Uitgevers: TRAPMAN &Co. Donderdag 9 A|> il 1908 52ste Jaargang. No. 4350 O 4. Bureau SCHAGEN, Laan Interc. Telephoon No. 20. KERSTE BLAD. Bekendmakingen. Binneulandscli Nieuws. SCHAG Alifitii Kiens- Ata Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIES in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummr begtaat uit iwe llaitn GEMEENTE SCHAGEN. Voorjaar» stierenmarkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de voorjaarsstieren- markt zal worden gehouden op Donderdag 30 April a.s. Schagen, den 31 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders van Schagen: H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. VERZOEKSCHRIFT E N ter brkoiniiig van Jacht- en Viscliakten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat ter gemeente-secretario kosteloos verkrijgbaar zijn blanco-verzoekschriften t?r bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunnin gen *ot uitoefening der visschery met één vischtuig, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgonae jaar, en noodi- gen belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zooveel mogelijk, vóór den 30 April e.k ter Secretarie in te dienen. De bepaling, dat hij, die de visschery met meer dan één vischtuig wil uitoefenen van eene groote viscbakte moet zijn voorzien, is ingetrokken, zoodat voortaan aan één en denzelfden persoon meerdere kleine vischakten kunnen worden verstrekt. Schagen, den 3 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemi De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. uitbreidon en onder meer er het Noordeind byvo°gen. Anna Paulowna. De gemeente zal f490 voordeel door dezen maatregel Bü de keuring van stieren te Anna Paulowna zijn j door de Provinciale commissie aangehouden de volgende stioreneen 3-jarigo van den heer K. Koster_Hz., 1 Raadsvergadering Hoogwoud. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Maandag 6 April 1908, des voorm. 10} uur. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester. Afwezig met kennisgeving van verhindering wegens ongesteldheid de heer Hartog. Opening door den Voorzitter. Aan de orde is de aanbesteding voor herstelling raad huis en raadhuisstoep. Inschrijvingsbiljetten zijn ingeko men als volgt: M. Deutekom voor f 598; J. de Haan voor f 600; K. Mol voor f 675; F. Kuipers voor f 599; Jb. Smit voor f 680; W. Schutte voor f 674; J. Bruin voor f 604. Met algemeene instemming van den Raad gegund aan den laagsten inschrijver, den heer M. Deu tekom van Aartswoud, voor f 598. Daarna volgt de lezing der notulen, die onveranderd vastgesteld worden. Naar aanleiding van de nol uien deelt Voorzitter mede, dat voor den heer K. Rempt van de Dykbuurt (Aarts woud), vi iens woning, in verband met het advies der t9 Hoorn gezetelde Gezondheidscommissie, is afgekeurd ge worden, eene woning gehuurd is, namelijk het huis van Burger aan de Langereis. Ten opzichte van den regenbak wordt de voorkeur ge geven aan den inhoud van 3 MA Er is dan ook aan schrijving gedaan, om een regenbak van die afmeting b(j Burger's huis aan te brengen. Verder doet Voorzitter aan den heerVijn de modedeo- ling, dat de smid Nibshager, die klaagde over hoog school geld', niet 20 cent maar 10 cent per maand betaalt, wat gein' hoog schoolgeld is, zoodat die sm'd den heer Vijn verkeerd heeft ingelicht met die klacht. De heer Vijn erkent, verkeerd te zijn ingelicht. Nog doet Voorzitter eenige mededeelingen omtrent de prijzen, berekend voor het bewaren en schoonhouden der schoolkachels en zegt den hr. Hartog by bezoek aan de beterende hand te hebben bevonden, waarna eenige ingekomen stukken aan de orde komen. Ie. het door Ged. Staten goedgekeurde kohier op den Hoofdelyken Omslag in totaal f4999.43}; 2e van hetzelfde college mede goedgekeurd de ver ordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers 3e. schrijven van mej. Bus aan de Kerkelaan, dat zij de betrekking van onderwijzeres aan die school in hand werken voor 't herhalingsonderwjjs, meisjescursus, aan neemt. De jongste kasverificatie gaf accoora met bescheiden f 1019.65} in kas. Ingekomen het verslag van de bevindingen en hande lingen der Gezondheidscommissie, gezeteld te Hoorn. Voorzitter vraagt, of de raad dat verslag mee wil hebben, of dat de heeren het zoo, ongelezen, voor ken nisgeving aannemen. De heeren willen het allemaal wel gelooven. Eene stem verheft zich en zegt, dat hy 't vorige jaar al eens zoo'n ding heeit gehad. Het is blijkbaar niet bevallengeen gewenschte leotuur. Eene dankbetuiging is ingekomen van het fanfarecorps Wilhelmina, voor 't gebruiken van het schoollokaal voor repetitie. Men hoopt aan den eisch: zindelykhoid, te kunnen voldoen en verzoekt meteen aan den raad ver lof voor 't volgende winterseizoen. De dankbetuiging wordt door den raad voor kennis geving aanvaard over het verlof zullen ze later wel eens praten. Om nu een jaar vooruit al vergunning te goven, daar voor worden geene termen gevonden. „Niet de huid verkoopen, voor je den beer hebt ge vangen", meent de heer Van Diepen. Mededeeling wordt gedaan, dat op 1 April by 't 25- jarig jubileum van den heer De Jong en mej Timmer man, hoofd tn onderwijzeres aan school Langoreis, een gouden bril en een zilveren lepel, vork en servetring zyn geschonken. Uit den post onvoorziene uitgaven zal dit worden betaald. Komt nu een voorstel van B. en W. tot wijziging school wy ken ter sprake, en dat, omdat te Aarts woud steeds minder kinderen ter schooi komendit jaar zal het er wel weer een stuk ol 8 verminderen, van 79 op 71. In de Kerkelaan daarentegen vermeerdert het aantal leerlingen dit jaar weer met 2 of 3. Toch blyft het financieel wenschelyk, te Aarts woud 3 leerkrachten noodig te hebben; boven de 90 leerlingen op de school te bly'ven. Daarom willen B. en W. de schoolwyk Aartswoud hebben De heer Schilder zal, als er geen overwegende be zwaren zyn, graag meegaan, maar heeft bedenkingen Roomsch-Katholicke kinderen die godsdienstonder vys te Hoogwoud genietenals die op de school te Aarts woud loopen en dan soms een hal ven dag school zullen moeten verzuimen om het godsdienstonderwijs te ge nieten, dat is voor hen lastig en ook voor den onderwijzer. Ook heb ik zegt spr, meerdere ouders by mo gehad, die confessioneele bezwaren hadden. Ik raad u, nog geen beslissing te nemen. I De h >er Vyn respecteert het financieel oogmerk van B. en W., maar de kinderen zijn het nu eenmaal ge woon. zóó naar school te loopen en om hen nu zoo van hot kastje naar den muur te sturen, dat vindt spreker wel wat lastig voor de kleinen. De heer Van Diepen zou nog eenig uitf tel wenschelyk achten, om te onderzoeken of de leeruren niet verzet kunnen worden. Voorzitter zou eerst even op de bezwaren van den heer Schilder willen antwoorden. Het godsdienstonderwijs behoeft onder de wijziging der schoolwyken niet te lijden. Op de Weere school byv. daar zijn de Roomsch-Katholieke kinderen verreweg in de meerderheid. Daar werkt de Pastoor zooveel mogelijk I meê, om de uren voor zijne leerlingen buit»n de school- I uren om te stollen. Zyn Eerw. legt op Woensdag- en Zaterdagmiddag beslag. Als de Pastoor te Hoogwoud in deze ook eens zou willen medewerkte Aan de Largereis en te Aartswoud, op deze bei-Is scholen komen Roomsch-Katholieke kinderen voor. Nu sprak de he«r Schilder van confessioneele bezwaren. Maar dat is zoo'n vreemd woord 1 Wat is daaronder begrepen i De heer Schilder zegt daarover niet zoo erg to willen uitweiden. Alleen dit: wanneer men op jaren is, dan zal men elkanders godsdienst eerbiedigenorder kinde ren echter gaat dat wel eens anders. Dat do kinderen van 't Noordeind naar de school te Aartswoud worden verplaatst, daartegen heersebt onder de betrokken ouders veel verzet, en spreker denkt dan ock aan de mogeiykheid, dat, als die Roomsch Katholieke kinderen daar op de school komen, ze spotterny zullen kunnen ondervinden van de anderen. Voorzitter vindt dat dit slechts een vermoeden is van den heer Schilder, meer niet; bepaalde ztketheid voor dat vermoeden heeft de heer Schilder immers niet. De heer Kooy heeft aan de Langerets nooit van be spotting der kinderen op de school gehoord, zooals door't Veer. den heer Schilder wordt bedoeld. De hoer Schilder erkent ook, niot te kunnen zeggen, dat het zoo is, maar het kan toch het is mogelijk Voorz. zet daartegenover de evenveel recht van be staan hebbende mogelijkheid, dat het niet gebeurt. En zoo al wél, dan is toch het college van B. en W. daar, om ingrijpend op te treden en het kwaad te bezweren. Nadat nog eenige nadere aanduidingen omtrent de grenslijnen der schoolwykwyziging zyn besproken, wyst de heer Schilder er nog eens ernstig op, dat de ouders van do kinderen in 't Noordeinde, welke kleinen dan naar de school te Aartswoud zullen moeten gaan, daar verschrikkelijk op tegen zyn. Spreker zou willen voorstellen, om met den P istoor schikkingen te trachten te treffen, om op Woensdag en Zaterdag Godsdienstonderwijs aan de kinderen te geven en de ouders op te zoeken en met hen hunno bezwaron te bospreken. Voorzitter meent ten opzichte van die bezwaren, dat ze (de ouders) zeker niet hebler geweten, dat der ge meente zoo'n belangrijk financiöel voordeel wordt bezorgd door deze schoolwykwyziging. De heer Vyn is voor dit voorstel van den heer Schil der en wil in aansluiting daarmede, ook dit punt tot eene volgende vergadering aanhouden. De heer Kooy vindt het wenschelyk, zooveel mogelijk vrede te houden. De heer Schilder respecteert ten volle de meening van B. en W. Algemeen goedgevonden, het zaakje tot een volgende vergadering aan te houden. Voorzitter neemt op zich, om den Pastoor in te lichten en met Z.Eerw. te over leggen en ook om de betrokken ouders der over te plaat sen scholieren op te zoeken en met hen te spreken over de zaak. Nu komt ter sprake de bijdrage der gemeente Abbe- kerk voor leerlingen op de school in de Weere. Het is f 10 per kind in 1901 vastgesteld dat is wat laag vooral nu verschillende zaken (het Hoofd der school f 100 meer jaarwedde, wegens 25 dienstjaren en het ge- heele herhaiingsonderwys ook voor ons: uren, licht- en verwarmingskosten, leermiddelenby die school, haar tot hoogere kosten brachten. Er wordt aan deze school wederkeerg f10 per kind betaald. Goedgevonden dat Voorzitter met den Burgemeester van Abbekerk hierover eens zal confereeren. Komt ter sprake, dat hier leges worden geheven voor trouwen op andere dagen dan Donderdag. (Donderdags is het kosteloos). Wijziging in het tarief: (Zondags f25, andere dagen (behalve Donderdags natuurlijk) f 10 buiten het ge meentehuis (by ziekteofzooietsjfS— wordt wenschelyk geacht, zoodanig dat dit voortaan worde: Zondags f5 andere dagen (uitgezonderd Donderdags) f2.50. Goedgevonden de verordening in dezen geest te laten luiden. ln-werking treding 1 Augs. a.s. Volgt punt: Overdracht aandeelen Stoomtramweg-1 Maatschappij Wesl -Friesland aan de Holl. Spoorweg-1 Maatschappij. Eenige wijziging in de regelingen daaromtrent wordt gewenscht. Ged. Staten en Prov. Staten moeten ook toestemmen in de overdracht. By Ged. Staten is de zaak nog in onderzoek. Een op do overdracht betrekking hebbend schrijven, dat de raad de eer had uit Amsterdam te ontvangen, wordt voorgelezen. Goedgevonden, tot de overdracht toe te stemmen en mede te werken. Ook de Banne Hoogwoud heeft tot medewerking tot de overdracht bereids besloten. Rondvraag: De heer Vel klaagt over de aanwezig heid van een vischkaar langs den kant van den weg, welke kaar aan den heer Jb Koorn behoort en belem mering veroorzaakt, daar de paardtn er bang voor zyn. Voorzilter zal aanzegging tot verwijdering doen. De heer Schilder vraagt naar de vastlegging van hon den volgens gemeenteverordening. Moet daar met April mee worden begonnen? Daaromtrent zal wprdeo toegezien. Hierna eluitiog. Wieringerwaard; een 2 jarige van den heer J. M. Koel man, Schagen; twee éénjarige van den heer A. J. Zyp, Wieringerwaard; een één jarige van den heer A. de Heer, Callantsoog; een éénjarige van den' heer N. D. Kaan, Wieringerwaard. Er waren aangeboden 21 stuks éénjarige stieren, driejarige en 8 tweejarige. Anna Panlowna. Het Kerkelijk Zangkoor gaf Zondag 5 April eene uitvoering in „Veerburg." Jammer was het, dat de zaal niet meer bezoekers telde, want er was zorg aan dit optreden besteed. Het programma bevatte 6 dubbele nummers, die over 't algemeen zoo gegeven werden, dat zy" de overtuiging vestigden, dat het koor flink vooruitgaat, waarvoor den leider en ook zijne echtge- ïoote een woord van hulde niet mag onthouden worden, let best werd gezongen, vooral ook omdat de voor dracht goed was: „Schaapherders Zóndagslied" van C Kreutzer. Zeker is het, dat het qnartet, bestaande uit de dames J. Wilms en A. Muider en de heeren A. Wallin en A van Gijn, veel tot het succes bijdroeg. Het bekende „Eere zfl God" klonk goedmaar in „Morgenlied" van C. Kreutzer lag meer gevoel. „Kork- klokstonen" maakte bij de aanwezigen meer indruk door zijne eigenaardigheid, dan door zijne deugd, het slot klonk scherp. Van de twee lied«ren uit den Prot'^tante^bundel, no 170 en no. ir»8, werd het laatste het. best gozongon. Jammer whs het, dat trots allo inspanning, men maar zelden zo g Oikk-g was d woorden geheel te kunnen volgen. Natuurlijk maakte hierop no. 6 „Hymne" eene uitzondering Voor zangsters en zang- rs werden druk doer het publiek geapplaudisseerd en toen het programma was afgewerkt, maakte de heer Dr. Toxopeüs zich tot tolk van allen, om met goedgekozen woorden koor en leider, bene vens diens echtgenoote, hulde en dank te brongen voor de volgens spreker in velerlei opz;cht voorin ff--liik geslaagde uitvoering Ook werd gi-wez'-n op den Prot.es lantsenbundol, als op eone onschatbare my> voor stof tot zang Het kerkelijk zangkoor kan nv t voldoening op Ó-zen avond terug zien. Door app'aus betoonde het pubi'ek zijne instemming met deze woorden. Valkoog. Geslaagd voor het examen voor de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, mej. A. P. J. va Een zonderling lieer. Maandagavond is door de Arnhemsche recherche e -n internationale oplichter, B. van den Brink, gearresteerd, die daar door bemiddeling van een makelaar voor f20.000 een huis aan de Steenstraat kocht, terwijl hy geen cent bezat. Met een aannemer kwam hy overeen, dat deze het huis zou afbreken. Daarvoor zou Van den Brink f 180 ontvangen en de aannemer de afbraak mo gen behouden. De aannemer gaf daarop alvast f 65 voorschot. I.ater bleek dat de oplichter voor die f65 een reisje naar Genua had gemaakt. Van den Brink wordt ook door de Belgische justitie wegens oplichting van 2500 francs en den koop zon dir geld van een hotel te Brussel gezocht, terwyl ook de Amsterdamsche justitie, hem zoekt, als verdacht van oplichting. De man onderging reeds 7 jaar gevan genisstraf wegens oplichterijen. Doodgevallen. Te Rozendaal is gistermiddag de metselaar C. K< y van een dak gevallen eu op zyn hoofd op de straat- steenen terecht gekomen, tengevolge waarvan de man is overleden. Een deserteur. De poli'ie te Utrecht hield een deserteur aan, die uit zyn garnizoen te Amersfoort was weggeloopen. Deze militair pleegde deze daad voor de tweede maal; den eersten keer ontdeed by zich van zyn uniform en logde hy die te vondst aan den Vossegatschen dyk. Voor dit vergrijp werd hij met jirie maanden berooving van zyn vrijheid gestraft. Thans deserteerde hy voor de tweede maal27 Maart verdween hy uit Amersfoort, om vandaag door de politie to Utrecht te worden ge arresteerd. De diefstal bij Freule Boddaert. zie 2e blad.) Naar wy vernemen hebben twee Amsterdamsche re chercheurs Maandag in Den Haag de hand gelegd op de vrouw, die Zaterdag by freule Boddaert den diefstal van juweelen en kleedingstukken heeft gepleegd. Zy was nog in hft bezit van het gestolene. Broek op Langendyk. Aan de betaalkantoren te Broek op Langendyk en Nd.- Scharwoude werd inde maand Februari aan onderhandsch verkochte tuinbouwproducten een bedrag, groot f 174271.57, omgezet. Langedijk. Voor den tijd van het jaar is er nog een drukke ver zending en mark taan voer van kool. In de week van 30 Maart tot 4 April werden van Broek op Langendyk ver zonden 94 wagons kool, terwijl in dezelfde week aan de afslagmarkt aldaar werden aangevoerd 157900 stuks roode, gele en witte kool. Arroiidisseinents-Rechtbunk le Alkmaar Uitspraken van Dinsdag 7 April 1908. P. K., vroeger te Rotterdam, thans te Alkmaar, mishandeling, tweemaal gepleegd, 10 dagen gevange nisstraf; wegens het opgeven van een valschen naam f 7 boete of 14 dagen hechtenis. J. H. Jz., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 12 dagen hechtenis. W. C. te Anna Paulowna, opzettelijk en wederrechte lijke beschadiging van eenig goed dat een ander toebe hoort, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. N. en S. J., beiden te Harenkarspel, ordeversto ring 7 aagen gevangenisstraf. P. M., Alkmaar, mishand:ling, 14 dagen gevangenis straf W. J. M. S., Hoorn, overtreding ykwet, 5 maal f 0.50 boete of 5 maal 1 dag hechtenis, benevens verbeurd verklaring van de planken der toonbank en de punaises, of 5 maal f 1 boete. \Y leringen. Naar wy vernemen is de stemming van drie hoofd ingelanden voor het Heemraadschap Wieringen bepaald op Woensdag 13 Mei a.s., van des voormiddags 10 tot 12 uur, in 't lokaal van den heer G. C. Koorn te Hippo- lytuahoef, wegens periodieke aftreding der heeren N. J. Rotgans, D. J. N. Mulder en H. Minnes. Wieringen. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. C. Asjes, is te Binsren am Rhein (Duitschland) geslaagd voor Werk- tuigkundig-Ingenieur. Uit Oudeslnis. Zondag j.1. gaf het Harmoniegezelschap „Concordia'' zyn aangekondigde uitvoering, in het lokaal van den heer Jm. Kreyger. De opkomst was vry goed. De ver schillende muzieknummers werden zeer goed uitgevoerd, vooral de nos. 2, 5 en 10 werden zeer verdienstelijk gespeeld en vielen zoer in den smaak van het publiek. Het is maar zoo jammer, dat de zaal (die overigens zoo'n flinke ruimte heeft), zoo laag is, hierdoor toch komt de muziek niet zoo goed tot haar recht en voor het publiek is het wel wat hard en scherp. De beide tooneelstukjes, welke voor afwisseling werden gegeven, vonden veel byval, vooral no. 2 „Wanneer de kat van huis is, spelen de muizen den baas", bracht de lach spieren danig in beweging. Na afloop volgde een gezellig bal. Raad te Zijpe. Vergadering van den Raad der gemeente Zijpe ge houden op Dinsdag, 7 April 1908 des morgens ten 10 uur. Afwezig de heer G. de Wit wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering door den heer C. C. Hulst, burgemeester, volgt de lezing en goedkeuring der notulen. De verslagen van de commissiën tot wering van schoolverzuim, de gezondheidscommissie enz. zullen bij de raadsleden circuleeren. H°t adres van de afdeeling Schagen van het Ned. Onderw. Genootschap en den Bond van Ned. Onder wijzers om de verhoogde rijksbijdrage geheel ten goede te doen komen aan de salarissen, wordt voor kennisge ving pangenomen. Aan de. orde is nu de salarisregeling. B. en W,. stellen voor de salarissen van hoofden van scholen te bepalen als volgt: 110 dienstjaren f1000, was f950; 1015 dienstj. f1050 was f 1050; 1520 dienstj. f 1100 was f 110020—25 dienstj. f1150 was fllOO; meer dan 25 dienstj. f1200. Het hoofd der school ontvangt f50 meer voor verplichte acte Fransch, zoodat diens maximum wordt f 1250. De heer Francis is niet voor deze regeling, na 25 dienstjaren vervallen de onderwijzers op hun jaren deze verhouding vind ik niet mooi en daarom zou ik die 150 willen weghebben en niet hooger gaan dan 11150. De heer Nieuwland is een andere meening toege daan. Spr. is het niet met den heer Francis eens, dat als de onderwijzers ouder worden zij ook min der worden. Als zij ouder worden acht spr. met het oog op hun pensioen het beter, dat zij hooger salaris ont vangen. Met het voorstel van B. en W,. is spr. 't even wel niet geheel eens. Hij acht het beter, zooals gezegd met het oog op hun pensioen na 30 dienstjaren f 1200 te geven. Dus van 2030 dienstjaren f 1150 na 30 dienstjaren f 1200. De heer De. Moor is voor f 1200 en niet zooals de heer Francis dat wil een eindsalaris van f1150. Als de regeling wordt, zooals door B. en W>. is voorgesteld, dan heefi de gemeente er niet het minste nadeel van. Een hoofd der school verdient nu fllOO, de rijkssubsidie is f 950, dat verschilt f 150. Ontvangt het hoofd der school straks f 1200, dan draagt het rijk daarin bij f 1050 dus eveneens een verschil van f 150. De gemeente heeft dus niet het minste nadeel yan is er geen enkele reden om dat salaris niet te geven. Met den heer Nieuwland is spr. het evenmin eens, dat eindsalaris van f 1200 uit te stellen tot na 30 dienstjaren acht spr. wel wat al te lang. Voorzitter: Ik denk er ook zoo over. -De heer Mann heeft op het voorstel van B. en W. toch een enkele opmerking. B. en \V. stellen ,voor f1150 van 20—25 dienstjaren. Spr. wit met dat sala ris reeds beginnen met 15 dienstjaren. In dien (tijd hebben de hoofden der scholen het meeste salaris noo dig. Hun gezinnen zijn dan nog geheel ten hunnen laste en voor bet laten leeren van hun kinderen .en de verdere ijiitgaven voor het gezin juist in die jaren, is een verhoogd salaris zeer gewenscht. Dat is voor hen de meest moeilijke periode. Na 20 dienstjaren inag verwacht worden, dat de kinderen meer zichzelf kun nen helpen en daarom acht spr. het alle overweging waard vanaf 15 dienstj. f 1150 te geven. Na 25 dienst jaren wil spr. gaarne f 1200 salaris geven met het oog op het pensioen. Het rijk geeft een verhoogde bijdrage en nu is het, zegt spr. geen zaak, dat de gemeente daarvan gaat profiteeren. De verhouding van de rijks subsidie tot de salarissen blijft hetzelfde en kan dus zonder eenig bezwaar de verhooging plaats hebben. Voorzitter deelt mede, dat de hoofden van der Ploeg en Melchior reeds 25 dienstjaren hebben en dat de heeren Olie en Kruidering er spoedig aan toe zullen zijn. De lieer De Moor is niet tegen het idéé van den heer Mann, er is zelfs veel voor. Maar men mag niet uit het oog verliezen, dat al verliest men nu niets bij de salarissen der hoofden, straks bij de salarisre- geling der pnderwijzers wel meer wordt voorgesteld dan door het rijk wordt gegeven. De heer Mann meent, dat het geen bezwaar js, dat het de gemeente wat geld kost. Naar spr.'s meening komt het, in aanmerking genomen wat zij moeten presteeren, den onderwijzers toe. Het moet ons streven zijn te trachten de positie dier heeren te verbeteren. De eisehen aan hen gesteld wordensteeds hooger, de studie voor hun examens steeds moeilijker, liun in spanning om er te Ikomen steeds grooter, laat de bezol diging daarmee dan toch eenigszins gelijken tred houdend. Het voorstel van B. en NV, gewijzigd in den geest van den heer Mann wordt met twee stemmen tegen die van tle heeren Nieuwland en Francis aangeno men. Voor de onderwijzers van bijstand stellen B. en W. de volgende regeling voor: aanvangssalaris 1600 was f575; 5—10 dienstjaren f650, was fbOO; 10—15 dienstj. f725 was f650;-15—20 diensti. f800 was f650; meer dan 20 dienstjaren f875 was f800. Hiertegen waren de heeren Groot en Kater, de an dere heeren voor, dus werd ook deze regeling aan genomen. Verder werd bepaald, dat als dienstjaren rekenen, die doorgebracht zoowel bij het openbaar als het bijzon der onderw., zoowel als onderwijzer idan als hoofdook tijdelijke diensten tellen mee; hoofdacte geelt flOO; vergoeding huishuur f75; hij ziekte 6 maanden vol tracteinenl langer dan 6 maanden tot JL2 maanden

Schager Courant | 1908 | | pagina 1