AllEliED NiCÏIS- Mmitie- Luilnvllil Zondag *9 blaart 1908 52ste Jaargang. No. 4347 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers: TRUPil^N Co* EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Binnenlandsch^ N ieuws. Tweede Kamer. S C HA GE Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dti nummer bestaat uit vier bladen. GEMEENTE SCHAGEN. (o>— ONDER W IJ S. Toelating nieuwe Leerlingen. Burgemeester en Woihoudeis van Schagen brengen te kennis een de ingezetenen 1. dat het toelaten enn nieuwe leerlingen op de openbire legere ichool snl ge'cbieden op den eereten Mei a.s. en aledan kunnen worden toegels en de kinderen, grbo-en in het jaar 190!; 9. dat de ouden dor het volle schoolgeld ha aiende scholieren, welke dete wenschen toegnlatno te aien, daarvan aan te' Hoofd der gchcol, den heer C. W. Deenik, kennie m e'en geven vóó- den 18 April n.»., ook voor leerlingen, die onderwg» wenschen te ontvingen in de Fransche, Duitsehe en Eogeltche tslen 8. dat de verweken om kostelooa onde wijs of om onderwgs tegen bstsling van he' hnlve schoolgeld, voor de nieuwe lee liegen alleen moeren worden gednaa ter öemeenU-S cretarie vóór den 18 April na. De geboorte- en vaccine.hewijren der nieuwe leerlingen moeten by de toelating tot de school wo. den medegebracht. g< hagen, den 26 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voo-noemd, H J. POT. Burgemees'er. ROGGEVEEtï, Secretaris. o Openbare Vergatlcring van den Raad der gemeente Schagen op Dinsdag, den 31 Maart 1908, des voormiddags ten 10 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2 Vaststelling rooilijn Landbouwstraat. 3. Machtiging tot publieke verhuring van gemeente grond aan de Landbcuwstraat als wei- of bouwland. 4. Voorstel tot het doen van betaling uit den post van onvoorziene uitgaven 1908. 5. Benoeming vaneen onderwijzer, en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen, den 27 Maart 1908. De Burgemeester, H. J. POT. Winkel. De herhalingsoefeningen voor de verlofgangers der Landweer, zijn voor deze gemeente o.a. bepaald op 4 Mei 1908. Legerings- en oefeningsplaats ie Den Helder. Hoogwoud. Donderdag j.1. had ten overstaan van Notaris De Boer, de openbare verkooping plaats van eene huis manswoning met schuur, erf, tuin, wei- en bouwland, ter grootte van 6.92 50 H.A., staande en liggende in het Zuid-End en langs den Boekeiweg alhier, toebehoo- rende aan den heer P. de Wit te 's Gravenhage, De perceelen werden gekocht door den heer Jb. Lange- dijk te Abbekerk voor de som van f17615. Aartswoud. Dinsdagavond j.1. had in het lokaal van den heer C. Keijzer alhier eene openbare vergadering plaats. Als spreker trad op de heer J. Breebaart, Jnz., administra teur der Coöperatieve Bakkerij „de Tijdgeest" te Winkel, over „Coöperatie in het belang der arbeiders." De op komst was matig. Door den heer Breebaart werd een duidelijke uiteen zetting gegeven van zijn onderwerp. In debat traden de heeren Rangedijk te Nieuwe Niedorp (over de grieven tegen de bakkerij en do circulaires) en de heer H. van Ree, die bezwaar had tegen Coöperatie in het algemeen en meer in het bij zonder op 't platteland. Na afloop der vergadering hadden de aanwezige bakkers een heftig nadebat met den inleider en een venter van „De Tijdgeest." De inbreker-uitbreker Hichter. De inbreker-uitbreker Richter is naar Haarlem ge bracht voor het uitzitten van zijn straftijd. Den Helder. Bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier werd gister avond door het Kiescollege beroepen ds. Onnekes, te Ursem. Valscb geld. Te Eindhoven is wederom valsch geld in omloop. Het schijnen thans voornamelijk guldens met de beeltenis der Koningin (loshangend haar) te zijn. Ze zijn lichter dan de echte. Geen voetbal op straat. De burgemeester der gemeente Kampen ls er toe overgegaan het voetbalspel op straat in de geheele kom te verbieden. „Het was te voorzien dat het daartoe zou komen, want meer en meer weid het gooien met ballen en andere projectielen een last voor het publiek. Boven dien zijn van het voetbalspel in de nabijheid onzer plantsoenen overtredingen ten opzichte van het op het gras loopen een noodwendig gevolg. Voor de mannelijke schooljeugd echter is het verbod een hard gelag en het ware te wenschen, dat in de onmiddellijke omgeving der stad een terrein gelegen was, waarop de jongens na schooltijd ongestoord en zonder anderen te hinderen, het spel konden beoefenen. De terreinen, waarop des Zondags gespeeld wordt, zijn best, maar liggen voor een schooldag, wanneer de jongens weinig vrij zijn, te ver weg." (Zw. Ot.) Beroeps collectanten 1 Er loopt in Ameteraam den laatsten tijd bijna dage lijks een clubje van vijf personen (3 vrouwen en 2 man nen) met gesloten bussen te collecteeren, waarvoor nu toch eindelijk eens het groote publiek gewaarschuwd dient te worden. Dit clubje collecteert n.1. tegen een vergoeding van 50 pCt. der ontvangst voor een zes-lal Weldadigheida'-vereenigingen, die volgens voor schriften der armenwet, behoorlijk als zoodanig ingeschreven staan. Indien nu het bestuur van zulk een vereeniging aan Burgem. en Weth. tijdig kennis heeft gegeven, gelijk de Armenwet wil, van het plan tot het houden van een huiscollecte, dan berust het gemeente bestuur daarin, ofschoon het de inzameling zo i kunnen stuiten. Het vijf tal wordt nu met de collecte belast en jhos deze uch van hun „liefdewerk" kwijten, zal uit het volgende blijken. Dezer dagen ontmoette een der leden van het Comité ten behoeve van de Werkloozen een dier collectanten voor het Postkantoor en op zijn vraag, voor wie gecol lecteerd werd, antwoordde de collectant: „voor de werk loozen", namens de commissie van den heer K. van Len- nep. Het comité lid deed, alsof hjj dien leugon geloofde en liet een rijksdaalder in de bus vallen, doch verzocht den collectant tevens dienzelfden middag te zijnen kan tore te komen,om nog een bedrag voor de werkloozen in ontvangst te nemen. De collectant, zekere F. W., is toen leelijk in de val geloopen. Op het kantoor was n.1. een rechercheur aan wezig, en deze was er getuige van, dat de collectant een zeker bedrag aanvaardde en daarvoor quitantie teeken- de, doch met valschen naam. Nu werd de bus, waar mede denganschen voormiddag gecollecteerd was en die nog niet geledigd heette, geopend, doch de rijksdaalder was gevlogen en de bus hield slechts 80 cent in. Tegen den collectant werd proces-verbaal opgemaakt en hij zal zich voor den rechter te verantwoorden hebben. Loterij gedoe. Men schrijft uit Valkenburg aan Het Volk. Hier worden door de veieeniging Falcobergia g'-regeld loterijen gehouden, waarop de Koninklijke Goedkeuring gevraagd en steeds gegeven wordt. Onder de oude loterij-wet werd die goedkeuring gegeven onder voor waarden nader door den Commissaris der Koningin te bepalen. De Gouverneur gaf dan bij missive kennis dat de loterij °P den gevraagden datum mocht gehouden worden en stelde de voorwaarden, dat ae nummers der niet verkochte loten aan het gemeentebestuur moesten worden medegedeeld en het aantal in de bus komende nummers moest verminderd worden mot de niet uilge- gevene, dus dat de niet verkochte loten niet mochten meêloten. Het aan! al loten was steeds 125.000. Nu was aan de justitie medegedeeld dat de vereeniging Falcobergia de niet-geplaatste loten toch had laten mee- loten en wei ten bate van de vereeniging. Hiernaar werd een onderzoek ingesteld en wat is gebleken Dat o.a. bij eene verloting van de 125.000 loten slechts 44.827 verkocht waren en de vereeniging derhalve, tegen de voorwaarde gesteld door den Gouver neur in, met 80173 loten ten eigen bate had deelge nomen. Er waren by die verloting uitgeloofd circa f59.000 aan prijzen en van die f50.000 heeft de ver eeniging F. toen slechts f 15.743,20 aan de winners uit betaald. Derhalve won zy zelf het bagatelletje van f84.967.80. Eenmaal werd de verloting gevraagd om een concert-gebouw op te richten, dat echter nooit ge bouwd is. De laatste verloting was voor het oprichten en in stand houden eener muziekschool, die nog altijd op zich laat wachten, alhoewel aan die verloting pl.m. 7o09 gld. verdiend was. Ondanks dat het onderzoek reeds een drietal maanden geleden heeft plaats gehad, hoort men nog niets over deze loterij zaak, die vooral in Zuid-Limburg druk besproken wordt. Akkerwerk. Nu het voorjaarsweer wat verba'ert, is er op de ak- keis te St. Pancras weer een bedrijvig leven. Overal zijn de riethekken voor beschutting verrezen, wortelen en uien zijn al veel gezaaid en het aardappel poten is in vollen gang. Overwinterde koolplanten worden al gezet. Droevig ongeluk Ie Heer Hugownard. Donderdagmiddag passeerde eene Nap van Harenkar spel den Middenweg nabij den Donkerenweg met een met hout beladen driewielde kar, wat voor den lOjari- gen Jacobus Heynis eene gereede aanleiding was om ongevraagd mede te rijden. Hii koos als zitplaats den staart van de kar en maakte inmiddels gevaarlijke gymrastische loeren door gedurig van en op de kar te springen, totdat eindelijk een sprong mislukte en hy op de straat viel en een wiel der kar over zyn borst liep. Deerlijk verwond werd de arme jongen door den heer Nap opgenomen en in de hofstede van Overtoom gebracht. Des avonds om 10 uur is hij overleden. Arme ouders Verleden jaar de oudste zoon door een ongeval meteen dorschmachine een voet verloren en thans dit ontzettend ongeluk. Barsingerhorn. In de kolfbaan van den heer Scheringa alhier werd j.1. Dondordagnamiddag eene voorstelling gegeven voor kinderen door den goochelaar, den heer Mullens, waarbij de jeugd zich uiterpiaten vermaakte. De kos ten waren gedekt hoor inteekening van burgers. Jlooie (aal. Uit een opstel in „De Rotterdamsche Kerkbode": „Maar hy ziet dan ook hoe smakelijke bessen hangen aan den struik en hy begint te snoepen en al snoepend vergeet hij alle ellondo en gevaar en boven hem snuift de kameel en naast hem knagen de muizen en onder hem spert open zyn muil de draak en hy snoept, met eenmaal zelfs meer peinzend op redding. Zoo snoepen voort groote menschen ais k inde rep, wegdartelend alle krpis". Zonder commentaar. Te Broek op Laiigciidyk i3 een kind te water gevallen. De dienstbode kon liet nog bijtijds redden, doch de toestand van het kind t» niet buiten gevaar. Broek op L'tngeiidijk. Door het besluit van den Raad inzake de Broekerlyn, is nog geen zekeiheid, dat deze voor het personenver voer zal blyven bestaan. Er is n.1. besloten, dat het be drag, door deze gemeente in het waarborgkapitaal ge nomen, r».l. 50/100 van de f 10.000, voor haar te bezwa rend ts. De gemeente Alkrr wr droeg 35/100 by. Men ziet hier verlangend naar de bind beslissing uit. Zuid Scharwoude. De gemeenteraad heeft bosloten in te gaan op de voor waarden, gesteld door de H. iJ. 8. M., omtrent de in standhouding van de lyn Broek op Langendyk—Alkmaar voor hét personenvervoei. Deze voorwaarden behelzen, dat de gemeentebesturen (Zuid Scbarwoude, Broek en Alkmaar deden dit voor het eerste jaar) de Maatschappij een opbrengst van f 10.000 waarborgen. Zuid Schar- woude wil weer voor 15/100 in het garantiefonds deel nemen. Onderlinge Varkeusverzekering-MaalschHppij. In de week van 22 Maart 19C8 tot 28 Maarl 1908 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weeksohe biggen f 7.— a f 11.—. Varkens van 25 tot 50 K.G. f0.89 a f 0.—. Zeugen 50 75 100 125 lbü 75 100 125 150 175 0.41 per K.G. n - 0-49 n U.60 0.44 Een moordaanslag. Er bestond sinds lang een veete tusschen den heer G. J. Wynveldt, zoon van den burgemeester van Broek in Waterland, en den volontair ter secreterie, den heer Van Engelenburg. De Burgemeester is sinds eenige maanden ziek en de Raad hoeft nu den heer Van Enge lenburg tot waarnemend secretaris benoemd. Gisteravond heeft de jonge Wynveldt zich in het duis ter achter een boom verscholen, om Van Engelenburg op to wachten en heeft hum met een byl belangrijke wonden toegebracht. De dader werd naar den officier van justitie te Haarlem vervoerd; Van Engelenburg is overgebracht naar de ziekenverpleging te Amsterdam. Het geval wekt groote ontroering. Ridders en broeders. De „Zutfensche Courant" maakt enkele opmerkingen naar aanleiding van het feit, dat in den laatsten tijd enkele personen, die vroeger slechts tot broeder in een Nederlandsche orde benoemd zouden zyn geworden, thans het ridderkruis gekregen hebben, eerst Sperling en thans weer de Haagsche tramconducteur Reder. „Verdienstelijke daden van gewone burgermenschen worden in de meeste gevallen hoogstens beloond met een eeremedaille der Oranje Nassau-orde", zegt het blad, dat zich er zeer in verheugt dat „voor gewone menschen" niot langer de weg afgesloten is om een ridderkruis te kry'gen, wanneer zij zich buitengewoon onderscheiden". „Zou nu voortaan by 't toekennen van een decoratie niet meer gevraagd wordenwat en wie is hy maar van welken aard is zyne verdienste Dit vraagt de „Zutph. Crt." Wy hopen dat het ant woord op die vraag bevestigend is. Het ly'kt ons bijzonder oneigenaardig dat de maat schappelijke welstand van eenig persoon de maatstaf is waarnaar beoordeeld wordt of eenige daad „ridderlijk" dan wel „broederlijk" is. Hbld. Loter\j wet. De kantonrechter te Alkmaar veroordeelde den eige naar van een kleedingmagazyn, den heer Fortuin, wegens het houden van een loterij, waartoe niet bij de wet de vereischte toestemming was verleend, tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis; de uitgevers der drie aldaar verschijnende bladen, die de desbetreffende advertentie hadden geplaatst, tot f 1, subsidiair 1 dag hechtenis. De afdeeling Heer Hugownard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers benoemde tot 2en voorzitter en 2en secretaris respectievelijk de heeren J. du Burck te Zuid Scharwoude en J. C. Kotvis te Noord-Scharwoude. Besloten werd deel te nemen aan de actie voor de Openbare School, maar tevens de wenscaelykheid uitsprekende, dat zy ook zal dienen, om op de gebreken te wijzen, die het tegenwoordige onderwijsstelsel aankleven. Nog word het besluit geno men adressen tot de gemeentebesturen te richten, waar bij gevraagd zal worden om de verhoogde rijkssubsidie j aan de ouderwijzers uit te keeren. Voor deze adressen zal adhaesie van de afdeeling „Volksonderwijs" worden gevraagd. Land- en Tiiinboiiwcorsus te Winkel. De laatste (openbare) les wordt gehouden op Dinsdag 31 Maart, aanvangende des avonds 7 uur. Anna Paulovvna. De heer K. Kaan Jz. thans te Worm ervoer en vroe ger ook werkzaam aan do secretarie te Schagen. heeft met gunstig gevolg mondeling examen afgelegd cis can- didaat-geaneente-secretaris. Koninklijk bezoek aan Rotterdam Volgens officieel programma zullen 11. M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins Dinsdag 31 dezer s middags 12 uur 35 ra. te Rotterdam arriveeren. Het Koninklijk Echtpaar zal dan een bezoek brengen aan de meubel fabriek van Allan; van daa rrijden H. M. en Z. K. H. naar den steiger aan het Willemsplein, om vervolgens aan boord te gaan van de „Columbusvan de Hol land— Amerika-Lijn. Tijdens den riviertocht worden be zocht de Prins Hendrikdok kende Waalhaven en de gemeentelijke inrichting voor ijzcrbeton-kaaimuurblok- ken- ,-Yls er nog tijd overblijft, zal ook de Maashaven wor den doorgevaren en zullen de Koningin en de Prins landen aan de Westerkade bij hel Park. He diefstal te Urouw. Te Leeuwarden zijn Donderdag dooi' den (rechter commissaris eenige personen uit Grouw gehoord, ,in zake den diefstal van f 2Ü00 uit de geldkist in de ge meentehuis van Idaurderadeel. Het onderzoek heeft tot dusver geen bevredigende uitkomst opgeleverd. Spoorplan Noord Scharwoude dorp—station. Donderdagavond vergaderden ie Oudkarspel het co mité voor het spoorpiau met het bestuur van den Noorder marklbond. om van gedachten te wisselen over do middelen waardoor dit plan zou kunnen worden LvorderU, Het gevolg dier besprekingen was, dat het comité er nog eens bij de besturen van de gemeenten en polders Heer Hugowaard, Oude- en Nieuwe Niedorp op al aandringen om één of meer leden toe te voegen aan de permanente conun. voor het spoorplan. Tevens werd besloten, dat door het bestuur van den Noorder-markt- bund een openbare vergadering zal worden uitgeschreven to Terdiek ter bespreking van het spoorplan en sa mensmelting der markten Noordscharvvoude dorp-en- station. Pr Lts Hendrik te Helder. Onder begunstiging van prachtig voorjaarsweer is 1 rins Hendrik Vrijdagmiddag te een uur, tomende van Terschelling en Vlieland, hier aangekomen. De Prins bevond zich met zijn adjudant baron van Asbeck aan boord van de torpedoboot Uohan van Arkei' comman dant de luitenant ter zee Sluys. Van de meeste sche- r u en vaartuigen, van alle openbare en vele particu- |..re gebouwen werd er druk gevlagd, terwijl honder den zich aan den Havendijk bevonden, om den Prins te verwelkomen. To voet begaf het gezelschap zich nu naar de woning I van den Schout-bij-nacht Van den Bosch. Voor het di- I r etiegebouw bevonden zich de schippers van do Nieu- v .-dieper reddingboot, de latende Dorus Rijkei's, met al zijn reddingsmedailles op de borst, en Adrianus Kui- p r van de Hollandsche rcddingsvkit. Reide mannen wer- d.n aan den Prins voorgesteld en hartelijk toegespro ken. Belangstellend werd door Z. K. 11. naar verschil lende bijzonderheden den redders betreffende geïnfor meerd, en Rijkers toonde den Prins liet prachtige gouden horloge dat hij indertijd ïia de redding van den Rcnown van den Duitschen Keizer ten geschenke ontving. Hierop betrad de lhins do woning van den schout bij nacht Van den Bosch, waar Z. K. H. een dejeuner i werd aangeboden. Na afloop van het dejeuner kwam tegen) 3 uur de auto mobiel voor, waarmede de Prins langs de rijkbevlagde straten en grachten de gemeent everliet, om door 't Koe gras zich naar het buiten van jhr. Gevers te Heemskerk te begeven, waar de Prins heeft ovcrnachl. Het bezoek aan Den Helder was dus weinig meer dan een doorreis, waarom geen bijzondere plechtighe den of festiviteiten plaats hadden. Brandstichting. Woensdagavond, ongeveer 7 uur, brak te Aalsmeer brand uit in het gehucht Kudelstaart Een viertal wo ningen ging in de vlammen op; de brand, is "waarschijnlijk in een schoorsteen aangekomen. Ruim drie uur later moest wederom de brandweer uitrukken voor een uitgebroken brand in hetzelfde ge hucht, op de boerderij van den heer van Klaveren. Het vee werd bijtijds gered. De zes roeden hooiberg met 60.000 pond hooi ging geheel verloren. Des nachts nam de burgemeester zekeren J. in arrest, op wien zware vermoedens rusten den brand te hebber» aangestoken. Gedeeltelijk dekt assurantie de schade. Tel. Abattoir Alkmaar. Vrijdagmorgen te eif uur is het thans voltooide ge meente-slachthuis officieel geopend. De burgemeester hield daarbij een toespraak. Tegenwoordig waren, behalve het dagélijksch bestuur der gemeente met den secretaris, vele leden van den Ge meenteraad, hoofdambtenaren van de gemeente, de heeren Quadekker, directeur van het slachthuis te Nij megen. Brouwer te Utrecht en Pot alhier als deskun dige adviseurs, vertegenwoordigers van den Centralen Gezondheidsraad, van de plaatselijke gezondheidscom missie, van de afd. Alkmaar van de Noordh. Vereeniging Het Witte Kruis en idem Van de Vereeniging tot beseher- ming van dieren, leden van de Kamer van Koophandel i en Fabrieken, aannemers en leveranciers, vele slagers- patroons en tal van andere belangstellenden en genoo- i digden. Na de toegejuichte rede werd het slachthuis, dat aan de nieuwste eischen voldoet, bezichtigd, evenals het ad ministratiegebouw en d biologische reiniging. Een ge deelte der aanwezigen stelde zich onder leiding van den heer Stuurman directeur, een ander deel onder die van den heer Looman, directeur der gemeentewerken. Heden, morgen en Zondag is het slachthuis ter be zichtiging gesteld van het publiek, In 't kort is de in richting als volgt: De geheele inrichting met woning van den Directeur, administratiegebouw en woningen van den machinist en den opziehter-hu 1 pfeeurmeeSter is gelegen aan den Helderschen weg en grenst aan de spoorweghaven. Zij ligt dus in de onmiddellijke nabijheid vanh et spoorwegstation. Een forsch hek, tusschen direc teurswoning en administratiegebouw, geeft toegang tot de inrichting. Het hek ingaande zien wij voor ons het hoofdgebouw, dat door een breede gang in de breedte dit gebouw in twee deelen scheidt. In t voorgedeelte vindt men in het midden van het voorkoelhuis waar men het geslachte vee laat besterven. Doo rmiddel van trans- sportbanen worden de geslachte dieren in hangenden toestand hierheen gerold. Vóór dit voorkoelhuis, vindt men het met zware deuren afgesloten koelhuis, waarin de slagers des zomers het vleesch tegen bederf kunnen bewaren. In dit koelhuis bevinden zich een 32-tal naast elkaar en onderling door vlechtwerk gescheiden koel cellen, die voorzien zijn van de noodige haken om het vloesch te kunnen ophangen Iedere cel is met een afzon derlijk slot gesloten. Deze cellen worden aan de slagers verhuurd. Een koelmachine houdt het koelhuis op oen lage temperatuur, evenals het voor-koelhuis. Naast het koelhuis bevinden zich de slachthallen en wel aan de eene zijde de slachthal voor klein vee, aan de andere, die voor groot vee. Alles is er ingericht voor het men derrie slagersbedrijf. De transportbanen, brengen de dieren uit deze hallen naar het voorkoelhuis. Paarden alleen worden in deze hallen niet geslacht. Daarvoor is een afzonderlijke hal gemaakt in het neven-gebouw, welk gebouw met een door de buitenlucht voerende trans- sportbaan met het hoofdgebouw is verbonden. Naast do slachthal voor klein vee en dus aan het hoofdgebouw- verbonden, zijn de stallen voor dat vee. De stallen voo rgroot vee zijn te vinden in het zoceven genoemde neven-gebouw. Do achterhelft van het hoofdgebouw bevat o.m. de stokerij met ketelhuis en het machinegebouw, benevens een lokaal (door de berging van kleederen voor (le slagers, in cellen verdeeld en de darmwasscherij. Het sterilisatielokaal bevindt zich hier achter. Behalve de slachthal voor paarden en stallen voor groot vee bevinden zich in het nevengebouw een cantine en een lokaal voor den verkoop van vleesch. In het administratiegebouw bevindt zich het bureau van den directeur, het lokaal voo rden klerk-boekhou der, een lokaal voor de ambtenaren van 's Rijks di recte belastingen, benevens het laboratorium met aan grenzend lokaal voor bacteriologisch onderzoek van af gekeurd vleesch. In den voorgevel van het administratiegebouw is in tegels aangebracht het woord „Gemeentestaehthiiis" met het jaartal 1907 en ter weerszijden de wapens van de I rovincie Noord-Holland (het nieuwe wapen) en dat der gemeente. De geheele inrichting is electriseh verlicht. De bio logische reiniging bevindt zich achter op het terrein hetwelk smaakvol is aangelegd en beplant Voor de sla gers wordt de inrichting op 1 April in gebruik Be steld. „liet blyvend gedeelte." Noch 'mal ,,'t Blijvend gedeelte". De heer NOLENS heeft erg te doen, thans bij vorig egelegenheden hebben we er niet van gehoord - met den Minister van Oorlog. Deze moei wel het ge voel hebben alsof hij in een moordkuil is terecht ge komen. Volkomen terecht; liet oorlogsdepartemenl <is het lastigste departement. Wij hebben dit rwds vroeger aangetoond. Oorlogsuitgaven moeten plaats hebben; maar iedereen heeft er het land aan, beschouwt ze ais oen noodzake lijk kwaad Daarbij komt dat we geen waar voor ons geld krijgen, en de militairen weinig oog hebben voor ad ministratie. Of nu zoo n minister aan dal alles Schuld heeft dcet er met toe; de heeren wippen den man, als dat in hun kraam te pas komt; de fiolen hunner toorn komen neer op het slachtoffer, dat aldus moei boeten voor de fouten van vele voorgangers. Inderdaad, liet baantje van Oorlogsminister is weinig benijdenswaard De heer Nolens dan heeft blijkbaar tliaus medelijden,

Schager Courant | 1908 | | pagina 1