Zondag 10 Mei 1908 52ste Jaargang. No. 4359 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers s TRAPMAN <§t Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen INGEZONDEN. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Alititti Nieiis- Airaifiiiic- LuttnvUtl Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit vier bladen GEMEENTE SCOAGEN. Herjjk van Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Scha gen maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze Gemeente zal plaats hebben in het lokaal van den heer J. Vader Az., „Het Noordliollandsch koffie huis" aldaar, op Maandag, den 11 Mei des voormid dags van 9 tot 12 uur, op Dinsdag den 12 Mei, op Woensdag den 13 Mei en op Donderdag den 14 Mei, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 4 uur. Voorts wordt het navolgende onder de aandacht der belanghebbenden gebracht: lo. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toestand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is; 2o. dat de onderdeelen van het Gram (Milligram- gewichten) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministerieele beschikking da. 23 Mei 1872, No. 180, afd. 12 Nijverheid, uitsluitend aan het IJk- kantoor in de standplaats kunnen worden geverifieerd; 3o. dat onjuiste gewichten zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief 4o. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voorzien en dat de afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijvejn op de plaatsen in artikel 11 der IJkwet aangeduid; 5o. dat, volgens Ministerieele beschikking van den 18 October 1907 het goedkeuringsmerk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter r in den gewonen schrijf vorm; 6o. dat zij, die verzuimen hunne maten en gewich ten bij den IJker, tijdens diens verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten nog aan het IJkkantoor te Alkmaar ter herijking moeten aanbieden en wel op 15, 16, 22, 23, 29 en 30 Mei, 5, 6, 12 en 13 Juni. Met ingang van 1 Juli a s. wordt het ijkkantoor te Alkmaar opgeheven. Na dien datum kunnen belanghebbenden maten en gewichten ten herijk aanbieden aan het ijkkantoor te Amsterdam. Voorts worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laatst-geplaatste goedkeurings merk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Schagen, den 28 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. MOND en KLAUW ZEEK. De Burgemeester der Gemeente Schagen vestigt hier mede de aandacht der veehouders op het Kon. besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad no. 104), gewijzigd bij de Kon. besluiten van 22 April 1898 (Staatsblad no. 109) en 4 Februari 1907 (Staatsblad no. 27), houdende o.a. maatregelen tegen het Mond- en Klauwzeer. (Besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klau wen) bij de herkauwende dieren en de varkens. Voorts wordt herinnerd o. dat wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, daarvan door den houder of hoeder onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den Burgemeester der Gemeente, waai-het vee zich bevindt; b. Dat zulk een stuk vee onmiddellijk van het overige vee moet worden verwijderd en afgezonderd gehouden c. dat, indien een aan eene besmettelijke ziekte lij dend stuk vee is gestorven, de houder of hoeder ver plicht is daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het gestorven dier zich bevindt. Tegen overtreding van het onder a vermelde is be dreigd eene geldboete van ten hoogste f75.—, en tegen overtreding van het onder b en c vermelde eene hechte nis vau ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoog ste f500.—. Schagen, den 8 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. Pot. Waarschuwing- Wij achten het noodzakelijk het publiek te waarschu wen tegen de aanprijzing van het zoogenaamde „Coza- poeder" als MIDDEL TEGEN DRONKENSCHAP. Het geld, daaraan besteed, is volkomen weggeworpen, daar .Coza-poeder" door zijn samenstelling (meer dan 80 dubbelkoolzure soda (Bicarbonas natricus) fijnge wreven gentiaan en kalmuswortel) absoluut geen invloed heeft noch kan hebben op dit vreeselijk kwaad, zoodat de aanwending slechts teleurstelling en nadeel kan be rokkenen. De ervaring heeft geleerd, dat tegen drankzucht slechts één middel bestaat en wel geheel-onthouding van alle alcohol-bevattende dranken (dus ook wijn, bier enz.), in vele gevallen gepaard gaande aan eene geneeskundige behandeling. Dé Noord-Hollandsche Propaganda-Commissie der Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. Dranken. G. STEEN, Secretaris. Ondergeteekenden, allen artsen, verklaarden met het bovenstaande geheel in te stemmen en gavsn toestem ming tot publiciteit daarvan. E. J. Abrahams, Amsterdam; C. Bakker, Broek in Waterland; A. H, v. d. Berg, Midwoud (N.-H.); C. de Boer Sr., Hoorn; A. H. de Boer, Harenkarspel (N.-H.); E. J. F. Bon, Aalsmeer; P. W. C. M. Buscb, Amster dam; C. J. C. Burkens, Heemstede; A. Cijfer, L. v. Coevorden, E. v. Dieren, allen te AmsterdamJ. Doets, Hilversum; M. H. J. Groenendijk, Helder; R. Geel, Avenhorn (N.-H.); E. v. d. Hoop, Amsterdam; P. J- J- Honig, Nieuwendam; T. Hoekstra, HeiloK. E- de Jong, HaarlemL. Kaiser, HoornL. C. Kersbergen, Haarlem; W. H. C. G. Keijzer, Benningbroek bij Hoorn N. Knapper Czn., AmsterdamI. I. Maats, Purmerend C. de Man, L. J. J. Muskens, beiden te AmsterdamC. J. v. Mansum, HoofddorpW. E. Merens. J. J. v. Minden, beiden te HaarlemM. Niemeijer, HilversumG. A. Ootmar, Haarlem; J. C. Overduin, Alkmaar; A.M.Pelt, Zaandam; H. Pinkhof, D. A. v. Riemsdijk, C. A. L. Ra demaker, A. W. v. Rfnterghem, C. de Rooij, N.J. Roos winkel, A. G. Samson, allen te Amsterdam; W. Sneth- lage, Aalsmeer; L. M. v. d. Stempel, Amsterdam; A. D. v. Steenbergen, Uitgeest; Mej. v. Stipriaan Luicius, Amsterdam; Th. v. d. Velde, Haarlem; J. de Wit,Ven huizen (N.-H); A. G. W. v. Waveren, Haarlem; H. G. Willenberg, Laren (N.-H.); J. Kreijger, Weespbenevens de heeren J. Kuiper, directeur Wllhelminagasthuis te AmsterdamG. H. Klosser, gep. Insp. v. d. Geneesk. Dienst der Zeemacht te Amsterdam, prof. Hector Treub. Frans Jozef. Te Weenen heeft oen eigenaardige plechtigheid plaats gehad. Een aantal Duitsche bondsvorsten met Keizer Wilhelm vooraan hebben zich in Oostenrijks hoofdstad vereenigd om den 77-jarigen Frans Jozef hun geluk- wenschen aan te bieden met zijn 60-jarig regeerings- jubileum als keizer van Oostenrijk, 't Is feitelijk eigen aardig, dat deze huldiging nu plaats heeft, terwijl de eigenlijke datum eerst de 2e December is. Maar dat zit 'm deels hierin, dat Frans Jozef vroeger den uit- drukkelijken wensch fe kennen heeft gegeven van grootsch feestbetoon verschoond te blijven, deels hierin dat het gansche zestigste regeeringsjaar voor een feest- of jubeljaar geldt en dus de gelukwenschen feitelijk het gansche jaar door in ontvangst worden genomen. De viering van het jubileum is reeds den 2en December 1907 ingegaan (getuige de verleening van amnestie voor militaire misdrijven) ©en eigenaardig gebruik, waarvan we een precedent vinden in Engeland, toen George III, die in 1760 den troon bestegen had, in 1809 zijn 50- jarjg jubileum vierde. Van alle vorsten en vorstinnen van den lateren tijd is 't alleen wijlen koningin Victoria van Engeland geweest, die ook op een zestigjarig regee- ringstijdvak hoeft mogen terugzien, maar zij vierde haai* jubileum eerst aan 't eind van het zestigste jaar. Aanvankelijk wilde Frans Jozef van alle officieel huldebetoon niets weten. Met nadruk heeft hij den wensch te kennen gegeven, dat zijn jubileum slechts door werken van liefdadigheid zou gevierd worden. In dachtig aan dien keizerlijken wensch heeft de regeering eenige maanden geloden besloten alle giften, die bij haar inkomen, te besteden ten behoeve van het kind Volgens een in de officieuze bladen verschenen commu niqué stelt de regeering zich de zorg voor het kind in dien zin voor, dat worden opgericht huizen voor zuigelingen en plaatsen tot het verkrijgen van goede melk tot wering der groole sterfte van zuigelingen. Voor het zieke kind zal verpleging, voor het intellectueel achterlijke kind passend onderwijs, voor het verwaar loosde kind zullen tehuizen verschaft worden. Men wil voor het stadskind herstellingsoorden en open-lucht- sanatoria stichten, voor het plattelandskind beter hygiëni sche woningen. Voorts wil men maatregelen nemen tot bestrijding der tering. In grove trekken is dit het plan, waarmee de regeering 's Keizers feest wenscht te her denken en waarvoor zij de hulp vraagt van steden, cor poraties en particulieren die ter eere van dit jubileum hunne bijdragen willen geven. De zorg voor het kind zal zich aansluiten aan do groote verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, waarvoor 100 millioen gevo teerd zijn. Nog een paar weken geleden heette hel, dat niemand anders dan de prins-regent van Beieren Frans Jozef zou komen geJukwenschen. Met den Beierschen prins, zoo heette het, was een uitzondering gemaakt omdat hij tot de familie behoort. Frans Jozef, die niets liever dan kalmte en rust verlangde, is echter voor den aandrang gezwicht en thans zijn elf Duitsche bonds vorsten, benevens een vertegenwoordiger der drie Duit sche Hanze-steden, met den Keizer aan het hoofd, te Weenen verzameld. Er zijn er, die dit huldebetoon der Duitsche vore ten een bewijs van slechten smaak vinden tegenover den jubilaris, die ook eens tot hen behoord heeft, die in 1863 in Frankfort alle Duitsche vorsten in het belang van een hervorming van het Duitsche Verbond heeft bijeengeroepen en die drie jaar later door den grootvader van den Duitschen Keizer na een bloedigen oorlog uit Duitschland is geworpen en de Duitsche Kroon, die het erfdeel zijner voorouders geweest is, heeft zien overgaan op de Hohenzollem's. Naar die donkere dagen zullen Frans Jozefs gedachten onwillekeurig teruggaan, als hij de Duitsche vorsten om zich heen geschaard ziet Aan den anderen kant zal het hem echter een opbeurende gedachte zijn, dat de Duitsche vorsten thans tot hein komen als een zeer gewaardeerd bondgenoot. Men stelt het te Berlijn op hoogen prijs, dat Frans Jozef zulk een trouw bond genoot is en 't is wellicht vooral om aan die erkente lijkheid uiting te geven, dat de Duitsebe Keizer er zoo op aangedrongen heeft den grijzen monarch te komen huldigen. Frans Jozef is als 't ware de ziel van het Drievoudig Verbond; hij beschouwt het als den hoeksteen van zijn politiek stelsel. Het bezoek van de vorsten duurt slechts één dag. Keizer Frans Jozef was hel Duitsche keizerlijk paar tegemoet gegaan naar het station Mcidling, vanwaar de keizerlijke trein langs de ceintuurbaan naar Penzing, het station van Schönbrunn, reed. Om het station en tot aan het kasteel Schönbrunn stond een aanzienlijke menigte geschaard, die de twee keizers warm toejuichte. Ondanks den /egeii waehtle een talrijke menigte het voorbijrijden der Duitsche vorsten langs de Mariahilf- straat af. Alle bladen heeten de Duilsche vorsten met warmte welkom en spreken hunne vreugde uit over de betoo- ging die een bewijs is van de vriendschap, die beide volken verbindt. Keizer Wilhelm hield op het kasteel een rede, waarin hij zeide er zich in te verheugen, dat door de genade der Voorzienigheid deze samenkomst had kunnen plaats vinden. De Oostenrijksche keizer antwoordde daarop in hartelijke woorden. zou'n kolossalen omvang had. Bjj onderzoek bleek, dat recherche van hen dat zij overdag slapen, 's avonds zich z'j een 6-tal nieuwe mantels aanhad, welke zij op die vertoonen en grof geld verteren. Zjj behooren tot een wijze trachtte Duitschland binnen te smokkelen. Beiden werden in arest gesteld en zouden niet dan tegen eene wij aanzienlijke borgstelling worden vrijgelaten. Zij nadden echter het gevorderde bedrag niet bjj zich. Ge lukkig was heer Beltman uit Enschedé getuige van het geval. Men gaf hem de sleutels der brandkast van het aangehouden echtpaar teneinde het noodige geld uit Enschedé te halen. Nog dienzelfden avond was de heer B. er mede ter plaatse en kon het echtpaar weder ver trekken. Een wandelmachine. De heer C. E. v. K. te Rijsenburg ontwikkelt in De Kapioen het volgende origineele denkbeeld Er zweeft mij voor den geest zegt hij wat ik zou willen noemen een wandelmachine. Het zou een kleine ballon moeten zijn, die in staat was bijv. 9/10 van ons gewicht te dragen, en die door een samenstel van stangen of latten en riemen stevig aan schouders en middel bevestigd werd op zoodanige wijze, dat zij niet kon slingeren en haar onderkant ongeveer J M. boven het hoofd bleef. Dit zou, meen ik, de volgende voordeelen bieden lo. het loopen vereischt tienmaal minder krachtsin spanning 2o. bende van 10, wellicht nog meer personen, die de op brengst der verschillende inbraken deelden. Bjj hun arrestatie waren zij als naar gewoonte van veel geld voorzien. Gebleken is, dat een mechanische boor, welke bjj een der inbraken was achtergelaten, door een der aangehoudenen bij de firma Zuurdeeg, aan de Gedempte Botersloot 9 te Rotterdam was gekocht. Deze man is reeds herkend. Bij genoemde firma hadden zij nog meerdere werktuigen gekocht. Een groot deel hadden zij zelf vervaardigd, o. a. breekijzers van zeer bijzonder model en zeer gemakkelijk te hanteeren. Enkelen der thans aangehoudenen waren reeds vroe ger gearresteerd als verdacht van de inbraak bjj den houthandelaar Van Schaik, doch men moest ze toen wegens gebrek aan bewijs weder loslaten. Een der aangehoudenen heeft reeds een tamelijk vol ledige bekentenis afgelegd, welke de anderen voldoende bezwaart, om ze ditmaal den dans niet te laten ont springen. Vrijdagmorgen hebben een 12-tal huiszoekingen op last en onder leiding van de justitie plaats gehad ten huize der aangehoudenen en der overige verdachten. Kolhorn. Woensdagavond j.1. vergaderde onder presidium van men kan tienmaal hooger en ook aanmerkelijk den heer K. Breebaart Dz. de vereeniging D. en D. alhier, Smokkelaars. Toen een echtpaar uit Enschedé de Duitsche douane te Alstatte passeerde, viel het deze op, dat de öam» verder springen, en dus gemakkelijk over muren, schut tingen en slooten komen; 3o. men zinkt pi iet verder in het water dan bijv. halverwege knieën en heupen, en kan dus, met de han den of kleine spanen roeiend, rivieren oversteken, waarbij hooge waterlaarzen de beenen drooghouden 4o. men kan zonder veel inspanning bergen be stijgen 5o. een val, mits niet te hoog, is niet gevaarlijk meer. De redactie teekent hierbij aan „Het idéé is werkelijk zeer ad rem en vooruitstre vend. Int.usschen vreezen wij, dat de uitvoering niet mee zal vallen. Vooreerst zal de ballon niet zoo héél klein kunnen zijn. Voor het opheffen van 9/10 van ons gewicht, plus de zwaarte van ballon-omhulsel, latten, stangen en riemen, totaal ongeveer 100 K.G., is een waterstofballon van ongeveer 80 M3. noodig. Met zoo'n reuzenpeer boven 't hoofd, zou de moderne wandelaar- hoogspringer de speelbal zijn van het flauwste zuchtje wind. En tegen den wind op, zou het loopen een ab solute onmogelijkheid zijn. Wanneer er een gas bestond, dat tienmaal meer stijgkracht bezit dan waterstofgas, zou het denkbeeld minder bezwaar ontmoeten". Ongeluk. Dinsdag had te Scheemda een droevig ongeval plaats. De door het redden van vele drenkelingen bekende Hendrik Meijer te Heiligerlee was bij den heer J. Lula aan 't muren boenen. Lijdende aan duizeligheid, kreeg hij, boven een ladder staande, een dergelijken aanval. Hij tuimelde en kwam zoo onzacht op de straatsteenen terecht, dat het bloed hem uit de ooren spoot. Geluk kig was de tegenover wonende arts, de heer Goekoop, direct aanwezig om hulp te verleenen. De heer Goe koop constateerde een schedelbreuk. Onmiddellijk na 't leggen van 't verband werd Meijer per as huiswaarts gebracht, waar hy kort daarop stierf. De bliksem. Donderdagmorgen ruim half elf sloeg de bliksem in de telephoongeleiding bij het pompstation der waterleiding te Oldenzaal. Een telephoonpaal werd verbrijzeld en een gat geslagen in den muur van het pompstation. Zes ruiten werden vernield en de waterstandaanwijzer geraak te defect. De schade is niet onaanzienlijk. De machinist, in een ander vertrek aanwezig, bleef Ongedeerd. De Cullinan. Naar wij vernemen, vordert het slijpen van den Cullian naar wensch. Er zijn reeds verschillende fa- cette op den kostbaren steen geslepen. Binnenkort zul len aan Z. M. den Koning van Engeland teekeningen van verschillende modellen worden voorgelegd. Koning Eduard zal dan bepalen, welk model aan den Cullinan zal worden gegeven. Allen broeders in den Heere! Men schrijft uit Sliedrecht Hedenavond werd in de kerk der Christelijk Gerefor meerde Gemeente de orde op bedenkelijke wijze ver stoord. Sedert eer.igen tijd heerscht onder de leden dier gemeente een weinig Christelijke geest; ze zgn in twee partijen verdeeldeenerzyda de predikant met zijne aanhangers en anderzijds eenige kerkeraadsleden met het overige deel der gemeente. Nu is het den laat- stori gelukt te bewerken, dat de predikant is geschorst en na de predikatie dezen avond, waartoe ds. v. d. Heiden en ds. Wisse waren overgekomen, zouden de motieven, die tot de schorsing hadden geleid, worden voorgelezen. De hoofdzaken warengemis aan veroot moediging en het niet willen erkennen van schuld. Maai- daar kreeg men de poppen aan't dansen. „Ge liegt", zoo riep men. Dat werd het sein voor een ge weldig spectakel, waarbij voor- en tegenstanders zich duchtig deden gelden. Een aanwezige politieagent, lid der gemeente, moest de orde handhaven en spoe dig kwam daartoe meer politie te hulp. Na afloop werd door de kerkeraadspartij een vroeger ontslagen ouderling weer in eere hersteld en morgenavond wil zij een president-kerkvoogd^ benoemen in plaats van den dominee, wat nieuwe standjes doet verwachten. De Rotterdamsehe iubrekersbende gearresteerd. Zelden heeft eenige recherche in Nederland zulk een goeden slag geslagen als deRotterdamscheDonderdagnacht. Zü heeft op 5 leden van de uitgebreide bende, welke sedert maanden Rotterdam onveilig maakte en die haast nacht op nacht door de een of andere inbraak van zich deed hooren, de hand gelegd. Bij de verschillende inbraken werden door de „heeren" geregeld briefjes achtergelaten, waarop de groeten wer den gegeven aan den bekenden Rotterdamschen hoofd rechercheur van politie, den heer Klok. Vermoedelijk heeft een en ander er toe bijgedragen om rechercheur Klok meer dan gewone belangstelling voor de niet te vinden bedrijvers der inbraken in te boezemen. Nadat de recherche met het vooronderzoek gereed was, deed zij eergisternacht verslag harer bevinding aan de justitie, die daarop onder leidmg van mr. Josseün de Jong de leiding van het onderzoek overnam. Van W oensdag- af tot Donderdagnacht 2 uur werden de verschil lende door de recherche aangevoerde punten en vermoe dens onderzocht, met dit gevolg, dat hedennacht een vijftal beruchte Rotterdammers werden aangehouden en gearrosteerd. Drie hunner gaven op kooplieden te zijn. Een vierde stoker en een vijfde bootwerker. Toch is bij de politie bij dat alles niets bekend en weet de in de zaal van den heer P. Rempt. i De lijsten, die in het dorp hadden gecirculeerd, brach ten een zoodanig bedrag op, dat het mogelijk was, de gewone schoolfeesten ook dit jaar te houden. Besloten werd de oudste leerlingen een uitstapje te doen maken naar Amsterdam, terwijl de middelklassen een tochtje zullen maken naar Zaandam, gedeeltelijk per boot langs de Zaanstreek. Den drie laagsten klassen zal een feestje op het dorp worden aangeboden. De data werden gesteld op 17 en 18 Juni. Winkel. De heer G. Nobel heeft bedankt als secretaris der Winkeler Rundvee-fokvereeniging. Winkel. Onze vroegere plaatsgenoot C. Keesman Dz., thans te Oost-Indië, is bevorderd tot sergeant-torpedist. Lufjewlnkel. Door de groenten vereeniging worden pogingen aange wend de groentenmarkt tot meerderen bloei te brengen. Ter bevordering daarvan zal op de marktdagen, Maan dag, Woensdag en Vrijdag van elke week gelegenheid bestaan de landbouwproducten per scheepsgelegenheid te doen vervoeren. Veiling van koolplantrn. Hoewel er niet veel vraag is naar koolplanten, begint de markt daarvan te Sint Pancras al meer te leven. Tot Vrijdag 8 Mei werden aldaar reeds 112600 stuks koolplanten aangeboden. Goed melken. De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier tracht hel goede melken zooveel mogelijk te bevorderen. Telken jqre bestaat er voor jongens en meisjes van 1520 jaar gelegenheid, proeven van bekwaamheid af te leggen en een diploma te verwerven. Maar de Vereeniging heeft besloten nog meer te doen. Het is een treurig verschijnsel, dat tegenwoordig vele meisjes niet meer willen melken, en het beschouwen als een te lastigen en gebonden arbeid. Het is jammer, want een goede melkster is veel waard in het veehoudersbedrijf en mag met recht trotsch zijn op hare vaardigheid. Om nu te bevorderen, dat meisjes zich op het ver krijgen van die vaardigheid gaan toeleggen, en dat ouders hunne dochters daartoe aanmoedigen, stelt Hol lands Noorderkwartier voor meisjes, die in 1908 den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben of zullen bereiken. de gelegenheid open zich nu reeds aan te melden bij den secretaris, den heer W. Teengs te Alkmaar, met vermelding van jaar fcn datum van geboorte. Zij zullen dan in Mei 1910, dus op ongeveer 16-jarigen leeftijd opgeroepen worden om proeven van bekwaamheid af te leggen. Wie aan den eisch voldoet, ontvangt een diploma, terwijl de Vereeniging tevens f 400 voor 16 prijzen van f 25 ter beschikking stelt. Hoewel de termijn van aangifte open blijft, doet me* goed zich nu reeds aan te melden, omdat men dan kosteloos een hand leiding over het melken ontvangt. D© Vereeniging rekent op de medewerking van de veehouders, door in hun eigen belang de gelegenheid om melken te leeren aan meisjes, die dat willen, zoo goed mogelijk te verschaffen en niet bang te zijn voor hun koeien, maar door onder richt tot de degelijke vorming van melksters mede te werken. Alleen door voortdurende oefening onder goede leiding kan de vaardigheid worden verkregen. Het vor men van iedere goede melkster is een aanwinst voor het veehoudersbedrijf, vooral in onzen tijd van schaars chta Wleringeii. Naar wij vernemen is de heer A. Peereboom alhier pachter geworden van al de buitengronden behoorendè tot den polder Anna Paulowna, met het recllt tot het maaien en visschen van zee- grasi De pachtsom is f 300. Voorts vernamen wij nog, dat de heer Peereboom het recht van maaien zal over doe* aan de gemeentelijke Zeegras-Exploitalie, hetgeen voor de Zeegras-Exploitatie van groot belang is. Hier door kunnen ongeregeldheden worden voorkomen. Het recht van zeegras visschen enz. zal door hem uit de hand verpacht worden. W leringen. Door B. en W, dezer gemeente zal Mei a.s. ten raadhuize publiek worden levering, het lossen en het rijden van voor de gemeentewegen. Wieringen. De Onderlinge Vee>- en Paardenverzekering-Maat- schappij „Helpt Elkander" boekte in hare afdoeling paarden van 1 November 1907 tot 1 Mei 1908. van 64 deelhebbers 101 paarden ter waarde van f 24050. Uitgekeerd behoefde er niet te worde* daar geen enkei sterfgeval had plaats gehad. In de iL Donderdagavond gehouden bestuursvergadering werd besloten als premie te heffen f 0.25 per verzekerde f 100 voor de reservekas. Wieringen. Op Maandag 11 Mei a.s. des voormiddags 10 uur zal op 't marktplein te Ilippolytushoef de jaarlijkscho premie-stierenkeuring worden gehouden. Wieringen. De handel in lammeren is nog niet bijster groot, er zit weinig gang in. Wij vernamen, dat door den lieer IL ecu partijtje is opgekocht voor f 10 per sluk. op Vrijdag 22 aanbesteed, de 285 M.3 grint

Schager Courant | 1908 | | pagina 1