Marktb erichten. Predikbeurten. Pinksteren. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. ter rs±s ±"™uisd t begrijp niet dat u zoon beest niet liever laat afmaken Ihet vlootbestuur gesproken, ten einde zeker van zijn dan hem laat lijden op die manier! Jaiak te zijn. u :l' Naar aanleiding hiervan komt de Petersburgsche cor respondent van de Londensche Daily Lli liClli nul l UJUVU vu Indien De Wijs anders geen slecht mensch, zei ik al - greintje zacht en fijn gevoel had bezeten... had gevoeld, hoe en waarom men ook een hond kan liei- hebben, hij zou 't niet gezegd hebben dat kwetsende woord.. Maar hij zei L terwijl het sigarenpijpje in een hoek van zn mond hing.... Gewoon-weg, ruw-vvcg, wijl, op dat moment, in een van zn groote leenen de jicht tspelden-prikte en de vunzige stank van ouden l ik hem daardoor dubbel hinderde Dat wist meneer Doornweg niet Van dien grooten teen. Maar de hate lijkheid over Fik maakte, dat-ie buitengewone inspan ning behoefde om den man, die 't gezegd had, niet de domino-steenen in het gezicht te smijten, in plaats van partijtje met hem te maken... „En ik snap niet, zei hij, heesch van woede, lijk- =•*- iemand bleek, met spierwitte lippen.... „Hoe iemand zoon monster ais dat-daar bij zich dulden kan'' En de ijskoude wijsvinger der vrije linkerhand wees naar Nero, dit- Lag te brommen tegen sidderenden Eik, nog altijd.... Zij speelden dien middag hun hondertje uit. Vanwege de uiterlijke fatsoenlijkheid. Voor de andere gasten, die 't toch al in de g\aten hadden, dat 't tusschen iien mis was. Zij speelden... Maar 't was ernaar! t Broeide, 't was een van electriciteit overladen al- mospheer Bedekte hatelijkheden flitsten over en weer. Het afscheid was uiterlijk-vormelijk gewoon. Maar wie gezien, doprpeild Wad die oogen van Fik's baas, uie, Uiligs een omwegje, zijn hond meesjouwde, den grom- menden Nèro in een cirkeltje ontwijkend.... En 't gloeiend-gespot in de oogen van den ander, die er behagen in had gevonden om zijn dog zoo-zachtkens- geniepig aan te hitsen... Dan grinnikend tegen meneer Karelsz, die strak-ernstig gezicht trok, toch met vluch tig glimlachje, als meneer Doornweg 't niet bespeurde. De beide stamgasten willende sparen en behouden... Zeker, menschenkeruier Georges had gelijk toen hij den patroon waarschuwde: „Daar komen ongelukken van!'' Ik heb ze gezien na de uitbarsting in de Recht zaal. Toen daar stond meneer De Wijs, voor het ge- tuigenhekje, als „aanklager als eerste getuige a charge En meneer Doornweg, zonder veldwachter achter zich, in de bank der beschuldigden.... Beklaagd van belee- diging. Dien middag in hot café, nadat boosaardige respons... News met een verJiaal aaii, waarin hij een verklaring wil geven van den ernstigen wensch der Russische regeering, om de vloot uit te breiden. Tijdens de samenkomst van den Tsaar en den Keizer, verleden jaar te Swinemünde (zoo beweert hij;, is er tusschen beide monarchen een afspraak gemaakt, waarbij de Tsaar zich verbond een vloot te bouwen om daarmee, wanneer eens de Duit- sche vloot in de Noordzee bezig werd gehouden, de Duitsche Oostzee-kust te verdedigen Natuurlijk deed Rusland dat niet voor niets, en Duitschland verbond zich, van zijn kant, Rusland behulpzaam te zijn bij de verwijdering van de bekende clausule uit het ver drag van 185b, welke Rusland verhindert de Aland- eilanden te versterken. Door deze overeenkomst zou derhalve de Oostzee geheel beheerscht worden door Rusland en Duitschland. die haar naar believen tot een „mare clausum' (gesloten zee) konden maken. En voor dat doeL zoo besluit de correspondent, moet Engelsch geld na afloop van de internationale hoffe- lijkneden te RevaJ in de Russische schatkist worden gebracht. De Daily News is over 't algemeen een eerlijk blad, dat niet van stoken houdt, daarom is men wel ge neigd eenige waarde te hechten aan beschouwingen als deze. Er staat tegenover dat het liberale orgaan inet leede oogen ziet, hoe Koning Edward te Reval den autocratischen Tsaar gaat bezoeken en dat maakt de betrouwbaarheid van zijn bericht weer minder groot. Als het waai' is, dan spoelt Rusland dubbel spel door met Duitschland te konkelen terwijl het zich openlijk bij Frankrijk en Engeland aansluit. l)e be doelde afspraak zou echter dagteakenen van een jaar geleden, en toen was men neme dit wel in aanmer king de verhouding tusschen Rusland en Engeland nog lang niet wat ze nu is. Üp het politieke schaakbord moet men wel eens een handigen zet weten te doen. Italië. Italië schijnt het ook noodig te vinden zijn positie te versterken. Door die toenadering van E'rankrijk tot Engeland wordt het voor Italië moeilijk zijn evenwicht te bewaren tusschen zijn bondgenootschap met Duitsch- verricht, in belangrijke mate de spijsvertering stoort, weet mede te deelen, dat men spoedig hooren ut ja, zelfs geheel belemmeren kan. Dit geldt zoowei voor van een zeer opzienbarende inhechtenisneming hehamelijken of spierarbeid, als voor geestelijken ar- Suiker als vo A I ^,.1^^,-, ;tl f^ait Hal uc.naiiicLijiv.wi -)v beid. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat, evenalsi edere werkzaamheid van een of ander lichaams deel vermeerderden toevoer van bloed naardat deel eischt,. maag en ingewanden gedurende het spijsver teringsproces eveneens dien eisch doen gelden. En zelfs in nog hoogere mate dan de andere organen, omdat het spijsverteringskanaal zeer rijk is aan bloed vaten en als die alle gevuld zijn, hetgeen gedurende en spijsvertering wei het geval is bevatten zij een bui tengewoon groote hoeveelheid bloed. \anwaar komt dat meerdere bloed, hetwelk maag- en darmwand doorstroomt als het verteringswerk aan den gang is? Daar de hoeveelheid bloed in bet lichaam dezetide blijft, spreekt het van zelf, dat dit uit andere lichaanisdeelen moet komen, en dat dus de maag en ingewanden ten koste van dezen worden voorzien. Het zijn dus ook de hersenen, die dit bloed leveren en derhalve zal die vermindering van de bloedhoeveel- heid aldaar- minder werkzaamheid teweeg brengen, daarom is men na een rijkelijk maal ongeschikt voor ingespannen geestelijken arbeid, men is dan zelfs min ot meer siaperig. Dat de hersenen na den maaltijd niet helder en dus ongeschikt zijn voor hare verricn- tingen, is reeds van ouds bekend, zelfs de oude Romei nen wisten dit en van hen stamt de oude zegswijze Een volle maag, Studeert niet graag, ln de Deulseh-mililariirztl. Zeitschr. deelt Oberslabs- arzt dr. Leitenstorfer eenige interessante bijzonderheden mede omtrent proeven met suikervoeding in het leger, door hem bij de groote herfstmanoeuvres van hel vorige jaar genomen. De proeven moesten doen zien, of er verschil was op te merken in de werkkracht en het volhardingsvermogen van soldaten, die met suiker getraind en zij die met den gewonen kost gevoed waren. Daartoe werd in elke compagnie van drie bataillons aan 10 inan suiker toegediend en aan 10 niet. Men begon met 7 klontjes suiker per dag, welke dosis gemid deld tot 10 12 daags steeg. De resultaten van deze proef waren de volgende lo. Het lichaamsgewicht van de met suiker gevoeden nam meer toe dan dat der anderen, welk feit nog be langrijker wordt, als men bedenkt, dat de eersten ge kozen waren uit de zwakste en armste soldaten der compagnie. 2o. Het hongergevoel bleef bij de „suiker eters" langer uit en op marschen werd door hen de honger muider spoedig gevoeld dan door de anderen. 3o. Zij hadden minder te lijden van dorst, welke op marsch bovendien spoedig door een paar klontjes suiker te stillen was. Na het gebruik der suiker bleken de soldaten ook frisscher en beter bestand tegen de ver dere vermoeienissen. Van afkeer tegen suiker werd ge durende de geheole proefneming niets bemerkt. Zeer merkwaardig is verder nog, dal door het tijdig gebruik Doch .wok het spierstelsel moét een goed deel van Van suiker dreigende uitpuUing of zonnestee? voorkomen zijn bloed tijdelijk (afstaan en ook hier treedt muider werd -er-© werkzaamheid op; daarom zijn we na het eten lui Als practisc;h resuitaat uit deze proefnemingen beveelt en geneigd tot rusten. nu dr. Leitenstorfer het gebruik van suiker in het leger In den laatsten tijd zijn weer t om de volgende redenen aan: lo. tot. veriiooging dei- 80.— a 200.- 80.- a 215.— f 130.— a 210.- 200. - a 325.- 140.- a 245.- 60.- a 90.- jy 6.- a 19.- ff 24.- a 27.- ff 20.— a 22.- ff 6.- a 13.- 13.- a 15.- ff -.36 a -.42 ff 0.— a 0.- 5.- a 9.- fl -.50 a 1.60 ff -.50 a 1.50 ff 1.15 a 1.25 -.40 a -.50 9 2.80 a 3.30 n 0.— a Nero armen ouden Fik in z'n poot had .geknauwd, ^ajld en Oostenrijk-Hongarije én zijn vriendschappelijke was t gebeurd.... Dat meneer Doornweg op meneer betrekkingen met Frankrijk en Engeland. En üe zaak De Wijs was aangevlogen, in razende woede, een stoel nog veel lastba.r worden, nu de betrekkingen tus- u™,r™" schen i rankrijk, Engeland en Rusland zooveel inniger worden. De Agenzia Politica zegt thans," dat er in politieke kringen druk beraadslaagd wordt over de noodzakelijk heid, waarin Italië zich bevindt om zich wel terdege voor te bereiden op de nieuwe Situatie, die zou ge schapen worden in geval het oude Drievoudige Ver bond uit elkaar mocht spatten en een nieuw Drie voudig Verbond (tusschen Engeland, Frankrijk en Rus land) mocht tot stand komen. De minister van buiten- landsuhe zaken, zegt de Agenzia .Politica, moet zich wel bewust zijn van de verantwoordelijkheid die op hem zal rusten, als het er op aan zal komen de voorwaarden vast te stellen bij voorstellen tot een ver nieuwing van het verbond met Duitschland cn Oosten- njk-Hongarije. Wellicht zullen de leden van een nieuw Drievouuig Verbond met aanlokkelijker voorstellen voor den dag komen, want het kan er Frankrijk, Engeland en Rusland slechts om te doen zijn het oude Drie voudige Verbond te verzwakken. In elk geval, zegt de Agenzia Politica, moet Tittoni van het parlement onverwijld toereikende kredieten verkrijgen voor de grensverslerkingen, vooral nu de linkerzijde haar vroegere tegenkanluig tegen de leger- kredieten (heeft laten varen- Men behoeft niet te vragen, welken tegenstander men hier op bet oog heeft. Als Italië het huidige Drie voudig Verbond verlaat, loopt het kans in een oorlog gewikkeld ,te worden met de Donau-monarchie. 't ls intusschen eigenaardig op te merken, hoe handig de regeeringspartij de tegenwoordige gebeurtenissen op het politieke wereldtooneel weet uil te buiten om de leger- kredieten er door te krijgen, 't Is wel te verwachten, dat deze er thans nu men met zooveel nadruk wijst op de gevaren die Italië van den kant van zijn huldigen bondgenoot bedreigen met vlag en wimpel zullen doorgaan. Zoo men ziet ook hier de noodige handigheid om het beoogde doel te bereiken. Te veel regeeringen. Nu de financieesle toestand in het Duitsche Rijk steeds meer aanleiding geeft tot bezorgdheid en ernstige besprekingen, worden verschillende opmerkingen ge maakt over de zware kosten, die het groote aantal regoeringen in het Duitsche Rijk na zich sleepen. Er zijn in het Duitsche Rijk vereenigd. behalve het Rijks- land, en de drie vrije steden, 22 door vorsten gere geerde bondsstaten. De jaarlijksche inkomens dier vor sten, in den vorm van civiele lijsten en dotaties, bedraagt, volgens een berekening in de Hamburger Neueste Nacli- richten, 38.192.488 Mark. Daaronder is niet begrepen: de belastingvrijheid, die de vorsten genieten voor de inkomsten uit hunne vaak zeer gioote particuliere ver mogens; de opbrengsten uit domeinen; de portvrijheid die zij genieten, en de bijzondere heffingen, die in sommige landen voor den vorst worden opgebracht, zooals de prinsessenbelasting in Mecklenburg. Rekent men al deze bedragen bijeen, dan is een bedrag van 42 a 45 millioen Mark voor de vorstelijke inkomens niet te laag geraamd. Vergelijkt men daarmede de jaar wedde van den president der Vereenigde Staten, die over 86 millioen inwoners regeert, en die een inkomen heeft van 225.000 M., of die van den president der Eransche Republiek, welke 1.200.000 francs bedraagt, dan wordt het duidelijk, dat in het Duitsche Rijk een te groot deel van de openbare middelen wordt besteed voor vorstelijke tractementen. Maar daarbij blijft het niet. In ieder dier Duitsche Bondsstaten bestaat een hofhouding, een regeering, met ministers, Parlement, Landdag of Stendenvergadering, en de noodige ambtenaren. Deze instellingen verslinden massa's geld Duitschland is daardoor geworden het meest-geregeerde Land ter wereld, maar uit een finan cieel oogpunt ook het slechtst geregeerde land. En dooi de zonderlinge bepaling dat de Bondsstaten alleen het recht hebben directe belastingen te heffen, en het Rijk zijn reusachtige uitgaven voor leger, vloot, posterijen, telegrafie en den geheelen toestel van Rijksregeering i en diplomatieke vertegenwoordiging moet betalen uit de bijdragen der Bondsstaten en verder uit de op brengsten van indirecte belastingen, wordt de finan- 1 ,T i i f J-i omhoog geheven..). 'm" Gelukkig bijtijds door patroon ontrukt.... Dat hij meneer De Wijs had uitgescholden voor ploert, hondsvot, schurk, moordenaar... Weet ik al! Meneer De Wijs was niet te houden geweest, 't Moest en zou vervolgd worden. De bejaarde president der Rechtbank, met zijn ge- moedelijk-goedhartig gelaat, praatte op zachten toon tot den getuige. Of-ie toch eigenlijk zelf niet vond dat hij 't maar blauw-blauw had moeten laten.... Daar kwam eigenlijk de „tendenz" van 's voorzitters toespraak toch op neer.... De getuige, zoo oud als hij was, scheen verlegen met z'n figuur. En toen er ook van gerept werd dat arme, oude Fik, tengevolge van de uitgestane angsten en pijnen, gestorven was, nog eerder misschien dan anders 't geval zou geweest zijn.... En meneer De Wijs keek naar het zielsbedroefde gezicht van meneer Doornweg, die - terug-denkend aan zijn gestorven viervoetigen vriend moeite had om z'n tranen in te houden.... Toen, terwijl een glim lachje gleed over Jiet gelaat van den edelachtbaren voorzitter, leefde bij nuj op de overtuiging, dat over armen Fik's lijk heen die twee eerlang hun partijtje domino weer zullen hervatten.... MAfTRE CORBEAU. a—B— Mcbagen, 4 Juni 1908. 10 Paarden 7 Stieren 60 Gelde Koeien 35 Vette Koeien 36 Kalfkoeien 22 Vaarzen 60 Nuchtere Kalveren 240 Schapen (vette) 450 Overhouders 1500 Lammeren 25 Varkens (magere) 80 Varkens (vette p. K .0 Bokken en Geiten 80 Biggen 25 Konjjnen 25 Kippen 700 Kilgr. Boter 200 Kaas 8000 Kipeieren per 100 Eendeieren Hoorn, 4 Juni. Aangevoerd stapels kaas, wegende K.G. Kleine 30.—, Commissie f 26.25, Middelb. f Fabriekskaas f Alkmaar, 5 Juni. Tarwe Gerst, chev. Haver Paardeboonen Bruine boonen Citroen boonen Duivenboonen Witte boonen Groene erwten Grauwe erwten Vale erwten Kanariezaad Aangev. 159 H.L. 8.- a 6.40 a 3.70 a 0.— a 10.— a 14.— a 0.- a 14.- a a 13.— a 0.— a 6.- a 8.25 0.— 4.10 0.- 13.50 16.- Kaas. Aangevoerd 260 Stapels, wegende 200.000 K.G. Fabriekskaas Kleine f26.—Comm.f —.—.Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 80.—,Comm. f 26.60,MiddelbT 27 50. Alkmaar, 6 Juni 1908. 24 Paarden 100. - a 400.- 29 Koeien 130.- 250.- 99 Magere Schapen 18.— a 28 57 Nuchtere Kalveren 8.— a 24. - 41 Magere Varkens 14.— a 16. - 151 Lammeren 7.— a 14. - 221 Biggen 5.— a 9.— Kipeieren per 100 3.— a 3.50 Kop Boter 0.55 n 0.65 op dit gebied gedaan dooi" den Fransehen geleerde dr. Feré. Voorat heeft deze aangetoond, dat het spijs verteringsproces in belangrijke mate de spierwerkzaam- heid doet afnemen, méér dan men zou verwachten. In den loop van het eerste uur na den maaltijd, be reikt de arbeid, zonder vermoeienis verricht, nauwelijks de helft van die, welke men nuchter kan doen. Doch de vermindering neemt steeds toe van het begin tot het einde van dit eerste uur. Van ongeveer 75 °/o in de eerste 10 minuten, daalt zij van de 45e tot de 60e minuut, tot 10 «/o. Nu weet men dat sommige stoften, bekend onder den naam van genotmiddelen, een opwekkenden invloed uitoefenen en dan ook veelal na een goeden disch gebruikt worden, z. a. koffie, cognac, tabak, enz. En inderdaad is uit de proeven van Feré gebleken, dat die stoften in staat zijn de vermoeienis te maskeeren, doch slechts voor korten tijd. Daarna verschijnt de vermoeienis opnieuw en veel sterker, dan zij zonder die voorbijgaande opwekking zou geweest zijn. Is het een natuurlijk en alleszins verklaarbaar ver schijnsel, dat ons lichaam na den maaltijd tot rust geneigd is, even natuurlijk is het, dat die neiging niet moet worden tegengegaan, doch in de hand dient te worden gewerkt. Hel licliaam- is niet in staat twee belangrijke lunctiën tegelijkertijd te doen plaats vinden. En wie een of ander toch zou willen doorzetten, zou weldra bespeu ren, dat de vermoeienis grooter zou zijn, dan wanneer iedere verrichting apart werd uitgevoerd. Rust na den maaltijd is dus noodig. Maar daaronder voedingswaarde van het dagelijksch rantsoen; 2o. als tijdelijk opwekkend en krachtgevend middel op mar sehen; 3o. als proviand voor vestingen, hospitalen en Vogelbescherming. Er wordt wel vaak geklaagd over de vernietiging die plaats heeft onder de vogels, zoodat men spréékt van uitroeiing. En dan zijn velen geneigd tot dien uitroep „overdrijving! overdrijving!" Men meent dat die vogelmoord, welke plaats heeft, nu juist zoo erg niet is. Doch uit de volgende cijfers blijkt wel, wat dat dooden tot gevolg heeft. Door Lord Avebury, een strijder voor het behoud van vogels en zeldzame diersoorten, is bij het Hooger- huis een wetsvoorstel ingediend tot bescherming van vogels door het verbieden van den invoer van veeren, vel of lichaam of gedeelten daarvan, van eenigen vogel: uitgezonderd struisvogels, eiderganzen en wilde eenden die gegeten worden, ln een nota, bij genoemd wetsvoor stel behoorende, wordt duidelijk den omvang aangetoond van het kwaad. In het tweede halfjaar van 1907 zijn te Londen gemarkt: 19,742 paradijsvogels-huiden, 1411 pakken veeren van den witten reiger, waarvoor 115,000 van die vogels zijn gedood en behalve nog ontzaglijke hoeveelheden vederen van allerlei fraaigevederde vo gels, ook 20,000 ijsvogelhuiden en zelfs op een veiling in Juli van het vorig jaar 1386 kopjes van gekuifde duiven. Wel degelijk is dus bescherming noodig. Doch alleen daar? Tegen het duel. moet men niet slapen verstaan; voor krachtige, zware Gisterenochtend is te Boedapest het eerste internatio- of vetlijvige personen is zulks stellig niet gewenscht. nale congres tegen het duel geopend. Het congres mag Praters De Duitsche record-Dauerredner, Auer, heeft 't alweer al moeten leggen. Natuurlijk tegen een Yankee, senator Follette. Deze nield een rede van I81/2 uur tegen Aldrich's bekende Currency-bill. De speech, met een snelheid van 60 woorden in de minuut, dus niet snel, uitgesproken, bevatte 666000 woorden, een middelmatig romandeel. Hoewel spreker- nog pas van een ziekbed was hersteld, bleef zijn stem tot het laatst vrij goed. Om op kracht te blijven, dronk hij van tijd tot tijd een mengseltje van eieren en melk. Ook verschalkte hij soms in alle haast een broodje. Verder werd hij gesteund door zijn dochter, die de heeLe I8V2 uur op de galerij bleef en met nimmer verflauwende geest drift handenklapte. Een en ander geschiedde onder zeer hooge temperatuur. Follette werd gevolgd door twee redenaars, die res pectievelijk 68/4 en 2 uur spraken. De laatste, een blinde, bracht de stenografen tot volslagen wanhoop, door twee uur lang een stortvloed van 180 woorden pier minuut over de vergadering uit te gieten! Voor een stuiver. Het stuiversport voor brieven, 'dat met 1 October tusschen Engeland en de Vereenigde Staten wordt ingevoerd, vindt in Engeland veel bijval. Buxton, de Engelsche minister van post en telegrafie, zei in het Lagerhuis, toen hij mededeelde, dat Amerika het voor stel had aangenomen, dat het vermeerderde brieven- verkeer, als gevolg van deze verlaging van het piorto, stellig de goede betrekkingen tusschen de twee volken zal versterken. Aanvankelijk zal de Engelsche schat kist een schade lijden van een 130.000 pond, als het brievenvervoer bleef, gelijk het in 1907 was, nl. een 20 millioen brieven van Engeland naar de Unie. Maar men mag wel aannemen, dat de toeneming het verlies spoedig zal goedmaken. Het aantal brieven bedroeg in 1902 een 13 millioen, in 1897 een 11 millioen. Een van de Engelsche bladen is van opinie, dat de Ver eenigde Staten ten slotte in deze portverlaging toege stemd liebben om de mededinging van Canada, dat met zijn stuiverspx>rt een voorsprong op hen had. zich verheugen"in een zeer drukke deelneming van af gevaardigden uit Duitschland, de beide helften der Donau-monarchie, Frankrijk, Italië, Spanje en België. Er zijn zeer veel dames. I'ot de deelnemers aan het congres behoort o. a. de bekende voorvechter der anti- duel-beweging, prins Alfons van Bourbon. Voorzitter va nhet congres is de Hongaar Desserolfy. De Hongaar- sche minister van justitie, Günther, uitte in een lange rede zijn sympathie voor het streven van het congres en zeide het zijn steun toe. Prins Alfons van Bourbon hield een rede, waarin hij mededeelde, dat de Spaan- sche regeermg bij de Cortes een wetsontwerp tegen het duel had ingediend. Het congres zal drie dagen duren. President Hoosevelt naar Afrika. Washington, 5 Juni. Er wordt medegedeeld, dat presi dent Roosevelt in April a.s. met zijn zoon naar Kaïro zal gaan om in Afrika te jagen op grof wild cn dat geen bezoeken aan andere streken zullen worden ge bracht. Men acht deze mededeeling van belang, wijl daaruit de bedoeling blijkt, om inderdaad een candidaluur voor het presidentschap niet te aanvaarden. Een kleine patiënt. Vijftien Amerikaansche veeartsen hebben tezamen en met vereende krachten empirisch aangetoond, dat er 900 gram chloroform en 200 gram ether noodig zijn, om een rhinoceros gevoelloos te maken. Zulk een dier, opgesloten in den dierentuin te New-York, moest een staaroperatie ondergaan. Een uur Lang bleef Mogol dat is de naam van dit proefkonijntje bewusteloos. Toen het wakker werd, begon het geweldig te niezen, doch scheen zich overigens volmaakt wel te voelen. Dr. Maler, professor in oogheelkunde aan de hooge- school voor veeartsenijkunde, te New-York, verrichtte de operatie, in tege 11 woordigheid van 14 veeartsen, 6 journalisten, 3 fotografen en 10 wachters van den tuin, l iterst moeilijk was de bepaling van de juiste hoeveel heid chloroform vast te stellen, noodig, om het dier in slaap te brengen. De dikte van den huid bleek zoo groot, dat de polsslagen niet waargenomen konden worden en de chirurgische instrumenten, die men spe ciaal voor dit doel gemaakt had, konden niet gebruikt wnrHpn dam, op 5 Juni 1908. Kippeneieren Eenden f 3 30 a f 4.65 per 100. - 3.60 a - 0.— Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente lijke Oude Vischmarkt, aan de Nieuwmarkt te Amster- cieele toestand niet beter. Het gevolg daarvan is, dat - het Rijk slechts de jaarlijks terugkeerende tekorten kan betalen, door steeds nieuwe leeningen te sluiten. In zijn jongste werkje over Die Zukunft Deutschlands zet Ru- dolf Martin breedvoerig de gevolgen van die onjuiste financieete politiek uiteen, en wijst hij er op, dat die onverbiddelijk moet leiden tot een catastrofe, tenzij in Duitschland de eenheid van regeering wordt doorge voerd en het stelsel van mediatisatie, dat in het begin der 19e eeuw werd toegepast, wordt uitgebreid. De Hamb. N. Nachrichten wijst op de geruchten over Kolhorn, len Pinksterdag, geen dienst. verhooging der civiele lijst van den koning van Idem, 2en Pinksterdag, v.m. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Pruisen, die onder deze omstandigheden zeker tot Barsingerhorn, len Pinksterdag, voorm. 9.30 uur, Ds. ernstige overdenkingen aanleiding moet geven, en haalt Van Loon. met instemming de woorden aan van de Magdeb. Ztg. Haringhuizen, 2en Pinksterdag, voorm. 9.30 uur, Ds. die zeide: Van Loon. „De Pruisische minister van financiën heeft bij de Anna Paulowna, len Pinksterdag, voorm Dr. Toxopeüs. NEDERLA\DS('H HERVORMDE GEMEENTE te 9.30 uur indiening van de jongste begrooting, onder den bijval 1 I «lln nmdiUn rlxa rwnHinctpinmino van Erg ver gezocht. van allé* partijen én "de onverdeelde instemming van de geheele pers, den wensch uitgesproken, dat tot den ouden eenvoud zou worden teruggekeerd. De Pruisische kroon kan hiervoor een schitterend voorbeeld geven, 1 door de salarissen der hofambtenaren te verhoogen, R 1 zonder de verhooging der civiele lijst te vragen. Dan De Hupische regeering had geld noodig voor een zou zij niet alleen een moreele overwinning behalen, meuwe vloot en de Doe ma moest dat goedkeuren. De maar ook op werkdadige wijze den noodzakelijken Doema weigerde het crediet van 12 millioen, tenzij terugkeer tot den Pruisischen eenvoud voorbereiden." de gansche inrichting der marine werd gereorganiseerd. De regeering, zoo wordt nu bericht, geeft daarin toe: binnen eenige dagen zal Stolypin een ontwerp op de reorganisatie der vloot aan de Doema voorstellen, en zoo zal de volksvertegenwoordiging de credieten "kunnen bewilligen. Stolypin heeft eenige partijleiders bij zich pntboden en met hen over de nieuwe inrichting van Slapen na den Maaltgd. Over dit onderwerp praat dr. Bes in „Moleschott Het is bekend ,dat ingespannen arbeid, na het eten Een gevoelig verlies. Welke ingrijpende gevolgen de boycott van de Japan- worden, sche waren en goederen in China" 't naspel gelijk Een nieuw wetsontwerp men weet van hel „Tatsce-Mar(«^-incident - voor den Bij" het Engelsche Lagerhuis is een wetsontwerp inge- Japansehen handel en industrie heeft, blijkt opmeuw weer diend, dat jeugdige misdadigers een andere behandelmii uit het bericht, dat de lucifersnijverheid te Kobe en wil bezorgen dan volwassenen opdat de straf hun te Osaka zoo goed als verlamd is. .opgelegd, strekke tot hun verbetering, en dat de'maat CohoTVTSii 1 - De eigenaars "der groote fabrieken zijn van plan hun werkplaatsen te sluiten. Daardoor verliezen 6000 werk lieden hun werk, en ten g-volge daarvan komen een 10.000 anderen zonder verdiensten. Een heldin. Een dertienjarig meisje, Margaret Euler, is eerelid geworden van de New-Yorksehe brandweer, als een hulde aan haar heldhaftig gedrag bij een brand in een woonhuis in de city. Het dappere kind wist uit het brandende huis voor de komst van de brandweer een aantal kinderen en eenige vrouwen in veiligheid te brengen. De moord op den schilder Steinheil. (Zie vorig No.) Steeds meer worden publiek en justitie getroffen door de talrijke onwaarschijnlijkheden, die in het verhaal van mevrouw Steinheil voorkomen. De Petit Parisien wijst erop, dat de inbrekers-moor denaars al heel onpraetisch warenmisdadigers van beroep zouden al de kamers doorzocht hebben en 3I de voorwerpen van waarde: juweelen, zilverwerk enz. uit de kasten gestolen hebben. Maar niets van dat alles! Ze hebben alLeen gedacht aan de portefeuille van den schilder. Zij wisten blijk baar, dat Steinheil 's middags hierin f 8000 had ge stoken. Hoe waren zij van deze bijzonderheid op de hoogte? Zij hebben volstrekt niet bij mevrouw Steinheil aan gedrongen dat deze hun zeggen zou waar zij haar juweelen geborgen had; om bij haar te kunnen komen, hebben de moordenaars over een wit kleed moeten loopen; hierop is echter geen enkel spoor van modder ontdekt, hoewel het 's avonds hard geregend had; ner gens in het heele huis is iels van vuile voeten te ontdekken, eveiunin als aan de lakens blijken waren, dat deze met natte kleeren in aanraking waren geweest. Ook de ligging van het lijk van den schilder is zeer zonderling: geleund tegen een lichte tafel, vol broze voorwerpen, die bij de minste bewegiiig van verdediging moesten omgevallen en gebroken zijn! Dit alles wijst er op, dat de zaak zich anders» moet toegedragen hebben, dan mevrouw Steinheil wil of kan i.kuu verklaren. Men vermoedt, dat de slachtoffers elders den directeur 11 An»v> «n -l""J - -- .v.„viv«ing, via 1 vic lllücll- schappij tegen recidivisten een nieuw wapen geeft J u, uai L/1J LUI digde de misifaad gewoonte is geworden, zal de man. fia misdrijf, >en blijft f >rdt eerst .uuujia van binnenlandsche zaken hem voor de vrijheid weer geschikt acht. Des ncwl*; tan hü i 1- ov/.uv 10 gc>vvnut?ii, zaï üe mail. békalve de tuchthuisstraf overeenkomstig het misdrijf, nog als vonnis kunnen krijgen, dat hij gevangen blijft zoolang het Zijne Majesteit behaagt. En hij wordt eerst weer vrijgelaten, als de minister L' 1 L- gcscuiKi acni. Des noods kan hij dus levenslang opgesloten worden gehou den. Na afloop van de tuchthuisstraf wordt de gevan gene, die in bewaring blijft, overgebracht naar een afzonderlijke inrichting, waarschijnlijk op Wight, waar hij meer vrijheid zal genieten dan in een gewone ge vangenis. Een bedenking, die men tegen deze nieuwe regeling heeft gemaakt, luidt: Is het wel goed. de beschikking over de vrijheid van een mensch uit handen van den rechter te nemen en aan de regeering te geven? Koning Ednard nitar Rusland. Londen, 5 Juni. De Koning, de koningin en prinses Victoria zijn hedenavond van Londen op reis gegaan naar Rusland. Aanslag op Dreyfus. (Zie 4e blad.) De aanslag op Dreyfus vindt algemeen de scheipste veroordeeling, ook bij diegenen, die de pantheonlsalie van Zola op zich zeil en vanwege haar karakter van politieke partij-manifestatie afgekeurd hadden. De Temps, die vooral elk herleven van de affaire voorkomen wil, spreekt den wensch uit dat de justitie er een daad van krankzinnigheid in zien moge. 'De moordenaar heeft bij zijn eerste verhoor veel opgewonden taal geuit. Hij gaf als reden opwalging over de ceremonie Ier eere van Zola, haat tegen Dreyfus en het Dreyfusisme, liefde voor Frankrijk. Op 't eerste bericht van den aanslag was ieders ver ontwaardiging natuurlijk grool. Wal men nader ver neemt doet echter de vraag rijzen of de aanrander eigenlijk wel goed wist wat hij deed. Hij is, gelijk ongeveer alle anarchisten die de moorden en aanslagen op staatshoofden pleegden, van Italiaanschen oorsprong. Maar anarchist is hij niet, en, naar de getuigenis van J:van den Gaulois, Arthur Meyer, een «uuidu ni uiui ïHcyci, ecu ekwaam en ijverig journalist. Hij was verslaggever lil- VOOr mihtflirp aannipl J1 1 vermoord en daarna daar zijn neergelegd. Volgens de laatste berichten zou de rechter nimuuie aangelegenheden en de structie van geheel andere meening zijn dan de recher- treffelijk. Wat zijn karakter betreft, Gregory is een che, die slechts aan diefstal denkt. De Libre Parole vurig patriot, zelfs tot y thij n«w van in- voor militaire aangelegenheden en deed zijn werk voor- I imftoiiiL- w„» akter betreft, Gregory is een in het overdrevene. Meyer be-

Schager Courant | 1908 | | pagina 2