Uitgevers: TRAPMAN Co. Zondag 12 Juli 1908. EERSTE BLAD. LOSSE BLADEN INGEZONDEN. EERSTE KAMER. Interc. Telephoon No. 20. Bureau SCHAGEN, Laan D 4. 52ste Jaargang. No. 4377 Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADYERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AtoMit- Laillaifllal Alwiti Nieiis- DU nummer bestaai uit vier bladen. uit het Boek van F I D I S. XVIII. O, de mensch, die mag houden zoo ziels-irmig En 't kan en 't ook doet van een ander mensch, Dat al zijn leven en begeeren is dén wensch Tot geven en tot offren, en die lichtzinnig Elk eigen-voordeel acht buiten de grens Van zijn bewaking, waar elk nu vinnig' Loert en grijpt en noemt onzinnig Dat zelfvergeten, om schrokkig eigen pens Te mesten aan wat hij niet acht. Die mensch kan ondergaan zeer deerlijk In 't oog van dezen; maar hoog heerlijk Naar beetrer oordeel triompheeren Over alle klein egoïstisch begeeren, Waar dwaaslijk ieder heil van wacht. M. de R. Naar aanleiding van het ingezondene „Losse geruch ten" het volgende De inzender van dat schrijven, M. de R., wil ik u opmerken, weet van mijn toestand niemendal. Waar om zich er dan mee te bemoeien. Wel werd er veel over mijn toestand gesproken, maar iets gedaan om mij te helpen werd er niet. Gehaast met maatregelen te nemen heb ik niet, maar ik moest ten laatste han delen. En de menschen die het kind tot zich hebben genomen, hebben dat gedaan om het kind zelf, niet om het geloof. En omdat zij die liefdedaad mij hebben bewezen, zal ik hun hart ook nooit geen pijn meer doen. Het kindje is gelukkig en dat doet mij veel genoegen. Ik hoop dat elk bemoeiziek mensch nu zal begrijpen, waarom ik zoo heb gehandeld. Ik vond de handel wijze van den inzender van losse geruchten zeer on gepast. De man is niet op de hoogte van den toestand van een werkman en hulp verteenen in tijd van nood bestaat bij de protestanten niet. Het kindje is goed geborgen en daarmee basta. Mijn dank voor de plaatsing, de vader D. HOOFD. Barsingerhorn, 10 Juli 1908. Woensdag 8 Juli. De Eerste Kamer zit zoo nu en dan op de bank der oppositie Ze heeft dat in den laatsten tijd her haaldelijk bewezen. Toen het Kabinet-De Meester nog regeerde kon voor die oppositie gemakkelijk een oor zaak gevonden, een reden verondersteld worden. Dit kabinet toch had in de eerste Kamer een sterke oppo sitie tegen zich. Dat wist men en verklaarde daaruit veel. Doch thans is dat geheel anders: een Kabinet cn een eerste Kamer van dezelfde kleur. Toch oppositie en wel zoo dat een voorstel, een ontwerp van den minister van Waterstaat verworpen wordt. Het is waar, 'dat dit verworpen ontwerp er niet een is van groote beteekenis, ook is het waar, dat dit ontwerp door dezen minister van zijn voorganger, minister Kraus is overgenomen. Doch het werd door dezen minister Bevers verdedigd met overtuiging, zooals hij zelf zeide; desalniettemin verwierp de eerste Kamer het ontwerp tot instel ling van een Bureau voor Staatsaanleg van Spoorwegen. Op welke gronden? We moeten ons bepalen tot de motieven, die de heeren noemden. De heer Re go ut, de felste tegenstander van het ontwerp, oordeelde dat het budget niet met zulke hooge kosten mag bezwaard worden; want de staat bouwt veel te dj uur. Verder meende deze Limburgsche afge vaardigde, dat de minister met onjuiste argumenten zijn voorstel verdedigde. Tengevolge van met-aanleg door den Staat zou er te veel vertraging ontstaan; die vertraging is liet hoofdmoment in de verdediging. Alsof de Staat zoo vlug werkt! Tegenover de voorbeel den door den minister genoemd om aan te toonen hoe de maatschappijen opzettelijk vertragen, noemde de heer Regout eenige voorbeelden waaruit bleek, dat in het langzaam werken velen een voorbeeld aan den Staat mogen nemen. Een tweede motief van den minister is het zooge naamde dure bouwen van de Maatschappij tot E .v. S.S., met de bedoeling, om daardoor in geen jaren hooge onderhoudskosten te hebben. De bedoeling van den minister was daarbij in het licht te stellen dat de Maatschappij op eigen voor deel bedacht was, omdat zijzelf voor het onderhoud te zorgen heeft en het Rijk de hooge aanlegkosten laat betalen; zich bevoordeelt dus ten koste van den Staat. Om dit te voorkomen, wilde de minister liever en o. i. terecht zelf bouwen. Wanneer de Staat zelf bouwt, weten we er alles van, meent de heer Regout. Dat wordt nóg duurder dan wanneer de Maatschappij bouwt. De heer Regout vergat daarbij echter, dat dan loch de Staat het zelf in handen heeft duur of goedkoop te bouwen en in het andere geval moet hij tevreden zijn met wat de Maatschappij doet. De minister, die voet bij stuk hield, constateerde dan ook na de ver werping, dat hij thans aan de willekeur der Maat schappij was overgeleverd. ..B'j.de bestrijding die de minister ondervond van zijn eigen geestverwanten, werd de heer Regout krach- lig gesteund door den oud-minister H a v e 1 a a r, den man van de spoorwegovereenkomstenBehalve de be zwaren die de heer Regout had aangevoerd, was deze ex-minister van oordeel dat vooral dat aanstellen van tijdelijk personeel heel verkeerd is. Men houdt de menschen een paar jaren in dienst en kan er dan niet meer goedschiks afkomen. Het Rijk is dan ge noodzaakt óf ze in dienst te houden, óf ze te pen- sionneeren evenals vroeger. De minister verzette zich krachtig op de reeds aan- jjtgeviyji gjounteu tegen» de geopperde beduukuigeti en bleef, zeer tegen den zin van den heer Regout, de inrichting van dit technisch bureau koppelen aan den aanleg van de lijn Valkenburg—Heerlen, welke aanleg met dit ontwerp behandeld werd. De heer Regout meende dat de 2 ontwerpen uit stekend afzonderlijk konden worden behandeld, maar zou als Limburgsch afgevaardigde zelfs, ook al zou het ontwerp Valkenburg—Heerlen tijdelijk worden in getrokken, toch tegen de inrichting van het Jechniseh bureau stemmen, afkeurende de houding van den mi nister, die de ontwerpen niet wilde scheiden en daar door trachtte pressie op de Kamer te oefenen. De minister liet zich, naar de heer H a v e 1 a a r meende, te veel leiden door den Raad van Toezicht op de Spoorwegen, die ijvert voor Staatsexploitatie. De minister verwierp beide aanvallen; Z. E. is zelf tegenstander van Staatsexpl. en zal dus niet onnoozel genoeg zijn zich bij den neus te laten nemen; wat de samenkoppeling der beide ontwerpen betreft, deze is n o o d i g, omdat de exploitatie gebonden is aan een tijd na den aanleg en de minister dus met handen en voeten gebonden zou zijn. Toen het ontwerp tot inrichting van een technisch bureau verworpen was met 30 tegen 13 stemmen, vroeg cn verkreeg de minister schorsing en afvoering van de agenda, wat betreft het tweede ontwerp. Nog eenige ontwerpen werden in deze zitting be handeld. Zoo het ontwerp tot instelling eener Consig natiekas. Bij de behandeling van het ontwerp in de 2e Kamer hebben we aangegeven welke de bestemming dezer kas is. Dat het in de kas gestorte bedrag, niet zoo heel gering is, bleek uit de discussien in de eerste Kamer. Er is thans ongeveer 4 millioen in. De heer v. Nicrop betreurde het dat de gelden niet rente- gevend belegd kunnen worden volgens dit ontwerp. De voorstelling van den minister van financiën in de 2e Kamer omtrent de onsoliditeit van onze fondsen achtte hij onjuist. We kunnen het geld best zelf gebruiken, vond de minister van financiën, de heer Kolkman. Thans loopt een bedrag van 4 millioen aan schatkistpromes sen; dat bedrag zou op 8 millioen moeten gebracht worden zonder de consignatiekas. Goed, repliceerde do heer v. Nierop, als we maar in beteren doen komen! „Die tijden zijn voorbij," riep de heer v. d. Biesen. Het ontwerp wordt aangenomen. Ook de Boter wet geeft nog aanleiding tot warm debat. De heer v. d. Biesen, die zich nog al eens op werpt als de verdediger van de verdrukte onschuld, vooral wanneer het zoogenaamde wet-plagerijen betreft, keurt ook deze wet weer af omdat zij zooveel lastige bepalingen bevat en er op aangelegd schijnt om de menschen te plagen. Wie voor 5 cent margarine haalt, moet er het stempel ook op hebben. Een dienstmeisje kan deswege gestraft worden. De heer Michiels van Kessenich, :tis voor 't eerst dat deze afgevaardigde in de Kamer van zijn bestaan blijk geeft protesteert daartegen, even als de minister. Fabrikanten en verkoopers zijn met de wet ingenomen; alleen de lusschenpersonen, die be drog trachten te plegen, zullen deze wet en terecht gevoelen. Daarover kan niemand zich beklagen. De Kamer oordeelde ook zoo en nam het ontwerp aan. De Kamer is tot 20 Juli uiteengegaan. Langedijk. In de laatst gehouden vergadering van de afd. Langedijk van den A. N. Geb. Onth. Bond is besloten, met 28 stemmen voor, 12 tegen en 1 blanco, zich van dien Bond af te scheiden, vooral op grond van de financiën en nog meer, doordat de Bond zich niet op wetgevend gebied wil bewegen. Het Hoofdbestuur wei gert o.a. de statuten koninklijk te laten goedkeuren. In de plaats daarvan is thans een plaatselijke ver- eeniging opgericht, waarbij zich reeds velen hebben aangesloten. De afdeeling telde 280 leden. Gister is alhier een vergadering gehouden van per sonen, die geen genoegen kunnen nemen met de af scheiding van de afd. Langedijk van den A. N G. Onth. Bond. Resultaat was, dat een nieuwe afd. werd op gericht. Noord Seliarw oude. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, waren 268 stemmen uitge bracht, terwijl het aantal kiezers 336 bedraagt. De candidaat der vrijzinnige kiesvoreeniging, da heer C. Keeman, verkreeg 161 stemmen, die der Kath. kies- vereeniging, de heer Zut, 100 stemmen, terwijl 7 briefjes van onwaarde waren, zoodat de eerste gekozen is. Broek op Langendjjk. De vorige week werden aan de afslagmarkt te Broek op Langendjjk reeds 12930 stuks bloemkool aangevoerd, de bloem is nog al mooi, maar klein van stuk, dit ge was lijdt ook erg onder de langdurige droogte. Vreriuiste jongeling. Na een paar dagen zwervens is K. B. van St. Pancras, Dinsdagavond laat toch weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Winkel. Begunstigd door mooi weer, vertrokken Woensdag morgen de schoolkinderen der hoogste klassen naar Amsterdam en die van de klasse voor m. u. 1. o. naar Apel doorn 't VVas hen aan te zien, hoe verlangend ze waren naar hetgeen men daar zou te zien krijgen, en geen wonder, een jaar lang was elk schoolverzuim zorgvuldig vermijd geworden en wat was er in de laatste dagen al niet over gesproken en in gereedheid gebracht, tot dan eindelijk de dag was aangebroken. Den geheelen dag hebben ze genoten van Artis, Musea en wat Amsterdam meer te zien geeft, en nog dagen lang zal de herinnering daaraan levendig blijven. Den woord van lof komt zeker toe aan de afd. Winkel van Volksonderwijs, waarvan dezo reisjes uitgaan, en aan het onderwijzend personeel voor de leiding en orga nisatie. Wieriiiger waard. Kort geleden werd in de couranten gomeld, dat iemand een „vleeschetende" slak had waargenomen. Hij had namelijk gezien, dat een slak zich te goed deed aan een doode muis. Dat ook hier van die „vleeschetende" kruipers zijn, hebben we bij herhaling waargenomen en wel, dat een slak zich vergastte aan een stuk van een gewonen aard of regenworm. Ook hier keerde het dier telkens tot zijn prooi terug, wanneer we deze een eindje van de slak verwijderden. Was het vocht wellicht het doel van den aanval? Wieringerwaard. Ben eigenaardig en tevens lastig verschijnsel doet zich hier de laatste 3 weken voor op hot linnengoed on andere kleeren, die hobben liggen te bloeken, hetzij al of niet onder hoornen. Hierop vertoonen zich name lijk tal van bruine vlekken of vlekjes, veel gelijkende op ijzerroest, en die er na zorgvuldig overwasschen in gebleven zijn. Wat kan daarvan de oorzaak wezen? 't Zijn beslist niet de stippen, die door de bekende zwarte vliegen worden teweeggebracht. Komt het dan door de afscheiding van andere dieren, gelijk honigdauw. Of is 't een stof, die in de lucht zweefde? Wieringerwaard. Door het onweer deze week is ook een der vette koeien van den heer K. Schenk Kz. getroffen. Wieringerwaard. Daar het aantal dubbelkwartetten, dat zich voor den wedstrijd in September aangegeven heeft, minder is dan het getal, dat het Bestuur van Apolio minstens gesteld had, om eenigszins op welslagen te kunnen hopen, zoo heeft het bestuur eenparig besloten, den wedstrijd niet te houden, met welk besluit de leden zich konden vereenigen. Minstens acht kwartetten, meende men, moesten er aan deelnemen en slechts zes hebben zich aangemeld, waarvan er allicht één zou ver hinderd geworden zijn, mee te doen. Het bestuur had meer aangiften verwacht, ook van omliggende plaatsen, 't Heeft anders zelf gedaan, wat het kon, het heeft de zaak flink aangepakt; het is goed voorgegaan met in teekenen op de lijst voor een eventueel tekort en prijzenswaardig goed waren de voorloepige werkzaamheden geregeld, waarbij 't dankbaar den steun ondervond van het kerkbestuur. Apollo kan nu de zaak als afgedaan beschouwen en wachten op andere tijden en andere omstandig heden. Op de traui misschien On wcers-ongel ukken. Omtrent het onweer, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven Hollands Noordon woedde, vernamen wij nog de volgende merkwaardige bijzonderheid over den gang van een bliksemstraal. Deze electrische vonk stak eerst een hooirook van den heer K. Bakker in brand, doodde daarop een schaap van den heer J. Na gelhout en sloeg ten slotte epn paard van den heer 0. Kooü in een sloot. Met vereende krachten wist men het paard te behouden. Anna Panlowna. Van gemeentewege zijn ten dienste der ingezetenen, bjj elk der smeden A. Delis, Kleine Sluis, H. Kreyger van Ewijcksluis en P. Smit, Gelderscho Huisjes, gede- poneeid, hooistekersgereodschappen, bestaande uit een lang en een kort hooiijzor en eene slei. Deze gereedschappen kunnen kosteloos worden ge bruikt, mitsdoor den belanghebbende zelf gehaald en teruggebracht, en de teweeggebrachte schade door hen wordt vergoed. Indien de gebruiker in deze zijn verplichtingen niet nakomt, wordt hem verder gebruik geweigerd. Do Groningers in de Polders. Onder leiding van den heer C. A. J. M. de Gier, lecraar aan de Rijks-landbouwwinlerschool te Schagen, had op 8 en 9 Juli jl. eene landbouwkundige excur sie plaats met een gezelschap bestaande uit den Direc teur en 23 oud-leerlingen der landbouwschool te Veen- dam in de Groninger Veenkoloniën. Het gezelschap, dat te Hoorn gelogeerd had, werd met 2 groote rij tuigen afgehaald aan het station van de Westfriesehe tram te Winkel, waar de rijtoer aanving naar den Groetpolder pm aldaar een bezoek te brengen aan Clara's hoeve van den heer H. Waiboer. Na bezichti ging der schoone gewassen, ging de tocht door den aardpolder naar de rasveefokkerij van den heer I. L. T. Groncman te Wieringerwaard, wiens Lincoln-scha- pen en melkvee zeer de aandacht trokken. Na een stevige lunch bij mej. de wed. Boon gebruikt te heb ben werd nog een bezoek gebracht aan de zeer be zienswaardige veehouderij van den heer K. Koster, waarna de rijtuigen weder werden bestegen om de reis voort te zetten naar Willemshoeve te Anna Pan lowna. Hier werd een wandeling langs verschillende gewassert gemaakt en de zeer doelmatige paardenstal len met den daarboven gelegen graanzolder bezichtigd. Van Willemshoeve ging de reis naar de bedrijven Welgelegen en de Hefboom van den heer P. Kaan te Anna Paulowna. De vele prachtige gewassen aldaar trokken zeer de aandacht van de bezoekers, die daarna de reis voortzetten naar Schagen, waar in het hotel Langenegger werd gedineerd en het gezelschap naar Amsterdam afreisde. Den volgenden dag werd opnieuw onder geleide van den heer de Gier, van uit Haarlem in 2 groote rijtuigen een rijtoer gemaakt door de Haarlemmermeer. Aldaar werden bezichtigd de Cru- quius-stoeterij en de hygiënische melkerij van den heer van Wiekevoort-Cromnielin van Berkenrode en de groote boerderij van den heer J. C. Biesheuvel aan den Kruis weg bij den Sloterweg. Na een lunch in het hotel de Beurs te Hoofddorp ging de rit langs de Hoofdvaart en den Vijfhuizenweg naar Haarlem om daar de land- houw-studiereis te eindigen. Breezand 9 Juli 1908. Gedurende het onweer in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn van de vijf lammeren, toebehoorende aan den heer A. S. aan den Stooroweg alhier, vier door den bliksem gedood. Bond voor Stuatspensionneering. Onder voorzitterschap van den heer A. Groenendaal C.J.zn. hield bovengenoemde Bond Woensdag te Tiel zijn achtste jaarvergadering. Vertegenwoordigd waren 61 afdeelingen door 170 afgevaardigden. De voorzitter wees in zijn openingswoord op het voorbeeld in Engeland, waar een ontwerp met het systeem geen premiebetaling, was voorgesteld, en een amendement ten gunste van premiebetaling werd ver worpen met 417 tegen 29 stemmen. Uit het Jaarverslag: Een manifest is aan 600 grootere en kleinere bladen ter plaatsing aangeboden en later iri 20.000 exempla ren verspreid. Ook van de brochure Recht is recht! van ds. Van Krevelen gingen 5000 exemplaren. Duide lijk traden de gevolgen dezer flink gevoerde propaganda in het licht te Amsterdam, waar liet ledental met 300 vermeerderde e» tot 570 steeg. Het orgaan heeft een oplage van 20.000 exertiplaren. De Bond telde op 1 Januari 1908 220 afdeelingen met 19.297 leden en 42Ï algemeene leden. Aangesloten waren 62 landelijke bom den en vereenigingen met pl. m. 22.000 leden, totaal 41.722 leden. Opgericht werden in J907 30 afdeelingen, opgeheven 12 afdeelingen. Na 1 Januari 1908 zijn nog opgericht 27 afdeelingen met 1138 leden en drie vereenigingen met 1350 leden, zoodat op het oogenblik de sterkte bedraagt 247 af deelingen met 20.860 leden en 65 bonden met 23.000 leden, totaal 43.860 leden. De inkomsten beliepen f 630ë.05i/a, ze waren begroot op f 5400; de uitgaven bedroegen f 5765.39, waarvan de begrooting 'was f 5375. Na de goedkeuring der rekening, vroeg de pennin#- meesteresse mej. Jochim te Deventer het woord, om den heer van der Pers te Groningen te vragen naar beweringen van hem inzake uitbetaling van gelden voor spreekbeurten. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een vinnige discussie, beëindigd door een aangenomen motie van vertrouwen in het hoofdbestuur en meer direct in de penningmeesteres. Door een 6-tal afdeelingen was voorgesteld, dat de Bond ter bereiking van zijn doel zich bij kamerver kiezingen vergewisse van de meening der candidaten omtrent staatspensionneering. Er waren na uitvoerige discussie tal van moties in* gediend, om de bespreking van deze zaak uit te stellen. Een motie van Beverwijk: de algemeene vergadering is van oordeel, dat in het Maartnummer van het orgaan voldoende is uiteengezet hoe onze invloed bij verkie zingen tot zijn recht kan komen, veert ten slotte de voorstellen van de agenda. De afdeelingen Dokkum en Beverwijk eischen erken ning der bestaande districtsfederaties en bevordering van de oprichting van nieuwe door het H.B., en toe kenning van stemrecht op algemeene vergaderingen. Het laatste deel van deze voorstellen wordt verworpen, het eerste aangehouden. Het hoofdbestuur stelt voor: a. Namens de alg. verg. worde een adres gericht aan H. M. de Koningin en een adres aan de gemeente raden, waarin adhaesie-betuiging met het eerstgenoemde wordt .gevraagd. De redactie dezer adressen worde op gedragen aan het hoofdbestuur. Aan dat voorstel voegt het alsnog toe: Alle gemeentebesturen zullen worden uitgenoodigd dit adres door een adhaesie-adres aan H. M. de Ko ningin te steunen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. b. een prijsvraag uit te schrijven voor een Vlug- schriftje, bestemd om over het geheele land verspreid te worden. Aangenomen. Aan de orde is de verkiezing van 4 leden van het hoofdbestuur. Aftrcdenden zijn de heeren A. Groenen daal C.Jzn., Ds. U. J. Reinders, C. F. J. Verbeek, en één vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. Wossum Wind. Gekozen worden de heeren F. Netscher, te Santpoort, ds. Boer, te Hulst, ds. Vis, te Beemster en pastoor Prins, te Haarlem. In het adres, dat op voorstel van het hoofdbestuur namens de algemeene vergadering aan de Koningin zal gezonden worden, wordt liet verzoek gedaan, dat Spoe dig een wetsontwerp aanhangig gemaakt worde, waar door naar de beginselen van den Bond voor 'Staatspen sionneering en in .navolging van Engeland's regeering voor alle Nederlanders de schrik voor den ouden dag wordt weggenomen. Tot leden der commissie in zake een verschil tus- schen hel hoofdbestuur en den heer Van der Pers zijn door de algemeene vergadering benoemd de afge vaardigden van de afdeelingen Assen, Dantumadeel en Dokkum. Een treurige Geschiedenis. Men herinnert zich de treurige geschiedenis van den jongen man, zoon van den ontslagen burgemeester eener kleine gemeente in deze provincie, die, meenende dat het gebeurde met zijn vader, en de tegenwerking door hem en zijn familie steeds ondervonden, voor een deel moest worden geweten aan den opvolger van zijn vader als secretaris, op dezen met een bijl een moordaanslag pleegde. Deze jonge man stond deswege voor de Haarlemsche Rechtbank terecht; hem werd ten laste gelegd poging tot moord met voorbedachten rade, subsidiair zware mishandeling. Twee doctoren, de zenuwartsen dr. Lemey en idr. Coenen hebben beklaagdes geestestoestand on derzocht en rapporteerden, dat de bekl. hoewel vari een opvliegend en mokkend karakter, toch voor zijn daden verantwoordelijk moet worden gesteld. Het ten laste gelegde werd ter terechtzitting, wat de feiten betreft, door do \ierklaringen der getuigen en beklaagdes bekentenis, vastgesteldhet O. M. eischte 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Ribbius achtte het ten laste ge legde niet bewezen, meenende dat ten onrechte poging tot moord en zware mishandeliag is ten laste gelegd, waar z. i. slechts eenvoudige mishandeling kon wor den ten laste gelegd. Op grond daarvan vroeg spr. vrij spraak met onmiddellijke invrijheids-stelling, die echter door de Rechtbank werd geweigerd. De uitspraak werd bepaald op heden over veertien dagen. Uienstboden-nood. Men schrijft aan „De Ned.": In het dezer dagen verschenen rapport in zake den loonstandaard ten plattenlande, uitgegeven door den Chr.-Nat. Werkmansbond, wordt onder meer ook ge sproken over het gebrek aan dienstpersoneel in liet landbouwbedrijf, en speciaal aan dienstboden. Hoewel de loonen in den laats tan tijd aanmerkelijk gestegen zijn, en op menige plaats voor een f linken knecht of meid het dubbele van vroeger wordt betaald, wordt he* steeds moeilijker, de nootfige hulp te krijgen. Als oorzaak van dit verschijnsel wordt, wat het mannelijk deel betreft, de emigratie naar het buitenland, met name naar Duitschïand, opgegeven, doch wat de „meisjes" aangaat, luidt het rapport, dat velen niet meer willen dienen uit zucht naar het hoogere. Men schaamt zich voor het boerenbedrijf, en ach! zich te goed, om met de emmers aan het juk hfet land in te gaan, om de koeien te melken, of ook wel, men verkiest de vrijheid voor het gebonden zijn, al zal dit financieel ook op scliade uitloopen. Anderen gaan weer liever in Holland dienen, of in „belrekking", wat schijn baar niet zoo „vernederend" is. Dat in" elk geval de vroegere eenvoud en degelijkheid in menig opzicht te loor js gegaan, behoeft nauwelijks gezegd.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1