i VERSTOPPING GENEZEN n TABLETTEN Uit en voor de pers. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. MOEDER p 0 0 0 0 Holland beteekent deze cultuur ook heel wat. Daar ia het vooral in het Neetland en in de bollenstreek van Lei den tot Haarlem, dat men dit gewas vindt. In 1903 was er te 's-Gravénzande 489 H.A., te Mon ster 323 H.A., te Naaldwijk 235 H A., te Katwijk 240 H.A.. te Katwijk 240 H.A., te Rijnsburg 89 H.A. enz. bebouwd met vroege aardappelen. In geheel Zuid-Holland was er toen ruim 1600 Bunder met dit gewas. In Zuid Holland verbouwt men de „Schoolmeesters'', een witten ronden aardappel, die in Engeland graag gekocht wordt TrouAGris de „Schoolmeesters" zjjn van Engel- sche afkomst en heeten eigenlijk EUingtonia's. Een onderwijzer te Mornter had ze het eerst in zijn tuin en zoo kwamen ze aan hun Nederlandschen naam. Men schat de jaarlijksche productie van vroege aard appelen in het Westland op 900000 zak. In verband met den handel op Engeland verkoopt men ze daar per 26 K.G., terwijl het elders steeds per 35 K.G. gaat. De Westlanders bemesten de vroege aardappolen gewoonlijk met Schiedammer koemest en de Rjjnsburgers zelfs met beer uit de groote steden. In het Wesiland volgt op de vroege aardappelen gewoonlijk spruitkool als tweede vrucht. Half Juni kan men daar beginnen te rooien. In Friesland heeft men zich in de laatste jaren ook nogal op de vroege aardappeloncultuur toegelegd, zoodat er daar thans wel 360 H.A. jaarlijks mee bebouwd wor den. Het zijn vooral de dorpen Berlikum, Menaldum, Bettgum, Engelum en Minnertsga, waar deze tak van tuinbouw bloeit. De Friezen cultiveeren voornamelijk Muizen evenals Noord-Holland. In Groningen teelt men vroege aardappelen in de ge meenten Kantens en Uithuizermeeden. In Limburp verbouwt men ze bij Maastricht op de zuidelijkste heb ling van den St. Pietersberg. De Limburgers telen een soort muizen die ze „Milord" noemen. De „Maastrichter Kartoffeln" gaan meestal naar Aken. In Gelderland is de teelt van vroege aardappelen in de laatste jaren van beteekenis geworden in het land van Maas en Waal. Dit vindt zijn oorzaak eensdeels in den achteruitgang der tabakscultuur en anderdeels in den aanleg van den stoomtram door die streek. Dat is daar dus ongeveer als hier in Holland na den aanleg dor spoorlijn Amsterdam—Enkhuizen. Toen die lijn er was, is de vroege aardappelteelt in de Streek en hare omgeving sterk gaan bloeien. Goede spoor- en tram wegen zijn een behoefte voor de ontwikkeling van den tuinbouw en daarom mogen we ons verbeugen, dat binnen enkele jaren nieuwe lijnen in onze omgeving geopend zullen worden. Zooals uit het bovenstaande blijkt, worden de vroege aardappelen voor den groothandel altijd sterk bemest, want de markt vraagt naar groote, gave aardappelen zonder op de kwaliteit te letten bij het koken. Als men voor eigen gebruik vroege aardappelen wil telen, moet men matig bemesten en vooral lichte, hoog gelegen stukken land uitkiezen. Wie dan zijn keuze laat vallen op Glad blaadjes, Graafjes, Duitsche- en Limburgsche muizen zal niet te klagen hebben. Heel vroeg moet men al gaan denken aan „planters" voor het volgende jaar. Kleinere dan 5 in een ons moet men niet bewaren, groote poters snijdt men tijdens het planten of een paar dagen te voren door. Allerlei eigenschappen van dieren en planten zijn erfelijk en zoo is het ook bij de aardappelen I Wie de beste stoelen houdt voor poters, krijgt net volgende jaar weer een uitstekend aardappelgewas. Men kan de poters reeds houden als de planten nog in vollen groei zijn; maar als ze pas gerooid worden na het afsterven, zijn ze toch ook nog goed. Het best bewaart men ze door zo direct in houten bakjes op een koele plaats in het donker te plaatsen. Heeft men geen bakken, dan kan de planters dun uit uitleggen in een drogen, koelen stal of elders, waar het luchtig en duister is. Wie veel poters noodig heeft, doet verstandig, als hü na half Juni reeds naar aardappel-verbouwende stre ken reist en daar van flinke bouwers of soliede hande laren betrouwbare partijen koopt. Op een veiling kan men geen goede planters koopen. Als de winter nadert, moeten de poters alle in bak ken gedaan worden en vooral tegen de vorst moeten ze Deschermd worden. In Januari worden de eerste spruiten er afgebroken en laat men de pootaardappelen opnieuw uitloopen. Eer het zoo ver is, zullen we de behandeling de poters nog wel eens uitvoeriger beschrijven. De hoofdzaak is thans, dat men zorgt bijtijds in het bezit van goede planters te zijn. In den winter zijn die bijna nooit te koop en als ze voorhanden zijn, moet men ze peperduur betalen. Bij de firma Trapman Co. te Schagen is, a /'0.35, een boekje verkrijgbaar, getiteld „De teelt van vroege aardappelenwaarin men heel veel bijzonderheden over deze cultuur vindt beschreven. D. E. LANDMAN. Uit de kroniek in Stemmen voor Waarheid en Vrede. In een vorige kroniek had dr. Bronsveld zijne geest verwanten opgeroepen, om zich voor te bereiden „op een hevigen strijd tegen de coalitie, tegen het nu elkan der bijtend en veretend broederpaar (Kuyper en Lohman), maar bjj de stembus strijdend in verbond mrt de ultra- montanen". Daarop had de Nieuwe Courant aan dr. Bronsveld gevraagdwat verwacht gij als uitkomst van dien strijd Het blad g&f te kennen, dat bü over winning in zulk een strijd vermoedelijk een „radicaal gezind Kabinet" zou optreden, dat allerminst aan dr. Bronsveld naar den zin kon zijn. Dr. Bronsveld antwoordt thans aldus: Wat hebben wjj beweerd Dat bij de aanstaande verkiezing de fractie-Lohman, die nu zoo krachtig zich verweert tegen dr. Kuyper met de roomschen en antirevolutionnairen zal samenwerken óók om die libe ralen uit te werpen, aan wie wij ons het meest verwant gevoelen. Ik heb hierop gewezen als een gevaar, want ik zou niet gaarne de regeermacht weder zien overgaan in de handen van de mannen der „coalitie". De wensch van velen en van mij is, dat er een middenpartij worde gevormd, waartoe zij, die men vrije liberalen noemt, behooren met de vrije antirevolutionnaireD. Zulk een partij zou het vertrouwen hebben van de kern. onzer natie, en zich weten te wachten zoowel voor socialisme als voor clericalisme. Kan en wil de Nieuwe Courant er toe medewerken, om de vórming van zulk een mid den-partij in 't leven te roepen Komt zij niet tot stand, dan zal in menig kiesdistrict bij de eerste stemming de vrije liberaal uitvallen en de keus bij de herstemming staan tusschen een roomsch of protestantsch antirevolu- tionnair - en een sociaal-democraat. Bij de verkiezingen van leden der Staten en van Gemeenteraden doet zich dat verschijnsel gedurig voor; en wij vreezen, dat het in zeer sterke mate zich zal voordoen bij de verkiezing, welke in 1909 ons wacht. Ik wensch geen strijd „in het teeken der antithese". Er is juist weinig, dat ik zóó afkeur. Maar zoolang de zoogenaamde „christelijk- historischen" van allerlei slag zich verzetten tegen alles wat liberaal is, ook de „vrije liberalen", zullen wij ge durig gesteld worden voor de keus tusschen een clericaal en een socialist. Wij vinden dit een droevig vooruit zicht, en vragen, op onze beurt aan de Nieuwe Courant, of het overijld is daar nu reeds op te wijzen? Verder lezen wij in de Kroniek: Wat van „christelijke" zijde aan dr. Kuyper ten laste gelegd wordt, raakt (en dit is zeer opmerkenswaardig) zijn karakter. Men verwijt hem groote eer- enheersch- zncht, en onbetrouwbaarheid. Wat dit j^rste paar tweelingzonden betreft, wijst men er op, aat dr. Kuyper door een antirevolutionnaire kiesvereenniging(te Utrechtjzonder protest zich een macht laat toekennen en een eere, die terecht doet denken aan een onfeilbaren paus Men vergelijkt hem in meer dan één blad met Bismarck op Friedrichsruh, en vindt z\jn houding evenmin edel als waardig. De onbetrouwbaarheid van dr. K. wordt bewezen uit de wijze, waarop hjj, hetgeen tegen hem geschreven wordt, in de Standaard verzwijgt of verminkt. Men legt hem ten laste, een oneerlijk strijder te we zen, handig maar niet waarachtig. Eerzucht en onbetrouwbaarheid het zijn kapitale zonden, niet te vereenigen met het karakter van een Christen. Toch wordt dit vonnis geveld door geestver. Wanten, door mannen, wier namen voorkomen in die kermis der jjdeiheid, waaraan ons 't gedenkboek den ken doet van dr. Kuyper's huldiging en vergoding in October 1907. Het een vormt toet het ander een fel contrast, 't Is alsof dr. Kuyper zelf een streep halen wil door de al te groote vereering hem gebracht. Hoe lang is 't reeds geleden, dat wij 't verklaarden, dat dr. K. een groot talent maar geen groot karakter is? Zeker was hij klein, toen hij op den Hemelvaartsdag op de jaarvergadering van den Geref. Jongelingsbond waarschuwde tegen het Jolig christendom". Iedereen begrijpt, tegen wien die pijl gericht wasen wie dat begrijpt stemt toe, dat het toen en daar aller minst de aangewezen tijd en plaats was, om den tegen- woordigen minister van binnenlandsche zaken aan de ts stellen. Hebben de jongelingen met hun beminden bij honder den opgekomen wel opgemerk', hoe sober, hoe vreemd aan alle wereldscbe allures het optreden van dr. Kuyper was Of heeft deze en gene bij zichzelf moeten den ken Het voorkomen van dezen man is wel allerminst dat van een boete prediker? 't Hairen kleed en despü's- Hjst van den Dooper passen bü hem niet. Maar „het instinctieve leven" leert veel dingen niet zien, of ver keerd zien. De Prins in liet Buitenland. Betreffende het buitenlandsch verblüf van Prins Hen drik kan het volgende worden medegedeeld. De Prins is Dinsdag met de groothertogelijke familie van Oldenburg op het jacht „Lensahn" de reis begonnen naar de Noorweegsche wateren. Den 26en Juni e.k. zal het pantserschip „Van Heemskerck", dat in die wateren oefeningen houdt, te Bodoe komende, alsdan den/Prins aan boord nemen, waarop Z. K. H. met de „Heems kerck" de reis naar het vaderland terugmaakt, regel recht vertrekkende naar IJmuiden, in welke haven het schip den len Juli hoopt aan te komen. Van daar zal Z. K. H. zich vermoedelük naar Den Haag begeven, ten einde met de Koningin 2 Juli tegenwoordig te zün bü de Delftsche maskeradefeesten. Op de „Heemskerck" zal aan boord komen de luite nant ter zee le klasse baron Van Asbeck, adjudant van den Prins. Onweer. Te Baarn viel Woensdagmiddag tüdens een onweers bui een buitengewoon groote hoeveelheid regen, waar door in het lage gedeelte van het dorp vele kelders en huizen onder water liepen. De rioleering loosde het water op de straten in zeer korten tyd. Woensdagnacht ontlastte zich boven Gjrinchem een zwaar onweder vergezeld gaande van hagelval en plasregens. De bliksem sloeg in het ooievaarsnest, sinds jaren op het dak van den heer De Doelen aanwezig en doodde 4 jonge ooievaars. Ook werd een kamertje van dat gebouw gedeeltelik verwoest. De bliksem sloeg voorts in het kruis van den oliemolen van de firma K. v. A. zonder verder onheil te veroorzaken. Veel schade werd hier en daar aangericht door het hemelwater. Tüdens een vrü hevig onweder, dat boven Osch woedde, sloeg de bliksem in het huis van den heer H. Driessen op den Heuvel. Op den hoek van het huis binnengekomen, kwam hü terecht in een kamer, waar van hü het plafond vernielde en zich zoo weder, zon der brand te veroorzaken, een uitweg baande. De huis- genooten, die in eene aangrenzonde kamer waren, kwa men met den schrik vrü. Té Woudrichem hebben de veldgewassen door regen en hagel zeer veel geleden. Onder de boomen levert het een aanblik alsof 't in 't vallen van 't blad is in den herfst, 't Is een treurig gezicht. Tot driemalen toe in den namiddag en eenmaal 's avonds heeft het Dinsdag boven Maastricht en den onmiddellü'ken omtrek fel geonweerd. De regenval was zoo zwaar, als in geen jaren is voorgekomen, en werd afgewisseld door hagelbuien, waarvan de korrels som- wylen de grootte hadden van flinke knikkers. Aan de te veld staande gewassen is vrü veel schade aangericht; verscheidene boomen zün getroffen, enkele worden om gerukt, gespleten of verminkt. Verschillende ven&tert en kasruiten werden stukgeslagen. Bü het hevig onweder dat over Beugen woedde, sloeg de bliksem in de bouwhoeve van A. M. Jelisen aldaar. Het perceel brandde tot den grond toe af. Het grootste gedeelte van den inboedel werd gered. Een jonge stier kwam in de vlammen om. Huis en inboedel zün verzekerd. Dinsdagavond werden de landbouwer Geert Staal en zün zoon te Ter Apel, die van de verhuring der stadsbezittingen huiswaarts keerden, door den bliksem getroffen en beiden onmiddellük gedood. Woensdagnamiddag werd een koe in de weide on der Opwierde door het hemelvuur gedood; te Ezinge werd om 1 uur een boerenplaats, bewoond door den heer Jensma en toebehoorende aan den heer J. E. Scholten, getroffen; eveneens om dien rijd een boeren plaats te Loppersum, van den heer Wierswa, terwü'1 te Stedum een watermolen van O. Wieringa in brand ge raakte. Droevig. Zaterdag zouden eenige knecnten van de fabriek van geneesmiddelen van de firma1 Brocades Stheeman, te Meppol, een bus met vluchtige stoffen openen. Door de gassen, die er uit opstegen, werden ze min of meer bedwelmd. Een der knechten, Kornelis Slikkens, werd er zóó onpasselük door, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De man, die pas sedert een maand gehuwd was, is Maandagavond overleden. Zaterdagavond was hü nog met zün vrouw bood schappen gaan doen. Groot drankgebruik. Wegens het aanzienlüke drankverbruik in de nabü- heid der fabriek Vulcaansoord (blükens opgave van den inspecteur der directe balastingen, enz. te Doetinchem, werd over het jaar 1907 in de 5 vergunningen om de fabriek 8405 liter gedistilleerd verkocht, of ruim V3 van het totaal debiet in de gemeente (Ambt Doetinchem), heeft de raad dezer gemeente besloten, een grens om die fabriek te bepalen, binnen welke geen vergunnin gen mogen worden verleend. - Hoogwoud. Ds. H. Visser, alhier, heeft aangenomen de toezegging van beroep naar Oosthuizen. Een zangersgroet. De Stuttgartsche Liedertafel zal van 26 Juli tot 1 Augustus een uitstapje in ons land maken en Rotter dam, Den Haag, Scheveningen en Amsterdam bezoeken. H. M. de Koningin heeft zich verder bereid verklaard een zangersgroet van dit koor in ontvangst te nemen- op Vrüdag 31 Juli in of voor het Paleis Het Loo, al waar de vereeniging 's middags door de Vorstelüke familie zal worden ontvangen. Curiositeit Als een curiosireit meldt de Zw. Ct., dat een brief kaart, den 13 April 1876 uit Utrecht verzonden naar Diepenheim, op 16 Juni 1908, dus ruim 33 jaren later, aan hét adres is aangekomen. Ongelukken. Toen de landbouwer Wesseling, uit Holthone, die met zün vrouw de markt te Coevorden bezocht had, terugkeerde, sprong de vrouw, even buiten de stad, uit het rütuig, omdat zü een boodschap vergeten had. Zü struikelde, waardoor een rad haar over het hoofd ging. Voor er geneeskundige hulp kwam, was zü reeds tenge volge van schedelbreuk overleden. Men meldt ons uit Eindhoven: Gisteravond had op de gloeilampenfabriek van de fir ma Philips Co een ernstig ongeluk plaats. Zekere F. van H., oud 23 jaar, had het ongeluk een bus met zwa velzuur te laten vallen, waardoor de inhoud over zün lichaam werd uitgestort. Met vreeselüke brandwonden bedekt, werd de onge lukkige naar het gasthuis alhier gebracht. Men vreest voor zün leven. De luoeite waard. Door een winkelier in de Van Swindenstraat te Amster- eerstgenoemd vaartuig omkantelde en de opvarenden te water geraakten. Hoe groot het aantal der omgekomenen is, is niet bekend. Tot dusver zijn in het geheel nog slechts 19 personen gered; deels opgepikt door voorbijvarende prauwen, deels drijvende, op stukken bamboe en plan ken op de kust aangespoeld. Twee jonge inlanders, die tot de passagiers van het omgeslagen vaartuig hebben behoord, doch als een wonder aan den dood zijn ontsnapt, verschaften ons nog de hier volgende bijzonderheden. In 't geheel vertrokken Woensdagavond ongeveer 20 prauwen, elk met meer dan 50 lieden aan boord. Tandjong Priok was het punt van af\aart. Doch de bestemming van al die prauwen was geens zins dezelfde. Men trok naar verschillende, langs de kust gelegen plaatsen om er den padi-oogst te helpen binnenhalen. Omtrent 2 uur 's nachts werd deze zeer verspreide vloot door stormweer overvallen. Volgens onze zegs lieden moet de zware deining ongeveer 6 prauwen heb ben omgeworpen, waaronder de hunne. Naar schat ting bood deze ruimte aan een honderdtal inlanders, waarvan er tot heden nog slechts een vijf-en-dertigtal zijn terechtgekomen. Ons tweetal wist een paar stukken bamboe te grijpen, waarop ze in de duisternis willoos bleven ronddrijven tot het licht aan den hemel ver scheen, waarna te ongeveer 8 uur het strand werd be reikt. Een groot aantal familieleden van de waarschijnlijk verongelukten begaf zich dezen morgen naar Tandjong Priok om te trachten, het lot van hun verwanten uit te vinden. De djaksa van Manga Besar is naar Tjilintjing ver trokken, wijl er ettelijke lijken op het strand aldaar zijn aangespoeld. Nader meldt de Javabode nog: Een ramp kan het genoemd worden, het schrikkelijk drama dat zich in den nacht van Woensdag op Don derdag op onze kust heeft afgespeeld! Meer en meer is er verband gekomen tusschen de nogal onsamen hangende berichten, welke ons tot gisteren bereikten. En thans kan vrijwel worden aangenomen dat 100 500 menschen bij het onverwachte stormweder het Het bloedbad te Ekatarinoslaw. leven hebben gelaten. Het waren 27 prauwen, meestens Voor een paar weken kwam officieel uit Rusland I gfhuurd te Tanah-abang, die Woensdagavond van het bericht, dat de gevangenen te Ekaterinoslaw een Tandjong Priok vertrokken met de reeds gisteren ver poging tot vluchten hadden begaan, dat de gevangenis- bestemming. Zooals gemeenlijk, waren de meeste n /ftll 4 d n a v 1 A va /-) A w l v- m A va n w 1j 1tl i 4 o t t v1 r#A 1 JA jl AV, w v wlv a -j v-w a4 1 a w ai A A l - A w dam is bü de politie aangifte gedaan, dat uit zü'n win kel is ontvreemd een etui met 80 gouden ringen. Hoe is bet mogelijk I Men meldt het volgende, büna "ngelooflüke feit In de Friesche gemeent H. heeft een moeder een ha- rer kinderen verkocht aan een kinderloos echtpaar uit den arbeidenden stand voor 40 cent. Barend Kwast gehuldigd. Het „Stedelü'k Muziekkorps", directeur de heer Barend Kwast van Amsterdam, mocht Zondag j.1. op 't concours van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland, gehouden te Hoorn, in de 3de of hoogste afdeeling fanfare, den eersten prüs behalen. Voorts verwierf 't een eersten prüs in de afdeeling marschwedstrüd en een tweeden prijs voor een stuk naar keuze; de bekroning bü stemming door het publiek uit te maken. Groot was de vreugde in Purmerend over die behaal de lauweren. T oen de heer Kwast, Woensdagavond inetde tram van half acht aldaar aankwam, om, als gewoonlük de repe titie te leiden, was hem een eervolle ontvangst bereid. Een commissie van drie ingezetenen, bestaande uit de heeren B. H. Jürgens, jhr. mr. ridder Van Rappard en Jacob van Beek Jr., wachtten hem op en verwelkom den hem bü aankomst op 't perron, terwü'1 't muziek korps zich deed hooren. De heer Kwast werd daarop uitgenoodigd met de commissie in een landauer plaats te nemen, waarna 't in optocht ging door de verschil lende straten van de lommerrijke marktplaats, gevolgd door een massa menschen. Na afloop werd in den heerlüken tuin van 't Heeren logement de eerewün aangeboden, waar niet alleen de heer Barend Kwast, maar ook de geheele muzikale familie Kwast werd gehuldigd en herdacht. Wüien de heer Jacob Kwast, de vader dezer familie, was een 40-tal jaren geleden stads-muziekdirecteur te Purmerend. Met de uitvoering der beide concoursnummers werd deze hulde-avoud waardig besloten. wacht daarbü van de vuurwapenen had gebruik gemaakt, en dat daarbü 40 personen gedood, 65 gewond werden De Tsaar liet den garnizoenscommandant en den com mandant der gevangeniswacht dank betuigen voor het flinke optreden. Uit de mededeelingen, die thans door de leden der Doema worden gepubliceerd, welke een nauwkeurig onderzoek naar de zaak instelden, blü'kt echter, dat de toestand geheel anders is, dan in het officieele bericht werd aangegeven. Het was bü het bestuur der gevangenis bekend, dat er gevangenen waren, die vluchtplannen beraamden. Daarom was de gevangeniswacht versterkt. Toch namen eenige gevangenen het wanhopige besluit te vluchten, om den dreigenden dood te ontkomen. Toen zü op het gevangenisplein mochten wandelen, legde een hunner een hom tegen den muur der gevangenis en ontstak die. De bom sprong, maar de muur bleef ongeschon den. De poging tot ontvluchten was mislukt I Maar de gevangeniswacht begon nu als dol op de ge vangenen te vuren. Zü vluchtten in de keuken. De soldaten en gevangenbewaarders ülden hen na, schie tende. Slechts twee gevangenen, die achter het fornuis gekropen waren, brachten er het leven af. Op een ander gedeelte van de gevangenisplaats, dat met het tooneel van de vergeefsche ontvluchting niet in verband stond, wandelden ook gevangenen. Zü hadden met de ontvluchting en alles wat geschied was, niets te ma ken. Doch de soldaten openden ook op hen het vuur, en schoten tot ril allen op den grond lagen. De op zichter Belokos riep: „Wie nog in leven is, ga naar de cellen". Enkele gevangenen, die zich dood gehouden hadden, stonden t»p. Zü werden onmiddellük neergeschoten. Maar nog hadden de soldaten niet genoeg gemoord. Zü renden naar de groote zaal, waar de preventieve gevangenen büeen waren en begonnen ook hier te vuren. De ge vangenen vluchtten in hun angst onder de britsen en de tafels. De opzichters baalden hen er onder uit. In de geheele gevangenis was geen mensch meer, die het moorden wist te beletten. Het eindigde eerst toen allen dood of gewond op den grond lagen. En toen werd er ook niet de minste moeite gedaan, om de gewonden te verbinden; tot aan den avond bleven zü liggen op de plaats waar zü door kogel of bajonet waren neergeveld. Enkele lüken toonden ontzettende wonden; menschen met uitgestoken oogen en opengesneden lichamen wer den gevonden. En de Tsaar zond een dankbetuiging aan de mannen die dit moordenaarswerk hadden verricht, en aan gene raal Klingenberg, den commandant in Ekaterinoslaw, die reeds vroeger een treurige beroemdheid wist te ver werven door zün krasse onderdrukkingsmaatregelen. Een cycloon (e 1'arfls. PARIJS, 16 Juni. Het oostelü'k deel van de buiten wijken van Parijs, Joinville, Clarenton, Vincennes, Cre- teil enz., is hedenavond door een cycloon geteisterd. Er veel te vol geladen in verband met den eisch van behoorlijke zeewaardigheid. Volgens ons verstrekte in lichtingen waren 8 dier vaartuigen tijdens de bui voor anker gaan liggen en 't zijn juist die prauwen, welke zijn omgeslagen of vol geloopen en gezofiken. De rest bleef roeiende of zeilende en heeft zich weten te redden. Uit de mededeelingen van het blad blijkt verder nog, dat de politiemaatregelen, genomen ten opzichte der aangespoelde lijken als een gevolg der gebrekkige politieorganisatie in de stad Batavia, al zeer veel te wenschen over hebben gelaten. Later bericht: Van de tusschen Tandjoeng Priok en Tjabang Boen- gin omgekomenen zijn 349 lijken opgevischt. Slechts eenige tientallen personen werden gered. Het geheele aantal den- passagiers is nog onbekend. V ron wen-congres-stat ist iek. Eenige dagen vóór het Amsterdamsch Vrouwencon gres heeft een groote bijeenkomst te Rome plaats ge had. En even goed als de Nederlandsehe bladen met hun volste aandacht deze vrouwenbeweging gadeslaan, zoo hebben ook de Italiaansche kranten die week al hun belangstelling gewijd aan hun congres. Doch zooals de Gazzetta di Venezia deze taak opvat, zouden we het hier toch zeker niet doen. Dit blad> heeft in een overdaad van ijver een congresstatistiek willen geven. En de cijfers, welke het verzameld heeft, zijn de volgende geworden: Het congres werd bijgewoond door 447 vrouwen en aan de beraadslagingen werd deelgenomen door 446 harer. De eenige, welke zweeg, was de vertegenwoor digster van een instituut uit Lombardije van doofstomme meisjes. Bijeen geteld werden er 628 redevoeringen ge houden, waarvan de meeste voor de vuist gesproken werden. De eigenlijke referaten vonden in deze statis tiek geen plaats. De indeeling der congresleden was als volgt: Gehuwd 26, weduwe 28, ongehuwd 302, de rest kon niet worden ingedeeld. Jonger dan twintig jaar 2, ouder dan vijftig 378 Meederdrachtenhoed met bloemen 12, roeocohoed 28, een z.g. hoed la vierge" 337. Er werden geteld 113 brillen, 107 lorgnetten, 184 monocles. Voorts 7 pruiken en 4 valsche gebitten. Gedurende de congres week werden 3112 telegrammen met meer dan 240.000 woorden verseind. Aan Drent briefkaarten 140.000 stuks Daarmee eindigt deze statistiek. Hdbld. Luchtschip. Het nieuwe luchtschip van Zepelln ligt thans ge heel gereed in de drü'vende hal te Friedigshafen. De lengte is 135 meter en de doorsnede 13 meter, de inhoud aan gas bedraagt 13.000 kub. meter. Het arbeids vermo gen van de beide motoren wordt geschat op 220 paarda- krachten. De stuurinrichting is, in af wüking van het werden boomen ontworteld en het tramverkeer moest voi-irn modAi aan w V" gestaakt worden. Een koetsier kreeg een schedelbreuk Het schro draaft hü mi JL a r StS"! a180*11- doordien hü met kracht tegen een boom werd geslingerd. jasj ledige uitrusting 2500 K. G. bal- Ter aanvulling van het bovenstaande, ontleenen wü ninsriao ia u umsaag is de vulling begonnen. Men zal aanvangen met een proeftocht van 400 K.M. lengte in rechte lün ar te leggen, met eventueel een landing onder weg. De dag voor den langen tocht is nog niet ast gesteld. Het öcnip zal door auto's te land altijd 1 gevolgd worden. RECLAMES. het volgende aan den Matin. Dinsdagavond om 6 uur 20 werd het eensklaps duis ter, een hevige stormwind vernielde gansche rüen boo men, smeet telegraaflijnen seriegewüze om, deed de voetgangers om vertuimeien, rukte jaloezieën en marquises af en herschiep straten en avenues in een oord des verderfs waar de meest heterogene bestanddeelen krü- gertje met elkaar speelden. Hagelsteenen als duiven eieren voltooiden de verwoesting. Op het ile de Beauté werd een honderd meters lange boomenrü in één ruk geknakt. Te Vincennes vlogen ontwortelde boomen (men moet de Parijsche aanplantingen niet met de woudreuzen uit het Haagsche Bosch verwarren) als strootjes door de lucht en vernielden te zamen en in vereeniging met ambulante schoorsteenen en dakpannen, telegraaf- en tramgeleidingen. Een jonge vrouw, Louise Renaud, werd door den wervelwind van haar balcon op de tweede étage opge zogen en bekwam hevige verwondingen. Families picknickende aan het lac des Minimes zagen hunne kinderen in het water waaien, zü werden echter door eenige verlofgangers van het 26e regiment infanterie gered. In de kazernes werd alarm geblazen en weldra waren dragonders, artilleristen, jagers te voet en linie soldaten ter plaatse om de wegen weder voor het ver keer in orde te brengen. Zoo er al geen daden van heldenmoed te verrichten waren, aan toewüding ontbrak het met. Vrouwen en kinderen, die languit op de straat te kermen lagen om den wind minder vat te geven, werden opgenomen en in passerder omgeving gebracht. Met veel moeite werd een ketellapper met 6 kinderen, waarvan een den kink hoest had (dit détail is als al het andere van den Matin) onder de puinhoopen van zün in elkaar gestort schamel verblüf vandaan gehaald. Te Vitry is in de rozenkweekerüen voor millioenen schade aangericht en ook te Alfort, Maisons-Alfort, Alfortville, Fontenay-sous Bois, Joinville-le-Pont, Nogent- sur-Marne, Saint-Maur, le Parc-Saint-Maur, Champigny, La Varenne, heeft men groote verliezen geleden. Scheepsramp bp Tandjong Priok. De Javabode schrijft d.d 20 Mei: Een aanvaring met noodlottigen afloop had in den nacht van oensdag en Donderdag plaats op zee tus schen Tandjong Priok en Tjabangboengin. Een prauw, waarin ongeveer zeventig personen uit Meester Comelis afkomstig, gezeten waren, had zich ^nT^f^*T^T°P rels beSeven naar Tjabanghoen- ging aan de Tji Taroem, teneinde daar bij het binnen halen van den rijstoogst behulpzaam te zijn. Onder de opvarenden bevonden zich verscheidene kinderen die door hun ouders waren medegenomen. lijdens den storm, die omstreeks twee uur in den nacht opstak, kwam de prauw in den stikdonkeren nacht in aanvaring met een visschersprauw, waardoor GELS 0 ■■j) 'A 0. Bijna alle lichte angesteldheden en vele gevaarlijke ziekten vinden hun oorzaak in de een of andere aandoe ning van maag, lever of nieren. Neemt daarom dagelijksch na eiken maaltijd, om sterk en gezond te blij ven en de spijsvertering te bevor deren, Moeder Seigel's Tabletten. Als een digestief en opwekkend middel zijn ze onvergelijkelijk. Ze regelen de ingewanden, wekken de lever op, helpen de spijsvertering en staan U daardoor bij om uit Uw voedsel kracht te winnen en die kracht is op geen andere wijze te verkrijgen. 0. 0 0 MAAG- EN ALLE EN LEVERZIEKTEN. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Prijs Fl. 1.50 per fleschje. Te Schagen o.a. verkrijgbaar bü den |*»r0JN te Anna Paulowna'bü

Schager Courant | 1908 | | pagina 10