Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. Marktb erichten. Predikbeurten. Zondag 17 Mei 1908» Plaatselijk Nieuws. Geoaeogd Nieuws. Lang onderweg. Met) deelt aan de N. Rott. Ct. mede: 9en beslissing te ne- Op 4 September 1884 heeft eene firma te Groningen hoe ze zich in de eerstvol- per briefkaart eene bestelling gedaan aan een fabri- kant te Rotterdam. De briefkaart is dienzelfden dag 12 uur namiddag aan het postkantoor lf>AO door de mand en werd een kerkeraadevergadering be- belegd, of ze al of niet ale lidmate zou gehandhaafd r worden. Besloten werd toen nog geen beslissing te ne men, doch af te wachten hoe ze zich in de eerstvol gende twee maanden zou gedragen. Gisteren werd zü echter betrapt toen zij uit een koffer van den inwonen- den kn» eht een bedrag van f 20 ontvreemdde, zooaat de beslissing van den kerkeraad wel niet twijfelachtig zal wezen. En dit zal echter wel niet de eenige straf zijn. BnrsInKerhorn. De omslag voor het Veefonds alhier is over het afgoloopen kwartaal vastgesteld op f 1.16 per koe. I.utjew inkel. Het getal schoolgaande kinderen alhier bedroeg 15 Januari jJ. 39 Hiervan zijn er sedert vertrokken 11, terwijl 13 tot de school zijn toegelaten, zoodat er thans 41 leerlingen zijn. Van de nieuwelingen zijn er 10 van ouders, die zich na 1 Maart in de gemeente hebben ge vestigd. Heer-Hngowaard. Beroepen naar Driehuizen en Zuid-Schermer Ds. A. J. A. Scholte, predikant alhier. Heer-llngowaard. De afd. Heer-Hugowaard van het Nederl. Onderw. Genootschap besloot in hare laatst gehouden vergade ring toe te treden tot de vereeniging voor vereenvoudi ging onzer schrijftaal. In dezelfde vergadering werd m«j. A. Algera benoemd tot correspondente voor het Herstellingsoord. Broek op Langendyk. Alhier breidt de typhus zich nog voortdurend uit. Op 't oogenblik zijn er reeds 15 gevallen, waarvan 4 in zeer ernstigen graad. Alle maatregelen worden genomen om de ziekte tegen te gaan. Znidscharwoude. Een der raadsleden zal in een volgende raadsverga dering met een voorstel komen tot het bouwen van een nieuw raadhuis. In de laatstgehouden bijeenkomst van den raad werd dit punt reeds door hem besproken en bleek het, dat een leening, daarvoor te sluiten, wel licht f 5500 zal moeten bedragen. Noordschnrwonde. Binnenkort zal worden overgegaan tot het bouwen van een nieuwe Christelijke school met onderwijzers woning. Znidscharwoude. In een gehouden vergadering van de schoolfeestcom missie werd de datum van het te houden feest voorloo- pig op 14 Juli gesteld. Als nieuwe leden werden geko zen de heerenKI. Zeeman, J. Kramer, C. Kroon en S. Mettes. Een voorstel, om ook voor de leerlingen der herhalingsschool een feest te bereiden, werd verworpen. Znidscharwoude. Mej. M. W. Ham, thans onderwijzeres aan de Leer school bij de Rijkskweekschool te Apeldoorn, wordt door B. en W, van Amsterdam voorgedragen als onder directrice van de Openbare Werk- en Leerschool. Zij is de eenig voorgedragene. SI. Maartcnsbrog. De heer W. J. Pontvuijst, postbode alhier, is met ingang van 1 Juni als zoodanig benoemd te Schagerbrug. Ken muizenstad. Te Zaandam hebben de heeren Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, n.1. een muizenwereld. Deze muizenstad, door de vervaardigers „Langstaart" gedoopt, is zóó merkwaardig, dat het .wel de moeitt waard is er een en ander van te vertellen. In deze stad in 't klein (eene opperplakte hebbende van 9 meter in 't vierkant), worden alle soorten van be drijf uitgeoefend door muizen. -t Klinkt ongelooflijk doch 't is zoo 1 Alsof alles uit een groote Neurenberger speeldoos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit verschillende gebouwen, school, postkantoor, stadhuis, kerk, station, winkels, te veel om op te noemen. Al die gebouwen zijn voorzien van poppetjes, die hun verschillende werkzaamheden uitoefenen, in beweging gebracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel door toedoen van een muis een flinke groote molen, „de Rat" genaamd, draait, in beweging gebracht door een muisje, dat nauwelijks een half ons weegt. Een tram rijdt door de stad en bootjes varen in de gracht, alles 'twerk der muizen. In de bakkerij „Het Knaagdier" schuift de bakker het brood in den oven. In de kuiperij is alles ook in volle werking en dat alles door een nietig muisje. Hoe dat mogelijk is? Achter of naast elk der gebouwen bevindt zich n.1. een hok, „het huis van Meneer Muis", meteen rad, waarin een gedresseerde muis geplaatst wordt, die dit rad ronddraait. Door een staafje staat dit rad in verbinding met de poppen, zoodat het gelijkt, alsof dezen hun werk zelf verrichten. De vernuftige vervaardigers hebben langer dan een jaar met een taai geduld en energie aan dit kunstwerk gearbeid. Dit kunstwerk zal binnenkort tentoongesteld worden. (Tijd). Mr. Troelsfra. De Avondp. meldt, dat mr. P. J. Troelstra geen ge noegzaam herstel in het buitenland vindt en zich daar om aan een operatie zal onderwerpen, waartoe de art sen al lang hadden willen overgaan, maar waartegen hü zich steeds had verzet. Als zijn plaatsvervanger in het partijbestuur wordt aangewezen de heer K. P. W. Besuyen, lid van de Prov. Staten van Friesland. Bezoek aan Zeeland- Dinsdagmiddag kwamen met den trein halfvier te Middelburg aan de Eerste Kamerleden die deelnemen aan den excursietocht door Zeeland. Het waren de heeren M. de Jong, W. Hoyy, jhr. mr. P. J. van Beyma, R. P. Dojer, R. Bloembergen, 1 Raaij makers en Haffmans. Zij waren vergezeld van den heer mr. H. Zillessen, griffier der Eerste Kamer. Aan het station werden de bezoekers ontvangen door de heeren mr. W. Polman Kruseman, griffier der Sta ten van Zeeland, en J. A. Frederiks. Onder hun geleide werden eerst het stadhuis en daarna de abdij bezichtigd. De heer Frederiks bood den heeren een album aan, getiteld „De abdij van Middelburg. Herinnering aan het bezoek op 12 Mei 1908". Ook werd een rijtoer gemaakt door en om de stad. Woensdagochtend en middag voegden zich nog bij het gezelschap de heeren D.W. Stork, J. A. Laan. J. D. baron van Wassenaar van Rosande, C. M. E. van Löben bekend is, is in hoofdzaak het doel, door het uitreiken kinderen, bij dezen den lust voorbloe- tusschen 10 en 1^ UUl U1U1UUWQ - 4 te Rotterdam ontvangen. Gisteren nu, den 10 Mei 1908, dus ongeveer 24 jaar later, lieeft de bovenbedoelde Groningsche firma haar op 4 September 1884 verzon den briefkaart uit Rotterdam terug ontvangen, met de mededeeling, dat de geadresseerde fabrikant niet meer bestaat en naar Amerika is vertrokken.' Bijna een kwart eeuw heeft de posterij te Rotterdam dus de briefkaart bewaard. Nekkramp. Te Rotterdam is overleden aan meningitis cerebros- pinalis epidemica de 84-jarige schipper Wakkee en diens 17-jarige zoon, beiden van het liehterschip „Cor- nelia Maria Vrachtenjam. De als voedingsmiddel zoo hoog geroemde vruchten jam blijkt onaangename verrassingen te kunnen geven. Een dokter uit den Haag schrijft er over in de Nieuwe Courant Een onzer fabrikanten heeft zeker bemerkt, dat Dross Blackwell in Londen, aan zekere soorten jam's een bitteren amandel toevoegen, ter verhooging van den smaak en als middel tegen schimmel. Dezer dagen haalde de dokter echter uit een "2 ponds flesch reine- claude-jam, uit den Achterhoek afkomstig, 20 bittere amandelen! Als men nu weet, dat zoo onschuldig de zoete, zoo gevaarlijk de bittere amandelen zijn, die een gehalte bezitten tot 3 pet. van het glucoside amygdaline, dat, bij gisting en in 's menschen dunnen darm, tot blauwzuur overgaat, zoodat 6 (bij kinderen) reeds tot doodelijke vergiftiging aanleiding gaven dan meent hij dat men dubbel moet uitkijken bij wat men op dit gebied koopt Nieuwe Niedorp. Dinsdag 12 Mei jl. had vanwege het bestuur der Ned. Herv. kerk alhier plaats de aanbesteding van het bouwen van een woonhuis op den zoogenaamden proef tuin. Ingekomen 7 inschrijvingsbiljetten: J. de Geus f 1583, wed. K. Olie f 1493, Jn. Lodder f 1385, K. Lodder f 1370, J. L. Timmerman f 1360, W. de Heer f 1078, J. Rutsen f 1030. Gegund aan den laagsten inschrijver. Anna Paulowna. Bij Koninklijk Besluit dd. 18 April jl. no. 103, is goedkeuring verleend aan de verordening tot heffing van oen lioofdelijken omslag in deze gemeente, vast gesteld in de vergadering van den Raad dd. 7 Januari 1.1. welke is gebaseerd op progressieven grondslag. Daar het kohier voor 1908 reeds overeenkomstig deze verordening zal worden ingericht, stippen we hieronder eenige punten betrekkelijk de progressie aan. Inkomens uit een vermogen van f 13000 on daar boven, worden in haar geheel getroffen, terwijl van alle andere inkomens, ter bepaling van den aanslag, éen vierde gedeelte direct wordt afgetrokken. Van de aldus berekende inkomens, wordt als onbe lastbaar afgetrokken een som van f 300 voor noodzake lijk levensonderhoud, verhoogd met f 30 voor ieder inwonend kind of pupiL De verkregen belastbare inkomens zullen worden belast met een o/o, varieerende tusschen 1.2 en 3.68, betrekking hebbende op inkomens van f 25f 8500, of zooveel lager of hooger als jaarlijks de behoefte zal aanwijzen. Harenkarspel. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Waarland hebben zich na' herhaalde oproe ping 3 sollicitanten aangemeld. Haren karspel Tot de school te Waarland werden met pr. Mei 27 kinderen toegelaten, terwijl 18 leerlingen de school ver lieten. Het geheele aantal leerlingen, voor enkele jaren gedaald tot 60 is door toename der bevolking nu ge stegen tot 127. Uarenkarspel. Van het Herhalingsonderwijs voor Meisjes te Waar land wordt tot heden slechts door een drietal leerlingen gebruik gemaakt Broek op Langendyk, 12 Mei 1908. van plantjes aan men en planten op te wekker. De minimum-contributie bedraagt f0.25. Tot bestuursleden werden benoemd de dames Mei huizen en M(jnlieff en de heeren Herman, Braat, Collot d' Escury, Tates en Beers. Een huishoudelijk reglement, bevattende een 10-tal artikelen, werd goedgekeurd. De verdere werkzaam- deze nieuwe vereeniging te doen slagen web heden om den aan het bestuur overgelaten. De bestuursfunctiên werden later als volgt verdeeld de heeren Herman voorzitter, Braat secretaris en mevrouw Mjjnlieff penningmeesteresse. De 79ste en 80ste. Hierboven vindt men de mededeeling van de oprich ting van Floralia. Dit is de 79ste vereeniging, wier domicilie voor de post te Schagen is gevestigd. Zater dagavond zal de vennootschap voor de Ijsbaan worden opgericht, da's dus de 80ste. Wie bedenkt er weer wat nieuws de 100 moeten vol I Landbon w-straat. Bij de aanbesteding op Dinsdag 12 Mei voor het ma ken van een aarden baan voor het aanleggen van de Landbouwstraat met levering van het noodige zand, enz. was ingeschreven door een zestal, en wel als volgt: J j' Witteling Amsterdam f 4100, J. Pleit en J. Kwan- tés Assendelft f 2635, J. Swaan Lambertscbaag f 2370, A Schreuder Alkmaar f 2110, P. Voorman Schagen f 1950, N. Snaas Schagen f 1750. Gegund aan den heer Snaas. Bouwen maar Op bet bouwterrein van Mejuffrouw de Wed. Rob in de Ho6p zullen door den heer A. Droog van Kolhorn voor eigen rekening drie woningen worden gebouwd. Armvoogd. De heer P. Koemeester is benoemd als armvoogd van 4e R.-Kath. Parochie alhier. Harinoniekapel. De heer G. H. Hulsman heeft als onderdirecteur van onze Harmoniekapel bedankt. Bevorderd. Ch. Veltman is bevorderd tot de 2e klasse der Nor maalschool te Vucht. Bonwen. De herbouw van het verbrande perceel op de Nes is, door den eigenaar den heer Jb. Blom in Duitschland, op gedragen aan den heer P. Voorman alhier. Sehager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 7 itapels kaas, waarvan 7 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 25.— stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 4284 K.G. POLITIK. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden overhouder, en worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren lot (Oude water). Gemeente Schagen. Ingeschreven van 9 -13 Mei 1908. OverledenTheodorus Castricum, oud 23 jaren. Gemeente Wioringen. Ingeschreven gedurende de maand April 1908. GeborenJan, z, v. Pieter Bajjs en Trijntje Mulder. Trijntje, d. v. Jan Kooij Jz. en Stijntje Kuit. Karei, z. v. Karei te Paske eg Marijtje Vroone. Ondertrouwd Eldert Halfweeg en Trijntje vanSavojjen. Cornelis Everts en Maartje Kroon Cd. Martines Tjjsen en Adriaantje Metselaar. Nan Keijzer en Trijntje Doves. Jan Mulder en Pietertje Lont. Barnardus Mostert en Geertje de Vries. Cornelis Cornelissen en Adriaantje Smit. Cornelis Pz. Mulder en Maartje Pd. Kroon. GetrouwdTeunis Doves en Geertje Scheltus. Jacob Tijsen en Anna Tijsen. Eldert Halfweeg en Trijntje van Savoijen. Cornelis Everts en Maartje Koorn. Martines ['Tijsen en Adriaantje Metselaar. Nan Keijzer en Trijntje Doves. OverledenNeeltje Bakker, oud 27 jaar, echtgenoote van Klaas Dissel. Brand. Gisternacht is te Madrid brand ontstaan in een uit dragerij. Talrijke huizen en loodsen, waar vele anti- quiteiten in geborgen waren, werden vernield, daar er volkomen gebrek aan water was. Vreeselijke tooneelen vielen ei- voor. Onder de oudheden bevonden zich ook patronen, die door hunne ontploffingen de paniek nog vermeerderden. Vierhonderd gezinnen zijn dakloos, terwijl een twintigtal personen meer of minder ernstig gewond werden. Door het neerhalen van een brandend paviljoen werd% men eindelijk in den morgen het vuur meester. Dieven maakten van de algemeene verwarring gebruik om hun slag te slaan. Jeanne Weber. Eenige dagen geleden nam bij het echtpaar Poirot, dat te Commercy een slaaphuis houdt, een paar, waar van de man zich Bouchery noemde en dc vrouw Jeanne Moulinet zijn intrek. Donderdag vertrok de man en de vrouw verzocht aan de Poirots, hun zevenjarig zoontje Marcel bij haar te laten slapen omdat zij bang alleen was. Dit gebeurde; den volgenden nacht echter toonde de kleine Marcel grooten tegenzin nogmaals bij de vrouw te slapen; men liet hem er niettemin. Omstreeks halfelf in den avond werd in de kamer der logeergast vreemd gerucht gehoord; op het kloppen der ouders en der buren kreeg men geen antwoord, waarop dezen met behulp van een tweeden sleutel in de kamer drongen. Tot hun ontzetting zagen de ouders daar hun zoontje naast de vrouw dood liggen. Jeaiuie Moulinet beweerde dat het kind in een aanval van vallende ziekte ge bleven was. Het parket werd onmiddellijk gewaarschuwd en een geneesheer ontboden. Hoewel men den uitslag van zijn onderzoek geheim houdt, schijnt het duidelijk dat de i kleine Marcel geworgd is. De vrouw blijkt niemand anders te zijn dan de „kindermoordenares" Jeanne Weber, indertijd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de moorden waar van zij verdacht werd. Een gerechtelijk geneeskundige concludeerde destijds niet tot opsluiting. Geen wonder dat nu opnieuw die oude verdenkingen met dubbele kracht terugkeeren. Te Chateauroux, hel. tooneel harer al of niet vermeende euveldaden, 'heeft men altijd den indruk gehad, dat zij een groote mis dadigster was, die met duivelachtige listigheid te werk ging. Men herinnert zich dat zij eenigen tijd geleden werd opgepakt wegens landlooperij, toen zichzelf van moord beschuldigde, maarniet geloofd werd. Zij werd toen in een gesticht geplaatst, maar juist veertien dagen geleden losgelaten. Het is te hopen, dat deze gevaar lijke zieke thans onschadelijk zal worden gemaakt Roode kool Gele kool Witte kool Bieten Dien f 1.- a 1.50 a 1.— a 14.- a 0.90 a f 7.50 per 100 stuks 8.na n 6.- 20.- 1.- 1000 50 K.G. M. de R.1 Wp.t u als verslaggever van mijne openbare les hebt gezegd, laat mij bij verder kalm nadenken geheel koud. Ik ben tot de slotsom gekomen, na ons onderhoud, dat u het doel, hetwelk ik met het organiseeren van dergelijke avonden beoog, in 't geheel niet begrijpt. Bovendien is u er maar een poosje in 't begin ge weest, dus is uw verslag gebaseerd op de eerste num mers, die door zenuwachtige gespannenheid der leer lingen juist niet het beste zijn ten gehoore gebracht. Door personen met muzikale kennis is mij volle tevredenheid betuigd over mijn werk en dit is mij persoonlijk meer waard, dan een verslagje in uwe courant. Wij zijn er al zoo langzamerhand aan gewoon ge raakt, dat alles wat hier uit louter liefhebberij op touw gezet wordt (tooneelspel, muziek, zang enz.), door u zoodanig wordt gecritiseerd, dat de lust vergaat om zich verder er aan te wagen. Echter geef ik het niet op, zoolang mijne krachten het zullen toelaten en ik medewerkende leerlingen ge noeg heb om een avondje het publiek aangenaam bezig te kunnen houden Op een volgende openbare voordracht-oefening zal ik het hoofddoel, waarvoor ik die lessen houd, nader uiteenzetten. U, M. de R., dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend J. KOELEMEIJ, Directeur der muziekschool te Schageti. Ik ben het volmaakt met u eens, mijnheer Koele- meij, dat ik niet heb begrepen, het doeL, dat u beoogt met het organiseeren van dergelijke avondendat doel is mij nu duidelijk geworden!! U zult blijven voortgaan met het organiseeren Alkmaar, 11 Mei 1908. 5 Koeien en ossen f 180.—a 230.—128 vettekalveren f 40.— a 100.— per Ned. P. f 0.80 a 0.90, 49 nuch tere idem f 8.— a 20.—0 magere schapen f - a 245 vette varkens f 0.39 a 0.47 per P., 61 magere idem f 16.— af 18.—. Pnrinerend, 12 Mei. Aangevoerd 1486 runderen, waaronder 145 vette, 60 a 74 cent per kilo, prtjsh. stug. 1341 melke- en gelde- f 130 a 270 per stuk, prjjsh. st. 63 stieren, 139 vette kalveren 65 a 85ctper kilo, handel vlug, 450 nuchtere id. f 9.— a 22.— per stuk, handel matig, 32 paarden, 3498 scha pen f 18.— ai 26.—pr;jsb. stug, 2000 lammeren f 5.— a 13, prjjsh, stug, 224 vette varkens 44 a 48 cent per kilo, handel stug, 165 magere dito f 14.— a 28.— per stuk handel matig, 393 biggen f 7.— a f 10.— per stuk, matig ganzen f 0.— a 0.—, zwanen f0.— a0.— mand appelen f0.— a 0.—, md.peren f0.—a0. Kaas. Kleine f29.middelb. f 26.50, Com missie f a 0.—, aangev. 118 stapels, handel matig. 1552 K.G. boter f 1.05 a 1.15, kipeieren f2 90 a 3.30 eendeieren f3 60. Marktbericht der veiling, gehouden op de gemeente lijke Oude Vischmarkt, a. d. Nieuwmarkt te Amster dam, van 12 Mei 1908. Kipeieren Eendeneieren 2.40 a 3.50 a 4.20 p.100. te Seis en jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wjjck, terwijl van avondjes om het publiek aangenaam bezig te 's avonds nog naar Zeeland komt de heer mr. W. J.^en^a's doei! hou- nog van Weideren baron Rengers. Welnu ik geef u de verzekering, mijnheer Koelemeij, Barsingerhorn. als u dat tracht te bereiken door de middelen die u meer wordt hier de aandacht gevestigd op nu te baat hebt genomen, dat uw succes bij voorbaat reeds 1 1 111 >v<nn nmncixarl Irnctp. Meer en 1I1CCI WD1UI 111C1 aaiiuo om gvrvuug» %/r - eene zaak van groot belang voor den landbouwersstand verzekerd is. Want werkelijk men amuseert zich koste- en bij gevolg voor het overgroote deel der bevolking lijk bij u, en ook ik, de verslaggever, heb mij uitmun- ook van deze gemeente. De zaak hier bedoeld is de tend vermaakt. Coöperatieve Boerenleenbank. j Maar ik geef u evenwel toch nog dezen goeden raad: Naar aanleiding eener bespreking in de laatstgehouden noem uw avond voortaan niet meer een „voordracht vergadering der vereeniging D. O. G. alhier, vergader- oefening" of een openbare les of zoo iets, dat geeft den jongstleden Dinsdagavond de bestuursleden van zooals u nu reeds hebt bemerkt bij luidjes die wat D. O. G. met die der Afdeeling Barsingerhorn van de minder goed doordenken, aanleiding tot verkeerde ge- Holl Maatschappij van Landbouw, welke laatste ver- volgtrekkingen. Raadpleeg voor een goeie benaming voor eeniging geacht werd in dit geval het meest handelend uw avondjes eens een paar kermis-reclamebiljetten. te kunnen en te mogen optreden. waarbij het optreden van een clown een van de hoofd- In deze gecombineerde bestuursvergadering is beraad- aantrekkelijkheden wordt genoemdheusch, dan zal aagd over de te nemen maatregelen, die tot de op- alles veel beter worden begrepen engewaardeerd. - - - r%J XKDERLANDSÜI HEHVOHMDE GEMEENTE Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Zuid-Zijpe, geen dieust. Noord-Zijpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Oudesluis. Wieringerwaard, geen dienst. ^«Barsingerhorn, geen dienst. Haringhuizen, voorm 9.30 uur, Ds.VanLoon. Callantsoog, geen dienst. Winkel, geen dienst. Harenkarspel, voorm. 9 30 uur, Ds. Damsté, Kerkeb. Kolhorn, voorm. 9 30 uur, Ds. Engelkes. Oude Niedorp, Ds. Kanis. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopeüs. Oosterland, Stroe en Den Oever, op Wieringen, Reinders, kapel Den Oever. Valkoog, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Jzn., Oudesluis. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, geen dienst. Barsingerhorn c.a.. Ds. Kooiman, Barsh. LOKAAL „BETIIEL", HOEF, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlaiidscli Hervormde Kerk. 's av. 6 uur, J. L. van Grasstek. Ds. Vis slaagd over de te nemen maatregel richting eener Boerenleenbank .alhier kunnen leiden en besloten, dat de hier bestaande Landbouwvereeniging 1 zal houden eene openbare vergadering op Dinsdag 19 Mei a.s., aanvangende des avonds te half 7 uur. ten huize van den heer P. Scheringa, teneinde door onder linge bespreking in ruimeren kring meerdere zekerheid te verkrijgen omtrent het oordeel van belanghebbenden in de zaak en daarmede van de mogelijkheid tot op richting. Deze vergadering zal toegankelijk zijn voor alle landbouwers en veehouders en verdere belangstel lenden. De oorzaak Op de hofstede van mej. de wed. Nelis te Osdorp (Sloten N.-H.). waar gisteren weder 2 runderen stier- Gaarne uw dw. dn., P. TRAPMAN, de Verslaggever. Floralia. Gehoor gevende aan den oproep van de heeren Her man, Collot d' Escury, Braat en Tates, om over te gaan tot oprichting van een vereeniging Floralia, hadden Maandagavond een dertiental dames en heeren gevolg gegeven. Na een korte toelichting van den leider dezer verga- ven riin nu in korten tiid en door nog niet ontdekte dering, den heer Herman traden de 17-tal aanwezigen i t al a latian trto nn nrord Fa4 An»inUHr>n KaoIa4a» 7aa«1o oorzaak 3 paarden en 4 runderen gestorven. als leden toe en werd tot de oprichting besloten. Zooals De Etna De uitbarsting van de Etna neemt weer in hevigheid toe. Te Arcireale zijn verscheidene muren ingestort Zonderlinge wielrijders. Eenige arbeiders, die Zondagmorgen in het Köpe- nicker bosch wandelden zagen in hel gras een wiel- rijder en zijn gezellin, die aan hel ontbijten waren. Schertsend zegt een der wandelaars: „wel, smaakt het?" De wielrijder springt op en begint de werklieden uit te schelden; een korte woordenwisseling onlslaat; plot seling haalt de wielrijder een revolver te voorschijn en vuurt op den werkman, die in het achterhoofd getroffen neaervalL In de verwarring springt het paar op de fiets en rent weg De getroffene, naar het ziekenhuis gebracht, stierf eenigen tijd later zonder het bewustzijn herkregen te hebben. De dader is nog niet opgespoord. ondanks de blijkbaar zeer onbetrouwbare verklaringen welke er cLoor geneeskundigen zijn gegeven, en ook ondanks de zeer spitsvondige redeneeringen van de advocaten. 1 Jeanne Weber wordt gevangen gehouden te Sainl- Mihiel, in het departement Meuse. Saint-Mihiel is de zetel van het gezworenenhof. Zij is nog niet door den rechter van instructie in verhoor- genomen, daar zij nog geen advokaat heeft aangewezen. Wel heeft de rechter van instructie haar op de hoogte gebracht van de zeer bezwarende verklaringen, die de doktoren deskundigen hebben afgelegd na de schouwing van het kinderlijkje, en heeft hij haar aangeraden, zelf een dokten- te kiezen voor een contra-expertise. Maar Jeaime Weber antwoordde op deze raadgeving: Wat zou het mij baten? Ik heb het kind niet gedood. Jeanne beweert, dat zij het kind niet heeft aange- raakt en dat zij niet weet hoe het aan zijn eind ge komen is. Zij gedraagt zich kalm, eet goed, slaapt ruslig en maakt niet den indruk eenigermate ongerust te zijn. Twee professoren in de geneeskunde hebben haar giste ren langen tijd onderzocht en ondervraagd. De uit komst van dat onderzoek is nog niet bekend. Na afloop van het bezoek aan Jeanne Weber zijn de professoren naar Commercy vertrokken om het kindje Poirot te zien. De deskundigen gaan wat de schouwing van dit kinderlijk betreft niet over een nacJii ijs. Dokter Thiéry en professor Parisot hebben hun onderzoek volbracht. Hun verklaringen laten aan duide lijkheid en beslistheid niets te wehschen over. Toch zal de procureur-generaal van Nancy nog een nieuwe schouwing aanvragen. Men wil deze maal geen gevaar loopen, dat de juistheid van het onderzoek der des kundigen in twijfel wordt getrokken. De doktoren hebben duidelijk de sporen van nagels en knijpende vingers aan het hoofd en aan den hals van het kind gevonden. Eerst schijnt Jeanne Weber haar slachtoffer de keel te hebben dichtgeknepen en toen heeft zij haar gruwelstuk voltooid door worging met een zakdoek. Den zakdoek had het kind nog om den hals, toen men het vond. Een Renzenschaalbank. In het nr. van 22 April van „Holdert's Polytechnisch Weekblad" zijn eenige merkwaardige afbeeldingen op genomen van een reuzenschaafbank. Een der platen geeft het enorme werktuig te zien met negentig werk lieden er op staande of zittende. De andere foto's geven enkele der voornaamste onderdeden te zien, waaruit evenzeer de reusachtige afmetingen van het geheel blijken. Slechts enkele cijfers: De geheele machine weegt 422 ton, het totaal vermogen der electro-motoren voor de verschillende bewegingen beloopt meer dan 200 P.K., de breedte tusschen ae kolommen is 14 Eng. voet en 4 Eng. duim, en de hoogte van den bovenkant dar tafel tot den onderkant der dwarsrail, dus de maximum- hoogte der te bewerken stukken bedraagt 12 voet, 2 duim, terwijl de werkslag van de tafel 30 voet bedraagt. Bij deze enorme werklengte is natuurlijk het bed uiterst krachtig geconstrueerd. De tafel is 32 voet lang bij 14 voet breed. Merkwaardig is, dat, ondanks de enorme afmetin gen, de verhoudingen der algemeene gedaante van de machine zeer sterk met die van de gewone schaafbanken, zooals die algemeen worden gebruikt, overeenkomen. Ook de constructie en inrichting wijkt betrekkelijk weinig van de gebruikelijke type af. De dwarsleden zijn voorzien van steekbaren met een slag van 30 duim, alle bewegingen en verstellingen geschieden door middel van electro-motoren. terwijl voor de hoofdbeweging een motor van 100 P K. dienst doet Voor de omkeerbeweging van de tafel wordt gebruik gemaakt van pneumatische koppelingen, waartoe de samengeperste lucht wordt geleverd door een afzonder lijken door 30 P.K. electro-motoi- gedreven luchtcom- Cressor. Het gebruik van verschuivende riemen, zooals ij kleinere schaafbanken gebruikelijk is, zou hier geheel onmogelijk zijn. Het bed is zoo groot, dat het, zoowel met het oog op de fabricage als Ihet vervoer, onmogelijk was, het in éen stuk te gieten. Het werd in zes stukken gemaakt, die gezamenlijk ongeveer 127.000 kilo wegen. T)e tafel is in twee gedeelten gemaakt en weegt 711.000 kilo. Voor de bediening van de motoren is een gemeen schappelijk schakelbord aangebracht met de noodige schakelaars, aanloopweerstanden, snelheidsregulateurs en al de verdere noodige electrische apparaten. De lucht in! Met het vliegtoestel dei- gebroeders Wright heeft men te Manteo, in Nooixi-Carolina, weder een zeer wel- le proef ondernomen. Het steeg tot een hoogte K) voet en ging tegen een tamelijk sterken wind in, acht mijlen ver boven de zee. Daarna voer het terug naar de plaats waar het was opgestegen, en daaldP daar zonder eenig bezwaar neer. liet luchtschip heen in 't geheel een afstand van 25 mijlen afgelegd. De gebroeders Wright zullen er nu een tocht ondernemen naar Kaap Henry, en terug, een afs|;"11 van 75 mijlen. Dc Ducl-wocdc. Ondanks het wettelijke verbod van duelfeeren ,s deze zonderlinge sport in het geheele Duitsche leven nog zeer in eere; en zij die in een tweegevecht *J' hoogste uiting zien van hun eergevoel, hebben tevens de onbeschaamdheid, anderen die in het duel een ruw heid, een middeneeuwsche dwaasheid en een over blijfsel van het vuistrecht zien, te beschouwen als men schen wien het mangelt aan eergevoel. Een bijzonder merkwaardig geval, dat een schel licht werpt op den geheelen toestand^ en de misbruiken van

Schager Courant | 1908 | | pagina 2