Gemengd Nieuws. ZIEKENBEZOEK. De hoogste prijs der eieren was in het begin ran het seizoen, het Laatst van Maart. nl. f 2 per stuk. In dien tijd werden geen eieren naar het buitenland ver zonden. omdat men daar dien hoogen prijs er niet voor over heeft. De laagste prijs was 14 cent, Dinsdag j.1., toen het verbod volgens de Jachtwet intrad. Diep treurig. Te Nieuw Vennep heeft zekere D. in een vlaag van waanzin zyn vrouw, die sliep, met een bijl ernstige verwondingen aan het hoofd toegebracht. Op haar gegil daagde hulp op en werd de vrouw ontzet. De man is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Smokkelen. Men meldt uit Enschedé Omtrent de z.g. smokkelhistorie van een echtpaar te dezer stede vernemen wij nader: De winkelier M. had zich, vergezeld van zijn vrouw, naar Alstatte begeven om uit een zichtzending keuze te doen. Mej. M., eerst gekleed in stofmantel, werd, na uit 't dorp in mantelcostuum te zijn teruggekeerd, verdacht yan smokkelarij, aangehouden. Zij kon echter aantoonen, dat de stofmantel, welke aan de post was achtergelaten om ter verandering van model aan den fabrikant te worden opgezonden, haar persoonlijk eigen dom was. Na een ingesteld onderzoek bleek alras dat van smokkelen geen kwestie was geweest en werden aanstonds de reeds gestorte 20 mark onder excuses terugbetaald. Wel leuk. Men meldt uit Rotterdam: Gisteravond half zeven steeg van het terrein van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen alhier met zijn ballon op de luchtreiziger W. van Pottum Hij voerde met zich mede een oude fiets aan een parachute, welke hij onderweg zou laten vallen. Hij die deze fiets bemachtigde, kon hem tegen een nieuwe inruilen, indien hij in het bezit was van een entréebiljet voor de oplating. De fiets kwam neer op een boerenerf aan den Kra- lingschenweg en den Prins Alexanderpolder en kwam zoo in het bezit van een boerenjongen. Een motorrijder, die de richting in welke de ballon was gogaan, was ge volgd, gaf den jongen zijn entréekaartje, zoodat deze jongen thans de gelukkige bezitter van de fiets is. De ballon zette de reis voort tot Culemborg waar hij gisteravond laat daalde en den luchtreiziger weer be houden op den vasten grond bracht. Hondentrouw. Schipper Cornelissen van Edam stond zijn hond, terwijl hpj in Haarlem vertoefde, af aan een inwoner uit Velzen. Maar het beest stond onverwachts W9er te Haarlem voor hem. Dezer dagen, toen hij te Amster- dam vertoefde, gaf hij het beest aan een inwoner van de gemeente kunnen worden genomen, dat die vaten Haarlem, en weer kwam het trouwe dier aan boord worden opgeruimd. Spr. deelt nog^ mee, dat er lussehen van zjjn schip in de hoofdstad terug. Nu houdt hij den Raad ZQpe. Vergadering op Dinsdag 12 Mei 1908 des morgens ten 10 uur. \fwezig de heer H. G. Th. Munn, met kennisgev uig. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgemeester. Na opeinng der vergadermg worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van alle hoofden van de gemeentescholen, onderwijzers en onderwijzeressen met een harteüjken dank aan B. en ft. voor hel in dienen van het voorstel betreffende hun salarisregelmg en aan den gemeenteraad voor het aannemen van dat voorstel. De onderwijzers zijn dus tevreden, zegt voorzitter. Aan de orde is nu de verkiezing van een armvoogd, noodig door het overlijden van den heer J. Otto, ad ministrateur en armvoogd. Voorzitter gevoelt zich ge drongen vanaf deze plaats een woord van hulde te brengen aan den heer Ütto. Hij heeft alle best gedaan in die betrekking en aan ijver neett het hem geenszms ontbroken. Alle armvoogden zijn het er over eens, dat het heengaan van den neer Otto een verlies is, maar men wordt geplaatst voor dit treurig feit. Een opvolger moet weer worden benoemd en daarom hebben neeren Armvoogden een voordracht ingezonden. Zij hadden dat niet behoeven te doen en de raad is geheel vrij, maar bet is toch wel gemakkelijk als er een paar geschikte mannen worden aangewezen. De voordracht bestaat uit de heeren: K. Bos Cz., J. J. Boontjes, D. Hagenaar. Medegedeeld wordt dat de heer Bos bereid is de benoeming aan te nemen. Tot stemming overgaande, wordt de beer Bos met algemeene stemmen benoemd. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een bocknouder voor het algemeen armbestuur. De sollicitanten warenP. Klerk Az., N\Blaauw, J. v. Kever nik, \V. Swarthoff, W. Biaauboer Gz., J. Trans (Oudesiuis) en J. Gouwe. Deze laatste had evenwel te kennen gegeven de betrekking niet te willen waarnemen voor een salaris van 55, zoodat deze sollicitatie als ingebokken kon worden beschouwd. Bij de le stemming kreeg J. v. Leverink 5 stemmen, W. Blaauwi 2, J. Frans 2, en P. Klerk Az. 1 stem. Bij de volgende stemming kreeg J. v. Leverink 6 stemmen, zoodat deze was benoemd, \V. Blaauw en J. Frans 2 stemmen. De rondvraag volgde: De heer J. Kreijger zegt dat vanaf verleden jaar Juli op een er! te Uudesluis liggen eenige vaten met zuurkooL Zij liggen vlak aan den pubheken weg en met het oog op de onaangename geuren is het zeer gewenscht, dat die vaten daar niet dezen zomer over- nlijven. bpr. vraagt of er geen maatregelen vanwege hond. (N. R. Ct.) Een tragisch ongeluk. Het was Zaterdag 25 jaren geleden, dat het echtpaar v. d. Brink (kleerenbleekerij „Koningstem aan het Zuiderbuitenspaarne te Haarlem) in 't huwelijksbootje stapte. 't Heuglijk feest zou 's avonds met familie en vrien den bjj Brinkmann gevierd worden. Een ontzettend ongeluk heeft evenwel dezen dag van vreugde in een dag van diepen rouw veranderd. Nog nauwelijks toch was de dag aangebroken, des morgens 7 uur, toen Mej. v. d. Brink van de boventrap in haar woning viel en na een hartver icheurenden gil gegeven te hebben, met gebroken bals dood werd opge nomen. Bij zoo'n tragisch, diep tragisch ongeluk behoeven we niets te voegen, zegt de „N Haarlem. Ct." Van het ontzettende is ieder doordrongen. Geestelijke hulp was dadelijk aanwezig, doch te laat. De oude moeder der ongelukkige vrouw is door 't onge val zoozeer geschrokkeu, dat ook voor haar leven ge vaar bestaat. Kinderleed. Als in den arbeidersstand moeder als weduwe achter blijft en er dan van die kleine kleuters zijn, die toch, evenals toen vader leefde, mondjes hebben en kleertjes behoeven, och, dan is 't zoo'n uitkomst als moeder hertrouwt en er weer iemand is, die alle weken geld inbrengt en als vroeger in die dingen voorziet. Als vroeger? Kleine, twaalfjarige Marietje kreeg zulk een tweeden vader; maar met haar zachte, droomerige gezichtje kon zij hem zoo vreemd en met aulke schuwe angstblikken aanzien en ze voelde 't wel, dat er toch zoo'n groot verschil was met vroeger. Moeder deed haar best om haar tot andere gedachten jegens den stiefvader te brengen. Hy zorgde immers voor allemaal en daar moeEt zij nu dankbaar voor zijn, niet meer zoo stug en onaardig tegen hem wezen, misschien dat vader dan ook wel veranderde. Zy was immers zy'n eigen kindje niet, dat moest ze nu toch begrijpen Maar dat juist begreep zij niet, begrijpt geen enkel kinderhart, dat als de plant aan zonneschijn, behoefte heeft aan koestering en liefde, zonder te vragen van waar die komen. En nu moeder de „schuld" aan haar gaf, en dus ook al veranderd was sinds die vreemde man in huis was gekomen, nu gevoelde zij, dat zy teveel was geworden, dat zij als een last werd be schouwd. Gisteravond tegen donker sloop het kind het huis uit. Een dier lange straten van buurt IJ IJ te Amster- p. Koopman herbenoemd dam, die op den Amstel uitkomen, liep zij af, dwaalde J- 1-■ den Amsteldyk op, totdat zy een heel eind van de stad af, op een plek, waar zy zich onbespied waande, in het water sprong. Maar 't werd gezien. Een paar wandelaars, die het vreemd doende wezentje hadden nagestaard, snelden toe en grepen haar, vóór zfj naar het midden van den stroom was afgedreven. In het gras aan den walkant lag een courant met een steen bezwaard, waarop het arme schepseltje, in potlood, met groote kinderletters, een afscheid geschre ven had: „Moeder, zoo kan ik niet leven, want het eten wat ik krijg is my toch niet gegund. Zegt u allen maar goeden dag, ik heb my in den Amstel verdron ken. Marietje." Het kind is door de politie liefderijk van droge kleeren voorzien, en nu ligt het in het Gasthuis, waar de zusters, als zij haar kribje voorbijkomen, het bleeke gezichtje streelen. (N. v. d. D.) H. J. Calkoen. Zondag vóór 25 jaar werd de burgemeester van Edam, de heer H. J. Calkoen, gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, in welk college hij sedert onafgebroken zitting had. Wat uien al niet van zijn krant verlangt! men toch al niet van zijn courant verlangt 1 de heeren Kraakman alhier en Schipper van Langedijk een kwestie bestaat over die zuurkool. Schipper had de zuurkool gekocht en de beurtschipper Sfiver had ze naar Amsterdam vervoerd. Zes weken later kreeg deze weer order ze naar Oudesiuis mede terug te nemen. Maar nu weigert Kraakman de zuurkool en ook Schipper laat ze liggen. Voorzitter zegt reeds den eigenaar van de zuurkool te Langedijk te hebben aangeschreven den rommel op te ruimen, onder bedreiging dat anders alles zal wor den vernietigd. Maar deze man antwoordt niet eens. De veldwachter is bij Kraakman geweest, maar die wil nog minder van de zuurkool weten. De schipper moet ook de vracht nog hebben, en Kraakman zegt dat die uit de leege vaten dat maar moet verhalen. Deze zijn evenwel niets waard. Maai' nu is mij meegedeeld zegt voorzittel', dat die zuurkool nog wel als mest kan dienen. Als dat zoo is, kan deze oi gene ze wel op z'n Land gooien. De heer Kreijger: ik wil ze desnoods wel opruimen en gooi alles in den ierkuil, maar wie zal daar bevel toe geven? Voorzitter: wel de politie. Ik heb als burgemeester den eigenaar' te Langedijk aangeschreven, dat zullen we nu nog eens als B. en W. doen, met de bedreiging de zuurkool na 8 dagen te zullen vernietigen, ajj schadelijk voor de volksgezondheid. Ik weet nu ten minste waar ik met de zuurkool heen kan. Dit wordt goedgekeurd. Niets meer te behandelen, volgt sluiting der vergadering. Nieuwe Niedorp. Maandag 11 Mei 1908, 's avonds, vergaderde het Dept. Nieuwe Niedorp der My. tot Nut van 't Algemeen, onder Voorzitterschap van den heer J. v. d. Stok, ten lokale van den heer H. de Vries. Na opening der ver gadering, lezing en goedkeuring der notulen, werden verschillende ingekomen stukken successievelijk voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens worden de verschillende punten van den beschrijvingsbrief voor de 122ste Algemeene Vergade ring, die op Woensdag 10 Juni a.s. in het gebouw van de „Vry'e Gemeente", Weteringschans te Amsterdam, zal worden gehouden, behandeld. Daarna vindt plaats de benoeming van eenen afge vaardigde naar die vergadering. De secretaris, de heer S. Prins, wordt benoemd en neemt de benoeming aan. Als bestuurslid in de plaats van den heer J. v. d. Stok, die 30 Juni a.s. aftreedt en niet herkiesbaar is, wordt gekozen de heer P. Koopman. De heer D. Kuil man zal dan voorzitter worden. Als bestuurslid voor de Spaarbank wordt de heer te treden tusechen reeders nn koopers. Na de indiening van de voorstellen, waarby den reeders gevraagd werd de volle 3 pet. te blijven betalen, is door het bestuur der vereeniging van vischbandolaren die bemiddeling aan genoemde afdeeling gevraagd. Staande de vergade ring werd voor tweederden van het bonoodigdo garantie fonds geteekend. Ook door de andere betrokken partijen werd dit voor- stel aangenomen, zoouat gedurende een maand het beuryf kan voortgaan. Wat de staking te IJmuiden van beteekenis is ge weest, behalve voor den handel, is wel gebleken aan het post- en telegraafkantoor aldaar. De visschery heeft zich in 1907 sterk uitgebreid en bet aantal telegrammen en telefoongesprekken neemt in gelyke mate toe. In het tydvak van 1 tot 9 dezer, de stakingsperiode, zijn er 555 telegrammen ontvangen tegen 1057 in het zelfde tydvak van 1907; verzonden werden 936 tele grammen tegen 1190 in 1907. Het aantal telefoongesprekken, dat van 1 tot 9 Mei in 1907 bedroeg inkomende 602 en uitgaande 1015, ver minderde in de stakingsperiode tot respectievelijk 525 en 709. Zaterdag nadat de staking was opgeheven, worden nog ruim 100 telegrammen verzonden. Den ganschen middag werd van de ambtenaren groote activiteit ge- eischt. Aan de haven is't nu weer een en al bedrijvigheid. De gausche kade was bezet met stoom- en zeilvisch- schepen, wier inhoud met rappe handen in de groote hallen werd overgeladen. In het tijdvak 11 Mei—11 Juni zal getracht worden tot zoodanige oplossing te komen, dat alle partyen be vredigd zyn en niet weder tot staking behoeft te wor den overgegaan. De leiding van de daartoe te voeren onderhandelingen is by de afdeeling IJmuiden van de Vereeniging ter bevordering van ae Nederlandsche Visschery. Gederailleerd. Men meldt uit Bergen op-Zoom aan het Hbl.: Het achterste gedeelte van den goederentrein 1405 is Maandagmiddag te Krabbendijke gederailleerd, waardoor beide lijnen waren versperd. Verbinding beeft dus slechts plaats door overbrenging van de goederen van het eene materiaal in het andere. De vertraging zou eenige uren duren. Geen persoonlijke ongevallen. Daar zat ie Dezer dagen heeft zich schrijft het „Hbl." te Amsterdam bet zeer bijzondere geval voorgedaan, dat een rechercheur van politie door een dame, byj wie hij huiszoeking moest instellen, eenvoudig werd opgesloten. Het gold de verdwijning van een bont by een vriendin der dame in quaestie. Den rechercheur mocht het na dreigementen gelukken zyn vrijheid te herwinnen, welke hy allereerst gebruikte om proces-verba al op te maken. De dame deelt mede dat de vryheidsberooviug slechts eeuige minuten geduurd heeft; de rechercheur spreekt van een half uur. In de auto Zaterdagmiddag naderde in vry snelle vaart een auto mobiel met drie inzittenden het „Sassemerpont" over de ringvaart van den Haariemmermeerpolder. Er werd by het op de pont rijden wei geremd, doch de auto had nog gang genoeg om aan de andere zijde de pont af te rijden. GeJukkig bleef het gevaarte nangen met de voorste heift in het water. Twee der automobilisten kwamen door den schok in het water te vallen, doch waren spoedig weer op het droge, zoodat het ongeluk vrij goed afliep. Er werd overgevaren met den vreemden last, waar het gelukte de auto op deu oever te halen. De „snelheidsduivel" had van het frissche bad geen last ondervonden, want eenigen tijd later snorde hy onder „eigen benzine" weer verder. (O. H. Ct.) Diefstal In... een gevangenis. In het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam, worden tal van voorwerpen, welke in den loop van het jaar verbeurd werden verklaard, opgeborgen. Het zyn meestal voorwerpen, waarmede een overtreding is begaan, als ondeugdelijke maten en gewichten, pisto len, vuur- en andere wapenen enz. Eenige weken ge leden werd ontdekt, dat een groot aantal gewichten vermist werden. Een nauwkeurig onderzoek werd in alle stilte ingesteld, met dit gevolg, dat een dezer dagen twee timmerlieden, die eenigen tijd geleden in het huis van bewaring werkzaam waren geweest, gearresteerd zijn en een groot aantal der vermiste voorwerpen in beslag werden genomen. (Volk.) kunnan voldoen Mei daverend npplam werd de ht» G. H. Geer li#; tot eerelid gekozen en evenzoo de \o| gende motie aangenomen, om in de notulen te plaatsen" ..De vergadering van het departement Anna Paulo^T dei' Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gehouden 9 Mei 1908, erkennende, de groote verplichtingen, dj,, de afdeeling heeft aan de oud-directeuren der SpaUr. bank en in 't bijzonder aan de heeren N. Raap, i' de Boer, S. de Jong, K. Kuiper en K. L. van Gorkojj, besluit dat in de notulen dier vergadering daarij,, in den vorm eener motie aanteekening worde gediK opdat daardoor, zoolang liet departement bestaan van zijne groote dankbaarheid aan deze heeren j,, herinnering zal blijven voortleven. Ten slotte werd mededeeling gedaan van de volgen ingekomen stukken, le. Een schrijven van het Centraal Genootschap voor Kinder-herstellings- en vaeantiekolo. nies om Ünancieelen steun. 2a Een dito van het 1^. stuur der reizende bibliotheken. Op lieide verzoeken werd afwijzend beschikt. 3e. Een aanbieding voor een Nieuwenhuyzen-buste. Deze laatste werd voor kennis- geving aangenomen. Van de rondvraag maakten dg heeren D. C. Rezelman, N. Raap, G H. Geerligs en S. de Jong gebruik, om den voorzitter voor zijne vleiende woorden dank te zeggen, terwijl de heer Raap de toezegging deed, in eene volgende Vergadering een uitvoerig \erslag der Spaarbank te zullen geven. Hierna sluiting. Voor de vacatures als commissaris der bibliotheek (J. Wyn overleden en P. Koopman aftredend doch herkiesbaar) wordt laatstgenoemde herkozen, terwijl voor eerstgenoemde vacature de heer F. C. R. Koelemey wordt benoemd. Door beiden aangenomen. Tot commissie voor het nazien van de rekening der Spaarbank worden de heeren W. C. Visser, B. Sieswerda en J. B. Wilken benoemd. Met meerderheid van stemmen worden de heeren J. Hovenier, C. Butter en D. v. d. Stok als nieuwe leden aangenomen. Volgt verkoop van tijdschriften, veel brengen ze niet op, sommige tijdschriften worden behouden om te worden ingebonden. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. Nieuwe Niedorp. Zondagavond hield de heer A. Olie alhier in het lokaal van den heer C. Kooiman met een 40-tal kinderen zyn gewone jaarlyksche voordrachtoefeningen, en wel met medewerking van mejuffrouw B. Speets van Lutjewin kel, een oud-leerlinge van den heer Olie. Het programma bood veel afwisseling, voor de be zoekers een voordeel. Er werd muziek, zoowel stryk- als klaviermuziek, ten beste gegeven door leerlingen van verschillende studiejaren. Ook kreeg men nog ver schillende zangnummertjes, door kinderen ten gehoore Eerste kamer. De leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal zyn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 Met a.s., des avonds 8J uur. Nut, Auua Paulowna. Het Departement Anna Paulowna van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield Zaterdag 9 Mei eene vergadering in Vecrburg. Er waren 14 leden aanwezig. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer J. Oostra, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling een voorstel van den heer P. J. de Bruyne om de pers te weren. Na ampele bespreking werd dit verworpen met op 1 na algemeene stemmen. Er voor was de heer de Bruyne. Hierna las de secretaris het verslag voor over de 3 Nuts-bibUotheken. Er waren in het afgeloopen seizoen aan 144 lezers uitgereikt 2250 boeken, terwijl de aan schaffing van moderne werken den leeslust blijkbaar had vermeerderd. De instelling genoot nog steeds de gunst der inwoners. Voorzitter dankt den heer van Go-rkom voor zijn verslag en gaf het woord aan den heer K. F. Ehrmann, die p.ls peiuiingmeester zijn begrooting indiende, welke sloot met eene uitgave van f 130 tegen over eene ontvangst van f 172. Op voorstel van den heer Jb. Bakker werd na eene opmerking van den heer Raap, die meende, dat voor het veraangenamen der nutsavonden te veel werd uitgetrokken, dit bedrag van f 60 teruggebracht op I 40. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot debat en bij de regeling der Leesbeurten waren de heeren N. Raap en D. C. Rezel man zoo welwillend elk eene leesbeurt in het komende seizoen op zich te nemen. Voor de 3e lezing zal, het bestuur nog iemand zoeken. De bijdragen namen op zich de heeren Jb. Bakker, P. D. Rezelman en Jb. Oostra. Tot bestuurslid van het departement werd ge kozen de heer C. D. Rezelman, die zich de keuze liet welgevallen. Voorzitter nam deze gelegenheid waar, om aan den heer Jb. Bakker, die periodiek moest af treden, een woord van hulde en dank te brengen voor al hetgeen hij als bestuurslid voor het departement had gedaan. Hij hoopte in den heer Rezelman een waar dig opvolger te zullen gevonden hebben. Tot afgevaar- Wat men toen ai mei van zyn uuuiaui vonaugn, Verleden week was het een juffrouw die voor haar gebracht. „orgaan" bedankte omdat er geen middel in stond te- Van het instrumentale deel van deze uitvoering heb ik gen het gevaar van spelden inslikken. Thans vraagt meer genoten, dan van het vocale.Door verschillende piano- - - leerlingen werd zeer verdienstelijk gespeeld. Ook het weer iemand in een blad: „Zou u my ook kunnen zeg gen of er ook een middel is om het snelle en ontijdige blozen af te loeren? Ik beb er dikwijls last van, ter wijl er totaal geen reden voor is". De redactie van dat blad verwijst dezen vraagal, zeer verstandig, naar zijn dokter. Gouverneur Suriname. By Koninklijk Besluit is benoemd tot Gouverneur van Suriname mr. D. Fock, oud-minister van koloniön, ter vervanging van der heer A. W. F. Idenburg, op verzoek eervol ontslagen met dankbetuiging. Benoemingen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van het ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterland, mr. G. H. Bast, te Hoorn; tot heemraad van het ambacht van Westfriesland, enaamd Drechterland, vanwege de Middelkogge, lieve vioolspel van mej. Speets en de kleine helpsters op de piano werd terecht toegejuicht. Er zou hier wel de eene of andere leerling kunnen worden genoemd, die een extra pluimpje verdiende, maar ik acht het toch beter dit maar achterwege te laten. Graag maak ik nog melding van de Finale door de „Kleine Kapel" uitgevoerd, dat ging flink. Ook het yslied, door het orkest gespeeld en door de kinderen van uit de zaal meegezongen, werd verdienstelijk uitgevoerd. Het was een goed geslaagde avond, die ouder ge woonte een gezellig bal tot slot had. De IJuiuider kwestie. Voorloopig is de kwestie opgelost. Voorloopig, want al het gevaar van een nieuwe staking is nog niet af- genaamd Drechterland. vanwege de Middelkogge, J. Koopman, te Wervershoof, en vanwege de Oosterkogge, gewend. N. Sluis, te Enkhuizen; i °P voorstel der Visachery-vereeniging is besloten ge- tot hoofdingeland van We^Iriesland, vanwege het durende een maand de staking op te heffen, ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterland, C. besluit wekte groote geestdrift, en hield in om Laan Szn., te Binnen wij zend Westwoud, en tot hoofd- öeii garantie fonds te vormen van f2000, zijnde J pet. ingeland plaatsvervanger van Westfriesland, vanwege dat or"n8 van de maandelyksche koopsom, om den hande ambacht C. Zijp, te Avenhorn. lar®P gedurende een maand dat half procent te ver- Koninklijk goedgekeurd zijn de statuten van de Zijper Damclub te 't Zand, gemeente Zijpe. goeden. Het fonds is opgerichtle. om het bedrijf weder gaande te maken; 2e. ter bestrijding van eventueels onaoaten. Dit is geschied naar aanleiding van een verzoek aan die afdeeling, om als bemiddelaarster op Rezelman, die beiden aannamen. De heer N. Raap bracht rekening en verantwoording uit aangaande die Spaarbank, in verband met de liquidatie daarvan. Aan de inleggers was uitbetaald f 1448.10, terwijl voor hen met hun goedvinden in de boerenleenbank was belegd i 5110.225. Aan den penningmeester van het departement was, en dit eischte de wet, het saldo uitgekeerd, bedragende f 341.54 met nog een effect, dat op heden nog met inwisselbaar was, tot een bedrag van ongeveer f 240. Rapport over die rekening werd bij monde van den heer Ehrmann uitgebracht, die met den heer Oostra de rekening had nagezien. Dit rapport was zeer gunstig en het voorstel werd gedaan, om ouder dankbetuiging de rekening goed te keuren. Het applaus der vergade ring bewees, dat de aanwezigen gaarne hulde wilden i brengen aan de verdiensten van het Spaarbankbestuur. Een voorstel van het bestuur, oin bel batig saldo in de kas van het departement te storten werd aange nomen. De heer Raap maakte de opmerking, dat het volgens de wet niet anders kon en op verzoek van den heer D. C. Rezelman werd aangenomen, dat deze gelden apart belegd zouden worden. Het bestuur liet bij monde van zijn voorzitter doorschemeren, dat het reeds nu een zeker doel op het oog had ter besteding dezer gelden, maar zich daarover nog niet kon uit laten. Hierna sprak de voorzitter het aanwezige be stuur der opgeheven Spaarbank toe. In goed gekozen woorden werd hulde gebracht aan aller belangelooize toewijding gedurende zoo vele jaren. Ook de vroegere bestuursleden werden niet vergeten. Het verheugde spreker, dat de Spaarbank op zoo schitterende wijze aan al hare verplichtingen tegenover de inleggers had Een nieuw beroep voor dames. Sedert eenigen tijd kan men in de Berlynsche voor steden goed gekleede dames observeeren, die er rond wandelen, dienstmeisjes aanspreken of een babbeltje in* ken met jonge fabrieksarbeidsters; ze rodeneeren druk, halen uit hun taschje een boekje met afbeeldingen te voorschijn en demonstreeren daaruit met druk gedoe i iets, dat de nieuwsgierigheid ten zeerste schynt te prik kelen. Het slot der voorstelling is tenminste in 90 van de honderd gevallen, dat de aangesprokene met de ener gieke jonge dame verdwijnt. Wat dit alles te beteeke- n9n heeft? Och, feitelijk ntetsbijzonders,'ndoodgewone „Geschaftskniff". De jonge dame is agentes van den een of ande ren tandarts en, behalve de beschikking over een be hoorlyken woordenvloed, wordt er van haar niets anders verlangd, dan dat ze slechte tanden bezit. De eerste de beste, die ze op haar wandeling ontmoet, spreekt z-j aan. Ze zorgt er voor, iets te debiteeren, dat op de lachspieren van 't slachtoffer werkten zegt dan op doo- delyk verschrikten toonneen maar, wat hebt u ont zettend slechte tanden. Och, kom eens even mee hier op het trottoir. Zoo, doe nu nog eens even den mond open. Lieve deugd, 't is verschrikkelijk, een, twee, drie holle kiezen; en daar mankeert er zoowaar oen. Mijn goede mensch, je moet dadelijk naar een flinken tand arts gaan. Geen geld Kom, dat is onzin. 't Doet me genoegen, je te kunnen helpen. Toeval lig ken ik hier in de buurt een zeer geschikten baas. iet de tram zyn we in een paar minuten by hem. 't Kaartje zal ik wel betalen. In schrille kleuren schildert ze nu haar buit de vreeselijke gevaren, waaraan men zijn ge heels gestel door een slecht gebit blootgeeft. Meteen komt het boekje voor den dag. Bekijk dit plaatje eens nauwkeurig; zoo akelig ziet uw mond er uit, en voor een paar dubbeltjes kun je dat verhelpen. „Zie hier* meteen wordt er een prachtig kunstgebid uit het taschje opgediept; „zulke mooie, gave tanden kunt u ook krij gen. Stel je dat eens voor; wat zal je beminde daar wel van zeggen?" Als geen enkel hygiënisch ofaesthe- tisch argument helpt, vindt de ijverige propagandiste by dit laatste motief meestal baat. Klampt ze bij ongeluk de verkeerde aan, op wier ge- bit by don besten wil van de wereld geen aanmerkin gen te maken zijn, dan heeft ze nog wel de noodige tandpasta s, borstels en andere kleinigheden in petto. Blijkt hut slachtoffer of liever haar portemonnaio onver murwbaar, dan speelt de dame met de leelyke tanden baar laatsten troef uit, door baar de adressen harsr vriendinnen te vragen. Of het zonder twijfel lastige beroep op den duur ren deert, moet de tyd nog leeren. Mensch en dier. Op hoeveel meer waarde door de bewindslieden het dier wordt geschat dan de mensch (die niets kost van inkoop 1) wordt aangetoond door den gemeenteraad te Douglas, die een paardenarts aanstelde tegen betaling van 21 sb. per jaar en per paard, met inbegrip der ge neesmiddelen. Keuringen worden afzonderlijk betaald. Een fiiendly society daar ter plaatse heeft een genees heer aangenomen voor 2} sh. per jaar en per mensch. En dan zegt men nog, dat de leden der friendly society's onbescheiden zyn! Niet weinig. Aan de marinewerf te Kiel zyn reusachtige gevallen ra rwi w i u die een geraamde schade van 50.000 Mark hebben doen ontstaan. Gestolen werdkwikzilver, olie, touwwerk en andere scheepsmaterialen, die by partijtjes van de werf werden gebracht, door een expediteur naar Berlnn werden ge zonden, en daar werden verkocht. Vier personen zyn gearresteerd een schrijver was de aanlegger en de drijf kracht van het viertal. Een Koningstijger. Ken gioot mannelijk dier bracht, zoo lezen wij in de „oumatrabode in een nacht een bezoek aan de vee- kraal van den heer Speil te Oeloe Limau Manis. Toen deze door het rumoer in den stal wakker werd, greep hy, van zessen klaar, dadelijk het geweer van den wand en begaf zich met een lantaarn naar den stal om te zien wat er gaande was. Toen hy de deur geopend had, en het lichtschijnsel naar binnen viel, zag hij boven 0? een koebeest den woudkoning, die zijn vreeselyke klau wen in het arme dier sloeg, terwijl reeds eenige andere beesten dood op den grond lagen. Kort beraden, trad de heer Speil den stal binnen en zette de lantaarn op den grondde tijger was inmiddels ter zijde van de I koeien naar beneden gesprongen en bad zich zoodoende aan do blikken van den heer Speil onttrokken. Plotse- -F, schter in zyn volle lengte te voorschijn en wilde minachtend den huiseigenaar passeeren, om zich blykbaar aan de andere zijde van den stal aan een reeds neergeveld kalf te goed te doen. Op dit oogeiiMiF bracht de heer Speil echter zyn zelden missende buks in aanslag en loste een schot op het schouderblad vau het reusachtige roofdier, dat daarop dadelijk door (ie ploopoeh omwending brak. By het zoeken vond men den tijger buiten, 1 nieter van don wand, dood lig gen. Den heer Speit kostte dit ongewenschte bezoek 1 stier, 2 koeien en 2 kalveren. Verkiezingskosten. Zoo'n Parysche gemeenteraadsverkiezing brengt niet alleen de heele stad in rep en roer, maar kost ook den belastingbetalenden burgers een aardigen duit, al zott ik niet willen beweren, dat zy het genoegen, dat de po litieke schermutsolingen der candidaten hun bezorgen, er te duur mee betalen. Ziehier het lijstje van onkosten van de laatste ver kiezing aan personoel17.000 francs aan materiaal16.350 aanplakborden 10.600 reparatie van beschadigde aanplak borden 4.400 Totaal 148.850 francs De aanplakkers, die een heel leger vormen, benevens de stijfsel is hiermee zeker niet te duur betaald. Maar de borden, waarvan blykbaar de voornaamste functie is om te worden stuk geslagen, konden wel wegblijven; iedereen plakt er toch naast. Het kon 15.000 francs goedkooperl V. In „Moleschott" lezen wij het volgende Het behoort tot de dagelijksche ervaringen van ucn geneesheer, dat zoogenaamd ziekenbezoek voor den

Schager Courant | 1908 | | pagina 6