r-sSïï'.iï1. jstót-ss "iffssr.rarï ssa&rws— SiïSr vvz' r^r®rrb- SSSSST^ V°°rm 9 30 uur' Ds' Rëinders. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten. Zondag 21 Juni 1908. Burgerlijke Stand! Binnenlandsch Nieuws. - barren- en vensterspringen, stok-oefeningen door„Hygiéa" met meisjesafdeeling, touwtrekken, groepen, enz. Degenen, die voor een der wedstrijden een pi ijs be schikbaar willen stellen, worden verzocht, daarvan mede- deeling te 'oen aan den secretaris, den hr. J. Schrieken te Oudkarspel. Zakmessen, stelten, leesboeken enz. zullen dankbaar worden aanvaard. De gevers kunnen zelf vooraf bepalen, voor welken kamp zy hun geschenk willen bestemmen. De prjjzen zullen op het feestterrein worden tentoon gesteld. Deelnemers aan den driekamp kunnen zich aanmelden bij den secretaris vóór 1 Juli; de deelname is kosteloos. Vrouw enkiesrecht. Maandagmiddag half twee werd te Amsterdam, na dat de ochtendzitting aan de voorbereidende werkzaam heden was gewijd, het kongres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht in het Concertgebouw geopend. Namens de Nederl. Vereen, voor rouwenkiesrechl werd het kongres door dr. Aletta Jacobs welkom ge- heeten. De Veroeniging. waarvan de spreekster het pre sidium liekleedt, is dankbaar gestemd door de eer deze schitterende vergadering te mogen ontvangen. Te meer nog waar onder de bezoekers vele bekleeders zijn van hooge ambten, die niet hebben geaarzeld, door hunne aanwezigheid van sympathie met de beweging te doen blijken. Ook den afgevaardigden dier Amerikaansche stalen een hartelijk welkom, die hun vrouwen de politieke vrijheid reeds gaven. Spr. vertolkte hare dankbaarheid voor de aanwezige zusters uit Australië; uit Finland en Noorwegen, welke laatste hebben gevoeld verplicht te zijn, ondanks hare in hunne landen verkregen politieke rechten, lid van het Wereldverbond voor Vrouwenkiesrecht te moeten blijven; aan de Engelsche strijdsters voor het doel. die den in Engeland staanden hoogen muur van verzet tegen den vrouwenkiesrecht-eisch. door het toepassen van nieuwe methoden willen omverhalen. Met voldoening wees spr. op de flinke beweging in Zweden, door de krachtige, eendrachtige aklie der laatste jaren zoo hoog opgevoerd; op IX'nemarken, waar de vrouwen, na hej in 1906 aldaar gehouden schitterende kongres, een geheolen ommekeer in de openbare meening te haren gunste zagen tot stand ko men met de overwinning van 14 April 1.1. als gevolg, een succes dat aan de vrouwen.op gelijke voorwaarden als aan de mannen kiesrecht voor de gemeenteraden gaf; op Hongarije, waar de jonge beweging reeds de algemeene aandacht op zich wist te vestigen. Spr. hoopte ten slotte, dat de tegenwoordigheid der opgekomenen er toe zal bijdragen, de beweging voor de politieke vrijmaking der vrouwen in ons land zoo te versterken, dat ook hier het doel spoedig is bereikt en de Ned. vrouwen haar kracht kunnen wijden aan de emancipatie van alle vrouwen ter wereld. (Lang durig applaus.) Hierna hield de presidente van het Wereldverbond voor Vrouwenkiesrecht, mevr. Cnrrie Chapman Catt, de openingsspeech, die luide en langdurig werd toe gejuicht. Aanwezig waren regeeringsafgevaardigden van de Amerikaansche staten Colorado en Utah, benevens ge delegeerden der organisaties uit de Vereenigde Staten van Noord-Amcrika, Bulgarije, Bohemen,' Canada, Dene marken. Duitschland, Engeland, Finland, Hongarije, Italië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Rusland, Oostenrijk, IJsland, Zweden, Zwitserland en Zuid-Afrika. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een koor van jongens, meisjes en dames onder leiding van de Utrecht- sche componiste Calharina van Rennes. Men zong een zeer fraai getoonzetten, mooi klinkenden welkomstgroot op de muziek van het oud-hollandsehe lied „Houd je roer recht", een reeks allergeestigste, maar soms wat mat gezongen kinderliedjes en een kiesrechtkantate die uit de allerakeligste, vorstenvleierige woorden blijkbaar niet de minste bezieling had kunnen putten. Verder werden nog een boottocht ondernomen en receptie gehouden bij den burgemeester van Amsterdam en volgde Dinsdagavond de eerste groote bijeenkomst, waar afgevaardigden van Australië, Finland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen en Colorado, Wyoming, Utah mede- deelingen werden gedaan over „Het Vrouwenkiesrecht in de Practijk". Medemblik, 15 Juni 1908. Aardappelen: Opperdoezer Groote Ronde f 0.a f 2.50 per l/> H.L. Kleine Ronde f 0.— a f 0.— Groote Muizen f 2.85 a f 3.25 Kleine Muizen f 1.30 a f 1.60 Blauwe f 0.— a f 0.— Aanvoer manden of zakken. 16 Juni 1908. Opperdoezer Groote Ronde f 0.— a f 0 per Va H.L. Kleine Ronde f 0.— a f 0.— Groote Muizen f 2.75 a f 2.90 Kleine Muizen f 0.70 a f 1.25 Blauwe f 0.— a f 0.— Aanvoer 394 manden of zakken. Broek op Langendyk, 16 Juni 1908. f 27711.II5. waaronder f 16251.895 aan contributiën On- mtochi^^an'wwnig ^kendheid, dat men der de uitgaven komen f 92,.1 voor aan uitkeeringtn het 0l)and Madeira niet van wagens bedient als boen4fUoOa^d^ST,ter^jierf' 1042.965 als saldo transportmiddel, maar van een soort sleden, ofscnoon 't dezer rekening bedraagt het kapitaal t 140Z1U.Z4. net Hrrw-.o ledental bedraagt 10705. Ln het jaar 1907/08 overleden er 155 leden. Sehager- en Xiedorper Koggen. Door het Bestuur van de Schager en Niedorper Kog en zijn den 16 alhier, bij den heer C. Broersina aan besteed, de onderhoudswerken aan den Westfrie- schen dijk in onderhoud behoorende aan genoemd ambacht. De uitslag was als volgt: Perceel I. Onderhoud van het rijpad op den dijk en de kluften van af 1 Juli 1908 tot en met 30 Juni 1912. inschrijvers 3: A. Droog, Kolhorn f 5353; P. Eriks, Barsingcrhorn f 5600; J. de Leeuw, Kolhorn f 5800. Gegund aan A. Droog. Perceel li. De levering van 74000 straatsteenen. Ge gund aan de firma Stoei te Alkmaar voor f 16.60 per 1000 stuks. Perceel III. Het leggen van een bestraat paardenpad voorstelling van de plaag der sneeuwblindheid: De pijn tusschen de Keins en den Lagedijk ter lengte van 1200 begint niet oi.middellyK na de overmatige inspanning van Madeira, ondanks de tropische hitte, nooit droog en stoffig worden, maar steeds met een eigenaardige slijmerige laag bedekt zijn. Deze moet haar oorsprong vinden ineen soort vlechtmos, dat onzichtbaar tusschen de straatsteenen woekert. Zou dat misschien iets voor ons zijn? Dat mos is wellicht te kweeken en te verspreiden. Behalve de autuinobilisten, zouden wij, voetgangers, dau óók nog ea: s een luchtje kunnen happen Sneeuwblindheid. Vilhjalna Stefansson, de etnoloog der Anglo-Ameri- kaansche Noordpool-expeditie, die Mei 1906 Victoria in Britsch Columbia verliet om de moeilijk bereikbare Noordkust van Alaska en de toestanden der Beaufort- zee te onderzoeken, geeft in het Zoutrallblatt für Augenhk-, April 1908, de volgende aanschouwelijke meter. Inschrijvers 3: M. Gevers, Anna Paulowna f 879.85; A. C. Muller, Winkel f 885; D. v. d. Hulst, Schagen f 900. De gunning is aangehouden. Perceel IV. Herstelling van de schoeiing bij den dijk le Lagedijk. Inschrijvers 10: P. Eriks, Barsingcrhorn f 98; C. de Graaf, Moerbeek f 106; C. Waldenaar, Winkel f 107.48; D. Kaai. Lutjewinkel f 118; G. Ple vier, Schagerbrug f 119; H. .Nloerbeek, Barsingerhorn f 122; W. Nieman, Keinsmerbrug f 126; D. Brugman. Winkel f 129; P. Voorman, Schagen f 142; A. Droog. Kolhorn f 153. Gegund aan 1'. Eriks. Perceel V. Het verbroeden van den binnenkant des der oogen, die de oorzaak ervan is. Des avonds, ais men in de hut kruipt, voelt men een licht jeuken in de oogen en zoodra men dicht bij vuur of warmte komt, beginnen deze te tranen. Later heeft de patiënt een gevoel, alsof er een sterk prikkelende rook in de tent hangt en dit gevoel wordt spoedig heftiger; het is alsof er zandkorrels onder hot ooglid liggen en ten slotte, alsof het heele oog in zand gehuld is. Iedere beweging veroorzaakt hevige pynen, die op het laatst ook zonder beweging aanhouden. De pijn wordt gaande weg erger en den morgen na den slapeloozen nacht bereikt de pijn een hevigheid die de ergste kiespijn dijks in do bocht bij Lagedijk. Inschrijvers 2: J. Meule- .evenaart. Het is de eenige pijn, die zelfs den Eskimo veld, de Kreil f 89; J. Keijzer, de Kreil f 123. Gegund kreten van vertwijfeling ontperst. Na 24 uren bedaart aan J. Nleuleveld. de aanval wat. De zieke blijft gewoonlijk in zijn hut, Perceel VI. Het maken van een schoeiing langs de on buiten hoort men hem jammeren en schreeuwen haven en het leggen van keien tusschen de pakhuizen met beide handen bedekt bij de oogen om het licht te Kolhorn, alsmede het maken eener schoeiing en verre te houden. Den 2en en 3en dag is hij weer in steenglooiing bij de Boeronsluis. Inschrijvers 8. C. War- staat te reizen; maar liy is dan erg bijziende en ziet Aardappelen (gladbl.j (graafjes) (ronde) (muizen) (kleine) Wortelen f 1.55 a f 1 65 per Vi H.L. f 0.a f 0. n x f 0. a f 0. xnx f 1.25 a f 1.60 n x f 0.40 a f 0.55 f 1.80 a f 3.— per 100 bos. denaar, Winkel f 644.36P. Eriks, Barsingerhorn f 664 D. Kaai, Lutjewinkel f 680; C. de Graaf, Moerbeek f 683; D. Brugman, Winkel f 685; H. J. Moerbeek, Barsingerhorn f 693; A. C. Muller, Winkel f 725; A. Droog, Kolhorn f 787. Gegund aan C. Warde naar. gloei en Spree. Zooals bekend is gemaakt, zal Dinsdagavond van kermis het gezelschap Stoel en Spree in de zaal van den heer J. Vader opvoeren: „Schuldig", een drama in 3 bedrijven van Richard Vosz, bewerkt door M. Spree. De Prov. Drentsche en Asser Courant schrijft in haar nummer van 7 Mei over dit stuk Het werd aangekondigd als een successtuk van het Duitsche Volkstheatre te Weenen en we gelooven deze laatste kwalificatie gaarne, want het is in de eerste plaats pakkend, in zijn soberheid vol handeling en vormt met de noodige effectjes oen geheel, dat aangrijpend is. Het behandelt het geval van een onschuldig veroor deelde, Thomas Lehr, die uit zijn jonge gelukkige leven, van vrouw en kind werd weggerukt en veroordeeld wegens moord. Twintig jaar hoeft hij in de cel gezeten tot eindelijk de ware schuldige in zyn stervensuur be kent. Als een wrak, een schaduw van zijn vroeger wezen komt de onschuldig veroordeelde uit de gevange nis en de eerste tocht is naar vrouw en zijn twee kin deren. Daar vindt hij een treurigon toestand. Do schande heeft veel leed en ellende in 't gezin gebracht. Noodge dwongen heeft de vrouw haar toevlucht moeten nemen tot het leven meteen ander, een bruten en laaghartigen kerel, den herbergier Kramer Zij haat hem, maar blijft bij hem, omdat lijj haar niet wil loslaten en zy en haar kinderen anders geheel ten onder zouden gaan. Het lijden en de ellende hebben het hoogtepunt be reikt als de ongelukkige uit de gevangenis terugkeert. Een paar mooie tooneelen zyn het, als hy nog onbekend zich onder zijn familie bevindt. De zoon, die in den loop dei; jaren uit 2yn oogen heeft leeren kyken en tot inzicht is gekomen van den toestand, heeft in opgewon den toestand het plan opgevat den man, die zyn moe der mishandelt en vertrapt, van het leven te berooven. Dan is Thomas Lehr, de verloste gevangene, in staat hem van een moord terug te houden door zyn kalm woord, dat van berusting getuigt. Zoo redt de vader zijn zoon, ofschoon beiden elkaar nog vreemd zyn. Maar als later Lehr na eon ontmoeting met zyn vrouw, waarin zij elkaar terugvinden, zelf getuige is van de treiterende behandeling, welke zijn vrouw van Kramer ondergaat, slaat hem de drift naar het hoofd en velt hy met den hyl, waarmede zyn zoon van plan was de daad te begaan, den ellendeling neer Dan gaat hij weer naar de cel teruz, nu is hy de schuldige. Er zit zeer veel goeds in dit stuk, de dialogen zyn pakkend en raak soms van levende volksfilosophie. Maar genoeg van het stuk, nu de opvoering. Deze is algemeen zeer meegevallen. De heer Spree als Thomas Lehr, do onschuldig ver oordeelde, heeft mooi werk geleverd, in alles heeft hy den eenvoud betracht en zorgvuldig elke overdrijving ontweken. Dit was trouwens een eerste vereischte voor het stuk, hot gegeven was zwaar genoeg, alleen door sober maar uitstekend spel kon den juisten toon getroffen worden. En aan dit vereischte hebben allen voldaan, allen zonder onderscheid hebben gegeven wat zy konden, mej. B. Cremer als de vrouw van den hoofdpersoon, alle dingen dubbel. Is net weer nevelig en bezit de zieke geen sneeuwbril, dan kan de aanval zich na een week herhalen: de eerste aanval is echter altijd de pijnlijkste. Iedere aanval verzwakt de o.ogen meer en naar de meening der Eskimo's voert een vakere herha ling ten slotte tot volkomen blindheid, een toestand, die onder de Eskimo's zeer veel voorkomt. De inboorlingen gelooven, door sparing van het ge zichtsvermogen en door onophoudelijk staren op donke re voorwerpen, byv. op een zwarten hond vóór den wa gen, zich het zekerst tegen de sneeuwblindheid te vrij waren. Dezelfde opvatting wordt door de manschappen der bereden Royal-North-West-politie gedeeld, welke door hun beroep in de Arktische streken dikwijls door sneeuwblindheid getroffen worden. Niets is in staat de verschikkelyke kwellingen van deze aandoening duide lijker te maken dan het feit, dat jaarlijks in het voor jaar vele zelfmoorden plaats vinden, die alleen op de ondragelijkheid dier pijnen berusten. Niet zelden ont moet men een bereden politieman, wiens neus zich in het donkerste zwart presenteert. Zij verven de neus zwart, om zoo dikwijls mogelijk den blik erop te kun nen richten, waarbij natuurlijk de afmetingen van dit lichaamsdeel geen kleine rol spelen in het succes der kuur. (Med. Weekblad Dure windvlaag By Buffalo (Now York) bevindt zich een groot kamp van de staatsmilitie. Zaterdagnacht werd deze tenten- stad bezocht door een geweldigen storm, die veel ver warring en vernieling aanrichtte Vele hooggeplaatste of ficieren, o.w. de opperbevelhebber generaal Grant, moes ten den verderen nacht onder een stortregen in het open veld doorbrengen. Dit was echter het ergste niet. Ook het tentenverbljjf van den kwartiermeester werd ondersteboven geblazen. Van d9n aanwezigen geldvoorraad werd f 60.000 in papier door den wind ge pakt en door het kamp verstrooid. Ofschoon het niet aan ijverige zoekers ontbrak, is het meerendeel van het geld niet terechtgekomen. Legerschandaal in België. Te Antwerpen is een groot schandaal in de militaire slachterij ontdekt. Tien tot vijflien jaren aeh.- tereen blijkt het land bij de vleesehleveranties voor het leger bestolen te zijn geworden. Anseele had er in Maart de regeering al over ge ïnterpelleerd in de Kamer. Men bevoorrechtte, zeide hij, stelselmatig zekere leveranciers en hield er alle andere buiten. Anseele zoo herinnert het H. v. Antwerpen lichtte zijne beschuldigingen verder toe, beschreef wat hij noemde de „schaair'elooze" handelingen der leve raneiers van de militaire slachterijen, o. a. die van Antwerpen en zegde: „De Staat wordt bedrogen, bestolen en dat mei de medewerking van zekere hoogere officieren, zoo niet ware de zaak onmogelijk geweest." el protesteerde do minister voor de eer des legers, maar hij zegde toch, op 10 Maart aan Anseele dat, indien hij het bewijs kon leveren dat „zekere officie ren' daden pleegden in strijd met de eerlijkheid, hij, minister van oorlog, onmiddellijk de strafbare feiten zou aanklagen bij den auditeurgeneraal en geen be drog zou dulden. In dezelfde zitting van 10 Maart zegde Anseele dat de militaire slachterij van Antwerpen gekwoteerd stond POLITIK. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren gouden horloge en een dames portemoiuiaie. Straatklinkers. Dinsdag werd door het Dagelijksch bestuur onzer gemeente aan den heer Henri Terwindt te Arnhem de levering gegund van 322000 straatklinkers. Door een zestal fabrikanten waren klinkermonsters ingezon den. Smedenpatroons. bondag had in het lokaal Cerès alhier eene vergade ring plaats van de afdeeling Schagen van den Bond van Smedenpatroons in Nederland. Een kleine twin tig leden woonden de vergadering bij, die geleid werd door den voorzitter, den heer Wissekerke van Kolhorn. De bijeenkomst was belegd ten einde de leden op de hoogte te stellen van de verplichtingen, die de wet van 13 Juli 1907, de wet op de arbeidsovereenkomst bij invoering hen op de schouders legt. Op bevattelijke wijze werden de inlichtingen in deze. gegeven door den secretaris van den Bond, den heer Oldendorp van Buiksloot. Overgeplaatst. De heer J. Nieveen, kommies aan het kantoor van directe belastingen alhier, wordt met ingang van Uuli overgeplaatst naar Beverwijk. Banne en Polder Schagen. Voor de levering van het hout ten behoeve van den polder en de banne Schagen, waren drie biljetten in gekomen en wel van den heer A. Zijp, Hoorn f 349; van den heer J. Spaans, Barsingerhorn f 365.48; van den heer H. Eeoen, Oudkarspel f 384.165. Gegund aan den heer A. Zijp. Vrouwenkiesrecht. Dinsdag jl. hield onze afdeeling van Vrouwenkiesrecht een algemoene vergadering in het lokaal van den heer NV. Roggeveen Cz. In deze bijeenkomst vervulde mejuf frouw Colerus van Barsingerhorn een spreekbeurt. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Breda werd mevr. Wiglama—Eriks gekozen. Medegedeeld werd, dat het ledental der afdeeling tot 27 is geklommen. De vergadering werd door 13 dames bijgewoond. Begrafenisfonds. Omtrent den toestand van het Begrafenisfonds „Help u zeiven vroeger gevestigd alhier, thans te Groot broek, ontvingen wij' over het afgeloopen boekjaar de yolgende mededeelingen. De ontvangsten bedroegen mevr. Kloppenburg ende heer P. Wigman als hunne op 80.000 fr., de bakkerij 100.000 en riep hij de aan- i 7. .„ui „i ut i_t i_ jaeip 0p officieren der inlendentie die, zonder fortuin in t leger gekomen, nu huizen op den boulevard be zitten en 75 5 lOO.tJOO fr. bruidschat aan hunne doch ters meegeven. De minister beloofde dat hij de klachten der be nadeelde beenhouwers en vetweiers in ontvangst zou nemen en de gegrondheid ervan onderzoeken. Drie weken geleden meldt het H. v. A. verder viel generaal Hellebaul, minister van oorlog, zonder de minste verwittiging als een bom in de slachterij le Antwerpen binnen en bleef er nagenoeg anderhalf uur de boeken nazien. Het werd toen meer en meer duidelijk, dat een ware aftruggelarij op groote schaal werd gepleegd en dat sedert jaren het gouvernement kinderen, de heer Aug. Kiehl als rechter en later als herbergier, de heer Kammeijer ais assessor van Eulen enz. Zoodat we niet anders dan met lof kunnen spreken van deze opvoering, die in alle opzichten de kenmerken droeg van goede zorg. Als nastukje kregen we een grappig dingske „In naam der Koningin", een belastingklucht van mr. L. H. J. Lamberts Hubbelbrinck. Ook hierin waren allen goed op dreef en hadden zy al spoedig ook in dit genre het publiek voor zich ge wonnen. Ken moordenaar 1 Zondagmorgen bleek het op het land van den heer 23 A. van der Horst, op de Laan, alhier, al spoedig dat er betaalde voor vee dat niet geleverd werd. Dit alles '8 nachts zeer ongewenscht bezoek was geweest. Van leidde tot de aanhouding van een vetweier uit den een viertal prachtige ramlammeren werden er twee tot* omlrek van de stad. zekeren S., die sedert jaren de den nek toe in de sloot gevonden, gelukkig nog levend; voornaamste leverancier was van de slachterij en die de derde was door de sloot in een naburig stuk land 1 beroep des te gemakkelijker rijk geworden was. terechtgekomen, maar de vierde was den dans niet om hij zich soms het dubbel deed betalen van het ontsprongefi. Deze werd totaal verscheurd in den kant ve"f „J werkelijk leverde. Het is begrijpelijk dat S. van de sloot gevonden. Afdrukken van hondenpooten eRke| bedrog kon plegen niet de medewerking van wezen er op, dat een hond de bedryver was geweest. a8cin n WV„ bestuur, die hij de handen volstopte Tot dusver is de dader nog onbekend. n.\e' aanzienlijke fooikens. Nerseheidene dezer agenten zijn gekend, daar S. in zijn boeken de wijnpotten aan- J scüager Kaasmarkt. i toekende, die hij aan agenten van het bestuur schonk Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd en al ^jn boeken werden aangeslagen. Doch men 'tapela kaas, waarvan 23 «tapels kleine kaas, hoogste vermoedt dat er nog andere personen in 't net zullen prijs f 27.— stapels commissie f 0 stapel vliegen. middelbare f—Aan gewicht 9179 K.G. j g reeds gedurende 8 dagen in de gevangenis on- gesloten geweest en is onder borgtocht in vrijheid ge steld. Men weet nog niet voor hoeveel het gouvernement werd bestolen, niaar de som moet zeer aanzienlijk zijn. Kunstmatig gekleurde sinaasappels. Men verwacht nieuwe inhechtenisnemingen. Verschil- Te St. Petersburg gaf een kind na het in dep mond lende hooge officieren, die in de zaak betrokken zijn, steken van een stuk rooden sinaasappel, een luiden zouden aHe mogelijke moeite doen, om haar in den schreeuw, terwyl er bloed uit den mond vloeide. Het doofpot te stoppen. gelukte een spoedig aanwezigen geneeskundige, uit de Treurige toestand in l'rankryk. keel vai het kind een stuk van een injectienaald te Over den moord op <le familie SteinheiT niets nieuws, verwyderen, waaraan by onderzoek sporen van een Over den moord op den ouden heer Rémy niets nieuws' roode teerkleurstof te zien waren. Een nader onderzoek Wel nieuwe moordbei ichten. Te Lyon hebben werk- leerde, dat de oorspronkelijk gele (en zure) sinaasappel lieden, die Zaterdagmorgen heel vroeg naar hun werk met een teerkleurstof en een saccharine-oplossing ge- gingen, een zak op straat gevonden met het in tweeën kleurd en verzoet was. gevouwen lijk eener jonge vrouw. Het lijk was onge- Tuinbouw voor de armen. droeg sporen van slagen en was ontdaan van De Kamer van Armenzorg te Posen heeft iets nieuws bedacht om arme menschen in de gelegenheid te stellen zich met tuinbouw bezig te houden. Gronden in de nabijheid van de stad, die geschikt zyn om wat te cul- tiveeren, zyn verdeeld in stukken van 200 vk. M. en deze worden verhuurd alleen aan de armen voor f 1.20 per jaar. Mon hoopt daardoor de welvaart van deze menschen te verbeteren en bun gezondheid te bevorderen het haar. Zij blijkt de echtgenoote te zijn van oen werkman. Sauvageon genaamd. Het echtpaar stond zeer gunstig bekend. Sedert den vorigen middag was de vrouw niet thuis geweest. Zulke gruwelstukken zijn wel in staat het gevoel van onveiligheid te versterken, dat zich tegenwoordig van de Franschen meester maakt. In de Kamer en in den Senaat zijn dezer dagen stemmen opgegaan, om aan te dringen op behandeling van het wetsontwerp be treffende de doodstraf. De Temps van Zondag wijst er op. dat een inbreker, bij den tegenwoordigen stand van het strafrecht, verstandiger doet, de menschen, die hij bij de uiloefening van zijn bedrijf ontmoet, om hel leven te brengen, dan ze te sparen Vooreerst is de kans om niet ontdekt te worden vrijwat gunstiger als de getuigen van de inbraak niet meer leven. Maar als de inbrekers, dooi' een toeval en buiten verwach ting, toch eens gevonden mochten worden, dan komt de begane moord hun ten goede. Een diefstal mei braak wordt met de cel gestraft, terwijl de moord het vooruitzicht opent op een verblijf in Guyana of Nieuw- Kaledonië. De meeste misdadigers gaan liever naar een buitenplaats, waar zij in de open lucht werken en waar zij een stukje grond kunnen krijgen en een gezin stichten dan naar de cel Ln het vaderland. Niets is meer overtuigend ten aanzien hiervan dan de onder vinding. die men de laatste jaren heeft opgedaan in de gevangenissen. Herhaaldelijk kwamen er g*e\allen voor van moordaanslagen, door gevangenen op liewa- kers gepleegd. NIen heeft aan de gevangenen bekend gemaakt, dat deze moordaanslagen voortaan niet meer gestraft zouden worden met dwangarbeid in de kolo niën. maar met dwangarbeid in het gevangenisgebouw zelf Deze mededeeling was een afdoend middel tegen de moordaanslagen op de bewakers. De Temps zegt. dat de ervaring hier zoo duidelijk spreekt als maar mogelijk is. N\ il men de doodstraf afschaffen, dan stelle men er een straf voor in de plaats, streng ge noeg om de lieden, die zich aangetrokken voelen tot het wel wat overvoerde, maar toch zoo voordeelige beroep .van inbreker, tot nadenken te stemmen. De volksvertegenwoordigers en de pers geven ver- toocen; het volk gaat over tol daden, waaruit het ge voel spreekt, dat de strafwet do maatschappij onvol doende beschermt. Binnen enkele dagen geven de F'ran- sehe bladen twee berichten van pogingen tot lynchen. Het laatste geval is voorgekomen te Billancourt. Daar is de vorige maand in een ziekenhuis een meisje van dertien jaar bevallen Zij is het dochtertje van een weduwe. In het ziekenhuis vertelde zij. dal zij misbruikt was door een vriend van haar moeder, een zekeren heer Beuret. De Veiligheidsdienst stelde een onderzoek in, met het gevolg, dat er een bevel lot inhechtenis neming tegen Beuret werd uitgevaardigd. Toen de men schen van Billancourt (hoorden, dat er een agent ge komen was om Beuret mee te'nemen, stroomden zij samen voor zijn huis en toen de agent en zijn ge vangene naar buiten kwamen viel de menigte op den verdachte 'aan. Met veel moeite is Beuret verlost. In het huis van bewaring is hij naar de ziekenkamer gebracht. Hij is duehlig geslagen en geschopt. Het andere geval is voorgekomen te Recquignics. bij Avesnes. Een zekere Bacquet had een meisje van zeven jaar in een korenveld gesleept. Op haar schreeuwen kwam een vrouw af. Een kameraad van Bacquet viel echter op de vrouw aan om te verhinderen dat deze zijn vriend de prooi zou ontnemen. De vrouw riep luide om hulp, zoodat een paar boeren op het gerucht afkwamen. Bacquet en zijn vriend namen de vlucht. Het meisje vertoont duidelijke sporen van de vingers van Bacquet om haar keel. Men kreeg Bacquet te pakken en leverde hem over aan de gendarmes. Er ontstond een volksoploop en toen de gendarmes mei Bacquet naar het station wilden gaan om hem in den trein mee te nemen, violen de menschen op hem aan. Zij sloegen hem half dood en rukten hem een oor af. Eindelijk slaagden de gendarmes er in Bacquet in den trein le krijgen. Nog gaf de menigte haar pogingen niet op om den booswicht te straffen. Verscheiden menschen gingen voor de locomotief van den trein lig gen en riepen: We laten hem niet ontsnappen, zooals Soleilland. Ze moeten hem terstond het hoofd afslaan. Hot heeft een uur geduurd voordat de trein in be weging kon komen. Alkmaar. 15 Juni 1908. 20 Koeien en ossen f180.- a 290.—,200 vette kalveren f 40.— a 95.-, per Ned. P. f 0.75 a 0 85, 32 nuch tere idem f8.- a 22.-, 488 vette schapen f 20. - a 30—, 339 vette varkens f 0.37 a 0.44 per P., 27 magere idem f 15.— a f 18.—. Puruierend. 16 Juni. Aangevoerd 639 runderen, waaronder 336 vette, 62 a 76 cont per kilo. prysh. stug. 303 melke-en gelde-f 136 a '270per stuk, prysh. st. 29 stieren 240 vette kalveren 65 a 85 ct. per kilo, handel matig, 358 nuchtere id f 9.— a 23— per stuk, handel matig. 81 paarden, 2468 scha pen f 22.— a f 30.—prysh. stug, 820 lammeren f8 a 14 prysh. stug, 397 vette varkens 38 a 42 cent per kilo. handel stug, 31 magere dito f 7.— a 18 por stuk handel stug, 347 biggen f4.— a f 8 per stuk, stugganzen f 0.— a 0.zwanen f0.a0.— mand appelen f0. a 0.md. peren f0.aO -. Kaas. - Kleine f30.—, middelb. f - Com- a 0.-, aangev. 238 stapels, handel matig. 2550 K.G. boter f 1.10 a 1.20, kipeieren f3 50 a 4.— eendeieron f3 80. Marktbericht der veiling, gehouden op de gemeente lyke Oude ïschmarkt, a. d. Niouwmarkt te Anister dam, van 16 Juni 1908. Kipeieren f 3.20 a 4.75p.l00. Eendeneieren 375 a 0.— XKDRKLANDSCii HKRVUHUBK GKUKKXTK Ie Schagen, voorin. 10 uur, Ds. Herman w it Jf g' Voor™' 10 uur> Ds. De Boer. Winkel, voorm., Ds. Groeneveid. Veenhuizen, Ds. Kanis Kolhorn Tm' Q^rm' 930 uur> Ds. Damsté, Dirksh. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Engélkes inna" Pan?orw'nl00rffi- 9 30 lu,r Ds. Van Loon. flandid ri W n de k0er J- Lindeboom, d' H' D' te Sint Maartensbrug. ÜOOI'SUKZIVUK GKMKKXTF te Barsingerhorn, Ds. Kooiman Kreil' Jzn.?0ude68n]uf8Uld"ZUPe' V°°rln' 10 lmr' D«' Co™' Vi* Wieringon, vooim. 10 uur, Ds. Onnes, Hipp. LOKAAL „BKTIIKL", IIOKI», S< IIAGKX ten behoeve van de NederUndsel. Hervormde Kerk 'orin. 10 uur, de heer J. L van Grasstek. Gemeente SCHAGEN Ingeschreven van 14-17 Juni 1908 Geboren: Mana NYilhelmina Cornelia Hillecanda fo- v-JofPhus Regnerus Vlaming en van loh in.m Theodora Anthoma Keel. Cornelia Calharinen Cor- neiis, d. en z. van Jan Rood en van Neellie SliL-i r Overleden: Maartje Berg, oud >2 jaar d v L h Berg en van Neeltje Jonker. ob Gemeente HOOGWOUD ra i Ingeschreven van 1-15 Juni 89 jaar M «U* Gu„er, Geboren, Gehuwd: Geene Gemeente ANNA PAULOWNA r k Ingeschreven van 13—17 Juni 1908 K<ÏÏT£ Sqj Si™ «rtausv» Ondertrouwd en .Getrouwd. Geene i-r. k.nd van Wierlnger waard. nie't kermis hier als elders: lang zoo druk ooi heen en volgens de meesten langzamer-

Schager Courant | 1908 | | pagina 2