387ste Staatsloterij. r Land* geldmiddelen. Men meldt uit een der departementen aan de „Haag- sche Ct.": 't Schijnt er, naar de berekeningen aan Financiën, slecht voor te staan met de uitzichten van 's Rijks zil ver oogst in 1909. Van den rijksschatbewaarder is aan on* departement een schrijven ingekomen, waarbij wordt bericht dat onze bureau's zich allemaal stipteljjk hebben te onthouden van verhooging van begrootingsposten voor 1909, want dat Financiën niet in staat is daarvoor geld te vinden. De Vermogensbelasting, die ongeveer 8 millioen op brengt, zal na de Amerik. ansche aderlating waarschijn lijk niet onbedu deud lager zijn te ramen. Maar ook van de Bedrijfsbelasting (7 millioenwordt, wegens den gedrukten toestand in allerlei vakken, aanzienlijk min der verwacht. En hetzelfde is natuurlijk het geval met andere middelen, die met welvaart en vertier verband houden. Treurig Woensiagmiddag is op de lijn Mechelen—Neuzen nabij Kijkuit de bureelwachter Wulhaers. die den siuitboom Vóór dat de verzengende zonnestralen van de gloei- •iicte zomerzon dun armen toioaaa by bet graven en de boeren by net üichtgooien dei greppels komt blakeren, zal ue auüiinisu'atie van uui Laarder grintweg wei afdoende maatregelen getroffen nebben, hopen wy. Vereeuiging van Oudieerlingen der Rjkskiiilliou»- winterscbool te ««cliagen. Woensdag 13 .Mei is te Hoorn de veertiende alge- meene vergadering van de Vereeniging van Oud-teer lingen der Rijkslandbouwwintersehool te Schagen ge houden. Voorzitter is de heer J. Best N&, die mei een hartelijk woord de bijeenkomst opende. Het doel spr. genoegen, dat te kunnen doen in Hoorn, de hoofd stad van West-mesland, waar zooveel mannen de belangen van den landbouw voorstaan, en onderzoe kingen doen die den landbouw vooruil moeien brengen. Spr. herinnert als zorg voor den landuouw van boven ai, aan het initiatief dat onze Prins Hendrik heelt ge nomen lot de oprichting van de Kon. Landbouweer een iguig. rr,iüe heer G. Nobel, secretaris, leest vervolgens de zeer i> gesloten had, door den trein overreden. Het uitvoerj„e en uitmuntend gestelde notulen, die onver- wArH van haf lichaam aAtmAfiftn Dp nncrftlnkkieA i *6^ hoofd werd van het lich^m gesneden. De ongelukkige anderd Bworden goedgekeu& was gehuwd, en omstreeks 60 jaar. Medegedeeld wordt, dat overeenkomstig hel besluit Dit de Raadszitting te H. dei' vorige ledenvergadering voor het drukken van het In behandeling komt een voorstel van burg. en weth. rapport van het onderzoek naai de werking der Kund- in verband met een verzoek van het hoofd der school veetokvereenigingen, de steun verzocht is der Prov. tot het aanschaffen van enkele leer- en hulpmiddelen, waaronder een aardglobe. De edelachtbare heeren bekijken het lijstje met groo- ten ernst. De heer P. maakt bezwaar tegen de globeby begrijpt niet, waartoe zoo'n ding dient. De voorzitter beschrijft het gebruik van de globe en betoogt de wenschelykheid van de aanschaffing. De heer P. vindt het veel te duur. 'tls of het geld niets kost. Waarom ineens zoo grootscheeps I En hy stelt voor, te beginnen met een globe van Nederland. Len burgemeester in de knel. Te Rechtbank te Breda heeft den burgemeester der gemeente Terheyden, schrijver van een ingezonden stuk in een paar couranten, waarin werd beweerd, dat door den heer Schriek, koekfabrikant te Moerdijk, verpakt by zijne peperkoek verzonden werden onzedelijke prent briefkaarten, veroordeeld tot betaling van f 200 aan den heer Schriek, alsmede in de kosten van het geding, ter- wyl tevens op 's burgemeesters kosten afschriften van het vonnis zuilen worden aangeplakt aan de gemeente huizen te Zwaluwe en Zevenbergen. Toe inaar De heer S. Menko, firma Trautman Menko, te Enschodé, heeft by de justitie een klacht ingediend naar aanleiding van het dezer dagen in verschillende bladen voorko mende bericht, behelzende een smokkelgeschiedenis, welke geheel uit den duim gezogen is. De bladen tegen welke een klacht is ingediend zijn de Prov. Ov. en Zwoische Courant, Dagblad van Rotterdam, Het Centrum en Het Volk. Geen gratie. Zooals men zich herinneren zal, heeft voor de Recht bank te Amsterdam terecht gestaan een 20 jarige sigaren maker, die een moordaanslag pleegde op zyn meisje, dat zich niettegenstaande het gebeurde bereid ver klaarde met den bekl. te huwen De Rechtbank veroor- deolde den jeugdigen bekl. tot 2 jaren govaageuisstraf wegens poging tot moord. Bekl. kwam van dit vonnis in hooger beroep en huwde tusschen de uitspraak der Rechtbank en de be handeling in hooger beroep met hot meisje. Niettemin bevestigde het Hof het vonnis der Rechtbank en de Hooge Raad verwierp het verzoek tot cassatie. De verdediger van bekl., mr. Adolf Perel, richtte daarop voor zijn cliënt een verzoek om gratie aan H. M. de Koningin. Dit- verzoek, door een driehonderd-tal ondersteund, werd dezer dagen afgewezen. Een kogelwerende stof. Door den heer Lorjé, fabrikant in parapluies te Amster dam, is den minister van Oorlog medegedeeld, dat hy meent de zekerheid te hebben, dat door hem een stof is uitgevonden, die het doordringen van een kogel, af geschoten uit een geweer, in het menschelyk lichaam zou beletten. In verband hiermede is bepaald, dat by het 7e regi ment infanterie mat die stof een proef zal worden ge nomen, door met het geweer M.05 op een doos, gevuld met vorengenoemde stof, te doen vuren. (Hbl.) Ook bij menschen. Naar men meldt, komen in Friesland hier en daar onder de menschen gevallen van tongblaar voor, vooral in het noordelijk gedeelte. Vermoedelijk is de ziekte te wijten aan het gebruik van besmette melk. De Friesche veestapel is, naar men weet officieel vry verklaard van mond- en klauwzeer. De tolbaas en de boeren. Uit Hilversum meldt men: Het Gooi trekt de laatste jaren wel door verschillende quaesties de aandacht. De reeds jaren hangende erf- gooiersquaestie is nog niet van de baan al doen zich Gonim. welk verzoek met goeden uih>iag is beloond. J Ten opzichte van de bevordering van net oprichten van Kailieisenbanken is de hulp tot medewerking in geroepen hij de Centrale bank van deze instellingen te Utrecht, waarvan 't gevolg is geweest, dat voor alle Leden een 2-tal brochures légen den miniemen prijs van f 2 in het totaal zijn atgestaaii en verspreid. Voor de excursie hebben zich 22 deelnemers aan gemeld. - - Een zeer onaangename Lijding was de mededeeliug, dat de zoo uitnemende secretaris-penningmeester de heer G. Nobel aan het einde van dit jaar als zoodanig zat bedanken. Er wordt niet te veel gezegd, als men dit een groot verlies vcor de vereeniging noemt Door de Commissie van toezicht op iiet station voor Melkonderzoek wordt nu verslag nagebracht. Volledig werden onderzocht ö87 monsters, op vet gehalte 1176, totaal 2063. Deze getallen geven eeu aan merkelijke stijging, waarover men zeer tevreden mag zijn. Aan het onderzoek is evenwel nog grooter uit breiding te geven. Li begin Juni 1907 is de heer M. Ploeger, die zich zeer beijvert, als controleur in dienst getreden, waar door de controle van de Schager Rundveeiokvereen. en het station in dezelfde hand kwam. blijkens nu opgedane ervaring voldoet de getroffen regeling met de genoemde vereen, omtrent betaling der cnemiealiën en bijdragen in de kosten van aameg (gedurende 5 jaren 10 o/o) zeer goed. Om de uitoefening van het onderzoek zoo volledig en zoo goed mogelijk te maken, zijn eenige verbete ringen aangebracht, waardoor dé rekening sluit met een nadeelig saldo. Gewenscht is het, om op de na jaarsvergadering te komen met een voorstel om een deel van het pmortisatiekapitaal af te dragen aan de rekening van het station. Hierdoor hoopt de C. v. 'i'. voor het vervolg in staat te zij n, om de uitoefening zonder geldelijk nadeel te kunnen voortzetten, en zelis eenige middelen over te houden, om de inrichting nog meer te verbeteren. Het verslag eindigt met een opwekking om het on derzoek dei" melk aan liet station zoo veel mogelijk aan te bevelen. Tot lid van de Commissie van toezicht op het station voor M elk o 11 dér zoek wordt benoemd de heer P. Jz. Eriks te Hoorn, aftredend en niet herkiesbaar was de heer G. NobeL Aan de orde is thans een voorstel oon voor het geregeld onderzoek dei' melk van Zuivelfabrieken aan het Station, ten behoeve van uitbetaling naai- gehalte, een speciaal verlaagd tarief in te voeren. Dit verzoek, gericht door den controleur tot de com missie van toezicht, zal geen nadeeiige finanüëele ge volgen voor het station hebben, daar dit, als tegemoet koming in de kosten, evenveel (2r/4 e.) van elk monster zal blijven ontvangen. De controleur deed bet verzoek op eigen initiatief en; ten eigen laste, waarom het béstuur dan ook voorstelt het verzoek in te willigen en zelfs toe te juichen, omdat liet getal te nemen monsters daardoor zal toenemen. Het voorstel werd aangenomen. Punt 5 van de agenda israpport voorbereiding op richting Bond van vereeiiigingcii van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterscholen en van de cursussen der Nederlandsche Pleideniaatschappij. Dit rapport wordt uitgebracht door den heer G. Nobel. I Het is nu al lr/2 jaar geleden dat er voor dit denk beeld propaganda wend. gemaakt en met instemming weiden toen de geopperde ideeën ontvangen. Een eigen orgaan voor dien bond kan niet verwezenlijkt worden, omdat Groningen niet wil medewerken en het gevolg daarvan is, dat ook Friesland zich onttrekt. Maar dit is niet het eenige punt waarop men niet verschijnselen voor, welke op een spoedige oplossing tot overeenstemming kon komen. Ook omtrent de ih- wfjzen of reeds vraagt ten andere zaak, die evenwel richting van den bond zijn 2 stroomingen; nl. aan de haar komische zijde heeft, de aandacht van de bewoners van het Gooi. De quaestie komt hierop neerhalfweg Hilversum en Laren naby het St. Janskerkhof dat jaarlijks op den St. Jansdag honderden personen uit het Gooi en ook wel daar buiten trekt, om getuige te zyn van de processie, welke daar dan plaats vindt is een tol voor ry- en voertuigen. Deze tol wordt geëxploiteerd door de administratie van den Laarder grintweg, waarvan de heeren J. C. Gülcher, burgemeester van Hilversum en P. v. Velt- huysen, burgemeester van Laren, de bestuurderen zyn. Het by den tol staande huis wordt bewoond door den tolgaarder Splint, die thans den tol gepacht heeft. Enkele malen reeds hadden belanghebbenden uit Laren en Hilversum tevergeefs getracht ontheffing of ten minste verlaging van het toltarief te verkrijgen. Dezer dagen begaven zich eenige melkboeren uit Laren naar ©ene zijde d© navolging van het oorspronkelijke plan, ©en Bond van de genoemde vereenigingen, of zooals in het concept-statuten staat, vereenigingen van Middel baar landbouwonderwijs, en aan de andere zijde eene vereeniging van alle landbouwvereenigmgen. In het eerste gevaL zal er meer intelligentie uitgaan van den bond, maar in het tweede geval zal het aantal leden grooter kunnen, worden en daardoor meer kracht worden verkregen inj anderen zin. Maar het zal even wei de vraag zijn of daardoor 'veel gewonnen wordt, want wat aan groothe id wordt gewonnen zal vrij zeker geneutraliseerd worden door de meerdere traagheid van werken en bewegen. Spr. voelt persoonlijk het meest voor het oorspron kelijk plan en in het uiterste geval samenwerking zoe ken met de oud-leerlingen van wintercursussen. Veel liever zou de heer Nobel nog in overeenstemming willen komen met de vereeniging van Oud-teerlingqn den tolgaarder en zeiden hem, lat de tol (16 cent heen van Wageningen en zander nu al te optimistisch te en terug) hun te hoog was en zjj voortaan minder zijn, zou daar misschien wel kans voor zijn. Daar wenschten te betalen. De tolbaas Splint maakte er hun toch is ook verdeeldheid1, tusschen de leerlingen der opmerkzaam op, dat hy niet de samensteller van het hoogere en lagere landbouwschool, zoodat het daar toltarief was Jen dat zy zich voor reclames maar moes allicht tot een splitsing zaL komen. Gebeurde deze aap ten wenden tot de administratie van den grintweg. De sluiting, dan was ook de kwestie van een genieenschap boeren deden dit, doch ook hier vingen zy bot. pelijk orgaan opgelost. Cultura kon dan, in giewijzigden Dat maakte hen kregel en zy gingen over tot de uit- vorm, het Bondsorgaan worden. voering van een plan, hetwelk door een hunner bedacht was. De heer Majoor uit Laren, landbouwer en erfgooier. heeft een akker by gezegden tol. Deze akker werd door de melkboeren, allen erfgooiers, gehuurd, met het doel om aan de betaling van het tolgeld te ontkomen Dit gelukte hun dan ook werkelijk en op een zeer eenvou- Spr. adviseert de aangeboden statuten van den nieu wen bond aan te nemen, want wil men met Wage ningen een aansluiting, dan dient men georganiseerd te zijn. Men geeft op de vergadering de voorkeur aan den eersten opz-st, echter met dien verstande, daarbij het woord middelbaar te doen vervallen, opdat dan ook .dige manier. De tol wordt n.1. ter eene zijde aoor ge- kunnen toetreden oud-leerlingen van landhouwcursussen noemden akker begrensd. De boeren rijden nu in plaats en die v.'ui het hooger landbouwonderwijs te Wage- van door den tol, den akker op. Van daar bereiken zy ningen. de heide, waarna zy aan den anderen kant van den tol weer den weg oprijden. Begrijpelijkerwijze stond deze handelwijze den tol gaarder Splint wien zoodoende heel wat geld ontging in het geheel niet aan. Geen wonder dan ook, dat hy van zyn kant op mid delen zon, om de boeren weer te dwingen, met hun wagens door den tol te rijden. Hy vond dan ook spoedig een afdoend middel: hij groef nl. greppels by gezegden akker, zoodat de boeren J mede-erfgooiers, doch ook de tegenstanders, niet langer dien weg konden volgen. In het eerst stonden de onwillige tolbetalers derplex i van deze slimheid van den tolbaas. Lang duurde hun verslagenheid evenwel niet, want spoedig brachten zii OArOOn QP n o nnan nr. V.»i Door cjleze beslissing wordt de naam van den Bond Algemecjne Bond van vereenigingen van oud-teerlingen aan in .richtingen voor landbouwonderwijs. Als <loel tier vereeniging wordt vastgesteld: „door onder linge samenwerking de productiviteit van den Ned'arlandschen bodem, in den ruimsten zin des woords te verhoogen." De vergadering besloot in punt a der middelen offi i tot het doel te geraken, luidendedoor het houden i en doen houden van voordrachten en besprekingen be treffende landbouw, veeteelt, boschbouw en zoelwater- visscherij, bij te voegen: en aanverwante bedrijven, oni zoodoende de zuivelbereiding en de fruitteelt niet uit te sluiten. Overigens worden de ontwerp-statuten ongewijzigd aau- 4::iL ,1ail vn.whé-4'lrl (looi* gereedschappen mede erbégonnen de gemaakte gat^ T^'dat dU voS^l* door dlmïlkKn m* dtefclen. met f Wven, ehks veel navolging zal vui- graaft maar eeds'freppel^\erw me^kboem?die IÜCn'la w<a'd het woord 8«8even den heer C. J. niet alleen zyn en elkaar aflossen, onmiddellijk'het m" d'iect-ur ,van, kaascontrolestatiop werk van den tolbaas teniet doen, door de gemaakte gaten iJ-i li lo,t, 11 et do aden van ajn lezing ovei weer met aard6 te vullen. onderwerp: „Particuliere kaascontrolestations, hun ttSS UztZid" hriarlS vMhoudT6'611' 7™1^" ^S^Slijke, scherp geteekende trek- 1161 g volhoudt. ken de lijdensperiode, daarbij een 25, 30 jaar terug gaande, toen in N.-H. slechts werd gemaakt Edammer- Kaas uit volle melk. De nandei kende toen slechts één kaassoort, nl. volvette kaas. Daar de handel even wel meer stevige, vaste kaas ging vragen, die spoediger goed was voor export en door net ontstaan van kaas- iabrieken, zoomede door het dalen der prijzen, werd de z.g. Boekelmethode meer algemeen en kreeg men, behalve de volvette kaas, ook de z.g. dagkaas. Dit was het begin der knoeierij. Dagkaas werd ver kocht voor volvette en men ging kaas bereiden van nog minder gehalte. Ook in mesland ging dit zoo, waar men zoo bedriegelijk weet na te bootsen de Edammer- en Goudakaas. Het was een ideale toestand voor de heeren knoeiers; door de scherpe concurrentie liet menig koopman zich verleiden tot eiken prijs orders uit te voeren, en de consumenten leerden, ons eertijds zoo beroemd zuivelproduct wantrouwen. Ook net buitenland werd wantrouwend en de nadeeiige gevolgen bleven niet uit. Op het Landbouwkundig Congres, in 1897 te Hoorn gehouden, werd de aandacht op de slechte praktijken gevestigd. Ook door eenige groothandelaren in kaas werd een poging tot vernetering aangewend, waarbij de H. M. van L. om steun werd gevraagd. Uitvoerig stond de inleider stil bij de vier maat regelen, door ben genoemd, nl. een voorgeschreven vorm voor kaas met bepaald vetgehalte; 2e. voorge schreven merken voor kaas van verschillend vetgehalte; 3e. Voorgeschreven merken voor kaas van versenillende heikomst, 4e. kaasoontroieslations. De verschillende bezwaren, verbonden aan het tref fen dei- eerste 3 maatregelen werden opgesomd, om neer in 't bijzonder te behandelen punt 4. Het eerste contrölestation begon den len Juli te Hoorn zijn werkzaamheden met 25 leden. Om de werking ervan na te gaan en te wijzen op de verplich tingen, die de leden op zich nemen, gaat spreker de voornaamste bepalingen uit de statuten na. In tegenstelling mei vroeger, zegt de heer Van Over zee, onderscheiden we thans slechts één klasse, ni. die van kaas met meer dan 40 pet. vet in de droge stol. in de toekomst kan een alzonderlijke rubriek voor volvette kaas worden ingesteld. Gegarandeerd wordt dus alleen een zeker percentage in de droge slot en geen le en 2t kwaliteit. .Het bedrijf van net aangesloten lid moe' daartoe worden gecontroleerd, hetgeen'ge schiedt d'ior het nemen van monsters. De contributie is zoo )»ag mogelijk gesteld. De vraag rijst, zegt spreker, of elke kaasproducent in staat is, zonder moeilijkheden, het minimum per centage van 40 pet. te bereiken. Een volmondig ja is hierop zijn antwoord. Sedert Juli 1907 heeft de heer Van Overzee meer dan 600 eontrolemonsters onderzocht en slechts 5 keer is eenige overtreding geconstateerd. Hoe gering het gevaar is onder de 40 pet. te komen, blijkt ook hieruit, dat in 1907 van de 414 eontrolemonsters slechts 5 tusschen 40 en 41 pet., 16 tusschen 41 en 42 pet. kwamen, terwijl 83 pet. een gehalte had van 43- 49 pet. Vervolgens behandelde spreker in den breede het merk, alsmede ©enige vraagstukken uit de practijk, daarbij aangevende een methode van roomen: waar door nooit een product beneden de 40 pet. zal worden gegeven. Van welke lichamen mogen we steun verwachten? vraagt spreker. De H. M. v. L. heeft het hare gedaan; Holl. Noorderkwartier heeft financieel gesteund; de Prov. Staten hebben voor 1907 en 1908 een subsidie van f 1000 per jaar toegestaan. Het voornaamste lichaam echter is de regeering, het doel is immersparticuliere kaascontrole onder rijkstoezicht en met rijksmerk en zoo noodig tot aanvulling een kaaswetje. Spreker doet nog eenige aanhalingen uit de versla gen en inededeelingen van het dep. van landbouw, nijverheid en handel, waaruit blijkt, dat de regeering de controle gaarne wil steunen, en de vereeniging heeft dan ook in 1906 en '07 financiëeten en moreeleii steun verkregen. Welke resultaten verder zullen worden ver kregen, hangt af van de belanghebbenden zelf. Zoolang er geen voldoende aansluiting is bij het K. C. S. zal de regeering nooit de kroon op ons werk willen zetten. Het particulier initiatief moet eerst ingrijpen. Betrekkelijk weinigen zijn nog aangesloten en wel hoofdzakelijk uit vrees voor boycot door den handel. Die vrees is ongegrond'. Niet de N. H. kaasmakers hebben de markt in gevaar gebracht. De kaashande laren zijn te goed op de hoogte van hun vak, dan dat zij zich een minderwaardig product, tegen hoogen prijs in de hand laten sloppen, maar ze ontzien zich niet, de buitenlandsche afnemers te misleiden. Om te komen tót herstel van onzen eerlijken naam en wereldreputatie in het buitenland besluit de heer Van Overzee zijn lezing, met een krachtige opwekking om zich aan te sluiten bij het Kaascontrolestation. Besproken wordt nog de excursie op 4, 5 en 6 Juni naar Lonneker, Roltecafa, Meppel en de IJselstreek, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank, inzonderheid aan den heer Van Overzee'. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan het Rijkslandbouwproefstation, de proefzuivelboer- derij en de fruittuinen van den heer Chr. Oortman Gerlings. Drie inbrekers gevat te Rotterdam. Men meldt uit Rotterdam Woensdagnacht om halféén ontwaakte een der vrou welijke huisgenooten van mr. P. D. Kley, dijkgraaf van Schietend en lid van de Prov. Staten, wonende Haring vliet 34 alhier, door gestommel op het plat van de derde verdieping aan den tuinkant, op welk plat ook haar kamer uitkomt. Zy telefoneerde onmiddelyk om politie, terwyl een waker van den particulieren nacht veiligheidsdienst, dienstdoende by de Goesche boot, alarm blies, waarop de inspecteur J. de Leeuw en enkele agenten spoedig verschenen. Door het alarm waren ook de inbrekers gewaarschuwd geworden, waarop zy eerst trachtten met geweld binnen te dringen in het huis van den heer Kley door het verbreken van een g'azen di ur. In dien tusschentyd werd echter het huis geheel om singeld. De inbrekers bleven echter doorwerken en lieten zich afglyden op een plat der tweede verdieping van pand 32, waarin gevestigd is het pakhuis van koloniale waren der firma J. H. Verstegen. Dit pand was aan de Haringvlietzyde gesloten, zoodat een der firmanten geroepen moesf worden. Door een liftkoker lieten de inbrekers zich afdalen in het benedengedeelte van het pakhuis der firma Verstegen en kwamen zoo doende in het pakhuis en het kantoortje. Daar werd alles doorsnuffeld, waarna de inbrekers, geen uitweg ziende, zich verscholen op de tweede verdieping van dat pand. Daar werden zy des nachts om 3 uur door de politie en den veiligheidsdienst gegrepen. Het bleken te zyn drie nog jeugdige inbrekers, genaamd Th, K. en T. De rechter van instructie, vergezeld van den commis saris van politie, stelden een uitgebreid onderzoek in in beide panden, waarby de inbreker K. tegenwoordig was tot het geven van iulichtingen. By een bezoek ter plaatse van de inbraak deelde de aangehouden inbreker J. M. K., die reeds een gedeelte lijke bekentenis aflegde en bereid was om alle aanwij zingen te doen, in de eerste plaats mede, dat het doel was geweest om in te breken by de firma J. H. Ver stegen in het pand Maasstroom. Daartoe gingen zy met hun drieën op weg en waren omstreeks 10 uur voor het bedoelde pand aangekomen. Zy naderden dit van de zyde der Oosterkade en verschaften zich toegang tot het tu;ntje, dat aan dio ziide vóór het pakhuispand ligt. Dit tuintje heeft dr. P. van Oordt, wonende op de Nieuwehaven, in huur. In een boom in dit tuintje, waar men op het oogenblik aan het worR is om het wat op te knappen, vonden zij ori laddertje, dat zy j medenamen en op een ijzeren hekje zotten. Hierdoor waren zij in staat om een zolderluik, dat op de eersto j verdieping uitkomt en waar zich een graanzolder van de firma Van Geffon bevindt, te openen. Eenmaal op dezen graanzolder liepen zy recht door tot zjj kwamen voor een hek. Van dit hek werd het benedengedeelte losgemaakt en daardoor kruipende kwamen zij op den zolder van do firma J. H. Verstegen, in koloniale waren. Nu moest het kantoor bereikt worden. Daartoe lie ten zy zich door een trysgat langs een touw zakken en r het om hAtr»., kwamen gelijkvloers. Maar het kantoor, waar te doen was en waar f2500 in de brandkast lag, hetgZ zy wisten, vonden zy niet. Dit ligt n.1. geheel van zolders afgescheiden. Dern-elfden weg gingen de inbr© kers nu terug, langs het trystouw klauterend. Terp» op de eerste verdieping en vervolgens naar de tweede Hier en daar een baal geopend, wat amandelen er uji gehaald en weer weggeworpen, gelijk men ze later vonden heeft op het platte dak en zoo meer. Eindelijk besloot het drietal maar terug te keeren naar de Oosten kade,doch tot hun schrik kwamen zy tot de ontdekking dat de ladder, waarmede zy op den graanzolder van de fir. ma Van Geffen kwamen, omgevallen was. Die weg Wit8 hun alzoo afgesneden, wilden zy geen halsbrekenden sprong maken en hier hadden zy geen van drieën zin in. Na kort beraad werd besloten te trachten een uitw^ te vinden door het aangrenzende huis, en speurende naar dien uitweg, namen zij achtereenvolgens den sprot,, op het platte dak, gelegen voor de slaapkamer van mé juffrouw Kley, hetgeen deze dame d«ed ontwaken en de aanleiding tot hun ontdekking en de daarop volgende arrestatie was. Toen dit geschiedde hadden de inbre kers zich al ruim drie uren op de zolders van de firma J. H. Verstegen opgehouden. Het onderzoek der politie bracht nog aan het licht, dat het drietal in het bezit is geweest, van zeep, dat op een ruit gesmeeid is om by het indrukken er van het vallen der scherven onhoorbaar te maken. Ook hebben zy een kaars gehad, waarvan zy gebruik maakten om zich voor te lichten op de donkere zolders. Gestolen is er heelemaal niets. In den middag is het drietal ter beschikking der jus titie naar het Huis van Bewaring overgebracht. („N. R. Cf) j Na pas Als een curiositeit meldt men, dat reeds ji. Msm. dag in het badhotel Koningin Wilhelmina te Kijkduin (Loosduinen) de eerste badgast is aangekomen. Kinderleed of ouderleed Onder dit opschrift ontvangt „Het Volk" van „de moeder van Marietj, een uitvoerig stuk, ter weerleg ging van de voorstelling in een ook door ons uit het Nieuws overgenomen bericht gegeven omtrent de oor zaken van een poging tot zelfmoord door verdrinking door een dertienjarig meisje te Amsterdam verricht. Het blad vermeldt er het volgende uit: Volgens „de mo- der van Marietje" was de tweede vader van het kind zeer liefderijk voor zyn stiefdoch tertje, maar dit is een moeilik te besturen, vreemd kind. Zoo had het de gewoonte om te allen tyd en ontyd sensatieromaii8 en dergelijke te lezen en stond het telkens te kijken voor een sigarenwinkel waar pla ten omtrent zelfmoord, moord, diefstal enz. hingen, waarvan zy dan thuis uitvoerig vertelde. Den Donderdag van de poging tot zelfmoord was h«t meisje twee uur weggebleven voor een boodschap, die een kwartier vereischte. By terugkomst daarover be knord, gaf zy een brutaal antwoord, ontving toen een klap en verkoos daarop niet te eten. De stiefvader merkte toen op, „dat ze er niet van dood zou gaan. als ze eens zonder eten naar bed ging en dat ze zich inaai moest uitkleeden." Het kind ging daarop van tafel, vei school zich in de keuken, kreeg daar nog oen berisping van de schoon maakster, gaf weer een brutaal antwoord, liep stil de straat op en volbracht de treurige daad. De moeder vraagt, of geen onderwijzer haar raadkan geven omtrent de besto wyze van opvoeding van zulk een moeilijk kind, dat door bestraffing nog maar balsturiger wordt. 4de KLASSE, 3de TREKKING. HOOGE PRIJZEN f 25.000 9014. f 2000 2566. f 1000 6252, 6813, 20037. t 100: 2671, 2757, 20771, 20944, 2 2232 Prijzen van f 65. 4911 7358 10373 13176 15762 18246 43 265 913 393 379 192 784 220 77 288 916 454 385 241 790 317 126 321 925 593 481 249 828 365 177 358 5045 650 510 311 841 406 196 380 127 677 511 329 897 451 228 413 333 678 546 346 910 485 235 515 379 803 556 373 967 499 '311 555 382 838 587 447 16060 562 364 574 432 884 682 520 122 629 389 584 445 8016 741 543 133 647 406 600 483 45 761 544 153 911 511 607 494 59 788 557 172 918 514 647 505 106 862 595 185 965 531 730 545 112 877 626 276 986 602 766 621 168 927 755 281 19055 652 814 640 179 936 768 337 137 719 817 671 183 11018 802 351 264 721 868 835 208 59 806 400 162 768 941 876 238 141 863 408 177 783 997 893 250 155 879 427 466 303 788 3022 987 381 175 906 411 884 92 999 416 182 921 551 446 910 106 6000 433 197 928 599 488 970 '142 37 446 215 991 605 574 975 203 59 450 289 14087 625 662 978 280 134 508 300 101 636 774 1042 472 158 565 325 163 674 814 57 484 173 601 343 232 683 858 238 562 203 606 542 271 708 872 222 569 236 669 545 273 754 874 251 579 275 687 593 318 777 892 259 587 294 834 594 361 852 20007 334 627 389 847 599 479 857 61 411 759 442 943 617 484 17050 82 420 784 465 986 622 531 47 110 465 801 478 9017 806 574 55 155 526 821 579 22 875 651 79 156 586 827 632 26 12100 680 111 266 613 876 644 61 114 746 130 277 624 942 664 65 141 776 253 284 679 975 788 80 326 778 278 389 717 4008 819 218 422 807 346 410 814 43 824 276 186 863 362 122 815 58 827 411 555 975 422 149 840 198 858 416 567 15036 433 158 852 286 885 495 571 92 565 540 862 315 886 504 592 100 611 552 870 362 7055 520 699 142 071 599 876 393 59 528 667 149 770 608 888 429 98 547 716 223 812 621 911 453 114 554 859 335 844 635 920 483 145 585 893 401 852 637 948 488 146 718 905 412 899 667 2007 542 171 770 925 424 961 798 19 567 181 10025 946 477 18017 813 141 658 196 98 987 536 22 830 160 763 201 122 990 605 73 178 863 252 208 13060 656 127 207 868 291 249 134 659 151 218 881 307 348 138 709 155 224 904 352 358 141 732 199 4de KLASSE, 4de T R E K K ING. HOOGE PRIJZEN. f 1500: 6183 f 40014349. 139 Prijzen van 65. 2945 7031 9634 12508 14350 16064 18712 202 3103 80 668 527 451 125 19456 445 274 260 836 789 476 325 697 727 670 754 933 13055 538 485 20387 738 794 881 10115 248 686 853 393 1310 834 980 506 282 743 954 412 571 4632 8215 586 423 759 17037 413 753 650 580 11139 731 787 465 124 2314 706 810 140 890 15021 540 445 565 5043 9056 252 14110 131 786 476 608 489 121 384 186 192 871 670 798 647 307 496 319 633 18517 789 808 6216

Schager Courant | 1908 | | pagina 10