Een iel Burgermeisje BAASKNECHT VOORSTELLING, Naar Duitschland MS. het Woonhuis, Tilbury, geurige KOFFIE THEE Geurige •en rpalp, M«s, Hoeden, renen. Boor GROOTE VOORRAAD l foor M eerst in Nederland Bloempotten, flh ScHageD, Hoogzijde. Mejl KOOT-Jongta. C. ROGGEVEEN Cz., RIJWIELEN H. BLOK, BUBGEB's Bottnë, 'Wiillir II J. II. KEET, BREUKBANDENhm J#»f«iiÉro, Demi-te Dinsdag 9 Juni. SOLSER en HESSE, Prachtige Foto-Mappen, een flink PERSOON, een Motorrijwiel, 3 P.K., Goud- en Zilverbrons, L. Beiineveld, hinkel. Hoogzijde, Schagen. RECLAMES, Schagen. r vertrek Hit de liand te Te koop: Nieuw. Nieuw. Depot van Palthe's Chemisehe ïeryerij te Almelo (Vrijdags verzenddag.) Het beste adres voer enkele oi dubbele te Alkmaar. Op Onderzoek. ADVERTENTIEN. Slechts ééne BUITENGEWONE Entrée 50 Cent de persoon. Aanvang 8 uur. C. KOOIMAN, Vrij Bal na. Hoogzijde E 7, Neemt proef De nieuwste stoffen voor goederen op maat. der nieuwste modellen - O A. VAN TWUIJVER, fl ffl Dames- en Kinderhoeden. s Japongarneering, Zijden Stoffen, Kanten, Ceintuurs, Knoopen enz. Geregelde aanvulling van 't nieuwste. ffl b pt Marktplaats - Schagen. ON DERDE ELEN. lili II Goedkoop en degelijk. Vraagt prijs. Maandag 8 Juni 1908, Entrée 50 Cents. ONTVANGEN: «o* zonae-veer. Nieuwe keuze in Hoeden, Petten, enz. enz. Raad Zjjpe. Vergadering van den Baad der Gemeente Zijpe op Binsdug 2 Juni des jnorgens te 10 uur. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Voorzitter doelt mede, dat de heer Bos zijn benoe ming tot armvoogd lieeft aangenomen, eveneens de heer j. van Leverink als boekhouder van hel armbestuur. V oorgcsteld wordt 0111 aan Nijenboer, rijksveldwachter, jiu verplaatst naar Lisse, zijn gewone jaarlijksche grati ficatie van f 5d uil te keeren. Allen voor. Af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 195.805 worden goedgekeurd, evenoens de betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven groot f 440.92. De begrooting van de kosten voor den bouw van het Baadhuis en wat daarbij komt wordt begroot op 15149.20. Het batig saldo van 1907 zal ongeveer be dragen f 0000, daarvan kan f 1000 worden afgeschreven voor het Baadhuis. Dan zal de post onvoorziene uit gaven dienst 1908 bedragen f 4Ö29.585 en "daarvan kan voor het Baadhuis worden afgeschreven f 3649.30, zoo dat deze beide bedragen bij elkaar een bedrag van f 7500 te kort komt. Voor dit bedrag zal een geld- leening moeten worden aangegaan. Voorzitter: het valt niet tegen, dat maar f 7500 moet worden geleend. De heer Francis: het is anders een heele som. Voorzitter: als dat batig saldo er niet was geweest, had er nog nneer geleend moeten worden. De heer Francis: daar is al een paar jaar op ge studeerd. Voorzitter: zulk een saldo te maken is toch verstandig. De lieer Francis: de beenen bennen nu eenmaal nat, liet is niet anders. Allen voorook voor de geldleening van f 7500, met een aflossing van minstens f 1000 per jaar en tegen hoogstens 4y2 0/0. De heer Francisdie aflossing is wel goed, niet meer, anders moet de omslag verzwaard worden, en da s niet goed. Voorzitter: neen, ik wil volstrekt niet meer aflossing, ik dacht dat soms een der hoeren er langer over wilde doen. De heer Francis: neen, niet langer, f 1000 is goed, dan hoeft de omslag niet verzwaard. Voorzitter: we zijn geen schulden gewoon, we moe ten er dan ook maar spoedig uit. Later zullen er wel meer schulden komen. De heer Van der Ploeg is 25 jaar onderwijzer, voor zitter stelt voor hem een cadeau van f 25 te geven. Bij 25-jarig hoofdschap krijgt men f 40. Allen voor. Evenals in Callantsoog was ook hier de verordening regelende de jaarwedden van onderwijzers niet goed gekeurd. Onderwijzers, die opgeroepen werden voor den militairen dienst, ontvangen volgens deze verordening geen salaris. Daartegen maken Ged. Staten bezwaar. Wordt nu bepaald, dat de onderwijzers geen salaris ontvangen als er een waarnemer wordt aangesteld en wel salaris ontvangen als er geen waarnemer wordt aangesteld. Zoodoende kan de gemeente nooit profi- teeren, maar ook nooil dubbel salaris behoeven te betalen. In Callantsoog, zegt voorzitter, is de verordening ook zoo naar Ged. Staien opgezonden en nu zullen we maai- eens afwachten, wat Ged. /SL doen. Voorzitter is er voor 0111 als de goedkeuring niet komt een beroep te doen op de koningin. De heer Maan is van oordeel, dat als de verordening, zooals B. en Wi nu voorstellen, niet wordt goedgekeurd, deze wederom in den Baad zal komen en dan besloten zat kunnen worden, wat men doen wil. Met algemeene stemmen besluit men de verordening aldus te redigeeren. Tot buitengewone leden der stenibureaux worden achtereen volgens benoemd: Burgerbrug: A. J. kruier, G. Smit en J. Bos; St. Maartensbrug: A. Appel, k. Suhuyt, A. Olie; Schagorbrug: Th. F. J. Odcndaal, G. best, P. Francis; Üudesluis: P. J. C. Melehior, P. Hooij, A. koon; Het Zand: J. Katoen, A. Vogelen- sang, k. Zeeman. Bij de rondvraag informeert de heer Francis of de donderleiders eenmaal of tweemaal per jaar worden geprobeerd. Voorzitter: verleden jaar is 'dat gebeurd, maar het is wel goed, dal het weer geschiedt. De heer Francis: het begint tijd te worden, het be gint nu weer te onweeren. Voorzitter: zal last geven. Hierna sluiting. Protectie. Nog niet algemeen is men overtuigd, dat bescher mende rechten voor het groote publiek nadeelig zijn; velen zouden, vooral op landbouwgebied, gaarne zien, dat er beschermende rechten kwamen. Het is hier evenwel niet de plaats 0111 daarover dispuut (,e voe ren, maai-, waar men voorheen invoering van bepa lingen noodzakelijk achtte om sommige neringen te doen bloeien, daar zal het wel de belangstelling wek ken van vele lezers, om eenige bijzonderheden om trent die bescherming te vernemen. Prins Willem I verbood in 1573, gedurende de Vas ten van dat jaar in Holland vleesch te verkoopen. Niet alleen mocht men geen vleesch van schapen, lammeren, koeien enz. te koop stellen, maar zelfs geen hazen, vogels en dergelijk gedierte. Óm twee redenen werd dit verboden, vooreerst opdat er door het „consumeren ende vernielen van het oude ende jonge beestiael tegen den zomer geen gebrek of buitengewone duurte mocht ontstaan; ten anderen, „om de neringhe van de cleyne visscherije in Hollandt te conserveren, tot onderhoudt van de schamele visscheren ende andere hem daarmede generende"." Een tweede Staaltje: In 1757 klaagden de bleekei-s van Heemstede, Bennebroek, Overveen en Bloemendaal, dat vele ingezetenen de wasch naar plaatsen in andere provinciën zonden, zonder twijfel, omdat men daar beter of goedkoopier te recht kon. De Staten van Holland en West-Friesland besloten daarop "aan alle respective inwoonderen dezer provincie te inlerdioeren, om hunne vuile Lijnwaden en vuile kleederen, tafel- eii beddegoed daaronder gerekend, naar buiten deze provincie te ver voeren of te verzenden, om dezelve te laten wasschen of bleoken op bleekerijen, gelegen buiten deze pro vincie, pp boete van* drie nonderd guldens bij de contraventeurs te verbeuren, en alle scliippers en voer lieden op gelijke boete te verbieden, eenige vuile lijn waden of vuile kleederen, tafel- of beddegoed als voren daaronder begrejien, voor inwoners dezer provincie te voeren of te nestellen naar of op bleeken, buiten deze provincie gelegen". In Den Haag mochten in de 18e eeuw geen laarzen, schoenen of muilen, elders gemaakt, verkocht worden, behalve op de kermis, waai- dan ook aan schoenen- kramen geen gebrek was. Het gevolg was, dat de in woners er zeer dure schoenen droegen. Menigeen even wel wist zich op andere wijze te helpen. Aan de Geestbrug, een half uurtje van de stad, woonden niet minder dan vier schoenmakers, die altijd druk werk hadden voor Hagenaars. Dezen wandelden namelijk daarheen, kochten een paar nieuwe schoenen, die zij terstond aantrokken en wandelden met de oude in den zak weer naar huis. Nog een staaltje van ontduiking: In 1557 zag het er donker uit, toen de tarwe zóó duur was, dat arme lieden brood van gerst, van boonen en erwten moesten bukken. In den voorzomer moest men de tarwe vijl maal zoo duur betalen, als wat later, na de inzameling van den nieuwen oogst. Te Zierikzee onder anderen werd er streng op gelet, dat er geen brood uit de stad werd gevoerd. Een slimme Dujvelandsche hoer verschalkte evenweL de toenmalige commiezen; hij piakte een doodkist vol brood en voerde die door die poort als een vriend, wiens laatste wens'cli was geweest, in Duiveland begraven te worden. Hdbld. Onweer en brand. Zaterdagmiddag is de bliksem geslagen in een land- bouwschuur te Wemeklinge. In diezelfde gemeente werd nog een woning door het hemelvuur getroffen. Op beide plaatsen werd eenige schade toegebracht, doch brand ontstond niet. Een hevig onweder, gepaard met hagelbuien, woedde Zaterdagavond boven Oostelijk Groningen. De hagel heeft op sommige plaatsen groote schade aangericht aan veld- en tuingewassen. Te Bellingwolde werd hef boerderijtje van Gebr. Teuben door den bliksem ge troffen en brandde dientengevolge geheel af. Zatermiddag ontlastte zich boven Bergen-op-Zoom een geweldig onweer, dat met zóó hevige stortregens gepaard ing, dat o. a de batterijen veld-artillerie, die uit Olde- roek met den trein van half twee terugkeerden, meer dan een half uur aan het station moesten wachten, eer ze naar de kazernes konden rijden. Ook toen nog gingen de paarden echter in den omtrek van het station met een gedeelte van de beenen door het water. Ook liepen in de Stationsstraat vele kelders zóó vol water, dat hier en daar de brandweer met de spuit ter adsis- tentie geroepen moest worden, Naar men beweert kon den de riolen al dat water niet verzwelgen, omdat de sluis, die de Greb, waarin deze uitwateren, met de Schelde verbindt, gesloten was en niet tijdig geopend werd. Vijf personen, die zich Zaterdagnamiddag van Grollo naar Bolde begaven, werden in het veld door een hevig onweder overvallen Een hunner, de herbergier H. J. Darwinkel uit Rolde, werd door den bliksem getroffen en was onmiddellijk een lijk. Ook zijn hond werd gedood. De landbouwer Klinkhamer, eveneens uit Rolde, werd aan het linkerbeen getroffen en was eenigen tijd bewusteloos. Tijdens het hevige onweder, dat Zaterdag boven 's-Heerenberg woedde, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Geurts. De boerderij werd geheel in asch gelegd. Werd de vorige week uit Hoogezand melding ge maakt van het vallen van hagelsteenen van ongewone grootte en vorm, ook te Enschedé vielen Zaterdagna middag bij het zich ontlasten van een onweerswolk steenen ter lengte van D/j c.M., die eenigszins spits toeliepen en uit twee stukken schenen te bestaan, waar van de eene helft bevroren sneeuw, de andere ijs scheen. De groote boerderij van Meerlevetd, in den Nes- polder (N.-H.), is heden afgebrand door het omvallen van een petroleumstel. Alles was plaatselijk verzekerd. Te Este Exlooerwoud zijn twee woningen afgebrand, welke bewoond werden door de familie fïeukers en toebehoorden aan den heer Olthof te Kropwolde. Vier varkens en drie koeden kwamen in de vlammen om. Alles was laag verzekerd. Een surveilleerende politie-agent te 's-Gravenhage ont dekte in den afgeloopen nacht brand in een kruide nierswinkel in perceel 114 aan den Denneweg. Hij sloeg de glasruit van de voordeur in en trof in den winkel den bewoner aan, die, naar vernomen! wordt, moet hebben verklaard te zijn overvallen door een inbreker, die hem mishandeld had en die, na zich een som gelds te hebben toegeëigend, den brand zou hebben gesticht. De brandweer inmiddels gealarmeerd, vond bij haar komst het achterhuis in lichtelaaie. Met kracht werd het vuur door haar aangetast en met 5 stralen op de waterleiding gelukte het haar den brand te be perken tot het achtergedeelte van het perceel. De be woner werd naar het politiebureau geleid. De winkel is onder bewaking gesteld. Maandagmorgen is te Ambt-Doetinchem de behuizing van den landbouwer Beregervoet door brand vernield. Met moeite werd het aanwezige vee gered. Alles was verzekerd. Eenige inwoners van Hoorn knnnen U zeggen, waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan de eene of andere jenking der huid, aan prikkelenden huiduitslag ot droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aantal inwoners van Hoorn hebben een geneesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken er over. Lees dit. Mejuffrouw M. Klein, wonende Pie tershof te Hoorn, meldt onsGeruimen tijd ben ik aangedaan geweest met eene huidziekte, namelijk een hevigen uitslag en jenking in het aangezioht. Man was Let er niet over eens,wat het eigenlijk was, doch wét ik er ook voor gebruikt had, alles was vruohteloos gebleven. Verlich ting bskwam ik slechts, nadat ik Uw Foster's Zalf gebruikt had. Een paar dagen na de eerste aanwending kon ik reeds verzachting bemerken en veertien dagen later was dit onaangename onge mak totaal verdwenen. Uit erkentelijk heid zal ik dan ook niet nalaten Uw geneesmiddel te recommandeeren, wan neer ik iemand mocht ontmoeten, die op eene dergelijke wijze lijdt. Verzeker U dat men U de échte Foster's Zalf geeft, dezelide die Mej< M. Klein gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze is te Sch&gen verkrijgbaar bjj den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f10.voor «es doozen gevraagd, tegen hoost loon, van deu P. G. bij A. GROOT, Timmer man te Heer-Hugowaard Ken nat PBRSOON, opruim mid delbaren leeftijd, biedt zich aan als of iets dergelijks goed kunnende melken en rijden. Brieven franco ouder letter K, aan het Bureau van dit blad. te geven door de Heeren met medewerking van Mevrouw HESSE-Slauderof, de populaire Humoristen van Amsterdam Geheel nieuw repertoire. Plaatsen zijn te bespreken 10 cents extra. Aanbevelend, Uafé „De Roode Eenhoorn" te NIEUWE N1EDORP. kunnen nog Ruime keuze in uitsluitend geplaatst worden tegen de hoogste 0] loonen en goede behandeling. ^1 Hoofd-Agent: ARNOLD WöNINK, Vohwinkel, Kaiserstrasse 82, Duitsch land Laan 12, hoek Landbouwstraat, Schagen. Bewoond geweest door de Wed. L. A. SCHOUTEN. Te bevragen bij den heer 8. LANGENEGGER TE KOOP: Een gebruikte nieuw model, bij J. DE GEUS, Ter- diek Nieuwe Niedorp 2 beste gebruikte Ifovtreil WtA- fceo»; een Sportk&r voor paard of hit2 beste gebruikte Bük- waife'lï* een W«?lfc,krOfS voor hondeen rieuwe Üpeel- of ■iftaswftgen en oen nieuwe Ilriewiel. A. LIGTHART, Schagorbrug. met de van 85, 40, 45 en 50 cent het pond. Ontvangen: de nieuwste Modellen Uiterst cononrreerende, doch vaste prijzen. Aanbevelend, R. DE MOEL van 13, 16 en 20 oent per ons. 15 cent per stuk. Alleen verkrijgbaar bij 4e huis van de Markt, op het Noord, SCHAGEN. een nieuw soort opgemaakt papier voor versiering van Het middel, om Schapen en Lammeren te wasschen, dat aan alle eisohen geen Dopjesvloei, maar geheel iets anders, om het vee van ongediérte te zuiveren, het beat voldoet en bovendien te ver- m verschillende kleuren. kiezen is omdat het de vliegen veel langer dan elk ander middel van Ook heb ik de Schapen verwijderd houdt, dat voor behandeling der huid bijzonder aangewezen is, omdat het geen bijtende bestanddeelen bevat, ie ei t~ O 4> S ei ----- PASKAMER BOVEN. Alsmede een ongekende keus in <3 Q- B Er biedt zich aan: bekend mee boerderij en bouwerij, bet liefst als BAASKNECHT. Br. fr. lett. T, Bureau van dit Blad. Gritzner, Nero, Albatros, Limmington, Gazelle en Magnus en verscheidene andere merken. Tevens alle Wegens ge loten contract van Rijwiel banden verkoop ik aan handelaars tegen factuursprijs per één of een half stel. Speciale inrichting voor Te koop, zoo goed als nieuw. Beleefd aanbevelend, Bondsrtjwlelhersteller, Noord, Schagen. beste kwaliteit, in doozen van 10 en groote doozen van 22 V2 cent. Schagen, Laagzijde. 's namiddags half drie, in de Groote Kerk J. v. KEMPEN, Tenor, Bloemendaal. F. W. GAILLARD, Solo-violoncellist Concertgebouw, Amsterdam. LOUIS ROBERT, Organist, Haarlem. Kaarten verkrijgbaar bij den Koster en in den Boekhandel voorheen P. KLUITMAN, Alkmaar. verkrijgbaar te Schagen bij W. Pnrmer. Te Alkmaar bij J. Ph. MüUer Jr., Kanaalkade 22, te spreken Maandags op de Markt te Alkmaar, Dinsdags id. te Purmerend, Donderdags id. te Sohagen Zaterdags id. te Alkmaar. Te Ondesluis, Joh. v. d. Oord, te Burgerbrug, H. Bregman, te Anna Paulowna, G. Volder, te Schagerbrug, P. Bruin, te 't Zand, A. Bult, te Barsingerhorn, a/d. Kreil, A. Buik. aan de Kooi, J. Slikker Cz. te Warmenhuizen, Firma Wed. K. Zon. Ruim gesorteerd in eigengemaakte

Schager Courant | 1908 | | pagina 7