Zondag 17 Mei L908. 52e Jaargang. No, 4361. VIERDE BLAD. Uit en voor de pers. Binuenlandsch Nieuws. na. men Dr. Bronsveld over Dr. Koyper. In zijn Kroniek in de Stemmen voor waarheid en vrede schrijft dr Bronsveld o. a. het volgende Dr. Kuyper heeft zich weder gezet aan het klavier der volksconsciëntie, en verleidelijker dan de geweldige melodie der schoonste jonkvrouw Lorelei klinken zijn artikelen over het onderscheid tusschen het instinc tieve en de reflectie. Wanneer men de betoogen, aan dat verschil gewijd, tot een eenvoudige formule herleidt, dan komen zij hierop neer: laat niet uw verstand spreken, maar uw onbepaald vertrouwen in Dr Kuyper! Het valt niet te ontkennen, dat de kleine luiden, bij wie de kern en de kracht schuilt der antirevolutionaire partij, geen wetenschappelijke studie maakten en konden maken van staatsrechterlijke vraagstukken. Wel moet de ge-' trouwe lectuur van de Standaard hun kennis vermeer derd en hun ontwikkeling verhoogd hebben. Ongetwij feld is er van Dr. Kuyper's arbeid een opvoedende kracht uitgegaan. Maar toch, de groote meerderheid van zijn aanhangers handelt onder den invloed impulsen, van een zekere bekoring, die uitgaat van zijn persoon, zijn taal, zijn leuzen. Hij doet gewijde snaren trillen in 't gemoed; hij wekt herinneringen op. die ons volk altijd dierbaar zijn geweest; hij heeft macht en invloed in den lande verworven voor hon derden, die voorheen niet meetelden. Hij komt op voor de oude waarheid, voor God en Zijn rechten. Leefden wij nog in den tijd der Richteren, op de deputaten- vergadering zou de leus weerklinkenvoor den Heer eai voor Kuvper! Hij is de van God gegeven leider. Zou men niet volgen, als hij voorgaat? Daar is nie mand in het land, die zulk een vertrouwen bezit. Men ziet hem niet op de vingers Men rekent hem niet Men duldt in hem allerlei eigenaardigheden, die «ui een ander nooit vergeven zou. Zulk een aanhankelijkheid is. om met Dr. K. zelf te spreken, een instinct geworden. Zij berust niet op ernstig nadenken, op rijp beraad, en vooral niet op wetenschappelijke studie. De vogelenschaar, die in den herfsttijd naar het Zuiden trekt, heeft vooraf geen expeditie afgevaardigd om een onderzoek in te stellen naar den geografischen toestand van de streek, waar heen hun vleugelen hen dragen zullen. Instinctief trek ken zij er heen. Zo*» is het ook met de groote meerderheid der anti revolutionairen. Als tijd en plaats van de deputaten- vergadering is vastgesteld, en men weet, dat Dr. Kuy per haar leiden zal, dan gaat hun hart daarnaar uit met een sterk verlangen, en zij weten vooruit, dat die dag groot zal zijn, en een heerlijk licht over hen zal opgaan. En nu zijn er onder de antirevolutionairen ook menschen, die denken, mensehen van de reflectie, die zelfstandig en wetenschappelijk de staatkundige vraagstukken hebben bestudeerd, en die tot andere resultaten zijn gekomen dan Dr. Kuyper; nu zijn er, die aandringen op meerder beginselvastheid en minder zich schikken naar politieke kansrekeningen; maar de groote menigte der antirevolutionairen wantrouwt hen, reeds daarom, omdat zij afwijken van den voor zitter van het Centraal-Comité. Velen mogen het moede worden, zich te bukken onder het juk van de Standaard, hun verzet zal niet baten. Er onder, of er buiten: tusschen deze bedde heb ben zij te kiezen. De heer Fabius zal het ondervinden, gelijk de heer de Savornin Lohman het ondervonden heeft. Zoo als de zaken nu staan, heeft Dr. Kuyper van zijn voormaligen ambtgenoot aan de Vrije Uni- versiteit niets te vreezen. De man der reflectie zal in de oogen der Deputaten zijn als een, die wijs wil zijn in eigen oogen, wien de geleerdheid brengt tot razernij. En hoe vreemd het ook klinken moge, dat de man, die een inrichting voor Hooger Onderwijs stichtte, en een boek schreef als de Encyclopedie der H. Godge leerdheid, zich tegenover de reflectie beroept op net instinkt wat verwondert men zich, als men bedenkt, dat een demagoog aan het werk is? Voor hem is kalm nadenken contrabande, maar impuls, opwinding, in stinkt meer bruikbaar materiaal dan het denken en de wetenschap. Dr. K. heeft dit wel goed gezien, en trekt er partij van. In dezelfde Kroniek zegt dr. B., dat de antirevo lutionairen willen aansturen op een verkiezing in 1909. waarvan het parool zal zijn: voor of tegen Kuyper. en de christ.-historischen willen uitkomen met de leus: voor of tegen het ministerie Maar de houding der christelijk-historischen munt daarbij niet uit door klaar heid. Want De Nederlander verklaart ook, dat dr. Kuyper minder kwaad kan als minister, dan als leider der antirevolutionairen. Dus meent dr. B. Als er eens een ministerie-Kuyper kwam. dan zou de heer Lohman doen wal hij reeds meermalen deed: tegen dr. Kuyper spreken, maar met hem stemmen. \elen vinden den heer de Savornin Lohman ,,zoo erg niet' en in elk geval te verkiezen boven Dr. Kuyper Ik wilde ook wel, dat het zoo ware, maar in de praktijk zie ik niet het verschil tusschen deze beiden. Op hen is het oude rijmpje van toepassing: Bij elkander deugen zij niet, Van elkander meugen zij niet. Wat de roomsch-katholieken betreft, deze blijven zegt dr. B. onder het geharrewar van hun beide bondgenooten tamelijk kalm. Zij weten wel, dat bij de stembus de eenheid hersteld zal zijn, en Dr. de Visser met hun hulp zal trachten herkozen te worden, en met de antirevolutionairen zal ageercn tegen alles wat liberaal is. Wij maken ons dienaangaande geen illusie meer. In Juni 1909 zullen Standaard, Nederlander en Residentiebode den „chris- telijken" mantel omslaan, en wij voorzien, dat zij de meerderheid zullen hebben. Nog onlangs sprak de Nederlander over „Bronsvel- dianen1'. Zij schijnen dus nog mee te tellen, en waar ze zijn, zullen ze zich voor te bereiden hebben op een iieftigen strijd tegen de coalitie, tegen het nu elkander bijtend en veretend broederpaar, maar bij de stembus strijdend in verbond met de ultramontanen. bevond atoh op de rails een met twee paarden bespan nen wagen, die door den trein werd aangereden. De koetsier kon zich nauwelijks redden. De beiden paarden werden gedood en de wagen vermorzeld. De kerkquaeetie te Sliedrecht. Berichtten we de vorige week een en ander omtrent de ordeverstoring in de Chr. Ger. Kerk te Sliedrecht, en hoe de commissie uit de classis en Dordt geene ge legenheid vond om de motieven der schorsing van den predikant aan de gemeente bekeno te maken, gister middag kwam die commissie, bestaande uit de predi kanten Van der Heijden van Dordt, en Van Gils van 'a-Gravendeel met nog 2 ouderlingen het opnieuw be proeven. Alleen de .belijdende" ledtn der gemeente wer den toegelaten en vóór ds. v. d. Heijden begon, werd in deze een nader onderzoek ingesteld. Het clasais-besluit werd nu voorgelezen en de kerkeraadsleden beschuldigd van: Verwaarloozing van hun ambt; b. Ontrouw tegenover den leeraar; c. Ontrouw tegenover de gemeente; en d. Onwaar te zijn geweest bij de kerkvisitaties. Maar de kerkeraad had op de classis schuld beleden, had zich verootmoedigd en was daarom niet geschorst, want zeide spreker „Wie zijn zonde belijdt en laat, dien zal barmhartigheid geschieden". De predikant was ech ter wel geschorst op de volgende motieven 1. gemis van alle verootmoediging. 2. misbruiken van ambtsmacht, (door een klerkeraads vergadering te sluiten, waar het zeer ruw toeging.) 8. scheuring bewerken in de gemeente. 4. In één woord steeds werkzaam te zijn. alle schuld vau zich af te schuiven. Nauwelijks had de spreker het laatste woord geuit of een der leden betuigde, dat het hem noig niet duide lijk was, wat de predikant had misdaan, doch vreezend een tumult als de vorige week, trok de commissie zich ijlings terug, de gemeente verbluft achterlatend. De dienen, af te scheiden. Deze afscheiding bestaat: a. uit gasvormige producten en b. uit vloeibare producten. De gezonde mensch ver liest in 24 uur door de huid 1/67 van zijn gewicht in gasvorm. Het grootste deel daarvan is waterdamp. Voor een klein deel (enkele grammen) scheidt de huid ook koolzuur af. Vroeger dacht men, dat de onderdrukking der huidrespiratie den dood tengevolge moest hebben. Kleine dieren verdragen het vernissen niet en sterven er door, maar hun dood heeft een andere oorzaak dan het onderdrukken der huidademhaling. Welke, is nog niet zeker bekend, wellicht sterven zij door het terug houden van onbekende zweetbestanddeelen. De ver schijnselen, waaronder de dood optreedt, zijn die van een vergiftiging, zooals men dit bij uitgebreide verbran dingen waarneemt. De vloeibare producten, die onze huid afscheidt, zijn vet en zweet. Het huidvet, het product der smeerklieren, dient om de haren en de opperhuid vettig te houden. Het huidvet huidsmeer talk of sebum, ontstaat door voortdurende vervetting van cellen der smeer klieren. De geschiktheid tot zweeten is zeer individueel, ze is vermeerderd bij koorts, na gebruik van warme dranken, na sterken spierarbeid, gedurende den tijd, dat de spijzen in onze maag verteren, evenals ze toeneemt door bepaalde vergiften, b.v. strychnine en nicotine en bij sommige ziekten. De zweetsecretie vermindert door afkoeling, rust, drinken, zwakke hartswerking, bloedarmoede V 0, o partij van den predikant, die het sterks* is in aantal, Memnaung sterser. veraer vern had zich nu maar door een paar personen laten verte- u,e als de afscheiding langs de nieren en den darm j afneemt en omgekeerd. (Zweet bevat 1 vaste stoffen, Sv *-\_ J weinig enz. Bij normale personen neemt de zweetsecretie tegen den avond toe, ze vermindert tegen den middag. Bij sterke koude en bü warmte boven 50 gr. C. staat de zweetsecretie stil. Hoe vochtiger de omgeving is, hoe minder gelegenheid tot verdamping, des te grooter zal de zweetsecretie zijn. In droge lucht is het zweeten moeilijker, de huid ademhaling sterker. Verder vermeerdert de zweetsecre- nieren en gestelde vragen„ik weet nergens van'. De verdachte is gehuwd, 44 jaar oud, vader van eenige kinderen en te Utrecht woonachtig. Den volgenden dag werd de man opnieuw door de politie verhoordhij ontkende, ondanks alle vastgestelde feiten, zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hoe het gemerkte geld in zijn portemonnaie terecht was gekomen, wist hij niet te verklaren. Hij beweerde het pakket niet geopend te hebben en het geld dan ook niet daaruit te hebben genomen. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering gehouden op Woensdag 13 Mei 1908, des namiddags 2 uur. Afwezig de heer J. Hermans. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening door den voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelt mede: a. dat de heeren P. A. hunne herbenoeming als nomen. b. dal door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd de besluiten tot verkoop van een stukje gemeentegrond aan den heer J. Hermans, de nieuwe verordening rege lende de jaarwedden van het onderwijzend personeel en de af- en overschrijvingen op de begrootmg voor 1908. Ter inzage wordt aangeboden de maandstaat der zee grasexploitatie over April 1908. Aan de volgende adressanten wordt op hun verzoek wegens vertrek uit de gemeente ontheffing van Hoof de- lij ken Omslag verleend: P. Molenaar thans te Lutje winkel 2/3 of 8 maanden, C. Tijsen Sz., thans te Hel der, 10/12 of 10 maanden, P. Metselaar Jz., thans te Alkmaar, 2/3 of 8 maanden. Voorzitter stelt aan de orde de vaststelling der reke ning van heeren armvoogden. De heer Kuut vraagt Wiegman en Jb. N. Keijzer armvoogden hebben aange- genwoordigen. Aanbesteding. Bij de Woensdag gehouden aanbestel iing van het ge wone jaarlijksche onderhoud van den. polder Zjjpe en Hazepolder is ingeschreven voor: Perceel L G. Plevier, Schagerbrug, voor.- f 1130, A. Eriks, Burgerbrug, - 1080,— G. Jonker, Oudesluis, m - 726, Perceel H. G. Jonker, Oudesluis, voor f 360,— Jb. Jonker, Anna Paulowra, - 855,— G. Plevier, Schagerbrug, 355,— A. Eriks, Burgerbrug, - 330,— Het werk van beide percoelan is gegund aan den hser A. Eriks te Burgerbrug. Voorjaar-s vorst. Zaterdag 30 Mei heeft do „rosse maan" uitgediend^ en, naar men wil, zal dan eerst het weder en de tempe ratuur standvastig worden. De nieuwe maan, welke den 30en April begon, heet rosse maan, omdat in haar waaronder palmitine, stearine, chloornatrium.) Onder bepaalde ziekelijke omstandigheden worden stofwisse- lingsproducten of vergiften langs de huid door de zweet- klieren afgescheiden. Als een tweede functie der huid noemen wy de resor- boerende werking. Wij verstaan hieronder de opname van uitwendig op de huid aangebrachte stoffen in het bloed, en daarmede vervoer dier stoffen in het lichaam. In water opgeloste stoffen worden door de huid niet doorgelaten, wel als die stoffen vluchtig zijn, zooals aether, chloroform, alcohol of terpentijn. Ook zalven, die meu op de huid strijkt, neemt de huid niet op, tenzij ('e zalf gemakkely'k te vervluchti gen stoffen bevat. Door krachtig wrijven van de zalf kan men baar in de porién brengen en vandaar uit kan wel opname der, met de zalf vermengde, stoffen plaats vinden. De beschuttende werking der huid noemen wij ten derde. Tegen mechanisch geweld beschermt de huid de onder liggende organen, vooral door haar vastheid en volkomen elasticiteit. Daarenboven werkt het vet- dikwijls licht door de vorst- i weefsei aia een kussen, dat bij botsing de kracht breekt, en de onder liggende organen voor te hoogen druk be hoedt. Vooral tegen scheikundig geweld is de opper huid zeer weerstandskrachtig. Doordat de oppervlakte voortdurend afschilfert, heeft V. J beschadigd wordt, en alzoo ten ros aanzien krijgt. De schuld van het bevriezen moet evenwel niet aan de maan toegeschreven worden. De heer Folie, bestuur der van het Koninklijk Observatorium te Uccle, is van - •- - .rüzing 'an temperatuur volgt j er gg,, natuurlijke reiniging van de huid plaats, schade lijke stoffen kunnen zich daardoor slechts tijdelijk aan de huid hechten. Verder behoedt de huid ons voor te :groot vochtverlies en als slechte warmte-geleióer ook voor te groote afkoeling. In de vierde plaats noem ik de huid als zintuig van zes maanden na eiken echten regen van viillende ster ren. Deze sterrenregens komen vooral voor in October en November. Zoo stipt men in de eerste veertien dagen aan St.-Servaas 13 Mei zooals men in de eerste veertien dagen van November let op Bint Maar- tenszomer met het oog op zijn temperatuursverhooging. jj0t gev0el. Ermann zocht reeds, vóór ongeveer veertig jaar, ver band tusschen de koude van St.-Servaas en de warmte van St.-Maarten met de St.-Laurentius' traioen van den 13 tot 14 November. Zijn hypothese vond geen ingang, en toch is zij gegrond, evenals de versciiynselen van vallende sterren van 1 Mei, 28—30 Juli en 67 Sep tember, die insgelijks juist 6 maanden verschil aantoo- nen; door jarenlange aan teek eningen is e<en vcirkoeling geconstateerd tusschen 2 en 3 November, 15 en 22 Januari, en 9 en 13 Maart. In Duitschland heeten de St. Pancratius-, St. S ervatius- en Bonifaciusdagen 12—14 Mei „die drei gestyen- gen Herren". In Frankrijk noemt men diezelfdle dagen ,les trois Saints de glacé". By ons de „IJsheil igen". Terecht heeft de windrichting een overw regenden invloed op den warmtegraad, tijdens den loop der zoo genaamde rosse maan, waarbij het smelten vam sneeuw en ijs, in het grimmige Noordon en in het gar^-Oosten, de temperatuur aangeven. In dit jaargetijde is het luchtruim vol waterdamp, dit verdicht zich tot een zwaren dauw, zoodra de nachte lijke warmteuitstraling begint, en bevriest daar, waar die damp zich aanhecht. Bij het begm van den dag, ontneemt dit koude vocht de warmte van de malsche j plant, om als damp weder te kunnen verdwijnen, en 1 dan bevriezen dikwijls de teere plantendeelen op hun beurt. Ditmaal echter zyn de drie „IJsheiligen" ons der tra ditie ontrouw, goedgunstig geweest en hebben zy onze boomen en vruchten gespaard. Een gelukkig gezin. De hoofdprijs van de N. V. „De Tijdgeest", in de 4e klasse, is te Amsterdam gevallen. De houder van het Tydgeestlot No. 9014 een timmermansknecht die ieeds sedeit eenige weken zonder werk is heeft -r -„.v met zyn prys vrouw en kinderen kunnen gelukkig geldswaarden ontvreemd uit pakketten, maken. Beter had de prijs wel niet kunnen vallen. Een kind overreden. Gisteren viel by Burum een treurig ongeval voor. Schoolkinderen, die op weg waren naar de Christelijke school, klommen op een houtwagen, welken ze onder weg passeerden. By een bruggetje gekomen had een meisje het onge luk van den wagen te vallen, met het treurig gevolg, dat het overreden werd, een schedelbreuk bekwam en kort daarop stierf. („Pr. Gr. Ct.") Aanbesteed. 'w O" De waarneming van buiten ons gelegen voorwerpen door middel van de huid komt tot stand door prikkels, die de huidzenuwen of zenuweinden door wrijving, directe aanraking, druk, geleiding of straling van die voorwerpen ontvangen. Men onderscheidt: tast-gevoel, druk-gevoel, pyn-gevoel, koudegevoel, warmte-gevoel, henevens de van het tastgevoel afhankelijke gevoelen van afmeting en richting. Als laatste, maar niet als belangrijkste functie van de huid, noemen wy haar vermogen, de lichaamswarmte te regelen. Alweer een. Door de recherche te Utrecht is Dinsdagavond aan het Centraalstation by aankomst van den laatsten train uit Leiden gearresteerd de conducteur der posterijen J. H. oud 44 iaar, aldaar woonachtig. Op dezen beambte ruSi rte reeds langen tijd de verdenking dat hy zich schul- tnaakte aan diefstal van gelden uit aangeteekende - 1i' dit? *wi'""vv pakki Aten, doch het mocht niet gelukken eenig bewijs tegen aan te voeren. Den ochtend van dien dag werd e aangifte gedaan dat uit een aanget eekend pakket WZ<W<J#n uit Schiedam en bestemd voor Nun- speet eei kaarten werden vermist, terwijl het pakket in geschom. toastand arriveerde. De netifie u'a^ nu den Leidschen trein al, waarop F dienst dee d ft>uilleerinK werd het geld, dat uit het pakket wérd vt'101*1, °P hem bevonden. De man is onmiddellijk' in 'h^*®1118 g6nomen en ter be" schikking van d'e justitie «orden gesteld. den ontrouwen postbe- 4e volgende by zonder- Omtrent de aanhouding van ambte vernam Det „U. D." nog hedenBeiden—U trecht Reeds langen tyd werden er op de ly die aan de pos- ildswaarden ontvreemd uit pakketten, en ondanks teryen ter verzending waren toevertrouw^. -* Jen dader gestrenge controle mocht het niet gelukke, beambte of de daders t.e ontdekken, hoewel er op één verden- om verschillende redenen méér in 't bijzonder «*g in king rustte. Men besloot daarom een anderen w een te slaan. In overleg met de politie te Utrecht werd 't postpakket ingepakt, dat o.m. een doosje bevatte m«. drie guldens, die met een schier onzichtbaar teeken waren gemerkt; een begeleidend schrijven in open en veloppe hield de mededeeling in, dat het geld in bet doosje was bestemd voor den spaarpot van het doch tertje Bevolking vnn Voord Holland. De bevolking van Noord-Holland bedroeg op 1 Januari j.I. 532.983 mannen en 562 362 vrouwen, totaal 1.095.345 zielen wi.jo van den geadresseerde, welke brief zóó in het Bii het Prov. Bestuur van N.-Holland is aanbesteedpakket was gelegd, dat hjj by opening van het pak on- verbeieren van hoofden od het Noordrtrstrand middellyk moest in het oog vallen. Uitwendig werd het pakket gebonden met een rood lint en aldus gelegd bij de postverzending van het kantoor Schiedamhet adres vermeldde Nunspeet als plaats van bestemming. De route van de pakketverzendingen Schiedam—Nunspeet loopt over Leiden en nu had men zorg gedragen, dat het bewuste postpakket werd gevoegd bij de postzakken, die met den laatsten trein uit Leiden naar Utrecht wor den verzonden, op welken trein de verdachte beambte dienst deed in den postwagen, geheel alléén en niet in tegenwoordigheid van andere beambten. Bij aankomst van het pakket te Leiden werd door een adjunct-inspec teur der posterijen op het spoorwegpostkantoor aldaar gecontroleerd of het zch nog in ongeschonden toestand bevond, wat het geval bleek te zyn. De adjunct-inspec teur maakte vervolgens, zonder dat de verdachte post- conducteur dit kon bemerken, de reis naar Utrecht mede in een coupé eerste klasse, vanwaar uit hy op ieder tusschenstation kon gadeslaan of wellicht ook uit den postwagen een pakje werd afgegeven aan eeneven- tueelen heler by de diefstallen, want waar de verdachte v«l«n zullen met bevreemding hooren, dat prof. Mole- een slim persoon was, moest men op alle mogelijkheden schott eenh heeft geschreven, dat het geheele mensche- letten. Het verbeteren van hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland en het herstellen van hoofden op dat strand van stormschade. Laagste inschrijvers C. G. Doeksen en L C. Kooymans, Terschelling, voor f62 300. Het onderhouden en vernieuwen van verfwerk van de gebouwen enz. behoorende tot het Noord-zeekanaal, gedurende de jaren 1908, 1909 en 1910, in 3 p rceelen en in massa Laagste inschrijvers: le perceel P, H. v. d. Bosch te H .emstede, f3475; 2e perc, S. Goldsteen te Haarlem, f2700; 3e perc. L v. d. Ploeg te Schelling- woude, f1361; massa, S. Goldsteen te Haarlem, f7700. Het uitvoeren van ondarhoudsbaggerwerk in het zy kanaal H. Laagste inschrijver G H. van Hattem te Sliedrecht, f1950. Het maken van eene oeveibukleeding langs het Westerveld op het eiland Vlieland. Laagste inschrijvers C G. Doeksen en I C. Kooyman te Terschelling, f3090. Waar ons velletje goed voor is. Aan een artikel over „Onze Huid" in het Tijdschrift Molescliott, ontleenen wy het volgende: Ken kleine zwerveling. Te Enschedé is voor ruim 8 dagen een 12-jarige knaap, Ian wr de fabriek to gaan, waarin hy tegen- lyke lichaam in een pantser steekt, en dat dit pantser ai Lzwerven gegaan. Gisteren is hy door veel overeenkomst heeft met dat van de schildriad Hn« dé teruggestuurd, vreemd dit ook klinkt, onze opperhuid, onze nageis en den vefitegevCd^ It" Wi*( binnen en wérd onze bareD bestaan, evenals het schildpad, evenals de ketten bavondS?de postpak- Toen de trein te Utrecht voor het perron kwam, trad an inormntfiiir **^4-. j Gedurende den zwerftocht heeft hij de liefdadigheid van anderen moeten inroepen. Valkoog. By de Herv. Gem. te Ossendrecht is tot predikant beroepen Ds. J. F. Tinholt, pred. te St. Maarten en Valkoog. Een geleerde familie. In de gemeente Schoterland werd eergisteren het huwelijk voltrokken tusschen een 23-jarigen bruigom en een 19-jarig bruidje uit Jubbega. Toen het aankwam op het teekenen der huwelyksacte bleek dat noch de jongelui, noch de ouders van bruid of bruigom lezen of schrijven konden. Ernstig ongeval. By Bocholt is eergisterennacht een ernstig ongeval gebeurd. Terwijl de trein, van Wezel komende, naderde, vogelvederen en evenals de, uit den bek van den wal- visch komende, baleinen, uit dezelfde stof als de horens der stieren. Daar deze overeenkomst zich niet alleen in de hoofdpunten, maar ook in fijneren bouw en scheikundige eigenschappen vertoont, noemen wy alle genoemde deelen hoornweefsel. Niettegenstaande de juistheid dezer opmerking zal men door de dagelyksche ervaring weten, dat onze opperhuid veel minder weerstand heeft dan het pantser der schildpadden. Dit heeft echter geen andere oorzaak, dan de geringere dikte en grootere vochtigheid van onze huid. Onze huid is voor ons niet alleen een dek, maar ze is tevens een orgaan, waaraan belangrijke functies zyn toevertrouwd. Onze huid is in staat: le. stoffen, die voor ons organisme niet meer kunnen H uuo. ZI1UU UO pUOlpöIk" ketten bevonden; dezun zak aanwijzende trachtte de beambte tegelijkertijd het pakket Schiedam—Nunspeet achter z'n rug te verbergen, maar dit werd onmiddellijk bemerkt. Uitgenoodigd ook dat postpakket te vertoo- nen, moest de man het pakket laten zien, ontdaan van het roode lint en in geschonden toestand. Dit zeide den inspecteur reeds genoeg, maar de zekerheid van den diefstal kwam geheel aan het licht, toen de beambte in zyn portemonnaie twee van de drie gewaarmerkte guldens bleek te hebben en in het doosje in het pakket de andere gulden nou werd aangetroffen. De diefstal wan op deze manier volkomen bewezen. Door twee re chercheurs, die den trein hadden afgewacht werd de verdachte naar het hoofdbureau van politie overgebracht; de man weigerde pertinent éénige mededeeling omtrent den diefstal te doen; hij antwoordde slechts op hem of 3it nog niet ©enigen tij<T kan worden uitgesteld, aan gezien de tijd van nazien, welke was bepaald van de vorige vergadering tot heden, zoo kort was. Voorzitter zegt: wat mij betreft wel, wat door de overige jieeren ook wordt goedgevonden, alzoo wordt de vaststelling verdaagd tot een volgende gelegenheid. Voorzitter stelt aan de orde het bepalen van het bouwterrein voor het nieuw te bouwen raadhuis, welks behandeling in de vorige vergadering is aangehouden en vraagt wie van de heeren hierover het woord ver langt De heer Peereboom zegt: het beste is maar te be ginnen met het marktplein, daar zijn wij den vorigea keer hij gebleven. De heer Obreen deelt mee tegen 't marktplein be zwaren te hebben, hij vindt dat een duur gebouw daar niet op zijn plaats is, er is te weinig ruimte en men kan zich zoodoende niet genoeg bewegen. De heer Kuut oordeelt: ik vind het marktplein het geschiktste en mooiste terrein, het is het middelpunt van het dorp. Voor de markt is het plein toch niet foed en heeft dus voor den veehandel enz. geen waarde, oeien en paarden toonen er niemendal. De heer Obreen: ik vind een open plein in de ge meente zeer mooi en dat moeten wij niet gaan bebou wen, laten wij liever van particulieren grond koopen. De heer Kuut: koopen kost geld en geld hebben wq niet. Den hoofdelijken omslag verhoogen gaat ook niet, daar de meeste b angeslagenen reeds boven hun in komsten zijn geschat en behalve dat, vind ik, dat het gebouw op het marktplein beter zal staan dan in de poepenbuurt De heer Obreen: ja, maar 't wordt daar ook mooi en zou daar toch wel goed staan. De heer Kuut: ik geloof dat een massa menschen de voorkeur aan het marktplein zullen geven. De heer Obreen: ik zou 't ook meer doen omdat wij wat ruimer terrein kregen. De heer Kuut: ik doe het in het voordeel van de gemeente, een f 1000 of meer kunnen wij besparen. De heer Koops zegt, dat hij 't jammer en zonde zou vinden een open ruimte vol te bouwen, en men komt Aan zoo dicht tegen den straatweg ook aan. De heer Kuut: 't is de prachtigste gelegenheid van het dorp, men kan het niet mooier verlangen. De heer Koorn meent dat in Alkmaar 't raadhuis ook aan den straatweg is gebouwd, dus vindt spr. dat geen bezwaar. De heer Koops vraagt nog: welke andere plannen zijn er meer? De heer Obreen deelt mede dat zulks ervan afhangt, of de raad genegen is bouwterrein te koopen of niet Is de raad niet genegen, dan kunnen wij weer zien. De voorzitter zegt dat hij 't jammer zou vinden het gebouw op het marktplein in een hoekje dat men over heeft, te plaatsen. Gaat men er toe over, dan gelooft hij d at men er later grooten spijt van hebben zal. De heer Hedjblok vraagt of het marktplein groot ge noeg is. De heer Kuut meent dat het er best kan staan. De voorzitter zegt, dat wij thans door geheele aflos sing van geldleeningen, ruim f 2000 jaarlijks minder hebben te betalen, zoodat men hiervan wel bouwter- rein kan koopen, welk terrein ongeveer f 1100 zou moeten kosten. De heer Kuut: ja maar op dat geld staan reed* vele en belangrijke werken te wachten. De heer Peereboom deelt mee, dat hij voor het marktplein is. In de le plaats omdat het terrein niet geschikt is voor een marktplein, dus bouwen wij daar niet, dan blijft het altijd een ongeriefelijk marktplein. In de 2e plaats omdat wij er f 1100 mee besparen, en in de 3e plaats omdat de plaats spr. beter toelijkt dan achter 't dorp. Men heeft daar de schoonste gelegen heid en in 't midden der gemeente. Verder zegt spr. is 't een akelig terrein om markt te houden, men kan er bijna van geen enkelen kant oprijden met de wagens, 't is een bijzonder hoekig plein, doch voor bouwterrein juist goed. De heer Kuut: zeker voor marktterrein deugt het "et, en is 't niet goed te maken ook, 't heeft precies m model als een palingfuik, doch voor bouwterrein een "vei goed. is 't v. "J»en wordt voorgelezen een schrijven van den Intuss. "ossie, waarin hij den raad beleefd verzoekt heer F. i_ 'ijk is, ander bouwterrein dan het markt- zoo 't moge. "Hl bekomen, dit te willen doen, aange- plein te kunntt vlak voor zijn woning bouwt en zijn zien men anders neemt, van welk schrijven weinig geheele uitzicht be. v- notitie werd genomen. *ft in overweging als wij den De heer P. Koorn ge^ i deze voor koopsom vraagt heer Kolff eens vroegen wa. voe^ bepaald nog wel voor zijn villa. De heer Kon wil hij het ons wel veel voor Wièringen, misschien 'tehuis verkoopen. voor niet te veel geld voor een ra ,Qt>honisch gesprek De voorzitter zegt gisteren een tei deze hem had met den heer Kolff te hebben gehad en >D voor f medegedeeld dat zijn villa was te verkrijg,. schriftelijk (de koopsom deelde de voorzitter den be- mede, doch nader vernamen wij dat deze f 1 droeg. Verslagg.) De heer Peereboom: ik weet niet, maar dan wtj nog met heel veel verder komen a hTr ,£°°rtlde Priis valt mij ook niet mee als w ij de helft eens er voor boden De heer Peereboom: en als wij dan door verbouwen nie1 voor raadhuis geschikt ceel geld besteden moeten zijn wij nog dezelfde en 't blijft dan altijd nog een knoeiwinkel, want dit en dat en zus en zoo is allemaal niet goed ingericht en oer DeXer S8 ^.dhuis. ZUu tut: ik houd niet ran al sieradem eenvoudig mogelijk. sieraden. De heer Kuut doch van zoo eec.^kcujk,. De heer Obreen: ik ook, dan komen onze gedachten vrijwel met elkander overeen. Een gebouw met een burgemeesterskamer, secretarie, raadzaal welke ook voor trouw- en verkiezingslokaal kan dienen en wachtkamer voor de politie, is mij goed genoeg. En mij ook, zegt de heer Kuut. Wij hebben nu juist geen f 10.000 te besteden, dat zou te slim zijn; 5 of 6 duizend is genoeg, want wij dienen rekening te houden met de bestaande toestanden. Belasting ver hoogen gaat moeilijk, menschen met kapitaal verlaten de gemeente en zonder kapitaal komen er in, ik zou een heeleboel van deze gevallen kunnen meedeélén. De heer Peereboom is dit met den heer Kuut eens. De laatste 10 15 jaar was Wieringen een welvarende

Schager Courant | 1908 | | pagina 13