1. Zondag 24 Mei 1908. 52e Jaargang. No. 4363. VIERDE BLAD. Riniyenlandsch Nieuws. Bekendmakinge GEMEENTE SCHAGEN. (O)— VERGADERING vnn den Raad der gem. Schuiten, op Dinsdag den 26 Mei 1908, des voormiddags ten 10 uur. De onderwerpen van beraadslaging zijn I. Ingekomen stukken. 2 Aanbieding verslag Woningwet en Gemeenteverslag over 1907. 3. Vaststelling suppletoire begrooting 1908. 4. Vaststelling salaris bulpfitter. 5. Voorstel tot aankoop en plaatsing van een pomp ter hoogte van de Noordersteeg. 6. Betonbrug op 't Noord. 7. Beharding loopstraat Landbouwstraat. 8. Verbreeding straat Nieuwe Laagzijde. 9. Missive schoolcommissie betreffende schoolplein. 10. Benoeming leden gascommissie. II. Idem van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. 12. Verzoek A. Visser te Wieringerwaard tot aankoop vai) bouwterrein aan de Landbouwstraat. 13. Adres P. Henneman e.a. betreffende woonwagens op 't Hoog. 14. Adres van de afd. Schagen der vereenigmg „het Witte Kruis" betreffende voorwaarden regenbak; en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen, den 21 Mei 1908. De Burgemeester, H. J. POT. mede Vermoedelijk ml niet meer dan f 33 per voer besteed worden, terwijl voor het talhout ongeveer f 5 per vim (104 bossen) bedongen wordt. Politiebonden. ln den nacht van Zaterdag op Zondag zijn met behulp van een politiehond oenige personen aangehouden, die zich tusschen Loosduinen en Monster schuldig gemaakt hadden aan het ontvreemden van seringen. Zonder den hond waren ze niet achterhaald kunnen worden, maar ook bij de aanhouding, toen de Rijkspolitie met messen bedreigd werd. bewees het dier uitstekende diensten. Vad. Leger des Heils. Het Leger des Heils, afdeeling Helder, zal op Hemel vaartsdag een kampdag houden op het land van den heer Blankman te Koegras. Bevolking. Volgens opgaven van het Bureau van Statistiek is het aantal inwoners in de volgende Gemeenten van 1 Januari 1907 op 1 Januari 1908 vermeerderd of ver minderd als volgt: eene gemeente als de betrokkene te laag vonden. Welnu, dan kan Hoogwoud daarmede in den zin van Ged. Staten ook zeer goed te laag schijnen, vindt Voorzitter. De heer Van Diepen oordeelt zoo: de Langereizer school staat in de gemeente Hoogwoud, dus is het beter dat Nieuwe Niedorp aan Hoogwoud toegeeft, dan om gekeerd. De heer Vjjn vindt, dat het nogal eens voorkomt, dat Hoogwoud den wagen vooruit wil trekken en Nieuwe Niedorp hem (den wagen) tegenhoudt. Overigens zou de heer Vjjn het aanvangssalaris op Alkmaar Bergen Schoorl Warmenhuizen Oudkarspel Noord-Scharwoude Zuid-Scharwoude Broek op Langendijk Koedijk St. Pancras Heer-H ugowaard Obdam van op 20720 2053 1324 1724 1703 1477 1637 1992 1478 923 3171 997 v. d. Ven te —O— Markten te Schagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter algemeene kennis, dat: wegens bet invallen van den Hemelvaartsdag op 28 Mei a.s. de gewone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag 27 Mei a.s. en dat de alsdan gehouden wordende kaasmarkt op den gewonen tjjd zal aanvangen. Het wegen op de waag van andere goederen dan kaas zal op genoemden datum, 27 Mei, niet langer kunnen plaats hebben dan tot des voormiddags half elf. Schagen, 20 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Oprniining mestvaalten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen; Gezien de artikelen 100 en 101 der Algemeene Politie verordening voor die gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat in het belang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, vuil nis, mest of dergelijke stoffen, zich bevindende op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente, moe ten zjjn opgeruimd vóór 6 Juni a s. Op behoorlijk afgedekte mestvaalten zich bevindende op erven by boerderijen, is deze bepaling niet van toe passing. Nalatigheid met betrekking tot het vorenstaande is strafbaar met een geldboete vau ten hoogste f25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 13 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders, de Secretaris, de Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Karnemelk. Waarschijnlijk door hei drinken van karnemelk, die door één en denzelfden melkboer was geleverd, werden in een tiental gewinnen, allen wonende aan den Ridder van Catsweg te Gouda, eenige kinderen en volwassenen ongesteld. Door dadelijk geneeskundige hulp in te roepen werd erger voorkomen. Aan allen werd een braakmiddel toegediend. Enkelen liggen echter nog ziek. Een gedeelte der verkochte melk is in beslag genomen, teneinde een onderzoek te kunnen instellen en de ver dere verkoop door den melkboer, van wien de karne melk afkomstig was, verboden. Het Koninklijk rjjtnig aangereden. Men meldt uit Apeldoorn aan het Gentrum: Zondagmiddag werd het rijtuig van H. M. de Koningin op den Elspeeterweg aangereden door een auto. De paarden schrokken, liepen achteruit zoodat het achterwiel van het rijtuig met de auto in aanraking kwant. H. M. en de Pruts kwamen niet den schrik en een onzachten schok vrij en reden dadelijk verder. De Prins mende zelf. Gemeenteraad Helder. ln de Dinsdag gehouden raadsvergadering was inge komen eene beschikking van Gedeputeerde Staten, waar bij zij hunne goedkeuring onthielden aan het besluit van den gemeenteraad, om de voormalige hulpschool tot 1 Octoher a.s. te verhuren aan het bestuur van de school mei den Bijbel voor f 10 per maand, op grond, dat dit college in een zoo lagen huurprijs strijd zag met art. 3 laatste lid der wet op het Lager Onderwijs. In de vorige raadsvergadering hadden Burg. en Weth., lettende op die wetsbepaling, dan ook voorgesteld de huur te bepalen op f 25, doch de Raad wilde toen op 't voorstel, dat nu werd aangenomen, niet ingaan. De raadscommissie, in een der vorige raadsvergade ringen benoemd, ont te onderzoeken of het mogelijk en wenschelijk ware te besluiten tot gemeentelijke ex ploitatie van de plaatselijke telefoon, deelde mede, dat zij zich bij het onderzoek op dit standpunt had gesteld, dat zij eerst dan tot gemeentelijke exploitatie zou advi- seeren, wanneer van den tegenwoordige^ concessionaris geen voordeel iger voorwaarden konden worden bedongen. De concessionaris, ofschoon aanvankelijk tot onderhan deling bereid, was daarop later teruggekomen en ook voor maar eenig overleg thans niet .meer te vinden. Onder deze omstandigheden stelde de commissie voor en besloot de gemeenteraad in beginsel tot gemeente lijke exploitatie van de telefoon onder beding, dat de eischen door de rijksregeering te stellen, hem nader ter beoordeeling worden overgelegd en zijn goedkeuring zullen kunnen wegdragen. De telefoonexpioitatie had nog tevens de aanneming eener motie tengevolge. De 5 raadsleden, vormende be doelde raadscommissie, hadden, op grond van art. 40 der Gemeentewei, eene spoedeisehende raadsvergadéring aangevraagd. De voorzitter, meenende dat aan hem de beoordeeling is van het al of niet spoedeisehende eener vergadering en van den datum waarop deze zal behoo- ren te worden belegd, had de vergadering niet uitge schreven op den dag door de Commissie gevraagd, om dat hij van oordeel was dat het spoedeisehende hier niet aanwezig was. De Raad achtte deze meening in strijd met den geest van art. 40 der Gemeentewet en nam daarna over eene motie van den heer Jaring, waarbij Burg. en Weth. worden uitgenoodigd in dezen het gevoelen in te winnen van den minister van binnenland- sche zaken. Hoat en Schors. Men schrijft uit Barneveld: Thans hoort men weer allerwege het eentonig geklop der Jiouters", die in onze boschrijke omgeving bezig zijn het eikenhout van zijn schors te ontdoen. Dank zij het prachtige weder der laatste dagen, vlot dit werkje nu uitstekend, zoodat een flink daggeld kan verdiend worden. Reeds 's morgens vóór zonsopgang begeven de arbeiders zich naar de bosschen, waar tot 's avonds laat gewerkt wordt. Voor dezen arbeid wordt van f 18 tot f 20 per voer (816 K.G.) betaald. De prijzen der schors vallen dit jaar echter niet zul]en de finantiëele vruchten geplukt kunnen worden. Het kan niet anders, of, wanneer er door flinke aansluiting van de fabrieken eene voldoende hoeveel heid gemerkte kaas op de markt komt en aan dit product in 't buitenland op doeltreffende wijze genoeg zame bekendheid wordt gegeven, er navraag zal komen. De regeering ziet met zeer veel belangstelling naar de pogingen, die in deze provincie aangewend worden om tot verbetering van den huidigen, ongezonden toe stand te komen. Aan u, fabrieken, dus te toonen. dat Gij die f600 willen bepalen, om verder Nieuwe Niedorp zjjn betering wenscht en daartoe wilt medewerken. 20399 1923 1307 1704 1790 1471 1623 1975 1403 924 3134 960 Gevaarlgk goedje! Het tweejarig kind van den heer N. 's-Hertogenbosch, dat gisteren een fleschje wist machtig te worden, waarin zich likdoorutiuctuur bevond ea. daaruit iets dronk, is enkele óogenblikken daarna over leden. Nog meer grint in zee. De schelpenzuiger, die in het vaarwater „De Meep reeds honderden stères grint heeft opgehaald uit den zeebodem, is op onderzoek uitgegaan of ook verder in den omtrek grint zou zijn te vinden. De pogingen werden mei goed gevolg bekroond, want ook op de Vliereede schijnt zich een uitgestrekte grintbedding te bevinden. Reeds zijn er enkele ladingen van de nieuw ontdekte plek geborgen en op Texel aan wal gebracht Doordien de grint van goede hoedanigheid is gebleken, wordt er op sommige Texelsche wegen reeds gebruik van gemaakt. Het lossen en vervoeren levert heel wat bedrijvigheid op. Het oude dwangmiddel. In de stad Utrecht heeft zich weder het geval voor gedaan, dat een diaken der Ned. Herv. Gemeente als voorwaarde voor bedeeling aan eene verarmde familie den eisch stelde, dat eerst de kinderen van de open bare school naar de bijzondere moesten worden gestuurd, dat waren dus weer een paar zieltjes gewonnen uit puren drang des harten, zooals de term gemeenlijk luidt. Doch eenige vrienden van het openbaar onder wijs hebben daar een stokje voor gestoken. Met de verzekering aan de ouders, dat zij er absoluut geen schade van zouden ondervinden, als de kinderen op hunne school bleven, werden onmiddellijk de pokken briefjes teruggevraagd en de kinderen bleven, waar de ouders ze het liefst «venschten. Wanhoop. Even voorbij den Amersfoortschen Straatweg Ie Hil versum, wierp zich gisteren een dame, naar schatting van 30-jarigen leeftijd, voor den in beweging zijnden trein die ten 1.37 uit Hilversum vertrekt. Zwaar ge wond werd zij naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Haar toestand is hoogst ernstig. Naar verluidt, is zij ziekenverpleegster en woonachtig te Bussum. Gemeenteraad Hoogwoud. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud, op 20 Mei 1908, voorin. 10J uur. Allen present. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester, die de zitting opent, waarna lezing en goedkeuring der no tulen volgt. Bfj de opening allen welkom geheeten hebbende, kan Voorz. niet nalaten inzonderheid tot den heer Hartog een hartelijk woord te spreken, die reeds een paar malen wegens ziekte afwezig was, doch nu gelukkig hersteld is. We hooren Voorzitter naar aanleiding der notulen de zin maar te geven. Voorzitter wijst er echter op, dat we dan weer in andere opzichten in conflict komen. Wij vinden, zegt Voorzitter, het begin juist het moeilijkst voor den onderwijzer. De heer Kooij troost zich met de idéé, dat, wanneer het eventueel te laag mocht blijken te zijn, we altijd nog kunnen zien en desnoods later kunnen verhoogen. De Raad neigt in zijn geheel er toe over om zooals N. Niedorp 't wil, de verordening maar over te nemen. Vergoeding huishuur voor Hoofden der scholen wil Hoogwoud op f250 stellen; N. Niedorp vindt f200 ge noeg. 'tWas f150, dus 't verhoogt toch reeds f50 dan. Voor onderwijzers wil N. Niedorp f50 (en niet f100 zooals Hoogwoud wil) vaststellen voor vergoeding huis huur. Dat artikel 6 geheel geschrapt wordt, zooals N. Niedorp in deze verordening heeft gedaan, levert geen bezwaar op. De Raad komt ten slotte toch eenigszins terug op zijne neiging om geheel te doen zooals Nieuwe Niedorp wil en besloten wordt dat Voorz. het volgende aan den Raad van N. Niedorp zal schrijven, als het idéé van het Hoogwouder gemeentebestuur: aanvangssalaris onder wijzers en onderwijzeressen f600, verder de opklimmin gen bij 6 tallen van dienstjaren zooals Nieuwe Niedorp dat wenschte, nl. vervolgens f650, f725, f800 en f875. Huishuur op f250 bepalen. Verder ten opzichte van het salaris voor het school hoofd nog dit- bij 25 en meer dienstjaren als hoofd dezer school f 1200 en bij 35 en meer dienstjaren als hoofd dezer school f 1400. Voorzitter zal hierover persoonlijk met 't N. Niedorper gemeentebestuur spreken en in overleg treden. De regeering zal dan zeker niet achterblijven die pogingen krachtig te steunen. Raad Nieuwe Niedorp. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden op Woensdag 20 Mei 1908, 's avonds 7 uur. Allen present. Vacature—Wijn. Voorzitter de heer J. v. d. Stok, Burgemeester, die de vergadering opent, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt het volgende mede Goedgekeurd zijn van Ged. Staten terugontvangen het kohier van den Hoofdelijken Omslag, benevens een suppletoire begrooting. Bij den Rijksontvanger, den heer Huizenga, is eene pomp aangebracht. Teekening is ontvangen voor de nieuwe privaten in de school kom dorp; echter nog geen bestek en begrooting. Dezer dagen heeft het gemeentebestuur voor eene uitgaaf gestaan van f100 a f120, door de vernieuwing der brug in de Moerbeek. Voorzitter vraagt en verkrijgt approbatie om die rekening te betalen. Daarna komt het kohier voor de hondenbelasting op de lappen, aanwijzende eene som van f121. De Raad hecht hieraan zijne goedkeuring en gaat vervolgens in comité-generaal. Bij opheffing daarvan is het eerste wat men in open bare vergadering doet, het benoemen van een stem bureau voor de verkiezing van den gemeenteraad. Candidaatstelling 23 Juni a.s., stemming op 7 Juli; herstemming zoo noodig op 17 Juli. De Burgemeester zal zijn voorzitter van het stem bureau de heer V isser zijn plaatsvervanger. De heeren xr 4.4. -Wit en Wilken zullen leden zijn van 't stembureau, de Komt ter tafel het punt brandspuit probeeren. B en heeren Koopman en Kuilman plaatsvervangers. W. achten het wenschelijk dat dit jaar om financiéele Bjj de rondvraag brengt de heer Wit een verzoek redenen achterwege te laten, t Kost nog een aardig over van (je Qebrs. Kooi, die gaarne zouden willen, dat onmmQTio an Ho tAnofonri /Hor oninfon nrnHr aroncrnön ii t j V» 7 een paar hekken op de „Peereweid" gerepareerd worden, met het oog op het veeweiden. Zal geschieden. Hierna sluiting onder dank. Warmenhnizen. Voor de vacature-T. Hoogeboom is Woensdag j.1. tot sommetje en de toestand der spuiten wordt evengoed terdege geobserveerd. Goedgevonden. Rondvraag levert deze maal eens héélemaal niets op, dus sluiting volgt. Kaascontrólestatlon. Door het bestuur van den Bond van Zuivelfabrieken is aan de leden der zuivelfabrieken in Noord-Holland een circulaire verzonden, inhoudende een opwekking I 'lc* van het Dagelyksch Bestuur van den polder Geest tot aansluiting aan het Kaascontrölestation Noord- j P6r Ambacht (Oosterdyk en Molengeerzen) gekozen de Holland In die missive, geteekend door de heeren J. Boekei, voorzitter, en G. Nobel, secretaris, staat o. m. Overeenkomstig het besluit van de ledenvergadering van 11 Maart 1.1. acht het Bestuur het gewenscht om thans toit u te komen met het verzoek of uwe fabriek ook genegen is om zich als lid aan te sluiten bij het Kaascontrölestation Noord-Holland, om daardoor te trachten den naam van de Edammer kaas bij de con sumenten weer in hooger aanzien te brengen. Wijl het onze overtuiging is, dat door eene gemeen schappelijke toetreding van vele fabrieken het voor oogen gestelde doel zeer veel zal worden bevorderd, bevelen wij deze zaak ten zeerste bij u aan. Wij meenen niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren dat de minder goede toestand van den kaas handel voor een belangrijk deel een gevolg is van het tot heden gevolgde stelsel, om de kaas van zoo uiteen loopend vetgehalte, onder denzelfden vorm, zonder eeni- gen waarborg omtrent de herkomst te verkoopen. Redenen waarom |wij alle zuivelbereidens, die zich met ernst willen afvragen wat kan worden gedaan tot verbetering van den toestand, verzoeken om, indien eenigszins mogelijk, tot de aansluiting over te gaan. Wij achten het hiertoe gewenscht om de toetreding zoo volledig mogelijk te maken, opdat werkelijk kracht kan uitgaan van de op touw gezette beweging. Hiertoe stellen (wij u de vraag„of uwe fabriek genegen is, bij eene gemeenschappelijke toetreding van 75 fabrieken, zich ook ais lid van het Kaascontröle station te willen aansluiten?" mededeeling doen, dat 7 ouders geweigerd hebben, hunne jn aansluiting aan het bovenstaande van den Bond kinderen te stuien naar de school te Aarts woud, terwy'1 van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, meent het Be- hierover naar den Districtsschoolopziener, zoowel als smur van het Kaascontrölestation N.-Holland (K. de naar Ged. Staten is geschreven. Boer Cz., voorzitter, Dr. L. T. C. Schedj, secretaris, Voorz. verklaart, dat het hem spyt dat die ouders q j vall Overzee, directeur) goed te doen, enkele na de ontvangen aanschrijving om de kinderen naar punten nader toe te lichten, eveneens in een circulaire de Aartswouder school te sturen, de kleinen toch daar aan de deelhebbers van alle kaasfabrieken toegezonden, niet heenzonden, maar ze als gewoonlyk naar de Kerke Ongeveer een 3040 jaar geleden werd in Edammer laanschool lieten gaan. Zie, dat heeft Voorzitter gespe- model alleen kaas gemaakt uit volle zoete melk (uit ten, maar verder wenscht hy daarop niet in te gaan. gezonderd eene geringe hoeveelheidd z.g „hobbekaas". Ingekomenle. missive van Ged. Staten, waarbij welke gefabriceerd werd uit sterk ontroomde melk) en het jongste raadsbesluit tot eenige af-en overschrijvingen het buitenland was dan ook het ronde model onzer goedgekeurd is teruggekomen. Voor kennisgeving aan- Edammer kaas opzichzelf reeds, een garantie voor „vol genomen. 2e. Eene dankbetuiging van den heer Hal- vet". Toen de fabriekmatige zuivelbereiding zich ging bortsma voor de door hem genoten gratificatie ad f 25; toeleggen op het maken van kaas uit melk van zeer wordt nu eveneons voor notificatie terzijde gelogd (om uiteenloopend vetgehalte en men dit product ook het straks nader te worden besproken aangezien hier de Edammer model gaf, kwam er verwarring. Het minder- post onvoorziene uitgaven moet helpen.) waardige product heeft geprofiteerd van den goeden Volgt mededeeling, dat de collecte voor den gewa- naam. dien het volvet model steeds genoot, (tot groote penden dienst f 10.05 heeft opgebracht, na aftrek van schade van het laatste), en de buitenlandsche afnemers de kosten, 't Vorige jaar was die opbrengst f 6 onge- kwamen dikwijls bedrogen uit. Deze laatsten bemerkten veer. Daar toen naar het doel dezer collecte is gelnfor- weldra, dat de begrippen Edammer* en volvet niet meer meerd geworden, leest Voorzitter een daartoe betrekke- samengingen en daardoor ontstond oen gegrond wan- lyk schryven, rykelyk ophelderingen bevattende, voor. trouwen tegen ons nationaal product Voorzitter doet nog mededoeling, dat de heer S. Glas, Voegt men hier aan toe, dat ook in andere landen opperbrandmeester in de Weere, zjjn ontslag heeft ge- de kaasbereiding zich meer en meer uitbreidt (men vraagd en verkregen als zoodanig. denke slechts aan Amerika en Canada) en de concur- Voor hem in plaats is benoemd de heer D. v. Diepen, rentie dus steeds zwaarder wordt, dan ligt het zeker Als hooiatekers hebben bedankt de heeren S. Glas op den weg van onze Nod. kaasbereiders, derr buitenland- (Weere), voor wien L. Glas in plaats is gekozen en schen afnemers en consumenten een voortdurenden K. Glas van Aartswoud, die door den heer Jb. Waiboer waarborg te geven, dat deze krijgen wat ze verlangen, aldaar zal worden vervangen. Er moet dus een scheiding gemaakt worden tusschen De heer Halbertsma, onderwijzer aap de school in de kaas van verschillend vetgehalte in éénzelfde model Kerkelaan, vraagt eervol ontslag, aangezien hy is be en dit doel meent men te kunnen bereiken door noemd te Wormervoer. B. en W. stellen voor, dit eervol ontslag 1 Juni a.s. in te doen gaan. De oproeping van sollicitanten heeft ten gevolge ge had, dat 7 sollicitanten zich hebben aangemeld. Do Raad begeeft zich in comité generaal. Bij heropening stellen B en W. voor, proefles te houden. De Raad vindt dat goed. Een viertal herren zullen tot die proefles worden uitgenoodigd, die zoo mogelijk op 9 Juni en kan dat niet, dan op 16 Jnni zal worden gehouden. In hunne reiskosten zullen de heeren door den Raad worden tegemoetgekomen. Bij eventueele benoeming van een tijdelijk plaatsvor- heer J. Swan Hz. te Warmenhuizen. De door de banne Warmenhuizen gekozen hoofdinge land, de heer P. Sevenhuyzen Hz., en door de banne Eenigenburg gekozen hoofdingeland, de heer G. Schoorl, werden als hoofdingelanden van Geestmer Ambacht toegelaten. Een tragisch geval. Men schrijft uit Zaandam Donderdagmiddag vervoegde zich by den rijwielhandelaar, den heer P. J. Leedmeyer, een tot nog toe onbekende, van ongeveer 30-jarigen leeftijd, die voor eenige uren een fiets wilde huren. Toen de heer L., door slechte ervaringen op dit gebied geleerd, weigerde aan vreemden zonder borgstelling te verhuren, werd een list bedacht. Kort na het vertrek werd do heer L. opgebeld door naar werd medegedeeld den heer C. Groot, bak ker in de Oostzijde, die hem op eenigszins beleedigden toon vroeg, of hy aan zijn zwager geen fiets wilde ver huren. De heer L. verklaarde zich toen bereid, wanneer hy een volgbriefje mede gaf. Spoedig daarop vervoegde de onbekende zich werke lijk met het volgbriefje by den heer L., die nu het rij wiel voor alle zekerheid, omdat hy het zaakje nog niet goed vertrouwde een oud „karretje", gaf. Dat de heer L. er ingeloopen was, bleek al zeer spoe dig, toen uit het naburige Koog een collega rijwiel handelaar hem kwam waarschuwen, dat een onbekende een rijwiel te koop had aangeboden. De heer L. waar schuwde nu de politie, die terstond pogingen in het wers stelde om den oplichter te achterhalen, welke pogingen met sucses werden bekroond. Op aanwijzing van den Kooger fietsenhandelaar werd de verdachte te Zaandjjk gearresteerd, toen hij op de terugrei! was van Wormerveer, waar hy het rijwiel voor f 5 by den rijwielhandelaar v. d. M. had te gelde gemaakt. Terwijl gewacht werd op de boot die den arrestant naar Zaandam zou overbrengen, vroeg deze verlof zoo lang ln de wachtkamer te mogen gaan zitten, omdat hy zeide vermoeid te zijn. De politie, die hierin geen kwaad zag, bewilligde in het verzoek. Kort was hy het lokaaltje binnengegaan toen men opgeschrikt werd door een pistolschot. By onderzoek bleek dat de gearresteerde, gebruik makende van de hem verleende vrijheid, zich met een revolver van het leven had beroofd. Van het gebeurde werd onmiddellijk aan de justitie mededeeling gedaan. Uit de papieren, die hy by zich had, kon niets anders worden afgeleid, dan dat hy vermoedelijk uit Dordrecht afkomstig is, verder waa omtrent zijn identiteit niets vast te stellen. Kaascontröle, gesteund in Noord-Holland het eerste Particuliere door het Rijk. Daar toe is in 1906 K. C. S. opgericht Artikel 1 der Statuten luidt als volgt: „De Vereeniging heeft ten doel den afnemers en consumenten van Edammer kaas, pfdoenden waarborg te geven, omtrent een zeker vastgesteld minimum gehalte aan inelkvel in de Droge Stof der kaas." Elke kaas, die dit vastgestelde minimum bezil, moei dan van een-onuitwischbaar garantiemerk worden voor zien. Wordt de toestand nu zoo, dat de gemerkte kaas de vangend onderwijzer aan de Kerselaan zal deze f 50 per overhand heeft boven de niet-gemerkte, dari zal de maand salaris genieter. eerstgenoemde soort beter betaald worden. De onge- Vervolgeti8 komt de f25 gratificatie aan den heer merkte daarentegen zal als „niet vertrouwbaar" zichzelf Halbertsma ter sprake, daar deze uit den post voor on- veroordeelen. voorziene uitgaven moet worden bestreden. De huidige stand, van zaken laat toe, dat volvette Zonder discussie vindt de Raad dit goed. kaas. drie-kwart-vette, halfvette, etc., onder één naam Nu wordt de regeling van de jaarwedden aan de Lange- in den handel komt. Daardoor brengt de vettere te reizer school aan de orde gesteld. weinig op, in verhouding tot de minder vette. De Hoogwouder verordening is nu van Nieuwe Niedorp 1 Het moet dus zóó worden, dal men kazen in Ed. teruggekomen, waar ze er diverse wijzigingen in hebber, model indeelt in één of meer klassen en de prijs gebracht; één artikel is zelfs geheel geschrapt geworden. van het product bepaald wordt: le dooi- de klasse Wat 't Hoofd der school betreft, hebben beide gemeen- waartoe het behoort, 2e door de qualiteit. ten hotzelfde idéé omtrent de salarisregeling met minder Het Kaascontrölestation Noord-Holland onderscheidt dan 5 dienstjaren f900, 5—10 dienstjaren f950, 10-15 volgens de gewijzigde statuten slechts ééne klasse, nl. dienstjaren f1000, 15—20 dienstjaren f1050, meer dienst jaren f 1100. Tot zoover gaat dus alles uitstekend. Maar by de cyfers van het salaris voor onderwijzers en onderwijzeressen komt er een wolkje aan de lucht. Daarby wil Hoogwoud met uiiDder dan 5 dienstjaren f600, 5—10 dienstjaren f650, 10-15 dienstjaren f700, 15—20 dienstjaren f775, meer dan 20 dienstjaren f850. Nieuwe Niedorp wil het salaris voor onderwijzers en onderwijzeressen doen zijn: f560, f650, f725, f800 en f875. die van kaas met méér dan 40 o/0 vet in de Droge Stof. Van regeeringswege gedane onderzoekingen en de ervaringen van 2 jaar opgedaan door het Controle- station, hebben aangetoond, dat de minimumgrens van 40 o/o voor het Noord-Hollandsch product zooals het tegenwoordig in hoofdzaak is, juist is gekozen, zoo wel voor boeren- als fabriekskaas. Om tot het hierboven beschreven doel te geraken, is het een eerste verj-ischte dat alle belanghebbenden (hier de fabrieken in N.-H.) zich collectief aansluiten bij 't Voorzitter heeft bezwaar tegen f550 als aanvangssa- contrölestation Noord-Holland. Het is hoog tijd dat laris. Da's hem te laag. In eene andere gemeente is i getracht wordt te heroveren, wat reeds gedeeltelijk ver- de verordening op de onderwijzerssalarissen teruggeko- loren is: nl. onze wereldreputatie op kaasgebied, men van Ged. Staten, die f550 als aanvangssalaris in Hoe eerder die aansluiting plaats vindt, des te eerder Zóó verhuizen de boeren. „Verhuizen kost bedstroo", dat ondervinden vooral de boeren als ze verhuizen gaan. Een sprekend staaltje daarvan bood gisteren een verhuispartij van een boer uit Hal naar het Sterrebosch onder Vught en St Michiels-Gestel. Een achttiental karren, opgetuigd van „heb ik jou daar", waren reeds in het vroege morgenuur derwaarts getogen om de nieuwe bewoners met al hun „heb en leg" over te brengen naar de nieuwe woon en of schoon ze om 9 uur reeds gepakt en gezakt waren, was het ruim 3 uur in den namiddag eer ze op de plaats van bestemming, een afstand van een goed uur, waren aangeland. De oorzaak dier vertraging is te wijten aan de vele „heiligenhuisjes" die langs den weg gelegen zijn en waai- de paarden, pardon, de voerlieden, slecht pas- seeren kunnen zonder een hartversterking, op de ge zondheid en dus ook op kosten van den nieuwen boer naar binnen gewipt te hebben. En als ze dan aange komen zijn, wel niet aangeschoten, maar toch zoo, dat het laatste „citroentje met suiker" overdaad gaat worden, dan schaart gansch de stoet, ongeveer 50 man, zich aan den disch door de naaste buurvrouw op kosten alweer van den nieuwen boer aangericht en duwt er na al het natte ook het droge naar binnen. Bij zulk diner blijkt, dat onze landlieden toch nog een stevige maag hebben. Is de boer eenige dagen gezeten, dan komen de mannelijke buurlui den nieuwen buurman hun op wachting maken, want een boer, al is hij een boer, hij weet weerga's goed hoe het hoort en bij die visite wordt dan de aangeknoopte kennismaking en voort durende vriendschap, onder het den boeren eigen „ci troentje met", stevig beklonken. Heeft het mannelijk deel zijn taak volbracht, dam volgt de vrouwelijke sekse. Zij toch hebben voor de komst van den boer gansch de boerderij gereinigd; het erf met al zijn ap- en dependenties schoongemaakt, de nieuwe woning versierd, eerepoort opgericht enz. enz. en zij krijgen nu tot loon „de koffie" met wat daarbij behoort. En ais dan zoo'n boer na al die consternaties zijn rekening gaat opmaken, dan komt hij onwillekeurig tot de conclusie en slaakt hij de zeker ware verzuch ting, dat de verhuisonderneming van „de lange van Dun' of van pen ander zeker heel wat vooraeeliger is, maar't zijn oude gebruiken en die zijn den boer heiligt Liever een koe ten offer gebracht dan met den naam van „kreng" gedoodverfd te worden Zoo verhuizen de boeren van de een naar de andere woon. N. Brab,

Schager Courant | 1908 | | pagina 13