Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Groenteveilingen, Tweede Kamer. Marktberichten. Zondag 29 (Maart 1908* i op werd de koetsier gebonden in bet rijtuig gegooid en later aan den wegkant gelegd, waar de kerkgangers hem Zondagmorgen vonden. De dieven reden de Nederlandsche grens over en kwamen Maandag te Zeist en namen intrek in hotel Schneider. Dadelijk na de ontdekking van den diefstal door den eigenaar der paarden was dez - de dieven per auto nagesneld, informeerde te Arnhem. Nijmegen en Zutphen en kwam eindelijk in Zeist aan. waar toevallig zijn auto defect raakte. Hier ontwaarde hij zijn landauer de politie werd geroepen en de dieren werden naar Utrecht getransporteerd. Toen de politie optrad waren zij juist in onderhan deling met een paardenhandelaar om rijtuig en paar den te verkoopen. De namen zijn Grabück.' monteur, en Floing, koopman, beiden uit Essen aan de Ruhr. De malversatiën der Arnlienmrhe Bankvereeniginjt Pliester Co. Na een halfjarige instructie is de geruchtmakende zaak van twee der directeuren van de Commanditaire Vennootschap Arnhemsche Bankvereeniging Pliester Co. naar de terechtzitting verwezen, en met de open bare behandeling Dinsdag een aanvang genomen. Men kent de geschiedenis der Bank Begonnen *11 1870 op bescheiden schaal, wist zij langzamerhand het vertrouwen van het publiek te winnen en eene aan zienlijke cliënteele tot zich tb trekken. Tot voor kor ten tijd was hare reputatie dan ook in de bankiers- en kassierswereld ongwept. Voor zoover van den bui tenkant te oordeelen is. moet het jaar 1899 voor den inwendigen gang van zaken een keerpunt geweest zijn. De toenmalige directeuren, de heeren Boon Hartsinck en Pliester, vader van een der beklaagden, heetten niet goed meer met elkander overweg te kunnen, met het gevolg, dat in het begin van dat jaar eerstgenoem de firmant zich liet uitkoopen. en de oude heer Pliester als beheerend vennoot alleen bleef. Intusschen deze toestand zou niet lang bestendigd blijven; zeer spoedig kwam ook de overblijvende firmant door overlijden te vallen, en een geheel nieuw beheer moest het oude vervangen. Niet zonder voorafgaanden strijd werden tot directeuren door de commanditaire ven-l numvii ivji uiivuvuicit uvA/i uc v uiniiiaiiuiuiii v. puu poot en gekozen de heeren C. C. Lincker (thans voort vluchtig), destijds in ondergeschikte betrekking aan de Bank werkzaam, een man van grooten ijver en uitste kende zaakkennis, en mr. K. de Meijier, die zijn naam 'als advocaat en als bestuurder van verschillende ver- eenigingen reeds had gemaakt. Wegens zijn aangena- men omgang en prettigen toon werd deze laatste bij zonder geschikt geacht voor de besprekingen met de cliënteele. Aan het tweetal directeuren werd den len Mei 1902 mr. J. Wl C. Pliester, zoon van den oud-directeur. geval daarover wederrechtelijk hebben beschikt ten eigen bate. - Ten derde wordt hun ten laste gelegd, dat zij tusschen 19 en 26 Augustus 1907, dus in het tijdperk na het verdwijnen van hun mededirecteur en vóór het faillisse ment te zamen effecten hebben verduisterd, door, terwijl die aan anderen toebehoorden, en wetende, dat het hun niet mogelijk zou zijn, ze weer terug te krijgen, ze bij de Ned. Bank ter beleening te geven. Deze effecten zijn beleend om kasgeld te maken. Noord-Seharwonde. Te Noordscharwoude is Haver uit Amsterdam een na een lezing afdeeling van van iden mevT. Bond voor Staatspensionneering opgericht voor de 4 dorpen aan den Langendijk. Barsingerhorn. Het aantal kiezers in deze gemeente over 1908 be draagt Voor Tweede Kamer en Prov. en Prov. Staten; in stemdis- De belangstelling in deze terechtstelling is overgroot '-Barsingerhorn) 177, in district II (Haringhuizen) *,37 en in distnet III Kolhorn 163; samen 377. en voor Gemeenteraadin Barsingerhorn 164, in Haring- nu. j. >v'. r* lies ier, zxjuil vau uen jouu-uuen^ienn, pas van de academie teruggekeerd, toegevoegd. Met deze wimffinoen in He directie gingen korten tijd daarna het bedrijf gepaard, het kapitaal - 1J 1 wijzigingen in de ook wijzigingen in „JHf werd tot f 1.000.000 uitgebreid, een Luxueus, nieuw ge bouwd kantoor betrokken in plaats van het meer nederig van vroeger. Zoo ging alles naar het uiterlijk in ongestoorden bloei. Jaarlijks nam het bedrijf der Bank in omvang toe, de val van concurreerende instellingen ,vermeer- derde het aantal van hen, die bij PUester en Co. met hun geldzaken kwamen, de aandeelen stonden hoog genoteerd en waren incourant, de dividenden bleven zoet. Wie in Juli van het vorige jaar met het bericht uit Amsterdam kwam, dat de wissels van Pliester niet meer door de Ned. Bank werden gedisconteerd, dat er ge ruchten liepen dat de zaak mis was, hij werd eenvoudig uitgelachen. Een bericht kan dan ook moeilijk ongelooflijker ge klonken hebben dan de mare, die zich den 26en Aug. van het vorig jaar door de stad verspreidde: De Arn hemsche Bank is failliet verklaard. Niet door financiëele crisissen in moeilijkheden, geen schorsing van het be drijf of surcéance van betaling, maar failliet, en Lincker er met een groot aantal geldswaarden vandoor. Cu ratoren mr. I. Everls en AR. JoUes, wethouder. Wij laten achterwege de beschrijving van den indruk, dien deze gebeurtenis maakte, van de oeconomische ramp, die deze gebleken is voor honderden te zijn, en slaan Liever een blik achter de schermen. Wat was geschied'? Door jarenlange hooge specula ties, die voortdurend aanzienlijke verliezen opleverden én niet konden gedekt worden, had de directeur Lin cker een belangrijk debet bij de Bank gekregen, een debet, dat naar het millioen toeliep. Volgens hun zeg gen moeten de andere twee directeuren, de beklaagden ■hun mededirecteur hebben aangemaand hierin veran dering te brengen en voor dekking te zorgen. De directeur Lincker is toen den 16en Augustus 1907 op reis ge gaan, zoogenaamd om bij bekenden en verwanten geld los te maken. Den 19en Augustus echter bereikte mr. De Meijier een schrijven van Lincker uit Bonn, waarin deze mededeelde, dat de zaak geheel in de war was, dat knoeierijen hadden plaats gehad, dat hij geen kans Een radicale maatregel Te Sehiedam heeft zich het volgende geval voorge daan Een woonhuis in de Lange Kerkstraat alhier was door de~bouwpolitie afgekeurd en onbewoonbaar verklaard. De Üénedenbewoners hadden op de eerst gedane waarschuwing de woning verlaten. Die daarboven woon den dachten er evenwel niet aan er uit te gaan. Alle waarschuwingen en bedreigingen liepen op niets uit. Men is toen begonnen met den geheelen voorgevel weg te breken, waardoor de voorkamer met alles wat daarin was, zichtbaar werd. Bedsteden, kachel tafel, stoelen, alles stond open en bloot en de bewoners hadden natuurlijk den geheolon dag door verbazend veel bekjjks. Eerst tegen den avond kozen zij eieren voor hun geld en brachten hun huisraad naar een minder luchtig verblijf over. Een eigenaardiu geval. In het bestuur der boterfabriox doet zich op het oogen- blik eene eigenaardige quaestie voor. De secretaris- penningmeester der coöperatie is, als particulier, behulp zaam geweest aan een welgestelde doch hoogst zu nige en armoedig levende boerenfamilie, bestaande uit uenige ongehuwde broers. Toen een der broers gestorven was en de notaris de zaak moest regelen, werd door genoemd bestuurslid een gezegelde verklaring vertoond, dat hem voor bewezen diensten f15000 toekwam. De nog levende broeder ontkende het bestaan van zoo'n zegel, hij hieid vol, dat zijn broer zoo iets nooit geschreven kon heb ben de wereld sprak er het zijne over, kortom het vertrouwen in den secretaris-penningmeester werd ge schokt. Deze wikie nu, ter vermijding van verdere drukte de verklaring vernietigen, doch het bestuur der boterfabriek was van oordeel, dat bij, wanneer hij het vertrouwen als bestuurder en vooral als penningmeester wilde behouden, verplicht was het gezegeld stuk te laten gelden, zoo niet, dan beschuldigde hij zich zelf en was hij het vertrouwen kwijt; want een bewijsstuk waardoor men op f 15000 aanspraak heeft, laat men zoo maar niet varen. De afwikkeling der zaak wordt met belangstelling tegemoet ge^pn. (Arnh. Ct.) Een brandstichter. Naar het Huis van Bewaring te 's-Gravonhage is overgebracht een 67-jarige man, die, om in de gevan genis te komen, zich had schuldig gemaakt aan brand stichting. Een werkman van de Openbare Reiniging had gezien, hoe hij voor de uitstalling van een manufacturenwinkel op den hoek van het Spui en de Bagynestraat neer knielde en een oogenblik later stond een gedeelte der uitstalling in brand. De werkman schoot onmiddellijk toe, rukte de brandende stukken af en doofde de vlam men. De brandstichter wachtte kalm de komst van een politieagent af, aan wien hij verklaarde, met een lucifer den boel in brand te hebben gestoken, „want ik wil van de slraat af". Naar het Bureau aan de Nieuwe Haven overgebracht, bleek daar dat de aangehoudene een zwerver was, zon der middelen van bestaan en door lichaamsgebreken niet in staat in zijn onderhoud te voorzien. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen aanstaanden Vrijdagmiddag ten 2 ure. Koegras. Mej. C. Duinker, onderwijzeres, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte nuttige hand werken,- den Gemeenteraad in Barsingerhorn 164, huizen 36 en in Kolhorn 161: samen 361. In 1907 bedroeg het aantal kiezers in deze gemeente: Voor Tweede Kamer en Prov. Staten: in Barsinger horn 164. in Haringhuizen 34 en in Kolhorn 163 in Haringhuizen 34 en in Kolhorn 163; samen 361 ien voor den Gemeenteraadin Barsingerhorn 161, in Haring huizen 32 en in Kolhorn 161; samen 354. Het Kinderbal. Dat vras me Maandagavond een getjoetel in de zaal van den heer Vader! Reeds vóór half zeven liep de straat vol met danseresjes en dansers, die toch vooral niet te laat wilden komen op het kinderbal, dat de heer C- A. Bij post tot sluiting van den kinderdanscursus in de groote balzaal van het N.-H. Koffiehuis zou geven. Veel ouders en veel genoodigden waren met do kleinen meegekomen, om getuige te zijn van de daadwerkelijke proeven van bekwaamheid, die door de roodwangige opgewonden kinderschare zouden worden afgelegd. Eerst echter had Bij post gezegd - een kiekje nemen. Dat had heel wat in. Eindelijk gelukkig had het bliksemlicht de plaat in de donkere kamer van Niestadt betooverd en rijk voorzien vau tal van glundere kinderkopjes toen begon het bal. De opgewektheid te schetsen, waarmee dit van het begin tot het eind door de jeugdige deelnemenden werd irntroron io TT DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zype, voorin. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wielingen, geen dienst. Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Kreil. (Doop LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk. Donderdag 26 Maart., 's av. 7J uur, Bijbellezing Zondag 29 Maart, geen dienst. gegeven, is niet wel mogelijk. Var. vermoeidheid bleek .raaianiig «eiiueugmi, uuou uei uöSLuur uer geen spoor, van verveling nog minder. Als het pro- boterfabriek was van oordeel, dat hij, wanneer hij het j gram ma aan 2 zij dj es was vol gedrukt geweest, zou het vertrouwen als bestuurder en vooral als penningmeester zeker even prettig en lof daarvoor aan den heer By post V-lJ- - - - vvi aoii uou uooi uijph/ou en zijn dochter evengoed zijn afgewerkt als nu het ééne zijdje. Om de kinderen niet ijdel te maken, slaan we in ons verslag over te melden wie er wel het mcoiste dansten en welke dansen het best werden uitgevoerd. Toch één uitzondering we noemen den Spaanschen dans en roemen de aardige pakjes daarbij gedragen. Dat was heelemaal erg mooi voqden de omstanders en wij ook. Door twee kleintjes uit de kleinen werd namens allen aan mej. Bijpost voor de familié een allerprach tigste bloemenmand aangeboden De eene kleine zei Broek op Langendyk. Roode kool Gele kool Witte kool Bieten CJien „Nieuw Leven 21 Maart. Uien f0.90 a fl.— f 3.—re f 13.— per 100 stuks 5.- a - 17.- 2.50 a 6.— - 10 a - 12.- 1009 0.80 a 0.95 50 Station Noord-Scharwoude K.G. de instelling directeur niet «r» 7o meer zag om de liaiik nog langer staande te houden en dal hij gemeend had zien te moeten onttrekken. Als verontschuldiging werd aangevoerd, dat reeds bij zijn, Lincker's benoeming als in orde was. Van den 19en tot den 26en Augustus werd nu door de hev:g ontstelde commissarissen met de overblijvende directeuren overleg gepleegd omtrent fourneering van kapitaaL om de zaak drijvende te houden. Maar van lieverlede ontdekte men, dat ook de twee andere direc teuren door speculaties belangrijke debetten hadden, tonnen bedragende; dat tal van andere personen, an ders Idan de laatst opgemaakte balans vermeldde, in diezelfde positie tegenover de Bank stonden, dat er dus een paar miUioen te kort kwam dat verduisteringen en vervalsching van boeken en balans hadden plaats gehad, kortom dat de zaak totaal in deconfiture was. Bij dien stand van zaken hebben commissarissen zich met kracht tegen de voorgestelde uitlokking der benoe ming van een bewindvoerder en daarna aan te vra gen schorsing van betaling verzet en de eigen aangifte tot faillietverklaring doorgezet. Werd reeds dadelijk door den officier van justitie een hevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen den afwezigen directeur Lincker, omdat het vermoeden had post gevat, dat deze o.a. 50 aandeelen Kon. Petroleum voor een waai de van pl.m. f 150.000, niet aan hem toebehoorende, had meegenomen, eerst ruim een maand later geschiedde zulks tegen mrs. De Meijier en Pliester. De instructie immers had gegevens opgeleverd, die er op wezen, dat ook zjj niet geheel van zonden vrij waren. En het rechtsgevoel van het publiek bleef onbevredigd, zoolang hun het blijven op vrije voeten werd toegestaan. Sinds einde Augustus is door mr. P. C. Klaassesz de instructie onafgebroken gevoerd, slechts belemmerd door den iDgetreden slechten gezondheidstoestand van Mr. De Meijier, die wegens een bedwelming door gas, langen tijd niet kon worden gehoord. Niettegenstaande een uitgeloofde premie van f 600 is de directeur Lincker na dien niet meer gesignaleerd In ieder geval de hoofd schuldige, de man op wien de geheele Bank dreef, en door wien in hoofdzaak zij ten val werd gebracht, zit nu waarschijnlijk veilig van uit de verte te kijken naar de dingen die komen zullen. De twee beklaagden staan voor drieërlei soort feiten terecht. Het eerste is het doen plegen van valscheid in geschrifte, te zamen en in vereeniging met Lincker. Deze valschheden bestaan voornamelijk in het wegwer ken van de balans, van de groote debetposten (schulden), die de directeuren tengevolge van speculaties bij de Bank hadden staan. 31 Dec. 1902 was dit bedrag 3 millioen en 3 ton. Lincker nu moet de man geweest zijn die, nadat een der bedienden de proefbalans naar den juisten stand van zaken had gemaakt, instructies omtrent de aan te brengen wijzigingen gaf. Gewijzigd everéenkomstig Lincker's orders, werd de balans aan commissarissen aangeboden. Dit alles werd ieder jaar herhaald, het laatst ultimo 1906. Mrs. De Meijier en Pliester worden thans verdacht Lincker mee die valschheden te hebben doen per 50 K.G. Roode kool, 1ste srt. f12.— a f 13.2de srt. 18.— a f10. kleinere f4.—a f7.—. Gele kool lste srt. f 13.— a f 15.—2de srt. f9.— a f12.—kleinere f4.a f8.—. D.W. kool lste srt. f5.50 a f6.50, 2de srt. f4.— a f5.—, kleinere f2.50 a f3.50 I per 100 stuks. 23 Maart. Uien f 0.90 a f 1.05 per 50 K.G. Roode kool, lste st. f 11.a f 13.2de s. f 8.50 a f 10.-, kleinere f4.-a f 8.Gele kool, lste s., f 15. a f 16.2de s. f 12.a f 14.— kleinere f5.— a f10.—D.W. kool, lste s., f6.— a f 6.50, 2ae s. f 4.— a f 5.—, kleinere f 2.50 a f 3.50 per 100 stuks. 24 Maait. Uien f 0.90 a f 1.05 per 50 K.G. Roode kool lste srt. f 12.— a f 13.—2de srt. f9.— a f 10.—kleinere f4.— a f8.—. Gele kool lste srt. f 15.- a f 16, 2de srt.f 13.—a f 14.kleinefe f5.— af 10.—D.W. kool lste srt. f6.— a f 6.50, 2de srt. f 4.— a f 5.50 kleinere f 3.— a f 3.50 per 100 stuks. Dorp Noord-Scharwoude. 25 Maart. Roode kool f 10.— a f 12.50, kleinere f5 Gele kool f15.— a f18.—kleinere 16.— D. W. kool f5.— a f7.50, kleinere f 2.50 Uien f 1.— af 1.20. Langedyk. Aan den Langendijk wordt het op de groenteakkers weer tamelijk druk. De werkloosheid in den tuinbouw behoort weer tot het verleden; iedere groentebouwer is druk bezig zijn land gereed te maken voor het bedrijf. Met modderen of slikken is men stilletjes aan klaar, spitten en ploegen is in vollen gang. maar ook het ij 4(j_a 115. toevertrouwen aan den bodem van zaad en plant heeft I jerej(Jem f 6. rilaate 7iin lr/wvlrvlnnt/v^ J J- 1 a f 9.-*. a f 12.—, a f 4.50. „Juffrouw met deez' bloemenschat Willen wjj ,U prijzen Voor de moeite, die ge U gaaft Bij Uw onderwijzen." Waarop de andere liet volgen „Maar ook danken willen wij Juffrouw, U, bij 't roemen; Neem daarom als hulde en dank Deze schoone bloemen." Het bal werd besloten met een prijskamp en met het vormen van een mooie groep op het tooneel, die in het schijnsel van het roode Bengaalsche licht er echt aan trekkelijk en tooverachtig uitzag. Al de roode wangetjes van zooveel lief gekleede meisjes en jongens waren anders voor verlichting van de groep wel voldoende geweest in eén woordze straalden. Het was wel een beetje te laat eer de laatste dans van het bal was geëindigd. Maar gezellig was het geweest en voor de familie 1 Bijpost een welverdiend succes. „Enphonia." Het concert van de Gemengde Zangvereeniging „Euphonia" zal gegeven worden op Zondag 26 April a.s., onder leiding van den tijdelijken Directeur, den heer Brands van Den Helder. Kiezerslijst. Op de voorloopig vastgestelde Kiezerslijst onzer gemeente komen voor: 577 kiezers Tweede Kamer, 575 Prov. Staten en 546 gemeenteraad, dit is een ver meerdering respectievelijk van 11, 12 en 7. Een afscheid. Dinsdag nam de heer F. Gielen afscheid van de Teekenschool, waaraan hjj 34 jaren verbonden is geweest. De Voorzitter der vereeniging, de heer W. Roggeveen, sprak hem eenige hartelijke woorden toe en hoopte hem op de tentoonstelling terug te zien. Een geel-brief'je van f200.—. Donderdag ontving de koopman M. van Amsterdam op onze markt een bankje van f 200.—. Achteloos werd dit bedrag in het vestzakje gestoken. Met enkele wa rdelooze papiertjes werd het kort daarna op een tafeltie in het café van den heer R. gevonden. Gelukkig was de som - in goede handen gekomen, want toen M. per omgaanden trein uit Amsterdam terug kwam en bij den heer R. fnformeerde, of daar ook zeker bedrag gevonden was, kreeg hy terstond het geruststellend antwoord, dat alles in orde was. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 2 stapels kaas, waarvan 2 stapels kleine kaas, hoogste Het geschil bijgelegd. (Zie Buitenland8ch Nieuws 2e blad.) Berlijn. 24 Maart De journalisten in den Rijksdag heb ben hedenavond, naar aanleiding van de door den heer Gröber op het einde van de zitting aangeboden ser- ontschukligingen besloten, den arbeid op de tribune Donderdag a.s. te hervatten. De verontschuldiging door den hoer Gröber aange- bodeiC luidt als volgt: Wanneer ik in verband mei den ernst van de door den heer Erzberger behan delde kwestie **an mijn verontwa rdiging op onpar lementaire wijze uitdrukking heb gegeven, verzoek ik daarvoor verschooning." De ann van koninK Manuel. MADRID, 28 Maart. „El Mundo" méldt, dat volgens mededeelingen van personen uit Lissabon aangekomen, de wond die Dom Manuel in den arm kreeg bjj den aanslag op 1 Februari zoodanig verergerde, dat de geneesbeeren den raad gaven ter onmiddellijke ampu tatie over te gaande koDing en de koningin Amelie verzetten zich daartegen, maar de geneesheeren achten het wegnemen van den arm onvermijdelijk. Een oplichter. De oplichter Eduard Böck is te San Francisco in hechtenis genomen. Böck heeft langen tyd te Kew- York als millionnair geleefdhy gaf 'zich uit als vriend van vorstelijke personen, en kunstbeschermer, verloofde zich met een rijke erfgename uit Pittsburg en wist van verschillende juweliers voor een waarde van een half millioen dollars aan edelsteenen machtig te worden, waarmede hjj verdween. Hij was naar Amerika gekomen bij gelegenheid van de tentocnstelling te St. Louis in het gevo'g van een Chineeschen prins en als commissaris van China, en wist zich daarna by Pierpont Morgan, Senator Clark en anderen in te dringen. Sedert zijn vlucht is hij door twee werelddeelen achtervolgd, door particuliere detec tives, die hem thans te San Francisco gegrepen hebben. 1 Motorboot vergaan. LUBECK, 28 Maart. Op den „Ratzeburger See" is gisteravond een motorveerboot vergaan met veertien passagiers aan boord, slechts vier personen konden ge red worden, de overigen zyn waarschijnlijk verdronken. Scheepsongeluk. TOKIO, 23 Maart. De 800 ton metende kuststoomboot Matsu-maru zonk hedenmorgen, ten gevolge van botsing met de Hidevoshi-maru in de nabijheid van Hakodate. De kapitein, 43 man der equipage en het meerendeel der 244 passagiers van de stoomboot zy'n omgekomen. Een schnrkenstreek is te Altona bij Hamburg gelukkig mislukt. Aldaar leefde een havenarbeider sedert eenigen tijd van zijn vrouw en drie kinderen gescheiden. De vrouw woonde in de Kastanje-allee op de tweede verdieping. 's Nachts roken de andere bewoners een doordrin gende petroleumlucht. Uit een nader onderzoek bleek, dat de trap, die naar de tweede verdieping voerde, smeulde. Nadat het begin van brand gebluseht was, werd politie gewaarschuwd, en nu bemerkte men dat de geheele trap en de deur, die tot tweede étage toegang had, geheel met petroleum gedrenkt waren. Door de waakzaamheid der andere huurders Was een ernstig ongeluk vermeden, want de vrouw en haar kinderen lagen reeds in vasten slaap. Men verdacht dadelijk haar gescheiden echtgenoot van dezen laaghartigen moordaanslag. Denzelfden nacht werd hij gearresteerd en na eerst ontkend te hebben, verklaarde hfl bij verhoor een vollen kan petroleum op de trap en tegen de kamerdeur van zijn vrouw leeggegoten en de trap daarop in brand gesto ken te hebben, met het plan vrouw en kinderen te laten verbranden. het 3e bedrijf van het treur' prys f 271/2, 0 stapels commissie f - middelbare f Aan gewicht 2027 K.G. 0 stapel met plegen. In de tweede plaats zullen deze heeren zich hebben te verantwoorden wegens verduistering te zamen met Lincker, hierin bestaande, dat zij andermans effecten, ter afstempeling, inruiling, beleening, in vrjj depót enz gegeven hebben beleend, verpand, vervreemd, in ieder - - - Uil t*«UU Vii iivcn plaats. Zijn koolplanten in de bakken reeds uitgezaaid, ook het wortelzaad wordt uitgestrooid, terwijl de aard appelen eveneens worden gepoot. Het weer van de laatste dagen heeft flink meegewerkt om het land voöf dit alles geschikt le doen worden. Zijn er dus op het veld heel wat handen noodig, in de koolschuren zijn ze dit nu voor het grootste gedeelte niet meer. Door de hooge prijzen der laatste weken hebben de meeste bouwers hun kooi verkocht en blijft er dus niet veel meer te verhandelen over. De vorige week werden van het station Broek op Langendijk nog 148 wagenladingen verzonden. Laiigcdijk De afdeeling Langedijk van het Centraal Genoot schap voor kinderherstelling en vacantiekolonies heeft besloten in den aanstaanden zomer kinderen uit te zenden zoo er zijn, die daarvoor in aanmerking komen. Met dat doel is den onderwijzers verzocht de namen der kinderen op te geven, die daarvoor h. L in de termen vallen. Den geneesheeren zal worden verzocht hun hulp in dezen te verleenen, en blijkt het, dan, dat de ouders I geen bezwaar tegen de uitzending hebben, dan kan de afdeeling de verdere werkzaamheden voor opne ming verrichten.1- Broek op Langeudyk. Bij de veiling van een woonhuis, schuur, erf en grond ten verzoeke van de Wed. en Erven van J. Berkhout werd geheel op f 2900 opgehouden. Nieuwe Niedorp. Het hoofdbestuur der Gezinsverpleging heeft tot ver pleegster voor de Herv. kerkelijke gemeenten Heer Hu- gowaard en Oterleek aangesteld zuster Verweij ren Am sterdam, die half Mei a.s. in dienst moet treden. Onze zuster zal na de komst dezer achtste collega slechts de Niedorpen en Veenhuizen hebben te bewerken. Noord-Scharwoude. De gemeenteraad heeft met 4 tegen 3 stemmen be sloten de aangevraagde voorloopige concessie door den heer Bakker te Den Helder voor net aanleggen van een waterleiding voor de 4 Langedijker dorpen te verlee nen. Alkmaar, 23 Maart 1908. 4 Koeien en ossen f 140. - a200.— f 40.— a 115--. per Ned. P. f 0.90 45 vette kal veren 1.—, 165 nuch- a 20.—, 4 magere schapen f 18. 28.—, 196 vette varkens f 0.40 a 0.51 por P.. 31 magere idem f 14.— a f 18.—. Purmerend, 24 Maart. Aangevoerd 329 runderen, waaronder 134 vette, 58 a 74 cent per kilo, prijsh. stug. 220 melke- en gelde- f 130 a 250 per stuk, prijsh. st. 10 stieren, 54 vette kalveren 75 a 95 ct. per kilo, handel matig, 998 nuchtere id. f 8.— a 22.- per stuk, handel matig, 29 paarden, 2649 scha pen f 18.—af27.-, prysh. stug, overhouders f a prijsh, 203 vette varkens 46 a 50 cent per kilo, handel vlug, 97 magere dito f 15.— a 24.— per stuk handel stug, 287 biggen f 6.— a f 10.- per stuk, st. ganzen f 0.— a 0.—, —zwanen f0.—a0.— mand appelen f0.— a 0.—, md. peran f0.— aO. -. Kaas. Kleine f30.—, middelb. f 27.—, Com missie f a aangev. 58 stapels, handel matig. 1413 K.G. boter f 1.15 a 1.25, kipeieren f3.10 a 3.75 eendeieren f4.—. We zijn gevorderd tot spel „Blijvend gedeelte". In het eerste bedrijf speelde minister STAAL de hoofd rol was daarin de held van het stuk, doch moest helaas zijn heldenmoed |met zijn ministerieel leven betalen. Hij werd gedood door het reactionnaire spook dat rondwaart in de militaire gelederen en op het Binnenhof zijn ver raderlijke wapenen hanteert. Voor minister STAAL, wien de afschaffing van h«t blijvend gedeelte niet ganschelyk gelukt was; wiens verdienste het niettemin blijft dit vaandel te hebben geplant midden in het land voor minister Staal kwam generaal Van Rappard. Deze wenschte een wijziging te brengen in de Militie- wet, om zoodoende, na raadpleging der Staten-Generaal te komen eveneens tot afschaffing van het blijvend ge deelte. Alvorens deze tweede minister wetswijziging tot stand kon brengen, moest hjj echter zijn begrooting voor 1908 verdedigen. Dat hjj dit handig deed. willen wjj niet be weren; doch dat deze begrooting slechter was dan vele andere van haar voorgangers; dat hier een pakkende reden, een overwegend argument voor verwerping bestond, hebben wij niet ingezien. te N'EDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Zuid-Zijpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, St Maartensbrug. Noord-Zijpe, voorm 9.30 uur, Ds Groeneveld, Oudcsluis. Kolhorn, voorm. 9 39 uur, Ds. Engelkes. Wieringerwaard, voorm. 9 80 uur, Ds. Van Loon. Anna Paulowna, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. Winkel, Ds. Schermerhorn. Bevestiging van nieuwe leden. Oude Niedorp, Ds. Kanis. Harenkarspel, v.m., Ds. Damsté, Dirk-horn. Huisduinen en Koegras, 's av. 7 uur, Ds. A. E. vau Griethuijsen,' Huisduinen. Valkoog, Ds. Tinholt. -o— hebben wij niet ingezien. Minister VAN RAPPARD viel eveneens, maar minder ridderlijk dan zijn voorganger, die voor zijn beginsel sneuveldehier was het niet zoozeer het reactionnaire, als wel het politieke spook, dat den doodeljjken slag toebracht. Thans hebben we dan minister SABRON gekregen, die deel uitmaakt van een ministerie, ontstaan uit op positie tegen hoofdstuk Oorlog en vermindering van het blijvend gedeelte. Hoe wenscht deze minister nu ten opzichte van het blijvend gedeelte te handelen? We kunnen het ontdekken uit het Ontwerp van Wet dat thans, als aanvulling op de oorlogsbegrooting voor 1908, in de Staten-Generaal zal worden behandeld! Hij stelt daarin voor, het blijvend gedeelte te behou den, omdat hij het noodig heeft ter dekking van even- tueele mobilisatie. De mannetjes moeten dus blijven of worden teruggeroepen en om dit mogelijk en gemakke lijk te maken, wordt de pil verguld en een premie uit geloofd van f120 per man voor hem, die zich vrijwillig opgeeft te willen blijven. Mochten zich geen 2200 man netjes aanmelden, dan moeten de ontbrekenden aange vuld uit han die verplicht waren te blijven, zonder promie. De heeren MARCHANT en TER LAAN noemen deze wijze van doen immoreel, wederinvoering der ronselarü De lasten worden afgewenteld van degenen die geld hebben, en gelegd op de menschen die 't noodig heb ben, zegt de heer Ter Laan. Deze sprekers, en de heer Thomson voegt zich by hen, kunnen volstrekt niet inzien, waartoe het blijvend gedeelte dient. De minister heeft wel in de stukken medegedeeld, dat het dient om de mobilisatie voor te bereiden, maar de heer MARCHANT houdt vol, zy net onder protesten van rechts, dat de minister ten eenen- male de gelegenheid en do macht mist om onze defensie te dekken. De heer THOMSON wijst er bovendien op, dat dit handjevol mannetjes, deze „anderhalf man en een- paardekop" zooals de heer Ter Laan zegt, niet voor het doel voldoende zijn en dat de Landweer voor dat doel bestemd is. Waartoe dan toch dit blijvend gedeelte? vraagt de heer Marchant, dat in het leven moet gehou den met zulke immoreele middelen en dan nog wel ten reu

Schager Courant | 1908 | | pagina 2