Donderdag 30 Juli 1908 52ste Jaargang. No. 1382 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers: TRAPSilAK &Co( EERSTE BLAD. Bekendmakingen Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Alneieti Nieuws- AOfirtemie- Liiilnvllai Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beslaat uit tw-e bladen. Gemeente SCIIAGESi. O— Burgemeester en Weths. der Gemeente SCHAGEN Gezien art 219, 2de alinea der Wet tot regeling van de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der Ge meentebesturen, brengen ter kennisse van de ingezete nen, dat de rekening dezer Gemeente over het afge- loopen dienstjaar 1907 ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd san af heden tot en met den 15den Augustus 1908 e.k., van des voormiddags tien tot Idles namiddags twee ure, en hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen, den 28sten Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De lo. Burgemeester, ROGGEVEEN. P. BUIS Jz. o De Burgemeester der Gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier no. 2 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1908/09, op den 24sten Juli 1908 door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 27 Juli 1908. De loco-Burgemeester voornoemd, P. BUIS Jz. o— Stremming Passage. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter algemeene kennis, dat wegens reparatie van de brug op het Noord het verkeer aldaar met rjj- en voertuigen vanaf 10 Augustus tot 18 Augustus a.s. zal zyh gestremd. Schagen, den 29 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders, De Secretaris, De Burgemeester a./i., ROGGEVEEN. P. BUIS Jz. Gemeenteraad van Schagen. Raadsvergadering op Dinsdag j.1., voorm. 10 uur. Afwezig de heeren Smit en Bypost. Wegens vacantie van Burgemeester Pot, presideert de lo. Burgemeester, de heer P. Buis Jz., de vergade- niBjj de opening der vergadering herinnert Voorzitter aan den brand van 9 Juli 1.1., en is het hem eene be hoefte dank te brengen aan de Gemeentebesturen van Zijpe en Barsingerhorn voor de welwillende en vlugge assistentie by den brand. En voorts past een woord van erkentelijkheid aan de plaatselijke brandweer, welke alle krachten heeft ingespannen om den brand te beperken. Hierna lezing der notulen, welke zonder aanmerkingen worden goedgekeurd, Ingekomen stukken Missive Comm. der Koningin, dat aan den Burge meester een verlof is toegekend van 8 Juli—6 Augustus. Proces-verbaal kasverificatie, aangevende eene ont vangst van f 101712.415, eene uitgaaf van f 95132.76, kassaldo f6579.655. Goedkeuring suppl. begr. 1907; id. Raadsbesluit af- en overschrijvingen; id. betaling onvoorz. uitgaven; id. besluit verkoop grondid. verordening onderwijzers- jaarweddenid. suppl. begr. 1908 voor Gasfabriekid. besluit geldleening schoolplein. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen het bekende adres der Gemeente Leek (Gr.), vragende om adhesie-betniging aan haar adres tot de Koningin gericht, om aan art. 20 der Woningwet toe te voegen eene 3e alinea, bepalende, dat eigenaars van onbewoonbaar verklaaide woningen, tevens de bewoners zijnde, daarin mogen blijven tot hun dood of hun vertrek. B en W stellen voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Zij achten eene dergelijke wijziging der woningwet niet wenschelijk. De heer Meurs acht het overigens niet te ontkennen dat het bedoelde artikel der woningwet aanleiding geeft tot misstanden en het is toch volkomen waar, dat het beter is iets als woning te hebben, dan n i e t s. De heer Roggeveen vindt, dat het niet opgaat om op eene bepaling aan te dringen als hier bedoelddie slechte woningtoestanden mogen maar niet blijven loopen. De heer Feisser meent ook, dat de Woningwet is ge maakt om te bevorderen dat voor den minderen stana betere woningtoestanden ontstaan. In cntiekei ge vallen als hier beschreven, moeten Ryk of Gemeente dan financieel steunen. T Met aJgemeene stemmen wordt het adres van look voor kennisgeving aangenomen. Na eenige stemmingen worden de voordrachten voor twee Zetters opgemaakt als volgt1. P. Buis, aftred., 2. C. Bijpost Rz.; 1. P. Meurs Pz., aftr., 2. D. S^it. Aangeboden en door den Raad goedgekeurd wordt eene derde suppletoirs begrooting voor 1908, bevattende de navolgende postenOntvangstGeldleening bestia- ting schoolplein f1500, andere ontvang8^f63.40, ver. keep bouwterrein f 936.60, samen f 2500 Uitgaaf Kosten bestrating f1480, extra-aflossing schuld flOüO kosten geldleening f20. ha Tot onderwijzer wordt met algemeene stemmen be noemd no. 1. der voordracht, de heer P. de Vos te WHiernaelvolgt aanbieding der Gemeenterekening over 1907 sluitende met een ontvangst van f6ob.4.4/, uit gaaf f64766215, batig saldo f1108.255. De heeren Feisser, Cgeveón en MeurS worden benoemd om de rekening na te zien en nemen deze functie op zich. Voorzitter deelt nu den Raad mede, dat reeds s.nds geruunen tgd onderhandelingen zyn gevoerd tuasohen den Majoor der Genie te Helder en onzen Burgemeester, over eene bergplaats van patronen voor de Landweer. Aanvankelijk was daarvoor het gebouw van het Kant ,p- gerecht 't meeBt geschikt geacht, maar de Minister v,,n Justitie had daartegen einstige bezwaren en daaria was de medewerking van het Gemeentebestuur inge roepen om een gebouw hiervoor te vinden. Het resuRaat der onderhandelingen was, dat in de beneden-voorzaal van het Raadhuis een plaatsje voor 4 kistjes met j tezamen 7500 patronen zou worden ingeruimd, gebor- i gen in een getimmerd kastje. Een concept-contract tusschen de Gemeente en het Rijk wordt voorgelezen en bevat o.m., dat het Gemeentebestuur f 0.50 vergoeding per jaar zal ontvangen, de conciërge f 12 per jaar voer 't toezicht en 't bewaren der sleutels, en de Gemeente flO in eens voor onkosten der akte. B. en W. vragen des Raads toestemming om deze overeenkomst met het Rijk aan te gaan. De heer Roggeveen vraagt welke bezwaren de Minister van Justitie kan hebben dat het kantongerecht als bergplaats zal dienen. Hij snapt niet, dat een Minister geen Rijkspatronen in een Rijksgebouw wil hebben. Zónder gevaar is dat bewaren dan toch zeker niet. Ten opzichte van particulieren hebben we onze verordening gemaakt op het hebben van patronen en nu zonden I we zelf zoo'n belangrijken voorraad in het Raadhuis gaan bergen Voorzitter kan niet zeggen, wolke bezwaren do Min. van Justitie had. B. en W. hadden cUzelfdo opmerking gemaakt, -maar de Weth. weten 'tmet, omdat de Bur gemeester de onderhandelingen heeft gevoerd. De heei Mours vraagt, of 't zoo'n bezwaar is, do pa tronen in den kerketoren te bewaien. Dat is althans eene p'aats, waar zoo goed als geen menschen komen, daar levert het 't minste gevaar ophier in 't Raadhuis komt nogal wat publiek en hier worden zaken bewaard, die niemand graag zou missen. Spr. zegt, als üet Rijk zelf bezwaren heeft, dan heb ik weinig lust, om die lasten over te nemen. De heer Vader zegt, dat de assurantie-maatschappij geen bezwaar maakte, dat is dus wel een bewijs, dat er geen gevaar bij is, want als er één is, die gauw weigert, dan is het eene assurantie-maatschappij 1 De heer Meurs meent echter, dat, als de Minister be zwaren heeft, hij daarvoor wel goede gronden zal hebben, j de Minister is met die zaken op de hoogte, en moeten wij het dan maar aannemen, wij, die er heelemaal geen verstand van hebben? Spr. is er beslist tegen, die' kisten patronen in het Raadhuis te bergen. De heer Vader zegt, dat de Minister wel andere be zwaren kan hebben dan uit een oogpunt van gevaar. De heer Meurs zou die dan willen weten. O, dat is wat anders, meent de heer Vader. De heer Roggeveen had gedacht aan de torentjes, daar komt geen publiek, daar zou 't. niet zooveel schade teweegbrengen bij mogelijke ontbranding, en 't toezicht is daar eveneens in goede handen. Voorzitter zegt dat het hem spijt de bezwaren der heeren niet te kunnen weerleggen. Alles is besproken met den Burgemeester. Wij doen dan ook geen bepaald voorstel, we brengen de kwestie maar in den Raad. De heer Feisser wil dan schrijven, dat voor ons dezelfde I bezwaren gelden als voor den Minister van Justitie in j betrekking tot 't Kantongerecht, en als deze bijzondere bezwaren heeft, dat wij die dan gaarne vernemen. De heer Meurs gelooft nu wel, dat het risico niet zoo heel erg zal zijn, maar hy wil niet de geringste risico dragen. Hij acht het raadhuis de meest ongeschikte plaats. Kijk nu eens naar den laatsten brand, laat zoo iets eens dichter bij het Raadhuis gebeuren, dan zou spr. heelemaal niet op z'n gemak zijn. De torentjes worden algemeen veel meer geschikt geacht en besloten wordt, eene beslissing uit te stellen De zaak zal nader besproken worden eii uitgezien naar eene andere plaats. Hierna rondvraag. De heer Meurs gelooft, dat by den laatsten brand dui delijk gebleken is, dat onze bluschiniddelen niet vol- doende zijn en hy geeft daarom het Dagelyksch Bestuur in overweging, maatregelen te beramen om die midde len aan te vullen. Zooals 't er de laatste maal voor stond, is het overtuigend gebleken, dat we aan onze 2V2 spuit niet genoeg hebben en dat er nog noodlg 1 goéde spuit by moet. Als er brand in de gemeente uitbreekt, dan moeten we voor en achter spuiten, maar dan hebben we aan onze spuiten niet genoeg. Spr. geeft daarom in overweging één nieuwe spuit er by te nemen. De heer Roggeveen heeft daar ook aan gedacht, maar is er van teruggekomen, omdat het Dag. Bestuur alles in 't werk stelt, om de spuiten enz. in orde te brengen. Er is gebleken, dat de aanjager voor de oude spuit niet in orde was, maar er is een aanjager in reseive en die is zóó goed, dat de oude spuit thans in alle op zichten voldeed. Dus dan hebben we 3 goede spui ten,'en dat hadden we eerst niet. De heer Meurs antwoordt, dat dat zijne bedoeling niet is, hy wil 1 nieuwe spuit erby, dan hebben we 3 goede en de oude als reserve. Als er een brand uit breekt, komt het erop aan, er gauw by te wezen. We hebben te kort brandbluschmiddelen, 't is nu wel ge bleken, want renboden moesten naar Barsingerhorn en Schagerbrug, omdat een ieder bang was voor nog meer dere uitbreiding van den brand. De heer Roggeveen memoreert de bekende omstandig heid, die groote vertraging veroorzaakte, doordat de sleutel van de pomp zoek was. Dat zal niet meer voor komen. En dan zyn de nieuwe spuiten er om spoedig water te geven, en de oude helpt als ze klaar is. De \7oorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur alle moge- lyke moeite zal aanwenden, om ons brandbluschmate- riaal in goede orde te brengen, en kan verder de ver zekering geven dat het niet stil zal zitten eer het zoover is. Maar de heer Meurs acht den toestand zóó, dat zelfs indien alles in uitstekende conditie is, er tekort is, we moeten 4 spuiten hebben. De heer Vader meent, dat er omstandigheden kunnen komen, dat we ook aan 4 spuiten tekort komen, daar zjjn geen spuiten naar aan te schaffen. Op de pomp kunnen ook niet meer spuiten aansluiten. Spr. wees verder op de omstandigheden, die by dezen brand tegen waren en 't welk niet meer zal gebeuren. 'tïs echter voor den heer Meurs aan geen twyfel onderhevig, dat, waar in de gemeente de perceelen huis Aan huis staan, 3 spuiten niet genoeg is. De heer Vader is dat ten deel? wel met den heer Meurs eens, maar daar zyn geen spuiten naar aan te schaffen. Laten we zorgen, dat onze drie spuiten in orde blyven. Om nu maar direct te zeggen: een spuit erby, daar is de heer Vader niet voor. De heer Feisser oppert het idéé om slangen in voor" raad te houden, om op groote distantie te kunnen spuiten. Voorzitter doet nogmaals toezegging, dat niets onbe proefd zal worden gelaten om te zorgen dat de 3 spul len in orde zijn. Hy vraagt den heer Meurs, of hy een voorstel wil doen van zyn idee? De heer Meurs wenscht dat op 't oogenblik nog niet te doen en wacht af, wat B. en W. zullen doen. De heer Feisser zogtAls ik 't wel heb, dan missen we in onzo politie-verordening eene bepaling die straf bepaalt op het vernielen van plantsoen. Na we lang zamerhand in het bezit komen van eenig plantsoen, acht spr. hot gewenscht een dergelijke strafbepaling te maken. De heer Vador antwoordt, dat dit punt reeds by B. en W. besproken is. B. en W. wilden 't nog even laten wachten, er zyn nog verschillende andere puntjes, b.v. vorbod prikkeldraad. B. en W. stellen zich daarom voor, te gelegener tijd de politie-verordening geheel te herzien. Verder had de heer Feisser in deze vergadering een plannetje verwacht voor beplanting van de Gedempte Nieuwe Lagezyde. Voorzitter zegt, dat dit in de volgende vergadering komt, B. en W. zijn er nog niet heolemaal meê klaar. Hierna sluiting der vergadering. Vlieringen. Door heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd de intrekking der verordening tot wering van besmettelijke veeziekte, zoodat de invoer van varkens, koeien, scha pen enz. weder is geopend. W leringen. Onze vroegere plaatsgenoot de heer D. J. J. van der Schans, Rijksveldwachter te Amsterdam, is als zoodanig overgeplaatst naar Hillegom. Anna Paulowna. Toen de heer W. alhier, Maandagnacht met paard en rijtuig huiswaarts keerde, sloeg zyn paard op hol. De heer W., die alleen in het rijtuig zat, geraakte vermoedelijk onder een der wielen, waardoor hy zich nogal ernstig bozeerde. Dirkshorn. 'tWas een goede ingeving van den heer S. Brommer alhier, de Rederijkerskamer „WestFrisia" teengagéeren voor een uitvoering op den avond van den tweeden kermisdag. De roep van die kamer uitgaande, deed iets goeds verwachten en in die verwachting zyn wjj niet bedrogen geworden. Op het programma stond„Zieleketens" van Nestor de Tière en „Jonge Harten" van Marcellus Emants, twee stukken waarmee West-Frisia elders reeds veel lof inoogstte. En geen wonder waarlijk. Zulk spel van dilettanten wordt door artisten van beroep maar zelden geëvenaard. 'tZyn hier niet een paar personen die uit munten, verre staande boven de andere medespelenden, neen, men kan gerust zeggen: allen zijn gelyk. „Zieleketens" eischt van de handelende personen by de uitbeelding veel ingehoudenheid om niet in overdrij ving te vervallen. Welnu, in dat opzicht voldeed het spul van allen boven mate. Hoe teeder en zacht, die toon en dat spel van Baas Coene en zyn vrouw op hun gouden bruiloftsdag. Hoe schoon weergegeven de in wendige strijd van Pol Wouters en zyn vrouw Martha vóór het tot een verzoening kwam „Jonge Harten" deed de groote gaven van „West- Frisia" zoo mogelijk nog meer uitkomen 6n we weten niet, wie hier 't meest te loven valt, de sterrekundige- kamergeleerde Jacob Hoogveen, steeds doodkalm, zich schijnbaar weinig aantrekkend van de dingen dezer we- rcld, maar wiens hoofd op hol gebracht wordt door een bakvischje, zyn nichtje, of dat nichttje zelf, naïef in handelen wandeljde gepensionneerde majoor Jhr. Marsten, stram in zijn beenen, maar nog tuk op „veroveringen", of de cokette mevr. Verster, die natuurlijk 'thevig te kwaad krijgt met haar zenuwen als zy merkt dat zy zich vergist heeft. We zouden een kiekje hebben willen nemen van het whisttafeltje, om 't niet te vergeten, dat mooie stille spel, en 'I. in de phonograaf hebben wil len opnemen, dat zeggen van het nichtje„O, daar heb ik zeker weer wat verkeerds gedaan." Prachtig in één woord. Onzen dank aan den heer S. Brommer, die ons in de gelegenheid stelde kennis te maken met „West-Frisia", onzen dank aan West-Frisia voor 't geval ons verschaft. Anna Paulowna. De heer H. Westenberg, chef aan het station Anna Paulowna, wordt met ingang van 1 Sept. als zoodanig overgeplaatst naar Sliedrecht. Vee naar Galicië. Door bemiddeling van den heer v. d. Bosch, Hoofd inspecteur van het Ned. Rundveestamboek en van den heer Schenk, inspecteur, te Wierlngerwaard, zyn in ons Noorderkwartier voor Galicische rekening een twaalftal jonge stieren aangekocht. Er is door de be trokken regeeringen vergunning verleend de dieren naar Galicië te vervoeren. Kerinis-„pret." Aangaande den moord te Geertruidenberg, meldt het „D. v. N. B.": Het is kermis te Geertruidenberg. In een café naby het station ging het vroolyk toe, tot er Zondagavond omstreeks 'n uur of halftien een kleine woordenwisseling ontstond tusschen eenige jongelui. Slot der geschiedenis was, dat men naar buiten toog, waar 't donker was. En daar is een jonge man van 19 jaar, arbeider uit Hooge-Zwaluwe, door een steek met een scherp voor werp vermoord. En de dader? Een milicien in garnizoen te Geertruidenberg is reeds gearresteerd als vermoedelijke dader. De steek moet zijn toegebracht door een bajonet en terecht zijn geko men in de hartstreek. De koppelaryzaak. Dinsdag werd opnieuw met gesloten deuren voor de Haagsche rechtbank behandeld de verleden week uit gestelde zaak tegen Margaretha Fuhropp (Duitsche Groet), die in verzet was gekomen van het door ge noemde rechtbank gewezen vonnis, waarbjj zij, by verstek, veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenis straf, wegens koppelarij. Beklaagde was weer gevanke lijk uit Arnhem hierheen gebracht. Zy werd in rechten bijgestaan door mr. Laiuan Trip, advocaat te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, eischte het O. M. bekrachtiging van het verstek-vonnis. Anna Paulowna. Het voorbereidend Militair-onderricht zal in deze gemeente dit jaar niet plaats hebben, alhoewel zich voldoende deelnemers hebben aangemeld, daar hier buiten vergun- nings- of verlofslokaliteiten geen geschikte gelegenheid voor dit onderricht bestaat, en volgens aanschrijving van den Minister deze lokaliteiten voor gemeld doel beslist niet gebruikt mogen worden. Anna Panlewna. Op li Augustus a.s. z;tl bij publieke inschrijving wor den verpacht het recht tot heffen van veergelden voor bediening van het pontveer over het Noord Hollandsch Kanaal aan de Kooy. De voorwaarden dezer verpachting zijn voor een ieder tegen betaling van f0.60 ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar gesteld. Deze voorwaarden zyn zoodanig gemaakt, dat zelfs mindergegoeden kunnen mededingende pachtsom toch kan in maandelyksche termijnen worden betaald. Het tarief zal gelijkluidend zijn met dat van het pont- veer te Westeinde. Anna Paulowna. Zondagnamiddag, ter gelegenheid van de kermis al hier, had de heer C. Groot van Sloterdyk het ongeluk, toen hy zyn kracht boproefdo op het z.g. „hoofd van jut", een kind var, Van Kooten, dat achter hem wilde passeeren, zoodanig met den hamer aan het hoofd te raken, dat het onmiddellijk onder behandeling van den dokter moest worden gesteld. De wond bleek van een vrjj ernstigen aard te zyn. Da's prachtig. Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) geraakten twee kerkgangers in de R.-K. kerk aldaar met elkander aan het vechten, ten aanschouwe van een kerk vol volk Zjj betwistten elkander den eersten toegang tot den biechtstoel en raakten zoo in vuur, dat ze elkaar met stompen en slagen daarvan trachtten te verwijderen. Het was een zonderling schouwspel, waaraan gelukkig spoedig een eind gemaakt werd. Wieringen. Zaterdag 25 Juli 1908, 's avonds 7 uur, had in 't lo kaal van den heer H. Engel, vanwege het Heemraad schap Wieringen, een aanbesteding van wier- en Bloot- werk plaats. De verhooging van den dyk by S. Wigbout, werd aangenomen door J. Metselaar voor f 16. De verhooging van den dyk tusschen paal 137—138 door N. W. Poel voor f 19. De verhooging van den dyk tusschen paal 138—139, door N. W. Poel voor f 14 De verhooging van 't lange hoofd (haven), door J. G. 1 Lont voor f 18.—. De verhooging van 't Werper hoofd werd opgehouden. Het kroozen der slooten Oost- en Westmarske werd aangenomen door P. Glim en C. Glim voor f5.50. i Nieuwe A'iedorp. Alhier doen zich een paar gevalletjes van dyphterytus voor. Gelukkig in een nogal lichten graad. Oude Niedorp. 1 Dinsdag geraakte bakker Meurs van Verlaat, door dat hy een ander rytuig aanreed, met zijn paard en wagen op den Leyerayk geheel ondersteboven, zoodat de bakkerswaren over den dyk rolden. Hy noch zyn paard hebben zich bezeerd, alleen zyn rytuig is nogal boschadigd. De ontslagen veldwachter te Maarsen. Naar wy vernemen, bestaat by eenige leden van den Bond van Gemeente-politiebeambten in Nederland het voornemen, de geschiedenis van den vergeten arrestant te Maarsen en het daarop gevolgd ontslag van den be trokken politieambtenaar, in brochurevorm nader toe te lichten. Er worden pogingen aangewend, om hen, die mochten solliciteeren naar de vacant komende be trekking van gemeente-veldwachter te Maarsen, hiervan terug te houden. De door den Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht, op voordracht van den burgemeester van Maarsen ontslagen veldwachter, zou namelijk volgen* degenen, die deze pogingen aanwenden, zyn te beschou wen als een slachtoffer van de onvoldoend geregelde rechtspositie van den politieman. (Vad.) Een bezochte. By v. D. te Strijp, in wiens woning gisterennacht de bliksem insloeg, zyn in twee maanden vier kinderen, respectievelijk 5, 4, 2 en een half jaar, gestorven. Lastige sommatie. In de civiele zitting van het tweede kantongerecht te Rotterdam, zei de gemachtigde van eischer tot den ge daagde in persoon, nadat de vordering was toegelicht en bestreden „Mijnheer de kantonrechter! Gedaagde zit erg onder de plak van zyn vrouw en ik sommeer hem dit te er kennen, of te ontkennen." Gedaagde, op zulk een semmatie niet voorbereid, vroeg en verkreeg uitstel tot 7 September. (Vad.) Die vreemde woorden ook Wel, Jan, wat leer je nu zoo al op school Grieksch, latyn, algebra. Zoo, zooEn weet je al, wat grootvader in hot algebra is? Langedjjk. Het fooienstelsel, dat in den groentehandel aan den Langedyk in den laatsten tyd en ook al vroeger, vry veel gebruikt werd, zal nu weldra, is te hopen, tot het ver leden gaan behooren. Het had afmetingen aangenomen, die niet langer konden geëerbiedigd worden. De ver schillende tuinbouwvereenigingen, alhier bestaande, als mede de vereeniging van handelaars en kooplieden, genaamd „De Koophandel", zyn overeengekomen hot volgende besluit dienaangaande bekend te maken Het aannemen van fooien als: Contanten, gelagen, uit geschoten (bloem)kool onz., door het personeel dor koop lieden, is ten strengste verboden op straffe van schor sing; de eerste maal voor een week, by herhaling telkens voor veertien dagen, terwyl de leden van „De Koophandel" zich verbinden om geschorst personeel niet in dienst te nemen, terwyl er voor voldoende be kendmaking van de namen der geschorsten zal worden gezorgd. Eveneens zullen door de vereeniging „De Koophandel" de namen van landbouwers worden bekeud gemaakt die zich schuldig maken aan het aanbieden van fooien in wolken vorm ook. Landbouwers, die zich aan overtreding van boven staand besluit schuldig maken zullen worden gestraft

Schager Courant | 1908 | | pagina 1