i Aandoeningen i 1 ZEKER MIDDEL] 1 Binnenlaodsch Nieuw8. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. R E C L A E S. i KLEINE MOEDER TABLETTEN costuum, alleen een lange mantel vervult de rol van het vijgeblad. In Otlotschin stappen ze uit, ontdoen zich, niet zelden voor het oog van het reizend publiek, van hun eenige kleedingstuk. Een vertegenwoordiger van een handelshuis is ter plaatse en steekt hen in de fijnste kleeren die men zich denken kan. Met den eerstkomenden trein gaat de club welgemoed naar Alexandrowo terug. De kommiezen zijn van die truc op de hoogte, doch kunnen er niets aan doen. Volgens de Russische invoertariefwet mag niemand eenig kleedingstuk worden ontnomen, tenzij het als on- noodige weelde wordt beschouwd. Gesmokkeld. Een Brusselaar had in Parijs een automobiel besteld van 45 paardekrachten, voor 30.000 fr. Bü het vertrek plaatste zich een beambte van de fabriek naast den chauffeur met een bedrag van 1400 fr. bij zich, voor de douanerechen. Toen de grenzen in het gezicht kwamen, gaf de chauf feur aan den wagen zijn grootste snelheid en onder een kogelregen der grenswachters passeerden zij de grens en deelden samen de 1400 fr. De ambtenaren kwamen echter den naam van den fabrikant te weten, zoodat de twee heertjes niet lang pleizier van hun werk hadden. Tegen den drank. Onder de Russische vrouwen is een beweging ont staan tegen het gebruik van sterken drank, dat, naar zü beweren, toeneemt in dezelfde mate als de armoede. In Rusland is de wodka staatsmonopoliehoe meer er dus gedronken wordt, des te voordeeliger voor den Staat. In een vergadering van den Russischen Vrouwen- bond zal nu beraadslaagd worden op welke wijze dit doel het best te bereiken is. Drankwetcjjfers. De vorige week is in het Engelsche Lagerhuis een verzoekschrift ingediend met 650.000 handteekeningen van Londenaars om de drankwet niet aan te nemen. Het papier van het verzoekschrift is 11 kilometer lang en weegt 750 K.G. Maar een verzoekschrift, uitgaande van de Wesleyaansche drankbestrijders en vragende om de drankwet wèl aan te nemen, heeft ook al 500.000 handteekeningen, en zal binnenkort worden ingediend. Uit de Ver. Staten, waar de drankwet reeds langen tijd ingeburgerd is, verneemt men eigenaardige statistie ken over de gevolgen van het drankverbod. In Kansas, waar drankverbod bestaat, zjjn 165 distric ten en in slechts 21 daarvan treft men armlastigen aan. Men vindt er niet meer dan 25 armenhuizen. In 35 districten staan de gevangenissen geheel leeg en 37 hebben geen strafzaken op de rol staan. Ook de staat Georgië heeft drankverbod. De hoofdstad Atlanta telt 160.000 inwoners, en wat heeft zich daar voorgedaan In 1907 had men de eerste 4 dagen van het jaar ge middeld 63 rechtzaken per dag en daarbij 32 wegens dronkenschap. 1 Januari 1908 was drankverbod inge voerd en men telde de eerste 4 dagen gemiddeld slechts 17 rechtszaken, er. niet één wegens dronkenschap. Andrew Carnegie geeft aan elk van zijn arbeiders, die een jaar lang onthouder is geweest, 10 van zijn jaarloon als premie, want hij is van oordeel, dat de onthouders als arbeiders meer waard zjjn dan de niet- onthouders. Het bestuur der Rochlingschen Eisen und Stahlwerke geeft eveneens premies aan de geheelonthouders onder zijn arbeiders. Weer nit Rusland. Dezer dagen hadden we het over de volle gevangenissen f in Rusland en de manier, waarop de gevangenen be handeld worden. Een nieuw staaltje brengt een bericht uit Kiëf aan de Roes. In de gevangenis aldaar, zoo j meldt de berichtgever, zjjn 700 menschen opgesloten, hoewel er feitelijk slechts plaats is voor 250, terwijl er honderd zieken zijn. De meeste gevangenen liggen zoo maar op den grond of op wat stroo, zonder matras of linnen. Voor het hof van appel te Astrakan heeft een zaak gediend wegens mishandeling van gevangenen door het gevangenisbestuur. Te oordeelen naar het vonnis, moeten er erge dingen gebeurd zijn. De inspecteur en zjjn adjunct zijn tot 8 jaar dwangarbeid veroordeeld, vijf bewakers tot 5 jaar dwangarbeid en een dokter tot ontslag uit zijn betrekking. Voor stotteraars. Het schijnt dat de voornaamste badplaats van Nieuw- Zeeland schandelijk onrecht wordt gedaan. Deze stad toch wordt steeds maar Tamatankakatangihangakoanan genoemd, terwijl haar ware naam Tamatanwhakatangi- kangakoautaneanirarangikitanatahu is. De onrechtvaar dige afkorting schijnt te wijten aan iemand, die op ze keren dag aan het station een plaatskaartje naar de badplaats wilde nemen en ontdekte, dat zijn vacantie- dag om was, toen hij den laatsten lettergreep van den naam had uitgesproken Door onvoorzichtigheid. De molenaar August Kraus, de man die, buiten zijn weten, de zoogenaamde Negenbornsche ziekte verspreidde, zal zich wegens het veroorzaken van dood door schuld voor het gerecht te verantwoorden hebben. Van Juni 1906 tot Januari 1908 zijn (wij hebben de zaak vroeger reeds met een enkel woord vermeld) in het dorp Negen- boni, in den kreits Hildesheim, ongeveer honderd ge vallen van loodvergiftiging voorgekomen. Langen tijd verkeerde men over den aard van de ziekte in het duis ter. Zü kwam vooral bij kleine luiden voor en werd Negenbornsche ziekte genoemd, omdat zij tot het dorp van dien naam beperkt bleef. In het begin van dit jaar kreeg een vrouw van een arbeider de ziekte. Zij ging naar het ziekenhuis te Holzminden, en daar ont dekte men, dat zij loodvergiftiging had. Nu was de oorzaak van de andere gevallen spoedig gevondende molenaar had de scheuren in zijne molensteenen met gesmolten lood bijgevuld, en tusschen die steenen werd fijn afsijjpsel van het metaal zeer innig met bet meel dooreengewreven. De fijne verdeeling maakte het ver giftige lood natuurlijk zooveel te werkzamer. Kortelings heeft men het lijk van een kind, dat aan de ziekte gestorven was, opgegraven. In het darmka naal vond men lood afgezet. Op grond van dit geval, wordt de onvoorzichtige molenaar nu vervolgd. Een moordzaak. Zaterdag j.L werden op een hoeve te New-Jersey de boer, zijn vrouw en een dienstmeid vermoord. Allen waren doodgeschoten Op de hoeve woonde sinds kor ten tijd een student, de 21-jarige Frank Zastera. Aan vankelijk verdacht men hem niet, Er waren dan ook geen aanwijzingen, die tegen hem pleitten; en de jon geling had met den grootsten ijver meegezocht naar de(n) spoorloos verdwenen dader(s). Maar op het eind werd hij toch in hechtenis genomen en aan een verhoor onderworpen. Ook dat leverde niets op. Toen dwong de politie den jongen man, het bebloede vest van den doodgeschoten boer aan te trekken en met de hand op het hart te zweron dat hij onschuldig was. Een groote ontroering maakte zich meester van den jongeling en hij viel door de mand. Uit Zastera's bekentenis bleek, dat hij op den noodlottigen morgen de mooie en jonge vrouw van den boer op de trap was tegen gekomen en haar een liefdesverklaring had gedaan. De vrouw was woedend geworden en had hem een uitbrander gegeven. In zjjn drift had de jongeman haar neergeschoten; ook de dienstmeid en den echtgenoot die waren komen toe snellen, had hjj vermoord. De familie van den dader blijft volhouden, dat hjj door schrik en angst tot zjjn bekentenis gedwongen is en dat hjj de moorden niet kan hebben gepleegd. De Amerikaanscbe politie. De Amerikaansche politie staat in niet al te besten reuk, tengevolge van de onthullingen omtrent haar omkoopbaarheid, haar medeplichtigheid aan misdaden en haar heulen met misdagers en wetsovertreders die in zoovele steden zjjn gedaan. Wat de New-Yorksche o.a. belet te «lapen en de aan de oei waar de marteling geschiedde, gegeven naam sweat box toont, dat van dit middel meer gebruik wordt gemaakt. De rechtbank heeft thans een ernstig onderzoek naar het optreden der politie bevolen. Een leerschool. Te Toulouse heeft de politie een leerschool voor gouddieven ontdekt, op groote schaal een nabootsing, zou men zeggen, van Fagin's inrichting by Dicken s Gymnastiek zalen voor boosdoeners om hun lichaams- kracht te ontwikkelen, aangekieede poppen, waaraan zij zich in het zakkenrollen oefenden, modellen van i inbrekerswerktuigen, niets ontbrak. Er waren „leeraars", i „werkende leden" en „leerlingen". De meesten van de I eersten en drie van de besten der „werkende leden zijn gevat. Zoo gaat het goed. Op de Spaansche staatsbegrooting werden gelden aan gevraagd voor den aanleg van landwegen ter gezamen lijke lengte van 60.000 kilometers en den daarmee verbonden bouw van 350 bruggen. In de toelichting wordt gezegd, dat vroegere regeeringen uit vrees voor aanzienlijke tekorten de meest noodzakelijke verbeterin gen hebben achterwege gelaten en de belangen van het i verkeer totaal hebben verwaarloosd, tengevolge waarvan 4000 landelijke gemeenten van bijna all6 gemeenschap met de buitenwereld bleven afgesloten. Aan dien toe stand wil de regeering thans een eind maken, en reeds heeft zij de voorwaarden van aanbesteding van een aantal locaal- en andere spoorwegen openbaar ge maakt, waarvan de kosten op 400 millioen posetas worden geraamd. Wandelen. Iemand die zijn titel niet cadeau heeft gekregen, is de kampioen-wandelaar over den langen afstand, Mark All, die in Juni a s. tachtig jaar wordt en 6 Aug. 1900 op kuier ging om 100.000 mijl af te leggen vóór Aug. 1910. De man heeft nu 79.575 mjjl afgelegd. Tegen een gemiddelde van 10.000 rnjjl per jaar, moet de ouwe heer dus ongeveer 44 kil. per dag afleggen, dus bijna negen uur marcheeren, dag aan dagl Een vadermoord. Gisteren is te New-York de 72-jarige millionnair George Sterry doodgeschoten door een zijner zoons, die daarna zichzelf doodschoot. De reden was, dat de oude Sterry wilde hertrouwen met een jonge onderwijzeres. Verdraagzaam Een geval van kerkelijke onverdraagzaamheid, van een protestantsch geestelijke, meldt de „Bote aus dem Riesengebirge." Te Fischbacn was de voorzitter der zangvereeniging gestorven, en deze vereeniging zou aan het graf een paar liederen zingen. Maar de protestant- sche predikant, ds. Kolbing, weigerde daarvoor toestem ming te geven, omdat de dirigent van die zangvereeni ging een katholiek onderwijzer is. Hij meende dat het met te pas kwam „dat een katholiek onderwijzer op het protestantsche kerkhof liederen dirigeerde." De zangvereeniging moest daarom haar afscheidsgroet aan den gestorven voorzitter brengen voor diens woning, toen het ljjk uit het huis gedragen en op den lijkwagen werd geplaatst. Wjjn-overstrooming. Bü een brand in een wünpakhuis te Faro in Portugal deed de politie, teneinde ontploffing der vaten alkohol te voorkomen, alle wün op straat uitstorten. De wün stroomde weldra door de straten eii de be volking snelde toe met allerlei pannen en vaten om het vocht op te vangen. Sommigen wierpen zich zelfs plat op den buik en sloegen aan 't drinken. Binnen een paar uur lagen de „lüken" alom en tolden dronken lieden door de stad tot de politie ze opving. Eabrieksramp. Wij lezen in eèin Aiitwerpsoh blad: In de staalfabriek der Société Franco-Beige te Aar len is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Verscheidene werklieden stonden aan dein arbeid, rond de kuip waar ziedend metaal in gloeide wanneer plots een bovenmenschelijke angstkreet weerklonk. Een der werklieden, een misstap gedaan hebbend, was in het kokend metaal gevallen. Deze ongelukkige, de 70-jarige Ermest Lafond, spartelde gelijk een dren keling, doch roerde weldra niet. Een andere werkman, een kloeke jongen van 35 jaar, Nikolaas Wans, springt zijn werkmakker ter hulp. Hij buigt zich zoover hij kan voorover om den ongelukkige te grijpen, doch verliest het evenwicht en valt op zijn beurt in de gloeiende kuip Hij kan zich evenwel aan den rand vastgrijpen, doch zijne krachten begeven hem en hij laat zich opnieuw achterover in het metaal vallen. Op zijn hulpgeschreeuw is zijn oude vader toege sneld. Ni.-Is dan zijn vaderhart raadplegend, ploft hij den arm in 't smeltend staal om zijn zoon te grijpen, doch de ongelukkige gelukt er slechts in zich tot op het been te verbranden. De lappen vleesch vielen van zijn armen af. Andere werklieden waren inmiddels toe- fesneld, die de slachtoffers uit het kokend metaal haai en, doch alle hoop moest opgegeven worden en zij stierven een paar uren later. Londenselie cijfers. Vóór honderd jaar telde het graafschap Londen nog geen millioen inwoners; heden telt het er 7, dat is ongeveer een zesde van geheel de Engelsche bevolking. Gemiddeld wordt er in het graafschap Londen alle vier minuten een mensch geboren; er sterft er één alle zeven minuten. Londen is de rijkste stad van den 'aardbol. 30 pet van haar inwoners verdienen minder dan één pond per week. In de arme standen sterven ongeveer de helft der kinderen beneden den ouderdom van vijf jaar. 300 personen worden per dag in de straten overreden, gewond of gedood. De oudste soldaat der weield. De oudste soldaat der wereld is waarschijnlijk een I Rus, onder-officier Budnikof, die 128 jaar oud is. Hij trad in 1795 in den ouderdom van 15 jaren in dienst bij het lijfgarde-huzaren-regiment en was langer dan 80 jaren bi actieven dienst In dien tijd maakte hij alle oorlogen mede; hij streed tegen Napoleon bi 1812 en behaalde toen het Georgekruis voor dapperheid; in latere oorlogen heeft hij nog 40 ridderorden en medailles verworven. Kutusof en Skobelef hebben hem gekend en zijn dapperheid geprezen. Sedert 1877 is hij gepensionneerd, en onderofficier bij het corps vete ranen. Hij is nog steeds gezond en sterk; zijn gehoor is nog onverzwakt. Vóór 90 jaren trad hij in het huwelijk. Hij had een zoon en twee dochters. De zoon sneuvelde bi den Russisch-Turksehen oorlog; de doch ters zijn gestorven, en de oude man is zonder bloed verwanten alleen overgebleven als een levende getuigé tijden. Is hij in audiëntie ontvangen bij den Nu hadden de twee getuigen zeker wel vrees voor een pak slaag van sinjeur De Boer, maar meer nog vrees den ze vandaag de zware straffen, waarmede de recht bank het plegen van meineed bedreigt. Al verklaarden ze de vorige week halsstarrig, niet ge zien te hebben dat De Boer Buisman's ruiten vernielde, de rüksveldwachter C. van der Molen van Noord-Schar' woude verklaarde stellig, dat wat door hem was gere lateerd, als door de getuigen aan hem opgegeven, pre cies bevatte datgene, wat door hen is verklaard. Beklaagde wist te vertellen dat hü beschonken was op dien bewusten avond en ook, dat hjj de heeren Bruin en Mulder niet had bedreigd en evenmin had overgehaald tot de verklaring dat ze niets hadden gezien. Doch van deze en andere smoesjes werd door de heeren rechters juist niet veel notitie genomen en weldra verkreeg de heer Officier het woord. Had de Praesus er de getuigen al met grooten nadruk op gewezen, hoe een gevaarlijk spel ze met hun pogen tot 'tdoen van valsche verklaringen speelden en hoe dankbaar ze den heer Offieier wel mochten zün voor diens lankmoedigheid, zonder welke ze heel best de ge vangenis in hadden kunnen draaien, de O. v. J. zelf deed hier nog een hartig woordje bü. Het bewüs voor De Boer's schuld achtte spreker thans geleverd en het optreden van sommige der getuigen in deze strafzaak vond Z.E.G. verre van prüzenswaardig. Lieden zooals zü, die al half met hunne beenen in het Huis van Bewaring staan door hunnen klaarblüke- lÜ'ken meineed, verdienen eigenlük het medelüden niet, hen thans betoond door de geschonken gelegenheid om nog op de leugenachtige, onder eede afgelegde verklaring terug te kunnen komen. En dit is niet het eenige geval, waarin de rechtbank door onder eede staande lieden op leugens is vergast geworden, en het medelüden zal wel eens een einde nemen. Laat dit dus eene waarschuwing zün, niet alleen voor Bruin en Mulder, maar ook voor anderen, die onder eede hier verklaringen afleggen, want, komt zoo iets weer voor, dan zal de rechtbank ongetwü'feld eens een streng voorbeeld stellen. Mr. Cnopius zou aan beklaagde een strenge straf willen zien opgelegd. Hü toch heeft zün best gedaan de getuigen bang te maken en tot voor hem voordeeliee verklaringen over te halen, terwül bovendien de baldadigheid en vlegel achtigheid hier hand over hand toeneemt en kanton gerecht en rechtbank steeds meer op dit gebied krügen te berechten. Dronkenschap en herbergbezoek zün hier aan zeker niet vreemd. Terzake vernieling werd tegen Janus ten slotte 1 maand gevangenisstraf geëischt. Verdacht van meineed. De tweede beklaagde, Jan Noordstrand uit het Waar land, gemeente Harenkarspel, stond reeds de vorige week en thans andermaal terecht, omdat hü werd verdacht, meineed te hebben gepleegd voor het Kanton gerecht te schagen, waar hü den 27sten Februari jj. als getuige optrad iu de zaak contra de heeren Jonker en Moras Hü zei toen, niet te hebben gezien dat beklaagden zich op een in de ringvaart liggende motorboot hebben begeven en dat, hadden ze dit gedaan, hü het had moeten zien. De zaak diende nu andermaal, daar Jan ontkende zulk een stellige verklaring te hebben afgelegd, doch be weerde op de informatie of hü het gezien zou hebben, wat beklaagden deden, te hebben gezegd. „Ikzou meest meenen van wel." Overigens beriep beklaagde er zich op, dat hü be schonken was, dien Zondagavond. Op verzoek, de vorige week door den heer Officier gedaan, werd nu voor alle zekerheid nog gehoord Mr. P. v. d. Eist, griffier bü het Schager Kantongerecht, die Jan's verklaring had opgeteekend en verklaarde, dat deze herhaaldelijk beweerde, dat het zoo was als opgeschreven en voorgelezen was geworden. Jan heeft bü de herhaalde voorlezing, zegt de Griffier, hoelemaal geen restrictie of voorbehoud gemaakt. Of hü dat vóór dien tüd gedaan heeft, is spreker niet bekend. De Kantonrechter plaatsvervanger presideerde den 27sten Februari on op 's Presidenten desbetreffende De O. v. J. verklaarde hedenmorgen eerst bericht van Elizabet's ziekte te hebben ontvangen. Ware die tüding eerder gekomen, dan zou Z.E.G. in de gelegenheid ge. weest zün, een anderen getuigen te hooren in deze zaak Nu natuurlük niet. Wat beklaagde betreft, hü komt rond voor de zaak uit en staat niet ongunstig bekend. Eisch wegens mishandeling f 14 boete of 14 dagen hechtenis. n Verzet tegen de politie. Piet Rutging, een kermisreiziger, bevond zich den 4den April j.1. braaf dronken op Hoorn's openbare we- gen, wat den agent Scholten aanleiding gaf hem in ver. zekerde bewaring te stellen. Heftig protest, dat kan je begrüpen 1 Zoo heftig was 't protest tegen de toch alleszins gemotiveerde oppakking, dat deswege 14 dagen gevan genisstraf tegen Piet werd geëischt Vernieling. Piet Bül en Jan de Ruiter, haringtrekkers uit Den Helder, stonden terecht omdat ze een lün van een haringschuit van K. C. Dekker den llden April j.1. hebben stukgesneden zonder daartoe verlof te hebben bekomen. De schipper Jacobs (in dienst van den reeder K. C. Dekker) kreeg kwestie met 't tweetal over de beurt van afvaren, vandaar de vernieling. De O. v. J. eischte tegen elk der beklaagden f10 boete of 10 dagen hechtenis. Wederspannigheld. De laatste beklaagde heet Dirk de Vries en woont te Enkhuizen waar hü den 29sten April j.1. wederspannig- heid pleegde tegen den agent van politie Jan Zwier, die hem deswege verbaliseerd heeft. Beklaagde staat zeer ongunstig bekend. De O. v. J. eischte 3 weken gevangenisstraf tegen Dirk. Twee Kinderwettenzaken tot slot. A.s. Dinsdag uitspraken. Een gevaarlek vak Men schrijft uit Oegstgeest: De heer A. Kat, vuurwerkmaker te Leiden, had aan den Rijnsburgerweg in deze gemeente vergunning ge kregen voor jhet oprichten en exploiteeren van een inrichting voor het vervaardigen van diverse vuurwer ken. Vroeger vervaardigde hij die in Leiden, maar voor een paar jaar had in een perceel aan de Vrouwesnsteeg aldaar een ontploffing plaats en sedert dien tijd was hem .dit in Leiden verboden. Gistermiddag ontstond door zelfontbranding van een lichtontvlambare stof in gemelde fabriek een ontploffing, gevolgd door een uit- slaanden brand, waardoor de geheele werkplaats met de aanwezige stoffen en gereedschappen een prooi der vlammen werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een gevaarlijke politieman. Men schrijft uit Rotterdam aan Het Volk: Onze, over het algemeen niet zoo barbaarsche poli tie, heeft gisteren echter een staaltje geleverd, dat eén sabel soms in veiliger handen is bij een schooljongen, dan bij een „ontwikkeld" inspecteur van politie. Een glazenwasscher, zekere De Pater, weid gever baliseerd, omdat hij zijn wagen niet goed begeleidde. De man strubbelde eenigszins tegen, zooals dat gaat; er ontstond een oploopje, de inspecteur trok zijn sabel en hakte den man finaal zijn neus af. Het publiek zou ons sabeldragertje zeker niet veel goeds gedaan hebben, als er niet versterking gekomen was. De mishandelde vroeg nu per advertentie getuigen, gekrei 3 ll ;n .en. om te trachten vraag, of die heer toen Jan op het ernstige van wat j burgemeester en hij heeft ze overtalrijk ook den inspecteur te laten Onrechtmatige Vrjjheidsberooving. Door den officier van justitie te Arnhem is aan dé marechaussee te Veenendaal een onderzoek gelast naar een beweerde ongemotiveerde vrijheidsbeneming van een 18-jarig jongeling door de politie, namens den, uit lang vervl Verleden Tsaar. w< correspondent van de Daily News thans vertelt, zal haar roep niet verbeteren. Deze correspondent n.1. maakt melding van het feit, dat een te Newark gearresteerde man, Frank Zastera geheeten, door de politie van New-Yersey door marte lingen tot een bekentenis is gedwongen, welke bekente nis echter ter terechtzitting valsch bleek te zün. Ge durende drie dagen en nachten had men den ongelukkige Dinsdag 19 Mei 1908. De geschiedenis van de melkbus. De eerste beklaagde, dien we heden het genoegen had den te zien heet Adrianus de Boer en is een 19 jarig arbeider, geboren en wonende te Broek op Langendük. Hü houdt er nogal 'n aardig bangmakerssysteem op na, dat hü niet alleen op de getuigen in zün zaakje, maar ook op de vertegenwoordigers der pers wenschte toe te passen, bü welke laatste hü daarmee echter naar we gelooven geen succes zal hebben. Trouwens, zü'n aanvankelü'k succes bü de getuigen door bedreiging met een pak slaag verkregen, vervloog vandaag ook als rook, en, waren de getuigen Bruin en Mulder de vorige week haast van plan zich voor be klaagde op te offeren, nu kozen ze nog juist in ty'de eieren voor hun geld. Beiden verklaarden nu, wel degelük te hebben gezien dat De Boer den 5den April te Heer Hugowaard een melkbus door de ruiten van 'tcafé Spoorzicht van den heer K. Buisman had gegooid. De Boer had hen echter gezegd, dat ze voor de recht bank moesten vertellen, dat ze d'r niks van gezien hadden, want voldeed het tweetal niet aan zün verlan gen, dan zou hü ze op een pak slaag onthalen. hy verklaarde, gewezen heeft, onthield de heer Griffier zich van een stellig antwoord, doch deze ambtenaar meende van wel. De O. v. J. verklaarde er prü's op te stellen, den Griffier te hooren en twüfelde niet aan hetgeen deze beëedigde ambtenaar of papier had gesteld. Had beklaagde voor het Kantongerecht büv. gezegd; „het kan gebeurd zün zonder dat ik het heb gezi n", dan was het een ander geval, maar de heer Officier vermoedt, dat de verklaring zoo positief was met het doel om de voor het Kantongerecht terechtstaanden verlichting te schenken. De O. v. J. eischt ten slotte wegen meineed 4 maan den gevangenisstraf tegen Noordstrand. Beklaagde vindt dit heel erg, daar hü geheel onschuldig is. De rechtbank zal 't overwegen. Diefstal. Antonius Aloïsius van der Gulik uit Alkmaar heeft den 8sten Apr.l jzich bezondigd aan diefstal van eon paar pakjes boter, die do vrachtrüder P. Lodder van Oudkarspel naar St. Pancras moest brengen. Lodder's wagen stond in den stal van het café Muizenvreugd aan den Achterweg te Alkmaar en daar heen begaf zich de heer Jan Kwast, filiaalhouder te Alkmaar van den Amsterdamschen boterharidel, om er in een spoormandje 2 pakjes boter, elk van iy2 pond, beoii te brengen, met bestemming om door Lodder naar St. Pancras te woiden vervoerd. Van der Gulik, zooals hü heeft verklaard door armoede gedreven, was er echter te gauw bü om die 3 pond boter weg te pakken, zoodat van het transport niets kwam. De O. v. J. verklaart, een' brief te hebben ontvangen van beklaagde, waarin d-ze 't gepleegde feit bekent, doch 't beter acht, daar hü nu werk heeft en verdienen de is, daar aan te blüven, dan ter terechtzitting te komen. De heer Officier vindt het bewüs wettig en overtui gend geleverd. Rest dus alleen bepaling van de mate der straf. Helaas, veel goeds is er van beklaagde niet te zeggen naar spreker's meening. Thans luidt de eisch2 maanden gevangenisstraf. .V Keleedigiug van de politie. De volgende beschuldigde schitterde vandaag eveneens door afwezigheid. Hü is genaamd Jacob Evers en had het in den laten avond van 19 April j 1. met den gemeenteveldwachter P. Saai te Ursem gaande. Hü had dezen ambtenaar een mooie verzameling eere- titels naar het hoofd gemeten. In de eerste plaats na tuurlük „aap"Evers huldigt zeker de stelling van Darwm, dat de mensch eigenlük van het apengeslacht afstamt. Verder schold ons Jaapio, die aardig wat nachtrumoer maakte, voor al wat mooi en leely'k was, rükelük door spekt met de grofste vloeken, zoodat't ons, nadat de griffier de voorlezing van al dat moois eindigde, heusch niet verwonderde dat Saai proces-verbaal heeft opgemaakt wegens beleediging. Des veldwachters aanmaning om rustig te zü'n, was glad in den wind geslagen door Jaap. Bovendien verklaarde Saai dat Jaap 'nerg onverschil-' lig en lastig heerschap is. De Officier eischte f 10 boete of 14 dagen hechtenis wegens de buleed ïging den dienstdoenden ambtenaar aangedaan. .Mishandeling. De 27-jarige Schoorscfce arbeider Tounis Snip was wél als beklaagde present. Hü sloeg den 29sten Maart den winkelier Jan Keuris nit Groet in drift op diens bol letje, dat 't bloed er uitspoot en Jan verbonden moest worden. Niet alleen met de hand, maar ook met een glas had Teun hem op z'n kop gezeten. Z"kere Elisabet Peil moest getuige zün, doch was wegens ziekte ver hinderd te komen, 't Geval vond plaats by'den kastelein Bogaerts te Groet, waar Snip wat „te veel op had", in weken toestand hü zeker niet „lekker" is. Zün vader heeft de wonden door zoonlief geslagen, aan Jan's hoofd verbondon. Of die oude Snip dan 'n dokter was, vroeg de Praesus. Dat wist Jan niet goed; misschien was 'teen veearts of anders tot verbinden bekwaam persoon. Dit onderzoek is een gevolg van een daaromtrent gedane klacht van den vader van dien jongeling, H van Barneveld in het „Kostverloren". Het geval wekt veel sensatie. Smokkelen De landbouwer Wl, te Vlieghuis, achter Coevorderr. reeds lang verdacht van smokkelhandel, is gepasseer- den nacht door de ambtenaren betrapt. Zijn paard en wagen met 600 K.G. suiker zijn in beslag genomen Hij zelf ontkwam door de vlucht. Heer'Hugowaard Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv Kerk te Driehuizen c. a, (N.-H.) door Ds. A. J. A. Scholte te Heerhugowaard. Malversatiën te Holten. In verband uit de kas van stelde een om werden fonds, neef van den burgemeester, benevens commis sarissen. Het resultaat van dat onderzoek was dat de secretaiis naar Almelo werd overgebracht. Dinsdag ver gaderde de gemeenteraad van Holten. In deze 5ittin« werd het beleid van den gearresteerden burgemeester aan een scherpe critiek onderworpen. Naar aanleiding eener vraag verklaarde de jongste wethouder dat de wethouders niet voor de financiën hebben te Een talrijk publiek woonde deze zitting bij. met de verdwijning van circa f 1200 het „Onderling Veefonds'te Holten, gistermiddag de justitie van Almelo andermaal iderzoek op het gemeentehuis te Holten in. Daar gehoord de secretaris-penningmeester van het :ns was zorgen ZOO ALS: Verlies ven eetlust, wind, hoofdpijn, vermoeidheid, zijn teekenen van slechte spijsvertering. Ze te verwaarloozen is gevaarlijk. Tenzij Uw voedsel volkomen ver teert kunt ge niet gezond zijn, omdat onverteerd voedsel in plaats van voedende stoffen vergift afstaat dat Uw lichaam uithongert en ver zwakt. Wat Uw gestel noodig heeft is een opwekkend digestief middel dat maag en lever helpen zal hun werk behoorlijk te volbrengen. Moeder Seigel's Tabletten, liet wereld beroemde plantaardige genees middel ter genezing van alle ziekten voortkomende uit slechte spijsver tering, zullen U bijstaan. Zt'N EEN TEGEN ALLE I MAAG- EN LEVERZIEKTEN. Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten. Prijs FL 1.50 per tleschje. Te Schagen o.a. verkrijgbaar byiden Heer J. ROTGANS, te Anna Paulowna bü D. ZON.

Schager Courant | 1908 | | pagina 10