SCBILDERS gmaart eene Dienstbode, ent ^fjhildcrslinféht, Schildersleerling een woonhuis, ITVOEBH nit Ch. H. Th. Schmalz, Firma P. van den Brul. FIETSR K E T. een stuitje HOOI, eigengemaakte Heeren- ea Jongeïeeren-Costais. kinderpakjes, Blouses, Hoeden, Petten, Boorden o» Dassen. een KNECHT, Huwelijk. COSTUUMS FERWEROA tieman. Ut tl RECLAMES. Mevrouw is niet thuis, Laagzijde B 66, Schagen, te Valkoog, een stuit Paardemest, Koogzijde E 7, 1 Binpenlandsch Nieuwst H.H. SCHILDERS! een Nog een overwinning. ADVERTENTIEN. 1/ltllnl V «j stROO, zeer geschikt voor fourage, te een KiVECil I Vast Werkman Voerslroo. BAL NA. Heeren- en Jongeheeren- IW8F Stalen worden op aanvraag onmiddellijk FRANCO toegezonden. Aanbevelend, Ch. H. Th. SCHMALZ. Op Zondag 10 Mei '08, Na afloop Bal. G. v. Bodegraven,; besl Dekriet, WIJNHANDEL. De nieuwste stoffen voor goederen op inaat. R. DE MOED. Indien mef antirevolutionair instinctief leven te rade moest worden gegaan, zou menige daad, waartoe onze antirevolutionairen toestemming gaven, ongedaan moei ten worden gemaakt. Het is dan ook kwalijk betwistbaar, dat vooral op wetgevend gebied de reflexie de hoofdrol moet spelen. Ongelukkig had ons antirevolutionair volk. behalve in schoolzaken, op politiek gebied nog weinig door gedacht, en menigeen was dan ook beducht voor te snelle kiesrechtuitbreiding omdat hel volk bij gebrek aan voldoende voorstudie van zijn leiders, lichtelijk achter de radicale richting zou aanloopen. I)e groote uitbreiding kwam niettemin. De leider der antirevolutionairen doel wel aan „reflexie"; en. geen genoegzamen voorarbéid vindende op antirevolutionair terrein, sloot hij al spoedig zich aan bij veel wat op geheel ander terrein was ontloken. Hoe snel dit soms in zijn werk ging, toonden wij, niet lang geleden, aan de hand van den hekenden brief van dr K. zelf, aan. Dal het volk. 't welk hem als i zijn leider erkende, meeging, spreekt van zelf. Intusschen zijn de tijden ietwat veranderd. De voor studio. die lot dusver ontbrak, begint te komen, en wel van de zijde van mannen, wier gezag voor antirevolu tionairen moeilijk kan worden betwist. Voor een goed deel is dit te danken aan eene schepping van den leider zelf. nl. aan zijn Vrije Universiteit. Wel is de studie aan die stichting aan zekeren band gelegd; maar zoolang de „Gereformeerde beginselen", waarop, het onderwijs zou moeten steunen, nog niet gevonden, althans niet vastgesteld zijn dit schijnt nog steeds in de toekomst te liggen is het vaak moei lijk verschil van inzicht geheel te weren. Reflexie sluit nu eenmaal het zich voegen naar door anderen vast gestelde beginselen uil. Zoodra zelfstandig denkende mannen, uit eenzelfden kring, verschil van inzicht toonen. loopt de „eenheid" gevaar. Maar juist op die „eenheid" steunde de kracht der partij. Was reeds vroeger die eenheid slechts te handhaven door zorgvuldig en zooveel mogelijk elke openlijk tegenspraak te weren, dood te zwijgen, wat zich verweerde, met verdachte etiquettes te versieren, wie den leider durfde liestrijden, hoeveel noodzakelijker is dat nu geworden, maar ook hoeveel moeilijker 1 In dat stelsel past om het zachtste woord te bezigen „onnauwkeurige resumtie". Het is onmis baar Want met het instinct des volks, niet met reflexie moet steeds meer worden gerekend. Én argumenteeren onderstelt reflexie. Zoolang de leider zich in staat achtte, aan zijn vol gelingen te doen gelooven, dat zij, die zelfstandig wensch- ten te denken en te oordoelen, in den „conservatieven hoek" thuis hoorden, heeft hij zich weinig bekommerd om de talrijke klachten over doodzwijgen en „onjuiste resumtie". Nu echter moeilijk dood te zwijgen mannen dezelfde klacht aanheffen, heeft hij getracht de door hem gevolgde methode te verklaren door de eisehen der journalistiek. Hiermee zijn gerustgesteld wie gerust gesteld verlangen te worden. Het volkomen onvoldoende der verdedigiiriig is te duidelijk, dan dal nadere bespreking daarvan noodig zou zijn. De ware reden is, en kan geen andere zijn dan. zelfbehoud. Ken ongeluk. Op het schietterrein aan den Buitenleiderdjjk te Hoorn is oen ongeluk gebeurd, doordat bjj bet schieten, de pen> waaraan de schjjf is bevestigd, getroffen werd. De schijf werd verbrijzeld en de stukken sloegen den in den kuil zittende» soldaat in het gezicht. Ernstig verwond, is hij, na verbonden te zijn, naar zjjn woonplaats, Enk buizen, vervoerd. Raad Anna Pauiowna. Vergadering op Dinsdag 5 Mei 1908 des morgens ten 10 uur. V oorzitter de heer C. Wijdenes-Spaans. burgemeester. Aanwezig adle leden behalve de heer Waiboer, die afwezig was met kennisgeving. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. V oorzitter deelt mede, dal het bestuur van de boeren leenbank dank lietuigt voor hel gebruik van een lokaal in het raadhuis. De leening groot f 3000 voor de Kooi is goedgekeurd, evenals de aanvullingsbegrooting voor 1908 en de be paling van de rente en aflossing van do leening voor het spoor Schagen—Wicringen. Voorzitter deelt mede. dat de leening van f 3000, dank zij de hulp van een ingezetene is geplaatst tegen 4Va °/o. De verslagen van volkshuisvesting en den toestand der gemeente zullen circuleeren. Voorzitter deelt mede. dat met een proeftijd van 14 dagen mej. Zander uit Meerenberg is ontslagen maar helaas mej. Kuyper daarin is opgenomen moeten worden. Er is bericht ingekomen dat de Rijksbijdrage in de kosten van het herhalingsonderwijs over 1907 Ls bepaald op f 182.40. dat is 30 cent per lesuur. Voor de betrekking van onderwijzer komen de sollici taties nog niet druk in, de stukken kunnen tot 7 Mei worden ingeleverd, maar er is nog maar 1 sollicitant. De pogingen om een tijdelijken onderwijzer te krijgen, zijn ook mislukt. Drie zijn er aangeschreven, maar ot men had reeds oen Intrekking, of men wilde niet in aanmerking komen. De stukken van den eenigen sollici tant zijn evenwel heel goed. Door mejuffrouw Wed. J. C. v. Wijk is ingediend een bezwaarschrift tegen haar vergunningsrecht. De raad behandeLt in comité dit request en in de heropende zitting wordt meegedeeld, dal 'de taxatie van de huur waarde blijft gehandhaafd op f 240, en het vergunnings recht als natuurlijk gevolg daarvan op f 62.50. Er is, zoo zegt voorzitter, een g -ldleening aangegaan van f 3000 voor de Kooi, maai- er is kasgeld noodig om de gewone uitgaven te kunnen bestrijden. Den len termijn van den hoofdelijken omslag hadden we gehoopt binnen te hebben, maar daar de verordening nog niet is goed gekeurd door de Koningin, hebben we natuurlijk ook nog niet kunnen innen. Op een nog niet goedgekeurde verordening mogen we geen belasting innen. Het kohier is Uoor B. en en de Commissie van toezicht in orde gebracht. We hadden gehoopt den len termijn binnen te hebben, maar dat zal nu wel Juli worden. Een geldiccning van f 2000 zal noodig zijn, tegen hoog stens 51/2 Er is reeds al uitzicht gegeven op een lager rente. Een aanvullingsbegrooting, eveneens tot een bedrag van f 2000 in uitgaaf en ontvangst zal noodig zijn. Zoowel het een als het ander, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde is nu de benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Het spijt voorzitter zeer, dat de heer Bakker zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Vele jaren is hij lid van deze commissie-geweest en heef! hij veel in die betrekking del school I f 2700 f 3900; dito school TT f2100 voor het algemeen belang gedaan. Het geeft dan ook f 3000; dito school IH f 1100 f 1450; groote alle pas hem daanoor een woord van dank te brengen, brandspuit f 700. kleine spuit niet verzekeren, omdat Het spijt ons allen zeer. dat de heer Bakker bedankt, die niets waard is. maar we moeten de redenen eerbiedigen. Algemeen wordt deze verhooging, bedragende f 7050, Nu moet er evenwel, zoo gaat voorzitter voort, oen goedgevonden. De meeste posten zijn verzekerd bij de opvolger zijn. en nu hadden de beide wethouders ge- assurantie-maatschappij De Jong Co. te Amsterdam, dacht, dat ikzelf daarvoor in aanmerking zou komen. Kelders en fundeeringen zijn van de assurantie uitge- SpC is evenwel van oordeel, dat hij als lid der school- sloten Geprobeerd zal worden de premies zoo laag commissie niet komt in een gewenschte positie, maar mogelijk te krijgen. B. en W. hebben niet geweten wien zij anders moesten De heer De Graaf maakt nog de opmerking, dat voordragen, dus- is er geen voordracht. het bij enkele assurantie-maatschappijen nog al eens De heeren Toxopëus en Ehrmann, vervolgt voorzitter, voorkomt, dat als men het huis verzekert voor een zijn leden der commissie, beiden mensehen, die meer bedrag, en het verbrandt over èen 10-tal jaren, de dan gewoon ontwikkeld zijn en nu was het misschien maatschappij zegt. dat huis is zooveel minder waard, wel gewenscht dat er een man in de commissie kwam ergo betaal ik je zooveel minder uit. Om die risico uit het practische leven, die met het leven len platten- te ontloopen wenschte spr. als bepaling opgenomen te lande volkomen op de hoogte was. zien, dat het gebouw de eenmaal ojjgegeven waarde Tot stemming overgaande is de uitslag dat op den zal blijven bezitten, voorzitter 7 en op den heer G. H. Geerligs 3 stemmen Voorzitter belooft met dezen wenk zijn voordeel te worden uitgebracht. zullen doen. De hoer Bakker zegt dat voorzitter nu de betrekking De heer Bakker vraagt of gebouwen, waarop bliksem- maar moet aannemen. Hij wordt voor éen jaar benoemd, afleiders staan, een lager premie hebben'? en verbindt dus bevalt het niet, zoo kan hij dan bedanken. f j hieraan tevens de vraag of de afleiders nog goed zijn. Voorzitter zal dan, hoewel noode, de benoeming maar Voorzitter zal ook dit informeeren en de afleiders aannemen. Hij wil gaarne meewérken in het algemeen laten onderzoeken. belang, maar in deze commissie acht hij zich niet j Volgt nu het punt, het pont aan de Kooi nemen in op z'n plaats. eigen exploitatie of het verpachten. B. en W. waren Is aan de orde de benoeming van afgevaardigde naar al spoedig tot de conclusie gekomen, dat er zeer vele de verg;idering van de tram Schagen - Wicringen op moeilijkheden verbonden waren aan het nemen in 8 Mei a.s. eigen beheer. Bovendien is er nogal wat risico aan Tot dusver is de heer J. Stammes steeds de afgevaar- verbonden en moeilijk te controleeren en daarom is digde geweest. Hij heeft aan alle voorbereidende werk- het beter, dat gepoogd zal worden het pont te eer zaamheden deelgenomen, maar verder gaat nu zijn pachten. Die verpachting zal niet geschieden voor lan- mandaat niet. Voorzitter brengt den heer Stammes gen duur, omdat de zaak nieuw is. Het is voor de hartelijk dank voor wat hij in deze functie voor de inenschen een groot waagstuk als dit pont gepacht gemeente heeft gedaan. moet worden voor lange jaren. B. en W. wilden het Benoemd wordt nu miet 6 stemmen de hoer Wijdenes pont verpachten tot 1 Januari 1910, dus de rest van Sjxtans. de heer Stammes had 4 stemmen. Voorzitter dit jaar en het jaar 1909. De condities waarop het neemt de benoeming aan te meer daar de hoer Stammes verpacht zal worden aan B. eri W. overlaten, evenwel als aandeelhouder de vergadering toch kan bijwonen met de bepaling, dat de pachter verplicht is met zijn De heer Stammes acht het ook beter dat de burgp- gezin in het huis te wonen. meester afgevaardigde is, dat is de aangewezen man De heer Van Mullem zegt, dat hem is meegedeeld Indertijd Ls spr. het geworden toen de heer Waiboer dat het pont aan Westeinde maar tijdelijk verpacht is. waarnemend burgemeester was en deze voor dein polder Men wilde dat pont tegelijk verpachten met het pont reeds afgevaardigde was. Nu er evenwel een burge- aan de Kooi, er zou door het Rijk overleg gepleegd moester is, doet het spr. genoegen, dat deze voor deze worden. Spr. vraagt of daarvan wat bekend is. functie is aangewezen. j Noch burgemeester, noch wethouders weten er iets De heer Rezelman stelt voor, de voorioopige vol- van af. macht als afgevaardigde te laten doorloopen tot weder- Voorzitter meent dat dit ook een zaak is, die het opzeggings toe. Allen voor. j Rijk alleen aangaat, en waarmede de gemeente niets De bedragen waarvoor verschillende gemeenteeigen- noodig heeft, dommen voor brand zijn verzekerd, zijn door B. en 1 De heer Van Mullem is dat niet geheel met voor- W. hei-zien. De gemeente-opzichter, de heer Dekker, zitter eens. Het hooge tarief van het pont aan West- heeft alles eens nagegaan en worden de volgende vvijzi- einde gingen noodig geacht. Voorzitter wijst den heer Van Mullem er op, dat Raadhuis was verzekerd voor f 6000, wordt nu f6500; het tarief voor het pont aan de Kooi in den raad is secretariswoning f 6000 f 6500; school I f 24000 behandeld, door de Koningin is vastgesteld en nu 3 f 25000; huis bij school I f 7000 f 6500; bergplaats jaar duurt. Komen er na afloop van dien termijn voor- f 200; school II met huis f 18000 f 18000; school III stellen in den raad om dat tarief te veranderen, dan f 10000 f 10000; huis bij school III f 5000 zullen ze behandeld worden, maar voorloopig kan dat f 5000; doodgraverswoning f 1000 f 1100; lijkenhuisje alles nog 3 jaar blijven rusten. f 200 f 300; gereedschappen f 100; dokterswoning Allen zijn voor verpachting en aan B. en W. wor- f 8000 f 8000; koetshuis f 1000 f 140O; postkan- den de nadere condities ter vaststelling gelaten, toor f 13000 f 13000; bergplaats f 100 f 450; De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt, de bergplaats voor de spuit mej Van Wijk houten bergplaats voor de spuit bij mej. Van Wijk opgezegd; inboedel raadhuis f 2000 f 4750; inboe- -o— Wegens benoeming van den tegenwoor dige, zoo Bpoedig mogelijk gevraagd: bij E. VEERMAN, Kaasfabriek, Winkel. bij G. SCHUT, Koegras, gem. Helder. Terstond gevraagd: boven de 25 jaar, loon f 3.50 per week en vrij van melken. Br. tr. lett. S, Hulpkantoor te Dirks- horn Terstond gevraagd: bij W. LANGE DIJK te Oude Niedorp. Gevraagd; Onzen vertegenwoordiger werden de volgende feiten medegedeeld, welke voor het algemeen welzijn gepubliceerd wor den. De heer J. Gons, wonende Turfhaven 24 te Hoorn, meldt ons: Voor het ge bruik uwer Foster's Rngpijn Nieren Pillen heb ik gedurende vier-en twintig jaar ontzettend veel geleden aan een nierziekte. Ik had bijna voortdurend een vip mende pijn in den rug en zijdende urine was veelal troebel en vuil en liet veel bezinksel echter. Ook had ik veel last van neusbloedingen en duizelingen veeltijds was ik erg vermoeid, loom en afgemat en bij de minste beweging had ik zware zweetingen. Ik heb jaren onder behandeling gestaan van welbekende specialiteiten, maar steeds werd ik onge neeslijk verklaard. Tot mijn geluk hoorde ik spreken van Uwe goede Pillen, welke alom geprezen werden. Ik begon deze dadelijk in te nemen, en kon reeds vijf dagen later een groote verbetering be speuren. Ik gevoelde mij zeer gelukkig en ging door met uw middeleiken dag nam de beterschap toe, de pijn verdween en mijn geheele geste) frischte op. Of schoon ik thans nog niet geheel beter ben, zal ik nog eenige dagen met nw geneesmiddel doorgaan, in het vaste ver trouwen, dan eene algeheele genezing tot stand te brengen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die L' goeddunkt De ziekte der nieren wordt aangeduid door een dofle pijn en zwakheid in den rug De zieke kan nauwtlijks loopen. De wreede pijn verlaat hem niet genarende den dag. 's Nachts is het hetzelfde, ter wijl hij met smart in zijn bed woelt en tracht in te slapen, nimmer rustende op den rug, die 's morgens bij het opstaan pijnlijker dan ooit schijnt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, de zelfde die de heer J. Gons gehad heeft. Wjj waarsohuwen tegen namaak enma- ken k00pers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foeter voor komt. Ze sijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer .J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel h f 1.75 voor één, of f 10.voor zes d00zen. Gevraagd: Een IllPimf Versch gedorsoht, lekker HAVER- bij W. MUL, Stationsweg, Schagen. verkrijgen bij GEERTSEMA, Achterweg. s Anna Pauiowna. Gevraagd: Te huur: Cll diil Hallwas, in de Hoep te Schagen. Te bevrageD bjj R. VAN EEKEREN, Anna Pauiowna. bij J. v. d. HORST te Barzingerhorn. door de Tooneelvereeniging EENDRACHT MAAKT MACHT", op Zondag 10 Mei 1908, in de zaal van den Heer G. LAAGLAND WINDER, Op te voeren stukken in de Kaasfabriek „de Hoop", Zuider- weg, Beemster.Vakkennis geen vereischte. Een welgestelde Boerendochter, met eigen kapitaal, wenscht kennismaking met een eenvoudig, oppassend persoon, welke gaarne buiten woont en genegen is om spoedig een Huwelijk aan te gaan. Brieven met opgave van naam, woor- plaats, ouderdom, beroep en godsdienst, worden fr. ingewacht onder motto „Ver trouwen* aan het Centraal Advertentie- Bureau VAN DER VENNESTRAAT 9, DEN HAAG. G e v r aa g d aan de Kaasfabriek „de Vriendschap", Stolpen, Zjjpe. gevraagd, ploegen vereischte, woning met tuin beschikbaar, bij J. DE GEUS, te Heer Hugowaard. Oorspronkelijk kluchtspel in twee bedrij ven, door L J. FIKKEE. Gevo'gd door: Blijspel in één bedrijf, door' L. E. HIJDELAAR. Entree 40 cent. Besproken plaatsen 10 cent extra. De Entree blijft verschuldigd voorden geheelen avond. Zaalopening 7 nnr. - Aanvang half 8. bericht hiermede de ontvangst eener groote sorteering der nieuwste uit de bekende Magazijnen der De Hoofdcoupenr der Firma is Donderdags tot maatnemen en passen aanwezig en ook aan huis te ontbieden. Elegante ooupe en prima afwerking in alle opziohten ge garandeerd. PRIJZEN in verhouding tot de kwaliteit BESLIST BILLIJK. Op Zon- en Feestdagen des avonds na zeven nur gesloten. V'w: om het grootst aantal punten. GEUEEL NIEUW. Iedereen kan deelnemen. 's middags 2 uur. Prijs en premie in contanten. Beletld aanbevelend, Café DE VALK. Te koop: van de molens te Lambertscbaag der Vier Noorder Koggen. Te bevragen bij C. DE GROOT en J. DE HAAN te Weere, gem. Hoogwoud. Te koop: Een zeldzaam makke Te bevragen bij W. OTSEN, Kolhorn. Aan hetzelfde adres te koop aan het vaarwater gelegen. Te koop: bij G. LÉIJEN, Weere, Winkel. Extra Oude VITTE PORTWUN Oude Roode Portwijn fl.08, f 1.22, f 1.44 en f 1.80 Oude Witte Portwijn - 1.08, - 1.35, - 1.80 en - 2 25 Goede Madeira f 0.90 per flesch. St. Estèphe Médoc- 0.60 La Rose Ludon- 0.72 Chat au Malleret- 0.80 Per Anker van 45 flesschen slechts - 32 St. Emilion Witte Bergerac Witte Samos Vermruth Dom Bellardi 0 90 0.99 0.90 1.17 Literfl Prijzen netto a contant. httime keuze in uicsinitend Schagen. Ontvangen: de nieuwste Modellen Uiterst oonourreerende, doch vaste prijzen. prijzen. Aanbevelend,

Schager Courant | 1908 | | pagina 7