De salarisregeling der onderwijzers. Binnenlandsch Nieuws. (Zie TABEL» hieronder.) I Vrouw Heiligers kreeg daarentegen, daar zoo'n zaakje zeer urgent is, de gestolen spulletjes direct al weer mee. Schelden gestraft. De 21-jarige Opmeersche landbouwersknecht Predericus Scholten had op 28 Mei j.1. te Bovenkarspel de twijfel achtige aardigheid om den aldaar gestationneerden ge meenteveldwachter J. Th. v. d. Woning allerergst uit te schelden, zoodat de wetsdienaar verbaal opmaakte, wat tengevolge had, dat wegens beleediging van een dienst doend ambtenaar, f8 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis werd geëischt. De 9e maal nu ook maar Cornelis van der Kooi, een meer berucht dan beroemd exemplaar uit Hoorn, geboortig uit Rotterdam, kreeg het den 3den Juni door zijn ongepast optreden geweldig aan den stok met den 28jarigen politie-agent Klaas Krom, die hem den baas bleek te zijn en meteen wegens beleediging opkalkte. Daar Kees al 8 maal in de ge vangenis heeft gezeten, zou 't doodjammer zijn als hij er nu niet wéér in kwam; hij heeft zoo zijn best gedaan. De Officier stelde dan ook voor, Kees maar weer 's even voor een 14 dagen op te pakken. Een lastig heerschap. Evenals de heeren Scholten en Van der Kooi van daan» straks, was ook Jan Eeken van het Unjerpad te Westerblokker afwezig als beklaagde. Hij deed den 19den Mei j 1. zijn buurman Klaas Steur heftige verwijten, die we niet in den breede zullen uit eenzetten, doch die met 's heeren Steur's natuurlijke gaven min of meer verband hielden. Jan wilde hem eene bewerking doen ondergaan, waar Klaas gansch niet op gesteld was en daar Arie Stroet en Maartje Gieling beiden de beleedigingen, door Eeken gedebiteerd en diens heele ruwe optreden hadden gehoord, was er aan getuigen geen gebrek, toen Klaas „'t angaf" 1 Maartje hoefde zelfs niet eens in verhoor te worden ge nomen. De O. v. J. achtte de beleediging bewezen en wees er op, dat Jan, die vroeger veel dronk en thuis en ook bjj anderen lastig was, reeds eens voor ernstige wederspan- nigheid heeft terechtgestaan. Hij lijkt drankzuchtig en twistziek te worden. Eisch wegens beleediging f 14 boete of hechtenis. In de maling genomen en de gevolgen daarvan 1 De 33-jarige Willem Glas uit Warmenhuizen, die daar 2den Pinksteravond (8 Juni) op een danspartij met een weeuwtje „uit* was, werd, toen hy haar s nachts om een uur of drie wou thuisbrengen, een beetje in de ma ling genomen door een drietal dorpsgenooten, van wie hn er ten slotte één (den 29 jarigen visscher Jan de Vet) met een mes in den hals en over de hand sneed. De O. v. J. beschreef Wim als een zenuwachtig ventje, dat zelfs zelfmoord had willen doen uit angst voor de te wachten straf. Gelukkig leeft hij nog, daar hij van dat onzalige voornemen ter rechter tijd is teruggekomen. De O. v. J. gevoelde er wel wat voor om een goed woordje voor Glas te doen, maar het feit is nu eenmaal zoo ernstig geweest, dat een tamelijk krasse eisch toch niet kon uitblijven. Mr. Cnopius requireerde 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraken allemaal over 14 dagen, uitgezonderd zaak Behagel, waarin 9 Juli uitspraak zal worden gedaan. A.s. week géén zitting. nu wel weer stroomde het water niet booger dan één handbreedte over de grintveldjes, die van de brug af even zichtbaar 14 dagen z«n als hun „droge" collega. Een prentbriefkaart er van, heeren bestuurders van de Maasvereeniging 1 Een prentbriefkaart volgens de idee-Pieters en met de verspreiding daarvan maakt ge meer reclame in den lande voor de gegrondheid van uwen eisch, dan met tien vergaderingen en een half dozijn moties. Brand te Alkmaar. Onze „groote" rivier de Maas. De Maas voor Maastricht illustreert sinds Woensdag de klacht van gansch Limburg over haar onbevaarbaar heid met... drogen humor. Bijna in 't midden van 't rivierbed, onder de zesde boog des voetbrug Maastricht—Wijk, strekte zich Woens dagmiddag en strekt zich nog heden een grintveld uit. De spreeuwen wandelen er parmantig rond met de mussehen en komen van den kant van het „veld" hun dorst lesschen. Wat ze zonder gevaar voor verdrinken doen kunnen, want daarnaast en onder verscheidene andere bogen Woensdagmiddag ontstond, doordien een kat een thee lichtje omverwierp, brand in een huis Alkmaar aan het Rauksje tegenover de ijzerfabriek, bewoond, door twee gezinnen: Middelveld en Duin. Het huis brandde vrijwel uit en weinig van de inboedels kon worden gered. Middelveld was verzekerd te De Rijp, maar omdat hij hier nog maar korten tijd woonde, had hij verzuimd zijn brandpolis te doen overschrijven. Duin was niet verzekerd. De vrouw van Duin en haar kindje van negen maanden bekwamen brandwonden. Het huis is tegen brandschade verzekerd. Waarland. Staat der Schoolspaarbank over het 2de kwartaal 1908. Primo April was in kas f588.20, er werd in 't 2e kwartaal f33.55 ingebracht, en f449.65 terugbetaald, zoodat primo Juli in kas was de som van f 17210 Callantsoog. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heerschte alhier een geruimen tijd een hevig onweder, vergezeld van een geweldigen plasregen. Hoe hevig ook, heeft het gelukkig geen grooter on heilen teweeg gebracht dan alleen, dat een paar schapen van den heer R. Blom door het hemelvuur zijn gedood. Wierlngen. J.1. Dinsdagavond ontlastte zich boven ons eiland een hevig onweder gepaard met zware regens. Te Noord- Stro e sloeg het hemelvuur in den grond en geraakte door den schrik en zware drukking een man buiten ken nis. Te Westerland sloeg de bliksem in een zeegraskad en versplinterde een staande spar en werd eveneens de boerderij van den heer C. Pz. Mulder getroffen, een minimum van tijd stond de boerderij in lichte laaie Huis inboedel, negen wagens hooi, enz. werden een' prooi der vlammen. De bewoners wisten zich bijtijds te redden. Naar wij vernemen wordt de schade gedekt door verzekering bij de Wieringer Brandwaarborg Maat- schappij. Wierlngen. Benoemd tot president-kerkvoogd by de Ned. Herv. Kerk van Hippolytushoef en Westerland (wegens be danken van den heer Jb. Mostert) de heer G. Keijzer, die deze benoeming heeft aangenomen. Kolhorn. Woensdagavond j.1. vergaderde onder presidium van den heer K. Breebaart Dz., de vereemging „Denk en Doe" alhier ten huize van den heer P. Rempt, ter afreke- ning van de schoolfeesten. Met een woord van dank aan den penningmeester den heer A. Droog, werd diens administratie goedge! keurd, waaruit bleek, dat een klein saldo in kas bleef Ook een sollicitatie. Men schrijft aan de „Haarl. Ct." Hoeveel nut de Leerplichtwet nog zal kunnen stich ten, blijkt uit onderstaande sollicitatie voor het direc. teurschap eener gasfabriek. (De namen zijn gefingeerd.) Aan den WEdl. Achtb. Burgemeester En Wethouders Van dezen Gemeenten, Zoo Pieterse van Reimers waal vernomen heeft, in de „Niewen Rottersche Courant", Dat er gevraagt Direc. teur voor Gemeente gasfabriek waterleiding, ik vind Mij, voor Dezen betrekking, Geheel voor Geschikt, uit. stekent berekent, vrij van sterken drank Goede Getuig, schriften. En Zoo ik Mijn zelf, Beroept als sollicitant, voor tv zen betrekking En te voor Deelen zal ik werken voor Dezen Gemeenten inlichting verkrijgbaar, bij Wethouder Kromstijl te Reimers waal. En die ik Mijn noemt W. PIETERSE, te Reimers waal. III. Neemt men al het gewone personeel te Amsterdam met hunne ambtswoning of vergoeding daarvoor, salarissen en toelagen bij elkander, dan blijkt, dat 2074 personen voor het onderwijs in de gewone schooluren (26 uren per week met i 8 weken vacantie een gezamenlijk inkomen genieten van f 2671910, 9) of gemiddeld per persoon f 1288, terwijl in Schagen voor het onderwijs in de schooluren (25 uren per week met 5 weken vacantie1 door 8 personen een gezamenlijk inkomen wordt ge noten van f 7150 10) of per persoon f 894, of met .nbegrip van de bijdrage van 2 °/o voor pensioen f 912, dus f 376 min der dar te Amsterdam. Zooals wij boven reeds zagen genieten de hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen voor het herhalingsonderwijs en voor het onderwijs in vreemde talen buiten de schooluren meer dan zij voor hetzelfde aantal lesuren in Schagen zouden ontvangen en wel in het geheel f 68807 11) of per persoon f 33. Voor het onderwijs in de schooluren ontvangen zij alreeds f 376 meer, zoodat z^ in het geheel f 409 per persoon meer ontvangen dan in Schagen. Rekent men alle ontvangsten van het gewone personeel te Amsterdam bij elkander dan verkrijgt men eep totaal bedrag van f 2825081 12), dat is gemiddeld f 1362. Te Schagen zou het personeel bij gelijk aantal lesuren ge middeld f 409 minder ontvangen, dat wordt gemiddeld een salaris van f 953. 13) Indien de onderwijzers te Schagen gemiddeld evenveel ver dienden als te Amsterdam, zouden zij in Schagen misschien in gunstiger conditie verkeeren, want in Amsterdam kost een woning fnet overeenkomstige geriefelijkheden meer aan huis huur dan in Schagen en moet ook van een zeker inkomen meer belasting worden betaald. Men meent ook wel, dat de kosten van levensmiddelen pn kleeding te Amsterdam hooger zijn, doch er is geen reden om aan te nemen, dat een onderwijzer in Amsterdam beter gekleed moet zijn dan in Schagen, en door tusschenkomst van hunne vereenigingen, of door het koopen in groote magazijnen, ver krijgen zij op verschillende artikelen zooveel prijsvermindering, dat de hoogere prijs van enkele artikelen, als melk, eieren en vleesch, er zeker wel door goedgemaakt wordt. Rekent men, diat een onderwijzer te Schagen ongeveer f 109 minder belasting en huishuur 14) of kostgeld heeft te betalen, dan moet een onderwijzer te Amsterdam ongeveer f 109 meef vei dienen dan te Schagen om met dezen gelijk te staan; of omgekeerd, als te Amsterdam het onderwijzend personeel ge middeld f 409 meer verdient dan te Schagen, verdient het te Schagen eigenlijk f 300 per jaar minder. Mocht misschien het verschil in woninghuur en belasting iets meer bedragen dan f 109, dan meen ik niettemin te mogen aannemen, dat het verschil in salaris ongeveer f 300 bedraagt, omdat een onderwijzer in Amsterdam veel meer en veel goed- kooper gelegenheid vindt om zich te bekwamen voor de ver schillende acten, die hij noodig heeft om een hoogere. sport van de ambtelijke ladder te kunnen bereiken. Onze onderwijzers en het hoofd der school zou den dus ieder gemiddeld f 300 meer moeten ver dienen om gel ij k te staan met de onderwijzeressen onderwijzers en hoofden van scholen te Amster dam. Het verschil in maatschappelijke positie tusschen de onder wijzers te Schagen en te Amsterdam kan mijns inziens op de volgende wijze zeer aanschouwelijk worden voorgesteld. Van de aangeslagenen in den hoofdelij ken omslag, die in Schagen f 550 of meer inkomen genieten, hebben 44 0/0 15) een kleiner inkomen (f 550—f 900) dan het gemiddelde van het onderwijzend personeel (f 953)) terwijl 54 0/0 der aangeslagenen in inkomen boven hen staan. In Amsterdam heeft het onderwijzend personeel (f 1362) ongeveer «9 0/0 15) van de aangeslagenen (f 600—f 130a) be neden zich, terwijl slechts 29 o/0 hen in inkomen overtreffen. Als het onderwijzend personeel te Schagen gemiddeld een inkomen van f 1400 genoot, zou het in positie ongeveer gelijk staan met dat te Amsterdam; het zou dan 67 van de aange slagenen van f 550 en meer inkomen beneden zich hebben en 31 0/0 boven zich. De positie van de onderwijzers is dus te Amsterdam zeer veel beter dan te Schagen, en niettemin is bij het gemeentebestuur van Amsterdam ook thans nog een salarisverbetering van de onderwijzers in ernstige overweging. Wel een bewijs, dat men in Amsterdam over de beteekenis van het lager onderwijs heel anders denkt dan in Schagen en andere plattelandsgemeenten. Nu zal men misschien hiertegen inbrengen, dat het gemid delde salaris der onderwijzers in Schagen vrij wat hooger zou zijn, indien de oudste onderwijzers zich de moeite hadden willen geven een hoofdacte te behalen en dat bijgevolg tegen den wil van het gemeentebestuur de salarissen zoo laag zijn. an een ernstigen wensch van het gemeentebestuur om meer onderwijzers met hoofdacte te bezitten, blijkt echter al bijzon der weinig, want nog zeer kort geleden heeft het een tweetal vacatures in ons onderwijzend personeel aangevuld door de be- Zie het nummer van dit blad van 5 Juli 1908. x f 622200 noeming van jonge onderwijzers zonder hoofdacte, zoodat Schagen thans 5 onderwijzers zonder hoofdacte bezit. Amsterdam betaalt alzoo per onderwijzer f 300 meer dan Schagen, dat is in het geheel een bedrag van f 622200. Aan de 2074 personen, die wij in onze vergelijking hebben opgenomen, wordt in het geheel aan ambtswoningen, salarissen en toelagen uitbetaald, behalve de vergoeding voor het onder wijs in handwerken buiten de schooluren, een totaal bedrag van f 2784556 12), terwijl volgens de begrooting in het geheel aan salarissen en emolumenten wordt uitbetaald een bedrag van f 3126646 1). Op een totaal bedrag van f 2784556 betaalt Amsterdam f 622200 meer dan Schagen; wij mogen dus aannemen, dat 3126646 dit op een bedrag van f 3126646 2784556 ongeveer f 700000 zal bedragen. De hoofdelijke omslag bedraagt er volgens de begrooting over 1908 in het geheel f 5500000, zoodat die betere salarieering 12.7 0/0 bedraagt van den geheelen hoofdelijken omslag en dus ook ieders aanslag door die betere salarieering 12.7 °o hooger is geworden Indien ook te Schagen f 300 meer betaald werd, zou dit f 240c. in het geheel bedragen. De hoofdelijke omslag bedraagt er f 8967 en zou dus door de betere salarieering 27 °,o worden verhoogd, zoodat ook ieders aanslag 27 uo hooger zou worden. In het onderstaande staatje kan men in kolom 2 lezen hoe hoog de aanslag te Schagen bij de tegenwoordige salarisregeling is, en te Amsterdam zou zijn, indien daar per onderwijzer f 300 minder werd betaald. In kolom 4 kan men zien hoeveel de aanslag te Schagen en te Amsterdam wordt verhoogd bij een verhooging van die salarissen met f 300in kolom 3 hoeveel thans, dus met die verhooging. te Amsterdam ieders aanslag bedraagt en hoeveel te Schagen ieders aanslag zou bedragen indien die verhooging daar eveneens werd ingevoerd. Daar de woninghuur te Amsterdam belangrijk hooger is dan te Schagen is in het staatje aangenomen, dat een inkomen van f 550—f 650 te Schagen evenveel waarde heeft als een inkomen van f 600—f 700 te Amsterdam, een inkomen van f 700—f 2400 te Schagen evenveel waarde als een van f 800—f 2500 te Am sterdam en zoo vervolgens. Zonder twijfel is bij de grootere inkomens het verschil in woninghuur grooter dan door mij is aangenomen, doch ik heb het verschil met opzet niet grooter genomen om het verwijt te ontgaan, dat ik de zaak voor Am sterdam gunstiger heb voorgesteld dan zij inderdaad is. Daar te Amsterdam de aanslag lager wordt naarmate het aantal kin deren beneden 18 jaar een; twee of drie; of vier of meer be draagt, heb ik zoowel den hoogsten (geen kinderen) als den laagsten aanslag (4 of meer kinderen) vermeld om een vol komen zuiver beeld van den toestand te geven. In Schagen zijn de kleine inkomens van 450—650 thans alreeds zwaarder belast dan te Amsterdam de inkomens van 500—700, waar inkomens beneden f 600 zelfs geheel vrij van belasting zijn. Een verhooging van den omslag te Schagen zou dus op deze inkomens onevenredig zwaar drukken, daarom heb ik de verhooging van hunnen aanslag, die bij een salarisverhooging van f 300 per onderwijzer noodig zou zijn (en die over alle inkomens van f 450—f 650 in het geheel slechts f 111.77 zou bedragen, ^oewel hun aantal 225 of 40 0/0 van het totaal aantal aangeslagenen bedraagt) verdeeld over de andere aangeslagenen en den zoo berekenden aanslag er boven geplaatst. Zooals men ziet is het verschil voor de andere aangeslagenen zoo gering, dat er geen bezwaar kan bestaan de kleine inkomens daarvan te ontlasten. Wanneer men nu de cijfers eens aandachtig beschouwt, dan blijkt, dat de inkomens van f 800 en daarboven in Schagen ook na een salarisverhooging van de onderwijzers met f 300 minder zwaar belast zouden zijn dan in Amsterdam die van f 900; bij ingezetenen zonder kinderen zelfs belangrijk minder. Ook bij een inkomen van f 700 te Amsterdam of f Ó50 te Schagen betalen ingezetenen zonder kinderen na de genoemde salarisverhooging in Amsterdam meer dan in Schagen. En de verhooging van belasting, die van eene betere salarisregeling het gevolg zou zijn, is, naar uit kolom 4 blijkt, voor de meeste aangeslagenen in Schagen kleiner of niet be langrijk grooter dan voor die in Amsterdam. Uit deze cijfers blijkt naar mijne meening zonne klaar, dat men Schagen in dit opzicht gerust met Amsterdam vergel ij ken mag en dat de betere salarieering, die de onderwijzers daar genieten, der burger ij even groote offers kost, als dit in Schagen het geval zou zijn. 1 1 Wanneer men dus vergelijkt hoe sterk een betere salarieering van de onderwijzers drukt op personen met gelijk inkomen te Amsterdam en te Schagen, moet men tot de slotsom komen, dat er in dit opzicht geen verschil bestaat en zoo er verschil is, dat dit dan komt in het nadeel van Amsterdam, waar vele ingezetenen toch al reeds zooveel belasting moeten betalen, dat iedere verhooging daar veel sterker wordt gevoeld dan te Schagen. Alleen de hoofdelijke omslag is immers reeds veel hooger dan die van Schagen en andere plattelandsgemeenten en daar bij komt dan nog, dat ook de opcenten op de personeele be lasting 16) er veel hooger zijn opgedreven en er per leerling meer schoolgeld 17) wordt betaald. De totale opbrengst van deze belasting bedroeg in Amster dam in 1906 f 1631298, dat is per aangeslagene in den hoofde lijken omslag (dienstjaar 1906) 1631298 89767 18) f 18.20. In Schagen is de totale opbrengst f 2160.74 of per aangesla gene met minstens f 500 inkomen 2160.74 468 f 4 60. Het aantal kinderen, dat te Amsterdam de scholen bezoekt, bedroeg öp 1 Jan. 1907 op de scholen voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs 65967 en volgens de begrooting voor 190S wordt aan schoolgeld voor het lager onderwijs ontvangen f 423060, dat is dus per kind ongeveer f 6.40. Te Schagen werd op 1 Januari 1908 de school bezocht door 265 kinderen en werd op de begrooting voor 1908 de opbrengst t der schoolgelden geschat op f 1250 of ongeveer f 4.70 per kind. Misschien zijn er onder de lezers, die meenen, dat men per sonen met een gelijkwaardig inkomen te Schagen en te Am sterdam niet met elkander mag vergelijken, dat te Amsterdam zulk een inkomen gemakkelijker verdiend wordt dan te Scha gen. Aan dezen zou ik willen vragen: Maar waarom blijven de menschen dan te Schagen, als zij het te Amsterdam, dat zoo dichtbij ligt, zooveel gemakkelijker kunnen hebben? En zoo er inderdaad verschil bestaat en de menschen nochtans in Scha gen blijven, zou dat dan niet hieraan zijn toe te schrijven, dat vele menschen zich gaarne met minder inkomen tevreden stellen omdat het leven in een groote stad hen niet kan bekoren en zij aan de genietingen van het vrije buitenleven groote waarde hechten? Maar is het dan niet onbillijk te beweren, dat het den Amsterdammer gemakkelijker valt een zeker inkomen te verwerven? Of valt het den Amsterdammers misschien gemak kelijker een zeker inkomen te bemachtigen, omdat -zij over het algemeen handiger en bekwamer zijn dan de menschen van buiten'? Als dat inderdaad het geval mocht zijn, dan is dat voor de laatsten allerminst een reden om in dat feit te berusten en zullen zij die hunne kinderen waarlijk liefhebben, moeten trachten daarin verbetering te brengen door hen zoo goed mogelijk te laten onderwijzen, en dus in de allereerste plaats de allerbekwaamste en degelijkste onderwijzers voor hen uit te kiezen. (Wordt vervolgd.) Q NOBEL. OVERZICHT van de verhooging van den Hoofdelijken Omslag, die het gevolg is van betere salariëering van het onderwijzend personeel. Geschat inkomen. Scha gen. Am ster dam 2. De aanslag van een ingezetene be draagt bfj een gemiddeld inkomen van de onderwijzers, van: f 953 Scha gen. f 1062 Amsterdam. met of zonder kin deren. zonder kin deren met 4 of meer kin deren. zonder kin deren. 550 600 600; 650 650 700 750 800 900 1400 1900 700 800 850 900 1000 1500 2000 2400 2500 2850 8000 3350 3500 5000 5200 6000 6200 140C014300 19000 19300 2,28 1,65 0,99 j3,08 1,65 0,99 3,901 4,98 4,74 8,98 2,99 5,39 5,60, 8,98 5,39 6,48 13,61 8,30 18,80 18,77 8,17 11,28 30,32 50,53 31,46 85,70 51,43 45,38 114,58 71,50 58.94 94,05 137,50 75,15 160,41 119,35 131,22 238,33 226,04 165,22 437,22 607,22 284,16 655,40 884,57 284,16 655,40 884,57 ƒ1253 Scha gen. f 1362 Amsterdam. met met of zonder 4 of kin- meer deren. kin deren. 2,28 2.90 3,08 3.91 8.90 4,95 6,04 6,02 7,13 7,11 8,25 8,23 10,57 10,54 23,90 23.84 40,05 39,94 57,78 57,63 75,05 74.85 95,59 95,34 167,09 166,65 '210,39 209,83 556,75 555,27 773,22 771,17 1,89 1,89 5,70 10,29 10,29 15,59 21,53 57,88 98,17 131,25 157,60 183,76 273,00 325,50 750,75 1013,25 Door een verhoo ging van de onder- wjj zerssal arissen met f 30'>, wordt de aanslag ver hoogd met: Scha gen. met of zonder kin deren 1,13 1,18 3,4? 6,17 6,17 9,36 12,92 34,78 58,91 81,90 107,78 136,71 258,80 325,50 750,75 1013,25 Amsterdam. mef zonder 4 of kin- meer deren, kin deren. 0,00 0,62 0,0C 0,83 0,00 1.05 1,30 1,28 1,53 1,51 1,77 1,75 2,27 2,24 5,13 5,07 8,59 8,48 12,40 12,26 16,11 16,91 20,44 20,19 35,87 85,43 45,17 44,61 119,53 118,05 166,00 163,95 0,24 0,14 0,24 0,72 1,81 0,14 0,48 0,78 1,31 0,78 1,98 1,19 2,73 1,64 7,85 4,41 12,47 7,48 16,67 20,00 28,34 34,67 41.34 95.35 128,68 10,40 13,68 17,36 32,76 41.34 95.35 128,68

Schager Courant | 1908 | | pagina 10