'JÊ Donderdag 21 Mei 1908 52ste Jaargang. No. 4362 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. - Allernet» Nieuws- Alm li. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. l PI...HMI ii..— Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. in de Weere is benoemd de heer J. Raad Winkel. Vergadering op Dinsdag 19 Mei 1908. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heeren J. Breebaart Kz. en Abr. Sloos. Na opening worden de notulen goedgekeurd. Na mededeeling der ingekomen stukken, is door den Raad aan de groentevereeniging Winkel en aan die te Lutjewinkel, voorwaardelijk subsidie verleend, respectie velijk van 50 en 25 gulden. Op een verzoek dor gem. Barsingerhorn om bijdrage in de kosten van het bouwen van een steiger te Kolhorn is afwijzend beschikt. Tot lantaarnopstekers zijn benoemd de heeren: G. Leijen Jzn. (Weere) en C. Burger (Langereisi. Op een verzoek van den heer J. Moeijes om zijn loca- liteit als een buitengewone inrichting van maatschappe lijk verkeer te beschouwen, is afwijzend beschikt. De verordening tot regeling der jaarwedden van onderwijzers is vastgesteld, voorafgegaan door een be spreking in besloten zitting. Overgelegd is een bouwplan ter bevordering der Volkshuisvesting en is voor een onbewoonbaar ver klaarde woning de termijn van ontruiming met 6 maan den verlengd. Tot lid der commissie van toezicht op het handwerk- onderwijs in den Groetpolder is benoemd mevr. A. C. Schaap Melchior. Besluiten tot af- en overschrijving en betaling uit onvoorzien zijn goedgekeurd. Daarna is de vergadering gesloten. (Uitvoerig verslag in het volgend nummer.) Winkel. Het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers derNationale Militie, zal plaats hebben op Donderdag 11 Juni 1908, beginnende des voormiddags 10 uur. Winkel. Tot hooisteker Smit Gz. W inkel. Door Burg. en Weth. dezer gemeente zijn voorgedragen voor lid der Gezondheidscommissie (vacature J. Hartog) de heeren J. Breebaart Dz., Burgemeester te Hoogwoud en H. J. K. v. d. Steen, Burgemeestor te Spanbroek. Wieringerwaard. In de vergadering van ons Departement der Maat schappij tot Nut van 'tAlg. op 1.1. Maandag, werd we- gons de geringe opkomst (slechts 6 leden waren tegen woordig) besloten, de werkzaamheden eene week te verdagen en dus a.s. Maandag bestuursleden te benoe men, den beschrijvingsbrief der Alg. Verg. te behandelen en niet te vergeten het schoolfeest te regelen, in de veronderstelling, dat er dan meer belangstelling zal getoond worden. Nieuwe Niedorp. Zondag 17 dezer gaf het Harmoniegezelschap „Excelsior" in het lokaal van den heer C. Kooiman alhier een concert. Het korps speelde, onder leiding van den heer G. Groen, Muziekmeester te Medemblik, op zeer beschaafde wiize en met zuivere intonatie een 6-tal nummers. Een paar stukjes voor afwisseling: „Revue der Week" door 1, en „de vroolyke handelsjoden" door twee heeren, werden verdienstelijk voorgedragen. Doch de attractie van den avond was het schoone vioolspel van den heer Groen, op uitstekeode wijze op de piano begeleid door eon zijner leerlingen, den heer J. Saai van Sijbecarspel. Vier nommers gaven deze heeren ten beste n.1.Mazur van Mllynarski, Légende van Wieniawski, Ungarisch van David en Traum der Sen- nerin van Labitsky. Vooral de „Légende" was treffend schoon. Het getal bezoekers had grooter kunnen zijn, het bal was geanimeerd. Wieringen. Naar wy vernemen heeft de vereeniging tot bevorde ring van getrouw schoolbezoek besloten, om met de kinderen der hoogste klassen van de O. L. scholen te Hippolytushoef en Oosterland, op Dinsdag 14 Juli a.s. een uitstapje te maken naar Alkmaar en Egmond aan Zee, terwijl met de overige kinderen op nader te be palen datum een plaatselijk feestje zal worden gehouden. Wieriugen. Wegens bedanken van den heer Jacobus Bais als brandmeester bij de brandweer te Westerland is als zoodanig benoemd de heer C. P. Mulder. Wieringen. De Rijks-veldwachter A. Gorter alhier is bevorderd tot den rang van brigadier-titulair. llarenkarspel. De voordracht voor onderwijzer te Waarland, gem. Harenkarspel, luidt: Strubbe te Franeker, Wiegersma te Benedenknijpe en Zeijlemaker te TexeL Een brief voor z|ja zoon. Plaats der handeling: perron-station-Wrnseboten. Haastig nadert 'n eenvoudig mannoajp, 'n brief in de hand, 't zweet met z'n rechtermouw van 't voor hoofd strijkende. „'n Braif veur mien zeun. Waor mon 'k hom in deun?" De heer Bos, comptabiliteits-ambtenaar Staatsspoor, 'n goeie man, wijst 'n brievenbus aan. „Heeft u d'r 'n postzegel op?" „Joa, zoo is 't ja goud? Doomie (dominee) het hom d'r opplakt en 't komvort ('t adres op de enveloppe) schreven." De heer Bos: „Ja, dat is goed." 'n Reiziger, bij 't gesprek tegenwoordig, in gebroken dialect „Waor moet de brief heen „Naor Amersfoort," en, ietwat weifelende, gooit de man den brief in de bus. „Is 't no klaor, m'nheer?" De reiziger: „Mou je d'r even mit de vo>est tegen aanslaon en roupen „veur mien zeun in Amersfoort. Moar goud hard, 't is ver weg." En de man plaatst z'n handen bolvormig voor z'n mond, roept uit alle macht voor de gleuf vaa de bus „Veur mien zeun in Amersfoort", slaat daaroc met de vuist erop en keert, met 'n zucht van verliet ti ng, naar ji'n woonplaats Westerwolde terug. ÉA. CL) j Hel 8.8. „Avoea." feliciteerde hem in ze6r waardeerende woorden en wenscht (Zie 2e bla I.) ook de vereeniging met de herbenoem ng geluk. i De berging en het vlotbrengen van het rs. „Avoca",1 heeren J. B. Wilken, P. Koopman en J. Keuken van de New-York Transatlantic Company, is opgedragen worden tot commissieleden voor het nazien der reke- aan L. Smit Co's, sleep- en bergingsdienst, die met I ni!}g 1908 benoemd, zyn materieel ter plaatse is. De bergingsvaartuigen en' Ingekomen stukken zyn er niet, stoompompen „Zeeland", „Kijkduin" en „Hercules" lig gen langszijde en zijn aan het pompen. De duiker Maarten Sperling is er reeds in geslaagd een gat van plm. 1 M. in het voorschip van de „Avoca" te dichten. Hedenochtend zijn een aantal sleepbooten erin geslaagd het achterschip naar deD Zuidwal te sleepen, waardoor het schip niet meer met het tij omzwaait en onveranderd rustig bljjft zitten. Hedenmiddag wordt begonnen met het lossen der lading- Wanneer het schip vlot gebracht is, wordt het opge sleept naar een der droogdokken te Rotterdam. Moord Te Delft werd hedenmorgen, op last der justitie, het lykje opgegraven van het meisje van 16 maanden, dat in December 1907 door hare moeder door ophanging van het leven werd beroofd. De officier van justitie en de rechter-commissaris waren by de opgraving tegenwoor dig. Het lijkje werd ter schouwing naar het gasthuis te Delft» vervoerd. Smedenpatroons. Door den Bond van Smeden Patroons in Neder land is een adres aan de regeoring verzonden, waarin hij verzoekt in aanmerking te komen voor eene Staatssubsidie. In de relenen daarvoor geeft hij te kennen, dat het grof-, hoef-, huis-, kachel-, kunst- en landbouwsmidsbedryf door de bestaande ambachtsscholen niet voldoende is gebaat. Dat de vorming tot smidsge zel, met uitzonde] ing van in de provincie Drente en in enkele inrichtingen in andere «treken van Nederland, zoo goed als stelselloos is en dat de bond hierin veran dering wenscht te brengen, door zijn leden, die hiervoor in aanmerking wenschen en kunnen komen, contrac tueel te verplichten, tot het verstrekken van deugdelijk werkplaatsvakonderricht en zorg te dragen, dat deleer lingen het herhalingsvooral teekenonderwys trouw bijwonen. Met het plaatsen van leerlingen is de bond reeds begonnen; het plan bestaat per 1 Januari 1909 een vijftigtal leerlingen te plaatsen en hiermede voort te gaan, teneinde in het gebrek aan voldoende geoefende werkkrachten, voornamelijk op het platteland, te voor zien. Voorstellingsrykdoin bjj het kind. Het oprichten van scholen voor achteilijke kinderen heeft ten gevolge gehad dat den geneeskundigen heel wat kinderen voor onderzoek worden toegezondtn. Daarbij doet zich echter de moeilijkheid voor, zegt de heer Herderschee, arts te Amsterdam, in een artikel in het „T. v. G.", dat niet bekend is wat men van het normale kind mag eischen. Toch is deze kennis nood zakelijk voordat met het onderzoek van de toegezonden kinderen wordt aangevangen en daarom heeft de heer Herderschêe een onderzoek ingesteld naar den voorstel- lingsrijk-dom van het normale zesjarige kind. Hij stelde een zeventigtal vragen over onderwerpen van zeer een voud igen en min of meer samengestelden aard, en uit het aantal op ieder dier vragen juist gegeven antwoorden kan men zich een denkbeeld vormen van de waarschijn lijkheid van een goed antwoord op die vraag by een normaal kind. Hij bepaalde zich tot een klasse van zesjarigen van een le klasse school van het openbaar lager onderwijs te Amsterdam, welker leerlingen één jaar voorbereidend onderwijs hadden genotende oudere Kinderen, die meer dan een jaar in die klasse hadden gezeten, bleven bui ten beschouwing. Zoo kwam hij tot een aantal van 33 kinderen: 18 jongens en 15 meisjesallen normale kin deren, waarvan slechts twee als bepaald slecht worden opgegeven door de ondeiwijzers; drie als vrij slecht; de eerste zes als heel goed en de rest middelmatig. De kinderen werden een voor een in de kamer van het hoofd geroepen, door een snoeperijtje op hun gemak gesteld en, daar de tegenwoordigheid van den hoofdon derwijzer hen vaak bleek te intimideeren, met den heer Herderschêe alleen gelaten. Onze plaatsruimte laat niet toe de vragen en de ont leding der antwoording over te nemen. Belangstellen den verwijzen wy daarvoor naar No. 20, eerste hellt, van het „Tijdschrift voor Geneeskunde." Aan de samenvatting van den uitslag door den heer Herderschêe ontleenen wy echter de volgende algemeene opmerkingen „Wanneer wy nu onze uitkomsten eens overzien, dan blijkt wel hoe voorzichtig wy moeten zyn in het be- oordeelen van negatieve uitkomsten by het onderzoek naar de achterlijkheid van een kind; immers, hoe weinig vragen zyn er, die by deze volkomen op hun gemak gestelde kinderen door byna allen goed worden be antwoord." Ter kenschetsing geven wy een enkelen greep uit de verkregen antwoorden. Slechts vier kinderen konden opgeven, wanneer ze jarig zyn, niet meer dan 17 wisten dadelyk welke dag het was, niet meer kan twee kon den antwoorden op de vraag: welke maand is het nu? Hoeveel uren de cchtendschoollyd duurt wisten vier, acht konden niet aangeven of schaatsenrijden of sneeuw ballen gooien in den winter of in den zomer kan ge schieden en van dezen verwarren zeven winter en zomer volkomen. Een afbeelding van een hond werd door éeu kind niet herkend, den ezel kenden 17, de koe 28, den olifant 26, maar slechts 16 herkenden een schaap. Nieuwe Niedurp. Dinsdagavond 19 Mei 1908 vergaderde de Vereeniging „Volksonderwijs" in het lokaal van den heer C. Kooi man aldaar. De opkomst was tamelijk groot 25 leden aanwezig en de Voorzitter opent dan ook met een opgewekt woord de vergadering. Vervolgens geeft Voorzitter (de heer J. v. d. Stok) het woord aan den Secretaris (den heer B. Sieswerda) die de notulen van de 20ste algomeene vergadering op 17 Mei 1907 gehouden, leest. Ze worden onveranderd goedgekeurd. Vervolgens wordt door de commissie, nl. de heeren A. Visser, K. Myts en Jb. Visser Jz., die des Penning- meester's (de heer J. Kuilman is penningmeester) reke ning nazag, gerapporteerd, dat alles in de beste orde is bevonden. Vorig batig saldo f 7 44J, contributie f102, ontvangsten totaal f 109.441. Uitgaven schoolfeest vor derden f 93.10 en verdere uitgaven maakten een totale uitgaaf van f 104.16. Batig saldo thans f 5.281. doen te hebben, greep zijn geladen gewe Daarna wordt met 23 van de 25 stemmen de heer den pseudo-inbreker in zijn zitvlak, in h I Ingekomen stukken zyn er niet, dus nu komt het volgende punt, het voornaamste tevens, aan de orde, n.1. het schoolfeest. De Secretaris verklaart nog altyd geen antwoord te hebben op zyne vragen aangaaide prijsopgaven van Jan Pleizier's voor het door hem opgegeven aantal kinderen en geleiders, lus kan hy van de opdracht vorigen jare gedaan, nog niet veel vertellen. Nu komen drie voorstellen in stemming: le. het voorstel van den hoer D. Kuilman om naar Bloemendaal en Zandvoort en, zoo noodlg, naar Haarlefh te gaan 2e. voorstel van den heer Ds. Schermerhorn om als naar gewoonte naar Schoori, Bergen en Egmond te gaan,en 3e. voorstel van den heer J. Kuilman om naar Amsterdam te gaan. Na breede discussiën waarbij het voor en tegen van elk plan terdege wordt gewogen, volgt stemming. Vóór men daartoe overgaat, bespreekt Voorzitter de wensche- lysheid van splitsing, wanneer een reis als naar Bloe mendaal wordt gekozen. Die splitsing behelst het idéé de groote kinderen mee en de kleine thuislaten, om die op andere wijze een feest te bereiden. De geheele vergadering verklaart zich tegen splitsing dus dat idéé vervalt. Met 15 stemmen wordt vervolgens het reisplan van den heer D. Kuilman (naar Bloemendaal, etc.) gekozen. De Weezenadministratie (hare drie ledon, de heeren J. Kuilman, P. Koopman en D. v. d. Stok) allen ter ver gadering aanwezig, vergaderen even apart en vervolgens rapporteert de heer J. Kuilman dat deze administratie bereid is, tot een maximum van f 100 steun voor het schoolfeest te verleenen. (Applaus). Zes heeren stellen zich mocht dit noodig blijken nog beschikbaar voor het loopen met eeno lijst. Woensdag 17 Juni zal het schoolfeest plaats vinden. De heer J. Kuilman zal trachten by een stalhouder dien hy zeer goed kent, voor de benoodigde rijtuigen te zorgen en met hem onderhandelingen daarover aan- knoopen. De noodige geleiders geven zich op. De heeren Bieswerda en J. de Vries, respectievelijk hoofden van school 1 en 2, brengen ieder een leerling ia bespreking, die ontrouw de school bezoekt. De vergadering besluit eenparig, dat deze twee leer lingen niet aan het schoolfeest mee mogen deelnemen. Mot een hartelijk woord sluit Voorz., na by de rond vraag nul op het rekest te hebben ontvangen, de ver gadering. Barsingerhorn. Ten huize van den heer P. Scheringa alhier werd j.1. Dinsdagavond eene vergadering gehouden van hoofd zakelijk landbouwers en veehouders, daartoe opgeroepen door de afd. Barsingerhorn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om te beiaadslagen over de oprichting eener Boerenleenbank. Deze vergadering was goed bezocht, mag men zeggen. Vooral zij, wier belangen het naast waien betrokken by de te behandelen zaken. nl. de landbouwers en vee houders, waren het meest tegenwoordig en daarmede zyn de werkzaamheden van twee plaatselijke vereeni- gingen aanvankelijk vrij g°ed geslaagd. De heer C. Schoori, voorzitter van bovengenoemde landbouwvereeniging, opende de vergadering. Daarna werd door den secretaris der vereeniging D.O.G. een en ander medegedeeld over het verloop der aan de orde zijnde ontwerpen in de vergaderingen van D.0 G. en de gecombineerde Bestuursvergadering met do land bouwvereeniging, van welke laatste bijeenkomst deze publieke vergadering het gevolg was. Vervolgens werden door de bestuursleden van beide genoemde vereenigingen en door den beer K. Jonker enkele vragen beantwoord, betrekkelijk de zaak der Boerenleenbank, en na eenige discussie werd door 3i der aanwezige personen instemming betuigd met de oprichting der bedoelde instelling. Besloten werd om het bestuur derlandbouwafdeeling, bijgestaan door het bestuur van D.O.G., als voorloopig bestuur der op te richten coöperatieve Boerenleenbank aan te nemen. Er zal eene oproeping worden gericht tot ingezetenen van Barsingerhorn, die als kassier der op te richten Boerenleenbank wenschen op te treden; aan gifte voor 1 Juni a.s. bij den voorzitter der afd. Barsin gerhorn, bovengenoemd. (Zie advertentie.) Met een woord van dank voor de betoonde belang stelling, sloot de heer Schoori deze bijeenkomst, Visebstand in Noord Holland. Men schrijft uit Noord-Holland boven het IJ aan het Hdbld. Het is een bekend feit, dat in verscheidene polder wateren de vischstand slechter is dan voorheen, en daar nog geregeld achteruitgaat. Daarvoor zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen, doch zeker is een der hoofdoorzaken deze: „De visscher zoekt voor 't oogen blik uit het water te halen, wat er te halen is, niet vragende of de visch die gevangen wordt, reeds vol doende waarde heeft." En de visscher is vaak gedwongen dit te doen. Doet de een dit niet, dan komt er morgein een ander, die het wèl doet. Dat dit niet de gewenschte toestand is, zal ieder toestemmen. Nu zijn door de besturen der afdeelingen „Geestmer- Ambacht", „Schoori", „Vier Noorder Koggen", „Wester kogge" en „Ursem" (aangesloten bij de hoofdafdeeling „Zoetwatervisscherij" der „Nederlandsche Heidemaat schappij"), plannen ontworpen, tot gezamenlijken aan leg van broed- en groeivijvers van edelkarper en zeelt in Noord-Holland, met de bedoeling de hierin gekweekte visch te poten in de Noordhollandsche polderwateren. Een commissie is gevormd om nadere plannen te ontwerpen, en na te gaan, in hoeverre op den steun van de verschillende belanghebbende lichamen kon gerekend worden; zij wendde zich nu tot verschillende polder- en waterschapsbesturen met het verzoek de pogingen geldelijk te steunen en vóór 1 Juli a.s. mede te deelen of op steun kan gerekend worden. Een mislukte vryage. Men meldt uit Doetinchem d.d. 18 Mei: Toen gisteravond een jongeling uit deze gemeente, een meisje in de Silvoldsehe buurt wou bezoeken, en te dieii einde langs de dakgoot naar het slaapkamer raam klauterde, meende de bewoner, met dieven te ieweer, en schoot het ziekenhuis 28 hagelkorrels te verwijderen. Heden is de niet te benijden minnaar naar het zieken huis te Arnhem overgebracht. Redeneeren als een kip zonder kop. Uit een katholiek weekblad: „Wij zijn voor het gehuwd zijn als kenteeken van geschiktheid en welstand. Want die getrouwd is, heeft verstandig gehandeld en wie een vrouw kan onderhouden heeft welstand; maar aangezien iemand, die ongetrouwd bleef, nog verstandiger heeft gehandeld en meer wel- hëm'teii stand heeft, (want hij heeft geen wouw te onderhouden, moet dan ook het ongehuwd zijn als een kenteeken I van welstand en geschiktheid worden aangemerkt." Hetzelfde blad behandelt ook het vrouwenkiesrecht: „De eenige vraag van beteekenis achten wij het, of aan jonge dames boven de 28 jaar en aan weduwen het kiesrecht zal worden verleend. Als deze zoo ver standig zijn van geen huwelijk meer te willen weten, verlangen zij ook naar geen kiesrecht, en als zij naar een huwelijk verlangen laten zij zich door geen stem biljet troosten." Noodlottige twist. Te St. Odilienberg bij Roermond ontstond Maandag avond een twist tusschen de gebroeders T. Deze liep zoo hoog dat een hunner den ander drie levensgevaar lijke messteken toebracht. Mooie vondst. Te Loon op Zand heeft een boer in het Loonsche Moer Zaterdag bij het omhakken van laag eikenhout, groeiend op een zoogenaamden wal langs den akker, een dikken Keulschcn pot gevonden, waarin 571 geld stukken. Onder deze waren 171 drieguldenstukken en verder zijn het daalders en guldens, alle gedagteekend uit de 17e eeuw. J. Kuilman als penningmeester herkozen; Voorzitter te Ten borg opgenomen, mocht men er in slagen, reeds De motie-Bos Naar inlichtingen, uit de meest vertrouwbare bron door de N. Haarl. Ct. ontvangen, zal de geheele anti revolutionaire partij als éen man tegen de spoorweg motie-Bos stemmen. Al heeft men getracht, sommige anti-revolutionairen, met name de heeren De Waal Malefijt en Kuyper, voor te stellen als medestanders van de heeren Treub en Bos, de enkele uitlatingen van deze leiders, dagteekenend van jaren geleden, zullen, zegt het blad, geen beletsel vormen om het beginsel der motie-Bos, welke Staatsexploitatie van spoorwegen nu gebiedend noodzakelijk noemt, toch af te wijzen. De heer De Waal Malefijt zal ongetwijfeld zelf zijn standpunt nader verdedigen. Wat de oud-liberalen betreft, onder dezen zijn mis schien eenige voorstanders, zeker vele tegenstanders. En wat de Katholieke Staatspartij aangaat, ook hierin zijn de tegenstanders van Staatsexploitatie van spoor wegen in de meerderheid. Dat moet, volgens liet Haarlemsche orgaan, reeds gebleken zijn op een aantal vergaderingen, die de Katholieke Kamerclub speciaal voor dit onderwerp heeft belegd. Willem de Zwijger. Er Ls te Wiesbaden een standbeeld geplaatst voor onzen grooten voorvader Willem den Zwijger, den Vader des Vaderlands. Voor de onthulling van het beeld was aan den voet daarvan een krans neergelegd door den commandant van het garde-regiment Oranien. die met enkele offi cieren dit regiment bij de plechtigheid vertegenwoor digde, en een andere door den burgemeester van Wiesbaden namens de stad, beide kransen van linten en opschriften voorzien. Keizer Wilhelm was expres voor deze plechtigheid overgekomen en hield daarbij de volgende toespraak: Ik draag zoo sprak de Keizer aan mijne trouwe stad Wiesbaden dit door een meesterhand treffelijk uitgevoerde standbeeld van mijn voorvader uit het huis van Oranje, den grooten zwijger Willem I, prins van Oranje, graaf van Nassau, over. In de stilte van het kasteel te Dillenburg tot jongeling gerijpt, had hij, toegerust met groote geestesgaven, een onkreukbaar ka rakter en heldenmoed in de wijde wereld, in den strijd zijns levens, den strijd voor zijn geloof, dien hij tot aan zijn martelaarsdood voortgezet heeft, getrouw aan zijne gelofte: Je maintiendrai. Wat hij, de door het Nederlandsche volk verkozen kapitein-generaal en stad houder, voor de bevrijding der Nederlanden van de geweldenarij van een Alva en voor de stichting van de Nederlandsche onafhankelijkheid heeft gedaan, is met gulden letters in de geschiedenis van dat volk opge- teekend. Zijn (huis en zijn land heeft de held een naam verschaft, die met 'de gevierdste der wereldge schiedenis de vergelijking kan doorstaan. Op de vleu gelen van het lied heeft de. naam Nassau door heel de wereld weerklonken: tot schitterenden roem van zijn Nassausch geboorteland en zijn Duitsche vader land klinkt tot op den huidigen dag de oude wijs: Wilhelmus van Nassouwen ben ik, van Dietschen bloed. Saevis tranquillus in undis „rustig in het woeste golfgebruis" was de leus bij het zinnebeeld, dat de groote Oranje zich gekozen had, den ijsvogel, die zich zelf en zijn nest door den dreigenden stroom laat dragen. Aan hem, wiens levensschip eens door woeste golven ver weggedreven is, zal hier bij de lenigende bronnen van zijn bakermat, ter altoosdurende gedach tenis, dit standbeeld gewijd zijn, dat zijne Nassausche landgenooten voor altijd in trouwe hoede mogen be waren. de opperburgemeester van Wiesbaden vierde in aak prins Willem I om zijne hooge karak- Ook zijne toespraak pr tereigenschappen: onwrikbare standvastigheid, verdraag zaamheid en moed. Moord door een Hollander. Reuter seint uit Nizza, d.d. 15 Mei: Hedenmiddag heeft een zekere Karei van Binckhorst, l Hriil-jn/lAr van 9^_ia*-irstvri looflüzl ,1Lt. ge- een Hollander van 25-jarigen leeftijd, die sinds eenige maanden te Nizza woont, zijn vriend, een zekeren Joseph Jerusalem, 22 jaar oud, en Duitscher van boorte, met oen messteek gedood. Van Binckhorst verklaarde, dat hij de „vriend" van Jerusalem's vrouw was, en dat deze, Jerusalem, geld van hem had geëischt, onder bedreiging met een revolver. Over dezen moord deelt de Matin dc volg.mde bijzon derheden mede: Hedenmiddag te halftwee (het gebeurde den 16en) vervoegde een jongeman van 25 jaar, Charles Binck horst, een Nederlandsch rentenier, die te Nice sinds het begin van het seizoen verloofde, zich aan een ge meubileerd ,huis, no. 9 in de rue d'Italie, en vroeg aan den eigenaar of niet een Duitsch gezin, de lieer en mevrouw Jerusalem, daar zijn intrek had genomen. Op een bevestigend antwoord liet hij zich naai kamer brongen, die door dat gezin bewoond werd.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1