srrsïïdff s™"o»"" Uitgevers: TRAPMAN Co. Honderda* 30 April 1908 52ste Jaargang. No. 4356 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. lnterc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Buitenlandscb Nieuws. Plaatselijk Nieuwe Bianenlandscb Nieuws. CHAGER klmin Nieuws- COURANT Aimnitic- LuüniUil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËNtïin het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3. Afzonderlijke nummers ADVERTENTIËN van Franco per post f 3.60. 5 Cent. 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. GEMEENTE SCHAGEN. (o>- Verzoekschriften ter bekoming van Jacht en Vischakten. Burgemeester en Wethouders van Schagen nnodigen belanghebbenden nogmaals uit bovengenoemde ver zoekschriften vóór of op den 30 April a.s. ter secretarie in te dienen. Schagen, den 25 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. o Vannitte van verhuizing binnen de Gemeente. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig met het oog op het verzuim be trekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij ver huizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen jn herinnering het bepaalde bij art. 5 van de politie-ver- ordening dezer gemeente, luidende als volgt: „Ingeval van. verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te wor den kennis gegeven ter Secretarie der gemeente, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen, door het hoofd van dat Voor afzonderlijk levende personen door hen zelf, Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar personen onder eenig bestuur te zamen wonen, door de bestuurders dier inrichtingen. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste een gulden. Schagen, den 23 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J POT. o llerijk van Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze Gemeente zal plaats hebben in het lokaal van den heer J. Vader Az., „Het Noordhollandsch koffie huis" aldaar, op Maandag, den 11 Mei des voormid dags van 9 tot 12 uur, op Dinsdag den 12 Met, op Woensdag den 13 Mei en op Donderdag den 14 Me*, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur. Voorts wordt het navolgende onder de aandacht dei belanghebbenden gebracht: lo. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toestand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is; 2o. dat de onderdeelen van het Gram (Milligram gewichten) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministerieele beschikking dd. 23 Mei 13'-. No. 180, afd. 12 Nijverheid, uitsluitend aan het Uk- kantoor in de standplaats kunnen worden geverifieerd; 3o. dat onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief; 4o. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereis elite ijkmerk zijn voorzien en dat de afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijvem op de plaatsen in artikel 11 dei IJkwet aangeduid; 5o dat, volgens Ministerieele beschikking van den 18 October 1907 het goedkeuringsmerk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter r in den gewonen schrijf vorm 6o. dat zij, die verzuimen hunne maten en gewich ten bij den IJker, tijdens diens verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten nog aan het IJkkantoor te Alkmaar ter herijking moeten aanbieden en wel op 15, 16, 22, 23, 29 en 30 Mei, 5 6 12 en 13 Juni. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het ijkkantoor te Alkmaar opgeheven. Na dien datum kunnen belanghebbenden maten en gewichten ten herijk aanbieden aan het ijkkantoor te Amsterdam. Voorts worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat de maten en gewichten op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischta stempelmerken, en dat het laatst-geplaatste goedkeurings merkgedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Schagen, den 28 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Portugal- T^en Koning Miguel afgezet en verbannen werd was hij genoodzaakt alle kleinodiën achter te laten, hij bezat, kroondiamanten, gordels, ponjaarden, saI, alles met juweelen geïncrusteerd, colliers, arm enz. tot een waarde van 10 miiüoen francs. Uez juweelen, 'nationaal eigendom, werden bij ac gcesehe bank gedeponeerd. .„.„l. Eenigen tijd geleden nu begon de republikeinse! pers een campagne om aan te toonen dat sommigi dezer kostbaarheden verkocht waren oni in ae Be hoeften der koninklijke familie te voorzien. Koning Maiiuel beval inventarisatie en werkelijk is gebleken dat een prachtig ceintuur met diamanten en robijnen liezet en een paarlen-collier verdwenen zijn ter waarde van 3.750.000 francs De directeur van het koninklijk huis verklaart aai liet gouvernement over die voorwerpen beschikt neen. De Portugeesche Rank ontkent het feit evenmin, maai beweert ae te hebben uigegeven op door d© regeering goedgekeurde koninklijke orders. Om een publiek schandaal te vermijden heeft koning Manuel den minister van Einanciën Espregneira ten paleize ontboden om de juiste waarde dér verdwenen kleinodiën te bepalen. De koning wil deze som der natie teruggeven. Zelfs onder de republikeinen wordt dit nobele voor nemen gewaardeerd. China en Japan. De verhouding tusschcn Japan en China is nog verre van vriendschappelijk. De boycot van al wat uit Japan komt de Japansche goederen niet het minst, gaat maar steeds voort. De schade is voor Japan reusachtig. Japan heeft nu zes oorlogsschepen naar China ge stuurd. Deze varen langs de kust. En deze demon stratieve tocht verwekt een geduchte opgewondenheid. Van waar de vloot kwam weet men niet; waarheen zij gaat nog minder; hoe dit afloopen zal wanneer dc Japanners een incident uitlokken minst van al. De douane vermoedt dat het eskader van de Pescadores kwam; het eerst verscheen het voor Amoy, thans wordt het voor Kanton verwacht. De beweging in de pro vinciën Foekian en Kwantoeng is groot; de inlandsche bladen schrijven, dat geen vloot, hoe krachtig ook. de menschen dwingen kan, de goederen te koopen, die zij niet noodig hebben. Poogt Japan langs dezen weg de regeering te Peking te dwingen, den boycot tegen te gaan men moet dit opmaken uit de officiëele waarschuwingen die van daar komen dan zal dit wel niet veel baten, daar de centrale regeering tegen1 over zulk een machtige en bovendien in alle opzichten ordelijke en «vettige beweging niets vermag. Ook te Hongkong wordt de boycot krachtig bevorderd. Overal teekenen Chineezen een stuk, waarbij zij zich verbin den tot medewerking op straffe van een boete van 200 dollars voor elke overtreding, het aanplakken van hun eigen naam en die van hun vader en grootvader aan de openbare .straat als verraders en schrapping als lid van hun gilde. Dit stuk is zoo voorzichtig ge steld, dat het woord boycot van Japan er niet in vermeld wordt. Het is onderteekend door 190 van de voornaamste handelshuizen in Hongkong, Kanton, Sin gapore, Pinang, Sjanghai, Rangoen, Amerika en Austra lië. Men verbindt zich geen Japansche goederen te koopen, geen Japansche verzekeringspolissen aan te nemen, geen remises over te seinen voor Japansche banken, geen ladingen te verzenden met Japansche schepen. Aangevers van een overtreding krijgen de helft der boete. De boycot zal zoo lang duren tol Japan verontschul digingen maakt en iedereen bevredigd is, dat recht is gedaan. Welk een eendracht onder een geheele bevolking! Te Hankow en andere plaatsen in het binnenland: weigeren de Chineezen zelfs Japansche munt of bank biljetten. Tevergeefs protesteerde graaf Hayashi te Peking, van waar juist kort geleden pogingen uitgingen om de kooplieden te bewegen, alleen biljetten van Chi- neesche banken aan te nemen en waar in dit opzicht de beweging dus zeer gelegen komt „De Japansche handel begint den invloed van den boycot geducht te ondervinden. De Kamers van Koop handel te Tokio, Jokohama, Nagojo, Yokkaisji, Kioto, Osaka en Nagasaki openden Zaterdag een vijfdaagsch congres tot het beramen van maatregelen tegen den bovcot die den geheelen Japanschen handel begint te verlammen. Indien de conferentie gehoor geeft aan de vertoogen van de Japanners in China zal zij bedek- teüjk de agressieve houding van de regeering te Tokio tegenover China afkeuren. Men geeft zich in Japan zeer wel rekenschap, dat de antipathie welke van den boycot oorzaak was, diep geworteld is. En dat zij de Japansche scheepvaart en handel te gronde dreigt te richten. met het zangkoor. De bedoeling van Euphonia is, met dit laatBte mede te werken, om het den heer Fagel mogeljjk te maken, zich hier niet voor enkele dagen ner week, maar voor goed te vestigen. Onze teekenschool. Zondag had in het lokaal „De Beurs" alhier de jaar- Ujksche tentoonstelling plaats van teekeningen vervaar digd door de leerlingen van den wintercursus in het hand- en bouwkundig teekenen van de Vereeniging tot bevordering der bouwkunst voor Schagen en Omstreken. Behalve het werk der leerlingen, dat de duidelijkste sporen droeg van den ernst waarmee velen de lessen hadden gevolgd, waren er ook heel wat teekeningen ter opluistering ingezonden. Met ingenomenheid vermeiden we van deze de waterverfteekeningen van den heer F. J. Gielen, die dezen winter voor het laatst aan den cursus als onderwijzer verbonden is geweest. Op de kunst en het kunnen van dezen onderwijzer gaf zijne afzonderlijke inzending een aardigen kijk. Als gewoonlijk reikte de voorzitter der vereeniging, de heer W. Roggeveen Cz met een toepasselijk woord en een krachtige op we- king tot het trouw en druk be zoeken der zoo nuttige teekenschool, aan de beste der leerlingen diploma's en prijzen uit. Handteekenen 1ste leerjaar, P. Zwaag, lste prijs2de - Winkel. Bij besluit van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is een aan tuberculose lijdend rund van J. Bijl en een van A. Amels door het Rjjk overgenomen. Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht. De samenkomst van den Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht, die op uitnoodiging van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht van 15—20 Juni a.s. zal worden gehouden te Amsterdam, zal op Zondag 14 Juni te twee uur worden ingeleid met een gods dienstoefening in de Groote Walen Kerk aldaar, waarbij hoopt voor te gaan dr. Anna Shaw uit Philadelphia. Wieringerwaard. Vrjjdag 1 Mei a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer P. Stadt te Wieringerwaard als hoofd eener school optrad. Hij begon zijn loopbaan te Rustenburg, was later werkzaam te Schagerbrug en vanaf October 1899 te Wieringerwaard in functie. Van een cel, die een hel is. Het schijnt regel te zijn, dat in onze gevangenissen met 1 April opgehouden wordt de cellen te verwarmen, onverschillig welke temperatuur die grillige maand geeft. Er is in de laatste dagen in die gebouwen dan ook leerjaar, D. Raat, lste pi ijs, L. Roggeveen 2de prijs3de i leerjaar, G. Bregman te Kalverdyk en G. Rentenaar, 'heel wat koude geleden; iemand, die deze week ontsla- einddiploma's. 8©n was (hij had 10 dagen gezeten), verklaarde ons, dat Bouwkundig teekenen; lste leerjaar, J. Blok, lste, '~x „Euphonia." De gemengde zangvereeniging Euphonia had door verschillende omstandigheden in het afgeloopen winter seizoen nog geen uitvoering kunnen geven. De ziekte en later het overlijden van den heer Schouten, hadden een uitvoering onmogelijk gemaakt. In den heer Joh. Brands van Den Helder had de vereeniging een plaatsvervanger gevonden en het was onder de leiding van dezen tijdelijken directeur, dat Euphonia zich den laatsten tijd had bekwaamd en Zondag avond de uitvoering gaf. Het spreekt vanzelf, dat het svi.rk van zulk een nieuweling, meteenige nieuwsgierigheid wordt tegemoet gezien, en dan geloof ik zonder eenig voorbehoud al dadelijk te mogen zeggen, dat de heer Brands niet de man-is dien Euphonia behoeft. Het koor gaf een uitvoering lang zoo goed met ais vroeger, de zang was van dien aard, dat alles den stempel droeg, dat de dirigeerstok, hier niet was de staf eens aanvoerders, die begeestering wekt. Er kon van een eigenlijke leiding niet gesproken worden, de dames en heeren zongen veelal op eigen houtje er goedmoedig op los en zo brachten het zonder al te groot gekraak aan het eind. Vooral in den Psalm 122 van Sweelinck was het ver rassend om op te merken boe de verschillende partijen nog gelijk aan hot eind kwamen. Dat gaf een zucht van verlichting. Van de verschillende nummers zal ik maar niets zeggen, alleen voor mej. Imhulsen een complimentje dat zü de solt in „Het Bouquet hef heeft gezongen. Mejuffrouw M. de Veer heeft op zeer zorgzame en on dersteunende wijze enkele zangnummers begeleid. Tot afwisseling begon het concert met een ouverture voor piano (vierhandig) van Auber Het instrument waarop het tweetal gedoemd was te spelen, was ver schrikkelijk, en zoodoende ging er veel van het goede verloren. Volgend maal neme men maar eens revanche. En dan zong nog eenige liederen mejuffrouw Ruich— Krens sopraan, een dilettante uit Alkmaar. Deze dame hoeft een heel mooie sopraan, en zii wist in verschillen de liederen veel genot te verschaffen. Wanneer haar voordracht nog wat kon winnen, zou haar zang veel meer waardeering vinden Zij legge zich daar vooral op toe z*Ü heeft te mooie stemmiddelen om er niet wat moeite voor over te hebben. Bal na! Er waren niet veel belangstellenden. Aan ons verslag over het concert van Euphonia kun nen we nog het volgende toevoegen betreffende de ver- eeniging als zoodanig Dinsdagavond vergaderde deze v n 1 omdat van den tydelyken directeur, den heer Rrands het verzoek was ingekomen, ontheven te vvor den van deze functie. De heer Brands wenschte den nins.latravond voortaan weer liever vry te hebben. Aan Funhoihtas bestuur werd opgedragen den heer Brands S e danken voor de bereidwilligheid waarmee h^de vereeniging wel had willen büstaan en den nieuw bi) de vereenigmg Harmonie, den heer Fagel, prijs, S. Knuwer en T. Boonacker, 2de prijs, C. Ouds hoorn, Joh Molenaar te Kalverdyk, C. de Wever vol gende pryzen; 2de leerjaar, C. Masereeuw, lste prijs, P. Grin te St. Maarten, 2de prüs, A. Zander te Schagerbrug 3de en W. Voorman; 3de leerjaar, J. Jaspers te Zijde wind einddiploma, E. Spreeuw, 2de prüs; 4de leerjaar, D. Dam, einddiploma. De meergevorderde N. Wagenmaker, die reeds eind diploma heeft, kreeg eene eervolle vermelding. Alleen bp de niet-plaatsgenooten vermeldden we in deze lüst de gemeente hunner inwoning. Na de uitreiking der prijzen en diploma's werd de jaarvergadering der Vereeniging gehouden. Wel moet 't vertrouwen in het bestuur dezer corporatie groot zün, want telken jare zien we, als nu, van de by'na 50 leden er maar hoogstens 10 ter vergadering. Een enkelen keer mocht het bezoek toch wel eens wat grooter zijn. Is het niet om de bü'na elk jaar ge- lükluidende agenda, dan zü het toch uit waardeering voor het altyd üverig bestuur. De notulen van den secretaris, den heer F. van der Kamp, werden onveranderd goedgekeurd eu eveneens diens zaakryk jaarverslag, waaruit bleek, dat de veree niging thans 46 leden telt één minder dan het vori ge jaar en dat er 26 leerlingen den teekencursus 1907/*08 volgden, van wie 18 het bouwkundig- en de overigen het handteekenen. De rekening en verantwoording van den penningmees ter, den heer C. Visser Az., nagezien en in de volmaaktste orde bevonden door de heeren Jb. Koster en M. Visser, wees een ontvangst aan van f 387.65$ bü eene uitgaaf van f 339.70; batig saldo f 47.95$. Onder de ingekomen stukken, twee in getal, behelsde het eerste de verbiedende mededeeling dat het gemeente bestuur van Schagen weer f125 subsidie aan de ver eeniging had toegestaan en het tweede de minder prettige tyding, dat de secretaris, de heer F. v. d. Kamp, als zoodanig wenschte te bedanken. Voorzitter sprak een woord van dank voor de wel willendheid van Schagen's Raad en betuigde zün leed wezen over het besluit en het voornemen van den secretaris. Nadat het aftredend bestuurslid, burgemeester Spaans van Barsingerhorn, als zoodanig was herkozen, werd gestemd voor een bestuurslid in de plaats van den heer v. d. Kamp. De heer Jb. Koster vereenigde de meeste stemmen op zich ook als secretaris en werd bereid bevonden beide functies op zich te nemen. Voorzitter dankte den heer v. d. Kamp namens het bestuur der vereeniging voor alles, wat deze voor de corporatie als bestuurslid en secretaris had gedaan. Voor de betrekking van ieeraar in het handteekenen aan .den teekencursus deelde voorzitter mee zal eene oproeping in de courant worden geplaatst. Aan het einde der vergadering stond voorzitter op om een hartelyk woord van dank en afscheid te brengen, is de handel in de kleinere "soorten heeïtraag spieken tot den heer F. J. Gielen, die 34 jaar lang zün te noemen en hiervan is aan den Langedük en Omstre- beste krachten had gewy'd aan het geven vanhethartd- ken nog een aanmerkelyke voorraad aanwezig. In de teekenonderwy's op den cursus der vereeniging. week van 21 tot 25 April werden aan de afslagmarkt Namens het bestuur bood voorzitter den heer Gielen te Broek op Langendyk nog aangevoerd 122 400 roode een zeer mooi tegeltableau aan als blyvende herinnering 10.000 gele en 17.000 stuks witte kool, terwijl in dien menig gevangene niet in staat was arbeid te verrichten, omdat züne vingers verkleumd waren. De vertrekken van het dienstpersoneel moeten nog wel verwarmd worden. Tel. Poging tot ontvoering van een meisje. In een der coupés derde klasse van den trein, die Zondagavond ongeveer 10 uur van Arnhem via Utrecht naar Rotterdam reed, bevonden zich drie heeren, en nog een heer, een Duitscher, met een meisje van ongeveer vjjftien jaren. Waarschünlük door het gesprek dat zy voerden, vatten de drie heeren verden king op tegen den Duitscher en het gezelschap van het meisje. De houding van de laatste was ook zeer vreemd. De drie heeren, die vermoeden hadden van ontvoering van het meisje, telegrapheerden in Veenendaal de Klomp door bemiddeling van den stationschef aldaar, naar het station te Utrecht. Van het station werd het telegram naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Te Utrecht liet de politie den Duitscher en het meisje uitstappen. In de wachtkamer werden zy aan een eerste" verhoor onderworpen. D9 Duitscher was genaamd Braun, van middelbaren leeftyd en uit Mannheim afkomstig. Het meisje heet P. S. M. Moser. Op hem werd bevon den een bedrag van ruim 1000 mark en een biljet Arnhem—Rotterdam. Vermoed wordt dat hy het meisje heeft ontvoerd en met haar op weg was naar Amerika. Ze zyn beiden naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Gisteren werden telegraphisch inlichtingen ingewon nen by de politie te Mannheim. Het meisje blykt de zaak nogal onverschillig op te vattenmet haar volle toestemming reisde zy' in gezelschap van den Duitscher, met wien zy te Mannheim een afspraak had gemaakt om met hem heimelük te vertrekken. Hare ouders had zü Zondag medegedeeld, ter kerke te gaanzü is toen echter met den Duitscher naar het station gegaan en vandaar vertrokken. Gisteravond ontving de politie te Utrecht uit Duitsch- land telegraphisch verzoek, den Duitscher te willen aanhouden en uitleveren wegens ontvoering van een minderjarig meisje en wegens bedriegelyken bankbreuk. („Utr. Dgbld.") Kool planten veiling. Aan de veiling van koolplanten te Sint Pancras wer den Maandag aangevoerd 23.000 stuks, roode brachten op tot f 0.36, gele tot f 0.32 en bloemkoolplanten tot f 0.44 per honderd. Het gure weer en de nachtvorsten werken belemmerend op het uitzetten der planten. Bü wat gunstiger weer zal de aanvoer van planten aan de markt de volgende veilingsdagen wel aanmerkelük toe nemen. Koolaanvoer en verzending. Hoewel de grootere koolsoorten nog flinke prijzen op- rnnnnn ia iln Knn/lAl Li.:1 aan het door hem hier verrichte werk. Met instemmend applaus onderstreepte de vergadering de woorden van dank en hulde, gebracht aan den schei denden onderwyzer, die geroerd dankte voor de welge meende woorden en de schoone blyvende herinnering hem door het bestuur vereerd. Niets meer aan de orde zynde, sloot de heer Rogge veen op gebruikelüke wyze de vergadering, waarna enkele leden nog eens de tentoonstelling van Gielen's waterverfteekeningen gingen bezien. Arrondissements-Kerhtbaiik te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. A. T en I. H., werklieden te Den Helder, diefstal van üzer en lood, beiden 1 maand gev. C. B., opkooper, te Den Helder, onvoldoende bijhouden van een register, f 20 of 5 dagen hecht. T. G, arbeider te Züpe, jachtwetovertreding, hooger beroep kantongerecht te Schagen, bevestiging van het vonnis des kantonrechters. E. M., Zype, mishandeling, f 10 boete of 8 dagen hecht. P. 0landman, te Lutjebroek, mishandeling van een hond, 1 maand gev. A. B., bakkersknecht, te Hoorn, opzettelüke baldadig heid en mishandeling, 6 weken gev. Winkel. Langzamerhand beginnen de tulpenvelden zich zoo te ontwikkelen, dat zy voor een bezoeker een aanlokkely- ken aanblik opleveren. Nog enkele dagen en ze staan in vollen bloei. Wat Hillegom en omstreken in het groot aanbieden vertoont Winkel op kleinere schaal. Ieder verkeert niet in de gelegenheid Hillegom te be zoeken, doch wie iets wil zien op het gebied van bloem bollencultuur, hy troost© zich de moeite een bezoek aan Winkel te brengen. week 51 wagonladingen werden verzonden. Moord en zelfmoord in Watergraafsmeer. Groote consternatie Dinsdagochtend in Watergraafs meer! Daar verspreidde zich alras het gerucht, dat op (dien hoek van de Wakkerstraat en Middenweg, een moordaanslag had plaats gehadAls een vuurtje deed deze tijding de—ronde; de politie werd gewaarschuwd en was weldra ter plaatse. I it de verschillende inededeelingen, die omtrent dezen moord de ronde doen, zullen wij volstaan met het volgende 1 oen s ochtends de melkboer aan het bovenhuis in de akkerstraat aanschelde, en geen gehoor kreeg, bediende hij eerst z'n andere klanten in de buurt! doch toen ook meerdere leveranciers tegen half acht niet werden open gedaan, nam de melkboer het kor date besluit, om door het raampje der voordeur deze te openen en naar boven te gaan, wel vermoedende, bijzonders moest gebeurd zijn, aangezien bij z 11 eerste bellen werd opengedaan, achterkamer betrad, week hij, geheel dat er iets hem steeds Toen hij de ontsteld terug. Immers, daar zat de 75 jaren "oude heer R., dood in z'n leuningstoel, terwijl z'n 70-jarige huishoudster, mej. M., met 'n geheel bebloed gelaat achterover op het bed lag, met de boenen op den grond. Inmiddels was ook de barbier, die iederen ochtend den heer R. kwam scheren, de kamer binnen getreden en al dadelijk werd geconstateerd, dat een revolver naast den leuningstoel van den ouden heer op den grond lag 3 leege hulzen op de tafel Bij nader onderzoek Bleek de heer R. een kogel in zijn rechterslaap te hebben. 1 «n. werd de familie gewaarschuwd. Alras ontstond het vermoeden, dat de twee oudjes besloten hadden een einde aan hun leven te maken, althans Jtt Waf? Jlt>g §eklfed en de bedden opgemaakt. Als reden tot deze aaad werd nog algemeen achteruit gang in zaken opgegeven, waarbij ongelukkige speculaties de hoofdrol hebben moeten spelen. Beide oudjes waren zóó aan elkaar verknocht, dat de huishoudster haar 1 heer niet heeft willen overleven.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1