Zon da» 12 April 1908 52ste Jaargang. No. 4351 KERSTE BL A l>. Bekendmakingen. Binneolandsch Nieuws. Tweede Kamer. ilitieti Niens- T. ihmit- Lulliiillil Dit nummer bes/aal ui! vijf bladen. GEMEENTE SCIIAGEN. Voorjaars sticrenmarkt. BURGEMEESTER ea WETHOUuERS van Schaeen brengen ter algemeone kennis, dat de voorjaarsstieren- markt zal worden gehouden op Donderdag 30 April a.s. Schagen, den 31 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders van Schagen: H. J. POT. Do Secretaris, ROGGEVEEN. V E RZOEK8 II RIET E V Ier bckomiiig van Jarlit- eu Vischakten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco-verzoekschriften Ur bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunnin gen *ot uitoefening der visscherij met één virchtuig, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstamde en eindigende 30 Juni van het volgenue jaar, en noodi- gen belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zooveel mogelijk, vóór den 30 April e.k. ter Secretarie in te dienen. De bepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan één vischtuig wil uitoefenen van eene groote vischakte moet zijn voorzien, is ingetrokken, zoodat voortaan aan één en denzelfden persoon meerdere kleine vischakten kunnen worden verstrekt. Schagen, den 3 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoem 1: De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. o— De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt bjj deze ter kennis van de ingezjtenen dier gemeente, dat het kohier van de bolasting op beirjjfs- en andere in komsten No. 4 op den 7en April j.1. door den Heer Di recteur der Directe Belastingen te Amsterdam is execu toir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag be hoorlijk acht te gever, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 9 April 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. o OPE\BAIlE VERGADERING van den RAAD der Gemeente Schagen, op Dinsdag 14 April 1908, des voorm. 10 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het aangaan eener geldleening. 3. Vaststelling suppletoire begrooting dienst 1907. 4. Voorstel om de uitvoering derrioleering der Land- bouwstraat in eigen beheer te nemen. 5. Regeling verkoopprijs, enz., van gemeentegrond, en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen, 9 April 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Dirkshorn. Een vijftigtal heeren en YÜf dames hadden zich Don derdagavond naar de kolfbaan van den heer S. Brommer begeven, waar de heer Van Krevelen van Oosterhesselen voor de' Afd. Harenkarspel van den Bond voor Staats pensionneering een propaganda-avond zou houden, met vertooning van lichtbeelden. Door den Voorzitter der afdeeling, den heer F. Sinninghe Damsté bij de vergadering ingeleid, begon de heer Van Krevelen zijn lezing niet op de ellende te wijzen van hen,die na een leven van aanhoudenden en zwaren arbeid,oud en afzijn geworden. De oude werkman,dit is de toestand, komt ten laste van zijn kinderen, wien dit bijna altijd een last is, of hij wordt overgegeven aan de publieke liefdadigheid. Spreker meent dat de oude werkman recht heeft op iets anders, iets beters: waar hu zijn geheele leven zijn krachten heeft gegeven aan de gemeenschap, heeft hij, oud geworden, recht op hulp. Die hulp wil de Bond voor Staatspensionneering den werkman, iedereen, verzekeren door hem toetekennen op een zekeren leeftijd een bepaald pensioen, ten koste van den Staat. Gedwongen Staatshulp dus? Sommigen willen vry- willige verzekering, maar deze heeft overal fiasco ge maakt en men zal eenmaal werkelijk moeten komen tot gedwongen Staatspensionneering, waarbij 't alleen de vraag zal zijn welk sielsel 't Duitsche of Deensche, den voorrang zal verdienen. Spreker is niet voor 't Duitsche stelsel; 't is te omslachtig, te kostbaar ook. Hooger stelt hij 't Deensche stelsel,om zijn grooten een voud vooral, maar dan gewijzigd naar onzen landaard. In ons land hebben, z gt spreker, drie ministers, Lely, Kuyper en Veegens, achtereenvolgens een wetsontwerp ingediend tot verzekering van ouden van dagen en de beweging voor Staatspensioen is daardoor in nieuwe banen geleid. Moge 't pogen spoedig in een daad ver- anderenHoe zal men aan 't geld komen W aar de wil is, is de weg te vinden 1 Verhooging van successie- rechten en pensioenbelasting, zg kannen geld genoeg opbrengen, want geld is er wel in ons landlees maar eens 't bedrag van de nalatenschappen in 1907, of de millioenen die er in een paar weken van dat jaar ver- speculeerd zyn 1 En zullen we dan als er zoo voor ouden van dagen gezorgd is, in 't paradijs zy n Dwaze vraagt Maar gevolgen er van zullen toch zijn: le. Een betere verhouding tusschen bejaarden en hun kinderen. 2e. Vermindering van een groot stuk armoede. 3e. ver mindering van 't aantal werkloozen. Met een opwekking om den Bond te steunen sloot de heer Van Krevelen zijn voordracht,die met de groot ste aandacht werd aangehoord en waarvoor hy de toejuichingen zyner hoorders en den dank des Voorz. in ruime mate ontving. Een paar vragen, door enkelen uit het publiek aan spreker gedaan, werden met de meeste bereidwilligheid beantwoord. Na de pauze had de vertooning van „toapasselyze lichtbeelden plaats, waarna de Voorz. de bijeenkomst sloot nadat hy 't publiek voor zyn opkomst en zyn aandacht dank had toegebracht en den heer Van Krevelen een „tot weerziens" had toegeroepen. Aanvulling Raadsverslag Wieringeu. Het Kohier van den Hoofdelyken Omslag bedraagt totaal 16537.28. Oude Niedorp. Op den 9 April des avonds 7 uur vergaderde de School- vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Oude Niedorp, by den heer Myts to Verlaat. Tegenwoordig slechts 6 van de 38 leden. Na lezing en gcelkouring der notulen, kwam aan de orde le. Rekening en verantwoording door den Penning meester over 1907 08, welke na onderzoek in orde werd bevonden door de heeren A. Mvjts en A. Strijbi.', met een voordeelig saldo groot f 112.39 (goed voor de Amsterdamsche reis, die dit jaar vermoedelijk gehouden zal worden). 2e. Een voorstel van het bestuur, om mot het oog op het kleine aantal kinderen, art. 3 van het rogle- ment, zoodanig te wijzigen dat voortaan het bestuur uit 3 in plaats van 7 leden bestaat, welk voorstel met algemeone stemmen werd aangenomen. Door deze wyziging moest maar één bestuurslid wor den benoemd. Aftreden moest de Secretaris Penning meesier do heer M. Kooyman, welk», op voorstel van den Eere-Voorzitter,denhjor A.Wonder Pz.,by acclamatio werd benoemd. Goedgekeurd werd het voorloopig besluit van hot be stuur, dat leerlingen der herhalingsschool, die 2 winters getrouw de lessen hebben gevolgd, een boekwerk zullen ontvangen. Ten slotte werd het brstuur bereid bevonden om mot een inteekenlyst by de ingezetenen rond te gaan, voor h t as. te houden schoolfeest. Niets meor te verhandelen zyndo werd de vergadering met dankzegging door den Voorzitter, den beer M. H. Woutman-, gesloten. Nieuwe Niedorp. Vrijdagmiddag 10 April 1908 trad te Nieuve Niedorp in de kolfbaan van den heer C. Kooiman een goochelaar op: de heer Mullens uit Alkmaar. 't Was eene kindervoorstelling en de herr Mullens had eerst by de burgerij op eene ljjst laten inteekenen voer dit doel. Ongeveer honderd schoolkinderen benevens de onderwijzers en eenige volwassenen woonden de voorstelling by. riet moet worden gezegd, dat de heer Mullens er zeer goed den slag van heeft, om zulke kleinen te boeien met zyne verrichtingen. De jrugdige toeschouwers staken hunne groote bewondering dan ook lang niet onder stoelen of banken. En ook de orde wist hjj goed te handhaven. Trouwens, de tegenwoor digheid van de onderwijzers werkte daartoe mee, alles liep zeer gezellig af en werd ter afwisseling door 't zingen van een kinderliod ondeibroken. NVieringen. VoOr rekening der leden onzer afdeeling der V. P. N. werden j 1. Dinsdag op de Amsterdamsche eierenveiling gemarkt 2653 eieren. De prijzen hiervoor gemaakt be. droegen van de f3.10 tot en met f4.15 per 100 stuks. kolliorn. Maandag 13 April, 's avonds half acht, vergadert b i den heer Jb. Smit de afdeeling Kolhorn van den Bond voor Staatspensionneering, ter behandeling van den be schrijvingsbrief en ter verkiezing van een afgevaardigde naar de jaarvergadering van den Bond, die op 8 Juli as. zal worden gehouden te Tiel.- Eene vergadering dus, enkel gewyd aan de behande ling van zaken. Laat de leden door trouwe opkomst nu eens toonen, dat zjj belang stellen in den Bond omzijn streven alleen; dat zij niet enkel verschijnen op bijeen komsten, waar men zich vermaakt. Tulpenvelden. De tulpenveldente St. Pancras komen dit voorjaar niet vroeg in bloei, nog maar enkele van de vroegste soorten beginnen de knoppen te openen, zoodat nog maar hier en daar wat kleur op de velden doorschemert Een paar zachte zonnige dagen zou hierin nog wel spoedig verandering kunnen brengen. Andere luiiibuuvvgewassen. Door eenige leden van de verschillende vereenigingen aan den Langedyk en omstreken zullen proeven worden genomen met andere tuinbouwgowassen. Er zullen op onderscheidene plaatsen proefvelden worden aangelegd mot augurken, aardbeien, Amster damsche glasworteltjes enz. De uitvoering staat onder controle van den heer J. G. Hazeloop, Rykstuinbouwleeraar te Alkmaar. De onderscheidene opbrengsten zullen in één hand verzameld worden, waarvoor dan een afzetgebied zal worden gezocht. Wicriugerwaard. De heer J. J. de Boer, vroeger onderwijzer alhior, heeft den 3 jarigen cursus aan de Technische Hooge- school te Mittweida in Saksen met goed gevolg door loopen, waarom hij by het eind examen het diploma ais ingenieur heeft behaald. Wicriugerwaard. Naar we vernemen wordt bjj den heer J. S. aan den Slikkerdyk een belangrijk bedrag aan geldswaardig pa pier vormist: er wordt vermoed dat het gestolen is. Wieringerwaard. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school alhier zyn geplaatst: 1. raej. P. J. C. Kraan, tydoljjk werkzaam te Harenkarspel2 m j A. Groen te Waarland3 G. Plaatsman te Losser. Rurgerbrug. Voor het toelatingsox imen der 1ste klasse van de Bisschopp. Kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk is geslaagd Jan Dapper, leerling der O. L. school te Burgerbrug. Barsiiigerliorn In den afgeloopen winter is van de hier bes aande „Volksbibliotheek" van D. O. G. gebruik gemaakt door 81 personen, die zich als lezer of lezeres hadden opge geven. Met behulp van eene geringe contributie, en soms door s;henking, wordt de bescheiden boekverzameling onderhouden en elk jaar een weinig uitgebreid. St. Pancras. By de lichting van de Spaarbank der Openbare lagere school bleek aan Commissarissen, dat in het eerste kwartaal van dit jaar 1 84,08 door 28 spaarders was ingelegd. II -t Leerlingwezen in West friesland. Donderdagavond j.l. sprak de heer Schuitemaker,ge» moenteopzichter te Medeinblik over dit onderwerp voor eeme vergadering van vaklieden en belangstellenden, belegd in de kolfbaan van den heer P. Rempt te Kolhorn. Aan de hand van oen rapport, opgesteld door den heer Bruinwold-RiedeL, algemeen secretaris der Mij. tot Nut van 't Algemeen, deelde de spreker mede, hoe sedert 1892 in de provincie Drente het leerlingwezen is geregeld op initiatiel van Mr. Smeenge, lid der Twee de Kamer onzer Staten Generaal. De aldaar opgerichte vereoniging stelt zich ten doel bovenal de practische opleiding van leerlingen bij de voornaamste handwerken te bevorderen. Hiervoor sluit zij contracten met goede bazen, die de leerlingen in hunne -werkplaatsen opnemen en met de ouders of voogden van 'den leerling. De leertijd ijs bepaald op 3 jaren, met een half jaar proeftijd, waarna de vereeniging beslist, of de leer ling de geschiktheid bezit om het gekozen vak aan te loeien. Van de vereeniging ontvangt de baas, die den leer ling opleidt, het eerste jaar eene vergoeding van f 45, het tweede jaar van 135, het derde jaar van f 20. l>oorgaans ontvangt de leerling het eerste jaar een week loon van. f 0.50, het tweede van f 0.80. Telken jare wordt er eene tentoonstelling georga niseerd van voorwerpen, door den leerling vervaardigd, waarna prijzen worden uitgeloofd om de ambitie aan te wakkeren. In de provincie Drente werkt deze vereeniging nu reeds 16 jaar met de beste resultaten. Zij wordt ge steund door eene rijkssubsidie van f 4000 jaarlijks, eene provinciale subsidie van 35 pet. van alle onkosten, door bijdragen van gemeenten en particulieren. Iets dergelijks is beproefd op Voorne en Putten, doch piet -minder bevredigend resultaat, zeer zeker door te enge omgeving, steiiig ook door de oprichting eener ambachtsschool te Brielle. In West-Friesland is sedert eenigen tijd eene soort gelijke vereeniging opgericht, die reeds 400 leden telt «n als de Drcntschö zich zal wenden tot Rijk, Pro vincie en Gemeenten om financiëelen steun. In onder scheid met hare oudere zuster zal zij haar arbeidsveld ook uitstrekken pver het stucadoren, het banketbak ken, het zadelmakon, en het stoffeeron. Verder wil zij niet enkel voor practische vorming zorg dragen, door hare pupillen in de werkplaats van degelijke bazen te doen opnemen, onder voortdurend toezicht van een directeur, doch tevens wil zij zor gen voor een flinke theoretische opleiding door in groole afdeelingen cursussen te openen, waar onder wijs zal worden gegeven in voortgezet rekenen, vlakke meelkunde, hand- en vakteekenon, schilderen enz., aan welke cursussen dc leerlingen verplicht zijn deel te nemen. De practische leertijd zal 5 jaren bedragen. De eerste drie zijn verplichte jaren en de laatste twee stelt de vereeniging zich meer speciaal ten doel te zorgen, dat de leerling bij een kundig patroon wordt geplaatst. De. (3 practische leertijd eindigt in ieder ge val met het bereiken van den 18-jarigen leeftijd. De theoretische vorming is aan geen leeftijdsgrens gebon den. De oprichters stellen zich zelfs voor, dat vele oudere vaklieden en bazen van sommige kssen zeer gaarne gebruik zullen maken. Verder wenscht de vereeniging, misschien gesteund door de Mij. tot N. van 't Alg., eene vakbibliotheek te stichten. Werkend lid der vereeniging kan ieder worden te gen een jaarlijksche contributie van minstens 1 gul den. Een donateur betaalt f2.50. Het hoofdbestuur zal worden gevormd door uit elke afdeeling één lid hiervoor aan te wijzen. Na deze inleiding werden enkele inlichtingen gevraagd, waarna bijna alle aanwezigen toetraden als lid en eene afdeeling BarsingerhornKolhorn weid opgericht. Als voorloopige bestuursleden werden aangewezen de hee ren A. Droog en G. Strijder. De nieuwe afdeeling zal vergaderen te Kolhorn bij den heer P. Reinpt op Vrijdag 24 April 's avonds te half acht. Te Barsingerhorn bij den heer Sclveringa op Woens dag 29 April op het zelfde uur. Waar ook in onze provincie het leerlingwezen stel lig in vrij treurigen toestand verkeert, wenschan wij der nieuwe vereeniging alle succes en wekken vak lieden en particulieren gaarne op tot haar toe te tre den. Winkel. Ledenvergadering van de Grocntevereeniging „Winkel" op 7 April 1908, des avonds 7 uur, ten huize van den hoer C. Kieft. Tegenwoordig zijn 17 leden. De vergadering wordt geopend door den voorzitter, den heer J. Koomen H.z. De notulen van de vorige ledenvergadering wor den gelezen door den secretaris, den heer L. Koel man en met dank aan dezen voor de juiste s imenstelling, goedgekeurd. Er wordt besloten het marktgebouw in het najaar weder op de gewone voorwaarden te ver huren. Het marktgeld blijft bepaald op 3 pet. Aanvoerders, niet zelf ter markt aanwezig, vóór den verkoop van wier waren liet Bestuur zal zorg dragen, betalen 4 procent. Namens de- commissie voor den proeftuin be staande uit de heeren T. Beumkes, A. Slooves Kz en G. de Leeuw, brengt laatstgenoemde verslag uit, waar uit blijkt, dat de ontvangsten voor verkochte fram bozen, aardbeien, slaboonen en bloemkool heblien be dragen f27.45 en de uitgaven aan arbeidsloon f35.08 en dat de Rijkssubsidie ditmaal is uitgekeerd in den vorm van vruchtboomen in struikvorm, ten getale van 22. Subsidie in geld bovendien kon niet worden ver strekt, blijkens de opgave van den heer Rijkstuinbouw- lceraar te Alkmaar. De heer H. Dekker brengt verstag uit namens de commissie voor de vruchtenteelt, waaruit blijkt dat dc besproeiing der vruchtboomen met bordeausche pap alle aanbeveling blijft verdienen. De heer Beijneveld doel verslag van 'tdcor hem met de heeren W. AmelsenP. lloningh ingesteld onderzoek naar de rekening en ver antwoording van penningmeester en marktmeester en concludeert tot goedkeuring. Daar de financieele toe stand niet al te rooskleurig is te noemen, stelt hij verder voor bij de gemeente eenige subsidie aan te vragen. Het algemeen belang acht de spreker zoo groot dat hij aan de inwilliging van het verzoek niet meent le mogen twijfelen. De aanwezigen zijn het blijkbaar met hem eens en er wordt besloten voor 1908 eene bijdrage van f 50 te vragen, mede op grond van het feit, dat op de indertijd aangegane obligatoire leening, nog eenige. niet opgeëischte rente valt le voldoen. De boekhouder- marktmeester, de heer L. Koelman en de afslager keurmeester, de heer D. Slooves worden bij acclama tie herbenoemd. Zij verklaren die herbenoeming aan le nemen, evenals Wet aftredend bestuurslid, de heer J. Dekker, als bestuurslid herkozen met den heer C. Meurs, aan welken laalstgenoemde niet op de ver gadering aanwezig, zal worden kennisgegeven. In 1908 zal geen tentoonstelling worden gehouden, doch eene collectieve inzending vanwege de vereeniging zal plaats hebben op de landbouwtentoonstelling te Texel. De heer Porto eerelid der vereeniging acht een onderzoek gewenscht omtrent emballage, die goed koop en eenvoudig is en met de waar kan worden verkocht. Een onderzoek daaromtrent wordt aan het Bestyur opgedragen. Het salaris voor het innen der contributie wordt be paald op f6. Onder dankzegging aan allen, die voor de bevor dering van den bloei der vereeniging het hunne heb ben bijgedragen, wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Het Yischwetje, hoe belangrijk ook, is in de behan deling typisch vervelend. Geen enkel incidentje doet zich voor; de juristen zajn bijna voortdurend aan het woord en draven door over dingen waarvan een gewoon mensch de belangrijkheid niet kan inzien. Waren dit nu nog interessante onderwerpen, dan ging alles goed; maar wettenzifterij is een duffe liefhebberij. De mi nister de heer TALMA, heeft het hatuurlijk daarbij niet erg gemakkelijk, omdat hij zelf geen jurist is en om dat het een ontwerp is van minister Veegens, door hem overgenomen. Z. E. geeft dan ook maar zooveel mogelijk toe. Zoo bij voorbeeld, toen de heer v. STY RUM bij amendt. voorstelde voor ieder beding, waarbij vischrecht van iden eigendom van het water wordt afgescheiden, nietig te verklaren, vroeg de minister of het niet beter was te spreken van „zakelijk of heer lijk recht." De heer v. Styrum echter achtte deze toe voeging uit „technisch-legislatief" oogpunt minder ge wenscht en daarom nam dan de minister het amendt.-v. Styrum over zooals deze jhet had ingediend. Hier was het |dus niet do minister, doch den heer v. Styrum, die leiding gaf. Nog een paar amendementen van de h.h. v. DOORN en van den heer VAN DE VELDE werden na ta melijk langdurige bespreking ingetrokken. De eerste wilde de schepen door Buitenlanders uit gerust, ais Nederlandsche schepen beschouwd zien. De minister wees er o>p, dat van de 1427 zeevisschers- schepen slechts zeer weinige door de buitenlanders uit gerust worden en houdt vast ook voor die enkele bui tenlanders aan zijn voorstel om te eischen, dat zij hunne kantoren ten minste hier gevestigd hebben. De heer v. DOORN, die namens de oommissie van rapporteurs sprak, legt er zich bij neer. De heer v. d. VELDE wilde behalve de voorgestelde keuring van Rijkswege van gekaakte haring ook een gemeentelijke keuring toestaan. De minister echter is van oordeel dat we in het buitenland niet een markt moeten zoeken voor haring uit Maassluis of Vlaardingen, maar voor onze Hol- landsche haring en wijst er op dat thans in het buiten land zeer geklaagd wordt over de verpakking. Daarin kan de Rijkskeuring verbetering brengen. De heer v. d. VELDE trekt zijn amendt. in, maar verzoekt toch, dat bij het vaststellen dezer zaak met de gemeente besturen overleg zal worden gepleegd. De behandeling der vischwet wordt gestaakt om ge legenheid te hebben eenige andere zaken af te doen. De wetsontwerpen op de instelling van een Con signatiekas en de Bolerwet worden goedgekeurd. Zoo ook een aanvullings begrooting op Hoofdstuk II. Er zijn zooveel lintjes uitgedeeld in 1907, dat het sedert 1893, jaarlijks uitgetrokken bedrag, onvoldoende bleek. De begrooting wordt goedgekeurd Een zekere W. Kloeke, te Haarlem, milicien, is ern stig ziek geworden tengevolge van zijn inlijving als soldaat, niettegenstaande advies van zijn geneesheer om dat niet te doen. De heer BLOOKER keurt het zeer af, dat de militaire dokters geen rekening houden met het advies van den burger-geneesheer, meent, dat deze militaire dokters, die een verkeerde diagnose stelden, de schuldigen zijn en wil het jonge mensch een blij vende tegemoetkoming verleenen. De commissie van onderzoek kan hiermede niet sa mengaan. De milicien is vrijwel hersteld, moet alleen ;chadelocs gesteld worden voor zijn gedwongen wer keloosheid en doktersrekening. Daarmede gaan ten slolte allen accoord. Het blijkt nog dat ae keuring in ons land zeer slap is en dat de militiewet en de reglementen daarvan de schuld dragen. De minister zal zien hoe er verbetering in te brengen. Onder de zaken, waaromtrent conclusiën der com missie van inlichtingen zijn ingekomen, welke conclusiën alle worden goedgekeurd, is er eene die een eigenaar dig licht werpt op het soldatenleven in de kazerne in verband met de discipline Een zekere ALBERTS is 3 jaar in militairen dienst geweest en heeft in dien tijd 37 straffen gehad. Men zou zoo zeggen niet zoo iemand behoeven we niet al te veel medelijden te hebben. Wie zich zoo gedraagt heeft geen recht van beklag meer, zou men zeg gen. Toch heeft Alberls' vader aanleiding gevonden zich te beklagen over het „pesten" dat zijn zoon moest ondervinden. Had 'dieze zijn beklag anders gesteld, dan zou de conclusie der commissie misschien anders geluid heb ben. Dit bleek duidelijk uit de woorden van den voor zitter. den heer LIMBURG; de commissie onderzocht of Alberls inderdaad „gepest" was en kan dat niet inzien. Wel is hij eenmaal onrechtvaardig gestraft; na- Jat hij, 3 maand detentie had gehad, mocht hij daarna niet gewapend verschijnen op straat tengevolge lier straf, zooals men zei. Inziende, dat dit onjuist was. veranderde zijn chef dit later met te zeggen, dat hdjK l maand geleden dikwijls te laat thuis was gekomen. Alberls nam daarmede geen genoegen, wond zich op en kreeg dientengevolge nog meer straffen, ging naar de klas van discipline enz. Doh eer THOMSON trok de partij van Alberts. In militairen dienst mag men zich niet opwinden, maar men moet toch niet iemand veroordeelen die dat wel •loet. Dat is dikwijls een kwestie van temperament. Deze Alberts was door zijn temperament ongeschikt voor den militairen dienst; in het militaire leven moet het grootste onrecht met gelatenheid gedragen worden. .De heer Thomson verhaalde uit zijn eigen loopbaan hoe hij als kapitein met 14 dagen arrest door zijn kolonel gestraft werd op grond van een achttal aantijgingen, die die door het Hoog Militair Gerechtshof voor v a 1 s c h werden verklaard. Toch heeft dezelfde kolonel, die op 't momenf in ie termen valt generaal te worden en dus bevel zal kriigen ever 50.000 Nederlanders, het achttal valsche aantijgingen in den geheimen conduitestaat van den heer Thomson gezet. Inderdaad ergerlijk, maar de heer Thomson vergist zich als hij meent, dat zulke feiten en benoemingen alleen in het militaire plaats vinden. Zeer juist was zijn conclusie, dat Alberls uit den dienst had behooren verwijderd te worden, alvorens al die ellende met hem had plaats gehad. Dc minis ter beloofde le zullen overwegen in hoeverre het in doï ockomst mogelijk kan gemaakt worden, jongelie den, die voor militair ongeschikt zijn gebleken, van hun aangegane verbintenis te onlslaan. Dit is hel eenige practische resultaat van de zaak. De conclusie, den minister dank te zeggen voor de

Schager Courant | 1908 | | pagina 1