lilt eo voor ae per». Gemengd Nieuws. Raad Harankarspel. Vergadering op Donderdag 21 Mei 1906, des namiddag» ten 5 uur. Afwezig de heeren Groot, Keesom en Zut. Voorzitter de heer Jb. Swan, Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Medegedeeld wordt dat de tijdelijke onderwijzeres aan Kerkebuurt met 1 Juni haar ontsiag heeft aangevraagd. De salarisregeling van de onderwijzers is door Ged. Staten goedgekeurd. De heer Burger vraagt, wanneer of mej. Myts te Kerkebuurt in functie kan treden. (Voorzitter: 1 Zouden we niet probeeren of het half Juni kan De tijdelijke gaat 1 Juni weg, dan komt er de Pinkster tusschen, dus was het verlet niet zoo groot. Zal geprobeerd worden. Medegedeeld wordt dat het Rijk in de kosten van het herhalingsonderwijs bijdraagt f 172.80. Is ingekomen het volgende adres van onderwijzers en onderwijzeres Ondergeteekende onderwijzers en onderwijzeres in de gem. Harenkarspel, kennis genomen hebbende van de Verordening op de salarissen der onderwijzers, vastge steld in U we vergadering van 28 Maart 1908, geven met verschuldigden eerbied te kennen dat hun die regeling niet billijk voorkomt voor de onderwijzers met meer dan 10 dienstjaren. Waar toch aan onderwijzers met minder dan 5 dienstj. wordt gegeven f600 (d.i. f100 boven het wettelijk mini mum) en aan onderwijzers met 5—10 dienstj. f650 (d.i. f50 boven net wettelijk minimum) ontvangt de onder wijzer met 1015 dienst, slechts f25 boven het mini mum en de onderwijzer met meer dan 15 dienstj. zelfs niets meer dan het minimum. Adressanten verzoeken U daarom beleefd, d9 verorde ning in dier voege te wijzigen, dat het salaris der on derwijzers en onderwijzeressen steeds f50 boven het min. blijft; dus als volgt: Met minder dan 5 dienstjaren f550, met 5—10 dienst jaren f650, met 10—15 dienstjaren f725, met 15—20 dienstjaren f800 en boven de 20 dienstjaren f875. Ondergeteekenden zijn van meening, dat bovenstaande regeling zonder bezwaar voor de Go meen te- financien zou kunnen worden vastgesteld. Hetwelk doendegeteekend A. J. Bosch. L. Reuvers. J. W. J. de Winter. Van de hoofden van scholen was op dit adres een adres van aöhaesie ingekomen. Voorzitter stelt naar aanleiding van dit adres namens B. en W. voor, om mej. De Winter f50 verhooging van salaris te geven en het verder te laten zooals het is. Mej. De Winter is de eenige die niet boven het minimum is. Dat is niet goed, want mej. De Winter is een zeer verdienstelijk onderwijzeres en daarom het voorstel om haar salaris met f50 te verhoogen. De heer Slot vraagt, of het aanvangssalaris dat nu f 600 is, niet op f 550 was te brengen. Voorzitter: met een salaris van f 600 krijgen we nog geen sollicitanten, dus met f 550 heelemaal geen. Na herhaalde oproeping op een salari3 van f 600 zijn er nu drie sollicitanten, maar alle drie pas geslaagde onder wijzers. De heer Burger gelooft wel, dat het niet zal gaan het aanvangssalaris te verlagen, dat zal wel op f 600 moeten blijven. Spr. vond er anders wel veel voor dat te verlagen. Onderwijzers toch die lang in de gemeente blijven, zü die 10—15 en 20 dienstjaren hebben, krijgen iets en niets boven het minimum, en die hier misschien een paar jaar blijven daarentegen wel. Spr. vindt dat niet goed, zij die hier in de gemeente blijven, hebben toch ja zooveel waarde voor het onderwijs als die steeds heengaan. Die met 1015 en 20 dienstjaren komt* naar spr.'s meening toch ook eigenlijk een salaris toe boven het wettelijk minimum. Ik weet evenwel, dat het met de gemeente-finantiën er niet zoo heel best voorstaat, dus De heer Zut komt ter vergadering. De heer Slot vraagt of het de bedoeling is van B. en W. om alleen het salaris van mej. De Winter te ver hoogen en dan de salarissen van onderwijzers met 15 20 dienstjaren te laten zooals het is. Spr. zou dat in eens maar willen regelen. Voorzitter oordeelt, dat dit wel over eenige jaren kon. De salarisregeling heeft pas plaats gehad en we kunnen maar niet aan het geven blijven. Ged. Staten hebben deze regeling pas goedgekeurd. Deze verandering voor mej. De Winter moet wel, omdat het zeer billijk is. Do rest moet voorloopig nu maar zoo blijven, dat kan later wel weer worden geregeld. Het is vervelend nu maar steeds. De heer Slot meent dat het 't zelfde blijft. Er moet nu toch geregeld worden voor de verhooging van mej. De Winter, en of er nu geregeld wordt voor 1 categorie, of voor allemaal tegelijk, dat blijft dito. In de toekomst moet er toch weer verandering komen, dat kan niet langer dan 5 jaar duren. Waarom nu dit eene wel veranderd en de rest niet Voorzitterdit van mej. De Winter is zeer billik. De heer Burger: als mej. De Winter nu f50 verhoo ging heeft, zjjn dan alle onderwijzers boven het wettelijk minimum? Voorzitterja. De heer Slotde onderwijzers met 15—20 dienstjaren hebben niets. De heer Burger oordeelt, dat dan de regeling onvol doende blijft, er is dan toch een onbillijkheid. Voorzitterik kan de onbillijkheid niet inzien. B. en W. hebben nu een voorstel, kunnen de heeren dat niet l>goedkeuren, welnu, dan blijft het zoo, later kan dan over een nieuwe regeling gesproken worden. De heeren moeten het zelf weten, als ze niet met B. en W. mee* gaan. De heer Slotals we nu het salaris van mej. De Winter wijzigen, moet er na verloop van eenigen tijd toch weer gewijzigd worden. Waarom dan nu niet alles in eens finaal gewijzigd, zooals het billijk en goed is? Dan zijn we er in eens af. Gebeurt dat niet, dan staan we aanstonds voor een herhaling van het geval. Voorzitter: de regeling is pas goedgekeurd door Ged. Staten, moeten we nu dan weer komen? De heer Slotmoet dan deze wijziging van mej. De Winter niet door Ged. Staten worden goedgekeurd Voorzitterdat is één persoon. De heer Slot meent, dat dit niet veel onderscheid geeft We komen nu met een algeheele regeling, of met de regeling voor één persoon, maar goedgekeurd moet er toch worden. Dat maakt dus weinig uit, naar Ged. Staten moeten we toch. Voorzitterwillen de heeren een geheele wyzigmg, ze moeten het zelf weten. De heer Slot geeft zijn idéé graag voor beter, maar zou wel willen vaststellen, het aanvangssalaris te be palen op f575, dus f25 boven het wettelijk minimum, en wel met het oog op de gemeente-financiën. Zoover ik, zegt spr., de requestranten begrijp, is het niet de bedoeling er direct voordeel van te hebben, maar hebben zij meer het oog op de gelijkstelling. Ook de andere categorieën met meerdere dienstjaren, moeten een gelijk bedrag boven het wettelijk minimum hebben. Het aanvangssalaris op f550 terugbrengen gaat niet, dat moet zoo blijven. Dat zal dus elk onderwijzer moeten billijken en geen enkel, die dat ook niet zal doen. Spr. zou daarom uit een oogpunt van billijkheid f25 willen boven het wettelijk minimum. De gemeente en nu den. Met algemeene stemmen wordt de heer Strubbe benoemd. Indiensttreding Maandag a.s. Voorzitter deelt mede, dat de aanbesteding van het werk te Kerkebuurt enz., heeft plaats gehad, maar het is niet gegund, het was boven de begrooting. Het aan tal inschrijvers bedroeg 6. De heer Burger informeert, of de werkzaamheden te Kerkebuurt zullen worden uitgevoerd volgens een vast plan. Voorzitter zegt, dat de werken zullen worden uitge voerd. De heer Weel zegt, dat de gemeente-opzichter het werk graag voor het bedrag der begrooting wil doen. Na eenig wachten komt de heer Schermerhom ter vergadering, die als secretaris-armvoogd van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur, rekening en verantwoor ding zal doen over het dienstjaar 1907. De heeren Slot en Burger worden aangewezen om de rekening na te zien. Nadat alles was gecontroleerd, bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 1971 S45, de uit gaven f 2028.84, dus was het nadeelig saldo f S6.995. De rekening wordt goedgekeurd, de heer Slot vraagt of de bedragen der landhuur in de rekening voorkomend, accoord zijn, spr. kan dit niet controleeren. Er wordt meegedeeld dat deze bedragen goed zjjn, en het volgend jaar zal het proces-verbaal van verhuring worden over gelegd. Voorzitter bedankt de commissieleden voor het nazien der rekening, den heer Schermerborn voor zijn beheer. Bij de rondvraag zegt de heer Burger: Vorig maal, in de vorige vergadering is door den heer Slot de vraag gesteld, of, als een adres aan den Raad is gericht, dat adres in dezelfde vergadering moet worden behandeld als waarvoor het inkomt. Deze zelfde vraag doe ik nu weer. In de vorige vergadering is wel voorgelezen een dankbetuiging van de hoefden van scholen, maar het adres van adhaesie op het adres der onderwijzers over de salarisregeling dat door dezelfde heeren gelijktijdig was ingezonden, is niet voorgelezen. VoorzitterHet is nu behandeld, dat was een verzuim. De heer Burger vraagt, of het niet noodig is, eens te herzien de lijst van de bedeelden voor geneeskundige middelen. Voorzitter zegt, dat dit in een volgende comité-verga dering kan geschieden. Hierna eluiting. Een belangrijke arrestatie. Bij den goudsmid Hamme in de Korte Poten te 's-Gravenhage is eenigen tijd geleden een belangrijke diefstal van horloges gepleegd. Tot dusverre waren de daders niet te vinden, maar de politie heeft ze nu te pakken. Te Rotterdam is gearresteerd de opkooper Gloude bij wien een groot gedeelte van het gestolene, een aantal horloges, ringen, kettingen enz. in beslag zijn genomen. Door deze arrestatie kwam de Haagsche politie op hel spoor van de vermoedelijke daders. Een der door de politie gearresteerden moet, naar verluidt, reeds bekend hebben de inbraak in het maga zijn van den heer Hamme tq hebben gepleegd. De horlogemaker Overstrijd en de juwelier Goud smit zijn, naar aanleiding van de inhechtenisneming van den opkooper Gloude, mede naar Rotterdam ge weest. De politie meent dan ook, naar men verneemt, thans de draden in handen te hebben, welke kunnen leiden tot de opsporing van de daders der beide andere groote inbraken, die den laatsten tijd in de nut ga zijnen der bovengenoemde heeren zijn gepleegd. geven boven net wettam*, minimum, ue pmwi w „fanroPhiinl«k niet te doen heeft met finantiën laten geen f50 toe. Het aanvangssalaris dan woS Zi maar op f 600 laten De heer Burgerdus je wil dan sommige categorieën verlagen De heer Slot: wie nu reeds een hooger salaris heeft, dat laten behouden, maar voor de toekomst, f50 boven het wettelijk minimum, gaat niet met het oog op de financiën, welnu, laat ons dan f25 geven. Maar ik begon reeds met te zeggen: alB 'tkan, ik geef mijn meening graag voor beter. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht. Vóór de heeren: Bijpost, Zut en Weel, tegen de heeren Burger en Slot, zoodat het voorstel is aange nomen. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer in het Waarland. De voordracht luidt: Strubbe te Fra- neker, Wierigsma te Bovenknijpe. De heer Zut vraagt naar den dienstplicht der heeren. Medegedeeld wordt dat Wierigsma vrij is, Strubbe vermoedelijk ook, de laatste kan direct in functie tre- Nader schrijft men uit 's-Gravenhage: Uit het onderzoek inzake den diefstal bij den goud smid Hamme kan thans het volgende worden gemeld: De diefstal is beraamd door een vroegere dienstbode van den heer Hamme Terwijl zij bij dezen in betrek king was, raakte de sleutel van de straatdeur zoek, doch daar* men meende geen reden tot achterdocht te hebben, werd na vruchteloos zoeken, verder geen aandacht aan het feit geschonken. De gewezen dienstbode deelde haar plannen mede aan zekeren Heskes (thans gearresteerd) en deze was) na eenig praten bereid gevonden, zoodra de gelegen heid gunstig was, zijn slag te slaan. Op den Zondag avond, waarop de diefstal plaats vond, zijn de ex- dienstbode, Heskes en een zijner kornuiten naar de Korte Poten gegaan. Met den indertijd verloren geraak ten sleutel hebben zij de deur geopend en terwijl de meid buiten op den „uitkijk" bleef, sloegen de mannen daarbinnen hun slag. In een half uur tijds hadden zij wat van hun gading was bijeengeraapt en zijn toen naar de kamer hunner vrouwelijke medeplichtige gegaan, om den buit te deelen. Heskes heeft zijn deel van den buit te koop aan geboden aan den opkooper Gloude, doch daar deze geen geld had, ging hij naar Rotterdam, waar een zekere Visser woont, met wien zijn dochter omgang had. V. hielp G. aan het noodige geld en toen werd de koop gesloten voor f 400. Eenige dagen later kreeg G. weder bezoek van H., die hem mededeelde, dat er nog zulk een koop te doen was. G. stelde zich weder in verbinding met V. en deze zorgde ook nu weer voor het noodige geld. Toen bleek, dat de bovengenoemde dienstbode was ver- hokken naar Bochum in Duitschland, waar haar min naar woont, die daarheen was uitgeweken, omdat hij verdacht was van rijwieldiefstallen. Daarop werd de reis ondernomen naai* Bochum, doch daar bleek, dat het tweetal weer was verhuisd naar Essen. Toen werd verder doorgereisd naar die plaats en daar ging het tweede derdedeel van het gestolene ook nu over in de handen van G. en V. voor de som van f 400. Het heen en weer trekken van G. en V. had de aandacht getrokken van de politie, die naar aanleiding van de jongste groote diefstallen steeds een oog in 't zeil hield en die op de hoogte moet zijn geweest van het feit, dat de sleutel van de straatdeur tijdens het verblijf van de vorige dienstbode was zoekgeraakt en dat deze laatste sedert eenigen tijd naar Duitschland was vertrokken, en een inval ten huize van V. had tot resultaat, dat een groot gedeelte van het gestolene werd in beslag genomen. Visser werd daarop gearresteerd en vervolgens zijn aanstaande schoonvader Gloude. Bij het verhoor wezen zij Heskes aan als dengene, die het gestolene te kooihj had aangeboden en ook deze werd toen weldra in verzekerde bewaring gesteld. Wel trachtte hij aanvan kelijk te ontkennen, doch de bewijzen tegen hem waren te sterk, zoodat hij ten slotte „door de mand viel". Er zijn dus op het oogenbhk in het geheel een drietal arrestaties gedaan. Ten einde de dienstbode, die het geheele plan op touw zette, en haar minnaar te arresteeren, zijn de hoofdinspecteur Aaltsz, chef der recherche, en de rechercheur De Brest, naar Essen vertrokken. Behalve de gouden en zilveren horloges en andere sieraden, is nog in beslag genomen ten huize van Heskes een vrij groot bedrag aan bankpapier en specie. Omtrent den derden medeplichtige, die zich nog niet in handen der politie bevindt, duurt het onderzoek nog voort. Hij wordt verdacht, ook meer te weten van de in braken bij de heeren Goudsmit en Overstrijd. Mocht dit vermoeden bewaarheid worden, dan nog zijn eenige opzienbarende arrestaties te wachten, daar men hier waarschijnlijk niet te doen heeft met een dievenbende in den gewonen zin des woords, doch met eenige per sonen, die meerendeels nog niet met de justitie in aanraking kwamen. Heskes is niet wat men noemt „een goede bekende der justitie"; hij dreef een zaakje in borstelwerk aan het Kortenhosch en handelde ook in oude rijwielen, die hij vooral opkocht, om ze te verhuren. Zoo kwam hij nu en dan in aanraking met Gloude, die een rijwiel handel dreef en wel eens zaken deed met Heskes. Daardoor kwam H. op het denkbeeld zijn deel in den buit aan G. te koop aan te bieden. Door den heer Aaltsz, chef van de recherche te's-Gra venhage, en den rechercheur De Brest zijn te Essen in Duitschland gearresteerd Marie Vye, de gewezen dienst bode, die het plan van den diefstal by den goudsmid Hamme beraamde, en haar minnaar J. van Deursen. Te hunnen huize is nog een groot aantal gouden voorwer pen en andere sieraden van den diefstal afkomstig, in beslag genomen. Nagenoeg al de gestolen voorwerpen zijn thans in handen van de politie. Vóór 25 jaren en thans. Met elk jaar ziet men het aantal inwoners van onze provincie Noord-Holland aanmerkelijk grooter worden; onlangs werd in de courant vermeld, dat op 1 Januari dezes jaars in Noord-Holland woonden 1 millioen 95 duizend menschen ruim. Een jaar vroeger, op 1 Januari 190/, bedroeg dal aantal inwoners ruim 1 millioen 86 duizend. En 2o iaar geleden, op 1 Januari 1883, telde Noord-Hol land, 292811 inwoners. Het verschil in bevolking tusschen 25 jaren geleden en thans over onze geheele provincie is dus maar even 802534 menschen, verdeeld over 134 oTer^dut tijdperk van 25 jaren zijn procentsgewijze de volgende gemeenten het sterkst vermeerderd in zielentalw Schoten van 943 inw. op 7999 inw.; Bussum van 2252 inw. op 12072 inw.; Watergraafsmeer van 1567 inw. cp 7231 inw.; Velsen van 5776 inw. op 17172 inw., Hilversum van 10852 inw. op 29359 inw. Met bijna 90 proc. zijn vermeerderd Weesp en Heem stede. Bloeinendaal, Wijk a. Zee en Duin, Sint Pancras en Zaandam zijn met meer dan 80 proc. vermeerderd en Beverwijk met 70 proc. Achtereenvolgens zijn Haarlem, Broek op Langendijk, Amsterdam, Wormerveer, Zandvoort, Bennebroek, Heemskerk, Noord-Scharwoude, Nieuwendam en Buik sloot elk met moer dan de helft vermeerderd en Laren en Alkmaar met bijna de helft. Met meer dan een derde der bevolking zijn vermeer derd de gemeenten Bovenkarspel, Castricum, Neder- horst den Berg, Sloten, Heilo, Landsmeer, Krommenie, Kortenhoef, Haarlemmerliede c. a., Zuid-Soharwoude, Koog a. d. Zaan, Medemblik, Oostzaan, Koedijk, Bergen, Diemen, Naarden, Spaarndam, Wormer, Grootebroek, Helder, Enkhuizen en Egmond a. Zee. Met een vierde der bevolking zijn nog vermeerderd: Haarlemmermeer, Muiden, Huizen, Limmen, Weesper- karspel, Anna Paulowna, Warmenhuizen, Uithoorn, Blaricum, Callantsoog, Egmond Binnen, Haremkarspel, Aalsmeer en 's-Graveland. Van de Noordhoilandsche gemeenten zijn er over de laatste 25 jaren enkele verminderd, n.1. de Rijp, met bijna een vierde deel zijner bevolking; Oudendijk, Beets, Schermerliorn en Barsingerhorn met een vijfde deel, terwijl Avenhorn, Oosthuizen, Oterleek, Winkel, Abbekerk, Graft en Monnikendam een tiende deel en meer van de bevolking verloren. De gemeente Nieuwer Amstel, dip van 185ul inw. op 6143 is teruggegaan, mag hierbij buiten rekening worden gelaten. Neemt men nu aan, dat de uitbreiding der groote steden Amsterdam en Haarlem verband houdt met de vermeerdering der bevolking in de aanliggende gemeen ten Watergraafsmeer, Sloten, Scholen, Bloemendaal en Heemstede, dan blijven er nog eene menigte plaatsen over, waarbij andere omstandigheden hebben geleid tot de groote verschillen in de bevolkingscijfers op 1 Januari 1883 en 1 Januari van dit jaar. Ter overdenking dus! Slapte. Men schrijft uit Sliedrecht aan De Ned Waar in andere jaren honderden werklieden uit deze gemeente en omstreken in geheel Nederland en in vele plaatsen van het buitenland overvloed van werk von den, daar heerscht er nu groote werkloosheid. Tal van mannen loopen leeg, of komen t8rug, zoowel uit Rotter dam ais uit Rosario (Zuid-Amerika). 't Is te wenschen, dat aan dien toestand spoedig een eind kome. Allertreurigst. Men schrijft uit Sittard, 21 dezer: Vanochtend had alhier een allertreurigst ongeluk plaats. De molenaar A. V., te Poelmolen-Holtum, bracht heden morgen een vet varken bij een slager hier tei Rtede en laadde vervolgens bij een graanhandelaar afhier 2000 Kilo granen op de kar, bespannen met een paard. De bak, waarin het vet varken vervoerd was, werd boven op de zakken met graan bevestigd, zoo goed dit ging. Op den Rijksweg, nabij de stad, wilde V., terwijl het paard zijn weg vervolgde, de lading van de zakken iets verschuiven, daar anders de groote varkensbak dreigde naar beneden te komen. Een tweede voerman met kar en paard was nog bij hem en deze zag V. achterover van de kar vallen, terwijl het rad hem over schouder en hoofd ging. Het hoofd was geheel verpletterd. De dood trad onmiddellijk in. Aantal inwoners van Nederland. Blijkens mededeeling6n in de Stct. (no. 120) was het aantal inwoners van Nederland op 1 Januari 1908: 5.747.273; daarvan waren: 2.851.498 mannen en 2.895.775 vrouwen. In verkeerde handen. Een boer te 's Gravenland bood per advertentie eenige lakenveldsche koeien te krop aan. Er kwam een kooper, die tegen een flinke som eigenaar werd. De beesten moesten aan het station in Den Haag geleverd worden. Zelf bracht de boer ze er heen, doch aan het station was niemand, om ze in ontvangst te nemen. De koo per werd opgezocht, doch deze wilde met den hoornaar Scheveningen gaan, waar. naar zijn zeggen, een mede- kooper woonde. Hierin had de boer geen zinde zaak kwam hem verdacht voor, bij de politie werd geïnfor meerd en het bleek, dat hij werkelijk in verkeerde handen was gevallen. Met een verlies van een veertig gulden aan kosten kwam hij gelukkig vrij. Meester of Gezel. het gewas dezer dagen in oogenschouw genomen De stand werd door hen uitstekend bevonden. Opkomst en kleur beloven een prachtig gewas. ür. Kuyper en de Kabinetsformatie. „Het Vaderland" zegt, dat de polemiek, in de laatste maanden in de rechtsche bladen gevoerd, de motieven die de rechterzijde geleid hebben bij het in 't l6Ven roepen der ministerieele crisis, vrü duidelijk heeft ge. maakt. Het is naar de meening van het blad nu buiten twijfeldat dr. Kuyper niet in het plan ie gekend, dat men eerst na het ontstaan van de crisis met hem heeft gesproken, en dat men hem alzoo voor het fait accompjj heeft gesteld. Men heeft, zegt Het Vaderland, onder de bestaande omstandigheden aan mr. Heemskerk boven dr. Kuyper de voorkeur gegeven. En dat nu Heemskerk, in 1908 als premier optreden de, dit niet doet om in 1909 voor dr. Kuyper de plaats te ruimen, behoeft toch waarlijk geen betoog. Indien dr. Kuyper lust gehad heeft nog weder eens minister te worden, is het dus thans zekerheid gewor den, dat hem dit door het niet zonder overleg ten uit voer gebracht plan de campagne van de rechterzijde vrij wel onmogelijk is gemaakt. Geconstateerd dient daarbij te worden, dat de heer De Savomin Lobman aan dit bedrijf niet heeft medegedaan. Dat de Roomsch-Katholieken er aan mede gedaan hebben, acht het blad zeer goed verklaarbaar. Geheel onverklaarbaar echter, zoo schrijft het verder, is nog steeds, hoe de specifiek-antirevolutionnaire Kamer fractie, de onvervalschte Kuyperiaansehe partij in de Kamer, hoe een De Waal Malefyt, hoe een Talma tot dit opzeitelijk wegcijferen van den leider zijn kunnen komen. Dit punt is ook in de bovenaangehaalde pole miek niet duidelijk geworden. Daar dr. Kuyper niet in de plannen is gekend en toen zij ten uitvoer gebracht waren, er zijn goedkeuring aan onthouden en het nieu .ve ministerie abnormaal en als „in onvoorzichtigheid gc- lioren" gequalificeerd heeft, is de meening, dat de Kuyperiaansehe fractie, toch zeker wel in overleg met dr. Kuyper, dr. Kuyper ter zijde gesteld zal hebbon, uitgesloten. Het mag verwondering baren, meent het blad, dat de antirevolutionnaire partij 'D den lande omtrent dit punt geen opheldering vraagt. Indien de partij inderdaad zoo hecht aan het leider schap van dr. Kuyper, is het feit, dat ds. Talma, door nu reeds minister te worden, mede het initiatief heeft genomen om dr. Kuyper voorgoed ter zijde te stellen, wel eenige aandacht waard. Wat beteekenen, in verge lijking daaimede, de op zichzelf staande uitingen van insubordinatie van een professor der Vrije Universiteit, wien een Seinpost wacht, zoodra dr. Kuyper het wil Het schijnt ook vreemd, dat de hoofdpersonen zeiven dor antirevolutionnaire Kamer-fractie geen behoefte heb ben hun optreden tegenover hun geestverwanten zooal niet te verdedigen, dan toch te verklaren. Het punt zal vóór wij een jaar verder zijn, in de partij moeten zijn opgehelderd. Dr. Kuyper's geforceerd zwijgen over dit punt, dat niemand ontgaat, wijst er op, dat ook hij zelf nog afwacht. En indien de heer Talma (wü noe men in dit verband liever den heer Talma, dan den heer Heemskerk, die zich nooit als zóó volbloed-Kuy- periaan aangemeld heeft) vanwege het hooge ambt, door hem bekleed, zich moeilijk meer over de zaak uit laten kan, dit bezwaar geldt toch o.a. niet voor den heer De Waal Malefijt, van wien immers wel vasl staat, dat hij genoeg connecties met de antirevolutionnaire pers heeft Waarom hebben deze politici hun leider ver loochend En wij herhalen de vraag, in ons hoofdartikel van 28 Februari aangeroerdWaarom ook bij deze politieke partij een zoo groot ongeduld Waarom ook bij deze party de terzijde-stelling van den leider? Naar wy vernemen zal de Vereeniging ter veredeling vj» iuvi laa i van het Ambacht, omstreeks Augustus van dit jaar te uit Antwerpen naar Brussel vertrekt en als gemakkelijke, A mRtAl-Ham A uupri Rrorla uti 7nrAllfl n.n a.1 I sriplU t r„i. .1 «1».*J 1 Ontzettend Spoorwegongeluk. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur is de sneltrein Antwerpen—Brussel in volle vaart op den trein Ant werpenTurnhout gereden, die in het station Contich- Oost stilstond. Eén wagen werd te splinter geslagen, de drie overige in' elkander gedrukt; er zijn ineer dan 20 dooden en ruim 40 gekwetsten. Vele dezer laatsten zijn reeds ter verzorging naar Antwerpen gebracht. De reizigers uit den sneltrein bleven zoo goed als onge deerd, ondanks die wilde verwarring. Het Handelsblad van Antwerpen weet over deze ramp het volgende te vertellen: De ongelukstrein is de trein 515, die om 8 uur 32 uit de Middenstatie (te Antwerpen) vertrekt naar Lier en Turnhout en die te Turnhout moet aankomen te 10 uur 21. Deze trein bereikt Contich-kazernen te 8 uur 55; zooals men weet is er daar eene bifureatielijn (zijlijn) op Lier, op welke baan de trein blijft stilstaan in de statie tot 9 uur 5. Dit was ook dezen morgen het geval. De trein was voornamelijk gevuld met werklieden, en soldaten en nam te Contich personen op die aan eene bedevaart deelnamen. De express uit Antwerpen, 8 ure 49, de trein 226, is zeker en vast een diergenen die onze stadgenoten meest kennen, daar bij niet te vroeg of niet te laai Amsterdam. Assen, Breda en Zwolle aan de beoefenaars van verschillende ambachten weder de gelegenheid geven, om door het afleggen van proeven van bekwaam heid, den graad van Meester of Gezel in hun vak te behalen. Vereenigiug van Gemeeute-Veldwachters in Noord- llolland. In de Woensdagmiddag te Amsterdam gehouden ver gadering dezer vereeniging werd besloten, in combinatie met vereenigingen van gemeente-veldwachters in Zuid- Holland, Gelderland, Zeeland, Overysel, Utrecht, Nooid- Brabant en Friesland, een tweetal adressen te richten tot Hare Majesteit de Koningin. Een dezer adressen Ïièïreft de salarisregeling. Verzocht wordt maatregelen te willen nemen, welke kunnen leiden tot vaststelling in de Gemeentewet van een regeling der salarissen van gemeenteveldwachters, zooveel mogelijk in overeenstem ming met die van de Rijksveldwachters, dcor daarin het minimum traktement aan te geven met periodieke verhoogingeD, of de salarisregeling door het Rijk te doen geschieden. i In het andere adres wordt Hare Majesteit verzocht maatregelen te willen treffen, die tengevolge kunnen hebben, dat de gemeenteveldwachters opgenomen wor den onder de burgerlijke ambtenaren, bedoeld in de artikelen 1 en 2 van de wet van 9 Mei 1890. Den leden der Tweede Kamer zal in gelijken geest een circulaire worden gezonden, waarin om hun hulp en steun verzocht wordt betreffende deze aangelegen heden. Het voorstel om zich definitief aan te sluiten bij den Bond van gemeente-politiebeambten in Neder land werd na uitgebreide discussie aangehouden tot eene volgende vergadering. Men zal voorloopig aange sloten blijven. Landbouwgewassen. Omtrent den stand dor gewassen in de bouwpolders van Hollands Noorden deelt men ons van bevoegde zyde bet volgende mede: Gelijk wy reeds vroeger mededeelden, lieten karwy en tarwe te wenschen over. Hoewel het weer gelukkig heeft medegewerkt, zal de opbrengst der karwy over het algemeen beneden liet middelmatige blijven. Ploegde men vioeger de stukken, die een half gewas beloofden, gewoonlijk om, dit jaar iR dit niet net geval Daarvoor staat de markt te hoog. Tegeri 15 gld. in 1906, 17 a 19 gld. in 1907, wordt thans reeds by voorkoop f21 50 be steed. Daar de oogst in het laatst van Juni plaatsheeft, zou van een nieuw gewas geen betere geldelijke resul taten te verwachten zijn. De tarwe zal een middolinatig gewas leveren. De overige witzaden, zoomede alle soor ten van peulgewassen, staan er gezond en krachtig voor. In den Anna Paulownapolder zyn ongeveer 30 H.A. met vlas bezaaid. Door een paar vlasboeren uit Zeeland is tweesprong de doortocht van niet; wij na 9 ure is kennen snelle trein, altijd veel reizigers meeneemt. Deze trein stopt in de statie van Contich-kazerneu te 9 u. 1 en vertrekt er twee minuten nadien. Aan de bifurcatie, 100 meters van de statie, houdt hij natuurlijk de baan op Brussel. Heeft nu dezen morgen aan den wissel niet gewerkt? Was de wissel niet herlegd, na den den trein van Lier-Turnhout? Op dit oogenblik weten wij het enkel het drama dat een minuut na a ure is voorge vallen. De express van Antwerpen, in stee van door te rijden op de baan, waar hij blijven moest, is de zijlijn opgereden en, hoewel met verminderde, toch nog met redelijk snelle vaart terecht gekomen op den stilstaan- den trein van Lier-Turnhout Zooals wij hooger zegden, was deze goed gevuld; al de rijtuigen ervan waren bezet. Welnu, de geheele trein werd om zoo te zeggen getelescopeerd, t is te zeggen geheel in malkaar ge reden. De waggons schoven in elkander, werden van de baan gedrukt en allen, tot den laatste toe, beschadigd; drie werden geheel vernield, verbrijzeld, in stukken geslagen. En 't is tuigen dat richt, vooral onder de inzittenden dezer drie rij- werkelijk eene ware slachting werd aange- een bloedbad dat geen pen kan beschrijven. Deze inzittenden waren meestendeels werklieden, vrouwen uit den kleinen burgerstand, soldalen, en meest allen zijn gedood of erg gewond. Wanneer de eerste hulp opdaagde woonde men een tooneel bij, dat nooit uit het geheugen van de aan wezigen zal gewischt worden. Het was een tooneel van ware verschrikking Het gehuil en gekerm der tusschen de puinen be knelde gewonden deden het bloed in de aderen stollen. Menschen die heelhuids uit de ramp waren geko men, liepen als zinneloos door de statie en vluchtten het veld in. Het waren ploegen arbeiders en soldaten van het 9e linie, door den heer statieoverste gerekwireerd, die de eerste werken van opruimen en vervoer van dooden en gewonden oudernamen. In de wachtzaal waren de geneesheeren en de geeste lijkheid van Contich) die met ware boveninenscnelijke krachten en offervaardigheid geneeskundige en geeste lijke hulp toedienden Rond half 11 is de eerste hulptrein uit Antwerpen toegekomen met geneesheeren, verplegers, wiegen, en al het noodige materieel. Het eerste werk dat gedaan werd was de puinen op zij trekken en er de dooden en gewonden onder

Schager Courant | 1908 | | pagina 14