ScIbïsi uit dB EeÉzaal. Z'Wda» 7 Juni 1908 52ste Jaargang. No. 4-307 Uitgevers: YRÜPWIUM êt Co. EERSTE BLAD. Binnenlandscb Nieuws. 0 4. Bureau SCHAGEM, Laan latere. Telephoon No. 20. SCHAKER Alidtti Nieiws- T. IIKiiuiir 8 LiièiiM. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meerp Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen Winkel. De milicien-verlofganger Jan Smit van het 2e Regt. Veld-Art., lichting 1905, is opgeroepen om 6 Juli a.s. in werk el ij ken dienst te worden gesteld. Winkel. Aan de Stoomtramweg Maatschappij „Westfriesland" is verlof verleend voor den verkoop van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank, voor het tram wachtlokaal te Lutjewinkel. Wankel. De levering van 200 H3. grint, voor onderhoud dor verschillende gemeentewegen, is gegund aan de firma W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar. Winkel. Bij besluit van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is voor rijksrekening overgenomen een aan tuberculose lijdend rund van den landbouwer D. van der Oord, alhier. St. Pancras. Door den Raad der gemeente St. Pancras werd in zijn vergadering van Vrijdag 5 Juni onder meer vast gesteld een suppletoirs begrooting van f2050. Verschillende ingekomon stukken betrekking hebbende op de salarisregeling van het onderwijzend personeel, werden uitgesteld tot de behandeling daarvan in den Raad. Op eene subsidie-aanvraag van de afdeeling St. Pancras van den Nederl. Geheelonthoudersbond werd afwijzend beschikt. Wegens een verlof van drie weken van den Burge meester zal eerst in Juli de brandspuit worden gepro beerd. Met vijf tegen twee stemmen werd door den Raad besloten, dat er in het nieuw geplaatste hek voor de secretarie en onderwijzerswoning nog een derde poort zal worden gemaakt. Verder werd het kohier voor 1908 van den Hoofde lijken Omslag vastgesteld. Zuidscharwoude. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school is be noemd de heer Van der Toom, tijd. onderwjjzbr te War- menhuizen, no. 2 der voordracht. De heer Godron te Weesp, no. 1 der voordracht, had te kennen gegeven voor een eventueels benoeming te bedanken. Zuidscharwoude. In de laatstgehouden raadsvergadering kwam aan de orde de salarisregeling der onderwijzers; in verband met deze zaak waren adresson ingekomen van hetNed, Ond. Genootschap, Volksonderwijs en den Bond van Ned. Onderwijzers, waarbij gevraagd werd de verhoogde rijks bijdragen aan de onderwijzers uit te keeren. Het Dage- lijksch bestuur stelde voor de salarissen der onderwijzers te bepalen op: met minder dan 5 dienstjaren f600, van 5—10 dienstjaren f 650, waarmoe men zich vrijwel kon vereenigen. Voor onderwijzers met meer dan 10 dienst jaren doch minder dan 20, stelde de meerderheid van het Dagelijksch Bestuur voor f 25 boven het minimum te geven, terwijl de minderheid dit op f 50 wilde ge bracht zien. Over deze voorstellen staakten de stem men, evenals over dat, om het maximum van het hoofd der school op f 1150 te brengen en alzoo met f 50 te verhoogen. In een volgende vergadering zal de zaak dus haar beslag kunnen krijgen. Onweder. Te Poortvliet (Eiland Tholenj werden drie woningen door den bliksem getroffen, waarbij schade werd berok kend. Een der bewoners, welke buiten voor de woning stond, werd op den weg geslingerd en was daardoor een tijdlang bewusteloos. Een kind, in de wieg liggend, kreeg een onbeduidende brandwond, doordat een glas van een nachtlamp in de wieg geslingerd werd. Te Gendringen sloeg gistermiddag de bliksem in de boerderij van Beekman aldaar, die geheel afbrandde. Alles was verzekerd. Te Nijverdal is een metselaar door den bliksem gedood. Een opperman, die by hem stond, kreeg brandwonden in het gelaat. Tijdens een hevig onweder is Donderdagavond de bliksem geslagen in het woonhuis van den landbouwer Van Essen, wonende nabij Voorthuizen, gemeente Barne- vold. De gebouwen zijn tot den grond afgebrand. Donderdagmiddag ongeveer half zes is, tijdens een hevig onweer, de bliksem geslagen in een woning in de Breewaterstraat te Vlissingen. In den gevel werd een gat geslagen, doch brand werd niet veroorzaakt. Kersen. Het blijkt, nu de kersen zich gezet hebben, dat wij kunnen rekenen op een Hinken oogst. De boomgaarden zijn prachtig beladen, zoodat wij leven in het genotvolle vooruitzicht straks te kunnen genieten van een onzer gezondste vruchten. De Commissaris der Koningin in Friesland. Naar „De Avondpost" verneemt, zal de Commissaris der Koningin in Friesland, baron P. H. Harinxma toe Sloten, binnenkort ontslag nemen. Nachtarbeid van bakkers. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben het navolgende rondschrijven gericht tot de gemeente besturen: 1 Naar aanleiding van een desbetreffend schreven van den minister van landbouw, nijverheid en handel heb ben wij de eer U te verzoeken ons ten behoeve van de voorbereiding ©ener wettelijke regeling tot afschaffing van den nachtarbeid van bakkers, eene opgave te willen verstrekken van het aantal bakkerspatroons in uwe gemeente, die zonder gezellen werken. Bloedverwanten van bakkerspatroons, welke eventueel bij de laatsten in het bedrijf mochten werkzaam zijn, behooren als gezel te worden aangemerkt, tenzij het vaststaat, dat die bloedverwanten medepatroons zijn. "Wij veroorlooven ons hierbij aan te teekenen, dat het in 's Ministers bedoeling ligt de voorbereiding van het bovenbedoelde wetsvoorstel zooveel mogelijk te bespoo digen, weshalve eene spoedige inzending der opgave ons aangenaam zal zijn. Fffectendiefstal. Men meldt uit 's-Gravenhage Het is aan de politie gelukt do hand te leggen op een deel der effecten, in het begin van dit jaar gestolen in (ie Bagnnestraat, van zekeren Wassenburg. .Daardoor kwatu tevens aan 't licht, wie de helers zfin van den diefstal van f40.000 aan effecten, in Juli van het vorig jaar, door middel van inbraak gestolen bij den heer Burghout te Rotterdam. Naar men verneemt, is daarop door den heer Dietz- commissaris van politi9 der tweede afdeeling alhier, een bevel tot voorloopige aanhouding afgegeven tegen zeke ren D., uit Londen, die als heler in dez9 zaak moet betrokken zijn. D. is thans aangehouden, ter beschikking van de justitie gesteld en naar het buis van bewaring over gebracht. Dit gebeurt nogal eens. Bij het zwemmen in het Reitdiep werd gisteravond de 17 jarige Van Slochteren, wonende aan den Frieschen Straatweg te Groningen, door kramp bevangenhij zonk in de diepte weg. Zijn kennissen, die meenden dat de jonge man dook, maakten in 't eerst geen aanstalten hem te hulp te komen, doch toen hij niet weer aan de oppervlakte verscheen, werden ijlings reddingspogingen in 't werk gesteld. Doch het was reeds te laat. Toen de ongelukkige op den wal was getrokken, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. (N. Gr. Ct,) Schoterlaud. Men meldt uit Schoterland: Nu de heer G. L. van der Zwaag zich niet weer disponibel stelt voor een eventueelo herkiezing als Kamerlid voor dit district, zal zeer waarschijnlijk door de S. D. A. P. candidaat gesteld worden de heer A. H. Gerhard te Amsterdam. Met het oog op die verkiezing zal 6 September a.s. reeds een groote openluchtmeeting te Heerenveen worden gehouden, waar ais sprekers zullen optreden de heeren A. H. Gerhard te Amsterdam, ds. G. H. de Haas te Sneek en het Kamerlid J. H. Schaper. Wieringen. Op de j.1. Woensdag gehouden lammerenmarktwaren ongeveer 240 lammeren aangevoerd. Afgeleverd werden er ongeveer 760 lammeren, meorendeeis met bestemming voor de Schager- en Leidsche markten. De handel was zeer stug en trekkend. De prijzen varieerden van f 5.50 tot en met f 10.50. Anna Paulowna. Bij het onweder dat Woensdagavond woedd8, sloeg de bliksem in de woning van den heer K. Delver. Waar- sctxy nlij k. door den schoorsteen binnengekomen, wierp hij verschillende dingen in do kamer, zooals kleedjes, over hoop, verbrijzelde den spiegel en verliet het huis door het dak, zonder brand te veroorzaken of een der hevig verschrikte bewoners te treffen, die in hun angst naar buiten waren gevlucht. Burgerbrug. Mej. F. M. Riechelmann, tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school, komt als no. 1 voor op de voordracht van onderwijzeres te Halfweg (Gem. Haarlemmerliede). De Kamervacature te Sueek. Men deelt aan Het Vad. mede, dat in den anti-revo lutiounairen partijdag te Arnhem de nieuwbenoemde wethouder van Amsterdam, mr. De Vries, den wensch hoeft geuit, dat dr. Kuyper den zetel voor Sneek zou innemen. De vergadering stemde met dozen wensch in. Ds. Jlelchers. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Ursem Ds. Melchers te Alkmaar. Grint in zee. Men meldt van Texel: De beide opslagplaatsen, die men hier heeft inge richt tot berging van uit zee geborgen grint, liggen zoo overvol, dat do schelpzuigers een poos het grintbagge- ren zullen staken. Er zal eerst van den grooten voor raad heel wat moeten worden afgeleverd, alvorens het grintbergen te hervatten. Postzegel nieuws. Naar wij vernemen zal verschijnen een postzegel van Ned. O.-Indië van 22$ cent. (N. Crt.) Jubileum. Woensdag j.1. herdacht de heer C. Spaans Hz. te Barsingerhorn den dag, waarop hij voor 25 jaar door het Ambacht de Schager en Niedorper Koggen gekozen werd tot Hoofdingeland van het College van Hoofdingelanden van West-Friesiand. In de vergadering van dit College gehouden te Enkhuizen, werd de jubi laris door den voorzitter den heer Mr. G. H. Bast, dijk graaf van Drechterland, met dezen herinneringsdag geluk gewenscht. Namens het College werd bij deze felicitatie een souvenir aangeboden. Gedurende al die j«»ren ontbrak de heer Spaans nimmer op een der ver gaderingen, wel een voorbeeld van trouwe plichtsbe trachting. Chimpanzees in Artis. Men schrijft aan het Hbld. In den voortuin van Artis te Amsterdam wekt de heimachine achter de groote schutting, dreunend en sissend met kort afgebroken klinkenden klop, sedert eenige dagen in de verbeelding der bezoekers veel ver wachtingen over het komende Apenhuis, Ingericht naar de eischen die men heden ten dage aan dierenver blijven stelt, zal het nieuwe gebouw zetr zeker het be langwekkend leven der bewoners zooveel mogelijk tot zijn recht doen komen. Vooral de afdeeling voor de Anthropomorphe apen, wier hoogst intellectueelen maar ook uiterst teoren bewoners in een warme plantenkas de weldoende zon en vochtbezwangerde woud-atmospheer van hun tropisch vaderland zal worden gegeven, terwijl bij gunstig weder ze onder toezicht van hun oppasser en vertrouwden vriend een voor hen bestemd grasveld met boomen betrekken, belooft veel in de toekomst te zullen geven. De eerste aanstaande bewoners, een prachtig paar jonge Chimpanzees, van Weat-Afrika, zijn thans reeds behouden aangekomen en voorloopig gehuisvest in de oude apen afdeeling tusschen de vogelzalen. De oudste is Josephine, een ongeveer 5-jarige Chimpanzee, flink ontwikkeld, levenslustig, tamelijk lastig voor zijn ver zorger, maar vol zorgende liefde voor Keepje, het zeer jeugdige Chimpanzee ventje, een onooglijke groothoofdig kaboutertje. Het wijfje vervult volkomen de taak van verpleegster voor het ernstig uitziend kereltje, liefkoost het met teeder uitgestoken tuitlippen, reinigt het zorg vuldig, draagt het beschermend aan de borst mede en verzet er zich hevig tegen wanneer de oppasser voor- zichtig het neusje van haar verkouden beschermeling met zoorzalf besmeert. Onmiddellijk na deze bewerking wordt het kopje van broer onder handen gonomon, de vreemde zalf besnuffeld en smakelijk weggezoend. In den korten tijd dat de Chimpanzees in Artis zijn, hebben ze reeds verbazingwekkende staaltjes van intel lect gegeven. Hun vroolijk karakter en druk tempera ment onderscheidt zich terstond van het meer bedaard, stil-droomerig karakter en kalm temperament van den orang oetan, van wien ze ook door bun groote ooren, kortere armen en glad zwart haar verschillen. In bouw van schedel, gebit en voorste ledematen komen de j Chimpanzees den mensch nader dan Orang-oetan en Gorilla, te oordeelen naar de tandwisseling houdt de ontwikkeling van den Chimpanzee ongeveer gelijken tred met die van den mensch. In den natuurstaat leven de Chimpanzees gezellig, tot tamelijk grooten ge- 1 tale vereenigd en houden zich meer dan de Orang-oetans op den bodem op. Ze zijn echter minder bodembewo ners dan de Goriilas. Lamineren. De lammerenuitvoer van Texel bedraagt sedert 1 Mei reeds 24.047 stuks. Gedurende de thans geëindigde week zijn met 6 veestoombooton 6869 stuks vervoerd, waarvan 5651 naar Leiden. lieer Ilugowaard. Door het bestuur der Vereeniging voor getrouw school bezoek, werd in overleg met het onderwijzend personeel het feestprogramma vastgesteld voor 1 Juli, op welken dag herdacht zal worden het 25 jarig bestaan der ver eeniging. Om half negen zal de jeugd per rijtuig samen komen te Veenhuizen, om vandaal uit een rijtoer te ondernemen door het noordelijk deel der gemeente met de buurt tot oindpunt, waar de verdere feestviering zal plaats hebben. Hier zal een goochelaar optreden, bezoek gebracht worden aan de byoscoop, een poppenkastver- tooning plaats hebben en gebruik gemaakt mogen worden van den mallemolen. Natuurlijk wordt dit alles afgewisseld met het toe dienen van brood, melk, koek enz., terwijl tenslotte nog door middel eener tombola elk kind een prijsje zal kunnen krijgen. Aan de uitnoodiging, welke de burgerij van het bestuur zal ontvangen, om alles een feestehk aanzien te geven, zal zeker wel vrij algemeen gevolg worden gegeven. Het is immers voor onze kinderen lieer ilugowaard. Met leedo oogen zien vele landbouwers hun plauten- banen aan. Hier en daar vertoont zich in hooge mate de ziekte van het omvallen der jonge planten, 't Is te hopen, dat dit niet beslist zal behoeven te leiden tot een slecht kooljaar. Onweer. By oen zeer hevig onweer sloeg Donderdag de bliksem in de groote landbouwschuur in den Oudenpolder onder St. Philipsland, bewoond door V. D. Naar wordt ge meld, zijn 22 stuks paarden en runderen omgekomen. Ta Tilburg werd bij een hevig onweder een twee jarig kind van een baanwachter aan den Bredaschen weg door den bliksem doodgeslagen. Te St. Oedenrode is de boerderij van Gerardus van Roosmalen door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Donderdagavond woedde te Oss en in den verren omtrok een zwaar onweder. Vooial te Heesch was het onweer tusschen vijf en zes uur in dea namiddag ont zettend. Bij den veldwachter Van den Boogaard aldaar, sloeg de bliksem in den schoorsteen. Reeds vatte hot dak van het huis vuur. Gelukkig bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid een tweetal bakken met water. Met behulp van dit water konden de buren door ver eende krachtsinspanning het vuur blusschen'. Verder sloeg de bliksem in het nieuwe huis vauVan Pinsteren. Ook twee kinderen uit het groote huisgezin van dezen landbouwer werden door den bliksem ge troffen. Het eene kind kon niet meer zien, het andere is ernstig ongesteld. De boerderij is geheel in asch gelegd. Drie koeien, de varkens en kippen kwamen in de vlammen om. Ook hel huisraad en de landbouw gereedschappen zijn verbrand. Alles is, hoewel laag, verzekerd. Een lievig onweder geeft over Eindhoven en om geving gewoed. De bliksem sloeg in de landbouwers woning van den heer W., gelegen onder Woensel. Er ontstond brand, waardoor het geheole gebouw een prooi der vlammen werd. Te Asten sloeg de bliksem in het huis bewoond door de familie Haazen, bestaande uit twee broeders en een zuster. Een der broeders werd door het hemelvuur getroffen en gedood. Te St. Philipsland is Donderdagmiddag de land bouwschuur van Gebrs. Van Dalen door den bliksem getroffenzij brandde tot den grond toe af. Bovendien lieten 12 vette ossen, 3 vaarzen, 4 kalveren en een jaar ling paard in de vlammen het leven, terwijl twee andere paaiden zóó ernstig zijn gebrand, dat zij wel zullen afgemaakt moeten worden. Veel hooi en een partij graan werd vernield. Tijdens een snel voorbijgaand onweder sloeg Don derdagmiddag de bliksem in het huis van Bard Welling in de kom van het dorp Didam. Alles verbrandde, be halve de levonde have. Verzekering dekt de schade. Doodgevallen. Een loodgieter, die aan het werk was op het dak van een der villa's in het Prinsevinkenpark te 's Gra- venhage, had het ongeluk te vallen en kwam met het hoofd op den grond terecht. De ongelukkige was on middellijk dood. Kinderwedstrijd. De gelegenheid tot inschrijving van kinderen voor den op 3, 4 en 5 Juli in het Kon. Zoölog. Bot. Genoot schap te 's-Gravenhage te houden eersten nationalen kinderwedstrijd is op 1 Juni gesloten. Op dien datum waren ingeschreven om deel te nemen aan den wed strijd voor gezondheid en schoonheid, 588 kinderen, n.1. 239 jongens en 349 meisjes. Van die 588 kinderen zijn 86 kinderen 2 jaar oud, 172 8 jaar, 143 4 jaar, 105 6 jaar en 82 6 jaar. St. Maartenbrag. Aan het hulppostkantoor werden gedurende de maand Mei behandeld 62 inlagen in de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 2473 90. Gezamenlijk bedrag der inla gen en terugbetalingen f 5469.92. Wat lei-lijk Men meldt uit Zwolle d.d. 4 Juni: Hedenavond werd van den laatsten wagon van den snel trein, die te 8 uur 14 van Utrecht hier moei arriveeren, een ruit ingegooid. Het zware glas, dat sterk versplin terd was, trof den sociëteits bediende D. M. uit Amers foort aan het hoofd en veroorzaakte enkele wonden, die eerst sterk bloodden, maar zich later niet zoo ern stig lieten aanzien. Een der reizigers trok aan de nood rem, maar er was niets of niemand in den trein, dat hier hulp kon bieden. Men kon echter nu constateeren, dat het steenworpen bij de wachtpost Diermen was gebeurd, wat misschien tot ontdekking van den dader kan leiden. Nog een inktwerper. Men meldt uit Amsterdam Gisteravond wandelde de 16-jarige S. R. in de Korte Leidschedwarsstraat, toen zij plotseling door een opga schoten jongen in het gelaat werd gestreken. Thuis gekomen, ontwaarde zij, dat haar kleed door een dikke donkerblauwe verf of inkt bedorven was. (Vad.) Veelbelovend. De politie te Zaandam heeft de hand gelegd op den 13-jarigen P. K., aldaar, die dezer dagen tweemaal heeft ingebroken in den winkel der Coöperatieve Winkelver- eeniging te Zaandam, Oostzijde. Beide keeren is hij in huis geweest. Den eersten keer nam hy een horloge mee en heeft hij getracht.de brandkast te forceeren. Den tweeden keer vergenoegde hjj zich met een voorraad chocolade. De jongen heeft bekend schuldig te zyn, nadat hy eerst heeft getracht de politie te doen gelooven, dat andere jongens de inbraak hadden gepleegd. XXXVIII. De Twee! Fik en Nero. „Ik zeg 't u vooruit," had Georges, de eerste kellner van 't tweedehands-café, dien middag zijn patroon ge zegd, „daar komen ongelukken van. En we raken ze op die manier allebei kwijt. Vast en zeker!" Waarna. Georges een fijn menschenkenner in het gilde van hen, die beter dan vele anderen, menschen leeren „proe ven" en schiftenVan de kelLners bedoel ik.... Waarna Georges, met zekeren zwier, z'n servet over den schou der smeet met manuaal dat beduidde: Ik wasch mijn handen in onschuld. Ik heb 't je gezegd.... De patroon, kort-ineengedrongen, buikig, sanguinisch manneken, was anders om den drommel niet een, die zich, om wat 't dan ook ging, op-den-kop liet zitten, al gold 't den besten kLant. Meneer Doornweg was de trots, de glorie van 't café. Gepensionneerd ontvanger. Gedeco reerd met de orde van Oranie-Nassau. Een man van je echte, ware netheid. Iemand waar geen haartje, geen ziertje op te zeggen viel. Gaf strijk-en-zet, 's morgens en ',s avonds, z'n stuiver fooi. Maakte door zijn aan wezigheid, dat heeren in het café kwamen, voor wie de gelegenheid anders te „burgerlijk" zou geweest zijn... En de ander meneer de Wijs was vroeger raads lid geweest in het stadje, waar-ie vandaan kwam. Kon I zoo smakelijk-genoegelijk moppen zitten te tappen, dat de „plakkers' van t bitteruur twee, drie extra-halfjes bestelden. Een aardige, vriendelijke, plezierige vent, die den patroon zeer gevoelig voor zulke dingen altijd groette met dat .soort van hartelijkheid, waar op meneer Karelsz, eigenaar van 't café-restaurant, zoo gesteld was.... Je pronkjuweelen van stamklanten waren t, je magneten voor de zaak. Die Karelsz voor geen duizend gulden wou missen. Die hij, anders zoo op t kantje aan „hoog" af, „gereserveerd" voor de klan ten, zoodat z'n vrouw 'm, bij een ruzie, al eens gezegd had, dat-ie met z'n „kouwe drukte" en z'n „gekke branie.' nog zou maken, dat zij op stroo stierven Voor wie de patroon, met zijn hoogontwikkeld gevoel van eigenwaarde, allerlei attenties over had. 't Geval deed zich voor, dat meneer Doornweg bij zijne dagelijksche wandelingen vergezeld werd door een trouw, sullig, goedaardig wezen Een hond, naderend de limiet van uitersten honde-ouderdom. Die kuchend, zuchtend, hijgend achter hem aan zeulde. Georges, de fijne menschenkenner, had den tweeden dag, toen meneer Doornweg in café kwam, gemerkt dat-ie gehecht was, what-you-call, aan Fik. Hij klopte 't van de wandeling aêmachtige dier op den rug, vroeg een schoteltje water, en zoo meer. Georges had klontje suiker, schoteltje zure melk, klaar zoodra meneer Doorn weg binnenkwam.... Wist Fik te prijzen, te loven.... Een flink beest, hoor!.... Kan nog best een jaar of wat mee.... Echt-taai!.... Dan schitterden meneer Doorn- weg's oogen. „Nie-waar, hij mag d'r wezen voor z'n jaren!...." En dien middag kreeg Georges drie vierduit- stukken. En meneer dronk een halfje meer dan anders, wijl iemand den leelijken, afgeleefden, halfblinden hond geprezen, flink genoemd had- Toen gebeurde 't tragische, 't Was van meneer De Wijs een leelijke streek, laat ik dat direct op den voor grond stellen. De patroon die 't had zien aankomen had 'm| al eens apart genomen, terwijl meneer een gemoedelijke bui had. „Als ik u nou raden mag," zei Karelsz, „dan adviseer ik u: laat Nero liever thuis.... Waarom zoudt u meneer Doornweg nou dat verdriet doen'?.... Kom, 't beest leeft geen maand meer. En op een goeden keer bijt-ie 'm dood!" Maar meneer De Wijs anders toch waarachtig geen slecht of wreedaardig schepel was daar nu niet voor te vinden. „Wat heeft-ie zoo'n stinkend dier mee te sjouwen," zei-ie, en z'n wangen werden, onder 't praten, kersrood van nijdigheid, „zulke pestilentiën! laat een fatsoenlijk mensch thuis of afmaken!" 'tWas hard. Koud. Wreed. Maar ongelijk had meneer De Wijs toch niet heele- maaL Want Fik had vele, velerlei gebreken des ouder- donis. en te zeggen dat zijne aanwezigheid de zuiver heid der atinospheer in het café bevorderde.... 't zou lage vleierij voor Fik's baas zijn!.... 't Was gebeurd, dat meneer De Wijs meebracht zijn krompootigen, wijdbeens-gnanden. grofkoppigetn, voor leeken op cvno- logiseh gebied foei- en aarts- en gruwzaain-leelijken dog, die door „kenners" werd geprezen als een juweel, dat die eerste en hoogste eereprijzen waard was. Mee bracht in het café, waar hij en meneer Doornweg elkaar 's middags klokslag vier uur, ontmoetten. Toen Nero de dog binnen waggelde, ging er een siddering door Fik's oude lichaam. In zijn haast-biinde oogen lichtte iets van doodclijken angst en hij kroop tegen de beenen van z'n baas... De ronde, wreode, satanische oogen van Nero loer den naar hem. De dog, bromde... Gromde En arme, oude Fik zweette van doodsangst. Bleef zelfs ongevoelig voor 't bedarend-tikken van de liefhebbende vingers der hand van zijn baas.... Toen praatten ze meneer Doornweg en meneer De Wijs over hun respectieve honden. En Georges, de kellner-inenschcnkenner, voelde dat 't ging dreigen broeien.... Meneer De Wijs keek met minachtend om laag-getrokken liphoeken naar ouden, bevenden, van angst krimpenden Fik. Wat de aderen op 'het voor hoofd van den ander deed zwellen. Vuur van echten toorn bracht iu z'n oogen. De doinino-stoonen in z'n hand deed sidderen, met de vingers van hem, die ze, als parinor van meneer De Wijs, vasthieldIk begrijp niet," zei hij, met groot zelfbedwang zich belieersehend.... Toch bleek wordend, zoodat de patroon en Georges oogje-wisselden.... „Ik

Schager Courant | 1908 | | pagina 1