Donderdag 11 Juni 1908. Uitgevers s TRHPW8HW 52ste Jaargang. No. 4368 Bureau SCHAGENj Laan O 4. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. SCHAC Alicieci Nitin- ssivelal Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Intcrc. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. D t nummer bestaat uit twee blader. llcer-lliigowaard. Mej. D. C. Brugman alhier, die te Alkmaar hare op leiding genoot, werd te Schiedam benoemd tot leerares in costuumnaaien en nuttige handwerken aan de Huis houd- en Industrieschool aldaar. Indiensttreding 1 Sept. Broek op Langendyk. Het marktseizoen alhier is al weer flink geopend. Vrydag waren er al 6 zak aardappelen aangevoerd en Dinsdagmorgen reeds 10500 bos worteleu. Anna 1'aalowna. Zaterdag 6 Juni hield de tuinbouwvereeniging Anna Paulowna aldaar in het lokaal van den heer J. Zwart eene vergadering. De opkomst was in verhouding tot het aantal leden niet bevredigend en de voorzitter, de heer G. Brands, drukte dan ook in zijn openingswoord iiierover zijn leedwezen uit, vooral, omdat het convocatie biljet een belangrijken inhoud had. Na lezing en goedkeuring der notulen herinnerde de voorzitter aan hetgeen op eene vorige vergadering was besloten, n.1. dat het bestuur zich zou wenden tot de H. IJ. S. M. met verzoek, voor de veiling nabij het station een gebouwtje te willen oprichten. Voorzitter was in persoon bij den Inspecteur geweest, om daarover te beraadslagen. Zeer veel welwillendheid was hem be toond, maar van een op kosten der Maatschappij te plaatsen gebouwtje als bedoeld werd, kon niets komen, aangezien dan het aantal aanvragen zich al te zeer zou uitbreiden. Wel werd toegestaan en mot den chef kon hierover nader geconspireerd worden, om bij regenachtig weder in de wachtkamer 3e klasse te veilen. Grond voor de veiling werd weder als het vorige jaar onder dezelfde voorwaarden toegestaan. Toen kwam in be handeling een concept-marktreglement. Artikelsgewijze werd dit voorgelezen en na eenige wijzigingen en aan vullingen ten slotte algemeen goedgekeurd. Aan elk der leden zal hiervan een exemplaar worden uitgereikt. Op voorstel van het bestuur werd met algemeens stemmen goedgevonden, om weder 3 p.Ct. voor onkosten te eischen. Over het voorstel van het bestuur, om op Vrijdag 19 Juni de eerste veiling te houden, bestond verschil van meening onder de leden. Sommigen vrees den, dat de vroege aardappelen nog niet gerooid zouden kunnen worden en dat ook anderszins nog te weinig producten zouden kunnen worden aangevoerd. Ten laatste werd dit toch aangenomen en tevens besloten, het to publiceeren in de Schager Courant, de Polderbode en 't Vliegend Blaadje. Over de wenschelijkheid van op Maandag of Dinsdag te veilen, werd heel wat gedebat teerd. Verleden jaar was hqt op Maandag geschied en dit was bevallen. Waarom, zeiden sommigen, zou men er dan verandering in brengen? Andere leden vonden het te lastig, vooral om de produkten klaar te krijgen. Eén der afnemers, die steads op de veiling was geweest, ried sterk aan op Dinsdag te veilen. Eindelijk werd bij stemming uitgemaakt, dat men het op Dinsdag zou probeeren en waren daartegen overwegende bezwaren, die de ondervinding zou leeren, dan hield het bestuur het recht aan zich, weder op Maandag te veilen. Bij de rondvraag wenscbte de heer Haringhuizen langs coöperatieven wog manden aan te schaffen. Ze zouden bij groote getallen goedkooper zijn. Hierop ging het bestuur in, en vanwege dit laatste zal aan deleden eene circulaire gezonden worden mot verzoek binnen vastgestelden datum opgave te doen van het verlangde aantal manden. Tevoren zal het bestuur zich wenden tot een mandenmaker om prijsopgave per 50, per 100 enz. stuks. Niemand verder het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. Directeur-Generaal Lovink. In de „HoJlandsche Revue" van 25 Mei komt o.a. voor een karakterschets van den heer H. J. Lovink, den directeur-generaal van den Landbouw. Na gememoreerd te hebben de vergadering, den 23en April in het Koninklijk paleis, onder leiding van Z. K. H. den Prins gehouden, welke vergadering ten doel had de wenschelijkheid eener centrale organisatie van den landbouw te bespreken, geeft het tijdschrift eenige bij zonderheden over onzen directeur van den Landbouw. En werkelijk zoo lezen wij is 't dezen man, met bijzondere eigenschappen, gelukt, de verschillende mee- run"on stroomingen, en persoonlijkheden op landbouw gebied zóó tot éénstemmigheid te brengen, voor bet denkbeeld te wiDnen en warm te maken, dat, toen de voorbereidende werkzaamheden waren afgeloopen, hij de zaak der oprichting van bovengenoemde nieuwe iandbouwvereeniging, als rijp voor verwezenlijking, in handen van den Prins kon overleggen hiermee te vens de eindelijke verwezenlijking ziende van een mede door hem lang gekoesterd verlangen: de stichting van een centraal lichaam voor zekere landbouwbelangen. Verder krijgen wij een biografie, waaraan wij het volgende ontleenen De heer H. J. Lovink werd op 10 Januari 1866 te Terborg (Gelderland) geboren, waar hij eerst de lagere, toen de zoogenamde „Fransche" school bezocht; vervol gens genoot hij nog eenigen tijd onderwijs op een school te Anholt, gelegen niet ver van Terborg, evon over de Duitscbe grens. Na den dood van zijn vader, kwam hij op 16 jarigen leeftijd in betrekking bij den heer Copijn, boomkweeker te Velp, waar hem reeus op 19-jarigen leeftijd de post van chef werd opgedragen. Op 15 Februari 1887 werd hij benoemd tot opzichter van do uitgebreide bezittingen en van de plantsoenen van Zutphen. „Niettegenstaande den drukken werkkring te Zut phen, vond de heer Lovink nog tijd, om de lessen inde natuurwetenschappen aan de H. B. S. te volgen," lezen wij verder. „Zijn hard studeeren werd met succes bekroond, want reeds in 1886 legde hij met goed gevolg het examen af voor de akte M. O. in de houtteelt." Met ingang van 1 Mei 1891 werd hy tot adjunct directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij benoemd Toen ruim een jaar daarna de heeren Brants als direc teur dezer maatschappij eervol ontslag had gevraagd, werd (1 Juli 1892) de heer Lovink benoemd tot waar nemend directeur; en daarop volgde weldra, op 5 Sep tember 1892, zijn definitieve benoeming tot directeur. Toen hij als directeur der maatschappij optrad, had hij slechts éen ambtenaar onder zich; toen hij in Novem ber 1901 vertrok, telde de Nederlandsche Maatschappij ongeveer 70 ambtenaren en beambten. Met ingang van I November 1901 werd den beer Lovink door den raad van commissarissen der Neder landsche Heidemaatschappij eervol ontslag verleend, in verband met de omstandigheid, dat hij b(j Kon. besluit van 24 September 1901, met ingang van 1 November d.a.v., benoemd was tot directeur-generaal van den Landbouw. Tevens trad hy toen af als inspecteur der Staats- bosschen en -ontginningen, tot welk ambt hy met in gang van 1 Mei 1899 tijdelijk, met 1 Januari 1900 voor vast, benoemd was geworden. Betreffende de blijken van waardeering, die de heer Lovink mocht ontvangen, vinden wij Nevens de koninklijke onderscheidingen, die den heer Lovink achtereenvolgens te beurt vielen, in den vorm van het officierskruis van Oranje-Nassau (1898), en van bet ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw (1904), valt, als blijk, zoowel van het vertrouwen der regeering, als van hare waardeering van diens buitengewone ver diensten op landbouwgebied, nog te vermelden, dat de, in 1898 gevormde en destijds uit slechts enkele ambte naren bestaande afdeeling Landbouw, bij Kon. besluit van 7 Maart 1906, in eene meer zolfstandige positie gebracht is, en verheven werd tot de „Directie van den Landbouw", welke, behalve de buieelen van den alge- meenen dienst, thans acht afdeelingen omvat. Winkel. Da afslagmarkten van aardappelen, fruit, boomvruch ten enz., zullen alhier aanvangen op Vrijdag 19 Juni a.s., om te worden gehouden eiken Maandag-, Woensdag en Vrijdagnamiddag half twee. Door het Bestuur van de Groontenvereeniging zyn in opdracht van de laatstgehouden ledenvergadering, eenige kisten voor de verpakking van fruit aan geschaft, die te bezichtigen zyn ten huize van den heer C. Kieft en waarvan aldaar ieder lid der vereeniging het door hem gewenscht aantal kan bestellen. De kisten zyn van licht materiaal samengesteld en kunnen mèt het fruit worden verkocht, waardoor het bezwaar van het niet-tydig of geheel niet terugzenden van emballage wordt ondervangen. Winkel. Het leesgezelschap zal zijne gewone jaarlijkscho ver gadering houden op Maandag 15 Juni a.s., des avonds halfacht, by don heer A. Wit. De tijdschriften worden alsdan onder de leden onderling verkocht, terwijl de re kening over 1907 mede moet plaats hebben. Winkel. By beschikking van den Minister van Oorlog is aan den milicien A. Kossen een geldelijke vergoeding van f 0.50 per dag toegekend, voor don tijd, door hem in werkelyken dienst door te brengen. Winkel. Maandagmiddag werd de rust, waarmode de Pinkster dagen beloofden voorbij 1© gaan, verstoord door een worsteling, welke ontstond tusschen A. K. en den melk boer S. en van dien aard was, dat de politie tusschen- beide moest komen en A. K. hevig bloedende naar huis moest worden getransporteerd. Hoogwoud. Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandol hebben zich alhier aangegeven 28 jongelieden. Hoogwoud. Zaterdag den 13 Juni a.s. omstreeks U/2 uur komt Zyne Excellentie de Commissaris der Koningin in deze provincie aan deze gemeente een bezoek brengen. Zoo wordt het geleerd. Als treurig bewijs, hoe door opkoopers dieven worden gekweekt, moge dienen dat de politie te Delft proces verbaal heeft opgemaakt tegen een jongen van 13 jaar, die by zyn patroon voor ongeveer honderd gulden ja loezie-band wegnam en dit verkocht bij een opkoopster voor 65 centsl Hoogwoud. Door Ds. H. Visser alhier is voor het beroep naar Oudorp bedankt. Callantsoog. Tot dijkgraaf van den polder Callantsoog is herkozen de heer H. Kruisveld aldaar. Wieringen. Op den 2den Pinksterdag hield het „Leger des Heils" van Den Helder alhier een groote openluchtmeeting. Des morgens elf uur te Den Oever, des namiddags 3 uur te Hippolytushoef en des avonds half zes uur nog een extra slotmeeting to Den Oever. Er werden verschillende liederen gezongen en toespraken gehouden. Veel publiek woonde de meetings by. Wieringen. De zangvereeniging „Nieuw Leven", welke in 't laatst van April 1908 is opgericht en met reuzenschreden vooruitging, gaf op den 2den Pinksterdagavond in de Concertzaal „Concordia" voor een goed gevulde zaal, een, den korten tijd van oprichting en voorbereiding in aan merking nemende, flink geslaagde uitvoering met een gezellig tot slot. Poging tot vergiftiging. Een bewoner van de Van Ostadestraat te 's-Graven- hage, een berucht dronkaard, met wien de politie vaak heel wat moeite had, heeft getracht zyn vrouw te ver giftigen, door in een kop koffie, die de vrouw voor zich had ingeschonken, zuringzout te doen, toen zij zich even verwijderde. De vrouw proefde echter een onaangenamen smaak aan de koffio, vertrouwde de zaak niet en deed aangifte by de politie. De koffie werd 111 beslag genomen en de man tijdelijk in bewaring gesteld aan het bureau Van der Vennestraat. Na verhoor door den cbef van deze politie-sectie, den hoofdinspecteur P. Rietdijk, werd de aangehoudene, als verdacht van poging tot moord, ter beschikking van do justitie gesteld en in het Huis van Bewaring inge sloten. Flauwe aardigheid. Tijdens do kermis aan de Nieuwesluis heeft iemand do aardigheid? gehad om van een rijwiel, dat by den kastelein Kooi in den stal stond, de beide banden door te snijden. Voor den eigenaar, die te Anna Paulowna woont, en dus naar huis mocht wandelen in plaats van fietsen, een leelyke schadepost. Dader natuurlijk onbekend. Dr. Kuyper terug naar het Binnenhof? De Haagsche correspondent van de „L. Ct." schrijft Nu in verband, met het vry komen van Sneek weder om geruchten opduiken omtrent ©en mosreltjken terug keer van dr. A. Kuyper naar het Binnenhof, kan ik uit een bron, welker inlichtingen reeds meermalen door de feiten bevestigd werden, mededeelen, dat de kansen voor hen, die dr. Kuyper zoo gaarne weder in de Tweede Kamer zouden zien terugkoeren, nog niet zoo gunstig staan als zy zouden wonschon. En dat wel om de eenvoudige redon, dat dr. Kuyper zelf, nog betrekke lijk kort geleden, zich in een persoonlijk gesprek in dien geest zou hebben uitgesproken, dat hij zich voor alsnog niet voor een candidatuur zou laten vinden. Overigens werd my opgemerkt, dat do oud-minister tegenwoordig, zelfs in intiemen kring aeer gereserveerd is met uitlatingen aangaande een mogelijk torugkeeren in het groote politieke leven. Waarschijnlijk niet zonder reden I Anna Panlowna. Onze vroegere plaatsgenooten, de heeren K. Kaan en Mees, zijn beiden geslaagd voor het examen van gemeente secretaris. Verzekering van Paarden van hooge waarde. Te Utrecht werd Dinsdag 9 Juni in het Hotel „Des Pays Bas", onder presidium van den Heer J. E. Scholten, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehou- 1 den van „Groninger Algemeene Onderlinge Maatschappij I tot Verzekering van Paaiden van Hooge waarde", ge- I vestigd te Groningen. Uit hot jaarverslag over 1907, door den Directeur, den Heer F. F. Leopold, bloek, dat do Maatschappij zich wederom krachtig uitbreidde, j Ruim 1000 nieuwe polissen werden afgegeven, terwyl op 31 December LI. voor een waarde van f3.429.820.00 aan paarden was verzekerd. Voor 250 gestorven en onteigende paarden werd f 66 849 92 uitgekeerd. De reserve bedroeg uit. December f 19.873.07} en is in 1907 vermeerderd met een bedrag van f 1.0.962.72}. In het thans afgeloopen tijdvak van ,1908 werd weder voor ruim f750X00.00 aan nieuwe paarden ingeschreven. Uit het rapport van de Commissie tot naziening der reke ning en van den Accountant, den Heer A. Versteege, bleek, dat de administratie in orde werd bevonden. De aftredende Commissarissen, de Hoeren P. Oly te Buiksloot en E. R. Tonckens te Westervelde werden herkozen 't Zand. Den 2en Pinksterdag is eene uitmuntend geslaagde ringrydery op fietsen gehouden bij den kastelein den heor P. Ruis alhier, waaraan door 28 heeren en 11 dames werd deelgenomen. De prijzen violen ten deel aan: van de heeren: lef6 J. Rezelman Pz. te Wieringerwaard2e f4 Jn. de Vries 1 te Oudesluiï3e f2.50 J. Beek te 'tZand; 4e fl P. Braaf te Wieringerwaard. Van de dames: le f2.50 J. Mosk Jd. te 'tZand; 2o f150 N. v. d. Werf te 'tZand; 3e fl A. Kruisveld, Groote Keeten en 4e f0.50 M. Kuiper Hd. te Koegras. Veel publiek was getuige van den geanimeerden wed strijd, waarop een gezellig bal volgde in do net ver sierde zaal van den heer Ruis. Nieuwe iViedorp, 9 Juni 1908. Maandag, den 2en Pinkster- en voor ons ook den 2en Kermisdag, gaf de rederijkerskamer „Cicero" alhier een tooneelvoorstelling in het lokaal van den heer H. de Vries. Opgevoerd werd„Zijn Zoon" blijspel in drie bedrijven naar het Duitsch van G. von Moser. Een betrekkelijk klein publiek woonde deze voorstelling by, om te ge- nieten van dit lieve blijspel, dat geheel ligt onder het bereik van gewone rederijkers. De rollen waren uit stekend verdeeld en daar ieder der medespolenden zyn beat deed, moest alles naar wensch slagen Zonder de anderen to kort te doen, willen wy toch Willem Nie- dorp, Marie en Roober noemen, als de onzes inziens best vertolkto rollen. Ter afwisseling speelde het „Casino-Orchest" van Den Helder, onder directie van den heer M. P. Polak. Dat deze muziek do vroolyke stemming bij bet publiek nog vergrootte, behoeft geen betoog. Dinsdag trad in de zaal van den heer C Kooiman het gezelschap bestaande uit de heeren Solser en Hesse en Mevr. Hesse—Slauderof op mot d& bekende komische voordrachten. Hier was het publiek in grooten getale opgekomen, zoodat de ruime concertzaal geheel was bezet. Wie dit gezelschap eenmaal heeft gêüoord, aveet, op welke wijze het do verschillendo nummers van zyn pro gramma voor 't voetlicht brengt. Reeds de eerste voordracht was een succes. „De be grafenis van oom Manus", gevolgd door „Na 25 jaren" e i „Heilig Nederland" brachten de lachspieren in werking. Dit was niet minder het geval met „De adellijke Kleermaker", „De ongelukkige Weduwnaar", „Hannes en Tryn van Marken op de Rotterdamsche kermis". Luide bijvalsbetuigingen klonken na elk nummer door de zaal, terwijl tijdons de voordracht allen zich inspan den om te luisteren. Niettegenstaande de volle zaal met vooral jeugdig kermispubliek, was ieder in staat het gesprokene of gezongene te verstaan. Wel een bewijs dat het gezel schap het publiek wist te boeien. Moordaanslag. Nog vóór de zware mishandeling met doodelyk gevolg, gepleegd op den visscher A. v. D. te Hedel door den Drielenaar G. P. berecht is, heeft zijn dorpsgenoot C. V. een moordaanslag gepleegd op den 46 jarigen schipper J. Hooiman aldaar. Deze begaf zich Zaterdagnacht te twaalfuur uit het dorp naar zijn schip, toen hy C. V. en drie van diens kornuiten ontmoette. C. V., den vorigen avond uit Duitschland teruggekeerd, schijnt het niet te kunnen verkroppen, dat hij om een vroegere mishandeling van H. drie maanden gezeten heeft Er ontstond een vecht partij, waarbij H. behalve een groot aantal sny wonden, 17 messteken ontving. Bovendien heeft men hem een schot zout in zyn beenen gejaagd. De toestand van den gewonde is dan ook levensgevaaalyk. Hem werden aanstonds de Heilige Sacramenten toegediend. Zondag middag 4 uur leefde hy nog, maar er is zeer weinig hoop op behoud van den oppassenden vader van 8 kinde ren. De Tielsche rechtbank was Zondag te Driel, waar na een verhoor van eenige uren ook van den ver wonde— de arrestatie van C. V. als vermoedelyken da der werd gelast. V. staat te Driel hoogst ongunstig bekend. Behalve tal van kleinere straffen heeft deze 26-jarige anderhalf jaar straf ondergaan wegens verwonding van een agent van politie te Amsterdam. Oudkarspel. Den 11 Juni hoopt do heer Van Dort zijn dertigjarig jubileum als bediende aan de Oud-Karspelsche Brand waarborg Maatschappij te herdenken. Muziekfeest. Zondag en Maandag werd te Abbekerk een tweedaagsch muziekfeest gehouden ter gelegenheid van het 12}-jarig bestaan van het fanfarecorps Htudendo Du- dimus en het 10-jarig bestaan van de zangvereeniging Excelsior. Den eersten dag namen 13 corpsen aan het festival deel, waarbij by' loting de volgende prijzen wer- toegekend: le pr. Ons Genoegen te Wydenes; 2e pr. De verwachting te Avenhorn; 3de pr. Winkels Harmo- nie te Winkel; 4e pr. Crescendo te Spanbroek-Opmeer; 6e pr. Tonido, te Barsingerhorn. Aan het zangerfeest werd deelgenomen door 11 zang- veroenigingen. Een optocht van muzikale verscheidenheden: doe delzak, rommelpot, ster van Bethlehem, enz. trok veel belangstelling. Prins Hendrik in Frankfort. Z. K. E. Prins Hendrik der Nederlanden is te Frank- fott aangekomen en heeft zijn intrek in het Carlton Hotel genomen. Zooals men weet zal de Prins als eere- president het te Frankfort te houden internationaal con gres voor reddingswezen bijwonen. Wieringen. Naar wij van bevriende zijde vernemen, zyn do onder handelingen van de besturen vas het Heemraadschap Wieringen en Polder Waard—Nieuwland, omtrent het drooghoudon der Stroeërkoog, door middel van het stoomgemaal van Polder Waard—Nieuwland, tot een goed resultaat gekomen. De Stroeërkoog zal nu, door hot maken van een duiker van beton onder den Ouden Wierdyk door, in verbinding worden gebracht met Polder Waard—Nieuwland, zoodat het overtollige water dozer Koog, evenals dat der Hippolytushoeverkoog, door het stoomgemaal van Polder Waard—Nieuwland naar zee zal worden gedreven. De jaarlijksche ko3ten dezer nieuwe waterloozing zul len f 800.— bedragen, doch de jaarlijksche opbrengst der landerijen zal hierin veel vergoeden. Tevens hopen wy, dat dit dan aanleiding zal geven om uit te zien, op welke en voordeelige manier men de We3terlander Koog van 't overtollige weter zal verlossen, want met die Koog is 't ook allertreurigst gesteld. Wieringen. Door het Heemraadschap Wieringen werd j.1. Zater dagavond in het lokaal van den hoer A. de Haan publiek aanbesteed: het rijden van ongeveer 300 M3. grint over do wegen. Laagste inschrijvers warenvanaf don Oever do heer S. Jb. Lont voor f 0.83 per M3; vanaf de Haukes de heer Jn. Wiegman voor f 0.84 por M3 en vanaf don Poldersteiger de heer Jacobus Doves voor f 0.81 per M3, aan allen gegund. Berechting Zeister moordzaak. Zaterdag konden we nog in een groot deel onzer op lage molden dat de Utrechtsche rechtbank veroordeelde Hendrik van Vaalen tot gevangenisstraf van 12 jaren, Teunis van Ee voor 20 jaren, Hendrikus Kors 6 jaren en Johannes Overhorst 8 jaren. Aan het „Utr. Dagbl." ontleenen we nog het volgen de over doze zaak Er was, zooals wel te verwachten was, wederom bui- tengowone belangstelling van het publiek, zoowel binnen als buiten het gerechtsgebouw. De gevangenwagen reed ook ditmaal voor door het hek aan de Hamburger straat, waar politieagenten en rijksveldwachters de orde handhaafden. Do belangstellenden verdrongen zich om do beklaagden uit den cel wagen te zien stappen en ook na dit oogeqblik bleef de menigte met groot geduld wachten op den afloop van de terechtzitting. Binnen het gebouw was do nieuwsgierigheid al niet minder; er waren een massa liefhebbers voor de gereserveerde plaatsen in de zaal, waarin er dan ook niet één onbe zet biief. De publieke tribune stroomde in enkele tellen gebeel vol, zoodat te half twee de zaal tot in alle hoeken was gevuld. Wy merkten onder de aanwezigen op den burgemeester van Zeist en de beide politie ïn- spocteur3 dier gemeente de heeren De Lange en Tenc- kmek; den commissaris van politie to Utrecht den hoer Dammers; dr. Breukink, een der deskundigen over den toestand van Van Vaalen voor de rechtbank gehoord; en verder vele dames. Even na half twee trad de rechtbank binnen. Van Vaalen werd het eerst binnengeleid, bleek als altyd, den zwarten baard scherp afstekende by het ingevallen, magere gelaat; Van Eo volgde daarop, uit een andere kamer, vastgehouden door twee veldwachters; Kors en Overhorst kwamen de zaal binnen van uit de gang, beiden eveneens onder sterk geleide. Op de tribune voor het publiek was eenige beweging, toen de beklaag den naar de bank der beschuldigden werden gebracht. Van Vaalen tuurde weer onmiddellijk voor zich uit, naar den grond, de vingers van zyn rechterhand bewo gen zenuwachtig op den rand van de bank. Van Ee was zichtbaar onder den indruk; eerst hijgde hy vaak naar adem en hoorde men nem diep zuchten, later stonden er tranen in z'n oogen en schreide hy zacht. Kors was dezelfde onverschillige figuur van voor veer tien dagen; z'n haar, inmiddels kort geknipt, deed het ronde gezicht met de hooge kleur das te sterker uit komen. En Overhorst zette zich dadelijk tot luisteren, onbeweeglyk, geen trek op hot gelaat dat het innerlijk verried. Onder diepe stilte ving de president de voorlezing van het vonnis aan. In de zaal stonden een voertien- I tal rijksveldwachters geposteerd, waarvan vyf in de j onmiddellijke nabijheid van de bank der beklaagden. Van Ee baalde al spoedig z'n zakdoek te voorschijn en liet het hoofd op den linkerarm rusten. Overhorst was de eenige van de vier, die alle aan dacht had voor de stem van den president. Terwyl het breedgemotiveerde vonnis werd voorge- lezen, bleef Van Vaalen onbeweeglijk zitten, als bad hy geen woord van de veroordeeling gehoord en was alles ganscholyk buiten hem om gegaan; Van Ee snikte luid en verborg het gezicht in z'n zakdoek; Kors en j Overhorst bleven totaal kalm en toonden niet de min ste ontroering. Van Vaalen keek héél even naar Van Ee, maar toen onmiddellijk weer vóór zich. Alleen toen de president den veroordeelden mededeelde dat hun een termyn van 14 dagen openstond om dosverkiezonde te komen in hooger beroep, sloeg Van Vaalen de oogen op, als trof het hem, dat iemand tegen hem sprak. Brandweerdiensten door actief-dieneude Militairen. Men schrijft aan het Hdb'id. Bij vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof werd dezer dagen een actief dienend officier in de gemeente Veisen schuldig verklaard aan het niet verrichten van den persoonlijken dienst, waartoe hij als brandweer- t plichtige in de gemeente Vcisen, namens B. en W, j dier gemeente was opgeroepen, en veroordeeld tot een j geldboete van vijftig cents, subsidiair een dag hechtenis, alsmede in de kosten, zoowel ter eersten instantie als in hooger beroep gevallen. Zonder in nadere beschouwing te treden omtrent de

Schager Courant | 1908 | | pagina 1