s vööfi SLECHTE SEIGELS loth Eenden- ol lierenzoekers Het Goudvischje, te Oude Werper Verlaat. De Student thuis, twee a drie Timmerlieden I. Een Kerstavond, III. EenMeineVergissiiig, m Tm- en Mém een Boerenwoning TABLETTEN geen Eenden, uitgesteld. II. Doleeren, llool'tl herberg. SPIJSVERTERING met 5 H.A. Weiland. op Donderdag 1$ en Zondag 19 April, te Kolhorn, Zondag na alloop vrij Bal. te Dirkshor n, Binnenlandscii Nieuws. RECLAMES. MOEDER ADVERTENTIEN. De Ondergeteekende duldt op het Land, bij hem in gebruik. J. v. d. OORD, Wieringerwaard. Muziek- en Tooneel- OITVOEBIHC door het Muziekgezelschap „DE EENDRACHT", (Directeur J. PORTKG1J8 Lz Behalve de Muzieknummers zal op gevoerd worden Drama in drie bedrijven, door W. G. VAN NOUHUIJ8. Op Donderdag 16 April voor Kunst lievende l.eden en Genondigden. Aanvang 8 uur. door de Rederijkerskamer nvc o Xj x e, Ei- op Zondag 19 April in het lokaal van den heer A. Muts Opvoering van Blijspel in 8 bedrijven, door FRKDERIK VAN EEDEN. Na afloop v r ij Bal. DE UITVOERING te Koegras, en een Halfwas, OPENBARE De ondergeteekenden berichten met deze, dat zij U.. I U J 11 1 II U nAl.ll FAlJ/m A? Usi«S>MnA«l.., in het lokaal van den Heer 8. BROM MER, door de Rederijkerskamer „DE EENDRACHT" aldaar, op Zondag 19 April '08 Opgevoerd zullen worden looneelspel in 2 bedrijven, door W. MET8. Blijspel in 1 bedrijf door E TIMMERMAN Blijspel in 1 bedrijf, door ANTOME. Na afloop v rij Bal. De entrée is verschuldigd voor de geheele localiteit. Na 9 uur wordt niemand meer toegelaten Plaatsen te bespreken bij H. Dirck- mann tegen 10 cent extra, a contant. KERKBOEKEN. TRAPMAN Co. zullen dulden op de Landerijen, bij hen in gebruik. KAAN Co A VI88ER. Jb WAIBOER. J. KI8TEMAKER. WieriDgerwaard. en Manufacturenzaak. Uit de hand te koop: Een goed beklante HERBERG met twee Biljarts, Vergaderzaal, waar vele vergaderingen van Polders enz worden gehouden, Kolfbaan en Door- rijdstal. alles met gasverlichting Flinke broodwinning Franco brieven lett. A No. 85, bureau van dit blad zwarte Merrie, aftaudsch, bij J. DE BOER Jbz Verlengde Kleiweg, Anna Paulowna V erkrijgbaar: fMItt ^jaihautr fit |jï.-l§. ^aaiboonen, Witte, Bruine en Citroen. Aanbevelend, Jb. GOVERS, Molenstraat, Schagen Te koop: item «oliede, fcoed beklante - pn j op een welvarend dorp in Noord Hol land. Br. fr. lett. 8, bur. v. d blad. Te koop Inlichtingen aan het bureau van dit blad. afgekondigd werd. dat 'ruen. zoodra zulk een vogel geschoten was. gaarne te Rossitten daarvan kennis zou krijgen en als bijzonderheid wordt daaraan toegevoegd, dat een paar dagen geleden men bericht kreeg, dat zoo'n geringde ooievaar in Zuid-Afrika was geschoten, on getwijfeld merkwaardig, omdat men niet wist dat de noordelijke trekvogels den evenaar overgaan. Dal waar merken van trekvogels dateert evenwel niet van het vorige jaar, want de Duitsche Ornithologische ,Ver- eeniging vestigde reeds een zeven- of achttal jaren ge leden een waarnemingsstation aan de Oostzee te Ros sitten. met steun van de Rijksregeering. In Septem ber 1903 richtte zich de genoemde Yereeniging tot verschillende ornithologen in onderscheidene landen, waarin werd medegedeeld ,.Het waarnemingsstation te Rossitten zal in den herfst dezes jaars een aanvang maken met een reeks prae- tische proeven (waarvan dus de bovenstaande één is),, die. naar het zich laat aanzien, zeer belangrijke ver klaringen kunnen geven ten aanzien van eenige nog vrij duistere vragen omtrent den vogeltrek, zooals rich ting en snelheid van dezen. Gelijk in wijderen kring wel bekend zal zijn worden in eiken trektijd. herfst en voorjaar, op de Koerische Nehrung honderden, isoms duizenden kraaien met netten gevangen, die den zeer armen bewoners van het land tot voedsel strekken. Van deze vogels zal nu een groot aantal gemerkt worden door middel van een ring, die om een poot wordt bevestigd en met een nummer en het jaartal voorzien wordt, waarna de gevangenen onmiddellijk in vrijheid gesteld worden. Het bemachtigen van deze gemerkte vogels zal reeds tot interessante gevolgtrek kingen kunnen leiden en de proef zal gedurende ver scheidene jaren en op zoo groot mogelijke schaal wor den voortgezet. Wanneer wij dan honderden, of. indien de middelen van het station het veroorlooven, dui zenden gewaarmerkte kraaien in Duitschland en de aangrenzende landen hebben, is het mogelijk dat de proef geheel nieuwe gezichtspunten over ae uitbreiding eener vogelsoort opent en verklaring biedt omtrent de veel besproken vraag van den ouderdom der vogels. Zonder ondersteuning in den ruimsten kring kan de proef echter geen vruchten dragen. Daarom doen wij aan alle jagers, houtvesters, landbouwers, vogelliefheb bers, tuiniers, kortom aan iedereen het vriendelijk ver zoek bij het bemachtigen van vogels op de pooten te willen letten, en mocht zulk een poot met een ring voorzien zijn, dit lichaamsdeel af te snijden en toe zenden aan„die Vogelwarte Rossitten, Kurische Neh rung, Oostpreussen." Alen wordt verzocht vermelding van juisten datum en zoo mogelijk ook het uur van bemachtiging, ter wijl alle uitgaven worden terugbetaald enz. De Piropo. De particuliere correspondent van de N. R. Ct. te Madrid schrijft over een heerschende gewoonte, zede piropo genaamd, het volgende, interessant genoeg om overgenomen te worden Er bestaat hier in Spanje een gewoonte, een zede eigenlijk, de „piropo" genaamd, die ik in geen enkel ander land van Europa ooit ben tegengekomen. Den eersten dag van mijn verblijf te Madrid merkte ik het al op. De mannen ik moet zeggen de hee ren, degenen, die met boorden en manchetten loopen bleven in de drukste straten bij het voorbijgaan van eenige dames de vrouwen gaan hier nooit alleen op straat brutaal vlék voor haar staan, zagen héér in de oogen en zeiden dan iets. Wat dit iets was, leer de ik enkele dagen later Vroeger reeds had ik gelezen van een in Andalu- sië heerschende gewoonte, den vrouwen in het voor bijgaan, wat men noemde „een bloem toe te werpen." Deze bloem moest bestaan uit een woord van lof, de zoogenaamde piropo. Ik kan niet anders doen, dan deze ,,pircpo", hoewel vreemd, een weinig vrij, toch aantrekkelijk te vindenwaarom zouden wij den lof, dien iemand werkelijk toekomt, en vooral een vrouw, haar onthouden? Het was een oud volksgebruik, afkomstig uit Anda- lusië, het land der schoone vrouwen, zooals beweerd wordt. Oude volksgebruiken sterven gewoonlijk uit of veranderen van vorm. Helaas, het laatste is met de piropo geschied, vooral te Madrid. In Andalusië is dit gebruik nog ongeschonden ge bleven; daar zegt de mannelijke bewoner tot de ver- korene zijns harten, als zij, van haar moeder vergezeld, hem op straat tegen komt: „Uw oogen zijn zwarter dan de donkerste wouden" „Je bent mooier dan Cuba, en je haar is als het donkerste krip." De AndaLusiër heeft er het geheim van, hij weet dit te zeggen in zijn zuiverste uitdrukkingen, in zijn vloeiendste dialect, en zijn „novia" gaat glimlachend voort, gestreeld en gelukkig. Als zij hem goed kent, zegt zij zacht iets terug: „Je bent een sympatico!" Maar Madrid meende zich te moeten vereuropee- sehen. Deze piropo was te poëtisch voor de „heeren." Het gewone volk vergat dit oude gebruik geheel, de hoogere kasten hielden het in zwang, maar veranderden het. En hoe! Ik zou er nooit toe gekomen zijn, hierover te schrij ven, als de Madrileenscne bladen, met de Corresponden- cia de Espana aan het hoofd, niet zelf er over begon nen waren, 's Lands wijs, 's lands eer, dacht ik. als de Spanjaarden de vrouwen zoo weinig eerbiedigen willen, is dit hun zaak. Wat is er nu van deze piropo en vooral van de "Speaiueke hoffelijkheid geworden. die bij ons zulk een hoogen roep geniet? In plaats van den, volgens oude gewoonte, zacht vleienden, bescheiden toegezwaaiden lof, roept nu de Spanjaard de celibatair van goeden huize, uie een Europeesche opvoeding heet te hebben genoten op straat tegen hem onbekende dames, terwijl hij haar brutaal en onbescheiden lang in de oogen ziet, uit drukkingen toe, zoo pervers, opmerkingen over haar physieke kwaüteiten zoo ongezond gemeen, dat een Hollandsche dragonder er nog van blozen zou, en daar behoort in den t egenwoordigen tijd wat toe Er ger nog, hij vervolgt er haai" mee. Dat is wat er overbleef, of eigenlijk wat er werd van dien eens zoo geliefden piropo. het voortvloeisel uit de Spaansche hoofsch- heid. Niet het volk doet dit, maar de dandy, de jon geman van goeden h.uizede jonge man, die er trotsch op is een Europeesche opvoeding te hebben fsnoten. En niet alleen Spaansche dames worden er de upe van, maar ook Fransche, Duitsche of Engel- sche toeristen, die gewoon zijn zich alleen op straat te begeven in hun eigen land. waar de mannen haar respecteeren. Verstaan de de lage uitdrukkingen niet, waaraan de Spaansche taal zoo rijk is, dan is Heen de brutale blik reeds voldoende haar diep te grieven. Wat is er overgebleven van de beroemde Spaansche ridderlijkheid? Wat zal er overblijven, als dit zoo door gaat? Niet ik ben de eenige. die mij deze vraag stelt, ae Spaansche bladen stellen die vraag hunnen lezers „Wat moet Europa van ons denken gaan?' Ja, waar is die ridderlijkheid nu eet u, hoe de ridderlijke Spanjaard over de Hollandsche \rouwen schreef; de vroegere correspondent van de Correspon- dencia gedurende de laatste Haagsche vredesconferen tie? „De vrouwen zijn er" zoo schreef hij „net mannen, en de Hollandsche mannen net vrouwen!" Dank u! Van die soldaten schreef hij„De Soldaten zijn er als burgers, de burgers zoo stijf als soldaten." Hoe ridderlijk! En de Correspondencia nam dit artikel op. en de Spaansche wereld lachte, want alles werd op die manier belachelijk gemaakt. De tegenwoordige zoo ridderlijke piropo werd tot nu toe in Spanje geduld, (aangezien voor een nood zakelijk kwaad, maar een aangenaam tijdverdrijf ter zelfder tijd,tot een Engelschinan er een einde of liever het begin van het einde aan maakte. Een Engelschinan. die Spaansch verstond, wandelde begin Maart te Sevula met zijn vrouw door de straten. Gewoonlijk zegt de Spanjaard zijn laagheden niet, als er heeren bij zijn. Maar nu zag een dier dandjy's een mooie vrouw met een Engelschman; die zijn zoo gauw niet met het mes, dacht hij; en haar brutaal aan ziende, zei hij een zijner ongezond-vuile uitdrukkin gen. De Engelschman hoort het, draait zich om en neen, hij was werkelijk niet „gauw met het mes." Hij schoot den onverlaat eenvoudig neer. Door de bemiddeling van het Engelsche consulaat werd hij niet in de gevangenis gezet, maar mocht in zijn hotel zijn vonnis afwachten. Hij is vrijgesproken! Nu eerst begint men het noodig te achten er een eind aan te maken. Het is meer dan tijd. Valsche Bankbiljetten. In België zijn tal van valsche bankbiljetten van 1000 francs in omloop. Eerst dacht men, dat het enkele waren, maar langzamerhand wordt het geval onrustba rend. En geen wonder: hoogere ambtenaren zelfs dei- Nationale Bank weten nauwelijks echte uit valsche briefjes te erkennen. Dit weet ik uit goede bron, ook dat er thans nog Islechts een zeventig exemplaren in de Bank binnengekomen zijn, erkenbaar vooral, zoo niet uitsluitend, aan hun volgnummer. Het gaat zoover dat men bij den teehnischen dienst der Bank van oordeel is, dat deze valsche biljetten naar een beter procédé ver vaardigd zijn, dan dat, door den dienst gebruikt en van een Duitsch geleerde tegen duur geld aangekocht. Slechts het papier en de watermerken ervan konden niet geheel al zijn ze 't meesterüjk worden nagemaakt. Zulke nauwkeurige namaak, die groote uit gaven moeten hebben meegebracht, laat een groote ver breiding ondersteUen. Men kan niet gissen hoeveel van dit papier in omloop is gebracht, en het kan nog heel wat duren voor het al in handen der overheid zal zijn, J Tenzij men eindelijk het type in omloop verving door-j het nieuwe ontwerpdal sedert jaren in de laden 1 der Bank op uitvoering wacht. Kroonprins Wilhelui als schrijnwerker. Toen de Duitsche kroonprins dezer dagen wegens een lichte ongesteldheid de kamer moest houden, besloot hij uit tijdverdrijf weer eens aan de draaibank te gaan staan. Dit is nünder vreemd dan het klinkt, wanneer men bedenkt, dat kroonprins Wilhelm het draaien reeds een jaar of tien geleden bij een Potsdamnier meester- schrijnwerker grondig heeft geleerd. Hij liet door den hofmeubelmaker Prachtel een draaibank in het paleis brengen, en begon met noeste vüjt stoelpooten te draaien. Daar de gewenschte elec- j trische aansluiting van den kleinen motor wegens tech- j nische bezwaren niet tot stand was te brengen, zétte ae kroonprins zijn doorluchten voet hoogst eigenhandig op het pedaal om de bank in draaiing te brengen en te houden. Door deze ongewone actie verhit, trok de aanstaande heerscher zijn jas en vervolgens zijn vest uit en zwoeg de als een onvervalschte meubelmaker in zijn hemds- -mouwen en in Hel zweet zffns -HatwcSlJns Obf fle dienstdoende adjudant werd bij het vermoeiende werKje gehaald, en uitgenoodigd. s kroonprinsen voorbeeld te volgen, „en t zich toch ook zoo gemakkelijk mo- i gelijk te maken." Het jongmaatje, dat de draaibank had overgebracht en bij het werk de behulpzame hand bood, was verrukt over de joviale hartelijkheid van den prins, en verliet t paleis, op zijn Duizend-en-één-Nacht-sch met rijke geschenken beladen. 't Is bekend, dat aan liet Pruisische koningshuis de gewoonte bestaat, dat iedere prins een handwerk moet leerea Zoo had wijlen keizer Wilhelm' I ook de meu belmakersprofessie gekozen, en men vertelt, dat de heer lijkste van zijn tabakspijpen 't werk zijner koninklijke handen was. Keizer Frederik leerde het boekbinden, en de thans regeerende keizer, Wilhelm II, is een eerste klas kas tenmaker. Hals toe Twee dezer dagen te Breinen aangekomen stooim- booten van de Norddeutsche Lloyd, de Main en de I Keizer Wilhelm II, brachten meer dan 4000 personen uit New-Vork imede, Waaronder 3400 tusschendekspassagiers. In Maart vertrokken er 4785 landverhuizers uit Bre inen naar zee, in Maart 1907 30.044; in het eerste kwartaal van dit jaar 11.523 tegen 58.121 van 1907. Sterke en sprekende verschillen! Ken oplichter van vorslcljjken bloede. Te Londen werd dezer dagen een 24-jarige Rus sische prins, Sergius Urusoff genaamd, gearresteerd, omdat hij zich te Parijs door bedrog wederrechtelijk goederen had toegeëigend Volgens de Londensche bla den, heeft dit jongmensch reeds een zeer bewogen leven achter den rug In Juni 1907 werd hij te Parijs, wegens diefstal, bij verstek tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij bewoonde met zijn echtgenoote in de Fransche j hoofdstad een prachtig huLs en beweerde over een jaarlijksch inkomen van f240.000 te kunnen beschik ken. Op een goeden dag bleken de vogels echter ge vlogen te zijn; en een huiszoeking bracht aan 'tlicht, dat het grootsche gebouw allerarmoedigst gemeubileerd was. Alleen de vestibule had men vorstelijk ingericht, om dien crediteuren zand in de oogen te strooien. J Madame Urusoff beweert trouwens, een Turksche prin- ses en een nicht van den sultan te zijn. Den 25sten Juli 1904 trouwden de jongelui te .Londen. Men zegt, dat zij de gescheiden echtgenoote van een Turkschen prins j is en uit diens harem ontvluchtte. In de registers van J den burgerlijken stand staat zij geboekt als Cheref Hilmy Guirsdy Zade. 24 jaar oud. dochter van den overleden generaal Zade, vleugel-adjudant van den sul tan. Ze ontvluchtte uit Konstantinopel, als bedelares gekleed, en werd door een goedhartig kapitein meegeno men naar Marseille. Ernstig ongeluk. Aan boord van een der schepen der Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam heeft een ontploffing van carbid plaats gehad, tengevolge waarvan vier man van het machine-kamer-personeel ernstig in het aangezicht werden verwond. De picolo van de studentensociëteit Men herinnert zich, dat er indertijd zware vermoe dens bestonden, dat de picolo van de Studemensocieteit te Amsterdam door gasontploffing het gebouw in de lucht had willen laten vliegen. Naar wij vernemen, zal indien er zich ten minste later geen bezwarende omstandigheden voordoen j geen rechtsingang tegen den picolo worden verleend. („Tel.*) Wit en zwart. Men schrijft uit Amsterdam Groote oploop bij het stadhuis. Het Amsterdamsche publiek kon zich gisteren aan een bijzondere merk waardigheid vergasten. Een neger-kok van een der West Indische booten kwam zich in het huwelijk be geven met een Amsterdamsch meisje. Het paartje zag er „tip top" uit en het feit dat de bruigom wat donker van huid was, deed aan 'smans deftig uiterlijk niets af. Zijn gekleede jas zat hem keurig en zijn boord leek alleen wat witter dan van ons bleeke zonen van het koude Noorden. De oudste. Gisternacht, zoo meldt de 'a-Hert. Ct., om 2 uur over leed de oudste inwoner van Hooge-Zwaluwe C. Dubbel man, in den ouderdom van 104 jaren en 6 dagen. Hij was vermoedelijk ook de oudste bewoner van Nederland. Weelde heeft de tot het einde toe krasse grijsaard, die zich in een goede gezonuheid mocht verheugen en nog tot 't laatst het gebiuik van al zijne zintuigen had, nimmer gekend. Zijn geheele leven was er een van harden, zwaren arbeid, dat daarbij nog dikwijls de bitterste armoede kende. Den 2en herdacht Dubbelman zijn 104 den geboortedag. Spelen met treurig gevolg. Gisteravond hadden te Rotterdam twee jongens zich een lang touw om het lijf gebonden om daarmede andere jongens spelenderwijs te vangen. Op een onverwacht oogenblik, ofschoon tegen hun bedoeling, vingen zij in hun touw twee paarden ge- sDannen voor een vleeschwagen van het abattoir. Tegen zulk een weerstand waren zij echter niet^opgewassen en beiden werden over de straat geslingerd met het ongelukkige gevolg, dat de een den wagen over de borat kreeg en de ander een trap van een paard. De eerste is naar het Ziekenhuis en de ander naar de ouderlijke woning gebracht. Overreden. Een ernstig ongeluk vond gistermiddag te Gestel bjj Eindhoven plaats. Het 4-jarig eenige zoontje van den caféhouder F, Smits liep uit de woning, naar de nabij liggende tram- rails juist toen de tram in aantocht was. Het knaapje werd door de tram gegrepen, met het noodlottig gevolg dat hem het hoofd werd afgereden. Opkomst vlermaanders. De voor korte oefening in te lijven miliciens, lichting 1908, zullen op de navolgende data en uren present moeten zijn De manschappen uit de gemeenten Bergen, Schoorl, Koedijk, Warmenhuizen, Schagen, Barsingerhorn, Haren- karspel, St. Maarten, Anna Paulowna, Callantsoog, Wie- ringerwaard, Helder, Texel, Wieringen, Oude Niedorp, Heerhugowaard, Broek op Langendjjk, St. Pancras, Oud- karspel, Noord Scharwoude en Zuid Scharwoude, den 15 Mei a.s. v.m. 9} uur in het Casinogebouw te Helder. Die uit Winkel, Hoogwoud, N. Niedorp en Spanbroek, den 25 Mei as. om 10} uur v.m. in „Het Park' te Hoorn. O dat stroopen. Bij bet grenskantoor te Heurne (gem. Aalten) heeft een kloppartij plaats gehad tusschen de commiezen en eenige smokkelaars- Een Duitscher wilde namelijk een flesch jenever ons land binnensmokkelen. Hij ontkwam echter en liet de jenever op Duitsch gebied. Toen hij weer de grens overtrok werd hij door de twee commie zen aangehouden, doch tegelijkertijd daagde er ten be hoeve van den Duitscher hulp op, met het gevolg dat er eene schermutseling ontstond, waarbij de commiezen van de revolvers gebruik moesten maken en een zekere Tierink een kogel in de borst kreeg. De justitie te Zutphen heeft zich met de zaak be moeid, en den betrokkene een voorleopig verhoor doen ondergaan. (N. Arnh. Ct.) Indien ge niet kunt eten, kunt ge onmogelijk sterk en gezond zijn. Het is daarom onverstandig de eerste verschijnselen van slechte spijsvertering te verwaarloozen en indien ge zulks toch doet zult ge er voor moeten boeten. Die lichte benauwdheid na het eten zal overslaan tot plotselinge pijn en dat loome, zware gevoel boven Uw oogen gaat langzamerhand over in hoofdpijn die dag aan dag terug keert. Neemt Moeder Seigel's Tabletten Neemt ze nu en ge zult het gevaar keeren. Er is geen voortreffelijker geneesmiddel voor alle ongesteldheden van Maag en Lever, omdat ze een volkomen, natuurlijke werking van de spijsver teringsorganen teweegbrengen. Een proef zal U overtuigen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Prijs Fl. 1.50 per fleschje. GRATIS.—Voor gratis monsterzende men dezen coupon met vermelding van naam en adres aan den hiernevens ge noemden depothouder J. ROTGANS, Drogist, Schagen. Slechts één Monster zal aan elk adres toegezonden worden. leten PAASCHDAG, in de zaal van den Heer P. Rkmpt Zondag Is de entree f 0.50 de persoon, Heer en Dame f 0.75. UITVOERING Isten PAASCHDAG, Aanvang 7} aar. Entree 40 cent. op Donderdag 16 April, te ge ven door de Rederijkerskamer „Anna en Maria Tesse!schade", in de zaal van den Heer D. MAREES wordt door omstandigheden HET BESTUUR. De Advertentie hierover in 't 2e blad geldt dus niet. Terstond gevraagd: bij A. KROON, Timmerman, Obdam. IlinnFRÏE (len PAASCHDAG). Aanvang 7} uur. Entrée 40 cent. Door omstandigheden uit de hand te koop: Te bevragen bij den eigenaar Jb.WINK te Dirkshorn* Te koop i], Aan de fabriek van melkproduoten „Wilhelmina" te Bergen (bij Alkmaar) wordt voor direct gevraagd: een KAASMAKER, P 0., geheel zelfstandig kunnende werken en bekend met het maken van 1 K.G. roomkaaejes. Brieven met opgaaf waar in betrekking geweest en verlangd salaris aan N. S. MODDERMAN, Bergen (N.-H.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 14