Binnenlandsch Nieuws. tweemaal de plank zoo aansch en al had misgeslagen omtrent zijn gevoelens, dan kon ze daar desnoods uil opmaken, dat (hjlj toch maar niet voor haar trad. ais voor al die anderen. Ze geven elkaar de hand, in de figuur van den dans En ze zegt „Zoo! Ben je daar'? Fe bent flink ziek geweest, hè? Ik weet 't van Rovers, dus ik weet alles 't Is jammer, dat je niet gestorven bent ..Och. antwoordt hij schouderophalend „Je kunt gelijk hebben. Ik, voor mij. kan best begrijpen, waarom ik 'liet doodgegaan ben. Dat's maar niet voor iedereen weggelegd, 't Is een hooge, heilige instelling, daar mag de klad niet inkomen. Hij meent, wat hij zegt. maar 't is hem een onver schillige waarheid. Dan maken ze een stomme buiging voor elkaar en de figuren wisselen En als ze Frans Rader weer op haar ziet toetreden blijde dat nu de praatdans begint, dien ze hem heeft lieloofd. zegt ze. de ooge» rustig ui de zijne^ ham- stern hard en snijdend, dat Frans haar nu toch eindelijk zal leeren kennen: Ik sprak van Geuns daarnet. Hij is met terugge keerd uit het dal der doodsschaduwen hl) is er uitgeworpen - zelfs de Dood wierp hem Uit. „Mijn hemel Nina" „Ach jongen, beste jongen, ik ben geen kind^meer^ Werkloosheid in de bouwbedrijven in de provincie Groningen. In geen jaren heeft de slapte in de bouwbedrijven zich zoo geducht doen gevoelen als dit jaar. In de voornaamste plaatsen der provincie, in Groningen, Winschoten, Veendam, Wildervank, Appingedam, Sloch- teren, enz., is weinig te doen. Te Groningen werden bu de werken van het nieuwe postkantoor doze week 14 personen afgedankt. De werkzaamheden daar loopen sDoedisr af. Vele timmerlieden en metselaars zoeken den geheelen zomer elders werk, als er maar te krygen is Van dorp tot dorp, van stad tot stad wordt getrok ken om werk te vinden. Dikwijls komt het nu voor, dattijdelijk andere bezigheden dan die van het vak worden verricht, alleen om maar in de behoeften van het huisgezin te voorzien. Vele ambachtslieden werken sedert geruimen tijd hun huiselijk leven opofferend in Pruisen, om de 2 of 3 weken naar huis terugkeerend. In geen jaren zijn door zoovele vaklieden bewijzen van Nederlander schap opgevraagd als in de eerste i maanden van dit Kamerzetel-Den Helder. Naar de Tel." verneemt, heeft de Liberale Kiesver- eeniging te Den Helder den afgevaardigde van dat district, mr. Z. van den Bergh, de vraag gesteld, of hu zich opnieuw beschikbaar zal stellen. Mr. Z. van den Bergh heeft daarop geantwoord, dat hu het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de functie van wethouder van Amsterdam ook nu nog onvereenïgbaar acht en tevens, dat hij tegen September zijn beslissing bekend zai maken. Sigarenhandelaars. Men schrijft aan „De Tijd": Zuid-Limburg wordt overstroomd door handelslieden van allerlei slag, speciaal uit Holland, die weten, dat in de kolenstreken nogal een duitje te maken is. Het aantal sigarenreizigers echter, dat dageluks op Zuid- Limburg neerstrijkt, is legio. Noord Brabant voorname lijk de omgeving van Eindhoven, levert voor het artikel sigaren" het grootste contingent. Een sigaren fabrikant uit de Meierij bezocht geregeld Kerkrade, en kon er op zekeren dag, tot zijn niet geringe bodschap bü een zijner klanten een bestelling noteeren van 10 duizend sigaren, welke geleverd zouden worden onder rembours. Op den bepaalden dag arriveerden de sigaren aan het station, welke door den geadresseerde werden betaald. Toen de kooper thuis kwam, kwamen er uit de kisten, in plaats van sigaren steenen tabaks vezels en planten. De man deed van deze zonderlinge ontvangst aangifte bij de marechaussee die reeds een onderzoek tegen den betrokken sigarenfabrikant heeft ingesteld. LANGS DE STRAAT. Verkeersweg. De pa, de ma, de zuigeling en de tweeling. De ma loopt vooruit, hijgend, zweetend, doód-op, baggerend door de moordende hitte, den behnton hoed achterover gezwijmd, het gelaat vetjes glimmend Dan komt de tweeling, sproetige jongelj68, dan komt de zuieeling ©n eindelyk de pa. Pa duwt den zuigeling in 'n kinderwagen. En zwu- gend loom, moe trekt de karavaan, kapot van warmte, loopen in de duinen, gesjouw van en naar treinen, van het Muiderpoortetation de stad in. De tweeling kauwt lusteloos op 'n overgeschoten krentenbroodje, ma sjokt drenzerig, al lang door de prei héén, niets malend om kroost of wettigen gade, niet lettend op de straat, op de voorbugangers, op de winkels, landerig aan de spits. Pa is nog maar voor een paar ongelukkige procenten mensch. De man smelt, •t Kinderwagentje botst kreunend en knarseng over de kefen gïff over 't asphalt, wielert over de klinkers. TTnmt de brufir vóór de Jodenbreestraat. De optocht zieligt er over, ma, de tweeling, de zuige- 'Tneens 'een geweldige smak, mitsgaders een gil, wat vloeken en het alles overstemmend gehuü van den nhdigen zuigeling Er is 'n formidabel ongeluk gebeurd. De twee voorste wielen zijn, met 'tgeheele wagenstel van de kinder-equipage afgeloopen. Ma draait zich met 'n colportage-roman-gil om, de tweeling bluft bynam 'n lachstuip, en de zuigeling trompettert en balkt hart- Pa staat als van den donder getroffen, met t achter eind van 'den wagen, dat-ie moeilijk omlaag moet drukken in z'n handen, terwijl de voorwielen goedig en netjes in de verte heenrollen, aardige bochtjes be- schrüvendjoverat gladde ^Ph^jep6) plaatg te .,r tüft pa Ik kan 'm nie meer neérhouwe %omedéen valt Goozewüntje der uit. Wacht effe CA >t rn* hinde vrij heb, snotjonges - om zoo te lache h1Jj6aane ^el'pL^6'tweelinghoV 't wielenstel na, de Pa weet erg, en baalt vast eindjes touw uit znzak, ter fine ^n reparatie. Maar hier valt niets te reparee- ren Na verloop van een half uur, als pa zich ra mets meer van t redelooze vee onderscheidt, en alles aan vloeken^ heeft geuit, wat hij zich van nu en uit t ver- leMa Steden gzuigeUng °mopperend op haar arm, de tweeling loopt stiekum te grinniken, en tersluiks om te k iken naar den oorsprong hunner dagen die de voorwielen in den kinderwagen heeft gelegd en nu 't malle ding, moeizaam voortechokkend op de twee achterste wielen voor zich uitschuift. En de karavaan, rood, zweeterig, benauwd, verliest zich in de drukke volheid dier Amsterdam^ buurt. Leergeld. Een münpenningenjager te Rilland-Bath is van eene bleBütdern1pubehekennverkoop van een huis schreef hü in voor f 800, hoogstwaarschynlyk met het doel om f 10 premie bü eventueele gunning te ontvangen. By de oproeping kwam er echter geen bod meer by zoodat de koop werd toegewen aan den hooge ten inschryver. Nu kwam evenwel de aap uit de mouw, want, om welke redenen dan ook, het duurde niet lang of er werd bekend gemaakt dat het perceel opnieuw geveild zou werden, daar het niet was toegewezen. Nu begon men met f700 op te roepen, zijnde het bedrag inge schreven door twee opvolgende inschruvers. Er kwam nog f 1 bij en het perceel was verkocht- Inschrijver nommer één of liever hu die voor f800 inschreef kwam er daardoor slecht af, want behalve het bedrag dat thans minder geboden werd, dus f99, moet hjj Mk nog een deel der onkosten dragen, in het geheel f108 dokken. Een vreemd gezicht. Een onaangenaam avontuur hadden naar men aan de Rott." mededeelt Zondagmorgen na de gods dienstoefening, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente aan den 's-Gravendü'kwal te Rotterdam, de predikant en eenige leden van den kerkeraad. Deze be vonden zich in de consistorie, toen de koster, blijkbaar meenende, dat zich niemand meer daarbinnen bevond, 1 de buitendeur afsloot en huiswaarts ging. De heeren zaten nu opgesloten en waren dus in een moeilijke po sitie. Gelukkig kwam een hunner op het idéé, dat men uit het raam naar buiten zou kunnen komerï. Dat kon men echter niet doen, zonder het noodige klimmater'aal. Een trapleer was echter spoedig gevonden en zoo zag men het zeker niet alledaagsche verschijnsel, dat een dominé en eenige kerkeraadsleden in hun beste plunje ai klauterende en klimmende de consistorie uit een der ramen verlieten. Onweder. Een vreeselijk onweder ontlastte zich Dinsdag boven Veenendaal en de Geldersche Vallei, dat. behoudens kleine tusschenpauze. van haiféén tot 4 uur aanhield. Te half- drie sloeg de bliksem in de schapenschuur van den landbouwer Melissen, in de Maanderbuurt, welke geheel afbrandde Ook in meer noordelijke richting werd nog brand gezien. Het zware onweder, dat Dinsdagnacht in de om streken van Doesburg woedde, heeft weer veel schade aangericht. Op verschillende plaatsen werd brand be speurd, o. a. W6rd de hofstede van Kummeling in de Velswijk te Zelhem in asch gelegd. Verder werden eenige. zaadbergen getroffen van Poppenboer. Ook in de omstreken van den „Kruisberg" te Doe- tinchem en te Terborg werd een boerderij getroffen en in asch gelegd. In een weide tegenover de hofstede „Kampstede" werden twee koelen van den heer Th. Derksen en een van den daghuurder H. de Laak door den bliksem ge troffen. Verder sloeg de bliksem nog in een achttal telefoon palen langs den weg van Doesburg—Angerlo welke erg gesplinterd werden. Dinsdagnacht woedde boven Eist een zwpar on- weer, dat met stortregens gepaard ging. De bliksem sloeg in de woning van S. K. Baus, verbrijzelde één glasruit en eenige dakpannen, zonder brand te veroor zaken. Dinsdagnacht woedde boven Delden een kort, doch hevig onweer, vergezeld door veel regen. Plotseling een harde slag, bet was te denken dat deze dichtbij was ingeslagen. Des morgens bleek dat de bliksem was ingeslagen in het huis van den heer J. Osting te Gie- terdijk. Deze moet verder in de bedstede waar de be woners sliepen, naar den grond zjjn gegaan. De man heeft echter veel last van pjjn in de armen en moeheid, dat echtermisschien van tijdelijken aard is. Sporen van vernieling zijn verder in de kamer merkbaar, de mate- rieele schade is echter klein Bjj het onweder, dat Dinsdagmorgen te 4 uur boven Delden losbarstte, werd een boom in de Twic- kerlaan, alsmede een jonge koe in de weide van het erve „Hageman", door den bliksem getroffen. Een houtduif, die in den getroffen boom zat, werd dood aan den stam gevonden. Dinsdagnacht is de bliksem geslagen in een tent, geplaatst aan den Blauwkapelschen weg te Utrecht, waarin zich bevonden een drietal manschappen van de wacht, voor bewaking van het materieel enz. voor de oefeningen van het le regiment vesting-artillerie. Van een der manschappen werd de mouw van zijn tuniek geschroeid, overigens kwamen zij met den schrik vrij. Onderlinge Varkens verzekering-Maatschappij. In de week van 2 Aug. 1908 tot 8 Aug. 1908 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weeksche biggen f 5.— a f 8.50. Varkens van 25 tot 50 K.G'. f0.37 a f 0.—. 50 75 0.38 per K.G. 75 100 0.40 100 125 0.42 125 150 0.43 150 175 0.43 Zeugen0.39 Oude Nledorp. De opbrengst der openbare verkooping van Zaadgewas in de Ooster Moerbeek, eigendom van A. Bijwaard te Oude Niedorp, gehouden den 5 Aug. door den heer F. v. d. Kamp, deurwaarder, is als volgt: perceel 1, groot 7 snees, haver, kooper Jb. Wester te O.-Niedorp voor f35.— perceel 2 en 3, samen 29 snees, gerst, opgehou den voor f124.— perceel 4, 5 en 6, samen 48 snees haver, kooper C. Stammes te Schagen voor f150.—. De bemanning van de „Heemskerck". Naar „Het Volk" in zijn nummer van 5 Augustus mededeelt, zal het pantserschip „Heemskerck" naar de Venezolaansche kust vertrekken met slechts 40 a 60 bevaren matrozen en verder met 70 a 80 jongens, onder wie er zijn, die nog geen 17 jaar tellen. Op dit gegeven borduurt het blad een tirade over kalmte en vastberadenheid bü deze „kinderen" te mid den van kruitdamp en springende granaten. En wat is nu de waarheid Aan een schru'ven, dat het „Handelsblad" ontving en van goed ingelichte züde afkomstig is, zün de vol gende büzonderheden ontleend De „Heemskerck" was gedurende de laatste paar maanden in dienst als oefenschip voor de militie, en bestond de bemanning, wat de matrozen en stokers be treft, voor een deel uit zeemiliciens en milicien-stokers. Het is bekend, dat de zee-militie niet naar de koloniën mag worden gezonden en als gevolg van de veranderde bestemming het vertrek naar de West moest deze zeemilitie weder worden vervangen door matrozen 3e klasse en stokers 2e klasse. De bemanning werd daar door weder teruggebracht op haar normale samenstelling, zooals die ten allen tüde voor dat schip is aangegeven, en wel32 matrozen le klasse, 31 matrozen 2e klasse, 62 matrozen 3e klasse, 9 lichtmatrozen, 10 stokers olieman, 16 stokers le klasse, 36 stokers 2e klasse en ongeveer 40 mariniers. Het samenstellen van deze bemanning kan zonder de minste moeite plaats hebben. Als bewüs daarvoor kan tevens dienen, dat nog steeds vele verzoeken inkomen om op dit schip te worden geplaatst. Onder de fyeele bemanning bevinden zich acht perso nen tusschen 16 en 17 jaar oud, verdeeld over de ma trozen Se klasse en de lichtmatrozen. van den D-trein kan ze geen gebruik maken, want haar hindert het gedrentel en gedraai op den corridor van den niet-D-trein kan ze echter evenmin gebruik maken, omdat daarin de corridor ontbreekt; ze kan gedurende de reis niet eten, want dat bekomt haar slecht; doch ze kan tüdens de reis evenmin vasten, want dan heeft ze last van honger ze kan tüdens de spoorreis niet spreken, want dat veroorzaakt naar Kriebeling in de keel; doch ze kan tüdens de reis evenmin zwügen, want dat kan ze immers nooit; ze kan niet in een hoekplaats van den coupé zitten, want dan krügt ze rook van de locomotief in het ge zicht; doch de middelste plaatsen kan zq ook niet nemen, want dan zit ze te veel als haring gepakt ze kan niet voortdurend blüven zitten, want dan heeft ze last van „slapende voeten"; doch staan kan ze ook niet, want dan verliest ze het evenwicht ze kan niet met het hoofd achterover leunen, want dat is kwaad voor haar kapsel; doch ze kan ook niet overeind zitten, want dat houdt haar ruggegraat niet uit; ze kan niet lezen tüdens de spoorreis, want dan wordt het haar groen en geel voor de oogen doch ze kan ook geen lectuur ontberen, want dan houdt ze het niet uit van verveling; ze kan in den coupé niet wakker blüven, want ze is veel te slaperig; doch ze kan ook niet inslapen, want daarvoor schokt de wagen veel te veel ze kan tüdens een zeereis niet op het dek blüven, want dan waait ze over boord doch ze kan evenmin in de kajuit blüven, want daar is het haar veel te bedompt; ze kan niet op het voorschip vertoeven, want dan wordt ze zeeziek; doch ze kan ook niet op het midden van het schip blüven, want daar riekt het zoo naar machine-olie; en evenmin kan ze het op het achterschip uithouden, want daar riekt het naar teer; ze kan niet op het bed in de hul slapen, want dat is haar te eng; doch ze kan evenmin in den salon op de sofa slapen, want dan valt ze er af; ze kan niet in een bergwoud wandelen, want dan verstuikt ze den voet; doch er liggen kan ze ook niet, want dan bestoken haar de mieren ze kan niet klimmen, want dan krügt ze last van hartkloppingen doch ze kan ook niet bergaf gaan, want dan beven haar de knieën zoo; ze kan niet over gletschers gaan, want dat zou ze besterven van angst; doch van gletschers geen notitie nemen kan ze ook niet, uit nüd tegenover de dames en heeren onder haar kennissen, die gletschers bezocht hebben ze kan niet in kleine hotels logeeren, want dan slaat het gebrek aan comfort haar op de zenuwen; doch in groote hotels kan ze ook niet logeeren, want dan slaan de rekeningen haar op de zenuwen; in een hotel op een der bovenverdiepingen logeeren kan ze niet, want dan geniet ze te weinig bediening; doch in een hotel op de beneden-etage logeeren kan ze ook niet, want daar is te veel leven en geloop ze kan niet op haar kamer ontbüten, want dat is haar te vervelend; doch in de eetzaal ontbüten kan ze evenmin, want daarvoor komt ze niet gereed met. haar toilet; ze kan niet op de waranda ontbüten, want daar hin deren haar de wespen ze kan geen thee gebruiken aan het ontbot, wat dat is haar te flauw; ze kan geen koffie gebruiken, want die is haar door den dokter verboden; ze kan geen chocolade gebruiken aan het ontbüt, want dat maakt haar te dik ze kan niet hebben, dat de jaloezieën in de hoogte blüven, want dan hindert haar de zon; doch ze kan ook de jaloezieën niet neerlaten, want dan krügt ze ze niet meer omhoog; ze kan niet aan het strand blüven, want als ze daar is, wil ze naar het gebergte; ze kan echter evenmin in het gebergte blüven, want als ze daar is, wil ze naar zee; ze kan niet in zee baden, want het water is haar te koud doch het baden nalaten kan ze evenmin, want waarom is ze dan naar een badplaats aan zee getrokken Enz., enz., enz., enz. Deze dame, een charge, die we aan de „Lustige Blatter" ontleenden, zou willicht nog het best passwi bü den landziekigen Hollandschen heer, van wien in- dertüd gedicht is: laatste jaren regel geworden, nl. dat de grondeigen op gevorderden leeftüd zich gaan vestigen in de cent van het verkeer, en het beheer der bierdei opdiagtt aan een ander of ze desnoods verhuren. De goineen mist daardoor de inkomsten uit den hoofdelüken o slag in de eerste plaats, maar middelffik nog mee daar tengevolge van het vertrek de gebouwen miii<lu goed onderhouden worden en de ambachtslieden d- door minder verdienen. Hollatidscb fokvee naar liet Buitenland. Als een bewüs, dat het Hollandsche fok vee meer e meer in het Buitentand de aandacht trekt, kan diene het bezoek, dat eenige heeren uit Galicie dezer dager aan ons land brachten. Óp initiatief van een groot grondbezitter hebben dje heeren ons land doorgereisd om gedeelteffik voor parti culiere, gedeelteffik voor rekening van het Gouvernement, eerste kwaliteit fok vee aan te koopen. Hiertoe hebben zü bezocht de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Het grootste gedeelte van hunne bezending hebben zü uit Noord-Holland betrek ken, waaronder vier stieren. Van de een-en-twintig dieren, welke uit dpze provin. cie met tuberculine werden ingespoten reageerde geen enkele. De Regeering, die reeds veel had gedaan om vrjj6n doorvoer voor hét vee te verkrügen, verleende ook ver- der haren steun door de inspuiting met Rüksserum te doen plaats hebben en de dieren door ambtenaren van het Rukaseruminstituut te laten observeeren. j' Waar slechts vee van bekende productie en afstam ming door het buitenland wordt verlangd, is het alleen mogelük door een rationeels fokkerü, dus door te fokken onder toezicht eener fokvereeniging, die tot het stam boek is toegetreden, aan hunne eischen te voldoen. Fokkers, die hun belang begrü'pen en de medewerking van de regeering aanschouwen, zullen dus goed doen, zooveel mogelük in die richting te werken, daar prüzen tot f400 voor éénjarig vrouwelük fokvee, vrüwat meer dan marktwaarde is. Alkmaar. Mei drie leden afwezig en twee vacatures im-1 mers de heeren Vonk en Melchers hadden nu schrii-1 telijk hun ontslag ingezonden dus met 12 ieden werd Woensdagmiddag vergadering van den Raad ge houden. In deze zitting werd aan den heer A. A. .1. Bosch op zijn verzoek met danklietuiging voor bewezen diensten eervol ontslag verleend als regent van hel Stadsziekenhuis en aan den heer J. Te mme, ingaande 1 September a.s., als onderwijzer aan de .'Ie Gemeente school, wegens zijne benoeming tot onderwijzer te Am sterdam. Ged. Staten hebben bericht gezonden, dal zij hunne beslissing op het raadsbesluit van 29 April 11. tot vesti ging van een bouwverbod op gronden, gelegen in het goedgekeurde partieele uitbreidingsplan der gemeente, hebben verdaagd. Een adres van de afd. Noordholland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, om de salarissen van den Burgemeester, den Secretaris en liet personeel ter Secretarie te willen herzien, zal worden behandeld bij de begrooting voor het dienstjaar 1909. Aanvragen kwamen in van de Vereeniging „Kinder- kleeding en kindervoedingom wederom f 300 subsidie uit de gemeentekas te mogen genieten en van de Ver eeniging tot oprichting en instandhouding van een openbare boekerij en leeszaal, om sleuti van gemeente wege, b.v. in den vorm van vrij vuur en licht. B. en \Y. zullen over deze beide adressen eersl hun licht laten schijnen, evenals over een adres van inge zetenen, waarin de medewerking van den Raad wordt gevraagd ani te geraken tot eene wijziging van hel tarief voor de levering van duinwater aan arbeiders woningen. Het tarief voor deze woningen is f 5.20 's jaars. I>och onder die woningen worden verstaan de [ierc.eelen met Slechts èen woonvertrek en waar een keuken ook voor zoodanig vertrek wordt aangemerkt is er feitelijk geen enkele woning, die onder de rubriek „arbeiderswoningen" kan worden gerangschikt. Immers zoo goed als alLe werkmanswoningen hebben behalve een keukentje nog een woonkamer, tengevolge waarvan de waterleidingmaatschappij op die woningen hel hoogere tarief van f 11 voor twee vertrekken toepas selijk verklaart. Voor de periodieke benoeming van drie zetters zullen worden aanbevolen de heeren I'. Rentmeesler, S de Lange P.Bz., H. J. Vonk, C. G. Zaadnoordijk, .1 F. Lutte en W. H. J. Helling, waarbij aan den Counm. dei- Kon. zai worden bericht, dat de heer Rentmeester zijn wensch te kennen heeft gegeven voor eene herbenoe ming niet meer in aanmerking te willen komen. Mei de leiding van het herhalingsonderwijs werden wederom belast voor den a.s. cursus voor jongens de heer J..I T. Kooij. voor meisjes mej. J. Kijlstra. Na uitvoerige discussie werden B. en \V. gemach tigd met 9 tegen 3 stemmen over te gaan tol de aan stelling van een pl.v.v. directepr van het gemeenleslachl- tegen eene belooning van f 300 1 huis. Onder de tram. Woensdagavond is door de Gooische Stoomtram tusschen Muiden en Hakkelaarsbrug eer tot heden onbekend persoon overreden. Volgens verklaring van den machinist hoeft de man, die midden op den straat weg liep, zich bjj de nadering van de tram plotseling voor de locomotief geworpen. De ongelukkige werd letterlük in stukken tram naar Muiden bewaring genomen. Oude Niedorp. De rederükerskamer „Molière" alhier is voornemens, op den 17 Augustus a.s. (2en kermisdag), in het lokaal van den heer T. de Jong, op te voeren het tooneelstuk „Een dolle streek", een blüspel in 4 bedrüven. Gezelschap, dat we onzen ergsten vijand in het relseeizoen niet toewenschen II Ze kan niet met haar kinderen reizen, dat is voor haar te vermoeiend doch ze kan evenmin zonder haar kinderen reizen, want dan lüdt ze hevig aan heimwee; ze kan niet in den spoorwegcoupé de ramen open heb ben, want dan vat ze koude; doch ze kan evenmin reizen in een coupe met geslo ten raampjes, want dan dreigt ze minstens te stikken; ze kan geep groote dagreizen afleggen, want dat mat haar te veel af doch kleine dagreizen kan ze evenmin maken, want dan weet ze letterlük niet, wat ze met de rest van den dag moet aanvangen ze kan niet tegen achteruit rijden, want dan wordt ze duizelig; doch vooruit rüden kan ze ook niet, want dan heeft ze last van den tocht; s jaars en zon der stemming tot benoeming van een tweeden opzit lil, r- Zyu fijn sigaartje smaakt hem niet, hulpkeurmeester, op eene jaarwedde van f 600 met I Zün zoetlief meisje raakt hem niet, 2-jaarl. verhoogingen van f 50. Zün baardje zelfs vermaakt hem niet. Benoemd werden tot leeraar in het Nederlandsch aan Want ach, hü heeft zoo'n groot verdriet het Gymnasium fde heer Dr. J. A. Vor der Hake en En wat, dat weet hü zeiven niet. tijdelijk voor den cursus 1908/9 lot leeraar in het („Hdbld. Fransch de heer C. R. C. Herekenrath; tot idem in m j K 'n het Oldambt. het Duitsch de heer L. Leydesdorff en tot idem in het Te Midwolda is de staking der veldarbeiders geëindigd. Hebreeuwsch de heer P. J. Glasz De tijdelijke leeraren Het bestuur verzocht samenspreking met de iandbou- aall de Burgeravondschool wwden voor den nieuwen wers, die niets toegaven. Later besloten de arbeiders cursus allen opnieuw benoemd, met uitzondering van de staking op te heffen en voor hetzelfde loon het den iieer P ïfooteboom. die elders is benoemd werk te hervatten. Woensdagmorgen bleven nog ruim Tot leden van de Commissie van onderzoek der go- zestig arbeiders werkloos door bet stilstaan der dorseh- nieenterekening, dienst 1907 worden benoemd de hee- machines en de uitsluiting door sommige landbouwers ren de Lange Voorzitter Glinderman. van der I-een van een deel hunner vroegeie arbeiders. <lc LUle, Wanna en Zaadnoordijk. Aan 11. Banning Een dure windvlaag. zal worden bericht, dat de gemeente niet bereid is in Toen een zoon van den heer v. V., te Hoogkarspel, le gaan op zijn aanbod, om zijn in staat van verval zün aan de markt te Bovenkarsnel ontvangen geld opverkeerenden korenmolen „de Wolf' aan te koopen voor f 4300. Een voorstel van B. en W. om hem voor den Ondergrond van den molen, groot 56 M2. een koop prijs van f 1500 te bieden, omdat de gemeente op den afbraak van den molen zelf geen prijs stelde, werd na gehouden discussie dooi' dit college ingetrokken. De heer W. de Lange, eigenaar van de sociëteit „de Harmonie" kreeg almede eene afwijzende beschikking op zijn verzoek om hem een gedeelte van hel Doden veld. gelegen naast zijne inrichting, in koop af te slaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden vastgesteld rooi- en bouwlijnen Langs den Bergerweg en de Wognunische buurt, in verband waarmede een ver zoek van P. Bijl, om aan den Bergerweg te mogen 5 w de markt te Bovenkarspel ontvangen geld op veiliger plaats wil e bergen, blies de wind de biljetten uit de schuit. Hoe de man ook zocht, twee biljetten van f 100 waren niet meer te vinden. Alweer met petroleum. Te Sneek zou Dinsdagmiddag de 15 jarige dochter van den turfschipper P. Tichelaar de kachel met petro leum aanmaken. Er scheen nog eenig vuur in den haard te zün, tenminste de vlam sloeg terstond naar hqites, de kleeren van 't kind vatten vuur en in een oogenblik was het meisje met brandwonden overdekt. Daar dg kajuit ook begon te branden, vloog zü in haar angst naar buiten en over boord. Een werkman redde haar. De patiënt is niet buiten gevaar. Bier ver valsehiug. De volgende bekendmaking werd dezer dagen ver zonden aan de bierbrouwers ressorteerende onder de Gezondheidscommissie, zetelende te Veghel. „Het is der Gezondheidscommissie gebleken, dat in sommige brouwerijen onder den naam mousseermiddel of zeephout een schuim verwekkend procédé wordt bereden Het lijk is door dezelfde gebruikt, dat de commissie heeft doen onderzoeken, en vervoerd en daar voorloopig in dat blükt te bestaan uit een oplossing van Quillaja bast, welke oplossing bü inwendig gebruik schadelükis voor de gezondheid. „De commissie meent de heeren bierbrouwers tegen bet gebruik van dergelüke middelen te moeten waar schuwen, onder opmerking, dat zoo de commissie ander maal bovengenoemde schadelüke bestanddeelen in het bier mocht aantreffen, zü zich genoodzaakt zal zien het publiek op het bestaande gevaar te wüzen, door open baarmaking van de namen dier bierbrouwers in de couranten en tegen het gebruik van dat bier te waar schuwen." Geuieentefluauciën. Men schrüft uit de provincie Groningen De minister Heemskerk verzamelt thans tal van bouwstoffen, ter voorbereiding van oon wetsvoorstel betreffende den financieelen nood der gemeenten. De Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën moe ten over dat onderwerp advies uitbrengen, doch aan enkele burgemeesters der plattelandsgemeenten wordt mede hunne meening gevraagd. De burgemeesters in Groningen dringen er algemeen op aan het platteland te helpen, door aan de gemeenten de bevoi gdheid te verleenen hoofdelüken omslag te heffen van de inkom sten, genoten uit vaste goederen, weike gelegen zün binnen de gemeente en behooren aan uitwonende eige naars. Wat vroeger een uitzondering was, is in de der ver- het 1VI.. gei W IC bouwen, wel niet zal kunnen worden ingewilligd. Ten slotte werd vastgesteld het primitief kohier belasting op de gebouwde eigendommen tot een in vorderbaar bedrag van f 13685.47*. Bij de rondvraag drong de heer l itenbosch er op aan voortgang te willen nnken met voorstellen omtrent werkloozenverzekering, opdat men tijdig mei eene rege ling ter zake gereed zal kunnen zijn. De ('ullinati Naar het Hdbld. verneemt, gtal het inet het slijpen van den Cullinan, hel kostbare juweel van Koning Edward. buitengewoon naar wensch. De steen heeft reeds den .vereischten vorm. n.1. den peervorm kregen, en wordt dus een zg. pendeloque getijk in de ju weiiers wereld heet. De Cullinan overtreft de verwachtingen. De groole facetten zijn vrijwel alle aangebracht en de geslepen steen vertoont zich reeds in al zijn gloed en pracht. Hij is van zeldzaam heldere kleur en zuiver water, en nooit werd afgescheiden van de buitengewone grootte van den Cullinan zulk een schoone diamant aanschouwd. Het is zeer wel mogelijk, dat nog dit jaar geheel gereed komt, zoodat liewerking meevalt. De van den Cullinan afgekloofde groote steen wor' als een ronde brillant geslepen. Kamerzetel Sneek Men bericht aan de Tel., dal de heer S. de 1 ly wethouder van onderwijs te Amsterdam, en U« de Tweede Kamer voor het district Sneek, tot het t 1oe zijn mandaat niet heeft neergelegd- Wel staat z j besluit tot aftreden vast, doch de datum hangt at v, enkele wetsontwerpen, waarbij de hoer Dc nes rapporteur direct betrokken is. Vermoedelijk zal de heer De Vries eerst begm^'F" tember zijn besluit aan de kiezers te Sneek mededeel de steen duur tier

Schager Courant | 1908 | | pagina 10