387ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Eenige minuten daarna hoorde men reeds het ge schreeuw en gejammer der dames in den stillen zomer avond. Aan de hofstede van den heer Langoor, even buiten Kunrade. heeft de chauffeur de Vicque uit Maastricht, naar t schijnt, eene verkeerde richting genomen: waar schijnlijk door de duisternis misleid, is hij links van den grooten weg uitgeweken en kwam toen met de auto in een nieuwe egmachine. die in 't veld stond, terecht, met 't ongelukkig gevolg, dat de auto en egge totaal verbrijzeld werden en de reizigers met chauffeur links ën rechts door elkander vlogen Een meisje van 8 jaar werd half dood bij Lang oor binnengedragen en stierf eenige oogenblikken daar na. Dokter Beckers. die onmiddellijk ontboden was. constateerde dat t arme schepseltje 't nekbeen gebro ken had. en dat de onderste kaak uit elkaar was ge slagen. De chauffeur, die in de verbrijzelde egge was terecht gekomen, heeft den arm achter de hand totaal ver morzeld, het sleutelbeen aan stukken en een zeer ge vaarlijke Nvoride boven 't oog, dat hij waarschijnlijk zal verliezen. De heer Lefaire van Luik, die, zooals hij zeide. voor pleizier uit Valkenburg naar Heerlen was mee gereden. en de dames zelfs niet kende, kwam met een gebroken arm en twee gekwetste ribben vrij. De overige inzittende dames en een kindermeid bekwamen eenige ontvellingen en losse tanden. De mama van het gedoode meisje en hare zuster waren als zinneloos. De moeder trok zich de haren uit t hoofd. Zij was totaal versuft. De ongelukkigen werden, nadat zij verbonden waren, in twee rijtuigen naar Valkenburg gebracht, om zoo gauw mogelijk verder verzorgd te worden Aan wien de schuld geweten moet worden is nog niet bekend. l'it Valkenburg meldt men, dat de door het on geluk getroffen dame met haar kind in het hotel L'bagh.s-Vossen aldaar logeerde en een kort uitstapje naar Heerlen wilde maken. De Inktwerper Naar wij vernemen zal het rapport der deskundigen over den geestestoestand van den Amsterdanlschen inkt werper strekken tot ontoerekenbaarverklaring. Een noodlottige val. Aan boord van de blazerschuit GO 18, bevaren door schipper W. G. te Goedereede, is een treurig ongeval gebeurd. Terwijl de 21-jarige varensgezel J. T. boven Sn den mast zat, kreeg hij een aanval van epilepsie, zoodat hij van een hoogte van pl. m. 50 voet op de giek en vervolgens op het dek neerviel. Spoedig inge roepen geneeskundige hulp constateerde inwendige kneu zing, terwijl één der rugwervels waarschijnlijk verbrij zeld is door den val. Goed afkrloopen. Een ongeval, dat betrekkelijk goed nog is afgeloo- pen. is in de centrale werkplaatsen der S.S. te Tilburg den heer F., studeerende aan de Technische Hooge- sohool te Delft, overkomen, die in de werkplaatsen der S.S. practisch werkte. Door een ongelukkige be weging raakte hij bekneld tusschen een electro-molor en zou verpletterd geworden zijn, indien niet de machi nist, net gevaar ziende waarin zich de jeugdige F. bevond, de tegenwoordigheid van geest had gehad on middellijk de machine stóp te zetten. Hoewel ernstig verwond opneming in het zieken huis was noodig bestaat er geen gevaar voor het leven. Een koolziekte. In Friesland hebben de verbouwers van kool veel last van slijmzwam, die de kool aantast in de wortels en wangedrochten daarvan maakt. Men noemt ze knol voeten. Deze ziekte is het gevolg van te weinig wisseling van vruchten op dezelfde akkers en kan den grond ook voor volgende oogsten besmetten. Ken middel tegen de ziekte, dat met goede resul taten is aangewend, bestaat in kalkbemesting. Ook de koolraap is voor deze besmetting zeer ontvankelijk. Vreeseljjk verbrand. Dezer dagen was in de keuken van het bovenhuis van perceel Reguliersbreestraat no. 8 te Amsterdam, een vrouw bezig eten te bereiden met behulp van een spiritus snelkoker. Dat toestel is omgevallen en stak de kleederen van de ongelukkige in brand, met het vreeselijk gevolg, dat toen op haar gegil hulp kwam aangesneld, men haar naakt vond, het lichaam deerlijk verschroeid. Van haar kleeren was niets meer over. De hoofdbrandmeester, de heer R. Boele. die spoedig verscheen, legde de ongelukkige een eerste verband aan. en toen ging het vliegensvlug naar het Binnen-Gasthuis. De toestand was hopeloos. Een roekelooze streek. Een logé van een logement in de Weerdjesstraat te Arnhem kwam Vrijdagavond om half twaalf op het vrij ongewone denkbeeld om op het dak te klimmen en zoo het hotelletje te verlaten. Zoo gezegd, zoo ge daan. De man klauterde over eenige daken en kwam eindelijk bij een glazen afdak van een bakkerij in de Vossenstraat. De glasbedekking kon den man niet dragen en zoo stortte hij met donderend geraas door de ruiten van het 3 meter hooge dak in de bakkerij. De bakker en zijn huisgenooten, die rustig sliepen, ontstel den hevig, toen zij het lawaai hoorden, en nog meer, toen zij in de bakkerij een man vonden die daar als dood neerlag. Gelukkig bleek het geval nog goed te zijn afgeloopen. De ontsnapte logé kwam spoedig bij en bleek alleen lichte blesuren te hebben bekomen. Hij is ter verpleging naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Een arrestatie. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur liet een jongen zijn rijwiel eenige oogenblikken onbeheerd staan voor een perceel in de Spoorstraat, te Utrecht. De bewoner van een der aangrenzende huizen zag, hoe een ver dacht persoon op het rijwiel afsloop en er zich vlie gensvlug mede uit de voeten maakte. Dadelijk werd de eigenaar van de fiets gewaarschuwd; deze trachtte den dief te achterhalen, die in volle vaart den Catha- rijnesingel op was gereden, in de richting van de Bar- tholomeusbrug. De afstand werd echter al grooter en grooter en daarom riep de jongen uit alle macht: „houdt 'm. houdt 'm, een dief." Men zal zich kunnen begrijpen, dat op dit drukke punt in een oogwenk hon derden bij de hand waren om den vluchteling achterna te zetten; een heer, die te fiets uit het Moreelsepark kwam, ging fuil speed den rijwieldief achterop en had hem bij de limonadekiosk van den heer Van Keeken. aan den ingang van Nieuweroord, reeds ingehaald. Ten einde er zeker van te zijn den man in handen te krijgen en een nieuwe vlucht onmogelijk te maken, reed de wielrijder den dief ten onderste boven, door met vaart op diens gestolen fiets van ter zijde in te rijden. De man viel op den grond en was nu in een minimum van tijd overmeesterd. De brugwachter van de Willemsbrug verleende zijn assistentie en bracht den dief mede over naar het bureau aan de Catharijne- barièrre. Ter hoogte van de Spoorstraat rukte de ar restant zich eensklaps los, gaf den brugwachter een slag tegen het hoofd, zoodat deze van de been ge raakte en trok daarna uit een zijner zakken een ten deele onder een zakdoek verborgen revolver, welk wapen hij tot viermalen toe afvuurde, gelukkig zonder iemand te treffen. De dief zette het daarna op een loopen, wierp z'n revolver in de Singelgracht en holde weg, in de j richting van het station, waar hij werd gegrepen en stevig geboeid naar het politiebureau aan de Catherijne gebracht, later volgde zijn overbrenging naar het hoofd bureau, waar hij voorloopig werd opgesloten. Onnoodig te zeggen, dat deze geschiedenis een massa volk bijeen deed stroomen. De dief heet G. van Wely en is 28 jaar oud; hij geeft op stoffeerder van beroep te zijn, wonende te Rotterdam, waar hij verblijf hield in het Christelijk Volkslogement Alles In de war. Maandagmorgen is aan het station Arnhem in ge bruik genomen de nieuwe inrichting voor het verstellen der wissels op het stations-emplacement, zooals die ook te Rozendaal, sedert de ingebruikneming van het nieuwe station, bestaat. Daar het personeel met de nieuwe inrichting nog niet Volkomen vertrouwd was, was het gevolg dat de treinenloop danig in de war was. Bijna alle treinen, vooral de ochtendtreinen, hadden belangrijke vertra ging en herhaaldelijk werden aansluitingen gemist. Reizigers van Limburg via Arnhem en l trecht naar Amsterdam en Rotterdam kwamen daardoor meer dan een uur te laat op de plaats hunner bestemming Ook op het sta bon Utrecht was de verwarring groot. Een rare paliuit fuik. Zaterdag werd een koe van den heer v. E., e Alphen (Geld., weidende langs de Maas. ziek en stierf spoedig onder hevige benauwdheden. Bij het ,s ^.|f" vond men in den Strot var, hel dier een ponds-pahng. Een oplichtster gesnapt. Te Watergraafsmeer werden in den laatsten Lijd ge durig winkeliers opgelicht voor cacao. Gisteravon ver voegde zich weder een net gekleed persoon bij e - schillende winkeliers en trachtte cacao '8 e worden onder verschillende voorwendsels. De politie hield hem aan en bij onderzoek ble^ hij te zijn een 35-jarige kantoorbediende, thans zonder betrekking. Door verschillende winkeliers is hij reeds herkend. Een woning-schandaal Het Volk" bevat het volgende artikeltje: •Onze partygenoot L. H. Mansholt uit Westpolder in Groningen schrijft ons: In de r«k met rjjke eigen-boeren gezegende gemeente Kloosterburen, aan de Noordwestkust van Groningen, heeft het meerendeels onvcrvalscht-christelijkegemeente bestuur een ontzettend blijk van harteloosheid gegeven. Er heeft daar ruim 10 weken aaneen een vrouw met 7 jonge kinderen zoo goed als in de open lucht gekam peerd. Zaterdag 18 Juli vond ik het gezin „wonend" onder een lag zeilnoord en oostkant geheel open. Door het zeil regende 't overal naar binnen, ook in de wieg van een kindje van 7 maanden, dat ziek en verkleumd voortdurend lag te schreien. De grond was doorweekt en een kookkachel gaf 'n verstikkenden rook onder 't kleed dat nauwelijks IJ M. van den grond hing. Zóó hulsden deze menschen reeds 10 weken. Ze had den verlof 's nachts in het geitehok van een arbeider te slapen naast de geiten. De vrouw verdiende geheel alleen met haar oudste dochtertje den kost; onderstand kreeg ze niet. Haar man had haar verlaten en was naar Duitschland gegaan. Toen dit gezin begin Mei wegens huurschuld uit de woning werd gezet, werd het zoo aan den weg neer gezet. Pas toen voor enkele weken de commissaris der koningin dezen weg moest passeeren voor een bezoek aan de gemeente, werd de .woning" op last van den j burgemeester, daags te voren een 70 meter van den weg gebracht tegen een veld haver. Hier vond ik ze de moeder wanhopig. De man van deze vrouw kwam een poos geleden over, en bood den burgemeester aan een jaar huur vooruit te betalen, dan zou de burgemeester het gezin in een woning van hem zelf opnemen, die toch al dien ty d leeg stond. Zeifs dit weigerde de vent. De buren konden er last van krjjgen, beweerde j hjj tot mjj. Een andere woning was in deze gemeente niet te krjjgen. Een tehuis voor dakloozen bezit de gemeente niet. Dit is 'n geraffineerde taktiek, waarvan vooral de burgemeester Leima heet de man een voorstander is. De redeneering is eenvoudig: „Bouwen we niet, dan houden we 't geld in den zak en bovendien zijn de I eocnomisch zwakken, die toch doorgaans voor zoo'n tehuis in aanmerking kom6n, genoodzaakt naar 'n I andere gemeente te gaan, waar men minder harteloos i denkt. We zijn ze lekker kwijt." Namens de afdeelingen Kloosterburen en Ulrum der S.D.A.P. had ik een onderhoud met den burgemeester, die ten slotte beloofde, van gemeentewege een jaar huur vooruit te zullen betalen, indien wij een woning vonden. Den dag daarop konden we hem meedeelen dat we geslaagd waren, en vroegen dus om ons het toegezegde geld te geven. Hij zocht uitvluchten, maar erkende toch z'n belofte, verweet me echter dat ik hem „overdonderd" had. Ik zou den volgenden dag terug komen op de vergadering van burgemeester en wet houders. Daar werd mü meegedeeld dat de gemeente geen cent wou geven. Hem aan zijn belofte herinnerend, ontkende de man gewoon iets beloofd te hebben! Natuurlijk brachten we het gezin toch onder dak. Behalve de oude huurschuld, hebben dus de arbei dersorganisaties door brutale woordbreuk van den burgemeester, ook nog een jaar huur te dragen. We gelooven echter niet dat de vent er zóó afkomt, 't Zou toch al te mal zijn. Nieuwe Niedorp. Jaren lang bewoonde hij een klein huisje in éen der straatjas zijner geboorteplaats Purmerend en leefde daar in allen eenvoudeerst met zijn moeder, later geheel alleen. Slechts bij zijn stadgenooten en bij hen, die nu en dan met één der Nieuwedieper booten de reis langs het Noordhollandsch Kanaal maken, was hij bekend. Bij de eersten door zijn vaste omgangen langs de huizen, bij de laatsten door zijn aanwezigheid op de schutsluis, wanneer de booten d iar voor een korten tijd moeten vertoeven. Z(j allen beloonden hem met kleiner of grooter gift, wanneer hij zijn gaven toonde in het bespelen zijner harmonica. Van zijn kinderjaren af bekwaamde hij zich op dit instrument al meer en meer, zonder dat de meesten zijner hoorders in hem nu juist een virtuoos bespeur den. Gelukkig voor hem echter leven wü in een tijd van wedstrijden. Ook één in het harmonicaspelen werd uit geschreven. Onze muzikant trok er heen en zie de hoogste prijzen werden hem toegekend. Verschillende geïllustreerde bladen gaven zijn beeld en in onderschei dene dag- en weekbladen kon men een korte levens beschrijving van hem vinden. JACOB KELDER van Purmerend was plotseling be roemd gewordenhij schittert thans als een ster van de eerste grootte in de wereld der harmonica-muziek. Overal wordt hü nu uitgenoodigd tot het geven van een uitvoering. Op verschillende plaatsen is hij reeds opgetreden en steeds waren de zalen flink bezet met aandachtig luisterend publiek. Heden maakt hij een rondreis door Noord-Holland. Op deze reis vertoefde hij Vrijdag 24 te Oude Niedorper Verlaat en Zaterdag 25 Juli te Nieuwe Niedorp. In laatstgenoemde plaats was de concertzaal van de „Prins Maurits" geheel bezet. Algemeen was men verbaasd over de schoone muziek, welke hij ten gehoore bracht en na elk nummer weer klonk een daverend applaus, waarvoor Kelder dan met een lichte hoofdbuiging dankte. Men weet bijkans niet, wat men bjj hem het meest moet bewonderende vlugheid en zekerheid waar mede hij (met duim en muis der linkerhand) de tonen weet te grijpen; of het groote muzikale geheugen, waar over hij beschikt. Van dit laatste hoorden wjj nog het volgende vertellen. Eenigen tijd geleden was Kelder als toehoorder tegenwoordig bij een repetitie van één der meest be kende muziekgezelschappen in onze provincie. Het corps had een moeilijk siuk in te studeeren en, wat men ook deed, 't ging niet naar den zin van den directeur. Deze besloot dan ook met de bestudeering van het stuk voor dien dag maar te eindigen. Kelder gaf zijn verwondering te kennen, dat de leden zooveel moeite met het stuk hadden. Hij meende het nu wel op zijn instrument te Kunnen spelen. Men wilde dit niet ge loven Kelder nam echter zijn harmonica en tot ieders verwondering bracht hij het stuk ten gehoore. Indien wü ons niet vergissen is dit stuk thans één der nummers van zün programma. Oade Niedorp. Voor deze gemeente zü'n voor de herhalingsoefeningen in de maand Augustus opgeroepen, de volgende perso nen J. Waterdrinker, J. N. Beemsterboer, P. Dekker, P. Oudt en Hoedjes, de eerste op 10 do laatste op 24 en de anderen op 17 Augustus. Gemeenteraad Callantsoog. Vergadering op Dinsdag 28 Juli 1908 des morgens 10 uur. Afwezig de heer Hoogschagen. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat de verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers nu is goedgekeurd. Ten opzichte van onderwijzers in militiedienst was nu 1 bepaald, dat zij alleen salaris ontvingen zoo geen plaats vervanger noodig was. Mocht dat wel het geval zijn, dan zouden de kosten van dien plaatsvervanger van dat salaris worden betaald. Hierna is de gemeenterekening aan de orde. De ontvangsten bedragen f5821.596. de uitgaven f4885.57, t zoodat het batig saldo bedraagt f 936.025. Met algemeene j stemmen wordt de rekening goedgekeurd. ALs zetters moesten aftreden de heeren W. Govers en O. Baken, met deze heeren werden op de voor- 1 dracht geplaatst de heeren Jb. den Das en D. Blom. Aan den heer K. Hoornsman werd voor 8 maanden ontheffing verleend van Hoofdelijken Omslag wegens vertrek naar elders; en aan P. Mooij Jbz. geheele ont heffing, zoo ook aan mej. BrouwerMeijer voor den tijd van 9 maanden. Voorzitter deelt mede dat S. Luwens naar Meeren- berg is vervoerd moeten wrorden. Daar in de gemeente elke gelegenheid ontbreekt om arrestanten op te bergen, achtte voorzitter noodig dat een dusdanige gelegenheid werd gemaakt. De begroo ting daarvoor opgemaakt gaf een eindcijfer van f 141. Het idéé was, het lokaaltje achter tegen het raadhuis aan te bouwen. De heer Kruisveid is voor zulk een gebouwtje, maar wenscht daarvoor geen hout te gebruiken, dat is te duur. De heer Den Das acht het gebouwtje totaal on noodig en noemt het geld weggooien. Hiernaast is nog wei een kastje, waar een arrestant niet zal uitbreken. Voorzitter zegt het zeer noodig te achten, als er jongens zijn weggeloopen, of deserteurs, moet de politie die personen in huis bergen. De heeren Govers, Rademaker, Blom en Kruisveid verklaren zich voor een arrestantenlokaal, de heeren Zipp en Den Das tegen. Hierna wordt de Armenrekening behandeld. De ont vangsten daarvan zijn f 1631.735, de uitgaven f 933.50, dus een batig saldo van f 698.235, tegen f 380.54 het vorig jaar. Met algemeene stemmen wordt de reke ning goedgekeurd. Van den heer J. A. Vos was een adres ingekomen om een ijzeren hek voor zijn deur te mogen plaatsen. De heer Den Das is daar niet voor. Den een wordt een hek geweigerd, nu mag het een ander niet wor den toegestaan. Spr. noemt het ook geen versiering van het dorp. De andere heeren zijn er evenwel voor, zoodat het verzoek wordt toegestaan. Goedgevonden wordt om voor den politieagent Kooger een regenjas en pantalon f 31 kostende aan te schaffen. Komt nu ter sprake de toestand van den toren. DÏeze is zoo slecht, dat reparatie hoog noodig is. Het port land moet worden afgehakt, de buitensteen uitgehakt en een nieuwe steen ingemetseld. Dat werk zal onge veer f 400 kosten. Alle heeren verklaren zich voor de reparatie. De heer Den Das oordeelt evenwel dat de stoel waaraan de torenklok hangt, ook wel eens mag worden nage zien. De heer \YGovers brengt een verzoek over van den heer S. Baken om prikkeldraad te mogen span nen ter afscheiding. Wordt niet toegestaan. De heer Den Das informeert hoe ver het staat met de verbetering der postbestelling. De heer Bossen licht in, dat het beter zal zijn als voor Callantsoog een hulppostkantoor wordt gevraagd. Met algemeene stemmen wordt besloten dit verzoek te doen. De heer Den Das wijst op den slechten toestand van de aanplakborden. Deze zullen worden gerepareerd. Hierna sluiting. De jonse zwerver. Dadelijk na kennisname van het bericht omtrent den zwervenden knaap, die door de politie te Utrecht ge vonden is, heeft de aldaar gevestigde afdeeling van het Leger des Heiis pogingen in het werk gesteld om den jongen in bescherming te nemen. De chef van het jongenshuis te Maarssem bracht met nog een Heilsofficier Zaterdagmorgen vroeg een be zoek aan het kermiswagenkamp, dat gedurende de kermisweek aan het Merwodekanaal buiten Utrecht is opgeslagen en alwaar volgens mededeeling der politie de jonge zwerver vertoeven moet. Ioen zij eindelijk den wagen gevonden hadden, werd hun, zonder dat zij nog iets vroegen, door een vrouw van uit den wagen toegeroepenIk weet al waarvoor jullie komen. De iongen is hier niet en ai was hij hier, dan kreeg je hem toch niet mee. 't Is mijn eigen zoon en ik doe geen afstand van hem. Verder spre ken baatte jtiets, de vrouw bleef bij haar besluit. De vraag is nu of in dit geval verdere stappen ge nomen kunnen worden om den jongen aan zijn zwervend leven, \vaaraan hij zoon tegenzin heeft, te onttrekken. Inmiddels is de kermiswagen weer vertrokken en Zal de knaap weer elders zijn kunstjes moeten vertoonen. In brand geraakt. Terwijl Maandagavond een kapper te Den Bosch een dame kapte, die gisteren zou trouwen, vatten de haren der dame vuur. In treurigen toestand, moest zij: naar een ziekenhuis worden overgebracht. Ook de kapper die bij zijn pogen om de dame te helpen, deerlijk brandwonden bekwam, moest naar het gasthuis worden gebracht. Een door het ongeluk ont staan binnenbrandje was spoedig gebluscht. drooglegging der Wieringerineer. J vernemen, dat de tegenwoordige Minister van Waterstaat, de heer Bevers, thans gedurende een twee tal dagen een bezoek brengt aan de kusten der Zuider zee van \V aard- en Groetpolder, Wieringerwaard en Anna Paulowna, en tevens zich over de Van Ewijck- sluis heeft begeven naar het Eiland Wielingen. De tocht heeft plaats onder geleide van het Eerste-Kamer- l,.' e 11 heer J. Breebaart Kz. te Winkel, terwijl de Minister vergezeld is van den Hoofdingenieur van den Waterstaat, den heer Kemper en van den Ingenieur den lieer W ortman. Dit bezoek staat ten nauwste in verband met het door den vorigen Minister Kraus in gediende wetsontwerp tot drooglegging der Wieringer- meer. Zouden we van den Minister Bevers wellicht een dergelijk wetsontwerp mogen verwachten'? In ieder geval blijkt, dat de zaak niet van de baan is. t -Moet in de bedoeling liggen, dat de Minister bij deze gelegenheid tevens afstapt bij den heer Groneman den Voorzitter van de N. V. Spoor-(Tram,weg Wierin- §en Schagen, in verband met derf ontworpen spoorweg. Spanbroek. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 6 Augustus als burgemeester der gemeente Spanbroek benoemd de lieer H. J. K. van den Steen, secretaris dier gemeente. Medemblik. Bij Koninklijk besluit van 24 dezer is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik de heer W. Smits, thans in dezelfde betrekkina té Oirschot. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Caracas van 25 Juli: De Duitsche gezant heeft de zorg voor de Nederland- sche belangen op zich genomen. Uit Willemstad van 27 Juli: De kruiser Gelderland, met den heer De Reus aan boord, is hedenochtend van Puerto Cabello hier aan gekomen en ging in quarantaine. Te tien uur des ochtends ontving de Gelderland be vel onmiddellijk naar Venezuela terug te keeren ter bescherming van de Nederlandsehe bëlangen die be dreigd worden geacht. De heer De Keus heeft telegrafisch bevel ontvangen om zich onmiddellijk naar Nederland te begeven 200 575 276 981 936 149 223 608 366 9006 944 162 243 676 412 25 12069 210 281 694 433 54 149 298 363 706 531 224 276 461 392 863 562 264 283 471 462 868 591 347 309 483 493 500 903 3097 597 615 357 603 320 430 518 567 582 231 683 614 366 621 637 352 726 641 527 622 716 362 741 654 538 639 729 367 811 731 541 649 735 413 920 735 557 739 823 463 936 781 570 791 736 189 967 827 601 799 833 512 6031 899 613 872 898 569 56 953 690 885 902 570 76 996 696 888 979 590 181 10072 702 891 991 630 251 91 736 901 1017 663 295 106 772 919 80 682 504 110 845 945 97 696 537 253 885 15009 213 705 595 273 901 47 275 764 597 277 902 163 308 801 618 338 938 241 318 869 650 373 971 250 327 873 660 382 13013 269 342 884 692 481 24 437 401 892 853 526 43 464 521 967 887 613 130 477 549 4191 954 673 200 484 560 255 7010 703 213 508 572 279 288 794 237 524 621 295 353 797 259 573 659 316 404 870 263 620 660 338 458 11009 300 659 681 380 574 20 327 660 692 414 583 33 357 716 746 475 589 44 393 719 764 507 657 102 405 723 786 586 700 143 442 748 883 613 729 154 487 760 890 699 757 233 488 776 896 735 798 265 549 839 2062 804 890 269 567 843 98 826 928 345 594 852 100 855 8104 391 634 863 108 893 201 413 691 876 164 906 216 424 714 892 189 916 249 469 779 900 196 930 270 508 843 939 207 995 338 519 871 959 219 5011 359 585 900 992 258 26 427 615 988 16001 269 151 594 646 14067 22 273 169 677 651 73 24 129 148 159 207 240 269 335 353 509 512 629 646 659 671 709 711 727 731 755 789 794 834 857 865 904 990 17013 67 81 89 98 139 157 227 319 327 337 359 478 181 533 548 563 629 685 708 848 917 971 18033 104 141 149 161 260 331 350 381 597 613 680 622 722 816 906 909 966 19(KtO 59 70 60 122 077 173 250 333 401 449 180 512 520 538 572 648 702 726 763 881 902 987 20246 248 286 335 343 354 371 387 411 131 440 490 543 553 556 605 608 749 769 873 819 984 lste KLASSE, 1ste TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1500: 10104. f 1000 5354, 10591. f 400 12362. f 200: 11464. f 100 1316, 2200. 2288. Prijzen van f 20. 5179 8698 11729 14070 16043 18478 184 715 780 93 225 845 833 120 254 932 932 141 Uit Amerika. De oostelü'ke Staten zün door hevige onwedera be zocht. Bü Gettyaburg in Pennaylvamé werden vjjf sol daten gedood en 26 ernatig gewond door den bliksem die op twaalf plaatsen in het kamp insloeg en brand stichtte. Het onweder ging vergezeld van een orkaan, die alle tenten omverwierp. Er is veel verwarring in het telegraaf verkeer door het omverwaaien van palen. Te New-York werd een jongen gedood door een paal die door den bliksem was neergeslagen. Alles voor Zeppelin. In den raad van Spandau, bü Berlyn, is het voorstel goedgekeurd, om het initiatief te nemen tot het inza melen van een nationale gift voor graaf Zeppelin. Het plan is, alle Duitsche steden over te halen een bedrag te geven, dat overkomt met 5 cent per inwoner. Dat zou dan een totaal van &/2 mlllioen mark geven. Tunnelraiup. Uit het Berner-Oberland komt een allerdroevigst be richt. In den echtend van 24 Juli heeft eene geweldige aardstorting, waaraan wel de zondvloedachtige regens der laatste dagen veel schuld zullen hebben, een deel van het werkvolk in den Lötschbergtunnel begraven. De eenige overlevende, die van dichtbü het onheil heeft zien gebeuren, geeft er de volgende beschrüving van. 't Was büna 3 uur in den morgen, toen op ongeveer 2670 meter diepte van den tunnel-ingang de boor gaten met dyamiet geladen werden, bü hetgebruikelüko sein de opzichter blaast drie achtereenvolgende malen op een scherpgillend fluitje trokken de arbei ders zich van de lading terug tot op een afstand van büna 100 meter. Kort daarop knalden de eerste schot en, en kwamen de wilde stofwolken aangerold. Enkele arbeiders grepen hun lampen, en wilden alwedor h t, werkbü den weggeslagen tunnel gaan hervatten toen zÜ plotseling onder een wild en angstig gehuil op hun schre den terugkeerden, en naar den tunneluitgang jjldaii. Op hetzelfde oogenblik kwam een dreigende zwarte massa uit de tunneldiepte aangegromd, weldra gevolgd door een loeienden storm van ongekende kracht. Alle lichten doofden uit. Alle man trachtte het benarde leven dooi de vlucht te redden. Toen eindelük buiten den tunnel bü het bleeke morgenlicht appel werd gehouden, miste men 24 man, die in de afschuwelüke spelonk levend begraven werden. Dadel ük toog een reddingstroep onder leiding van een der bekwaamste ingenieurs op redding uit. Maar het bleek ook zelfs den heldhaftigsten onmogelijk dieper dan duizend meters in de tunnelgang voort te rukken. Men stiet op een ondoordringbaren dam van slük en steenen, een vloeibaarweeke massa, die de schacht over een lengte van meer dan 1600 meters tot aan het ge welf vulde. Zoo bleef er niets anders over, dan te hopen, dat de ongelukkige slachtoffors door den hevige" winddruk op den bodem geworpen, en daarna onmiddel lÜk onder het aanstroomende slük bedolven, eensnellen pünloozen dood gevonden hebben. Muskieten. De inwoners van Baltimore, de hoofdstad van Man- land in N.-Amerika, ondervonden in de laatste jaren ontzettend veel last van muskieten. Het begon zoo erg te worden dat het stedelijk bestuur er zich mede be moeide en de som van vier en twintig duizend gulden uittrok om van die lastige insecten af te komen. Elke inwoner kreeg een waarschuwing dat alles wat water bevatte met fijn gaas afgedekt moest worden, of zoo dit moeilijk ging moest het begoten worden met ruwe petroleum. Wie een en ander niet stipt uitvoerde, kreeg een boete van ten hoogste 24 gulden. Dr. C. M. Hill had van een en ander de leiding in handen en hield herhaaldelijk voordrachten in po- pulairen vorm over het leven van de muskiet. In eiken tramwagen werd er de aandacht op gevestigd, en zoo hield men de zaak warm. met het resultaat dat de plaag belangrijk verminderd is. Voor dit jaar is er wederom twaalf duizend gulden Ier bestrijding uitge trokken, en hoopt men de muskiet te verdelgen die de oorzaak was van ziekten en dooden. Werkloosheid De werkloosheid te Parijs neemt steeds grooter af metingen aan. De Matin heeft uitvoerige inlichtingen ingewonnen bij de besturen der werkliedenvereeiugingen en Keft op grond daarvan een overzicht van den toe stand. In den zomer heeft men allerlei bedrijven en neringen die lijdende zijn door het vertrek van dui zenden klanten naar buiten. Dit echter is een gewoon, jaailijksch verschijnsel. Nu staat men evenwel voor weikloosheid m allerlei andere vakken. Onder de kell- ners en de banketbakkers zijn 40 pereent zonder werk, \an de kappers zijn „niet meer" dan 15 percent werk bij de hakkers wel 45 percent, en dit 2306 438 452 504 MV xvapj i loos, maar .,ij ue Dakkers wel 45 laatste cijfer is nog steeds stijgende. Als reden wordt opgegeven het niet toepassen van de arbeidswet Indien de hand werd gehouden aan de 'bepalingen ,van de Zondagswet en den beperkten werktijd, zouden vele werkloozen arbeid vinden De j plaatsings-bureaux zijn afgeschaft maar onder allerlei j vorm zijn ze in het .Koi— u,;:n I«ugescnait maar onder allerlei vorm zijn ze in het geheim blijven bestaan. Die inrich tingen lokken uit de provincies voortdurend jongelie den, die het leger der werkloozen komen vergrooten. In de bouwvakken is het almede heel erg en het kwaad neemt steeds toe. In het algemeen is er ui

Schager Courant | 1908 | | pagina 6