Uitgevers: TRAPMAN Co. Donderdag 14 Mei 1908 52ste Jaargang. No. 4360 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Biunenlandsch Nieuws. Alltitti Nitiis- Airattmis- LullnvUil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen GEMEENTE SCHAGEN. fKöH POLITIE. Inlichtingen worden verzocht omtrent een verloren Vrouwenzak, waarin: 1 portemonnaio met eenig geld, 2 zakjes waarin eenig geld, 5 kwitantiën en 2 boekjes. o— MOND- en KLADWZE E II. De Burgemeester der Gemeente Schagen vestigt hier mede de aandacht der veehouders op het Kon. besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad no. 104), gewijzigd by de Kon. besluiten van 22 April 1898 (Staatsblad no. 109) en 4 Februari 1907 (Staatsblad no. 27), houdende o.a. maatregelen tegen het Mond- en Klauwzeer. (Besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klau wen) bij de herkauwende dieren en de varkens. Voorts wordt herinnerd: o. dat wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, daarvan door den houder of hoeder onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het vee zich bevindt; b. Dat zulk een stuk vee onmiddellijk van het overige vee moet worden verwijderd en afgezonderd gehouden c. dat, indien een aan eene besmettelijke ziekte lij dend stuk vee is gestorven, de houder of hoeder ver plicht is daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het gestorven dier zich bevindt. Tegen overtreding van het onder a vermelde is be dreigd eene geldboete van ten hoogste f75.en tegen overtreding van het onder b en c vermelde eene hechte nis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoog ste f500.—. Schagen, den 8 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. Pot. o— LANDBOUW. De Burgemeester der gemeente SCHAGEN Overwegende, dat zoowel van de zijde van den handel als van die der landbouwers herhaaldelijk is gewezen op de wenschelijkheid, dat, eerder dan tot dusverre kon geschieden, gegevens worden gepubliceerd omtrent de verbouwde uitgestrektheid inzonderheid van die landbouwgewassen, welke hoofdzakelijk voor den verkoop worden geteeld en waarvan de hier te lande verbouwde hoeveelheid belangrijken invloed heeft op den prijs, brengt ter kennis van de landbouwende bevolking, dat bovenbedoelde gegevens reeds gedurende deze maand langs de huizen zullen worden verzameld en richt tot allen wien het aangaat het dringend verzoek zoo ge trouw mogelijk de gevraagde opgaven te verstrekken. Schagen, den 11 Mei 1908. De Burgemeester, H. J. POT. O VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Aanmelding voor den aanstaanden Wintercorsns. De Burgemeester van SCHAGEN maakt bekend, dat voor jongelieden van 16—24-jarigen leeftijd, indien al thans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehou den tot het ontvangen van voorbereidend militair onder richt. Dit onderricht heeft o. a. ten doel: lo. aan toekomstige militieplichtigen de gelegenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke ge oefendheid, bedoeld bij art. 101 der Militiewet 1901; en 2o. aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het verwerven van het militair getuigschrift, ver- eischt voor de toelating tot het Reservekader der Infan terie, der Vesting-Artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende winterlijdperkenvoor de adspiranten voor het Reservekader over één winter- tijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per week; het begint ,1 October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerstkomende, ter secre tarie der gemeente op de werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aan gelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Jongelieden, die op 1 Juni e.k. nog niet militieplichtrg waren, of, wel müitieplichtig zijnde, doch zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. (buitenslands bevinden en eerst na 1 Juni in Nederland terugkeeren, kunnen zich ook na genoemden datum, mits voor den aanvang van het onderricht, tot deelneming aanmelden. Voor hen geschiedt de aanmelding zoo tijdig moge lijk rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te s-Gravenhage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder over- legging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte vóór 1 Juni niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende één wintertijdperk het onder richt kunnen vola^n mmimMLc u 6^-viui cuut? cl richt kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene garnizoens plaats wonen of zich daartoe naar eene naburige gar nizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet-bijwonen van het onderricht in het vorig wintertijdperk hebben verzuimd. Latere aanmelding voor het onderricht is ook toe gelaten voor lotelingen, die in het vorig jaar reeds hebben geloot, en in verband met het door hen ge trokken nummer in aanmerking komen eerst in het aanstaande jaar bij de militie te worden ingelijfd. Voor deze categorie van militieplichtigen moet de aanmel- *hng geschieden bij den Officier, niet bet onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefenings uur in den aanstaanden winter. In de eerste helft van Januari a.s. zal ten over staan van eene Militaire Commissie een onderzoek plaats hebben, waarbij voor hen, die in aanmerki. g komen om in het volgend jaar bij de militie te wor den ingelijfd, de gelegenheid zal bestaan tot het ver werven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewijzen van voorgeoefendheid zijn drieërlei: een bewijs van militaire bekwaamheid; een bewijs van lichamelijke geoefendheid, en een bewijs van militaire bekwaamheid èn lichame- lijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewijzen verwerven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoo ver zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der beide eerstgenoemde bewijzen. De houders van een bewijs van militaire bekwaam heid èn lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen tot inlijving voor korte oefening (vier maanden). Aan het bovenomschreven onderzoek kan ook wor den deelgenomen (door tot korte oefening ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van militaire be kwaamheid en lichamelijke geoefendheid wenschen te vernieuwen, ten einde daardoor aanspraak te verkrij gen op verlenging van dit uitstel. Bij het onderzoek wordt ook gevorderd eenige ge oefendheid in het schieten. Voor jongelieden die in staat waren zich in of nabij hunne woonplaats in het schieten te bekwamen, zal tekortkoming in de gestelde eischen van schietvaardigheid een beletsel zijn om het bewijs van militaire bekwaamheid te verwerven. Daar om wordt aangeraden om, zoo daartoe gelegenheid bestaat, deel te nemen aan de schietoefeningen tot ver hooging van 's lands weerkracht, die, bij voldoende deelneming, zoowel in garnizoens- als in sommige andere plaatsen met bruikbare schietbanen telken jare van 1 Mei1 September worden gehouden. Schagen, den 12 Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Raad Barsingerhorn. Vergadering op Dinsdag 12 Mei 1908, des middags 3 uur. Afwezig de heer Blaauboer met kennisgeving. Voorzitter de heer J. Spaans Dz., Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der zeer uitvoerige notulen. Medegedeeld wordt, dat de verkochte mest heeft opge bracht f 161.99 en kooper is geweest de heer K. Bree- baart Dz. Van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur was het verzoek ingekomen enkele af- en overschrijvingen tot een bedrag van f28.19 goed te keuren. Met algemeene stemmen goedgevonden. Van Ged. Staten is de goedkeuring ingekomen van de kohieren Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting en van de betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, de af- en overschi ij vingen en de verordening regelende de salarissen der onderwijzers. Volgt nu het punt, zegt Voorzitter, waarvoor deze vergadering is belegd, n.1. de bespreking over het maken van een steiger aan den Noorderdam in de haven te Kolhorn. In de Decembervergadering van den Raad is besloten, financiöelen steun te vragen aan het polderbestuur van Waard en Groet, de gemeente Winkel en de vereeniging Visschersbelangen te Kolhorn. De vereeniging Visschersbelangen te Kolhorn, hoewel het maken van den steiger zeer toejuichende, kon geen financiëelen steun geven. Ook de Hoofdingelanden van Waard en Groet geven geen flnantiëelen steun, omdat het maken van dien steiger meer geacht werd te zijn een gemeente-, dan een poiderbelang. Burgemeester en Wethouders van Winkel hadden ver zocht te mogen ontvangen een plan van kostenbereke ning en een teekening van den te maken steiger. Het verlangde was toegezonden, maar na dien tijd was van uit Winkel niets vernomen. Van de afdeeling Wieringen van de Schippersvereeni- glng „Schuttevaer" was een schrijven ingekomen, waarin werd meegedeeld dat het bouwen van den bewusten steiger met zeer veel genoegen zou worden gezien. Nadat al die antwoorden waren ingekomen, bleek het B. en W. wel, dat er van een financieelen steun niet veel zou komen. Toen werd gedacht, of niet op een andere wijze aan een flnancieele bijdrage zou zijn te komen, n.1. op deze wijze: om aan de vereeniging Vis schersbelangen eens voor te stellen de havenrechten te verhoogen. De visschers toch hebben het meeste belang bij het komen van den steiger, dan is het ook niet meer dan billijk dat zij er ook aan bijdragen. Het bleek ech ter, dat er in strijd met onze verordening, in 't geheel geen havenrechten van de visschers wérden geheven. Men hief van die vaartigen geen recht, omdat zij Diet overdekt waren. De verordening spreekt echter niet van overdekte of niet-overdekte vaartuigen, maar alleen over de grootte der vaartuigen. We hebben hiér, zoo gaat Voorzitter voort, met het bestuur van Visschersbelangen een vergadering gehou den en die heeren waren er niet tegen iets in de kos ten bij te dragen, zij zouden er evenwel in hun verga dering over spreken. Nu is een brief ingekomen met de mededeeling dat op de laatste vergadering der ver eeniging met algemeene stemmen is besloten, op de wijze als hierboven reeds is gemeld, in de kosten bij te dragen. Na het ontvangen van dien brief dachten B. en W. er over, om bij den Raad met het voorstel te komen den steiger te maken, maar alvorens dat te kunnen doen, was de toestemming van het polderbestuur van Waard en Groet noodig om den steiger te mogen maken. In een ingekomen schrijven wordt dat verlof gegeven, maar men wenschte met het oog op den weinigen diep gang van de schepen, den steiger één meter breeder. Wat het begaanbare pad op den dam betrof, daarmee wilde men wel een proef nemen. Voorzitter had met den opzichter van Waard en Groet een conferentie gehad en daaruit bleek eveneens, dat Waard en Groet gaarne den steiger 1 M. breeder had. Op den dam moesten voor een begaanbaar pad, de gaten met beton worden aangevuld. Het doet spr. veel genoegen dat het bestuur van Waard en Groet wil meewerken om in den bestaanden toestand verbetering aan te brengen. Spr. is er van overtuigd uit aller naam te spreken, als hij dat bestuur daarvoor dank betuigt. 1 Voorzitter is vervolgens met den gemeente-opzichter, naar den architect Zwagerman geweest en deze had er ook geen bezwaren tegen dat de steiger 1 meter breeder werd. Alleen zouden de kosten daardoor wat verhoogen. Voorenaleer er verder over deze zaak gesproken wordt, stelt Voorzitter voor in comité te gaan. Aldus geschiedt. Na heropening vraagt voorzitter, of nog een der heeren nadere inlichtingen verlangt. De heer Bieebaart is van oordeel, dat de zaak vol doende is besproken. B. en W. stellen voor over te gaan tot het maken van een loopsteiger aan den Noorderhavendam te Kol horn, en om, eenigszins gewijzigd in den geest van de i eischen van het bestuur van Waard en Groet, den heer Zwagerman het maken van teekening en bestek op te dragen. Allen voor. 1 Aangeboden worden nu nog: verslag over den toe stand der gemeente over het jaar 1907, dito lager onderwjjs; dito volkshuisvesting. Deze verslagen zullen circuleeren. Daar de rondvraag niels oplevert, volgt sluiting dor vergadering. Anna Panlowna, (Breezand). Terwyl de heer J. de B. en echtgenoote Vrijdag van de bruiloft terugkwamen, schrikte het nog jonge paard, met het gevolg, dat de kar te water geraakte en De B. I er onder. Gelukkig werd hij spoedig uit zijn onaange name positie verlost. Zooals het zich tot dusver laat aanzien, zijn man en vrouw er, behalve eenige kleine verwondingen, nog al goed afgekomen. Anna Paulowna, (Breezand). Bij de Maandag ten overstaan van notaris Backx gehou den openbare verkooping van een huis met schuur en 2 H.A. 57 A. 87 c.A. land, eigendom van H. Landman, werd kooper de heer S. Speets qq. te Anna Faulowna voor de som van f2000. Schoolfeest te Callantsoog. Zaterdag j.1. vergaderden in het lokaal van den kastelein J. A. Vos te Callantsoog een 16-tal belang stellenden ter bespreking van een schoolfeest en ter benoemiDg van een daartoe vereischte commissie. In die commissie werden gekozen de heerenJoh. Vis, voorzitter, P. Koogei, penningmeester, P. Weij, Adr. Baken G.Az. en D. de Leeuw. Besloten werd, bü de ingezetenen met een lijst rond te gaan, en als de daarop ingeteekende som het toelaat, met de leerlingen der twee hoogste klassen een bezoek te brengen aan Artis te Amsterdam en aan de andere leerlingen een feestje te geven in het dorp en voor die gelegenheid een goochelaar te laten komen. Wieringen. J.1. Maandag voormiddag had alhier de jaarljjksche premle-stierenkeuring plaats vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering der veefokkerij in Noord- Holland. De keuringscommissie bestond uit de heeren N. D. Kaan en K. Albz. Kaan te Wieringerwaard. Aan geboden werden 5 tweejarige en 3 eenjarige stieren. De uitslag was als volgtle prijs f 50 de 2jarige stier van de „Vereeniging Oosterland", 2e prijs f 40 de Pjarige stier van de „Vereeniging Stroe", 3e prijs f30de2jarige stier van den heer 0. Lont Nz. en 4e prijs f 20 de ljarige stier van den heer C. Lont Nz. Wieringen. Wegens bedanken van den heer P. Jb. Lont als diaken der Doopsgezinde gemeente is als zoodanig ge kozen de heer D. P. Lont. Wieringen. De heer Jb. Mostert heeft bedankt als president-kerk voogd der Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef en Westerland. Wieringen. De neer Jb. Mostert heelt bedankt als bestuurslid- magazijnmeester van onze afdeeling van „Het Witte Kiuis." Wieringen. Met de visscherij gaat het op ons eiland tot heden zeer slecht. Ansjovis wordt er zoo goed als niets ge vangen nog. De geeptrekkers hadden hoewel niet te veel, toch nog iets gevangen, terwijl de palingvisscherij iets vooruitgaande was. Winkel. Door den Minister van Oorlog is aan den milicien verlofganger B. Resink, verblijvende in deze gemeente, vergunning verleend tot verblijf in Canada tot 1 Juni 1909. Winkel. Tot 1 Juni a.s. is de gelegenheid opengesteld voor jongelieden, om zich aan te melden voor deelneming aan het voorbereidend militair onderricht, gedurende den a.s. winter. Valkoog. Zondag had bij den heer G. v. Bodegraven een ring- rijderjj op fietsen plaats, waaraan door 34 personen werd deelgenomen. De uitslag was als volgt le prijs f 5 de heer N. de Waard te Schagerbrug. 2e prijs f 2.50 de heer H. Jes te Noordscharwoude. 3e prijs f 2.— de heer J. Kromhout te Moerbeek. 4e prijs f 1.50 de heer P. Stammes te Schagen. 5e prys f 1 de heer J. de Waard te Schagerbrug en 6e prijs f 0.75 de heer S. Kuiper te Noordscharwoude. De belangstel ling was groot en de nieuwe manier waarop dit ring- rijden geschiedde, werd algemeen toegejuicht. Het was hier geen ringsteken, maar een ring ophangen aan be weegbare haakjes. Een druk en gezellig bal was het slot. Arrondisseiueuts Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 12 Mei. J. O. en H. V., te Heerhugowaard, veroorzaken van gevaar, beiden f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. M. B., te den Helder, diefstal van een jas en broek, 2 maanden gevangenisstraf. P- H., zonder vaste woon- of verblijfplaats, bedelarij, 2 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een rijkswerkinrichting. H. v. d. B., te Hoorn, wederspannigheid, 1 maand gevangenisstraf. M. V. te Urk, mishandeling, twee maal gepleegd, f 12 boete of 12 dagen hechtenis. J. K. te Alkmaar, mishandeling, 6 w. gevangenisstraf. Korte vrengd. Een huzaar oppasser te Zutphen, door zijn officier uit gestuurd oni rekeningen te betalen, ging er met 't hem ter hand gestelde gold f 658 van door. De politie te Zutphen kre9g hem echter spoedig te pakken en stelde hem ter beschikking der militaire autoriteit. Bfina het geheele bedrag dat hij meegekregen had, is echter zoek. Van een kreupele. Te Edam is Zondagavond een bedelaar gearresteerd die op een paar krukken, lekker in de olie, langs de straat strompelde. Straatjongens plaagden hem, waar over de man zich zoo kwaad maakte dat hij zijn kruk ken naar de jongens toesmeet en hen, zonder die hulp middelen, hard achterna liep. Edam moet nu voor hem finaal verpoedeld zijn. Koolaanvoer en verzending. Met het vergevorderde seizoen begint de voorraad be- waarkool aan den Langedijk en Omstreken toch te ver minderen, doch van 4 tot 9 Mei werden aan de afslag- markt te Broek op Langendijk nog aangevoerd 35200 roode en 4500 stuks witte kool, terwijl in die week 17 wagonladingen werden verzonden. Verzouting. Bjj het water der gemeentepomp bij den^Glipperweg te Heemstede wordt in den laatsten tijd een toenemende verzouting waargenomen. De „Haarl. Crt." meent, dat deze zaak van groot wetenschappelijk belang is. Voor namelijk by den strijd die te Amsterdam wordt gevoerd om die stad van water te voorzien, zal dit feit de aan dacht trekken. Naar aanleiding van door de „O. H. Ct." ingewonnen inlichtingen kunnen wij aan dit bericht het volgende toevoegen Onlangs is op verzoek van den burgemeester van Heemstede een onderzoek ingesteld naar de samenstel ling van het water, dat de gemeentelijke pomp aan de Glipbrug leverde De Nortonpomp, die ié gemeente Heemstede van drinkwater voorziet, ii in 1900-geslagen op 26 meter diepte. Wel had een scheikundig onder zoek een diepte van 50 M. als de meest gewenschte aan gegeven, maar in verband met den toestand van den bodem werd besloten de pomp niet verder dan 26 M. in te slaan. Vier jaren lang voldeed de pomp vrü goedhet chloor- g6halte van het water bedroeg rond 250 m.gr. per L., wat gelijk staat met een zoutgehalte van 400 m.gr. In 1908 bleek echter het chloorgehalte gestegen te zijn tot 1039 m gr. Voor bruikbaar drinkwater wordt als ruwe grens aangenomen 200—400 m.gr. zoutgehalte, terwijl het Amsterdamsche duinwater 60 m.gr. zout per L. bevat. De toenemende verzouting van de Heemsteder pomp is echter niet het meest onrustwekkende verschijnsel. Dit is veeleer gelegen in de omstandigheid dat bij on derzoek is gebleken, dat het zoute water niet van boven af de zoetwaterlaag heeft bereikt, maar van onderen door de zoetwaterlaag is opgezogen. Men zal zich uit wat daarover is geschreven herinneren, dat deze weg door de zoetwaterlaag heen de weg der verzouting is, die o. m. de directeur der Amsterdamsche gemeente waterleiding voor ons duinwater vreest. In strijd met deze schijnbaar zeer gewichtige mede- deelingen van het „Hbl." lezen wij nu in de „Haarl. Ct." van gisteravond Naar aanleiding van ons bericht van gisteren over „verzouting" van het water der pomp aan de Glipper- orug te Heemstede, meldt ons een deskundige, dat bij werkelijk onderzoek de bedoelde verzouting gebleken is niet te bestaan en nog minder toenemende verzouting. Integendeel kan men het thans matige zoutgehalte tel kens zien afnemen door lang te pompen, hetgeen ver zouting van onderen uitsluit. Bij rust der pomp kan namelijk het inzakkende brakke bovenwater zich rijke lijk mengen bij het zoete water in den ondergrond. Over het geheel wordt die rust niet veel verstoord, het waterverbruik is zeer gering en zoo is het een enkele maal gebeurd, dat het brakke zakwater sterk overwoog. Een ontslagquaestie. Indertijd namen we uit „De Tijd" een stuk over, waarin op krasse wijze de heer Munk te Arnhem be schuldigd werd, zijn meesterknecht op hoogst onbillijke gronden te hebben ontslagen. De patroon deelde toen in de „N. A. Ct." mede, dat het ontslag gegeven was omdat de heer Schutte (de meesterknecht), die zich o.a. wijdde aan het werk der Middernachtzending, daardoor niet de noodige opgewektheid overdag bjj het werk had. Deze quaestie is besproken in een openbare vergade ring van de afd. Arnhom van „Patrimonium." De voor zitter schreef het ontslag toe aan het feit, dat de ontslagene lid van de Luthersche kerk was. Een der sprekers ontkende ten stelligste, dat de heer Schutte practiseh bij de Middernachtzending of als spreker op- Er werden krasse staaltjes gegeven van de wijze, waarop de heer Munk het werkgeverschap opvat. In twee jaar tijd heeft hij, lezen we in het verslag der „N. Arnh. Ct.", meer dan 90 werklieden weggestuurd, heeft hij 7 machinisten gehad; hij behandelt zijn werk lieden als minder dan slaven. Als de arbeiders begre pen dat zij als één man moeten staan tegenover dezen patroon, opdat hij wete dat er niet alleen zjjn rechten, maar ook plichten van den patroon, dan Is er kans op verbetering. De secretaris der meubelmakersvereeniging vertelde dat de prijzen, die voor het werk gegeven worden, treurig zijn; het stukwerk is tot in de kleinste onder- doelen doorgevoerd; er zjjn artikelen waarvoor 1 cent en 1 cent werkloon wordt gegeven. Het is steeds een gaan en komen van personeel op de fabriek en daardoor gelukte organisatie niet omdat vele werklieden slechts enkele dagen op de fabriek blijven. De heer Mol, besiuurder van de afd. van den Meubel- makersbond, heeft den heer Munk gevraagd hoe het kwam dat hy zooveel meesterknechts heeft gehad. Dat kwam, zei de heer Munk, omdat het Duitschers waren en het bier was hier slecht en de menschen kregen heimwee naar hun Heimat. De voorzitter meende in z(jn sluitingswoord te kun nen verzekeren, dat bü een eventueelo actie der vak organisatie, deze Patrimonium aan haar zijde zal vinden. Een brutale dievegge is een dienstbode te Eldrik gcm. Keppel. Voor eenige weken had ze de onbeschaamdheid, bü hare aannemirg tot lidmate der Herv. Kerk, ten huize van oen predi kant ten harer vriendinnen een portemonnaie te rellen Hoewel aanvankelük het feit ontkennend, viel zü later

Schager Courant | 1908 | | pagina 1