Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Gemengd Nieuws. heer G. den Otter te Hontenisse, en deze op '13 April a.s. in dienst zal treden. d. dat door de Gezondheidscommissie te Schagen is goedgekeurd de verlenging van den termijn van ontrui ming der onbewoonbaar verklaarde armenhuizen. e. dat goedgekeurd van heeren Ged. Staten is te rug ontvangen het kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst l'.tOfT f dat goedgekeurd van Z. E. den heer Minister van Binnenlandsche Zaken is terug ontvangen het be stek en teekening inzake den schoolbouw te Westerland. Voorzitter zegt, dat de aanbesteding zal plaats hebben op Zaterdag 11 April a.s. g dal was ingekomen het jaarverslag der Gezond- heijdscommfssie t e Schagen. dat voor kennisgeving werd aangenomen. h. dat op den 12 Maart j.1. ten kantore van den gemeente-ontvanger kasverifieatie was gehouden. Boe ken en bescheiden waren in orde bevonden. De ontvan- sten waren f22516 591/*. de uitgaven f 21867.851/2 alzoo moest in kas zijn en werd bevonden f648.74. Ter inzage wordt gegeven de maandstaat der zee gras-exploitatie over Februari 1908. Wordt gelezen een verzoekschrift van de bewoners der Beltstraat om verbetering der rioleering aldaar. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Wordt gelezen een verzoekschrift van de vereeni- ging „Het Witte Kruis," of de gemeente jaarlijks f l of meer wil bijdragen als donateur. B. en W, stellen voor hierop afwijzend te beschikken, aangezien de vereeniging. welke 600 leden telt. krachtig genoeg is om zich zelve te redden. I)e heer Koops vindt, dat de gemeente er financieel wel iets aan doen kan. Was ..Het Witte Kruis/er niet. dan zouden er vele zaken voor rekening van Arm- en Gemeentebestuur komen. De Diaconieën te Oosterland en Hippolytushoef geven f 10 en f 5. Spr. is er voor en vindt dat men zulk een vereeniging moet apprcriëeren De heer KuuJ is er tegen, omdat „Het Witte Kruis" zich zelf wel redden kan. De heer Peereboom keurt het werk van '„Het Witte Kruis" zeer goed, maar, zegt hij, als wij geven, komen er bepaald meer vereenigingen onder andere het Vis- schersfonds, enz. enz., en daarom is spr. er niet voor. Hierna wordt het adres met 4 tegen 2 stemmen ver worpen. Tegen de heeren Obreen, Koorn, Kuut en Peereboomvoor de heeren Koops en Hermans. Van de vereeniging tot bevordering der Zuiderzee- visscherij-belangen te Amsterdam was een verzoek in gekomen om subsidie voor een te dekken nadeelig saldo harer rekening. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken. waartoe met algemeene stemmen wordt beslo ten. Van den fueer N. Jz. Rotgans was ingekomen een verzoek om verlaging van Hoofdelijken Omslag. De tegenwoordige aanslag bedraagt f57.04. De heer Obreen is voor verlaging, daar adressant reeds een oude man is en met werken piet veel meer verdienen kan. De heer Kuut vindt den aanslag niet te hoog. Hierna volgde stemming en staakten de stemmen 3 tegen 3 Vóór verlaging stemden de heeren Obreen, Koorn en Hermans, tegen de heeren Koops. Kuut en Peereboom. zoodat het adres is aangehouden. B. en W. stellen voor, het rietgewas genaamd „de Haukes", dat jaar onderhands te verpachten aan den heer Jb. G. Lont voor f 18. Met algemeene stemmen goedgekeurd Aan de orde worden gesteld: 2 adressen van ie af- deelingen van den Bond van Onderwijzers en het On derwijzers Genootschap, inzake de verhooging der jaar wedden van onderwijzers ingevolge de door het Rijk gegeven verhoogde subsidie. Deze adressen bevatten het verzoek om de jaarwed den op f75 boven het minimum te bepalen en de ver goeding van huishuur van f 50 te brengen op f 75. Voorzitter stelt voor deze adressen te behandelen bij de nieuw op te maken salarisregeling, waarvan de leden ieder een ontwerp thuis hebben ontvangen, het geen wordt goedgevonden. Hierna stélt voorzitter de nieuwe fegeling aan de orde, welke luidt als volgt De heer S. de Vries te Hipp., f50 boven het mini mum. plus f 100 voor taaiakten. De heeren L. Spaan der, H. J. Pool en L. Berghuis het minimum. ,De overige heeren onderwijzers van bijstand [50 boven te - J'-T-- 1 mum f875 Voor Hoofdakte f 100, verplichte Jioofd- acte f 200. Vergoeding huishuur f 50. De schoolhoof den vrije woning of f 150 bij gemis daarvan. Uitkee- ring bij ziekte: 1 jaar geheel tractement, 6 maanden de helft. Bij zwangerschap van onderwijzeressen 6 maan den worden de kosten van plaatsvervanging van de jaar wedden (ingehouden, daarna als bij ziekte. Bij ver vulling van militieplichten worden de kosten der ver sa nging gekort. Door deze nieuwe regeling zal aan tractementen wor den betaald in het geheel f9150. (waarvoor door het rijk wordt bijgedragen f8575X bij de oude verorde ning waren deze cijfers respectievelijk f 8400 en f 7425. Voorzitter vraagt of de heeren' hierover het woord verlangen. De heer Peereboom zegt, zich in hoofd zaak zeer goed met de nieuwe regeling te kunnen vereenigen, doch meent, dat er toch iets in voorkomt, het welk eenige wijziging behoeft, n.1. de jaarwedden van het onderwijzend personeel zijn gesteld op f 50 boven het minimum uitgezonderd de jaarwedden van de hee ren Spaander, Pool en Berghuis; deze blijven op het minimum. Spreker keurt dit niet j*oed en stelt voor het salaris dezer heeren ook op f 50 boven het mini mum te stellen, zoodat het personeel in deze gelijk woidt gesteld. Voorzitter: Anders nog een van de heeren iets? De (hieer Koops stelt voor het aanvangssalaris van f550 op f600 te brengen. Het voorstel van den heer Koops wordt verworpen met 5 tegen 1 stem, voor de heer Koops. Het voorstel van den heer Peereboom wordt niet alge meene stemmen aangenomen en de nieuwe verorde ning hierna met de wijziging van den heer Peereboom erin met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen h ierna voor tot het laten bou wen van een nieuw raadhuis annex woning voor den gemeenteveldwachter over te gaan. tot een maximum bedrag van f 10.000. welk voorstel werd aangenomen tegen stemde de heer Kuut. Voorzitter zal bestek en teekening door een bouw kundige laten vervaardigen en hoopt dan dat ter ge legener tijd te kunnen aanbieden. De heer Peereboom zou 'het wenschelijk achten, thans definitief de plaats waar gebouwd zal worden, vast te stellen. De heer Hermans stelt voor den tuin van het hoofd der school Ie Hippolytushoef voor dat doel te ge bruiken. Besloten wordt de apenbare vergadering te schor sen en de door den heer Hermans voorgestelde plaats in oogenschouw te nemen. Na heropening wordt besloten de vaststelling van de plaats voor den bouw van een nieuw raadhuis uit te stellen tot een volgende vergadering. Rondvraag: De heer Koops stelt voor de achterste schoolbanken in de schoollokalen te Hipp. en Wes terland van rugleuningen te voorzien, hetwelk zeer ten voordeele der kinderen zal komen. Voorzitter zegt, dat in het bestek van het aan te bouwen schoollokaal te Westerland staat vermeld, dat de banken van rug leuningen moeten worden voorzien en dat dit ook moet geschieden aan de oude banken, en zulks te Hvppolytushoef gedaan zal worden. De heer Peereboom verzoekt den voorzitter om eens land noodig eens opgeknapt moest worden De heer Peereboom wordt gemachtigd dit door den wegwer ker te laten doen. Ook vraagt de heer Peereboom nog, of er al antwoord is op het adres gericht aan de posterijen inzake verbetering in den bestaanden post dienst. Voorzitter zegt van niet De heer Peereboom verzocht den voorzitter om eens pogingen in het werk te stellen aan den Oostkant van het eiland een verbeterde brievenverzending te yerkrijgen, daar brieven, welke van Oost tot West op ons eiland worden verzonden. 26 en 10 uur onderweg zijn Voorzitter zegt hieraan gaarne zijne aandacht NTemand'meer het woord verlangende sloot voorzitter de vergadering. Een studentengrap. Men meldt uit Leiden: Dezer dagen kwamen een tweetal I trechtsfhe stu denten in hotel Levedag aan de Breestraat alhier lun chen en zij vroegen den hotelhouder of zij da.u een piano mochten zenden, die cadeau gedaan zou wor den aan de sociëteit Minerva. maar vooraf een plaats moest hebben. De plano zou met den trein uit l trecht aankomen De hotelhouder had natuurlijk geen be zwaar en de heer L. Valk, pianohandelaar alhier, nam het transport van den trein naar het hotel op zich Toen de kist aankwam wilde de heer Valk haar ooi het hote) openen, maar de mannen stonden er op. dat zij binnenkamers zou worden geopend. A|<E'S geM^£d('c- maar wat keken de omstanders, waaronder ook de nneses van de studentensociëteit vreemd op. toen zij met een piano, maar twee studenten in de kist zagen met leeren riemen vastgebonden. Len veldflesch, ge vuld met cognac, hadden de heeren bij zich voor de Verveling, en verder lagen er steenen in de kist om te voorkomen dat de kist te licht geacht zou worden voor een piano. Men lachte ten slotte allen hartelijk om de grap en de heeren uit Utrecht bestelden onmiddellijk een fijn diner, r. De kist met de steenen is later naar Minerva ver voerd. Minister Tal ma krjjgt zijn zin. Gisteren voor het eerst kregen de leden van de Witte, die daar kwamen eten, geen „potnge pnntaniere en „èntrecötes," maar konden ze „groentensocp inet balletjes gehakt„üisschen rib." „zeetong, „appel moesenz. bekomen. H. 'Ut. Twee personen en een paard gedood. Woensdagmiddag zijn op een overweg tusschen de stations Breukelen en Harmeien 2 personen en een [feard door den trein van 11.29 spoortijd uit Amster dam overreden en gedood. Een merk waardigheid van Den llriel verdwenen. Men schrijft aan de N. R. C. Een merkwaardigheid van Den Briel was - tot op den dag van heden een reusachtige klimop-plant die zich aan de hooge Sint C.atharinekerk vastklemde en aan dat eeuwenoude gebouw iets innigs en vertrou welijks (gaf. Aan den oostkant der kerk opgewassen, ving zij'altijd de eerste zonnestralen op. en dat kon zoo tooverachtig mooi zijn op een helderen winterdag als er pas sneeuw gevallen was. of in het vroege voor jaar, gelijk nu, als er honderden vogeltjes nestelden. Die plant scheen de heugenis te hebben van vele eeuwen. Toch was zij betrekkelijk niet'oud en, zeer eigenaardig, een aanplanting van wijlen J. L. Beijers, den bekenden directeur van het Nieuws van den Dag. Als kindje van een jaar of zes had hij met zijn vader het stekje in den grond gestoken, en niet lang vóór zijn dood schreef hij me er nog over: „Als er nooit iets slechters van mij verteld wordt dan dat ik dien klimop heb geplant dan mag ik tevreden zijn. Ik heb in mijn leven heel wat dingen gedaan, die minder succes heb ben gehad.'' Helaas al dat mooi van de historisch zoo bekende hoofdkerk van Den Briel. is in enkele oogenblikken er pfgescheurd. Gelukkig niet door menschenhanden, het ware dan een ontwijding geweest. Maar door den Oosterstorm, die eenige dagen rond dat gebouw ge raasd heeft. Eerst kraakten eenige stukken los, toen, alsof er een mollig kleed van de steenen werd afgerold, zakte de kolossale plant in elkaar, en in angstgesehrei steeg een wolk vogeltjes rond de plaats omhoog, die voor hen vele geslachten achter elkaar een toevluchts oord was geweest Gemeenteraad Alkmaar. Een publieke tribune, vol met onderwijzers, allen belangstellend wat de Raad omtrent hunne belangen, de salarisregeling, zou beslissen. Een vrije Woensdag middag leende zich er bijzonder toe, om allen zooveel mogelijk present te doen zijn. Sommigen waren al dadelijk aanwezig, anderen kwamen druppelsgewijs, allicht rekening houdende met den tijd, dat de bewuste regeling zoowat aan de orde zou kunnen worden gesteld. Toen het eindelijk zoover was en de heeren vol spanning stonden te wachten op de dingen die komen zouden, werd in verband met inge komen amendementen en den weinigen tijd, die som mige Raadsleden hadden gehad om dit onderwerp ernstig te bestudeeren, op voorstel van den heer Mel- chers besloten vooraf nog het gevoelen te vragen van de Commissie van Toezicht op hef L. 0. en als dit is ingekomen, dit onderwerp in de afdeelingen te onder zoeken. Basta, de deur der raadszaal werd geopend en alle onderwijzers af. Teleurgesteld en voor hoe lang De raadsvergadering had haar gewone aanzien hernomen. Vóór dat het bovenstaande voorviel, had de heer J. Asjes reeds vergunning verkregen tot het leggen van smalspoor in gemeentegrond op Klein Hargen, teneinde van zijn wagenmakerij gemeenschap te krijgen met het Noorüholl. kanaal, waarbii de rails van de tram Alkmaar—Purmerend mogen worden gekruist; was besloten tot verbetering van den toestand door rioleering enz. van het Scharloo en was de verordening op het heffen van straatbelasting herzien, die voortaan IJ procent zal bedragen van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen volgens de kadastrale aan wijzing. De gevelbreedte der perceelen is als grondslag vervallen. Na de salaiisregeling der onderwijzers, was het eerst aan de orde eene wijziging van het reglement van Orde voor den Raad, die aangenomen werd zonder stemming. De notulen zullen voortaan niet meer ge lezen, maar voor de leden ter visie gelegd worden en daarna vastgesteld. Eveneens werd aangenomen het in ons nummer van Donderdag, j.1 medegedeelde voor stel met betrekking tot door de Kamer van Koophan del aanbevolen voorzieningen inzake de kaasmarkt. Aan dè (wenken van de Kamer zal de noodige aandacht worden geschonken. De laatste schutterij-rekening, die over 1907, ont ving 's Raads goedkeuring. Toen had de Raad te beslissen over de vraag t>f hij van de weigering van goedkeuring door de Ged. Staten van het besluit tot net aangaan eener slacht- huisleening van f 250000, met de rente te betalen in 50 gelijke annuïteiten, elk groot ruim f 11000, bij de Kroon voorziening zou vragen. En de Raad beant woordde die vraag met algemeene stemmen met een volmondig ja. De heer Melcners vroeg naar de motieven van verweer. De voorzitter zeide hem, dat van den beginne af had voorgezeten, dat deze inrichting waar mede geen winst mag worden behaald, zich zelf moet bedruipen. Wordt aan den wensch van Ged. Staten voldaan, dan zal de eerste jaren circa f 15000 moeten worden afgelost en zal de gemeente ongeveer f 1000 moeten bijpassen, hetgeen voor een bedrijf als hier bedoeld noch noodig, noch wenschelijk is. En de heer Boelmans ter Spill voegde er bij, dat het slachthuis is berekend voor eene gemeente van 30000 zielen. Het nu levende geslacht neemt daardoor reeds een last op zich, die het strikt genomen niet te dragen heeft. Wordt aan den wensch van Ged. Staten gehoor gegeven, dan wordt het geslacht van heden dubbel belast. De Raad was met de inlichtingen tevreden en noo- digde B. en W. uit het adres te willen opmaken en inzenden. Tenslotte kreeg de spoorwegverbinding voor perso nenverkeer tusschen Alkmaar en Broek op Langendijk, het vorig jaar bij wijze van proef in het leven geroepen, haar beslag. De gemeente zal n.1. voor 35 pet. deel ne men iq de door de H. IJ. S. M. gevorderde garantie van f 10000 's -jaars. Daarna geheime zitting. Na heropening werd nu de slachthuisleening tegenloopt, besloten een tijdelijke lee- ning 4e sluiten voor deze inrichting groot f 215000. Het was toch een geit. Een verhaal uit Wehl aan de Post cLd. 1 April ,n Geit moest hel wezen; maar geen gewone! Neen, dat niet: t moest er een rijn van zuiver Zwitsersch ras; en Idiie kon je in Wehl krijgen. Zoo had z'u vrouw het hem besteld en de noodige centjes mee gegeven. Hij, Keesje Pimpel, trok dus op 'n goeien. mid dag nhar ons dorp Spoedig wfts hij bij iemand aangeland, die n mooi geitje had. Op Keesjes vraag, of t een van zuiver ras was, kreeg hij ten antwoord, dat alleen de vader een „Zwitser' was en dat er op het oogen- blik geen echte waren te krijgen. Wel waren deze al lang onder weg, maar tot heden nog niet aange komen Kees kocht dus het geitje; 'n spierwitte, met mooie horens, en hield nog 'n paar gulden drinkgeld over. Onderweg legde hij eens aan en zette 't sikje op stal. Hij liet het glaasje nog eens vullen en vertelde zn heele wedervaren. De zoon van den kastelein wil de eens een grap hebben en zette een bokje, OvA een witte en even groot, in de plaats van de geit. Keesje, die nog al diep in 't glaasje had gekeken, merkte niets van die verwisseling en toog welgemoed jiaar huis Onderweg kreeg hij nog 'n troep schooljongens achter zich, die van „bokkie, bokkie bè zongen; maar hij haalde z'n schouders op en schold ze voor stom merikken. Eindelijk kwam hij bij moeder de vrouw. Deze was zeer in haar schik met de „Zwitsersche"maar bij nadere inspectie brak de bui los: „Wel. leelijke zat lap, breng je me nou 'n bok thuis?' ",n Geit is het, zei Kees. t Is ii bok, zeg ik je. Heb je dan geen oogen in je kop?" „Dan heeft die vent me bedrogen; mórgen ga ik hem ruilen en zal hem de kast eens uitvegen. Keesje ging den anderen dag al vroeg op weg ■net z'n bok natuurlijk. Hij moest halfweg eerst nog eens 'n „slokkie' drin ken en den Wehlschen bedrieger aan de kaak stel len. Intussehen werd de bok verruild voor 't geitje. Keesje Pimpel ging weer op pad, de geit achter zich aantrekkend. Driftig opende hij de deur van „den bedrieger." „Mot je me nou n bok inplaats van 'n geit verkoopen? Gauw m n geld terug, of ik haal de politie.„Aiaar kerel, ben je zestig of mankeert het je iin je bovenkamer? Als dat n bok is, dan weet ik het niet!." Daar stond nu Kees met be schaamde kaken en nam z'n geitje maar weer terug. „Je nemt 't mien toch niet kwaolijk?" „Nee, dat nou niet. maar ie most au 'n goeien bril panschaffen." ,,'t Is toch 'n geit, vrouw," zei hij bij z'n thuiskomst. ,,'n Geit. das onmogelijk,' hernam moeder, die toch eindelijk haai' ongelijk moest bekennen. „Sapperloot, dacht Kees, dan heeft 't wijf gister toch 'n brom in gehad." Maar hoe nu eigenlijk de vork in den steel zal..., zie, dat weten ze tot heden nog niet De tiibrakeiirreks Ie KotlerdaiU. Personeel in dienst van de maatschappij tol detail verkoop van petroleum „De Automaat" in de Chrispijn- laan no. 139—143 te Rotterdam, ontdekte AVoensdag- ochtend, dat diaar in den nacht was ingebroken. De daders hebben zich vermoedelijk van uit de Nadorst straat langs een gang toegang verschaft tot de ach terzijde van het pakhuis. Uver een schutting, staande aan het einde der gang, zijn zij geklommen en geso- rncr. op een plaatsje achter het pakhuis gelegen. Door het Verbreken van een ruit verschaften zij zich ver volgens toegang tot het kantoortje van den depotchef, waar een brandkastje werd gevonden. Dit hebben zij versjouwd naar de binnenplaats, daar voorover gewor pen en den achterwand met een koevoet openge scheurd. Uit de brandkast zijn een bedrag van f30 en een rijkspostspaarbankboekje ten name van den depotchef, waarop ongeveer f 200 stond ingeschreven, gestolen. Een oude vrouw, bewoonster van een der boven verdiepingen heeft des nachts omstreeks half drie onraad gehoord. Uit angst heeft zij niet durven roepen. Oude Aiiedorp. De IJk-en Herijk van maten en gewichten, zal dit jaar voor deze gemeente worden gehouden te Nieuwe Niedorp, op Donderdag 30 April a.s. van v.m. 9 tót 12 en n.m. van 1 tot 3 uur. Zitting van Dinsdag 7 April 1908. De driftige Uitgeester sluiswachter. 't Was de Uitgeester sluiswachter C. Jongejans, dien we heden als eersten beklaagde te zien kregen en zeker wel, omdat bij op 24 Februari j.1. iets beeft gedaan, dat hÜ eigenlijk niet doen mocht. Wat was het dien dag vinnig koudNóg waren ter nauwernood de sterke boeien verbroken waaraan de Uitgeester wateren zoolang gekluisterd waren geweest; straks nog dreven ze daarheen, die laatste hoekige schotsen Rustig en vredig gleed ook het bootje van den tevre den landman, wiens leven zoo genoeglijk henenroit, over den effen waterspiegel, met vaste hand bestuurd door den 66-jarigen K. Jonker, lid van 't Uitgeester landbouwers- en veehoudersgilde. Behouden landde weldra het huikje ter bestemder plaatse aan, waar aan de oevers een dichte riet wal zich verheft. Bij deze luwte biedeude rietschoot, reeds gedeeltelijk afgeschoren, was het, dat Jonker boodschap had. Met groote vaardigheid was de rietoogst opgestapeld langs den wal en je zou zeggen; de geheele rietmijt stond daar als een rots in zee zoo hecht. Maar wat vermag zelfs het soliedste menschenhanden- werk tegen de woedende elementen, wier kracht niets wederstaat Eén stormvlaag en als vederen woeien de bossen riet uiteen 't Was nu in dezen ruigen, kurkdrogen claos van ge knakte riethalmen, dat onze Jonker eenige orde wilde brengen, daar een gedeelte ervan niet hém, maar C. Jongejans toebehoorde. Deze was al reeds ter plaatse gearriveerd, om het tooneei der verwoesting eens met eigen oogen te aan schouwen en meenende, dat Jonker eenige bossen riet zich toeeigende, die niet hém maar bém behoorden, sloeg hij d'r direct maar op ook. Jonker was met 'n pak slaag, zoo op z'n nuchtere maag 's ochtends vóór negenen al, lang niet in zijn schik. Hü wilde trouwens graag de bossen, die hem niet behoorden, aan Jongejans laten, maar deze was op dat moment zoo onhandelbaar en driftig, dat er geen buis met hem was te houden. Jonker zocht over de ontvangen kastijding zijn troost bij de justitie met gevolg dat de 0. v. J. heden wegens mishandeling f6 boete subsidiair 6 dagen hechtenis te gen Jongejans eischte. Een treurig vader. De volgende beklaagde is een man, die met de leer plichtwet gestaag op voet van oorlog leeft en deze dan ook stellig wel naar den duivel zal wenschen. Hjj woont te Barsingerhorn en is zoowat koopman van zijn geloof. Zij, die beden de zitting bijwoonden, zullen stellig wel niet gaan verklaren, dat ze dezen Barsingerhornder burger een vriendelijk mensch vinden. Daarvoor zou tenminste elk motief, onzes inziens, ten eenenmale ont breken. De 44-jarige Jacob Bras, te Barsingerhorn geboren, onze hier bedoelde beklaagde is een van die velen, wien het in de Maatschappij niet is ineegeloopen. Vroeger, toen zijn vrouw nog leefde, was hü als koop man met ket en rijtuig er ijverig op uit, om den kost voor zich en zijne gade en toen nog kleinere kinderen, te verdienen. Maar tegenspoed trof hem. Vrouw dood, ket weg, geld verloren, daarbij, zooals hij zogt, tegenwerking van andere menschen, en dan, daar hü in den lautsteti tijd herhaaldelyk züne kinderen uit bedelen stuurde en dera ook al mede daardoor, zeer ontrouw do school bezochten, moest Jaap in verband met de straf b palingen dor loer plichtwet bg herhaling de gevangenis in, wa' op züne verdiensten ook al terdege storend we'kte. Nypende armoede was van een en ander natuurlyk het gevolg, zoo luidde het relaas van Jaap. Jaap's kinderen zyn ook wel by andere menschen op genomen geweest, maar dat ging ook niet erg pleizierig. Jaap klaagde nu tenminste vreeselyk over leoiand, by wieD zyne kinderen onderkomen hauden genoten. Die man woonde juist tegenover een Roomach-Katholiek huisgezin en zette Jaap's kinderen aan, om die buren uit te schelden. En daar houdt Jaap niet van, zegt hij! zulk schelden valt volstrekt niet in zyn smaak. Hy heeft gebruik makend van zyn vaderlyk gezag, <je kindéren dan ook daarvandaan gehaald. Maai' wat 'n drukte dat de arme Jaap daarvan had geweidigi Klachten deed hy by Barsingerhorn's Burgemeester, by den brigadier der ryksveldwacht te Schagen, bii den vorigen Kantonrechter - 't was een treurspel zonder eind. 's Zomers kan Jaap nog wel wat werk krygen, maar 's winters slecht. En dan allernaar in de kast I Hü werd belogen en bedrogen, klaagde hy, en in ver band daarmede heeft hü Schagen's deurwaarder ook al ettelüke malen met een bezoek vereerd. Maar dat Jaap's actiën rijzen viel uit dit strafzaakje nog maar gan&ch niet op te maken. Wel viel het in 't oog, dat hü op. zettelük zyne kinderen tot bedelen overhaalt om op die wüze te helpen in het onderhoud van bet gezin. Jaap's ideaal zou eigenlük zün, om een honderd gul- den of wat in handen te krügen 't liefst waarschün- lyk wel als renteloos voorschot om daarmede een handel te beginnen. Praat men van op andere wüze he'pen, dan draait Jaap zyn doove oor toe. De gemeente büv. wil züne kinderen verzorgen voor hare rekening Jaap moet er niks van hebben. Zü wil hem kleeren verschaffenhet vindt bü Jaap geen instemming; hy kan die kleeren toch niet opeten, heette het vandaag. En als je danbü je wunempies van kinderen vandaan haalt worre aan kettingen en touwen, om de gevange nis in te gaan, bromde Jaap, „nou, 'tis nog al wat!" Op verschillende dagen in Februari hadden zyne kin deren èn bü den Ned. Hervormden predikant, den heer J. W. E. van Loon, èn by den heer P. Kater gebedeld de 12-jarige Dieuwertje en de 9-jarige KlaasArme stum pers! Zy zeiven doen het tegen hun zin. Jaap wüdde nog eens breed uit over zijne teleurstel ling. toenhü vergeefs bü het gemeentebestuur aanklopte om f 406 voor zyn droombeeldhandelen. Erger nog werd die teleurstelling, toen hy by een aanzoek om slechts f 50 zyn neus stootte. Inmiddels was van net doen plegen van bedelaiy in Sprokkelmaand dezes jaars (door züne kinderen tot be delen aan te zetten en over te halen) proces-vei baal op gemaakt geworden. Jaap bad als beklaagde heel wat te vertellen, maar alles kwam er zoo stroef en onwelwillend mogelük bü hem uit. De 0. v. J. had inlichtingen omtrent hem ver kregen, waaruit bleek, dat Jaap een lastige baas is. Geëischt werden tegen Jaap: '2 heet.toni-sen elk van 12 dagen. Dal Is uuli diefstal. Jacob de Jong, een 21jaiig visscber, geboien en wo nende te Den Helder stond terecht, beklargd van onrechtmatige toeëigening van goederen uit de onlangs op „de Razende Bol", een zandbank niet ver van Den Helder, gestrande „Volta." Het gostolene dat de Jong op 11 Maart jl. handig vanuit de „Volta" in zün vlotje wist te laten glüden, bleek te bestaan uit e n chronometer, een zeevaartkun dig instrument van blükbaai hooge waarde in een mooi mahoi iehouten omhulsel, rük met koper bewerkt. Beklaagde deed bet voorkomen alsof het de natuur- JÜkste zaak van de wereld was, dat men zoo'n dingetje bü bet bergen van de lading van zoo'n schip waar mee hy toen bezig was meenam en alsof er heele- maal geen „bitter onder liep", praatte De Jong er losjes overheen. Maar toen de politie aan boord van de vlet kwam, verstopte bü toch zeer angstvallig zün buit onder den mast! Na het getuigenverhoor achtte de 0. v. J. het bewys dan ook voldoende geleverd. Z.E.G. wees op het verkeerde van het middeleeu wseti idéé als zou alles wat er op een gestrand schip is, zoo- wat aan strandjutters pn vletterlui behooren. De eisch, wegens diefstal tegen De Jong ingesteld luidde ten slotte: 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. A. Prins, hield een warme verde digingsrede waarin hü een heftigen aanval deed op de dagvaarding, waarin züns inziens niet juist genoeg was omschreven de plaats, waar het feit was gepleegd. Artikel 143 van het Wetboek van Strafvordering, door spreker aangehaald, stelde daaromtrent naar züne moe- ning üoogere eisohpn. Op grond van een en ander con cludeerde Mr. Prins tot nietigverklaring van de dag vaarding. Zooals je wel op je vingers kuut natellen, werd hier mede eon repliek van Mr. Cnopius uitgelokt. Dezo weerlegde onder verschillende aanhalingen plei- ter's beweren en bleef by zün eenmaal uitgesproken eisch. Mr. Prins nog even aan 't woord, de getuigen nog even geïnterviewd en bom 1 daar kregen we de volgende zaak. Een te lange tong. Jannetje Metselaar, een 20-jarige dienstbode wonende te Heilo en geboren te Akersloot, schold Zondag den lsten Maart j.1. haren voormaligen vrüer Jan Bruin van Burgerbrug uit voor een schurk, omdat hü haar, zooals ze blükens een door den griffier voorgelezen stuk had verklaard, ongelukkig had gemaakt. Ze wist het nu niet meer en had het blykbaar het gebeurde bü het uit gaan der kerk te Burgerbrug in drift gezegd. Jannetje wilde zich heden niet „beschuldigen" en ook niet „onbeschuldigen", zei ze. De E. A. heeren wilden zich niet verder dan noodig was in deze zaak verdiepen en de 0. v. J. eischte we gens beleediging tegen Jannetje f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Verzet tegen de politie. R. Slot en Jan Reise een paar Hoornsche jongens werden wegens verzet tegen de Enkhuizer politie, op 1 Maart j.1. gepleegd, elk met eon eisch tot 10 dagen ge vangenisstraf opgeknapt. 2 Kinderwettenzaakjes tot slot. A.s. Dinsdag uitspraken. Proefkonijntjes. Iedereen weel, dat doktoren en professoren dikwijls «lieren proeven doen ondergaan om de werking te kunnen nagaan op hel levend arganisme minder algemeen bekend zal het bestaan van menschelijke vi visectie zijn. wel niet uitgaande van den geneesheer, doch van den patiënt, maar au fond toch hetzelfde Meermalen toch komt het voor, dat rijke menschen een zeer ernstige kwaal hebben en er legen opzien zich aan een min of meer risquaote operatie te on derwerpen. Zij willen eerst wel eens op een lotgenoot experimenteel zien wat er van hem wordt als hij zich voor de snijtafel aangemeld. Wil dan het toeval, dat de dokter een ^proefkonijntje" onder zijn minder be voorrechte patiënten heeft," die aan een zelfde ziekte lijdt, doch geen operatie kan betalen: welnu, dan betaalt de rijke voor den arme en wacht af, hoe deze er van afkomt, om zoodoende den moed te vinden zicli zelf ook aan het operatiemes te onderwerpen. Zoo bijv. een New-Yorker millioiinair. De man leed aan een pijnlijke, niet ongevaarlijke neuskwaal. De dokter ried hem een operatie aan; hij durfde niet (hel is ook niet pleizierig als jc zooveel geld hebt, kans te loopen er niet meer van te kunnen genieten), en zond achtereenvolgens twee patiënten naar Londen oin de bewecking te ondergaan, die beiden volkomen ge nezen terugkeerden; het mocht niet baten de man loopt nog steeds met het mes in zijn lichaam rond. Beter ging het iemand uit de eerste Londensche kringen, wien de dokter een lastige en onaangename kuur voorschreef, die voornamelijk in een streng diëet bestond Hij zag er ontzettend tegen op (hij zou zijn heele leveu anders moeten inrichten; en wilde eerst wel eens zien of het werkelijk wat uitwerken zou Na lang zoeken vond de arts een dergelijken patiënt in een arm werkman. Dezep nam de 1 .ord in huis. betaalde hem het dubbele van zijn weekloon en het hem behandelen. Van dag tot dag volgde hij het ver loop en ziet na drie weken was de man volkomen hersteld. Dat gaf den rijken patiënt moed en ook hij weru ge nezen. Hdbl.

Schager Courant | 1908 | | pagina 10