een net Dagmeisje. een Huishoudster, een DIENSTBODE, eeiiN Boerenknecht, een Boerenplaats, eenig 1« K L D èen Winkelhuis, PIEle Dl KermisGymnastiaMeest Kinderpakjes, Firma P. v. d. Brul. PERCAM TRAPMAN Co, ZAANDAM. 11, en ver bij W. Imhulsen, Schagen. \7 DANSEN advertentien. e e li 11 U I S, j. moejes. De Vleeschhouwerij en Spekslagerij 7 te Winkel, op 23 en 4 Augustus. IMilprijs: HM dulden io tonlaslen. HAAST UI Ch. H. Th. SCHMALZ. Leverworst. Metworst. Boterhainiuenworst. Rookvleesch. J. PIE. Laagzijde B 66, Schagen, Stalen worden op aanvraag onmiddellijk franco toegezonden Laan, Schagen. Aanstaanden Donderdag Vrij Bal na. berging van Fietsen. om contanten. Od Zon- en Feestdagen des avonds na zeven uur gesloten. Hooiden van gezinnen, verzekert Uw dienstboden en knechts voor het risico, vervat in het Arbeidscontract, bij de Levens vei- zekering-Wij, „De Stand aar d'\ te Amsterdam. Premie 15.75 per jaar en per hootd. Verdere inlichtingen geeft de Inspecteur B. H. E. Feidmann. te Alkmaar. Actieve Agenten en Agentessen gevraagd. de laatste jaren overproductie ontstaan bij den ver korten arbeidstijd. Daarmede heeft de loonstandaard geen gelijken tred gehouden. Het aantal werklieden is Fn de laatste twintig jaar niet toegenomen, maar dat der werkloozen stijgt voortdurend. Men Inrekent, dat er thans te Parijs reeds meer dan 100.000 menschen zonder werk zijn, en dat het nog veel erger zal wor den. Japansche Man en Vronw. In den trein, al is 'took voor nog zoo'n kloinen af stand, nemen Japanners kussens, en 's winters deken3 mee. Ze spreiden den deken op de bank, leggen hun kussens erop en knielen daarop neer. Het schijnt te vermoeiend voor hen te zijn, de beenen van de bank te laten afbangen. Toen ik onlangs van Yokohama naar Tokio reisde, zat, tegenover mii een echtpaar. Dicht bij een tusschen- station begon de vrouw haar bagage in een grooten doek te pakken. De man stond echter nog niet op van zjjn kussen, maar las rustig zijn krant. Pas toen de trein stilstond, verrees hü, legde zqn krant neer, en stapte uit den trein. De vrouw pakte nu haastig zqn kussen in, nam uit het net nog een groot pak en twee parapluies; met haar armen vol greep ze ook nog de krant; bqna kon ze het portier niet door, en de trein ging al haast weer _joort. Het laatste wat ik van haar zag, was, dat ze haar heer en gemaal achterna holde, om hem toch vooral niet te laten wachten. Een practische regenjas. Als het regent, dragen de arbeiders in Japan jassen van stroo, die niet uiteen kleermakerswinkel afkomstig zyn, en ook niet zoo duur zijn als andere regenjassen. De coupe is al heel eenvoudig. Er wordt alleen een band van de halswijdte gevlochten, daaraan worden de lange stroohalmen bevestigd, en de jas is klaar. Onder zoo'n regenjas bljjft het lichaam volkomen droog. Een malle kwestie. E. Th. Witte schrift in het weekblad Buiten „Het geval heeft zich te Pargs voorgedaan, dat de markies de Beauharnais weigerde de rekening te betalen van den bloemenhandelaar Dépouchelle voor de aan mevrouw de markiezin geleverde balbouquetten. Deze rekening bedroeg de kleinigheid van 16.000 francs. Bii het gevoerde proces bleek nu, dat de markiezin midden in den winter niet tevreden was met bouquet- t.en van viooltjes of rozen, doch dat zij telkens haar kamenier zond met een staaltje van haar toilet en dat dan de hoer Depouchelle moest zorgen de daarbij pas sende bloemen te verschaffen. Zoo ontving hij eens het staal van een heliotroopkleurige japon, waarbü hij een bouquet van hyacinten moest leveren. Drie uur reed hij Parq's rond, alvorens hü voldoende bloemen van deze kleur büeen had. Een andermaal moest hü een cein- ture van mosrozen vervaardigen, dat bü een rose toilet behoorde. Ten einde de benoodigde rozen te krü'gen, moest hü zelf naar Nice reizen om ze te kunnen uit zoeken. Een volgenden keer kreeg hü het staal van een Japansch kleed, en heeft hü een aantal bloemen van orchideeën en anthuriums moeten gebruiken om een bouquet samen te stellen, dat daarbü paste. Het mooiste was, dat de markiezin voor den rechter verklaarde, dat zü steeds zeer tevreden met haar leve rancier geweest was, en dat het slechts een gril van haar echtgenoot was de rekening niet te willen betalen. Het is zeer de vraag, wie hier het meest over grillen te klagen had, de markiezin of wel de markies, welke laatste per slot van rekening tot betaling werd veroor deeld." Onweer. Te Gettysburg in Pennsylvanië is een onweer losge barsten bóven het kamp van vrüwilligers, daar opge slagen. Drie man werden er door den bliksem gedood en vüftig werden er gewond. De eerste slag trof een metalen vlaggestok, vlak waarbü de gouverneur van den staat en vele officieren zich bevonden. De gouver neur en verscheiden officieren werden tegen den grond geworpen. (iesrhankt door haar moeder. Te Rueil, in Seine-et-Oise, is een dame geschaakt, met een automobiel, door haar moeder. Het is een zekere juffrouw Bassot, dochter van een bekend Fransch generaal. Juffrouw Bassjt heeft eenigen tüd geleden de ouderlüke woning verlaten omdat zü meende elders nuttiger werkzaam te kunnen zün. Zü had haar intrek genomen in het Maison Sociale te Rueil, een particuliere instelling van liefdadigheid, aan het hoofd van welke een vroegere nor, staat. Tevergeefs drong de familie er bü juffrouw Bassot op aan, dat ze terug zou keeren en die dwaasheid van een roeping uit haar hoofd zou zetten. Er werd sterk gewerkt met het argument, dat haar vader zich het vertrek der dochter zoo aantrok en er ziek van werd. Had mejuffrouw Bassot roeping gehad om non te worden, dan zou de familie er zich bij hebben neerge legd, maar het Maison Sociale had met de Kerk niets te makenhet was een instelling voor volksopvoeding en onderstand. ion einde raad besloot de generaalske haar dochter terug te halen. Juffrouw Bassot kwam Zaterdagmorgen juist uit de kerk en zou weer naar het Huis gaan, toen er een automobiel stilhield naast haar, op den weg. Er stapten twee mannen uit, die pakten haar beet en zetten haar in de automobiel en voort ging het. Mevrouw Bassot onlving haar dochter in de auto mobiel. Juffrouw Bassot had al vooruit een advocaat gewaar schuwd, dat men haar wel eens zou kunnen rooven. Overeenkomstig de afspraak heeft de advocaat een klacht ingediend. Wat een zeeoorlog zon kosten. In het rond blüven maar steeds de oorlogsspoken waren; men wil zeblü'kbaar zien; allen dag haastroept men ze op. Engeland wil eigenlü'k liever oorlogsschepen bouwen, dan ouderdomspensioenen toekennen. Duitsch- land raakt door zün dure vloot in de schuld, zoodat het wel zün onaantastbaren krügsschat zou willen aan tasten; zelfs ons land, gisteren nog met vreedzame kust- oefeningen vervuld, haaide zich den dag daarna een internationale kwestie op den hals Weet men wel, inderdaad, hoeveel een moderne oor log ter zee zou kosten? Een Engelsch blad is eens aan het uitrekenen gegaan en, g9zien de menschelüke zuinigheid, is het geruststel lend zooveel als men daarvoor zou hebben te betalen! Engeland om dit land als het meest sprekend voor- j beeld te nemen onderhoudt vier vloten in vredestü'd: Middellandsche Zee, Atlantische Oceaan,? Kanaal en Huisvloot. Te zamen bestaande uit 38 slagschepen en 46 kruisers. Elk modern slagschip mag geschat worden op een waarde van rond 25 millioen gulden, een kruiser op de helft. De gezamenlijke waarde van de Engelsche vloot is dus ongeveer 1500 millioen gulden, of zoowat een zesde van de Engelsche nationale schuld. Elk dienstjaar gaan deze schepen tien percent in waarde achteruit, een verlies derhalve van 150 millioen, zonder eenigerlei büzondere schade in aanmerking te nemen. Dit is een bedrag, overeenkomende met de jaarlü'ksche begrooting van menigen kleinen staat. Men lette op, dat de millioenen, welke afgeschreven moeten worden op een derde soort oorlogsvaartuigen, n.1. de torpedovloot, hierbü nog niet eens in aanmerking zün genomen. Een geweldige post is de ammunitie. In artillerie kringen berekent men ruw weg elk schot met een 30 c.m. kanon op 2500 gulden. Een schip uit de Dread- noughtklas heeft tien zulke groote stukken aan boord. Het is een behoorlük vermogen, wanneer zoo'n tiental slechts één dag aan het vuren is geweest. Zoo berekende men, dat de Russische vloot in Port- Arthur in één dag tot een bedrag van anderhalf millioen gulden verschoot op de blokkeerende Japansche vloot. Toch werd den vü'and voor geen hal ven cent schade toe gebracht 1 Een volgende post van belang is de vernieuwing van schepen en kanonnen. Het is bewezen, dat de ontla dingen der tegenwoordige monster kanonnen, geweldig kostbaar zün. Na slechts zes maanden op zee te hebben gekruist, moest admiraal Togo zün geheele vloot her wapenen. Een zeeoorlog van een jaar zou Engeland, matig ge schat, 125 millioen gulden aan ammunitie en herstelling van kanonnen kosten. De brandstof is een volgende, niet minder gewichtige en noodzakelüke uitgavede stoommachines van mo derne oorlogsschepen vullen een groot deel van het schip, een groote snelheid wordt van de schepen gevergd. En hoe meer vaart, des te meer steenkool. Daarom stoomen in vredestüd oorlogschepen gewoonlü'k met ge matigde snelheid. Het Dreadnought type met machines, welke een ver mogen hebben van 23,000 PK., verslindt steenkool bü honderden tons tegelüken de gepantserde kruisers van I de Invincible-klas, welke met hun turbines 41,000 PK. I ontwikkelen, vragen nog meer stook-voedsel. De brandstofrekening mag wel gesteld worden op 350 millioen gulden, wanneer de Engelsche vloten zee kie zen, om]de eer van Groot Britannië te gaan verdedigen in een zee-oorlog, welks duur een jaar is. Dan als volgende post de tientallen millioenen aan gage's En dit alles nog pas te beschouwen als gewone uit gaven, waarbü geen verlies van schepen, vernieling van kanonnen, ook geen weduwenpensioenen gerekend zün. Bü'eengenomen wordt dit, alleen om de vloot slag vaardig te hebben, ongeveer 700 millioen gulden. Het lq'kt wüze zuinigheid, vredelievende politiek te voeren(Hbld.) Zestig menschen in levensgevaar li» do kolenmün Highhouse, in Schotland, nabü .Auc- kenlick, brak in de zeefruimten eergisteren brand uit. De vlammen sloegen zoo hoog op, dat ze een zestigtal in lager gelegen verdiepingen arbeidende menschen be letten te vluchten. Allen waren gedwongen den gan- schen nacht in de diepte door te brengen zonder eenige gemeenschap met de buitenwereld. Het vuur veroor zaakte een schade van een kwart millioen gulden. Eerst na 22 uur krachtig pogen slaagde men er in, het vuur meester te worden. Toen kon ook spoedig weer con tact verkregen werden met de zesMg opgeslotenen, die ten gevolge van de slechte ventilatie büna bedwelmd waren. Een massa menschen wachtten aan de schacht op bericht van de ingeslotenen. En onbeschrüflük was de vreugde, toen bleek, dat allen gured waren. Misdaad-epidemie. De hitte der laatste week, welke zich vooral ook in New York heeft doen gevoelen, schgnt niet zonder in vloed te zün gebleven op de criminaliteit in de Ameri- kaansche metropool. Tenminste, door sommigen in New-York wordt verband gezocht en gezien tusschen die hitte en de inderdaad opvallende reeks zware mis daden van de laatste dagen in de wereldstad. Ziehier b.v. wat de groote New Yorksche bladen van één dag (Donderdag) aan sensationeel nieuws hadden. a. Eberhard, een jonge man, die zq'n tante had ver moord en ook gepoogd hoeft een nichtje, met wie hü zou trouwen, van kant te maken, werd gepakt; hü heeft bekend. b. Een meisje werd in een der parken vermoord ge vonden; in haar dichtgeklemde hand vond men een bosje haar. c. Een meisje, zekere Hazel Drew, is, door mannen, die in een automobiel waren komen aanrqden, in een donkere laan aangerand en vermoord. d. Een meisje wordt op het terras van een bekend hotel door haar beminde doodgeschotendaarop wordt zelfmoord gepleegd door den dader. e. Twee straatroovers overvallen de aanwezigen in een kroeg en schieten er negen man tegen den grond. Zij barricadeeren zich in de drankgelegenheid. Politie ten getale van 500 man houdt de vesting om singeld. Deze vüf gevallen zü'n slechts de meest sprekende misdaden, die op één dag in de New Yorksche bladen vermeld stonden. Maar bovendien zün ook de „gewone" moorden en vooral de zelfmoorden toegenomen; terwül het aantal personen, die op grond van vermoede krank zinnigheid onder observatie zün genomen, aanzienlük is vermeerderd. Een stad afgebrand. BERLIJN, 25 Juli (R. A.). De stad Telsji1) staat in brand. Uit Libau kwamen gisteren extra treinen brand weer en militairen aan, ook uit andere steden is hulp gezonden. Volgens berichten van heden zü'n van Telsji nog slechts enkele huizen overgebleven. In Kowno, Rusland12000 inw. Drie bandieten hebben in een plaatsje nabü Boston schrik en ontstel tenis teweeggebracht. Zü drongen een kroeg binnen, schoten een bezoekei dood, wondden twee andere en trachtten vervolgens de kas met revolverschoten te openen. Een der bandieten werd gegrepen, de beide andere ontvluchtten. Den volgenden dag keerden ze tegen den avond terug en begaven zich naar het politiebureau, naar men ver moedt, om hun makker te bevrüden. Het volk liep te hoop en wilde de mannen grüpen, waarop deze met hun revolvers op de dichte menigte vuurden. Een man werd gedood, anderen bekwamen schotwonden. Ten slotte weken de bandieten naar de begraafplaats. Nu rukten vijfhonderd politie-agenten aan en omsin gelden de stelling. Den geheelen nacht werd deze be legerd en in den ochtend ging men tot den aanval over. De beide bandieten weigerden zich over te geven, zü schoten als razenden. Aan het gevecht kwam eerst een eind, toen een der bandieten doodgeschoten en de andere gevaarlük gewond en buiten staat van gevecht gesteld was. Hooggezeten dieven. Ignotus, een goed kenner van Rusland, vertelt in de Nieuwe Cl: Er zijn onlangs op groote schaal gepleegde diefstal len in t keizerlijke Winterpaleis te St. Petersburg ont dekt. Gelijk men weet, wordt het Winterpaleis sedert een tal van jaren niet meer door den tsaar bewoond, die het in Tsarskoie of in Peterhof rustiger schijnt te vinden en deze buitenverblijven tot zijn bestendige resi dentie heeft gemaakt. Uit de bibliotheek van 't paleis zijn talrijke gouden munten, medailles, gedenkpenningen ontvreemd; de waarde van de gestolen voorwerpen wordt voorloopig boven 50.000 roebels geschat, alhoe wel dat niet nauwkeurig te bepalen is, aangezien er zich in de aangrenzende woonvertrekken van de tsaren Nicolas I en Alexander II een groote hoeveelheid van kostbare voorwerpen bevinden, welkeniet geïnven tariseerd zijn. Op den algemeenen warboel, welke in de algeheele administratie van 't paleis heerschte, wees o. a. het feit dat men talrijke brieven vond, welke heetten in Maart j.1. te zijn verzonden en welke in Juli nog rustig in de loketten lagen. De liefhebber der munten is ontdekt in den kolonel Leman, die de zaak netjes en, daar hij veel tijd had, op zijn gemak beredderde. Hij was natuurlijk niet zoo simpel om de vakken, waarin munten en medailles lagen, leeg te laten; hij verving ze door namaak uit verguld koper. Van getrouwen en artistieken namaak was hij' verzekerd, daar hij ze liet vervaardigen door.... de Keizerlijke Munt, aan welke 't toegestaan is kunstvoorwerpen, medailles 'enz. voor rekening van particuliere bestellers te vervaardigen. De zaak zal wel in den doofpot worden geduwd, daar de verantwoordelijke personen, zooals in de eerste plaats bv. de minister van 't Hof, al te hoog staan, om hiervoor ernstig aangesproken te wordenBovendien heeft men ook hier praecedenten. Tijdens de regeering van Alexander II, toen graaf Adlenberg de almachtige minister was en zelf eeuwig in geldnood zat, had een der hoogste dignitarissen aan 't Hof eens geld noodig. Bij vergissing nam hij een in de keizerlijke woonver trekken hangend, rijk met brillanten versierd portret van Peter I mede naar huis en verpandde het aan een juwelier W. voor 15.000 roebels voor veertien dagen. Daar het pand binnen den afgesproken tijd niet werd losgekocht, werd het tot eigendom van den juwe lier, die het aan deu onlangs overleden graaf N. P. Ignatieff verkocht. Eenige dagen later bood de graaf het portret als verjaarsgeschenk een der jonge grootvorsten aan. Toe vallig zag Alexander II het voorwerp in de handen van zijn zoon en herkende het; hij liet een onderzoek instellen en riep den schuldige en zeide hem: Waarom heb je mij niet gezegd, dat je geld noodig hadt? Ik had 't je gegeven' en daarmee was de zaak afgeloopen. De schuldige werd niet gestraft en't eenige spoor van 't incident is een bij het gerechtshof te St Petersburg berustend dossier van onderzoek naar den dief een onderzoek, dat door den sedert overleden hoogen dig nitaris zelf werd geleid Een gevaarlijk heer. Een bewoner van de Hoefkade te 's-Gravenhage, een gewezen kellner, maakte het sedert enkele weken zün huisheer, die de eerste étage bewoont van het boven huis, waarvan hg' de tweede in huur had, lastig, omdat deze weigerde te laten witten. Maandagmorgen vroeg was hq weer aan het ruziemaken en toen zü'n beneden- bewoner hem vroeg, zich rustig te houden, loste hü van boven af, terwül de huiseigenaar onder de trap stond, achtereenvolgens twee revolverschoten, waarvan het eerste met los kruid. Dit trof den benedenstaande maar aan het hoofd boven het oog, zonder hem evenwel te verwonden. Het tweede schot miste en beschadigde den wand van den corridor. De voormalige kellner werd gearresteerd. Betoogingn op Cnra<,ao. Reuter seint uit Willemstad van 26 JuliEen volks menigte hield een betooging voor het Venezolaansche consulaat en schoolde later samen voor het Duitsche consulaat, waar de Venezolaansche consul toevlucht had gezocht. Een afdeeling soldaten heeft den consul van daar afgehaald en naar zü'n eigen woning gebracht, waaruit de officieele stukken werden weggebracht. Het gebouw wordt door de troepen bewaakt. In den afgeloopen nacht heeft de menigte het huis van een Venezolaan omsingeld. De deur werd openge broken en de bewoner werd gedwongen een verklaring te teekenen, waarbü hü de door hem over Curagao gepu bliceerde lasteringen intrekt, terwül hü tevens werd ge dwongen van het balcon van zün huis openlük veront schuldigingen aan te bieden. Leden van het gezin wer den gedwongen het Nederlandsche volkslied te spelen. De menigte hief de kreten aan „Weg met Gastro 1 Lang leve Koningin Wilhelmina 1" Anna Paulowna. Voor een zeer matig bezette zaal had eergisteren de opvoering plaats van hel tconeelstuk „Miskende trouw", door de tooneelvereeniging onder Directie van den heer C. Kühn te Amsterdam. Te bejammeren was het dat het aantal bezoekers niet grooter was, want er werd zeer .mooi spel gegeven. Hierover uit te wijden ligt niet in mijn bedoeling. Genoeg zij het dat zij die aanwezig waren, zich hun gang niet beklaagd zullen hebben, zij hebben zich best geamuseerd. 103 Jaar. De oudste inwoonster van Rotterdam, de weduwe M. Oerlemans-Kolleman is gisteren gestorven in den ouderdom van 103 jaar en 8 maanden. Tot een week of vier voor haar dood was zij nog steeds levenslustig totdat zij door een beroerte werd getroffen. Gevraag! Zich te vervoegen a|n het Bureau van dit Blad. Gevraagd: middelbaren leeftijd, liefst uit den boeren stand, bij A. v. ROZELAAR, Meerweg, Anna Paulowna. Gevraagd, om terstond in dienst te treden loon f2.50 per week, liefst kunnende melken, doch geen vereischte, bij A. ERIKS, Stoomweg, Anna Paulowna. - W o,rat gevraagd: y reaoop: d!e koop: Te koop aangeboden: met Tuin en ongeveer 4 H.A. vrucht baar Weiland. Te bevragen bg den eigenaar en bewoner K PRANGER, Schorweg, Anna Paulowna. goed kunnende melken, bij H. KUIPER, aan het Kanaal, Koegras, gem. Helder. Gevraagd. van een particulier, als le Hypotheek op land. Br ft. lett. P, Bureau van dit Blad. f i Te huur gevraagd: WOONE goeden f of WOONHUIS, daarvoor in te richteu, op goeden stand 'e Schagen. Adres lett. 8, Bureau Schager Courant. 18 VAN te steeds voorzien van le kwaliteit Aanbevelend, zoo goed als nieuw, met 5 Hectaren goed Bouwland. Aanvaarding nader te bepalen. Br. fr. lett- D, Bureaa van dit Blad ZONDAG 2 AUGUSTUS zal de Bovenzaal ingericht zijn uitslui tend als Eetzaal. Gelegenheid tot in de kolfbaan. Muziek van Gebr. BOON van Den Helder j DINSDAG 4 AUGUSTUS, optreden van het Ch. H. Th. Schmalz, bericht hiermede de ontvangst der nieuwste alsmede uit de bekende Magazijnen der De Eerste coupeur der Firma is Donderdags tot maatnemen en passen aanwezig en ook aan huis te ontbieden. Elegante coupe en p r i m a afwerking in alle opzichten gegarandeerd. PRIJZEN in verhouding tot de kwaliteit BESLIST BILLIJK. Aan bevelend, beslist luchtdilnt, verkoopt TREKT Prijzen der plaatsen f 0.50. Zaalopening 7 uur. Aanvang half 8. Plaatsen te bespreken aan het lokaal 10 ets. extra. FLINKE GELEGENHEID tot stalling van Rijtuigen en WOENSDAG 5 AUGUSTU 8 Aanvang 's morgens 10 uur. Beleefd aanbevelend, Café „De Zwaan", Winkel. UITVERKOOP

Schager Courant | 1908 | | pagina 7