Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, j Marktb erichten. ■waarbij op uitnemende wijze ten duidelijkste de zaken werden toegelicht en vragen beantwoord. Een dertigtal personen waren tegenwoordig en negen tien van hen gaven zich op als stichters van eene boeren leenbank in den kring van Barsingerhorn, waarvan een zevental een voorloopig bestuur vormen, nl. de heeren C. Schoort, A. Schenk, Jm. Blaauboer. S. Spaans, K. Jonker. A. Geertsema en P. Kistemaker. Het laat zich aanzien, dat bij dezen stand van zaken de boerenleenbank te Barsingerhorn binnenkort als ge vestigd mag worden beschouwd en het ledental van 19 wel spoedig zal vermeerderen. Voor de betrekking san kassier hebben zich 2 ge schikte personen aangemeld. Weldra volgt eene ledenvergadering met verkiezingen van Bestuur, Commissie van Toezicht en Kassier. Op avontuur Te Winterswijk zijn door de i>olitie aangehouden drie Amsterdamsche jongens van 14 tot 16 jaar oud. Van Amsterdam hadden zy de reis gemaakt als blinde passa giers in een ledigen goederenwagen en hun plan was om nu op goed geluk Duitschland in te gaan. De politie verschafte hun een middagmaal en zond hen daarna per trein naar Amsterdam terug. Op heeterdaad betrapt. In den nacht van Woensdag op Donderdag ongeveer 3 uur, hebben de hoofdagent van politie Spanhak en de agent le klasse Wielink den 20jarigen M. D. W., vroe ger machinist op een sleepboot, thans zonder beroep wonende in de Bleekerstraat te Zwolle, op heeterdaad betrapt, toen hij in 't stationsgebouw te Zwolle inbraak pleegde. Hij was het steeds ongesloten stationsgebouw binnengegaan en bad in de 3e klas wachtkamer met een beitel de toonbanklade opengebroken om daaruit een hoeveelheid sigaren te ontvreemden. Daarna begaf hij zich in de 2de klasse wachtkamer, waar genoemde agenten, die gedurende eenige nachten aldaar waren opgesteld, zagen, dat W. met een val- achen sleutel de toonbanklade opende en zich daaruit toeeigende het daarin aanwezige wisselgeld en een ge sloten blikken trommeltje met geld. Toen de inbreker de agenten zag te voorschyn komen, ging hij op de vlucht de Westerallée in. De agenten achter hem aan, maar de inbreker gaf het niet op, zelfs niet toen de agenten hun revolvers afschoten om hem schrik aan te jagen. Dat ging zoo door tot in de Emmawyk, waar hy in den tuin van 11. zich trachtte te verbergen. Maar daar werd hy ten slotte toch gegrepen. Hy werd in het bezit van het ontvreemde geld en de sigaren gevonden. Toen de heer Van Dun in den morgen van 7 Juni geld vermiste uit de toonbanklade der 2e klasse wachtkamer, gaf hy daarvan kennis aan de politie, met de mededeeling, dat zulks een tiental dagen vroeger ook al was geschied zonder dat hy er toen aangifte van had gedaan. Een nauwkeurige bewaking van het stationsgebouw door de politie heeft er nu toe geleid, dat de dader is betrapt en bekend heeft de diefstallen in den nacht van 26 op 27 Mei en op 6 en 7 Juni aldaar ook te hebben gepleegd. (»Zw. Ct. Vergadering van „Nieuw Leven'', op Donderdag, 18 Juni, in „De Hengstman. Na opening der verg. worden door den Socr. de notulen gelezen, welke worden goedgekeurd Verschillende ver slagen en andere ingekomen stukken werden voor ken- nisgeving aargönomön. Moor aandacht word gewyd aan een circulaire, door den heer Wonder als Land- bouwcorr. van den Dir. van den Landbouw ontvangen. Deze circulaire gold het onderzoek betreffende nieuwe ziekte in de aardappelen. Deze ziekte, bekend onder den naam „krulziekte" heeft in 1907 een tamelijk groote uitbreiding gekregen, zoodat door het Instituut voor Phytopathologie te Wageningen een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld. Na de beschrijving der ziekte verschijnselen worden de landbouwers in de circulaire opgewekt, mee te werken tot het welslagen van ge noemd onderzoek. Indien de ziekte wordt geconstateerd, is het wenschelijk den landb.corr. hiermee in kennis te stellen, opdat die onderzoekingsmateriaal zal kunnen opzenden naar bovengenoemd instituut. Een reeks van vragen is aan de circulaire toegevoegd, met welker be antwoording men de meest nauwkeurige gegevens hoopt te erlangen. Bereids worden reeds enkele wenken ge geven tot het tegengaan der ziekte, o.a. door geen poot- goed te nemen van zieke of vermoedelijk zieke planten, door binnen drie jaar geen aardappelen te verbouwen op velden, waarop de ziekte zich voordeed. Met belang stelling werd van deze circulaire kennis genomen, terwijl de aanwezigen werden verzocht de gevraagde mede werking zooveel doenlijk te willen verleenen. Als punt b. kwam aan de orde: Wijziging van het reglement op de verkoop-contracten. Ter inleiding dezer zaak deelt de voorzitter mee, dat in de Meimaand be treffende de verkoopcontracten een gecombineerde bestuursvergadering is gehouden, waarin over deze wijzigingen van gedachten is gewisseld; dat begin Juni wederom is vergaderd, doch dat noch „Nieuw Leven", röch „Waarland" daarvoor een uitnoodiging hebben ont vangen. Spr. is van oordeel, dat voor deze reglementswyzi- gen ook de handelaars dienen gehoord te worden, even goed als dit is geschied voor de samenstelling van het reglement in z'n geheel. De vergadering deelt deze meening, zoodat wordt besloten dit aan „de Naamlooze" te schrijven. Overigens kan men zich vry wel met de voorgestelde wijzigingen vereenigen. Waar de vergade ring er zich niet over uitspreekt, bekomt het bestuur de opdracht te handelen naar bevind van zaken op de gecombineerde vergadering. Hierna komt ter sprake de land- en tuinbouwten toonstelling en het tienjarig bestaan van „Nieuw Leven". Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Wonder besloten, dat „Nieuw Leven" zal deelnemen met een collectieve inzending. De uitvoering wordt aan het bestuur opgedragen, dat te beschikken krijgt over een bedrag van ten hoogste f60. Thans wacht de vergadering nog een belangrijke discussie, aangezien aan de orde komtKeur op zilver- uiea. Vertegenwoordigers van „Waarland" geven omtrent deze zaak weer, wat in hunne vergadering daaromtrent is gesproken en besloten. Uit de discussies blijkt, dat velen tegen de sorteering in drie grootten opzien, doch dat men de bezwaren niet onoverkomelijk acht, indien maar werkelijk blijkt, dat de in te voeren sorteering voor de verbouwers loonend is. Men acht daarom een proefneming gewenscht door ter markt zoowel goed gesorteerde, als minder goed gesorteerde aan te voeren. Anderen achten deze proef alleen dan van eenige waarde, wanneer de grootste hoeveelheid goed gesorteerd is en slechts weinig minder goed gesorteerde worden aangevoerd en dan door den zelfden aanvoerder. Waar men spreekt van den hal ven aanvoer goed gesorteerd en de andere helft minder (dat is dan in twee grootten) acht men de proef nutteloos. Na zeer langdurige en drukke discussie wordt ten laatste goedgevonden, dat een commissie van 3 leden uit „N. L.", 3 leden uit „Waarland" en drie handelaars, waarvoor worden aangewezen de heeren Trompetter, K. Wagenaar en R. Slot, bepalingen zullen ontwerpen voor dit product, terwy'1 dan door een gecombineerde vergadering van beide vereenigingen een nadere be slissing zal worden genomen. Daar de bespreking over het vorige punt der agenda zoo'n paar uren in beslag heeft genomen, wordt met de afwerking der agenda eenige haast gemaakt. Benoemd wordt tot lid der Commissie van Toezicht voor de verkoopcontracten de heer J. Pais in plaats van den heer J. Duin, die naar Duitschland is vertrokken. Nog wordt bepaald, dat Maandag 22 Juni alledaagsche veiling zal worden gehouden, terwijl met ingang van 29 Juni de keur op sorteering der aardappelen van kracht zal zyn. Prins Hendrik te Helder. Bij gelegenheid van het bezoek van Prins Hendrik aan Den Helder op 2 en 3 Juli a.s., ter bijwoning van den marine-schietwedstrijd en van de zeil- en roei- wedstrijden der Marine-Jachtclub, zal de Prins Zater dagmiddag 3 Juli ook een bezoek brengen aan de Ambachtsschool, aan de Laan. Een zonderlinge verdwijning. De Telegraaf schrijft: Wij hebben reeds medegedeeld, dat de heer D. A. yjyi Santen, graanhandelaar, wonende te Rotterdam, Vrijdag jl. naar Amsterdam vertrok en sinds dien niet meer is teruggezien. In ons Woensdagochtendblad deel den wij mede. dat, naar ons bericht werd. genoemde heer door twee rechercheurs gezien zou zijn. op het oogenblik. dat hij met vrienden een uitstapje ging maken. Dit blijkt echter op een misverstand te berusten. Wel is de heer Van Santen naar hetgeen wij thans vernemen Vrijdagmiddag op de Amsterdamsche Beurs geweest, waar hij verschillende zaken afdeed. Den mid dag heeft hij verder in gezelschap van eenige vrienden of i>ekenden doorgebracht Hij dineerde bij Polman in gezelschap van een vriend, die hem om 7 uur verliet. Sinds dien is men het spoor van den heer v. S. geheel kwijtgeraakt Er liepen Woensdag geruchten, dat de heer v. S. in financieele moeilijkheden zou verkeeren, waardoor tevens het vermoeden werd uitgesproken dat hij naar het buitenland zou zijn uitgeweken. Donderdag vernamen wij uit goede bron dat de zaken van den heer v. S., zoover natuurlijk nagegaan kon worden geheel in orde zijn bevonden. Zijn kantoor te Rotterdam is verzegeld geworden. De vader van den vermiste te Almelo woonachtig werd gewaarschuwd door een zoon en een dochter, eveneens te Rotterdam woonachtig. Van daaruit heeft men eerst met particuliere rechercheurs gewerkt, die naai' hier kwamen, doch niets wijzer werden. Woensdag jl. is de heer Van Santen Sr. te Amsterdam geweest, en toen is eerst de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Daar de heer v. S. een vrij belangrijke som bij zich droeg ongeveer f 2000 en absoluut geen reden had, om niets meer van zich te laten hooren, zijn velen van meening dal thans wel degelijk aan een mis daad gedacht moet worden. De politie stelt thans een ijverig onderzoek in; ver schillende bekende nachtgelegejiheden werden bezocht, doch tot Donderdagmiddag bleef alles nog zonder resul taat. Men staat hier voor een zeer geheimzinnig geval. De familie verkeert natuurlijk in groote ongerustheid, te meer nog daar de heer v. S. bekend stond als een zeer serieus zakenman, die hart had voor zijn zaak. Wettelijke tQd. Dezer dagen is op voorstel van den heer Drucker op de agenda van de Tweede Kamer geplaatst het wetsontwerp inzake invoering van een wetlelijken .tijd. Wij vernemen echter met zekerheid, dat van een open bare behandeling van dit ontwerp voorloopig hiets zal komen, op verzoek van den minister van binnenland- sche zaken, mr. Heemskerk. Deze is namelijk, in af wijking van zijn voorganger, die Midden-Europeeschen tijd wilde invoeren, tot de overtuiging gekomen, dat invoering van den Amsterdamschen tijd voor geheel Nederland het meest aan te bevelen is, zoodal hij een dergelijk voorstel bij de kamer zal inzenden. Veiling te Anna Paalowna gehouden Vrijdag 19 Juni, des namiddags 3 uur. Aardappelen. 5 zak per zak fl.80 a f2.80. Sla. 1276 krop per 100 krop f0.50 a fl.—Wortelen. 576 bos per 100 bos fl.— a f2.70. Peulen. 154 pond per pond 6 a 7 cent. Chalotten. 130 bos per 100 bos f3.— a f3.50. Aardbeien. 143 mandjes per mandje 6 a 7 cent. Bloem kool. 97 stuks per stuk 5 a 9 cent. Medemblik, 17 Juni 1908. Aardappelen: Opperdoezer Groote Ronde f 0.— a f 0.— per 1/2 H.L. Kleine Ronde f 0.— a f 0. - Groote Muizen f 2.50 a f 2.75 Kleine Muizen f 0.75 a f 1.— Blauwe f 0.— a f 0.— Aanvoer 600 manden of zakken. 18 Juni 1908. Opperdoezer Groote Ronde f 0.— af 2 50 per 1/2 H.L. Kleine Ronde f 0.— a f 0.— Groote Muizen f 2.60 a f 2.76 Kleine Muizen f 1.— a f 1.25 Blauwe f 0.— a f 0.— Aanvoer manden of zakken. 19 Juni 1908. Opperdoezer Groote Ronde f 0.— a f 0.— per 1/2 H.L. Kleine Ronde f 0.— a f 0.— Groote Muizen f 2.20 a f 2 65 Kleine Muizen f 0 85 a 1 1.10 Blauwe f 0.- a f 0.- Aanvoer 1218 manden of zakken. Broek op LangendQk, 19 Juni 1908. Aardappelen (gladbl.) f 1.50 a f 1 66 per 1/4 H.L. (graafjes) f 0.— a f 0.- (ronde) f 0.— a f 0.— (muizen) f 1.40 a f 1.55 (kleine) f 0.26 a f 0.66 Wortelen f 2.— a f 3.10 per 100 bos. Nieuw Leven. Station Noord Sc har wonde. Opening der markt, 17 Juni, met een aanvoer van 184 zak aardappelen. Groote Muizen f 1.70 a f 2 60 per 35 K.G. Kleine Muizen f 1.20 a f 1.50 19 Juni aanvoer 240 zak aardappelen. Groote Muizen f 2 50 a 1 2.80 per 85 K.G. Kleine Muizen f 1.80 a f 1.50 Kleinste Muizen f 0.60 a f 0.80 Winkel, 19 Juni 1908. Groote Muizen f 2.06 a f 2.10 per 35 K.G. Kleine Muizen f 0.75 a f 0.80 Aardbeien 7 a 12 cent per mandje. Peulen 6 a 7 cent per pond. Sla fl.— a f 1.25 per 100 krop. Kaas f0.76 a f0.80 per stuk. Onderlinge Varkensverzekering-Maatsi-happij. In de week van 15 Juni 1908 tot 20 Juni 1908 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weeksche biggen f 5.— a f 8.50. Varkens van 26 tot 60 K.G. fO.37 a f 0.—. 50 75 0.87 per K.G. 75 100 0.89 100 125 0.40 126 150 „0.41 160 175 0.43 Zeugen0.40 POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent op de weekmarkt van 18 juni j 1. achtergebleven kippen en eenden, benevens een turn boter. Alle begin Is uioelltyk. 1 Plaats en tijd van handeling: de Dorpen, Donderdag te 6 uur. Personen: twee dames en een fietsrijder, daarna een groote verscheidenheid van publiek. Twee dames loopen al keuvelende links op den weg. Een wielrijder, oen nieuweling, wil in zigzaglijnen, de dames van achteren links voorbijrijden. Daar hy geen bel op het rijwiel heeft, kan hy ze echter voor het „naderende gevaar" niet waarschuwen. De dames verschrikt door het onheilspellend gerucht achter zich, wyken links uit. Een botsing is onvermijdelijk. De oudste dame krygt een knie-ontvelling met een ge scheurde jurk, de fietsrijder gaat met rijwiel en al de sloot in. Groote hilariteit onder het toestroomende pu bliek. Leering Als je wilt uit fietsen gaan, Kleed je wiel behoorlijk aan; Zie dan goed, waar of je rijdt, En gebruik je bel op tijd. Een goede kermis. In de verloting te Schoorl hadden drie van onze plaatsgenooten een buitenkansje. Zoo won J. F. eun paard, A. v. T. een heerenrywiel en R. K. een schaap. Niet zoo kwaad voor de kermis. Brandwaarborg Maatschappij. Dezer dagen hield de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij gevestigd te Barsingerhorn hare jaarver gadering by den heer J. Vader alhier. De rekening en verantwoording werd door heeren commissarissen en deelhebbers nagezien en in orde bevonden. Tot commis sarissen werden herkozen de heeren G. Smit te Bar singerhorn en K. Zyp te Abbekerk; gekozen werden voor Harenkarspel A. D. Wink, voor Anna Paulowna en Wiel ingerwaard J. Rezelman Cz., voor de Schermer C. Helder Pz. Tram Alkmaar Scbagen. In de Tweede Kamer is het wetsontwerp aangenomen tot verleenen van een renteloos voorschot voor den aan- ieg van een spoorweg van Alkmaar door de Zijpe naar Scbagen. Kgkelaiidboaw'w interschool te Schatten. Aan 6 leerlingen der Rykslandbouwwinterechool, die zich daarvoor aan de school extra hebben geoefend in het melkonderzoek en de daaraan verbonden admini stratie, is een diploma van bekwaamheid uitgereikt als meikcontroleur van een rundveefokvereeniging of kaas- fabriek. Hunne namen zyn: D. Jongejaus, Uitgeest; A. Kuin, Lirkshorn; D. Pijper, Hoogwoud; C. Raap, Schagerwaard; J. Schenk. BehagenJ. Verfailie, Helder. Tarnen. Hoewel Schagen aan de beurt voor de Bondsturn- oefeningen was, zullen deze wegens de kermis thans op 21 Juni te Heer-Hugowaard gehouden worden. Met het oog op de algemeene uitvoering te Winkel, is sene goede opkomst zeker gewenscht. Wilde rozen. Wie een prachtige wilde rozenstruik wil zien, neme een kijsje op het Oude Slot. In den bloementuin van den heer Oudshoorn staat er een, waaraan thans honder den bloemen prijken. >larkt. Een verschil van acht dagen is zeker gering, maar voor de markt kan het van groote beteekenis zijn. Dat zagen wy j.1 Donderdag. Zoo vlug als de markt voor vitte koeien op 11 Juni was, zoo traag was zy op den 18den. Een deel van don aanvoer bleef dan ook onver kocht. De lste kwaliteit werd tegen 37 a 88 cent ver kocht, mindere soorten naar evenredigheid. De hoofd prijs 'viel ten deel aan den heer D. Groot te Barsinger horn met 310 gld. Gelde koeien en kalfkoeien waren stug. Over de vette schapen was men algemeen tevre den. De heer G. Kossen, mede van Barsingerhorn, bedong 29 50 gld. De lammeren moeten dit jaar den wolprys betalen. Voor de duizendtallen, die nog in han den der fokkers zyn, zou een stijgende wolmarkt zeker van beteekenis zyn. Donderdag kon ook slechts weder een deel verkocht worden. Met vette varkens ging het ook al niet te best. Dit was evenwel ook op andere markten het geval. De prijzen liepen een cent terug. Kermis Evenals overal elders, doet ook by onze kermis zich het verschijnsel voor, dat er niet zulk een keus van etablissementen met allerlei vermaak is, als dat vroeger wel eens het geval was. Maar toch biedt onze kermis dit jaar weer ruim vermaak. Misten we vorig jaar een stoomdraaimolen en was dat werkelijk een gemis voor jong en oud, waarover luid genoeg werd geklaagd, nu is de oude plaats weer ingenomen en is de heer Wolfs met een stoomcaroussel gearriveerd. Dat zal dus ook nu weer bet brandpunt zijn der kermis en wie verloden jaar meent te kort gedaan te zijn door het gemis van een aantal toeren in dezen nieuwerwetschen mallemolen, kan zijn schade inhalen, en op de wijs van„Laat ons draaien 1" volop genieten Op de Markt staat evenals vorig jaar het Bioscope- tbeater van de heeren Hommeraon en Zoon. Deindruk door deze inrichting vorig jaar gevestigd, was uitnemend. Dit theater is voor groote elite voorstellingen geheel naar den eisch des tijds ingericht. Als we er nu nog bü vertellen op verzoek van den heer Hommerson, dat er veel nieuws is te zien, dat de opera Faust weer zal worden opgevoerd en verdere opera's en drama's, dan zullen de bezoekers in ruime mate opkomen. Behalve nog andere inrichtingen, vindt men op de kermis van dit jaar weer vele oude bekenden De Friesche kap, Deventerkoekkraam van De Bruin voorh.D.Visser, welke beide in den ganschen omtrek bekend Staan om „hun goede waar en civiele bediening; dan A. Lejjen van Winkel met galanterieën, waar de kleintjes en ook de grooteren naar hun smaak en begeerte zullen kunnen vinden; ook is er de Holland- sche gebakkraam en Wafelenkraam van Gerssen, waar liefhebbers van een lekker en luchtig gebak terecht kunnen. De kermis-tractatie bij uitnemendheid, gerookte paling, zal men kunnen koopen by D. Visser en K. Lt-yt-ii, evenals by Zonderlings die onze kermis dit jaar reeds voor het 36ste jaar bezoekt. Ook Haartje (olie 11 is er weer; onder dat woordje weer mocht wel een dikke streep, want Saar komt dit jaar voor de 60ste maal op onze kermis. Als kind van 2 jaar deed zij hier met hare ouders hare intrede, thans kan zij er zich op beroemen, dat zy deze 60 jaren onafgebroken heeft bijgewoond. Eene goede nering beloone dit 60-jarig jubileum. Op de Laan, op het land van den heer Roggeveen, staat de Schouwburgtent der familie Bakker. Bezoekers van vorige jaren weten, dat deze directie en haar ge zelschap steeds uitermate hun best doen om iets goeds te geven. Zondagavond reeds is de eerste voorstelling en dan zal worden opgevoerd het drama „Visscherseer". Een druk bezoek wenschen we deze inrictiting toe. Op dit land komt behalve nog de glijbaan, de danstent van Hendrichs, die alles heeft aangewend om de bezoekers en bezoeksters recht lustig te kunnen doen rondzwieren. In onze verschillende lokalen, als by de heeren Vader, j Kaan en Plevier, wordt ook alle gelegenheid gegeven op de maat van vroolyke muziek lustig te dansen. In Cérès zal bovendien nog een viertal avonden, te beginnen met Woensdag a.s., de heer Nieuwenhuijzen met zijn gezelschap optreden. De heer Nienwenhuijzen is hier bekend en goed bekend ook. Elk jaar zooveel mogelijk wat nieuws tot vermaak en pret. Hij heeft beloofd dit jaar extra zijn beste beentje te zullen voor zetten. Behalve met tal van voordrachten en operettes, zullen ook met tal van andere caféchantant aantrekke lijkheden de avonden worden aangevuld. Stoel A Spree geeft zooals bekend een viertal voor stellingen in het lokaal van den heer J. Vader. Zater dagavond, op de Volksvoorstelling zal worden opgevoerd De reis naar Samoa". Het Nieuwsblad van het Noorden zegt daarvan in het nummer van 18 Mei j.1. r>'n Prachtig begin is het gisterenavond geweest, 'n Tent, die tot den nok toe vol was, en 'n publiek, dat zich niet beter had kunnen amuseeren. Dat de heer Spree hier gaarne gezien wordt bleek gisterenavond al dadelijk weer, toen zyn optreden met luid handgeklap werd begroet. De heer Spree zorgt dan ook voor stukken, die als geknipt voor de kermis zyn. Je lacht, ja, je blijft bijna aanhoudend lachen, om de moppen, die ge debiteerd worden. Zoo was het gisterenavond ook. Er was groote vroolykheid en voortdurend klonken er lach salvo's. „De reis naar Samoa" is dan ook een aaneen schakeling van grappigheden. 'tStuk laat zich nutuur- lijk niet in finesses navertellen. Slechts dit: De rente nier Anton Kersten (de heer Spree) reist de halve wereld rond om zijn aardig dochtertje (mej. Sofie Mytelaar) verwijderd te houden van den zee-luitenant Herbert Sparrewitz (de heer H. Kammeyer) en arriveert eindelijk op het afgelegen eiland Samoa, om daar, 0 schrik,inde armen te vallen van den luitenant. Maar vindt daar bovendien in dezelfde woning nog een andere plaag, de nicht van zyn vriend, den consul Horstman (de heer F. Stoel), die verliefd raakt op iederen man, dien ze maar ziet, doch welke hy zich van den bals weet te schuiven en in de armen valt van den vorst van het eiland (de heer Aug. Kiehl). En, door den nood gedwongen, moet by ten slotte zyn toestemming geven tot de verloving van zijn dochter met den luitenant, die hem, wegens eene beleediging, den vorst aangedaan, van den vuur dood had gered. De situaties, die zich daarbij voordoen, zijn allerkoddigst Het stuk werd in den juisten toon gegeven vlug en luchtig. De heer Spree typeerde den vervolgden ouden rentenier, die echter nog weieens van avontuurtjes houdt, uitstekend, mej Sofie Mytelaar was een bekoor lijke dochter en haar minnaar 'n „schneidige" luitenant. Mevr. Mjjtelaar-Grader was allervermakelykst in haar verliefd-doenery en de heer Kiehl eveneens in de rol van den onbeschaafden prins-vrijer. De heer P. Wigman was zooals een matroos behoort te zyn: los, vlug en vroolijk. Ook de overige artisten gaven goed spel. De aankleeding van het stuk was goed verzorgd, heel aardig de omgeving der plantage met hare palm «n. De coupletten waren op prettige melodieën. Summa summarum 't was 'n allerprettigste voorstel ling, die een zeer dankbaar publiek had. Er werd her haaldelijk toegejuicht en verscheidene malen gehaald. Het dappere gezelschap kan van zyn succes weer ver zekerd zyn. Bijgeloof. stijs* JM 5t Grevesmühlen. die als tusschenpettoon ito op» treden bij de betrekkingen tussc.hen een b'J8e'°®%^ buurvrouw en een „wijze vrouw te ïsmar 1 J hare eigen zak gespekt had. Te Grevesmühlen, een stadje ten N. van Schwenn wonen de echtelieden Rollenhagen. De vrouw 'eed sedert lang aan maagpijnen. Zij klaagde buurvrouw Krakow haar nood, en deze vertelde haar van de wijze vrouw te Wismar, die overal raad op wist en uit iemands nekharen zijne ziekte onderkende. Vrouw Kra kow ging met eenige nekharen van de zieke naar Wis mar en kwam met een zwart poeder terug, dat 10 mark kostte. De maagpijnen, die van zenuwachtigen aard waren, verdwenen, maar nu kwam het gezin in nieuwe narigheid. Een dochter, die diende, werd wegens diefstal ontslagen. Vrouw Krakow meende, dat een heks het meisje tot stelen had aangezet en bood zich aan, om de vrouw in Wismar opnieuw te raadplegen Zij bracht weer twee zwarte poeders mee en verschil lende andere voorschriften, o. a. moest het harl van een mol gebraden en in een zilveren medaljon om den hals gedragen worden. Maar de heksen van Grevesmühlen lieten het gezin nog geen rust Naar de meening van vrouw Krakow, waren het twee oude vrouwen Brandt en Vitense. I11 een ongeteekenden brief dreigden de heksen met nieuwe plagerijen en, ten bewijze dat het haar ernst was, voeg den zij een paar walgelijke insekten en een vischkop bij den brief. Nu werden hart, long en lever van een paard vier uren lang gekookt (onderwijl mocht geen woord in de keuken gesproken worden) en in vier bloempotten begraven, met een twintigmarkstuk boven op eiken pot. De goudstukken verdwenen in den zak van de buurvrouw. Maar weer werd er in een brief nieuw onheil aangekondigd. Toen werd er, op raad van vrouw Krakow, een heksenbezem gemaakt van de takken van drie hoornen, waar men driemaal om heen had geloopen. Die bezem kostte 80 mark, maar had dan ook een bijzondere kracht. Wanneer het behekste f'zin er mee op een hemd sloeg, „kreeg de heks randt slaag op haren rug". Om den anderen dag werd het hemd op een stoel gelegd en er vier uren lang op geklopt. Het hielp uitmuntend, want de heks smeekte in een brief, om er niet mee voort te gaan. Maar de familie Rollenhagen kende geen erbarmen. Zij bleef er op los ranselen tot de bezem Stuk was. Daarna moest er een nieuw middel te baat genomen' worden. Eindelijk kwam de schoonzoon van vrouw Rollen hagen er achter, dat deze laatste gaandeweg 1100 mk. aan de toovermiddelen verdaan had, en hij diende een aanklacht wegens bedrog tegen vrouw Krakow in. Ter terechtzitting werd ook de wijze vrouw uit Wis mar gehoord. Het bleek een vrouw van 70 jaar te zijn, groot en dik, met een reusachtige 11 bril op den neus, waarvan het eene glas zwart is. Zij verklaarde „bloed te kunnen stelpen, een roos te kunnen belezen, maar zich niet in een duif te kunnen veranderen". Het zware poeder, dat tegen alle kwalen hielp, was gedroogd en tot poeder gestampt St. Janskruid De wijze vrouw had van de zaak weinig voordeel gehad, want zij had voor elk consult met vrouw Krakow maar een mark gebeurd. De 1100 mark waren bijna alle in den zak van de laatste gekomen, en deze bedriegster werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 18 tot 20 Juni 1908. OndertrouwdDirk Steen, vrachtrijder, oud 25 jr. en Maartje Landman, 22 jr., beiden wonende te Schag-n. Johannes Cornelis Maria Mul, horlogemaker, oud 23 jr. te Alkmaar en Maria Anna Alberta Keet, 21 jaar te Schagen. GetrouwdJan Snaas en Neeltj'e de Jong. Gemeente Zgpe. Ingeschreven van 12—17 Juli 1908 GeborenMaria Margaretha. d. v. Martinus Sinnige en Aagje Leek. OndertrouwdGeene: GetrouwdNicolaas Hubertus Post, jm., arbeider, 23 jr„ te Zype en Alida Sneekes, jd., zonder beroep, 22 jr., te Zype, eerder te Anna Paulowna. Jan Hendrik van den Berg, weduwnaar van Maria de Vos, 25 jr., te Elar- dinxveld en Maria Bos, jd., zonder beroep, 25 jr., te Zype. Schagen, 18 Juni 1908. 12 Paarden 8 Stieren 20 Gelde Koeien 70 Vette Koeien 10 Kalfkoeien Vaarzen 25 Nuchtere Kalveren 540 Schapen (vette) 150 Overhouders Lammeren 8 Varkens (magere) 40 Varkens(vettep. K.P. Bokken en Geiten 60 Biggen 25 Konijnen 26 Kippen 40 Eenden 900 Kil gr. Boter 200 Kaas 4000 Kipeieren per 100 250 Eendeieren Hoorn, 18 Juni. Aangevoerd 143 54535 K.G. Kleine '29.50, Commissie Fabriekskaas f25.—. Alkmaar, 19 Juni. Tarwe Gerst, chev. Haver Bruine boonen Witte boonen Groene erwten Grauwe erwten Vale erwten Kanariezaad 0 80.- a 200. 0 60.- a 260.- n ilO.- a 185.— 0 180. - a 810. 0 140.- a 240.- 0 ei- a a 19. 23.- a 29.- 0 20.- a 28. 0 0.— a r 0 12.- a U.~ -.36 a -.42 0 0.— a 0.- 0 6.- a 9.- 0 -.50 a 1.60 0 -50 a 1.50 0.60 a 0.80 0 1.06 a 1.15 0 —.40 a -.50 B 3.40 a 3.80 0 3.80 a stapels kaas, wegonde f 27.-, Middelb. f0.— Aangev. 160 H.L. 0.— a 4.75 a 8.60 a a 9- 17.- a 0.— a 6.— a 0. 0. - 8.80 a 17.- t K—t Kaas. Aangevoerd 425 Stapels, wegende 240.000 K.G. Fabriekskaas Kleine f 26.—Comm.f —.—.Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 80.—,Comm. f 27.50,Middel bi 27 60. Alkmaar, 20 Juni 1908. 20 Paarden 100. - a 250.- 25 Koeien 140.— a 260.— 27 Magere Schapen 14.- a 20.— 85 Nuchtere Kalveren 8.— a 22.— 33 Magere Varkens 14.— 16.- 118 Lammeren 7.— a 190 Biggen 6.- a Kipeieren per 10C 3.60 a Kop Boter 0 66 n Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente lijke Oude Vischmarkt, aau de Nieuwmarkt te Amster dam, op 19 Juni 1908. Kippeneieren f 2.76 a f 4.86 per 100. Eenden 0.— a 0.— 10. 10.- 4.- 065

Schager Courant | 1908 | | pagina 2