Uitgevers: TRAPMAN Co. Zondag 5 April 1908 52ste Jaargang. No. 4349 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. SCHAGE Alumni Niens- COURANT. Airattitit- Laiilnullai, Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden advertentiën in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit lumm-r b*»taat uit vi»r blai'.n GEMEENTE SCÜAGEV Voorjaars stieren markt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schapen brengen ter algemeene kennis, dat de voorjaarsstieren- markt zal worden gehouden op Donderdag 30 April a.s. Schagen, den 31 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders van Schagen: H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Ongelukken. Te Nieuweschans in de arbeider-wisselwachter Steek- stra tusschen een machine en de loods doodgedrukt. Een mynwerker op de mjjn Oranje-Nassau te Heerlen werd door een losgeraakten steen in den rug getroffen, waardoor hem de wervelkolom verbrijzeld werd. De veekoopman Mol is te Nieüwebrug (Fr.) verdronken. De zilver dielstal. (Zie 4e blad.) Nader is gebleken, dat de groote voorraad tafelzilver, die in het bezit gevonden werd van de beide te Nijme gen gearresteerde Duitscherw, afkomstig is van een in braak in een villa te Dusseldorf, welke plaats had tus schen 27 en 28 Maart. Voor ruim 6000 Mark aan zilver en kostbaarheden moet daar ontvreemd zijn. Een Criminal-Polizei director uit Dusseldorf is onmiddellijk naar hier overgekomen, om de beide booswichten te ver hoeren en het zilver te zien. Wij meldden reeds, dat de beide Duitschers waren gezien met: een derden persoon, die vermoedelijk als heler fungeerde. Hij is eveneens een Duitscher, zekere N, die zich sedert eenigen tijd alhier ophield en den kost verdiende met het maken en verkoopen van fluitjes. Hij bevond zich in gezelschap van den aangehoudene B., die te Weurt door den inspecteur van politie le klasse Alard en den rechercheur Mensen werden gearresteerd op het oogenblik dat zij met de tram in de richting Wamel wilden vertrekken. De andere, zekere F. A., een 18 jarige arbeider, was reeds des morgens aangehou den door den rechercheur Heijnekamp. Ook door de Duitsche politie zijn te Granenburg zil veren voorwerpen in beslag genomen, die van dezen diefstal afkomstig zijn, terwijl slechts een klein gedeelte door de daders in Duitschland is te gelde gemaakt. De drie aangehoudenen zijn door den commissaris van politie ter beschikking der justitie te Arnhem gesteld, daar de Duitsche justitie hunne uitlevering zal aanvragen. („Nym. Ct.") Uit een advertentie. „Te koop een versch gekalfde koe, gevende 26 liter melk per dag en 500 K.G. erwten". „Vier Noorder Kokkcii". In de vergadering van Hoofdingelanden van het Ambacht van Wesl-Friesland genaamd „De Vier Noorder Koggen", gehouden 27 Maart 1908, werd de levering van 350 000 straatklinkers waarvoor door 9 inschrijvers monsters waren ingezonden, gegund aan C. H. van Duysen, Leeuwarden voor f 14,58 per 1000 stuks. Voor den verkoop voor afbraak van 20 kapitale vij zelwatermolens werd ingeschreven door de navolgende personen D. Berkhout c. s. te Medemblik f 2500.— A. Droog c. s. te Kolhorn 8500.— E. Fransen te Medemblik 8547.— W. Dekker te Egmond a/d Hoef (5 stuks) 800.— D. Winnubst te Medemblik 4250.— Jb. de Boer Zn. te Oostzaan 7400.11 G. van den Weg te Dordrecht 3780.— W. Bréfeld te 'sGravenhage 5890.— F. Kuüper te Hoogwoud 1700.— S. Kistemaker te Sybekarspel 2000.— Jb. Zwaan te Lambertschaag 3000.— J. van Marle en Van Dam te Enkhuizen 4500.- J. A. Wolder te Amsterdam 3333.99 Jb. Reens c.s. te Hoorn 6447.— Aan geen der inschrijvers werd de verkoop gegund. Naderhand onderhands gegund aan A. Droog c.s. te Kolhorn en Jb. de Boer Zn. te Oostzaan voor de som van f 10.000. Rechtspositie burgerlijke ambtenaren. Onlangs werd medegedeeld, dat de gemeenteraad van Willeskop den secretaris dier gemeente tracht te nood zaken ontslag te vragen, door voor hem dezelfde kantooruren te bepalen, welke deze ambtenaar heeft als secretaris van Montfoort. Het Utrechtsch Dagblad stelde in een hoofdartikel de onbillijkheid en den strijd met de wet van dat besluit in het licht, terwijl do secretaris aan Gedeputeerde Staten verzocht de vernietiging van het besluit te be vorderen. Thans is de gemeenteraad door Gedeputeerde Staten uitgenoodigd het besluit in te trekken, aangezion het anders ter vernietiging zal worden voorgedragen. Koolplantenveiling. Door de leden van de afdeeling St. Pancras der ruinbouw- en Handelsvereeniging „Langedyk en Om streken is besloten, dat zij de door hen voor den verkoop geteelde koolplanten aait de afslagmarkt aldaar zullen veilen, beginnende reeds met de vroege bak- planten. Per advertentie zal de tüd van aanvang bekend worden gemaakt. Nieuwe Nicdorp. Als een zeer zeldzame bijzonderheid kan zeker mel ding worden gemaakt van 't feit, dat Donderdagavond bjj den heer C. Kooiman, kastelein alhier, een schaap een mannelijk lam ter wereld bracht van eventjes ruim 15 pond, terwy'1 het gewone gewicht van zoo'n pasge boren diertje nog niet do helft daarvan haait gemiddeld. Aangenomen. De heer P. Groot, predikant bij de Herv. Kerk te JStetgum, heeft het beroep naar Kwadijk aangenomen. Eigenaardig gebruik van tramwagens. 1 Men meldt aan de „Tel." d.d 2 April In den afgeloopen nacht weid te Fijnaart (N.Br.) inbraak geploegd bü den winkelier Sonr.eveldt. Do d'e- ven namen de brandkast mede en verborgen die o sancta simplicitas! in een der wagens van de tram naar WillemstadReeds zeer vroeg werd de nog onbe schadigde brandkast waarin f600 daar gevonden. Van dezen snuggeren zet verdacht, zijn een tweetal personen uit het dorp aangehouden. Aanrandingen. In Friesland zijn tegenwoordig aanrandingen var. meisjes en vrouwen aan de orde. Pas zijn deze gepleegd I te Wolvega en Wijekei, of nu is een dergelijk foit ge pleegd bij Gerkesklooster. Drie meisjes en de vader der meisjes werden door drie kerels aangerand. De vader werd in een sloot geworpen. De daders zijn bekend drie personen uit genoemd dorp, waarvan één gehuwd. I». J. Troelslra. Naar wij vernemen, vertrekt mr. P. J. Troelstra wel dra, tot herstel van gezondheid, eenige weken naar het buitenland. Hij zal daarom bet aanstaande Paaschcon- gres der S. D. A. P. niet bijwonen. (N. R. Ct) Wijze voorzorg. In de gemeente Gouda zijn van alle openbare scholen de deuren zóó gemaakt, dat ze naar buiten slaan. De schoolramp to Cleveland heeft het gemeentebestuur geleid tot bovenstaanden maatregel. Godsdienst en zindelijkheid. In het Jaarverslag van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid over 1906 leest men op blz. 375: „De koster der Ned. Herv. Gemeente verzocht aan de gezondheidscommissie maatregelen te willen nemen tegen verontreiniging van den vloer in het kerkgebouw, een veronlreiniging, veioorzaakt. door het spuwen van tabak-pruimende kerkgangers. Het verzoek van den koster leidde er toe, dat de commissie aan heeren kerk voogden in overweging gaf, in het kerkgebouw tegen de wanden kartons te doen hangen, houdende het ver zoek, het spuwen op den vloer ter bevordering der reinheid na te laten, en om desnoods op den vloer op sommige plaatsen bakjes met zand te plaatsen. Zooals de commissie later vernam iseen eind gekomen aan „het onzindelijk en onsmakelijk bedrijf", door? De lezer raadt het in geen tienen 1 Er is een eind aan ge komen „door kortoren duur der godsdienstoefeningen" „zonder dat tot eene uitvoering der in overweging ge geven maatregelen werd overgegaan", zegt het verslag droogjes. Dit geschiedde in Wijk bij Duurstede of Tuil on 't Waal, dat is niet recht duidelijk. Waartoe een lange preek al niet in staat is! Een geslaagde April grap. Een keg: lclub te Rotterdam ontving de vorige week een gedrukte uitnoodiging om te komen kegelen in Arnhem; daar zou Woensdag 1 April een wedstrijd tusschen de vier beste clubs uit Nederland gehouden worden. Rotterdam ging naar Arnhem en vond daar, geen kegelconcours maar wel een diner, aangeboden door de clubbroeders, die er de kegelaars zoo feestelijk had laten inloopen. Zuidsrbarstonde. In een gehouden vergadering van besturen van4ver- eenigingen om te komen tot een actie voor het Open baar onderwijs cn to ijveren voor het wegnemen van de gebreken, die het nog aankleeft, zijn voorloopig nog geen bepaalde besluiten genomen. Twee besturen, die 1 vrij mandaat hadden, erkenden en bepleitten de wen- schelijkbeid, terwijl de 2 andere eerst over 14 dagen met definitieve voorstellen zullen komen. De afdeolingen in haar geheel moeten daarover nog eerst geraadpleegd worden. I.antredy k. Den lsten April is een Muziekschool geopend door den heer A. Olie en Mej. B. Speets. Noord-Scliarsvoudc. De Wed. J. Broersen raakte door de duisternis misleid te water. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet meer baten. Noord-Schar» oude. Tegen T. M., huishoudster by den heer V., is proces verbaal opgemaakt wegers diefstal van geld en manu facturen. Broek op l.angciulyk. De tuinbouwvereeniging „Qroentecultuur" heeft beslo ten niet te voldoen aan het verzoek der Naamlooze T. en H. V., om te zorger, dat de vaart bij vriezend weder in die gemeente wordt opengehouden. Wel werd een motie aangenomen, waarbij een commissie van 5 h-den zou worden benoemd, die de zaak zou onde: zoeken. Leden dier commissie zyn de heeren: A. Wagenaar, Jb. Kosteiyk, J. Bouwens,G. Stins en P. de Graaf. Be sloten is ook proportioneel bjj to dragen als eventueel een premie voor „omvallers" en „draaiharten" moet worden uitbetaald. Twee ilo/.ijiitjas. Als een byzonderheid deelt men aan „De Ned." mede, I dat een vader, C. H., te Willemstad, by den ambtenaar j van den Burgerleken Stand aangifte heeft gedaan van i de geboorte van zy'n 24ste kind. Zuid-Scharsvoude. i Voor. den waarschynlyk te houden cursus in Boek houden vanwege de Langedykor Winkeliersvereeniging, hebben zich thans ongeveer 49 deelnemers aangegeven. St. Maarten. Aan het Hulppostkantoor te St. Maarten werd gedu rende de maand Maart ii gelegd voor de Rykspostspaar- bank in 41 inlagen de som van fl302.19J, terugbetaald werd f403. Biirgcrbmg. In de Rykspostspaarbank is gedurende het le kwar taal 1908 ingelegd in 238 inlagen de som van f 3343.78J. Een goede vangst (zie blad.) De 18-jarige pakhuisknecht J. M. d. J., die in den nacht van Dinsdag op Woensdag door het kloeke op treden van den hoofdagent B. van Dam te Amsterdam gearresteerd werd, heeft thans bekend ook schuldig te zyn aan de brutale inbraak, die kortgeleden 's nachts by een inwoner van Watergraafsmeer plaats vond. D. J. heeft toen op de slaapkamer der familie, uit do kleeren van den heer des huizes den brandkas'sleutel gehaald, maar kon er geen gebruik van maken, omdat onraad hem noodzaakte te vluchten. Hy nam een paar horloges en eene portefeuille mede. De laatste werd by zyne aanhouding op hem bevonden, en van de uurwerken had h(j de bank van leeningbriefjes op zak. Onder de Iran». De nachtstoker-machinist Zwol man van Naarden, dienstdoende op do stoomtram Bussum—Huizen van de H. IJ. S. M., wilde gistermiddag te 3J uur met een convooitrein van die tram, staande op de treeplank langs zyn woning ryden en aldaar afstappen. In de Comeniuslaan viel by van de plank af, met het nood lottig gevolg, dat hem door don laatsten wagen beide beenen werden afgereden, nl. eén boven en één onder de knie. Dr. Doornbosch van Bussum en dr. J. V de Jong van Naarden verleenden de eerste geneeskundige hulp. Te half zes werd dn ongelukkige per trein naar do ziekenverpleging te Hilversum vervoerd. Zyn toestand is, den ernst van de verwonding in aanmerking genomen, redelyk. Wieringen, 3 April 190S. Wepens bedanken van den heer C. Maats als penning meester van het Heemraadschap „Wieringen" is in de bed- nnamiddag gehouden vergadering als zoodanig met algemeene stemmen gekozen de heer O. J. Bosker, alhier, dio deze benoeming aannam. Mede waren op de voordracht geplaatst de heeren W J. Bruul en M. Jb Mostert. Pokken. Men meldt uil Maastricht: De besiuettelyke ziekte de pokken is uitgebroken m de Raamstraat alhier, waar verscheidene huisgezinnen gevestigd zyn. Er is gelukkig slechts één geval ge constateerd by de echtgenoote van zekeren Lucas. De patiënt is naar het hospitaal vervoerd. Alles is ontsmet. Alle inwoners van dit gebouw zyn ingeënt. Treurig. Te Wapenveld is gisterenmorgen, omstreeks 10 uur, op de Berghuizer papierfabriek de 41 j irige Jan Horst, die bezig was met het opleggen van een dryfriem, plotseling door de machine gegrepen en onmiddellyk gedood. Horst was een oppassend werkman en laat oon vrouw met 5 kinderen achter, waarvan de oudste slechts 10 jaren en de jongste nog maar enkelo dagon oud is. (Zw. Ct.) Onderlinge Varkcnsverzekering-Maatscliappy In de week van 29 Maart 1908 tot 4 April 1908 was de stand der marktpryzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weeksehe biggen f 6 a f 10.—. Varkens van 25 tot 50 K.G. f0.40 a f 0.—. 50 75 0.42 per K.G. 75 100 0.43 100 125 0.46 125 150 0.47 150 175 0.48 Zeugen0.43 Vijfhonderd Voor do betrekking van portier by de Universiteits klinieken te Utrecht lubben zich vyfhonderd gegadigden aangemeld. Wintergewassen. Omtrent de wintergewassen in de bouwpolders van Hollands Noorden ontvingen we de volgende inede- deelingen De karwij is slecht ontwikkeld, eein gevolg van de langdurige droogte in het najaar van 190/. De vooruit zichten van den oogst laten daarom te wenschen over. De tarwe heeff last van het tarwe-aaltje, èen insect, dal den Wortel van het gewas aantast. De zaaitijd van de zomerproducten is bijna a'fgeloo- pen. De grond was goed, terwijl .de zaden onder gun stige omstandigheden aan de aarde werden toevertrouwd. Wieringen. Onze afdeeling der V. P. N. markte j.1. Dinsdag voor hare leden op de Amsterdamsche leierenveiling 1348 eieren. De prijzen welke men verkreeg bedroegen van ide f3.30 tot cn met f4.15 per 100 stuks. Wieringen. De voor deze gemeente vastgestelde Kiezerslijst bevat 570 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten cn 569 kiezers voor den gemeenteraad. W leringen. Door het Provinciaal bestuur van Noord Holland is te Haarlem publiek aanbesteed, het verlengen van de aanlegplaats aan den Oever én het maken van een paaLscherm aan den kop van het Oeverhoofd alhier, laagste inschrijver was de heer H. van Meekeren te Ilindeloopen voor f 2490. De raming bedroeg f 2550. Wierinncii Woensdagavond werd ten lokale van den heer C. C. Koorn voor rekening der Herv. Diaconie van Hippo- lytushoef c. a. publick aanbesteed het bouwen van een armenhuis aan den KI ie ver weg. Ingekomen waren 3 biljetten van de volgende heeren1. G. Timmerman voor f 2260. 2. C. Kroon voor f 1980 en 3. C. Gorter voor f 1965. De gunning is geschied aan den heer C. Gorter, als laagsten inschrijver voor f 1965. St Maartensbrug. Aan het Hulppostkantoor werden gedurende de maand Maart behandeld 57 inlagen in de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 1251,16. Honderd jaar geleden hebben reeds plannen bestaan tot instelling eener Staat s-con signa ti ek a s. Hel is bij plannen gebleven tot op dezen dag. Uit de erfe nis der vorige regeering, door dit Kabinet aanvaard, is te voorschijn gekomen een ontwerp tot instelling eener consignatiekas De heer KOLKMAN, Minister van financiën, bracht voor de indiening van het ontwerp huilde aan den af- f'treden minister van financiën, den heer DE MEES- ER. De bedoeling van het nieuwe instituut is geiden, die om de eene of andere reden niet zijn toegewezen, b.v. in gevallen, dat de rechthebbenden op erfenissen niet bekend zijn of in gevallen van faillissement, deze gelden te bewaren tot dt rechthebbenden zich aan melden of de gelden worden toegewezen. De heer PIEHSON, maar vooral de heer BOS, kunnen zich wel met het voorstel vereenigen, doch hebben eenige aan- en opmerkingen. De regeering wil van de in bewaring genomen gel den rente uilkeeren in die gevallen, waarin vermoed kan worden, dat de rechthebbende die gelden ook rentegevend zou hebben belegd, indien ze in zijn be zit waren geweest. De beer BOS kan zich daarmede kwalijk vereeni gen. De plaat toch bewaart de gelden en voor liet belwijzen van dien dienst behoeft hij niet ook jiog rente uit te keeren. Indien de staat toch rente wil uitkeeren, moet hij ook doen als in het depositobedrijf, de gelden rentegevend beleggen. Daarbij maakt het regeoringsbezwaar van te veel ri sico, verbonden aan belegging in allerlei fondsen, niet veel indruk op den heer Boszoo redeneerend zou men de gelden der Rijkspostspaarbank ook niet ren tegevend kunnen beleggen. De MINISTER oordeelt echter, dat aan belegging veel te veel risico verbonden is en geeft daarbij een zeer pessimistische beschouwing aangaande de solidi teit van de fondsen, vooral in onzen tegenwoordigon tijd. Welke effecten zijn nu nog solide^ vraagt Z. E. De soliditeit is de wereld uit na de. crisissen en fi- nantieele débacles van de laatste maanden. Zelfs staats fondsen oordeelt Z. E. niet moer solide. Indien de sommen voor de Carnegie-stichting in pandbrieven be legd waren geweest, zou waarschijnlijk de schade zeer groot zijn geweest. Ergo de minister wil de geconsigneerde gelden niet afzonderlijk beleggen en acht dit ook overbodig omdat de staat zelf altijd gelden noodig heeft, waarvoor hij anders rente zou moeten betalen. De heer BOS liet niet na er op te wijzen, dat de finantieele beschouwingen, die van achter de groene tafel opdoken, niet zonder gevaar zijn, ook en vooral voor de inleggers op de Rijkspostspaarbank, welke instelling haar gelden toch ook in solide fondsen belegt. De minister corrigeerde daarom eenigszins zijn uit spraak door te kennen te geven dat onze staatsfondsen zeer zeker solide zijn, doch in koers zijn achteruit gegaan. Er werden op voorstel van den heer PATIJN eenige wijzigingen in het ontwerp aangebracht. De stemming over het wetsontwerp vindt later plaats. Toen bij de inwerkingtreding der spoorwegovereen komsten van minister HAVELAAR, de Rijnspoor over ging bij de S. S. weigerde een deel van het personeel, de conducteurs, te accepteeren de condities van dienst neming bij de S. S., omdat in het contract, regelend de overname, was opgenomen de bepaling dat het personeel er niet minder op mocht worden. Die conducteurs nu meenden door de S. S. te zijn bneadeeld en weigerden steeds de aangeboden conditiën. Thans is er ten derden male gelegenheid geboden om alsnog de conditie te aanvaarden. De heeren TER LAAN en v. d. ZWAAG braken een lans voor de conducteurs; de eerste vertelde dat zij de emolumenten, welke zij vroeger hadden, moesten missen bij de S. S., in strijd met het contract en van loonsvej'hooging uitgesloten werden. De heer v. d. ZWAAG zei, dat de conducteurs door de S. S. werden „gepest" en onrechtvaardig behan deld. De MINISTER kon niet zonder nader bewijs aannemen, dat de menschen inderdaad „gepest" wer den, hield staande, dat de schade door het personeel geleden door eigen schuld was gekomen, wijl zij tel kens weigerden de billijke voorwaarden te accepteeren; dat al wat de maatschappij thans weder doet is een goedheid, die dankbaar behoort té worden aanvaard en beloofde met beide partijen nog eens te zullen over leggen op welke wijze nog meer billijkheid kon wor den betracht. Daarna werd het ontwerp goedgekeurd. De financiën der Ned. Tramwegmaatschappij, jdifi de Friesche trams, of beter, locaalspoorwegen exploi teert, staan niet al te best zegt men. De heer v. d. ZWAAG vertelt ons dal de aandeelen nog kort geleden op 11 pet. stonden en lat de Mij failliet zou zijn ge gaan, indien niet de Prov. Staten van Friesland met een subsidie haar op de been hadden gehouden. Thans zal deze maatschappij een lijn gaan exploiteeren van Gorredijk naar Oosterwolde, over Assen en Steenwijk en een andere van Meppel naar Smilde, maar kan dit niet doen, zonder een voorschot van het Rijk. Daar toe wordt thans voorgesteld een voorschot van ander half miliioen, renteloos door den Staat te verstrekken aan de Maatschappij. De heeren v. d. ZWAAG en HELSDINGËN zeg gen, dat ze niet veel trek hebben in het verleenen, van het voorschot, omdat heteigenlijk niets anders is dan een extra gift aan de aandeelhouders en deza maatschappij haar gebrek aan dubbeltjes moet wreken op haar arbeiders, die uitgebuit worden. Intusschen ook zij erkennen, dat deze lijnen nuttig en noodig zijn en zullen wel eindigen met vóór de subsidie te stemmen. Vermakelijk is het te zien hoe onze districts-deputé's zich warm maken voor deze lijnen. Broederlijk stellen de heeren DUIJMAER v. TWIST en HUGENHOLTZ te zamen amenderueuten voor; zelfs de heer Treub, die anders niet zoo gemakkelijk is voor noodlijdende maat schappijen, is ingenomen met het ontwerp, al heeft hij eenige bezwaren. Vooral keurt hij het goed, dat eindelijk deze streken uit hun isolement geraken pn juicht hij het toe, dat de regeering afgestapt is van haar oude systeem bij het verleenen van subsidie om namelijk eerst dan een-derde deel te geven indien de provinciën en de gemeenten ook ieder een-derde haddein bijeen gebracht. Thans wordt rekening gehouden met de draagkracht der gemeenten. In zijn rede waarin mi nister BEVERS opnieuw getuigenis van flinkheid af legde, die vertrouwen inboezemt in dezen bewindsman, deed deze uitkomen dat deze regeliirg der subsidie reeds eerder in toepassing was gebracht on dat de voorstelling der h.h. v. d. ZWAAG en TREUB omtrent de financiën der Maatschappij zeer overdreven zijn. Zij had verloopen jaar een batig saldo van 50 mille bij een exploitatie winst van 119 mille. Zvlk een maat schappij, roept Z. E. uit, is toch inderdaad niet nood lijdend. Litusschen zonder nadere controle zijn ook deze door den minister gegeven cijfers, niet dan met het noodige voorbehoud te aanvaarden. Een balans kan ge makkelijk genoeg geflatteerd worden. Dit is zeker, indien dan werkelijk de financieele toestand der maatschappij zoo goed is, waarom zorgt zij dan niet beter voor hare beambten? Het ontwerp is aangenomen zonder stemming. De blikfabrikant VERWER te Krommenie heeft heel wat te doen gemaakt in do laatste maanden. Eerst stonden de nieuwsbladen vol van roering in dat stadje, daarna werkstaking, uitsluiting, politiemaatregelen, hu zaren, verloop en eindelijk de interpelhtie van den heer HELSDINGEN. Hoe in deze geheel private zaak de Kamer kan gemengd worden, wordt begrijpelijk als men weet, dal de heer VERWER behalve blikfabri kant ook nog wethouder van Krommenie is en nog wel oudste wethouder, zoodat hij loco-Burgomoester moest zijn, toen Krommenie s Burgervader krank werd.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1