Gemengd Nieuws. aa^e'ïïr Qorinshem al» secretaris, de vraag overwogen of het niet gewenscht is, pogingen in het werk te «tellen, ten einde te verkrijgen meerdere eenheid in het optreden in de gemeenteraden. De vraag werd toestemmend beantwoord. Erkennen de de noodzakelijkheid om te komen tot een formu leering van een program van beginselen voorde gemeen» te politiek, werd als middel daartoe aangeprezen de oprichtii g van een Bond van anti-revolutionnaire raads leden met dito burgemeesters en oud-raadsleden als buitengewone leden, gesplitst zoo mogelijk in provin ciale afdeelingen. Daardoor zou men niet slechts voorlichting omtrent de gemeentezaken kunnen bekomen, maar zou ook kunnen verkregen worden een leidraad voor de behandeling van de gewichtige vraag stukken op gemeentelijk gebied. Men hoopt aan deze denkbeelden in een tweede bijeenkomst, die een volgende week zal worden gehou den, een vasteren vorm te kunnen geven; waarna een vergadering van a.-r. raadsleden uit geheel ons land zal worden belegd, denkelijk te Utrecht. Daar kan dan worden uitgemaakt, in hoeverre er voor die denkbeelden sympathie bestaat. (Standaard.) Oplichtersstreek. De laatste dagen werd Amsterdam onveilig gemaakt door een jeugdigen oplichter, die bjj voorkeur schoen winkeliers tot zijn slachtoffers maakte, o.a. den firma's Tuurs op den Nieuwendjjk, Van den Bergh in de Nieuwe Leliestraat en Robijns in de De Ciercqstraat bottines afhandig wist te maken. Om bjj laatstgenoemden winkelier zijn doel te berei ken maakte het veelbelovende jongmensch gebruik van een brutalen truc. Hij vroeg namelijk bottines op zicht voor een in dezelfde straat wonenden banketbakker en ging, toen hij eenmaal de laarzen had meegekregen, ook werkelijk diens winkel binnen en verliet die weer, na de bottines aan de winkeljuffrouw overhandigd te hebben. De bediende uit den schoenwinkel, die den jongen man had gevolgd, was nu gerustgesteld en keer de naar zijn magazijn terug. Doch wat had de slimme oplichter gedaan? Bij de ban- ketbakkersjuffrouw had hij quasi taartjes besteld, te be zorgen in de Torensteeg; en meteen had hij toen gezegd dat hij in de buurt nog een boodschap moest doen en graag even het pakje met laarzen in den winkel wilde achterlaten, 't Behoeft wel niet gezegd, dat hij na het doen van zijn „boodschap", in den banketbakkerswinkel terugkwam en „zijn" bottines meenam. De politie is het brutale heerschap op 't spoor. Het KaascontrOle-station. Maandag vergaderde te Hoorn de vereeniging 5Het Kaascontröle-station Noord-Holland". De heer K. de Boer Cz., van Assendelfr, Voorzitter, kwam te laat ter vergadering, waardoor deze aanvankelijk werd geleid door den heer Best, van Baarsdorpermeer. Deze opende met een woord van welkom, inzonderheid tot de heeren dr. Swaving, inspecteur in den alg. dienst van de Directie van den Landbouw, en G. J. Bielemau, rjjks- boter-inspecteur. De heer dr. L. T. C. Schey brengt zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging 1 Jan. 1907 telde 31 zuivelbereiders en 4 kaasfabrieken als leden. 1 Jan. 1908 bedroegen deze aantallen 29 en 4. De heer P. B. J. Ferf, lid van Ged. Staten, trad toe als donateur. Het rijk verleende een subsidie van f4C0, de provincie voor de jaren 1907 en 1908 elk een van f1000. Hiermede en met de bijdragen der leden kan men eindigen met een batig slot. Toch waren de geldmiddelen niet voldoende, om ook naar buiten te werken. Op de volgende be grooting zullen hiervoor bedragen worden uitgetrokken. Op een rijkssubsidie wordt hierbij gerekend. Proeven omtrent de doeltreffende wijze van merken worden el- dors genomen. Met belangstelling worden de resultaten tegemoet gezien. De secretaris acht den huidigen toe stand niet rooskleurig. De reden hiervan is, dat de kaas producenten, hoewel inziende het dreigende gevaar voor de N.-H. kaasindustrie, er niet toe kunnen besluiten allen toe te treden. Deden ze dit, dan was de zaak ge wonnen. In de eerste plaats wordt hulp verwacht van de fabrieken en naar aanleiding van gehouden bespre kingen met den Bond van Zuivelfabrieken, koestert men de beste verwachtingen. Aan het verslag van den directeur, den heer C.J. van Overzee, ontleenen we het volgende Werd geregeld eenmaal per 3 weken bij de leden veehouders-zuivelbereiders een monster genomen, over wogen wordt, dit om de 2 weken te doen. Bij de fa brieken zal men van elke weekproductie een monster nemen. Van 1 Jan. tot 31 Dec. werden genomen 20 monsters volvette, 387 monsters dag- en 27 monsters anderdaag- sche kaas. Het gehalte van de 414 monsters der laatste 2 soorten wees voor 5 monsters minder dan 40 pc., ter wijl de overige liepen van 40 tot 68 pc. 74.88 pc. dei- monsters hadden een gehalte van 43 tot 48 pc. vet in de droge stof. Een belangrijke proef werd genomen, n.1. het onder zoek van 2 kazen, gemaakt uit tongblaarmelk. Het verslag zegt van deze preef: De eerste kaas werd gemaakt, toen de koeien in het hevigste gedeelte der ziekte waren en de 2e kaas, toen de koeien bijna alle ongeveer hersteld waren. Er werd om den anderen dag gekaasdde wijze van uitroomen was in beide gevallen dezelfde. Verkaasd werd de af geroomde melk van 36, 24 en 12 uur, plus de volle morgenmelk. In de wei ging veel vet verloren. De melk uit den kaasbak werd eveneens onderzocht. De eerste kaas gaf aan als vetgehalte in de droge stof 40.8 pc. en de tweede 45.5 pc. Ofschoon het vetgehalte der melk slechts 0.1 pc. verschilde, was toch het gehalte dor 2 kazen zeer ongelijk. De oorzaak hiervan is hoofd zakelijk hierin gelegen, dat den tweeden keer minder vet in de wei achterbleef, dan den eersten keer. Een eigenaardig feit is het, dat bij tongblaarmelk het vet veel losser is, dan bij normale melk. De chemische samenstelling en de physische eigenschappen van het melkvet kunnen bii ziekte van de koe veranderen. Dien tengevolge is het niet uitgesloten, dat ook hier het vet veranderd is en zich gemakkelijker van de andere melk- bestanddeelen losmaakt, dan in normale gevallen, waar door het vetgehalte der wei zeer hoog wordt. Misschien is het sterk voeren met ljjnmeelpap en lijnkoeken hier ook nog een voorname factor geweest. Later, toen de koeien volkomen hersteld waren, werd nogmaals een monster genomen. De kaas had toen 45.6 pc. vet. Eigen aardig is het, dat bij de melkmonsters het vetgehalte in de droge stof steeds toenam, n.1. 24.2 pc., 24.9 pc. en 25.7 pc. Het aantal verzonden waarschuwingen bedroeg 7, ter wijl 5 maal een overtreding werd geconstateerd, betref fende het maken van kaas met minder dan 40 pc. Eenige leden zijn reeds begonnen hun kaas van het officieële merk (een V in een zeshoek) te voorzien. De gemerkte kaas ondervond in den beginne groote moei lijkheid. In Hoorn kon ze niet verkocht worden, daaren tegen goed in Alkmaar en eenmaal te Schagen. De prij zen waren doorgaans niet, of niet veel beneden de wer kelijke marktwaarde, zoodat door de verkoopers geen of weinig schade is geleden. Volgens de overtuiging van den directeur zal de afzet van gemerkte kaas ook in 1908 geregeld kunnen plaats vinden, zonder schade voor de betrokkenen. Noodig is het dan echter, dat alle leden merken. Het door den handel geopperde bezwaar, dat men aan 7 of 8 stapeltjes gemerkte kaas weinig heeft, is niet ongegrond. Voorzien alle leden echter hun pro duct van het garantiemerk, dan kon de handel in dat opzicht althans geen bezwaren hebben. Ook dan alleen is het mogelijk, dat het K. C. S. zijn doel bereikt. Medegedeeld werd, dat het bestuur genoodzaakt was een lid te beboeten en te royeeren, doordat deze weiger de, toen hij kaas maakte beneden de 40 p.Ct., de gege ven wenken en inlichtingen ter harte te nemen. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur, om trent de regeling van het stemrecht der leden, luidende Leden, met een jaarproductie tot aan 10.000 K G., heb ben 1 stem; tot 25.000 K.G. 2 stemmen; tot 45.000 KG. 3 stemmentot 75.000 K.G. 4 stemmen en daarboven 5 stemmen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Q. Stam Dz., te Hoogkarspel en J. Best Nz., te Berkhout. De rekening over 1907 wordt goedgekeurd, tot een be drag van f2312.56 aan ontvangsten en een saldo van f279.52, terwijl de bejgrooting werd goedgekeurd tot een bedrag van f4229.62 in ontvangst en uitgaaf. Het bestuur deelt nog mede, dat het het wenecheljjk acht, zich te doen vertegenwoordigen in de Nederland- sche afdeeling der Londensche tentoonstelling. Een crediet van f200 wordt toegestaan. Bjj de rondvraag zegt dr. Swaving met genoegen de vergadering te hebben bijgewoond. De regeering, zegt hü, stelt veel belang in de zaak der contröle. De mi nister bracht f 12.000 op de b-.-grooting voor kaas- en botercontróle. Hy twijfelt niet, of ook aan deze ver eeniging zal hiervan een deel gegeven worden. In za&e de kwestie van het merken, moet men evenwel tot een oplossing komen, dan zal regeeringssteun niet uitblyven, getuige ook het gebeurde met de botercontróle. Hy hoopt, dat men door onderlinge samenwerking, zoo noodig met 't K.C.S. Zuid-Holland, daartoe spoedig zal geraken. (Tel.) Nleawe Niedorp. Ze is weer achter den rug, de tooneelvoorstelling van Zondag 5 April in de „Roode Eenhoorn" van den heer C. Kooiman. En de optredende Hoomsche rederijkerskamer „West- Frisia", met hare steunpilaren, de heeren Wilson, geflan keerd door krachten van beteekenis, heeft succés gehad... groot succes. De keuze was ditmaal gevallen op een blij spel, vier bedrijven lan?, getiteld: „Twee Wapens",naar het Duitsch van Oscar Blumenthal en Gustav Kadelbeig, bewerkt door Jac. de Vos. Als spoedig werdt je, in het eerste bedrijf het beste, ingepakt door de leuke tooneeltjes, die je op de bad plaats, waar dat bedrijf speelt, te zien kreeg; welk meesterlijk spel gaf bijv. Baron von Wettingen (de hr. Joh. Wilson), de volleerde man van de wereld, de echte aristocraat, het was onverbeterlijk Ook Rudolf, des barons zoon, de heer J. van Dijk Pz, was goed op zijn plaats en leverde knap werk. Met ge noegen wordt hier ook melding gemaakt van Mary Forster, die in mevrouw Wilson-Andrea een zeer te prijzen vertolkster vond. Daarachter volgt dadelijk Thomas Forster, de rijke slachter, die door den heer Jac. Wilson mooi werd getypeerd. Ook mejuffrouw Sundermann gaf een uitmuntende mistress Stephensor, en ook de kaalhoofdige Von Vinck was zeer te loven. Het stuk zelf was echt leuk en gaf door verschillen de tooneeltjes aanleiding te over, om het uit te proes ten. We zeggen bepaald niet te veel. als we don avond van Zondag een echt leuken noemen, en we gaarne de Hoomsche Kamer nog eens zullen zien optreden. Toch weer kermis. Te Schiedam is een voorloopig comité uit de burgerij opgericht dat zich ten doel stelt een groote volksbe weging op touw te zetten tot wederinvoering der kermis. Een April-kip. Een kip van den heer W. van Weerd te Noordwolde heeft een vreemde Aprilgrap uitgehaaldzo heeft een ei gelegd met een tweede eitje er binnen in. Dat tweede eitje bevond zich in het wit van het andere ei en was pl.m- lij c.M, lang, Het bestond uit eiwit met een vlies er omheen en een dooier er in, ongeveer zoo groot als een grauwe erwt. (N. Gron. Ct.) Mevrouw Mann— Bouwmeester. Men meldt uit Amsterdam Er bestaat veel kans, dat mevrouw Théo Mann-Bouw- meester met haar broeder mee naar Indië gaat. Zijn wij wel ingelicht, dan hangt een definitieve beslissing nog slechts af van een regeling der onder linge verhouding, nl. of mevrouw Mann in de directie zal zitting hebben, dan wel of zij bij het gezelschap van haar broeder zal worden „geëngageerd". Het gezelschap vertrekt in ieder geval einde Juni uit Amsterdam. En dat notarissen Ambtshalve is tegen twee notarissen in het arron dissement Tiel proces-verbaal opgemaakt, omdat zij in den loop van 1906 op erfhuizen zilver hebben verkocht zonder daarvan de bij de wet gevorderde aangifte te doen. Brutale diefstal. Een brutale diefstal heeft j 1. Zaterdag plaats gehad bij eene dame in de Van Eeghenstraat te Amsterdam. Deze dame houdt zich namelijk veel bezig met philan- thropischen arbeid. Ook Zaterdag was zjj voor dit doeleinde weer op reis gegaan. Tegen 12 uur kwam per rijtuig aan de woning der dame eene vrouw, die op vrij beslisten toon het dienst meisje vroeg haar meesteres te spreken. Toen deze zeide waar haar meesteres zich bevond, antwoordde de vrouw, dat zij zich telefonisch met haar in verbinding zou stellen. Zjj kwam toen om half twee terug, gaf voor met de dame gesproken te hebben en beval het dienst meisje oogenblikkeljjk naar Zandvoort te vertrekken, om daar op speciale opdracht van hare meesteres met lijsten te loopen voor eene dor vele liefdadige instellin gen, waaraan de dame hare medewerking verleent. Zóó was het dienstmeisje onder den invloed der vrouw, dat zij zelfs geen oogenblik eenig vermoeden had en zij onmiddellijk aan het bevel gevolg gaf. De vrouw gaf De Zctsler moordzaak. Naar het U. D. verneemt, ziin de vier verdaehten in de Zeister moordzaak, Van Vaalen, Van Ee, Kors en Overhorst, door de rechtbank te Utrecht naar de open bare terechtzitting verwezen. Door den president der rechtbank zijn den beklaagden als verdedigers toege voegd mr. H. Th. Gerlings (voor Van Vaalen); mr. J J. de Vries (voor Van Ee); mr. J.Hamburger A. Dzn. (voor Overhorst) en mr. F. H. Abbing (voor Kors). De dagen der terechtzittingen zijn nog niet vast gesteld. Brand in de Zjjpe. In den nacht van Zondag op Maandag brandde te Zypersluis de woning van den heer C. Delver af. Oorzaak is onbekend. Waarschijnlijk is het ongeval te wijten aan het omvallen van een nachtlampje. Roof. Te Schiedam is aan een dame een taschje, inhoudende f1500 aan bankpapier, ontstolen, terwijl zij zich in de wachterkamer le klasse aldaar ophield. De daders zijn onbekend. Een appel van rnim twee een wen. In het weekblad Onze Tuinen schrijft W. C. de Voogt over een appel van ruim twee eeuwen oud, die in zijn bezit is. Er is een vies oud stukje papier bjj, waarop het volgende te lezen staat. Het daarin vermelde boekje van Martinet kent de heer de Voogt niet, doch het is misschien in de Universiteits Bibliotheek, of in die der Maatschappij van Tuinb. en Plantk. na te slaan. „Deze appel, zijnde een grauwe Ringnet is gegroeid in een thuin, wijleer gelegen aan den Zandberg (naderhand een schapenplein) op de Kuypersdijk binnen de stad Enkhuizen in het jaar 1705 deze thuin heeft vervol gens behoord aan eenen Jan Steen, en eer zijne ouders daar eigenaars van wierden is bovengem. appel door lieden aan welke die thuin toebehoorde geplukt, nevens eenige andere geplaatst op een plankje in de schoor steen, gedurende den wintertijd dat in dezelve gestookt wierd, had men geen aandacht op deze appelen gegeven, maar bevond in_den vorcttjjd bij het schoonmaken dat deze appel hard, geheel verdroogd en gaaf was, alle de overige verrot zijnde, als iets zeldzaams wierd deze toen voor op het schoorsteenbord te pronk gezet en na den dood van Jan Steen overgegaan aan Theunis de Witt, Kuypersbaas op gezegde Kuypersdijk, die er lange jaren bezitter van geweest is. Na den dood van De Witt in 1815 is deze appei in mijne handen ge komen. „Van doezen appel schrijft ook Martinet in het 4e stukje van zijn nieuw geschenk voor de jeugd bl. 81." De appel zoo schrijft de heer d. V verder was in het bezit van wijlen mijn vader, den heer W. J. de Voogt, lid der firma Wijsman De Voogt, in 1875 ge storven. Helaas kan ik niet nagaan, hoe die in zijn bezit is gekomen. Mijn vader was echter een ernstig verzamelaar, die zich zeker niet zal hebben laten beet nemen. Het was de zeer bekende numismaticus, van wiens hand meerdere werken over munten verschenen en wiens verzameling voor een groot deel nu in 't Penning- cabinet in den Haag is. Ook andere antiquiteiten (o.a. Molenbekers) waren in zjjn bezit, zoodat ik meen, dat ook deze appel wel kwam van iemand, op wiens ge tuigenis mijn vader kon vertrouwen. En nu de appel zelf; hij is klaarblijkelijk door een gaatje aan het steeleinde uitgedroogdmen hoort dat hjj hol is en de pitten rammelen. Het gewicht is dan ook zeer gering, nl. 17 gram; de omtrek via top en bodem is 23 c.M., de omvang op 't breedste punt 28J c.M., zoodat de vorm vrijwel rond is. Hij voelt houtachtig aan en is geheel gaaf en zonder rimpels; alleen bij den top ziet men eenige vage groeven. De kleur is vrij gelijkmatig donkerbruin. Een verzuim der politie. Te Maarssen is deze week een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende was, is Maandag door de politie in het arrestantenlokaal opge borgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel ver geten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie losgelaten. Om twee galden Op 14 Maart j.1. kocht boer S., wanende ongeveer drie kwartier buiten Naarden, van boer R., wonende in Naarden, twee varkens, naar de laatste beweert voor f62, te leveren op nader te bepalen datum. Eenigen tijd later sprak S. De R. aan over de levering oer varkens, doch toen ontstond geschil over den prijs, daar S. beweerde voor f 60 gekocht te hebben. Voor dien prijs wilde R. niet verkoopen. S. nam daarop een deurwaarder in den arm, die De R. som meerde om de varkens te leveren volgens afspraak. Waarschijnlijk op juridisch advies ging nu R. met een wagen, waarop de 2 varkens en 2 getuigen naar S., die de varkens in ontvangst wilde nemen, doch voor, thuis te blijven, om op de dame, die aanstonds 1 v'o°r niet hoogeren prijs dan f 60. De R. weigerde de beesten te geven, als geen f62 werd betaald, en wilde met den wagen het erf afrijden. S. sloot echter het hek, dat van zijn erf toegang geeft tot den Amster- damschen straatweg, en hield zoo De R. en de twee getuigen met de varkens ruim twee uur gevangen. De R. heeft nu een klacht ingediend bij de bevoeg de macht, dat hij door S. wederrechtelijk van zijn vrijheid is beroofd, waartegen volgens art. 282 van het Strafwetboek een maximum gevangenisstraf van 7 jaar kan gevorderd worden. S. heeft tegen De R. een civiele actie ingesteld over de levering der varkens. Dat kunnen dure varkens worden. terug zou zijn, te wachten. Nauwelijks was het dienstmeisje vertrokken, of de vrouw heeft haar slag geslagen. Zij moet goed op de hoogte zijn geweest van het doen en laten der dame, want zjj wist precies het sleutelmandje te vinden. Toen maakte zij zich meester van alle juweelen, doch liet de étuis in het juweelenkistje achter. Ook nam zij eenig geld weg en eenige japonnen, te zamen voor een waarde van pl.m. f3000. Zjj zorgde er echter voor, geen enkel spoor van haar misdrijf achter te laten, want alle kasten en laden werden weer zorgvuldig gesloten. Toen het dienstmeisje te Zandvoort aan het haar opgegeven adres aankwam, werd zij natuurlijk met veel verbazing ontvangen. Eerst toen begreep zjj m6t eene oplichtster te doen te hebben. Zij spoedde zich weer huiswaarts, doch kon natuurlijk niet anders con- stateeren, dan dat de bezoekster de genoemde souvenir- tjes had meegenomen. Te 9 uur 's avonds kwam de dame thuis en werd haar het geval medegedeeld. Een enkele broche werd op de, trap gevonden, wellicht bjj haar haastig vertrek door dë dievegge verloren. Overi gens is de dame al haar juweelen, meest alle dierbare herinneringen, kwijt. Dit maakt het verlies onherstel baar. De politie doet natuurlijk ijverig nasporingen. Nader vernemen wij, dat de koetsier, die de dievegge naar het huis van freule Boddaert (de bestolene) in de Van Eeghenstraat heeft gereden, reeds bjj de politie bekend is. Hjj is 'n huurkoetsier en heeft verschillende belang rijke aanwijzingen gegeven. De daderes is vermoedelijk naar het buitenland voort vluchtig. Onhebbelijke Amsterdammers. Zondagmiddag schrijft De Echo genoten twee Chineesche heeren, van wie een in zijn landsdracht gekleed, volop van de onhebbelijkheid van de Amster dammers. De beide heeren werden op hun wandeling door de stad omstuwd door een menschendrom, waar aan bijna geen doorkomen was, en die hun een rustig bekijken van het stadsschoon dan ook vrijwel onmoge lijk maakte. Een nachtelijke wedren. Eergisternacht hebben een paar veldartilleristen te '8 Hertogenbosch, die stalwacht badden, het in hun hoofd gekregen een nachteljjken wedren te houden. Zjj haalden twee van de beste paarden van stal en reden er mee den Pettelaarschen weg op. Het was zoo'n woeste rit, dat een der paarden gistermorgen halfdood op den weg werd opgeladen op een kar en kazerne- waarts gebracht. Het beest zal er het leven wel bjj inschieten. Het is zeker een nog zeldzaam voorgekomen feit. De beide wedrenners zijn thans britsruiters, want zij werden tijdig opgeborgen in de doos. (Msb.) Zwarte Pokken. In de Raamstraat no. 10, tegenover de Koekschroef- straat te Maastricht, is Vrijdag door dr. Schmedding, pokken geconstateerd bjj de een geval van zwarte gehuwde vrouw Lucas. Van drinkwater verstoken. Op last van B. en W. van Hellevoetsluis is Woensdag j.1. de drinkwaterleiding afgesloten van de 24 wonin gen der Coop. Bouwvereeniging „Woningwet"' te Nieuw- Helvoet. Hierdoor zien 125 personen zich opeens ver stoken van drinkwater daar bij deze woningen geen regenbakken zijn aangebracht. Het water der naastbij-" zijnde slooten kan niet worden gebruikt voor werk- of spoelwater, zonder groot gevaar voor besmetting op te leveren. De reden van deze afsluiting moet ge legen zijn in een geschil tusschen het gemeentebestuur en de Bouwvereeniging over de vordering tot beta ling van weggevloeid water door een lek aan de bui- temeiding, een vordering, waaraan de Bouwvereeniging tot op heden nog niet heeft voldaan. (N. R. Ct.) Vroegere drinkgewoonten. Het kan geen kwaad, eens na te gaan, of de drinkge woonten in onzen tijd werkeljjk zoo erg zjjn, als men vaak beweert, en men zal the Lancet moeten toegeven, dat men thans niet, onder lieden van goeden toon, ont moet, wat wjj van Lord Byron lezen, die volstrekt niet voor een drinker doorging, maar geljjk een zjjner vrien den hem beschrijft „a fair holiday drinker" was, d.w.z. bjj enkele gelegenheden „zjjn man stond". Byron nu schrijft in 1814 met zekere zelfgenoegzaamheid, dat hjj soms met zjjn vrienden van zes uur 's avonds tot 's morgens vier of vijf uur dronk, en wel rooden wjjn en champagne tot twee uur, en na het souper een punch van madeira, brandewijn en groene thee Dtie flosschon rooden wijn, behalve de champagne „daden hem niets", maar h(j was er niet verslaafd aan, want bij kon gerui- men tjjd zonder alcohol. (N T. v. G.) Huizen ingevallen. Londen, 6 April. Twee groote huizen in Castlestreet bij Oxfordstreet, bewoond door 36 inenschen, meest buitenlandsche kellners, zijn in den nacht ingestort. Alle bewoners werden onder de puinhoopen begraven Het geheele huis is door personeel van Calvariënberg V edenmorgen tegen 10 Uur waren (reeds 9 dooden onder ontsmet, terwijl huisraad enz. verbrand werd. De lijde- bouwvallen uitgehaald, zeven personen worden nog res is naar Calvariënberg overgebracht L K *i vermist, twintig zijn met meer of minder ernstige kwetsu- v" ren aan den dood ontkomen. Vreemd maar eerbiedwaardig. Zaterdagavond om elf uur trok een fakkeloptocht van de Anglikaansche kerk in de Vauxhall Bridge- road de brug over om in die zuidelijke wijk van Londen de bezoekers uit de kroegen te roepen paar een middernachtelijke bijeenkomst in die kerk. Muziek ging voorop en voor den stoet uit liep de bisschap vanLonden; achter hem werd een banier gedragen. Hier en daar hield de stoet stil, werd er een gebed of een toespraak gehouden of een lied gezongen. Man nen en \Touwen van het vliegende vendel de inval ging uit van het Kerkleger. een Anglikaansche navol ging van het Leger des Heils drongen de kroegen binnen, deelden er kaarten uit en noodigden ook met het levende woord uit om in de kerk te komen Ter wijl de optocht bij een slaapstee tegen vijf stuiver den nacht stil hield, werden daar de ramen open geschoven, halfgekleede mannen staken het hoofd naar buiten en protesteerden in duidelijke bewoordingen te- gend it nachtelijk burengerucht. Na anderhalf uur was de stoet aan de kerk terug en de godsdienstige bijeen komst. begon. Er was geen plaats onbezet. Het moge een vreemde vertooning zijn, zoo'n nachtelijke kruis tocht met muziek in dronkemansland, maar is het toch geen eerbiedwaardige zaak Brandgevaar in scholen De New Yorksche schooLautoriteiten hebben beslo ten, een bedrag van 2,400,000 gulden te besteden voor het doen aanbrengen van verbeteringen in schoolge bouwen Dit naar aanleiding van het gebeurde bij den recenten schoolbrand bij Clcvelaud, "waar honderden kinderen het slachtoffer zijn geworden van de ver keerde plaatsing van binnenmuren en deuren in een schoolgebouw. 'De arbeidersbeweging te Rome. Dank zij Uiterst krachtige maatregelen van de zijde der Regeering is men er in geslaagd de orde in de straten van Rome te handhaven. Behalve een aantal relletjes, door de straatjeugd en een enkele maal door ouderen, bleef alles in de laatste 48 uur rustig. Men verwachtte, dat heden de arbeid weer algemeen zou worden hervat. En met voldoening wordt geconsta teerd, dat fret krachtig optreden van de regeering het land ditmaal voor een crisis bewaacde. Bij gelegenheid van de begrafenis van de slachtoffers werden door sprekers van verschillende partijen hef tige redevoeringen gehouden. Zoo vaak de naam Gioletti genoemd werd, begonnen de toehoordei's te fluiten en te schreeuwen. Alleen degenen, die kransen droegen, werden toe gelaten tot het doodenhuis. Daar lagen de dooden op marmeren tafels. Een arbeider doopte den vinger in het bloed van een der dooden en schreef daarmee zijn naam op het marmer. Overigens verliep de plech tigheid zonder incidenten. Het aantal deelnemers aan den stoet, die naar het kerkhof trok, wordt geschat op 10.000 man. Er waren 42 vereenigingen met vaandels vertegenwoordigd. Twee duizend soldaten handhaafden de orde o.a. door het kerkhof af te zetten. De demonstranten mochten zoo veel (Redevoeringen houden als ze wilden, zoodat er enorm veel gesproken werd. De burgemeester van Rome zorgt er voor, dat de betrekkingen van de slachtoffers voorloopig worden on dersteund. Later zal den Raad het voorstel bereiken, den lieden een lijfrente te verzekeren. Een der sprekers op het kerkhof werd. terwijl hij sprak, zijn horloge ontstolen. Hij vond het feit belang rijk genoeg om den katheder in den steek te laten en zich niet meer te vertoonen. Aanvaring. In het Engelsche Kanaal heeft een ernstig ongeluk plaats gehad door een aanvaring. De volgende bijzonderheden worden hierover mee gedeeld. Het ongeluk gebeurd ekort na acht uur in den avond. Dien avond hadden het vlagschip' Prince George met de kruisers Berwick, Essex, Argonaut, Gladiator en Forte van de Portsmouth divisie onder schout-bij-nacht A. M. Farguhar, Spithead verlaten voor een oefeninizs- tocht. Zij werden gevolgd door een torpedoflotille en het doel was Portland. Oefeningen werden gehouden onder weg in het Ka naal en hoewel het een erg donkere avond was, ging alles uitstekend tot ongeveer acht uur. Op sd'at oogenblik waren de schepen zuidelijk van St. Catherine's Point, eiland Wight De Berwick liep vooruit met flinken gang en er werd scherp uitgekeken toen op eens een voorwerp, don kerder dan de nacht, met groote vaart recht de vaarlijn van den kruiser overstak. Er volgde een schok en de torpedoboot Tiger zonk voor de oogen van de beman ning der Berwick. Het vaartuig werd letterlijk in twee helften gevaren en zonk als een steen Velen der bemanning van de Tiger werden dooi den schok der aanvaring verdoofd; vele anderen wer denin het water geworpen; tiog anderen gingen met de boot naar de diepte. Nhet tegenstaande het ongeluk zoo plotseling plaats had, ontstond geen paniek onder degenen, die op het oogenblik der aanvaring aan dek waren, en gedroegen deze zich kalm en flink. Doch de meesten* haffen geen kans <m redding, zij werden ten doode gevoerd voor zij hadden kunnen begrijpen, wat eigenlijk ae- h*Urd>J!?,S Dadelijk zette öiïwick na de*ÏÏ£X haai booten uit en acht mannen van de Tiger werden nen p'n anlgna .^erden 8egeven aan de andere sche- blSten utt n^h ,^6n m f6 ilfbiJheid zetten hunne man iprliiii V?n. de Gladiator redden twaalf U?J efn torpedoboot er twee opvischte In dpn Wf,rden 22 man gered- doch een der gered- den, de torpedo-instructeur Newman, stierf kort daarna Alle schepen keerden dadelijk naar Spithead terug, waar het ongeluk gerapporteerd werd. Nader is gebleken, dat het aantal omgekomenen 35 bedraagt, daaronder begrepen de genoemde Newman Onder de slachtoffers van de ramp bevindt zich ook de bevelhebber van den torpedojager, luitenant het "«M»- S Stakende studenten. eigens een telegram uit New-Vork hebben de zo nen (Ter Alma Mater aldaar, 500 in aantal het werk neergelegd en wel om de volgende reden Een rijke groen, die zich alleronhebbelijkst teeen over de heeren studenten gedroe» en hun wekte, doordat hij. tiré 5 yu^re^lpinglesmettn'LTn auto en eenige bedienden, in livrei, de collegezaim kwam bezoeken, werd dezer dagen door mltaS collega s op t alleronverwachts voor 't universitefls- gebouw aangevallen en in den vijver gegooid HpnÜrpn( ehande!d« groen snelde druipend -naar den rector, om zijn beklag in te dienen. Donderdag kwam hij, in gezelschap van zijn vader u^en j afdeeling detectives, in het universiteits gebouw en dreigde een ieder, die het waagde hem T"' u'a1Udd?lllJk te zullen neerschieten, pr hpt a* onderwijl de zaak onderzocht cn toen de vhvpl pn!!^ werd' dat de hoofdaanvoerders van af er-episode van de universiteit verbannen zou den worden, verlieten alle studenten onmiddellijk on der luid geschreeuw, het gebouw, zoltl Jl„" met .zijn escorte voorloopig het rijk alleen heeft Later wordt gemeld: een oatgroeningsproces, indien men althans he n ceen onwaardige eisehen zou stellen. En de Itudenten feb Ïlf m de meiw f*"8 aanvaard> daar zij blijkbaar da zf onmi^rnifT? KVan hel universiteitsbestuur he va ten Of J het .bezoek der colleges moesten <frn worHpn V-n de Un'versiteit verwijderd zou- nen mak J CÜld aan dc zaak te kuy- (o)-

Schager Courant | 1908 | | pagina 6