't vorig jaar. Louis Frcdcrik Johannes Bouwmeester. Uit Middelharnis schrijft men 't Was in 'tjaar 1842. Herfstmaand had Laar intrede gedaan. In vollen gang was „Menheersche"-kermi8; thans reeds lang ter ziele, toen nog in volle glorie. Op 't Vingervlug stond de tent van Chanteur en Compag nie, die uit de Rottestad was gekomen om de pret te verhoogen en te veredelen door 't „Spul". En tot dat gezelschap behoorde de 24-jarige aanstaande moeder van onzen Louis. De schalksche ooievaar was meegekomen over 't Haringvliet en op fier. vijfden September bracht hij de jeugdige moeder haar eersteling. Wie kon toen vermoeden, dat uit den knaap Neer- lands grootste acteur zou glooien Nimmer bezocht Bouwmeester zijn geboorteplaats meer. 65 Jaren zouden verloopen eer hij net weer zou zien. Ge kunt n voorstellen, lezer, welk een evenement 't was voor het dorp, dat hij 23 Maart zijn talenten zou toonen in zijn eenig-grootsche creatie: Shylock. Onze Sempre wachtte hem op aan de boot. Als een vorst schreed de groote zoon van 'tkleino dorp door de rijen der honderden, die hem geestdriftig toejuichten. Zijn eerste gang was naar 't geboortehuis, waar de dochter^ der baker, oude vrouwtjes reeds, In zenuw achtige spanning „den heer" opwachtten. Daar zag hjj in 't nauwe vertrek de bedsteden met 't opschrift „Neerlands grootste acteur Louis Bouwmeester Vond hier zijn Eerste Rustplaats". Daar las hij in 'tkleine woonvertrek: „Hier werd hij geboren Hiernaast is de spond Van hem, dien we huldigen Der wereld kond". Daar bood burgemeester Mys hem den eerewyn en werd hy gekiekt, staande in de deur der visschersstulp. En '8 avond na zijn optreden duurde de jool voort, tot de vroegboot hem weer henenvoerde naar de groote stad. Van ons kleine dorp zal hij de heerlijke herinnering meenemen, dat het zijn talent op de geestdriftigste wijze heeft gehuldigd. Hbld. t Stout voor kinderen Op een vraag, of hot werkelijk voedzaam on verster kend is kiuderen stout aan tafel te geven, antwoordt de redactie van „Moleschott" Stout is een alcoholhoudende drank en dus ten eenen- male ongeschikt om aan kinderen gegeven te worden. Voor zieke kinderen, dus voor kinderen wier weer standsvermogen reeds verzwakt is, is het een vergift. Gij zijt lsng niet de eenigste, die aan het versterkend vermogen van stout geloofd hebt Let er op, dat de attesten van geneeskundigen, die men u toont, van ouden datum zijn, thans zouden ze niet meer gegeven worden Zekerheidshalve voeg ik hier nog aan toe, dat ik alcohol voor zwakke (ook voor gezonde) kinderen een vergift noem, maar voor gezonde volwassen perso nen matig gebruik van alcoholhoudende dranken ge oorloofd acht. Dit slechts om u te doen zien, dat ge hier niet den „principieelen" raad van een geheel onthouder krijgt. „Haarlem'» Zansgenot." In vervolg op haar eerste bericht, heeft de feestcom missie der Liedertafel Haarlem's Zanggenot de eer, te berichten, dat de uitgeschreven Nat. Zangwedstrijd zal plaats hebben op 14 en 15 November voor Mannen, en op 22 'November 1908 voor de Gemengde koren. Hij zal bestaan uit 3 afd. Mannenkoren en Eerewedstrijd lste pryswinners, en 2 afd. Gemengde koren, en ook eerewedstrijd voor lste prijswinners. De verschil lende pry'zen zullen bestaan uit geldprijzen en medailles, I uitvoeriger vermeld in de reglementen welke aan be- langhebbehden binnenkort toegezonden zullen worden. Heer lltigowaard. De kiezerslijst voor het dienstjaar 1908/09, door Bur gemeester en Wethouders vastgesteld, telt 726 kiezers voor leden van de 2e Kamer en Prov. Staten, en 644 kiezers zijn voor loden van den Gemeenteraad. Onder deze kiezers zijn 70 loon-, 14 huur-en 5 spaarbankkiezers. Het vorig jaar bedroeg het aantal kiezers 707 voor leden van de 2e Kamer en Prov. Staten en 629 voor leden van den Gemeenteraad. Arrondissemcnts-Rerlilbaiik te Alkmaar. Uitsprakon van Dinsdag 24 Maart 19C8. J. S. Z., Wognum, drankwetovertreding, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. de J., Wieringen, wegens straatschenderij, f 6 boete of 3 dagen hechtenis, wegens mishandeling, f 2 boete of 4 dagen hechtenis. M. H. V., Hoorn, wederspannigheid, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. M. K., Anna Paulowna, eenvoudige beleediging, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. K. M., Hoorn, mishandeling, 2 maanden gevange nisstraf. G. v. K., Hoorn, bedelarij, 2 dagen hechtenis en 3 maanden naar een rijkswerkinrichting. G. v. D., Veenhuizen, bedelarij, 12 dagen hechtenis en terugzending naar de Rijkswerkinrichting te Veen- huizen. A. IJ. K., kinderwettenzaak, f 6 boete of tuchtschool 2 weken, ter zake van mishandeling. Winkel. Tot Molenmeester en tot Secretaris-Penningmeester van den Nedeilandspolder, in deze gemeente, werden onderscheidenlijk herbonoemd de heeren P. Vlies en R. RezeJman. Winkel. Zondagavond gaf Winkél's Harmonie in de kolfbaan van den heer C. Kioft haar laatste uitvoering in dit seizoen. Hoewel voor een uitvoerig programma, afge wisseld door enkele geestige voordrachten, was zorg gedragen, was de opkomst maar matig. - Winkel. De op 23 dezer vastgestelde kiezerslijst bevat337 kiezers voor de Staten Generaal, 338 kiezers voor de Prov. Staten en 295 kiezers voor den Gemeenteraad Schoolfeest Winkel. Vrijdag 27 Maart a.s. vergadert in het lokaal van den heer A. Wit de Afd. Winkel der Voreeniging Volks onderwijs, ter bespreking en regeling der schoolfeesten, welk punt zal worden ingeleid door den heer J. Porte, hoofd der school te Lutjewinkel. Polder Waard en Groet. Door het bestuur van den polder Waard en Groet is vastgesteld een nieuwe keur, welke door Ged. Staten dezer provincie bij besluit van 18 Maart j.L no. 152 is goedgekeurd. Mond- en klauwzeer Winkel. In deze gemeonte in den Groetpolder heeft zich weder een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan, bij den landbouwer F. Kaashoek. Onze Veehandel met België. In jaren is onze handel in rundvee met België niet zoo levendig geweest als in de vorige maand. Circa 2000 runderen werden uit ons land meer naar België gezonden dan in de maand Januari van dit jaar en circa 1600 meer dan in Februari van het vorige jaar. De geheele invoer bedroeg volgens de door den Belgischen Minister van Financiën verstrekte inlichtingen 7277 run deren tegen 4723 in Februari 1907, 5100 in 1906 en 4330 in 1905. Van deze 7277 runderen kwamen er 5574 uit ons land, 1125 uit Frankrijk, 576 uit de Ver- eenigde Staten en slechUs 2 uit Duitschland. De invoer uit Frankrijk steeg van 327 in Januari 1.1. tot 1125 in Februari. Uit ons land kwamen -153 stieren 682 ossen en 613 kalveren, alten bestemd voor de slachtbank. In de quarantainestallen werden opgenomen 2512 Ne- derlandsche melk en kalfkoeien, waarvan er 2022 in België werden toegelaten. De overige werden naar ons land teruggezonden als verdacht van tuberculose of waren aangetast door mond- en klauwzeer. In de laatste helft van de vorige maand kwamen namelijk in 4 qua rantainestallen aan de Nederlandsch-Belgisehe grens eenige gevallen voor van mond- en klauwzeer bij vee uit Holland afkomstig. Het vee werd door de Belgi sche regeering onmiddellijk over de grenzen gebracht en de kantoren tijdelijk gesloten voor den invoer van Nederlandsch fok vee om de stallen te kunnen ont smetten. De invoer van slachtvee bleef langs die kan toren toegestaan. Van groot belang was in de laatste weken weer onze uitvoer van geslachte varkens naar België. Volgens de door onzen Minister van Financiën verstrekte in lichtingen werden van 16 Januari tot 15 Februari 1.1. uit ons land langs de grenskantoren naar België ge zonden 19.726 geslachte varkens. In de vorige maand deed zich het vreemde geval voor, dat een groot aantal jonge varkens uit België naar ons land gesmokkeld werden. Dit was voor den uitvoer naar Frankrijk, die uit België verboden was. Aan deze smokkelpartij hebben we het te danken, dat de Fransche regeering, tot groot nadeel 'van onzen handel, den invoer van Nederland- sche varkens beneden de 50 kilogr. heeft verboden. In de vorige maand werden uit ons land naar onze zuidelijke naburen gezonden 56,776 kilogrammen ham men, gezouten spek en worsten, terwijl België ons zond 8888 kilogr. Aan vleeschconserven zonden wij 25,648 kilogr. en zond België ons 3,532 kilogr. Ook werden door Vlaamsche handelaars, vooral in onze zuidelijke provinciën honderden kippen, hanen, kalkoenen, duiven en konijnen opgekocht. In schapen en lammeren was de vorige maand ook veel handel. Ofschoon te Antwerpen werden ontscheept 4005 schapen uit Argentina en 1368 uit Uruguay, wer den in ons land voor Belgische rekening opgekocht 3338 schapen, welke tezamen een gewicht hadden van 166.255 kilogr. of gemiddeld circa 50 kilogr. Aan in voerrechten werd betaald 2 fr. per schaap. De meeste dezer schapen waren bestemd voor de slachtbank. De uitvoer van schapen was weer nihil. In de provinciën Friesland, Drente en Gelderland werden door Vlaamsche kooplieden 2525 lammeren op gekocht tegen 1432 in Februari 1907. De geheele invoer van lammeren bedroeg 4334 stuks, waarvan Duitsch land er zond 1779. Zuid-Amerika zendt geen lammeren naar België. Van alle landen van Europa zond Nederland de vo rige maand de meeste dienstpaarden naar België. De geheele invoer bedroeg 1883 stuks; daarvan kwamen er 536 uit ons land, 470 uit Frankrijk, 395 uit Engeland, 364 uit Luxemburg en 118 uit Duitschland. Bovendien zonden wij naar België 10 paarden bestemd voor de slachtbank (Engeland zond er 2160) en 73 veulens. De uitvoer bedroeg de vorige maand 3150 paarden en 35 veulens, hiervan gingen naar ons land 160 paar den en 11 veulens. De overige gingen naar Duitschland, Luxemburg en Frankrijk. Belgie zond zelfs de vo rige maand 34 paarden naar Amerika. N. R. CL Anna Paulowna. Naar wij vernemen zal het kerkelijk zangkoor pp Zondag 5 April a.s. een uitvoering geven in de zaal van het hotel „Veerburg." Wieringen. Jl. Zaterdag- en Zondagavond gaf de zangvereeni- ging Excelsior te Den Oever in het lokaal van den heer M. Tijsen, aldaar eene uitvoering voor hare on gehuwde en gehuwde kunstlievende leden. Beide avon den was de zaal goed bezet. Behalve de zangnummers bevatt ehet programma twee tooneelstukjes getiteld Een gedwongen Huwelijk, oor spronkelijk tooneelspel in drie bedrijven door H. P. Boudier en Een dubbeltje in mijn zak, kluchtspel in één bedrijf door Wilh. Cappellerie. Zang en tooneel I werden goed weergegeven en vielen zeer in den smaak. Excelsior kan dan ook met voldoening op deze uitvoe- ringen terug zien. Een gezellig bal was het besluit dezer beide uitvoe ringen. Hoogwoud. Het aantal kiezers op de 23 Maart j.1. vastgestelde kiezerslijst te Hoogwoud voor 19081909 bedraagt: Voor stemdislriet I, omvattende Langpreis tot Mien- akker, Pade, Kerkelaan, Noord- en Zuid-End en het Groene Wuiver, 190 voor de Kamer, 189 voor de Provinciale Staten, en 152 voor den Gemeenteraad. Voor stemdistrict II, omvattende het dorp Aardswoud, |de Langercis van den Mienakker en de Gouwe van af het groene Wuiver 143 voor de Kamer en Provinciale Sta ten en 117 voor den Gemeenteraad. Voor stemdistrict III, omvattende de Gouwe tot Groene Wuiver, de Boekelwegbuurt, Weere en Lam- bertschaag, 158 voor de Kamer en Provinciale Staten en 130 voor den Gemeenteraad. „Liefdadigheid" te Kolliorn. Zondag 22 Maart j.1. trad Liefdadigheid van Barsin- gerhorn, in de zaal van den heer P. Rempt alhier op, met Groote Stadslucht. Wat wij er van hoorden, voldeed ons uitstekend, als altijd, wanneer dit gezelschap aan 't woord is. De nieuwe krachten, die het hoofddorp onzer gemeente steeds in voorraad schijnt te hebben, leken o>ns be paald eene aanwinst. Jammer, dat de Maartsche buien de stembanden van enkele acteurs en actrices niet hadden ontzien en |de opkomst niet grooter was, waar eene vereeniging pp- trad, die reeds herhaalde malen belangeloos meewerkte om onze schoolfeestkas te stijven. Kolliorn. Zaterdag j.1. geraakten de jfctarden voor den boeren wagen van den heer B. uit den Groetpolder los, door een gebrek aan de tuigen. Het rijtuig stiet gelukkig tegen den steenen paai langs den dijk, waardoor een val in de haven werd voorkomen. Zonder persoonlijke ongelukken van beteekenis liep alles af. Mr. Troel-tra ziek. De heer Troelstra heeft den voorzitter der Tweede Kamer bericht, dat hij wegens zijn slechten gezond heidstoestand niet in staat is gedurende eenige. weken aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen. Een kind gedood. Een ongeveer 6-jarig kind van W. Exoo te Almelo kroop gistermiddag spelende tusschen tsvee aaneenge- koppclde inet steenslag beladen wagens met het treurig gevolg, dat het struikelde en onder den iaatsten wagen kwam. De kleine was direct dood. (Zw. Ct.) Oplichterij. Een dienstmeisje te Baarn had onlangs een Singer naaimachine gekocht van een zich als agent der Singer Maatschappij te Amsterdam uitgevend persoon. Toen het (djienstmeisje later aan de Maatsch. om toezending van enkele onderdeelen vroeg, werd haar medegedeeld, dat niets bekend was van de levering eener naaima chine aan haar door tusschenkomst van een der ver tegenwoordigers. Bij onderzoek bleek, dat de bewust persoon met de Singer Maatsch. niets had uit te staan en dat de machine, die voor nieuw verkocht was, reeds voqr 4 jaren in een bank van leening te Amsterdam was geplaatst. Het meisje betaalde de machine, die thans door de politie in beslag genomen is, bovendien f20 te duur. Een stout stukje. Twee personen huurden Zaterdag een rijtuig met twee paarden bij een stalhouder te Gelsenkirchen in West- falen. Op weg nam een hunner plaats bij den koetsier, een jongen van 18 jaar, en onder bedreiging met een revolver gelastte hij hem de teugels over te geren. Hier-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1