I Donderdag 6 Augustus 1908. 52ste Jaargang. No. 4384 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Uiicgewer'ss TRMPMAÜ Co. EERSTE BLAD. Buitenlandse!! Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. I - Alumni Nisiiws- K39 Mrattnic- LuMlil Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AD\ ERTENTIEN in bet ecrstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU nummer leetaat uil twee bladen Turkye. Het laatste Selamlik, dat zooals altijd, indeHamidié- moskee plaats had, droeg ditmaal een buitengewoon grootsch karakter. De toegang tot de moskee was voor iedereen opengesteld en er was een enorme menschen- menigte samengestroomd. Men schat het aantal be zoekers op wel 100.000, van wie een derde Mohamme- daansche en christelijke vrouwen. Het volk juichte den Sultan geestdriftig toe. De orde was volkomen. De soldaten verbroederden zich met het volkna afloop van de plechtigheid werden versnaperingen onder het volk uitgedeeld. Na het Selamlik werd het diplomatieke korps in corpore ontvangen. Do Italiaansche gezant sprak uit naam van zijn collega's een gelukwensch uit, waarop de Sultan eenige woorden van dank sprak; hij had met voldoening de teekenen van gehechtheid van de zijde van het volk opgemerkt. Te midden van dit alles gaat de Sultan door met koortsachtigen ijver aan alle eischen der jong-Turken toe te geven. De eene ambtenaar na den anderen, die den jong-Turken niet aanstaat, wordt ontslagen. De Sultan gaat in overmaat van ijver zelfs verder dan de jong-Turken verlangen. Men weet, dat het jong- Turksche comité o. m. een algemeene amnestie voor politieke gevangenen had geëischt en niet slechts de begenadiging van jong-Turken, zooals tot dusver geschied was. De Sultan heeftdaarop, geantwoord met de vrijlating van alle gevangenen te Konstantinopel. Moordenaars, die ven, alles is op vrije voeten gesteld. Deze al te ver gedreven edelmoedigheid heeft onder de rustige burgers begrijpe lijkerwijze heel wat onrust gewekt en een protest van het jong-Turksche comité tegen dezen onnoodigen stap is dan ook niet achterwege gebleven. Zoowel de Sultan als het jong-Turksche comité heb ben, zooals men weet, te kennen gegeven, dat het hun wensch is, dat de betoogingen en de luidruchtige vreugdebetuigingen in den lande thans zullen eindigen, maar 't is zeer de vraag of dit voorshands wel het ge val zal zijn. De opwinding wordt voortdurend gaande gehouden door den terugkeer van tal van uitgewekenen, die in vroegere, kwadere, dagen het land hadden moe ten verlaten. Eiken dag brengen treinen en booten bannelingen en uitgewekenen in het Turksche Rijk terug. In üskjub verwacht men morgen de terugkomst van verschillende in Europeesche hoofdsteden wonende jong-Turksche vluchtelingen. Men wil hun een grootsche ontvangst bereiden. Het aantal bannelingen en uitge wekenen is een eerbiedwaardig cijfer: in de laatste 20 jaar beloopt hun aantal niet minder dan 140.000, onder wie 60.000 christenen Uit Adrianopel kwamen telegrammen die er op wezen, dat daar een tegenrevolutie op touw werd gezet. Volgens berichten aan de consulaten zouden twee regimenten infanterie aan het Jong Turksche comité ge hoorzaamheid hebben geweigerd en besloten zij naar Konstantinopel op te rukken. Alle winkels werden ge sloten. Groote paniek heerscht er onder de regeerings- beambten, die in het Fransehe consulaat toevlucht zochten. Maar met zekerheid kan men op deze berichten niet aan, want het comité van eenheid en vooruitgang in Adrianopel, geeft een anderen kijk. Het comité laat zich nl. in de volgende bewoordingen uit: „WÜ verzoeken onzen modeburgers zich geen ver keerd denkbeeld te vormen over den tegenwoordigen toestand. De Sultan is onze eenige toevlucht, zijn per soon staat onder de bescherming van het goheele leger en van het volk. Wij bidden dag en nacht voor zijn leven. Onze bedoeling was enkele verraders te verwij deren. Daartoe heeft onze padisja grootmoedig toestem ming verleend. Het leger wenschte de keizerlijke groeten te ontvangen en zulks is geschied. Er valt dus niets meer te eischen; leve de Sultan!" De aanleiding tot de troebelen moet geweest zijn, dat oen offleier den soldaten hunne medailles, behaald in den Turksch-Griekschen oorlog en waarop de naamlet ters van den Sultan staan, van de borst rukte. Volgens de leden van het comité was deze officier echter een .agent provocateur". De bevolking, die eerst bang was voor een slachting, begint weder tot kalmte te komen; er wordt verhaald, dat de soldaten, die door de priesters tot gewelddadig heden werden opgehitst, geantwoord zouden hebben De bevolking heeft ons niets gedaan en wij wenschen fiaar ook geen kwaad te doen." Nu de Sultan zijn volk een grondwet heeft toegestaan, schijnt hü verder te willen gaan en de gewoonten van Haroen al Raschid te gaan aannemen. Volgens een be richt uit Konstantinopel aan de .Exchange Telegraph Oompany" nl. heeft hij Zaterdag jl. voor het eerst na zijn troonsbestijging, een wandeling ge m aakt door de straten van Konstantinopel, slechts vergezeld door een onkel waardigheidsbekleeder en geluisterd naar de ge sprekken over de onderwerpen van den dag, die door de voorbijgangers op straat werden gevoerd. Daar men hem niet herkende en bovendien niemand kon vermoeden, dat de Sultan zooiets zou ondernemen bereikte hü bet paleis weder, zonder dat iemand er achter kwam, wie de beide wandelaars waren. Maar korten tijd nadat hü weder binnen was, werd het ge beurde bekend en verzamelde zich een groote menigte voor het paleis en gaf daar door luid gejuich uiting aan hare voldoening. Frankrijk. Over de bloedige tafereelen van Vigneuxen Villeneuve kunnen wij niet veel meer melden. Het aantal doode en gewonde betoogers, dat aanvankely'k werd opgegeven, gelieve men door twee te deelen. Het ministerie van oorlog heeft bekend laten maken dat er 69 soldaten en officieren gewond zyn. Sedert een paar dagen is het kalm in de omstreken van Draveil—Vigneux. Er zyn nog meer troepen heengezonden. De justitie neemt het Van' de algemeene lezing der gebeurtenissen, wiikt sterk af die van het Socialistische blad de Humanité. De Humanité stelt het telkens zoo voor alsof de troepen de betoogers zoo in t nauw brach ten 'dat zy geon enkelen kant meer uitkonden. Waren de betoogers naar alle kanten verspreid, dan vielen de dragonders met de sabel op de menigte aan, die zich j wordt gemaakt. De Engelsche koloniën hebben zich tot dapper verdedigde. de regeering te Londen gewend met verzoek om hulp. De prefect, van wien wy elders lezen, dat hij voorop ging, de betoogers op de barricade te Villeneuve toesprak, D9 Frankfurter Ztg. verneemt dd. gisteren uit New ze altyd maar weer sommeerde het verzet te stake York, dat te La Guayra aan de „Gelderland" is belet, die met een hagel van steenen werd ontvangen, en pas met den vasten wal verbinding te krygen. De Venezue- te langen leste plaats maakte voor de soldaten, die laansche autoriteiten weigerden, de mail, w. o. de prefect wordt in de Humanité voorgesteld als de schuld brieven voor den Duitschen diplomatieken vertegen woordiger, in ontvangst te nemen. van het bloedbad van Villeneuve. Velschillende leiders van het Confédération du Travail zyn gevangen genomen onder beschuldiging van oproer te hebben verwekt. Daardoor is een nieuwe staking van 24 uur afgekondigd. Deze is evenwel niet algemeen. Verschillende bladen zyn evenwel Maandag morgen daardoor niet verschenen. En de dag ging kalm voorby. „Eendracht maakt Macht" te Oudkarspel Het harmoniegezelschap, onlangs ontbonden, is uit den doode herrezen. Dertien leden traden tot de nieuwe vereeniging toe. De functies van voorzitter, secretaris en penningmeester worden respectievelyk vervuld door de heeren P. Mosk, G. Prys en Jb. Kroon Gz. Do leiding is opgedragen aan den heer K. Kos te Oudkarspel. „Hercules" en „Hygiéa" te Ondkarspcl. Aan de 1.1. Zondag te Winkel gehouden openlucht- uitvoering door den bond van gymnastiekvereen. „Hol lands Noorderkwartier" werd door bovengenoemde vereenigingen deel genomen met 22 mannen, 12 dames, 19 meisjes en 33 jongens. In „Onzo West" van 15 Juli lezen wy Uit de heden ontvangen Curagaosche bladen blykt, dat de verhouding tusschen Amorika en Venezuela ook zeer gespannen is. Het Amerikaansch gezantschap is van Caracas overgebracht naar Curagao. Men schijnt zich op Curagao te vleien met de hoop op een gezamen- lyk optreden van Nederland met Amerika, Engeland en Frankryk tegen Venezuela. Ulecfriciteit in den Landbouw. Van tyd tot tyd vernoemt men iets omtrent proeven, waarby wordt nagegaan welken invloed electriciteit heeft op den groei van planten. Thans wordt weder melding gemaakt van zeer goed geslaagde proeven in Engeland, alwaar men op een ge- ëlectriceerd tarweveld in do laatste jaren 20 a 40 hoogere opbrengsten verkreeg, dan op gewoon behan delden grond. Daarby werd op de volgende wy'ze te werk gegaan Over het veld zyn vry dunne draden gespannen op lage telegraafpalen, op 10 meter afstand van elkander, echter hoog genoeg om beladen oogstwagens te laten passeeren. De spanning in het net wordt op 100.000 volts gebracht. Het afstroomen van de electriciteit is somtyds hoorbaar, en by nacht zichtbaar terwyl men, VereenigingswedstrydLos hoog- en los vérspringen Van elke vereeniging een bepaald aantal deelnemers (5). Ie prys (verguld zilveren medaille) „Lycurgus" van Schagon. 2e prys (zilveren medaille) „De Westfries" van Barsingerhorn. 3e prys (bronzen medaille) „Hercules" van Oudkarspel. Winkel's Harmonie luisterde met hare welluidende en opwekkende muziek ook deze openlucht-uitvoering zeer verdienstelijk op. Een woord van dank is op zyn plaats aan de heeren leden der Feest- en Rogelingscommissie, voor hare vele bemoeiingen, welke zyn beioond zagen met een uit nemend welslagen van den fe estdag. Voor de eerste maal woonden de adspiranten een zoo- onder het net wandelend, don stroom op het gelaat danige uitvoering by. Geen wonder, dat zy v-fl vuur en geestdrift de reis naar vVinkel aanvaardden en het „Vrank, Vry, Vroom en Vrced" uit volle borst deden weergalmen. Dat zy in Winkel hebben genoten en zich dapper hebben geweerd, benoeft geen betoog. „Hercules" hoeft niet zonder»succes te Winkel mede gedongen. De leden behaalden met hoogspringen het hoogst aantal punten. Van de 45 deelnemers maakte de heer H. Maasen te Oudkarspel den hoogsten sprong (1.65 M.) In den vereenigingswedstryd verwierf „Hercules" den derden prys (bronzen medaille.) Kermis Oudkarspel. Ten lokale van den heer H. J. A. Bückmann zal de rederijkerskamer „Cicero" van Noordscharwoude op Maandag 17 Aug. (Jen kermisdag) opvoeren het bekende tooneelstuk „Met den handschoen getrouwd", in drie be doven door Fabricius. Hoogwoud. De milicien-verlofgangers dezer gemeente, lichting 1903, behoorende tot het 10de Regiment Infanterie, 1ste kan voelen, alsof men tegen een spinneweb loopt. De stroom wordt slechts onderhouden gedurende eenige uren in den morgen. Ofschoon de spanning zeer hoog is, is de hoeveelheid electriciteit die vereischt wordt gering. Men kan daarom volstaan met eeu krachtbron van geringe capaciteit. By de hier bedoelde experimenten werd slechts een twee-paardekrachts petroleum-motor gebruikt, welke een kleinen dynamo dreef. Het fluitende llnadslid. De Rechtbank te Breda behandel do heden de zaak van het Raadslid Van Wely te Rozendaal, die door fluiten de zittingen van den Raad onmogelijk maakte. De dagvaarding legt hem ten laste, „dat hij op 25 en 26 Juni te Roosendaal telkenmale en opzettelijk de ten Raadhuize aldaar geoorloofde openbare vergadtringen van den Gemeenteraad heeft gestoord door toen de secretaris, op verzoek van den voorzitter, voorlezing deed, op de eerste vergadering van de notulen der vorige vergadering, op de tweede vergadering van een schryven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, hard en aanhoudend op een fluit te fluiten, zoodat de Bataljon te Hoorn, zün opgeroepen om od 1 SeDte'mber V00rlez3r dientengevolge voor de Raadsleden niet ver- r-, ii i - i_i:—F otootiheor xxrn o on aan a croracrol H a ^ahonHol incr van a.s. in werkelyken dienst tq, treden. De namen der opgeroeDenen zyn Dirk Koeten, Pieter Jonker, Klaas Glas, Klaas de Mayer, Cornelis Molenaar, Jan Grootewal, Arie Groen en Klaas de Ruiter. Hoogwoud. De gymnastiekvereeniging „Lichaamsontwikkeling", directeur de heer J. Peereboom te Nieuwe Niedorp, be haalde Zondag j.1. by den gymnastiekwedstryd te Berk hout in de afdeeling vrye- en ordeoefeningen den 2en prys met 33t/3 punt, zynde een zilveren medaille. De heer W. Grootewal, lid der bovengenoemde ver eeniging, behaalde den len prys zynde een verguld zil veren medaille, met hoogspringen. De hoogte welke hy bereikte was 2 75 M. Aan hetzelfde lid werd een 2e prys toegekend voor los verspringen. De verste sprong dien hy maakte was 4 80 M. Anna Paulowua. Zooals sommigen zich misschien zullen herinneren, werd het vorige jaar in het krankzinnigengesticht „Meerenberg" ter verpleging opgenomen mej. M. Mole naar. Genoemde persoon werd uit de gemeente Beemster, waar zy dienstbaar was naar hier vervoerd, doch ook hier was men op deze Inwoonster blykbaar niet gesteld, want alras werd ze naar Beemster teruggebracht. Thans volgde haar opname, doch geen der gemeenten, noch Beemster, noch Anna Paulowna, gevoelde zich verplicht de kosten te betalen. Geschil hierover ont stond en nadat Ged. Staten tevergeefs hadden getracht dit in der minne by te leggen, ;s thans by Koninklyk besluit beslist, dat geene der gemeenten tot betaling verplicht is, en mitsdien de verpleging voor 's Ryks rekening geschiedt. Nederland en Venezuela. Reuter seint d.d. 2 Augustus uit New-York: Velgens een telegram uit Caracas d.d. 31 Juli zullen de geschillen tusschen president Castro en Nederland waarschynlyk blyken minder ernstig te zyn dan aan- vankolyk scheen. Alle geruchten over een gewapend conflict worden te Caracas als dwaas beschouwd. De Venezulaansche regeering meent gerechtigd te zyn geweest tot de uitwyzing van den minister-resident De Reus, op grond van den voor president Castro belee- digenden brief, dien hy den 9en April, in antwoord op een verzoek om inlichting van de vereeniging „Hou en Trouw" in Amsterdam, schreof en welke brief in het* terrein van den Mei-nummer van het orgaan der vereeniging werd ge- werkt werd. staanbaar was en eene geregelde behandeling van zaken niet mogelyk was". Er waren als getuige gedagvaard: de gemeente secretaris, twee Raadsleden en de gemeente-bode. De eisch van het O. M. is veertien dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Sf. Maarten. Zaterdag j.1. hadden we het genoegen, alhier kennis te maken met den veelbesproken harmonica virtuoos Jb. Kelder van Purmerend, in het lokaal van den heer Jb. Schermerhorn. De zaal was geheel gevuld, deels bestaande uit muzieklief hebbers, deels uit nieuwsgie rigen. Inde verwachtingen, die we van Jaapie hadden gekregen, werden we in geenen doele teleurgesteld. De verschillende nummers, die grootendeeis in den smaak van het publiek violen, werden met gevoel, en steeds correct weergegeven, wat betreft maat, tempo's enz. iets wat we ton zeerste in hem bewonderen, omreden by alles uit het hoofd speelt. Kortom, we hebben ge noten, wat wel bleek uit de hartelyke toejuichingen die hem na ieder nummer ten deel vielen. Nadat tot slot het Wilhelmus (oude toonzetting) werd gegeven, keerde een ieder voldaan huiswaarts. Kermis en gyiniinstiekfecst te Winkel. Ter gelegenheid van den eersten kermisdag werd op Zondag 2 Augustus j.1. te Winkel onder begunstiging van mooi weer, de gewone jaarlyksche feestdag, gewyd aan openbare uitvoering en wedstryden, gehouden door den gewestelyken bond van gymnastiekvereenigingen ge naamd: „Hollands Noorderkwartier". Zooals te denken was, woonde een groote menigte belangstellenden de feestelykheden by. Na samenkomst der vereenigingen ter daartoe aangew ezen plaatse, volgde de optocht. Daaraan namen suceessiovelyk deel: Winkel's Harmo niegezelschap (met hare marschen), de damesgymnastiek- vereeniging „Kenau Hasselaar" uit Anna Paulowna, de damesgymnastiekvereeniging „Hygiéa" uit Oudkarspel, benevens de volgende heerengymnastiekvereenigingen „Sparta" van Winkel, „D.O.V.E.S" van Zuid-Scharwoude, „Ons Genoegen" van Schagerbrug, „De Westfries" van Barsingerhorn, „Lycurgus" van Schagen, „Hercules" van Oudkarspel, „T.A.V.E.N.U." van Heer-Hugowaard, „T.O.K.I.D.O" van Anna Paulowna en „U.DI." van JDirkshorn. Vervolgens werd uitvoering gehouden op het feest- heer A. O. Wydenes, waar goed ge publiceerd. Uit dit telegram volgt, zegt de N. Crt.: niet dat het conflict tusschen Nederland en Venezuela minder ern stig blykt te zyn dan aanvankelyk scheen, maar dat men het te Caracas als dwaas schynt te beschouwen, Een tweetal der deelnemende vereenigingen (die van Oudkarspel en van Schagen) hadden hare adspirant- leden meegenomen. Er werd door dames- en heeren gymnasten gewerkt niet alleen by dej vrye- en orde- oefeningen, maar ook aan werktuigen (brug en rek), 't Was een prachtige dag voor deze jaarlyksche dat Nederland door krachtsvertoon de Veuezuelaansche propaganda-uitvoering.| En welgeslaagd kan men dezei^ regeering zou laten gevoelen, dat het zich niet straffe- dag óók noemen. Tot de taak dor optredenden behoorde^ loos beleed igon laat. Onnooodig hieraan toe te voegen, dat de ruwe wegzending van den minister-resident De Reus slechts een van de feiten is, waaraan President Castro zich tegenover Nederland schuldig maakte; blyk baar is echter zyn taktiekz:ch tegenover de wereld en met name tegenover de Vereenigde Stalen voor te stellen als de (door het artikel van den heer De Reus) belee- digde party. Het is niet waarschynlyk dat hem dit gelukken zal en het telegram zou dan ook te eenenmale belachelyk zyn, als men er niet uit mocht afleiden, dat de regeering te Caracas zich toch min of meer ongerust begint te gevoelen. Een der correspondenten van het N. v. d. D. seint: Uit New-York komt bericht, dat president Castro de achtereenvolgensalgemeene vrye oefeningen, afdeelings turnen, optreden der dames, vereenigingsturnen, wed stryden (hinderniswedloop en hoog- en vérspringen). Aangenaam is het steeds, wanneer gezegd kan worden en hier kan dat worden gezegd dat men zich aan wanordelijkheden niet heeft schuldig gomaakt. Een geregelde gang van zaken bevordert immers het goede doel van zulk een dag. Laten we ons ovorzicht van dezen mooien feestdag bosluiten met de vermelding van de pryzen in de wed stryden behaald. Persoonlyke hinderniswedloop: lengte der laan 100 M., drie hindernissen. Ie prys (verguld zilveren medaille) de heer C. Keyzer van Barsingerhorn. 2e prys (zilveren scheepvaart op alle Antilllen heeft verboden, waardoor medaille) de heer Jacob van der Oord van Barsingerhorn. de gansche in- en uitvoer naar Venezula onmogelijk 3e prys (bronzen medaille) de heer C. Breet van Behagen. Afscheid nemende van het gymnastiekfeest, gaan we eens de danslokalen bezoeken. En die zyn dezen Zon dagavond aardig gevuld. Trouwens, geen wonder met zulke mooie dansmuziek als dit jaar onwillekeurig het luisterend oor treft - én by Wit (de familie Polak uit Den Helder) én by Moeijes in „De Zwaan", waar de Holdorsche heeren Boon met den heer Kaper een mooi ensemble vormen, en niet te vergeten ook bü den heer Kieft. Het flinke paardenspel van Roberti had een vollen „circ". En dat is het waard. Want er worden daar kranige stukjes van dressuur en geoefendheid vertoond, 't Lykt ons toe, een flink gezelschap te zyn. 't Zelfde mooie weer van Zondag maar een dag ouder kregen we kermis Maandag te genieten. Ook nü aan afwisseling geen gebrek, 't Is waar. voorshands was het in alle de danszalen stil-stroom. Eilacie! hoe kan het ook anders, waar, om maar met de grootste attractie te beginnen, Jacob Kelder by Moejjes in „De Zwaan" optreedt, en de lange, mooi versierde kolfbaan voor het minst een vierhonderdtal menschen herbergt, luisterend naar de Harmonica, door Jacob Kelder weer zoo meesterlijk bespeeld. Een andere oorzaak voor leege danszalen was de tooneeluitvoering in het Bondscafé van den heer Kieft, waar de beroemde rederijkerskamer „West-Frisia" van Hoorn hare gaven vertoonde. Zy trad op met „Ziele- ketens" en „Jonge Harten", echter, jammer genoeg, voor een niet zeer talrijk auditorium, j en wist haren ouden roem hier te handhaven. Ook het paardenspel had ditmaal een klein publiek getrokken. Toen „de spullen" uitkwamen, liepen de danszalen weer vol, en pakten de kermisvierders nog een „walsje". Dinsdag van Winkeler kermis gaf niet zooveel variatie als de beide vorige dagen, 't Was thans een Heldersch gozelschap, dat by don heer Moeyes de bezoekers aan genaam bezig hield, terwyl de bekende goochelaar Prof. Mullens van Alkmaar, door den heer Kieft was geënga geerd, om 't publiek op zyne handige toeren te ver gasten. Overigens mooi weer, drukte genoeg op straat en vroolykheid in de danszalen. Dirkshom. Zaterdag j.1. vergaderde alhier het Bestuur van het Onderling Veefonds voor de gemeente Harenkarspel. Er bleken gedurende de afgeloopen drie maanden ver zekerd te zyn 925 stuks vee. Vyf runderen van het fonds stierven of werden wegens ziekte afgemaakt, waardoor een schade beloopen werd van f231.25. De omslag per rund werd bepaald op 25 cents per rund. Veefbuds Barsingerhorn. De omslag voor het Veefonds alhier bedraagt over het afgeloopen kwartaal f0.18 per koe. Wieringerwaard. De heer N. Koppes alhier is te Oostburg tot leeraar aan de Ambachtsschool benoemd. Te Amersfoort was hy voor gelijke betrekking uo. 2 op de voordracht. Verzending en uiarktnanvoer. De vorige week werden van de laadplaats te Broek op Langendyk verzonden 176 wagonladingen groenten. In die week werd aan de afslagmarkt aangevoerd 2534 zak aardappelen, 267 baal zilveruien, 81 baal nep, 10 baal uien, 6iO,700 stuks slaboonen, 132,400 bos wor telen, 385,100 stuks bloemkool, 211,300 stuks roode kool, 19,200 stuks gele kool en 3710 stuks witte kool. Fooicnstelscl. Nu in overleg met „De Koophandel" en de vereeni gingen aan den Langedyk en Omstreken, het weg schenken van fooien, in welken vorm ook, is afgeschaft, hebben te Broek op Langedyk een veertigtal werklieden van de handelaren in groenten vergaderd. De afschaffing van het fooienstelsel vond by hen geen bestryding, doch men was van oordeel dat het loon nu moest verhoogd worden tot f2.50, tot heden bedraagt dit algemeen f2,— en f0,15 in vertering. Ten spoedigste zal opnieuw een vergadering worden belegd, waar dan een en ander nader zal worden bo- sproken en een bestuur verkozen. Sf. Maarten. Gedurende de maand Juli werden aan het Hulppost kantoor alhier behandeld 44 inlagen spaarbank, tot een bedrag van f 1626.75, terugbetaald werd in 6 aanvragen f 115.23. Langedijk. Het fooienstelsel heeft al een slachtoffer te Broek op Langendyk geëischt. Een der werklieden had een glas bier als looi aangenomen, waarvoor hy een week werd geschorscht. Zeker een afschrikkend voorbeeld voor velen, om zich goed aan de bekendgemaakte bepalingen te onderwerpen. Noord-Scharwoude. De gemeente-rekening te Noord-Scharwoude sluit m«t een ontvangst van f 12121.05 en een uitgaaf van fl2u54 13, alzoo met een batig slot van f66.92. Zaid-Scliarwoude. By de Dinsdag alhier gehouden stemming voor een lid van het Bestuur van de banne Zuid-Scharwoude werd gekozen de heer C. Bak Jzn. aldaar. Anna Paulowna. Door het bestuur dezer gemeonto zün pogingen aangewend ooi op Zondag den trein, welke te 10 57 ispoortiid) van Schagen naar deze gemeente vertrekt alhier te doen stoppen. Hiermede wordt wel gestreefd naar voorzie ning in een dikwüls gevoelde behoefte, daar men thans tusschen 9.16 voorm. en 2.38 n.m. geen gelegenheid vindt naar de richting Helder te vertrekken. Het desbetreffend door bet Gemeentebestuur gedaan verzoek is verzonden om adhesie naar de gemeente Wieringen, naar de gemeente Schagen en naar de ver eeniging „Algemeen Belang" te Schagen. Anna Paulowna. De vorige week vermeldden we, dat de wapenoefening deze winter niet zou plaats hebben; thans echter is de.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1