MARIANNE DENIER. Donderdag 7 Mei 1908. 52e Jaargang. No, 4358. TWEEDE BLAD. Bekendmakingen roggeveen: H. J. pot. INGEZONDEN. Binoeulandsch Nieuws. FEUILLETON. s ten onder den naam „Vereeniging tot bevordering van en zorgdragende Vaderin leven Commissaris der is dit alleen ter beoordeeling van den dokter. Men kan het Vakonderwijs in West-Friesland". Deze wil die be-1 Trekvoeren van Groningen op Winschoten, vice versa. 1 - *■- vordering brengen door in heel West-Friesland op te Zijne rust was zacht en zalig en het gevolg eener be richten cursusson voor theoretisch onderwijs. Hoe groot' roerte, onder welke hij 2 J week (aanmerkelijk) leed; dit aantal zal zijn, hangt van de omstandigheden af voorafgegaan doorvry' sterke afneming van levenskrach- maar er moet in ieder geval rekening worden gehouden ten. Hij bereikte den vrij gevorderden ouderdom van 70 met het aantal leerlingen, dat zich aanmeldt. Ter be- jaren en 4 maanden, van welke ik, met hem bijna 38 kendmaking heeft de Vereeniging biljetten doen aan- 1 jaren in den besten en teedersten echt mocht doorbren GEMEENTE 8CBAGEN. («H Aangifte van verhuizing binnen de Gemeente. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig. met het oog op het verzuim be trekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij ver huizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het bepaalde bij art. 5 van de politie-ver ordening dezer gemeente, luidende als volgt „Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te wor den kennis gegeven ter Secretarie der gemeente, té weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin; Voor afzonderlijk levende personen door hen zelf; Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar personen onder eenig bestuur te zamen wonen, door de bestuurders dier inrichtingen. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste een gulden. Schagen, den 23 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Herijk van Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken l>ekena, dat de herijk van maten en gewichten voor deze Gemeente zal plaats hebben in het lokaal van den heer J. Vader Az.. „Het Noordhollandsch koffie huis" aldaar, op Maandag, den 11 Mei des voormid dags van 9 tot 12 uur, op Dinsdag den 12 Mei, op Woensdag den 13 Mei en op Donderdag den 14 Mei, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur. Voorts wordt het navolgende onder de aandacht der belanghebbenden gebracht lo. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in' behoorlijken toestand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is; 2o. dat de onderdeelen van het Gram (Milligram- gewichten) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministerieele beschikking dd. 23 Mei 1872, No. 180, afd. 12 Nijverheid, uitsluitend aan het IJk- kantoor in de standplaats kunnen worden geverifieerd; 3o. dat onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief 4o. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voorzien en dat de afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijvetn op de plaatsen in artikel 11 der IJkwet aangeduid; 5o dat, volgens Ministerieele beschikking van den 18 October 1907 het goedkeuringsmerk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter r in den gewonen schrijf vorm; 6o. dat zij die verzuimen hunne maten en gewich ten bij den IJker, tijdens diens %'erblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten nog aan het IJkkantoor te Alkmaar ter herijking moeten aanbieden en wel op 15, 16, 22, 23, 29 en 30 Mei, 5, 6, 12 en 13 Juni. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het ijkkantoor te Alkmaar opgeheven. Na dien datum kunnen belanghebbenden maten en gewichten ten herijk aanbieden aan het ijkkantoor te Amsterdam. Voorts worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laatst-geplaatste goedkeurings merk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Schagen, den 28 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Geachte Redactie! Beleefd verzoekt het Voorloopig Dagelyksch Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland een plaatsje voor het onderstaande in uw blad, teneinde zoo beknopt mogelijk ons doel be kend te maken en mogelijke wanbegrippen te voor komen. plakken en de inschrijving tot 1 Mei opengesteld, doch deze datum zal nu uiterlijk tot en met 14 Mei a.s. verlengd worden, daar nog veel vaklieden en nering doenden hebben gemeend met de aangifte te kunnen wachten. En daar alléén met hen, die zich aangeven, rekening zal worden gehouden, worden belanghebbenden nogmaals in de gelegenheid gesteld zich bij de afdeelings- voorzitters of bij den voorloopigen voorzitter der ver eeniging, C. Schuitemaker te Medemblik, aan te melden. Uit een financiéel oogpunt wordt deze oproep zoo tij dig gedaan. Ook worden Ouders die kinderen hebben, welke in 1909 een vak moeten leeren, verzocht dit op te geven als gemeld wordt in de in dit blad geplaatste adverten tie. Geen leeftijd wordt bepaald voor hen, die de theo retische cursussen willen volgen. Voor leerlingen inde praktijk, die niet jonger dan 12 en niet ouder dan 16 jaar mogen zijn, geldt het volgende De ouders geven hun zoons aan bij de afdeelingsbesturen. Blijkt de leer ling voor plaatsing in aanmerking te kunnen komen, dan wordt tusschen ouders, patroons en vereeniging een contract gesloten, waarin voorkomen de verschillende bepalingen waaraan patroon en leerling zich hebben te houden, zooals: een 3-jarige verbinding tusschen leerling en patroon, de vergoeding voor patroon en leerling, de regeling en het toezicht op het onderwijs, enz. Belangstellenden en vooral vaklieden die nog niet zijn aangesloten, wendt U om alle gewenschte inlichtingen tot het Afdeelings- of Hoofdbestuur en bezoekt de af- deelingsvergaderingen Vele vaklieden sloten zich reeds aan. In enkele maan den telde de Vereeniging ruim 400 personen uit alle maatschappelijke kringen. Dat ieder onze vereeniging eteune, die al haar krachten inspant om het vakonder wijs in West-Friesland te bevorderen en zoo mogelijk tot hoogen bloei te brengen. Het voorl. Dagel. Bestuur, C. SCHUITEMAKER, Voorzitter. M. TACONIS, Secretaris. Jb. BEEMSTER, Penningmeester. J. MOOY. Jb. KOOTER. gen. Zijne nagedachtenis blijft bij ons in zegening en zeker ook bij allen, die den overledene in zijne verschil lende betrekkingen var. nabij kenden en tevens harten hebben, om Huiselijke, Maatschappelijke en Christelijke deugd op rechten prijs te stellen. Op deze kennisgeving aan vriénden en bekenden zouden wy niet gaarne schrif telijk Rouwbeklag terug ontvangendewijl zulks onze aandoening opnieuw tot overdrevene droefheid zou kun nen stemmen" Oude Niedorp. Op den len Mei werd de openbare lagere school alhier verlaten door 8 leerlingen, waarvan 1 naar elders ver trok, terwijl op dien datum 7 leerlingen op de school werden toegelaten, waarvan 4 nieuwe leerlingen en 3 van elders. Het herhalingsonderwjjs wordt gevolgd door 3 meisjes. C'allantsnoic. Door Notabelen der Herv. gemeente is in hunne ver gadering van den 2en Mei j.1. tot Kerkvoogd benoemd de heer J. A. Vos, in de plaats van den heer K. Hoorns man, wegens diens vertrek uit de gemeente. Ünde Niedorp. Onder leiding van den heer H. B. Helleman gaf de gymnastiekvereeniging „Tumlust" alhier haar 2e uitvoe ring in de kolfbaan van den heer T. de Jong, voor een tamelijk goed bezette zaal. Dertien nummers bevatte het programma,welke,in aanmerking genomen, dat de vereeni ging nog geen jaar bestaat, flink werden uitgevoerd; ook werden de vrije oefeningen, door jonge meisjes ge geven, heel aardig uitgevoerd, die daarvoor uniform ge kleed waren. De uitvoering werd afgewisseld door mu ziek en enkele leden gaven nog een paar voordrachten ten beste, die het publiek hartelijk deden lachen. Tot slot een gezellig bal. Rijmelarij en werkelijkheid. Kindersterfte in verband met voeding- In Moleschott, een tijdschrift dat zich steeds meer beijvert om voor leeken belangrijke wetenschappelijke onderwerpen op bevattelijke wijze te bespreken, troffen wjj een belangwekkend artikel van den arts P. A. de Wilde over bovenstaand onderwerp aan. Wij ontleenen er het volgende aan Het heeft daarom zonder twijfel zijn nut voor de groote waarde der borstvoeding een lans te breken. Er dient op gewezen te worden, dat de melk maar niet een gewone vloeistof is, doch dat de melk van elke diersoort groote verschillen vertoont, afhankelijk wat de samenstelling betreft van den snelleren groei van het dier. Het pasgeboren kind b.v. heeft plm. 150 dagen noodig, voordat zijn lichaamsgewicht verdubbeld is, terwijl het kalf dit reeds in 15 a 20 dagen bereikt en hat konijn zelfs in 6 dagen. Hiermee hangt nu nauw sainen het eiwitgehalte der melk, en uit chemi sche onderzoekingen is gebleken, dat koemelk 3 rdaal, konijnenmelk 6 maal, hondenmelk 10 maal grooter ei witgehalte heeft dan vrouwenmelk daarentegen bevat de vrouwenmelk meer ijzer, meer vet en meer suiker dan de koemelk. Ook wat andere samenstelling betreft, bestaat er groot verschil; doch wat de melk voor elke diersoort zoo belangrijk maakt, is gelegen in zijn gehalte aan fermenten, die de melk maakt tot een „levende" vloeistof, begiftigd met biologische eigenschappen. Bunge zegt dan ook terecht van de melk, dat ze is „een der grootste wonderen van de levende natuur". Het is vastgesteld door alle artsen lo. dat de borstvoeding den meesten waarborg geeft tegen voedingsstoornissen, en treden deze toch op, dat ze dan minder ernstig zijn en gemakkelijker te genezen, dan bij de kunstmatige voeding. 2o. Het weerstandsvermogen van het borstkind is voor alle acute ziekten veel grooter dan van het kunst matig gevoede kind, terwijl dit niet alleen voor den zuigelingenleeftijd geldt, doch later zelfs ook nog. 3o. Het vermogen, om bacteriën te dooden, is van het bloed3erum der borstkinderen veel grooter, dan van kunstmatig gevoede kinderen. (Vroeger wist men dit alléén uit uitvaring, thans kan men de wetenschappe lijke verklaring er van geven). 4o. Door Heubner is aangetoond, dat, wil het kunst matig gevoede kind even hard groeien, d. i. evenveel in lichaamsgewicht toenemen als het borstkind, het dan veel meer voedsel tot zich moet nemen, d.w.z. dat aan het digestie-apparaat grootere arbeid wordt opgelegd. Blijkt dus de superioriteit van de moedermelk reeds uit de mindere ziekte en de geringere sterfte, ze springt nog meer in het oog, wanneer het kind eenmaal ziek is, of indien het te vroeg geborene of levenszwakke kinderen geldt. Hoe zwaar de pasgeborenen het te verantwoorden heb ben en speciaal nog wel in den zomer, moge blijken uit de volgende opgave, aan het werk van dr. Jonkers ont leend. gerust nazeggen wat Boër zei„elke moeder, die sterk genoeg is om haar kind gedurende eenige maanden onder het hart te dragen en te voeden, is ook sterk genoeg om het na de geboorte nog eenigen tijd te blij ven voeden." 6o. Onmogelijkheid tot zelf voeden, waar de vrouw door arbeid, tot verdiening van het dagelijksch brood, aan den huiselijken kring onttrokken wordt. Hier dient de wetgever tusschenbeide te komen, hetzij door aan de vrouwen arbeid te verbieden en geldeljjken steun te verleenen, hetzij door de verplichting van den werk gever tot zoogen de gelegenheid te geven. Heeft de moeder niet voldoende te zuigen, dan geve ze toch hetgeen ze heeft en daarbij kunstmatig voedsel. Het menschelijk lichaam is nu eenmaal geen machine; wat het eene kind goed verdraagt, kan het andere ziek maken. In 1895 was te Amsterdam de sterfte in het le levens- Gestikt door gas. Maandagochtend werd in een woning in de 2e Schuyt- straat te 's-Gravenhage dood in bed gevonden een twee tal jonge mannen van 18- en 23-jarigen leeftijd, die bleken te zijn overleden tengevolge van gasverstikking. Zij bewoonden te zamen een kleine kamer en waren Zondagavond welgemoed thuisgekomen. Bij het ontklee- den hadden zij hun kleeren opgehangen aan een niet voor de verlichting dienend uitstekend buisje van de gasleiding, dat door middel van een kurkje was afgesloten. Vermoedelijk is door de vracht het kurkje er uit geraakt, waardoor het gas in groote hoeveelheid in de kamer kon stroomen. Sterna's. Men schrijft van Texel Er zijn toch nog Sterna's naar hier gekomen, veel later dan gewoonlijk. Echter worden niet zooveel honderden waargenomen als anders duizenden. De slachting van verleden jaar schijnt de gelederen al te zeer te hebben gedund. Uit Parijs komen ook nu weer aanvragen naar de mooie witte vogels. Naar men zegt schijnt 't vooral om de vleugels te doen te zijn. Jammer genoeg wordt ook nu weer jacht op de arme vogels gemaakt en moeten er, pas na aankomst, reeds weer heel wat sterna's zijn neergeveld. De vogelmoord is helaas niet bij de wet verboden. Afpersing. Men schrijft uit Kantens aan de „Prov. Gr. Ct. Met het ontvangen van het in den vorigen herfst door de Belgische vlashandelaren opgekochte vlas gaat het ook in deze omstreken niet naar wensch. Kortingen op den bedongen prijs in meerdere gevallen zelfs weige ring om het gekochte te ontvangen zijn bijna regel. Dat de landbouwers onder deze omstandigheden niet steeds in een vriendelijk humeur zijn, is waarlijk niet te verwonderen en dat er zich dientengevolge wel eens minder aangename tooneeltjes zouden afspelen, was wel te voorzien. Gelukkig niet dikwijls in die mate als hier, helaas, moet hebben plaats gevonden bij de uitbe taling van door den Belgischen koopman De Yos van de landbouwers E. H. en J. H. in den vorigen herfst gekocht vlas. Ook hier hadden deze landbouwers zich eene korting op den bedongen prijs moeten laten wel gevallen, tengevolge waarvan nieuwe koopcontracten waren gesloten. Bij de uitbetaling, welke ten huize van den eerstbedoelden landbouwer plaats had, moeten beiden genoemden koopman onder bedreiging met de revolver hebben gedwongen den oorspronkelijken koop gestand te doen, welke minder vriendelijke uitnoodiging deze niet durfde afslaan. Hierna echter is door hem aangifte gedaan bij de brigade der marechaussee te Uithuizen, die, na gedaan onderzoek, termen vond beide landbouwers in hechtenis te nemen en te Groningen in verzekerde bewaring te stellen. jaar in de maanden Januari, Februari, Maart samen 52; April, Mei, Juni samen 105, Juli, Augustus, September, samen 148; October, November, December samen 92. De warme zomermaanden speciaal Augustus—le verde het grootste contingent en hoofdzakelijk waren het kunstmatig gevoede kinderen, die door maag- en ..u..darmziekten ten grave werden gesleept. Niet de koe- Op een Rotterdamsche school werd op de openbare les melk als zoodanig, doch als gevolg van den weligen /-.«•SVSM Kü /Ii/\ l-./Nrxo.rt f 4n 11 r TTTOO Hoor. het volgende versje gezongen Wat heb ik al? Elk slakje heeft een huis, Een vel heeft elke muis, Een vogeltje heeft veeren, Nu zeg my Wat hebt gy Wel, ik heb warme kleeren En nog veel meer daarbij, Een vader en een moeder, Een zuster en een broeder, En altijd, altijd overvloed. Dat heeft mij God gegeven, Zoodat ik heel mijn leven, Hem daarvoor danken moet. groei van bacteriën bij die hooge temperatuur was daar voor aansprakelijk. Waar borstvoeding gewoonte is, is de kindersterfte betrekkelijk klein, wat statistieken uit Ierland, Zweden, Noorwegen, Groot-Brittannië aanwijzen. In Berlijn alleen zouden in de eerste 11 maanden van 1895 ruim 6500 kinderen meer gespaard zyn geble ven, indien het sterftecijfer van alle kinderen even groot was geweest als dat der borstkinderen dit zyn cijfers, die voor zichzelf spreken. Dr. Pinkhof deelde zyn onderzoekingen voor Amsterdam mee over de jaren 1904 en 1905 in het „T. v. G." en in „Moleschott" en komt tot een enorm laag cijfer voor de kinderen in de Jodenbuurt, die borstvoeding kregen en dat ze9r schel afstak by andere wijken. Laat ons thans eens nagaan, wat de oorzaken wel In navolging van de in Drente opgerichte vereeniging met het doel door beter vakonderwijs geheele verbete de volgende advertentie: ring te brengen, besloten 11 vereenigingen den 24 Maart „Hedenavond omtrent j.1. te Wognum vergaderd, eene vereeniging op te rich. en hartelijk gel'efde Man en mijner Wat zal 'n kind, waarvan ook een Rotterdamsch on- zyn, dat de moeder haar kind" niet zoogt. Er blijkt dat derwyzer het volgende briefje ontving, dit versje met deze gelegen zyn in B u gevoel gezongen hebben: R.lo. gemakzucht; 2o. zucht tot behoud van schoonere M.. 1 P vormen; 3o. het toenemend onvermogen om zelf te juynneer. zoogen dit is treurig, doch waar. Het is gebleken dat Ik hoop, dat u het my niet zal kwalyk nemen dat hier ook erfelijkheid in het spel is, in zooverre, dat van my.. zoon niet op de school is geweest Wegens slechte een moeder, die haar dochtertje niet zoogt, verwacht verdiensten had, hy mets te eten gehad en daarom heb ik kaa worden deze later zelf moeder - niet zal kunnen hem thuis gehouden gisterenmiddag. zoogen. Ook het voortdurend gebruik van alcohol van olksonaermjier.) den vader maakt de dochter Jater ongeschikt tot zoogen. Ook een overlijdensadvertentie. 4o. De enorme reclame, die voor kunstmatig voedsel De Prov. Gron. Ct. ontleent aan een nummer van 1807 gemaakt wordt en waardoor vele vrouwen in den waan Irnmnn Hoi rlif nnnn rrnnH ics komen, dat dit evengoed is. volgende a v ontslieü miin waarde 5o. zwakte der moeder, doch ten onrechte. Een enkele KSÏi'S dEtar. K-"- M) tuMfculos», kan dit voorkom», d.oh dan Gezinsverpleging Zij pc Het hoofdbestuur der Gezinsverpleging heeft besloten tot de aanstelling van de negende zuster, die gevestigd zal z(jn in de Zype. Ond-Leerlingen. De veertiende algemeene vergadering van de Vereen i ging van Oud-Leerlingen der Rykslandbouwwinterschool te Schagen zal plaats hebben op Woensdag 13 Mei, 's morgens te 9V2 uur, by den heer L. de Goede te Hoorn. Op de agenda komen o.m. voor: Jaarverslag der Commissie van Toezicht op het Station voor Melkonderzoek. Verkiezing van een lid der Com missie van Toezicht op genoemd Station, aftredend en niet-herkiesbaar de heer G. Nobel. Voorstel om voor het geregeld onderzoek der melk van Zuivelfabrieken aan het Station, ten behoeve van uitbetaling naar gehalte, een speciaal verlaagd tarief in te voeren. Rap port „Voorbereiding oprichting Bond van vereenigingen van Oud-Leerlingen der Rykslandbouwwinterscholen en van de Cursussen der Nederlandsche Heidemaatschappij." Behandeling Ontwerp-Statuten voor den onder 5 genoem den Bond. (Zie bjjlage.) „Particuliere Kaascontröle- stations, hun ontstaan, doel en werking". Lezing van den WelEdelen heer C. J. van Overzee, Directeur van het Kaascontrólestation Noord-Holland. Excursie op 4, 5 en 6 Juni. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan het Rykslandbouwproefstation, de Proef- zuivelboerdery en de Fruittuinen van den WelEdelen heer Chr. Oortman Gerlings te Hoorn. Vergiftiging? Te Beetsterhoogen (by Beerta, Gron.) werd 't geheele gezin van den landbouwer N. Bartagen onlangs onge steld na het eten van pannekoeken. Van het gebruikte meel bleef iets over en dit heeft men chemisch laten onderzoeken. Daarbjj is aan het licht gekomen, dat het meel arsenicum bevatte. EENE VERTELLING VAN ERNST ZAHN. o 7. IX' dakkamer, waarin Marianne hoe langer hoe meer vluchtte, naarmate haar innerlijke onrust steeg, werd een ware folterkamer. Marianne was niet alleen voor het uiterlijk een sterke vrouw. Wat er aan jeugd en vurig leven in haar was, laaide op. Dagelijks had zij meer moeite zich in toom te houden. De avond kwam evenals eiken dag vroeg over het dorp. De hemel was niet helder. Rood-grauwe wolken dreven overal, maar hier en daar brak een klein brokje blauw door. De martelkamer van Marianne was met oen eigenaardig rossen gloed overgoten. Marianne zelf zat sedert een korte poos op haar stoel en dwong met alle geweld haar gemoed tol rust. Het was voor haar een zware dag geweest, dien zij met Denier en Michel in de woonkamer had moeten doorbrengen. Zij had het venster geopend om frissche lucht binnen te laten «n liet de koelte langs haar verhit gelaat streelen. Zoo naai' buiten met het hoofd kon zij niet hooien wat binnen voorviel, hoorde daarom ook niet, dat iemand de kamer naderde. Zij keek eerst om, toen de deur geopend werd. Michel trad over den drempel. Toen hij de deur achter zich dichtdeed was zijn gelaat donkerrood. „Wat doe jij hier eiken dag boven?" vroeg hij Mari anne. Maar op het oogenblik, dat hij het vroeg, viel hem het antwoord in. Hij voelde hoe het hart hem in de keel bonsde en hij bracht het woord niet meer vrii en ongedwongen uit. Marianne stond op. „Ik ben hier een oogenblik gaan zitten." Hij poogde er ongedwongen en gewoon uit te zien, trad op het venster toe en zeide: „Het is daar mooi buiten, van avond." Marianne wilde op zij gaan, maar de kamer was smal en zij kon zien niet voorbij hem dringen. Eten oogenblik lang, terwijl Michel zich uit het venster boog, bleef zijn arm vast tegen de hare gedrukt. Misschien lag het daaraan, dat hij zijn ongedwongenheid weder verloor. Hij greep met zijn beide handen naar het dik-kroezig haar. Dan rees zijn toorn boven zijn schuw heid, die hem bevangen had en bracht hem buiten zichzelf. Plotseling brak hij los: „Nu wil ik weten, wat er is! Meen je, dat ik niet merk. dat er wat in je om gaat! Dat de oiuust je de kamer uitdrijft!" Marianne week ter zijde en ging langzaam naar de deur. „Het is niet goed, dat wij samen hier boven zijn," zeide zij. Zij sloeg de armen over de borst, en leek heel kalm. als was er sprake van de meest eenvoudige zaak. Slechts haar stem beefde, dat had zij niet kunnen onderdrukken. Mi 'hel hoorde evenwel den toon waarop deze woor den werden gezegd. Hij zag. hoe zij met groote moeite hare gevoelens bedwong. Het medelijden met haar be roofde hem van het laatste greintje bedaardheid. „Mari anne!" sclireeuwde hij. Zijn breede nek was gebogen, de scherpe oogen glansden en de breede gestalte had een houding, alsof hij haar vastgrijpen wilde. „Blijf staan, waar je bent," zeide Mariaime. Zij legde beide handen tegen den wand en stond met den rug daartegen geleu na. Ook zij was opgewonden, maar met oen gelaat krijt-wit. „Jij, jij!" begon Michel weer. Zij viel hem in de rede. „Waartoe moet het komen, als wij zoo voortgaan?" „Ik heb mij nooit om jelui vrouwen bekommerd," riep hij uit, „maar Hij haperde, en wist niet meer wat te zeggen. Zeker om vrouwen had hij zich tot dusverre niet bekommerd. Hoe zou hij anders zoolang alleen gebleven zijn. Nu kwamen hem de woorden in den mond. „Maar," begon hij daar, waar hij was geëindigd, „door jou zou ik gek worden. Ik kan het niet helpen! Dag aan dag zie ik, hoe je bent weggesmeten aan zulk een kreupele, aan Jost. Je zult oud worden naast hem, je hebt nooit een jeugd gehad en je hebt er toch recht op, jij meer recht - dan eenig ander en Hij deed een stap nader. Marianne gleed verder naar de deur, steeds met den rug tegen den wand, alsof zij steun behoefde. „Blijf, waar je bent," riep ze hem zacht toe. De tanden klapperden op elkaar, toen zij bijna werktuigelijk het gelaat over den schouder naar hem toe draaide. Het was noch berekend, noch bedacht wat hij zeide. De woorden borrelden tegen zijn zin over zijn lippen. „Een misdaad bega ik wanneer ik met jou niet omgaan mag." Zij was nu vlak bij de deur, legde de hand op den knop, en opende de deur. „Het is genoeg," zeide zij. „Ik wil niet, dat een van de anderen ons hier boven samentreft." En plotseling stapte ze de gang in, de deur achter zich dicht doende. Michel bleef alleen achter. Reeds bij het heengaan voelde Marianne, hoe na dit onderhoud alles nog veel erger geworden was dan vroeger Het berouwde haar, dat zij niet gebleven was en op de een of andere manier een eind aan de zaak had gemaakt. Maar op welke wijze? In hetzelfde oogenblik wist ze, dat ze geen reden kende, waarop een eind aan de zaak gemaakt kon worden. Zij daalde de trap af. Haar gelaat bleef doodsbleek. Zij beefde van opgewondenheid. Boven hoorde zij Michel uit de kamer komen en naar zijn eigen gaan. Spoedig daarna terwijl zij aan den arbeid was gJgian kwam hij beneden. Zij ontmoette hem in de gang. Hij had het beste pak aan en droeg de muts op het hoofd Zij zag hem aan, wilde hem vragen wat hij in den zin had, en was er toch weer bang voor, weder met hem te praten. Maar hij gaf haar uitkomst, zonder dat ze het van hem vroeg. „Ik wil niet den ganschen avond in dat stinkhok zitten." Zijn uitzicht bevreemdde haar. Nu schoof hij de muts op zij, zoodat er iets slechtszinnigs over hem kwam. Hij behoefde niet te zeggen, dat hij naar de kroeg ging; dat kon men hem aanzien. „Het is spoedig tijd voor het avondeten," zeide Mari aime, die zonder hem aan te zien zich een paar stappen van hem verwijderd had. Mijnentwege," gaf hij geringschattend terug. Toen liep zij met gebogen hoofd de hap af. Michel verliet het huis. Het avondeten was gedaan, maar de meiden en knechten zaten nog om den disch toen Michel reeds weer terugkwam. Hij was niet lang weggebleven, maar hij moest zijn tijd goed hebben gebruikt. Zijn gezicht was hoogrood. Enkele zweetdroppelen stonden op zijn voorhoofd, en zijn oogen schenen klein en waterig. Denier had naar hem gevraagd. Zijn fijn gehoor deed hem direct raden in welk een toestand de ander was, eer deze nog een enkel woord had gezegd. Hij lachte hoonend. ;,Wat overkomt jou. zoo midden in de week?" vroeg hij Michel. „Dat is mijn zaak toch zeker," gaf deze terug. Hij gooide de muts in een hoek van de kamer, lachte en liet zich op een stoel neervallen. Melk en de meiden waren zeer verbaasd. „Wil je nog eten?" vroeg Marianne. Zij wist nauwe lijks, wat zij zeide, beefde nog immer en de kamer draaide met haar in het rond. „Wanneer er nog wat over is," antwoordde Michel grof. De anderen stonden op. Marianne wilde niet dat een der meiden terugkwam. Zoo droeg zij zelf het eten voor den beschonkene naar binnen. Toen zij met den schotel kwam, zaten de beide mannen norsch en boos tegenover elkaar. Geen van beiden had een woord gesproken; elk der twee voelde, dat de ander een toornig woord op de lippen had. Maar Michels tong zat losser. Plotseling werd het gevoel dat Denier zich over hem ergerde, hem te machtig. Hij legde den lepel met veel geraas neer. „Er zint je zeker iets niet aan mij, hè?" zoo wendde hij zich hoonend tot den ander. „Als dat zoo is, dan kan ik gaan, zie je, heengaan." IX strijd was heel nabij. Michel kende zichzelf niet meer. Daar trad Marianne op hem toe en pakte zijn op de tafel liggende hand „Ga heen," zeide zij. Hij voelde, hoe haar handen koud waren als ijs. Dat ont nuchterde hem. Met een soort doffen tegenzin gaf hij toe en liet zich door haar .uit de kamer brengen, en toen zij hem zwijgend naar de trap wees, kroop hij mopperend naar boven. „Wat is hem in het hoofd geslagen?" vroeg Denier, toen Marianne weer in de kamer kwam. „Dat weet ik niet," antwoordde zij met stokkende stem. Denier vroeg niet verder. Zij liet hem er ook den tijd niet toe. Spoedig daarop bracht zij hem naar bed. Hij praatte toen niet, maar zij bemerkte, hoe het bleeke en ontstelde gelaat dikwijls luisterend naar haar werd opgeheven, als zocht hij bij haar het spoor van dat, wat Michel zoo geheel had veranderd. In den daarop volgenden nacht, zooals reeds in zoo vele, vond Marianne den slaap niet. Zij draaide steeds in haar bed heen en weer. Haar moeilijke gedachten lieten haar geen rust. Een uitweg, een uitweg I i (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1908 | | pagina 5