TRAPMAN Co. Donderdag 13 Augustus 1908. 52ste Jaargang. No. 4380 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen roggeveen. h. j. pot. Binnenlandsch Nieuws. Alismsci Nitiis- Alïerteitie- Laiilmllii, Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gemeente SCHABES. o— Rijkskeuring Dekhengsten. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Brengen ter algemeene kennis lo. dat de gewone Rijks najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze provincie betreft, zullen gehouden worden te Schagen, op 2-4 Sep tember a.s. des voormiddags en hiertoe zullen wor den toegelaten alle hengsten, die tenminste 2V2 jaar oud zijn; 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wcnscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderleekendc aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale regelingscommissie, (den heer NV. Teengs te Alkmaar), inet opgave van: a. naam en woonplaats van den eigenaar en 'houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kefi- teekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek nummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde, en naam en woonplaats van den fokker; 3o. dat een hengst 11a bovenvermelden termijn aan gegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de Com missie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eige naar of houder vóór den dag der keuring oene som van tien gulden bij voornoemden Secretaris stort; 4o. dat inschrijvingsbiljettcn voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderleekende aanvraag van eigenaars cf houders van hengsten door den Secretaris der regelingscommissie voornoemd, zullen worden ver strekt. Schagen, den 7 Augustus 1908. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, O De Burgemeester der Gemeente SCHAGEN, brengt bij, deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de kohieren no. 5 en 110. 6 der Personeele belas ting dienst 1908 op den 6 Augustus jl. door den lieer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam zijn executoir verklaard en op heden aan den heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 8 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. b Alkmaar, 11 Augs. 1908. 1, Toegelicht met een aantal tabellen en onder toevoe- nging van eene kaart, waarbij de gemeente is verdeeld in een tiental blokken, heeft dp gezondheidscommissie een verslag uitgebracht van een door haar in deze ge meente ingesteld woningonderzoek, waarvan de leiding is opgedragen geweest aan den opzichter dpr gemeente werken, in 't bijzonder belast met het toezicht op de naleving van de Bouw- en Woningverordening. Dit onderzoek heeft zich, bloksgewijze, uitgestrekt over 2711 woningen. Hiervan waren er 270 met één, 1432 met twee en 1009 met drie vertrekken, te zamen met eene bevolking van 10965 personen. Van het aantal onder zochte woningen liggen er 1066 in de binnenstad (d.i. binnen de Singelgrachten en het Kanaal) en 1645 in de buitenstad. Onbewoond waren 54 woningen, dus bijna 2 waarvan slechts 28 m8t eene huurwaarde van fl tot fl.80 en van deze zouden verscheidene niet als wo ning gebezigd mogen worden. Waar nu deze 64 wonin gen mede moeten dienen om huisvesting te verschaffen aan de bewoners van 16 sedert buiten gebruik gestelde woningen, daar is het te beseffen hoe groot de woning nood voor de minstgegoeden in deze gemeente is. Van vele bewoonde perceelen die van de onbewoonde Is wel het meest ongunstig is de toestand verre van goed. In de binnenstad komen 90, in de. buitenstad 50 woningen ernstig voor onverwijlde afkeuring in aanmerking, gezwegen van de tallooze perceelen, die zeer belangrijke verbeteringen eischen. Daaruit wordt de zeker juiste conclusie getrokken, dat niet dan zeer geleidelijk en uiterst voorzichtig tot onbewoonbaarver klaring mag worden overgegaan. Is het reeds moeilijk te beslissen, welke perceelen en perceelscomplexen het eerst daarvoor aan de beurt komen, de wetenschap ver biedt bovendien aldus de commissie als er geen andere en betere woningen beschikbaar zijn, een zooda nig forsch ingrijpen als de volksgezondheid feitelijk zoude eischen. Een dankbaar arbeidsveld is ongetwijfeld weggelegd voor de onlangs opgerichte vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting. In het verslag volgt eene opsomming van de bouwblokken en woning complexen, welke meer in hun geheel afdoende verbete ring zullen behoeven en waarin dan ook de slechtste toestanden worden aangetroffen. Vaak zal alleen ont eigening in het belang der Volksgezondheid afdoende resultaten kunnen geven. Aan het slot van het verslag wordt vermeld, dat met het oog op den algemeenen toestand der woningen de huren van de twee- en driekamerwoningen en meer in het bijzonder van die met twee vertrekken, vrij hoog te noemen zijn en dat er het uiterste der draagkracht van de minder gegoeden door gevergd wordt. Tech nisch en hygiënisch is de toestand der woningen in het algemeen dan ook niet in overeenstemming met de op te brengen huur, waardoor de omstandigheden der be woning in alle opzichten ongunstig zijn. Door vereeni- gingen of particulieren, uitsluitend in het belang der volkshuisvesting werkzaam kunnen -- voor zeker niet hooger huur gerieflijker en veel beter ingerichte wo ningen gebouwd worden. Keu Kulle kastelein. De kastelein L. J. K., aan de Gelderschekade No. 9, te Rotterdam, was gewoon ieder jaar op den Zaterdag, dat de kermis ingeluid werd, aan de bezoekers van z(jn café een borrel om niet te geven. Dit jaar bedacht bij alle bezoekers met een kruikje jenever, waardoor de aanloop zoo groot werd, dat de man de hulp der politie moest inroepen, om do op jenever gestelde lieden, die zijn café binnendrongen, te verwijderen. Uit oigen beweging heeft hij, om er een einde aan te maken, zjjn café Zaterdagavond van half zes tot achten geslo ten. De roep van zijn goedgoefschheid had zich in een oogwenk onder de sjouwers verspreid. (N. R.Ct.) De landbouw en bescherming van schadelijk wild. Men schrijft uit Overijsel aan het Hbl.: Het is meer dan treurig zooals in de provincie Over ijsel rondom de groote buitenplaatsen met veel bosschen het wild, en vooral het schadelijk gedierte wordt aan gekweekt en beschermd ten koste van den landbouw. De boeren klagen steen en been, het eenige waarmee zij zich verweren, is geregeld strikken zetten en stroo pen. Zelfs in den gesloten jachttijd hoort men tegen den avond schieton, niettegenstaande de jachtdelicten legio zijn. Bij sommige openbare wegen, o.a. in Diepenveen, Bathmen enz. kan men de konijnen bij troepen op weiden en bij buurman's akkers zien grazen, terwijl een jachtopziener of veldwachter de wacht houdt 011 hen beschermt. Zelfs de marechaussee wordt misbruikt om konijnen te beschermen. De directeur van landbouw weet mee te praten wat een moeite het gekost heeft om van autoriteiten, die meestal hartstochtelijke jagers zijn, medewerking te verkrijgen tot het afgeven van machtigingen tót verdel gen van 't schadelijk gedierte en den landbouw te beschermen. Maar alle jager-autoriteiten werken samen om 't den boeren moeilijk te maken en dit in een zand streek waar de verdiensten zoo karig zijn en hard ge arbeid moet worden. Tengevolge van den gunstigen zomer is de schade aanzienlijk, en het aanschaffen van afrasteringen ontrooft den boeren een deel van hun karige winst. Het kan nooit goedgekeurd worden dat een boer op een andermans terrein hazen en konijnen bemachtigt, maar dat een leger van politie, bezoldigd of onbezoldigd door 't rijk, hem dwingt toe t9 zien hoe de vruchten van zijn arbeid vernield worden, is al zeer immoreel. Het ware wenscheljjk dat van hoogerhand de toestemmingen tot verdelging van schadelijk gedierte gemakkelijker verkrijgbaar worden gesteld en aan de immoreele premiestelsels, die de politie ontaardt en maakt dat 't hun moeite kost strikt rechtvaardig te zijn, een einde werd gemaakt. Verzending en marktaanvoer. In de maand Juli werden van de laadplaats te Broek op Langendijk verzonden 538 wagonladingen groenten. Aan de afslagmarkt aldaar werd in die maand aan gevoerd: 28 488 zak aardappelen, 1013 balen zilveruien, 81 balen nep (kleine uien), 10 balen uien, 1.299.000 stuks slaboonen, 1.265 850 stuks bloemkool, 922.100 bos wortelen, 322 690 stuks roode kool, 23.500 stuks gele kool en 4.219 stuks witte kool. Met schade maar zonder schande wijzer geworden. NVieringerwaard. Ongeveer vier weken geleden was in sommige couranten, ook in de Schager, een adver tentie geplaatst, die aankondigde, dat hij, die werken wilde van de Braziliaansche regeering 25 H.A. land in Brazilië kon bekomen tegen zeer lagen prijs benevens vrijen overtocht met voeding en bovendien 6 maanden onderhoud met gratis gereedschappen en zaaizaad om het land te bewerken, terwijl een huis op zeer voor- deelige voorwaarden kon verkregen worden. Geen wonder, dat deze advertentie de aandacht trok en enkelen van hier en de omgeving meerdere inlichtin gen daaromtrent vroegen. Wie dit deden, ontvingen kaarten en verdere verklaringen waaruit men den indruk verkreeg, dat inderdaad iemand, die werken wil, in Brazilië een toekomst kan vinden. En toen in 't Vliegend Blaadje van den Helder eene advertentie stond, die meldde, dat aldaar een agent voor die onder neming te spreken was om verdere inlichtingen te geven, en die ze ook bereidwillig aan ieder belangstel lende of belanghebbende verstrekte, waren eenigen uit onze omgeving in de vaste meening, dat hierin alle bedrog buiten spel was. Deze agent deelde tevens mede welke papieren er noodig waren om zich daar te vestigen en dit voor die 25 H.A. slechts f 180 moest betaald worden om zich eigenaar te kunnen noemen en ook, dat minstens 3 personen (hetzij mannelijke of ook vrouwelijke) op zulk eene bouwerij verlangd werden. Een andere belangstellende ging naar Rotterdam naar een dergelyken agent, die ongeveer betzelfde als inlichtingen gaf en tevens diens papieren geheel in orde bevond. Hy kreeg nog de opmerking, dat bet hoogst wenschelyk was zulke jongelui in Brazilië aan te werven. Hierop ging een onzer gemeentenaren met twee andere jongelui uit Koegras te gelde maken, wat ze konden missen en zich aanschaffen, wat ze meenden noodig te hebben en togen vol moed op tijd naar de boot te Amsterdam, om zich daar in te schepen. Dit deed ook een ander gezin hiervandaan, waarvan 't hoofd evenwel geen landbouwer maar timmerman was. By de boot gekomen, vernamen ze, dat zicb 230 gezin nen (in 't geheel 900 personen) voor 't genoemde doel hadden aangegeven. -En tevens vernamen ze van een der agenten, dat juist een telegram uit Brazilië was ontvangen met tijding, dat alloen huisgezinnen zich konden inschepen en geen jongelui. Ook het gezin hiervandaan kon niet op bovengenoemde voorwaarden mede. Dat dit voor de jongelui een geduchte teleur stelling was (er waren er 60 ongetiouwden) is te begrij pen. Hun verzet baatte evenwel niets. Misschien wor den wat hun beloofd werd de reiskosten vergoed. Schade hebben ze er stellig vangelukkig geen schande en wellicht ook nog wat voordeel. Merkwaardige geboorten in Artis. Men meldt uit Amsterdam Gedurende de laatste weken hebben in Artis weer eenige merkwaardige geboorten plaats gevonden, welke thans alle uitzicht geven op een voorspoedige en flinke ontwikkeling der betreffende jeugd. Onder de Bantengs, een prachtig^ en zeer zeldzame wilde rundersoort van Java, waarvan Artis verschillende exemplaren bezit, kan men een jonge koe vinden met haar mooi en lustig stierkalfje; in dezelfde afdeeling kan men tevens een pasgeboren Zebu van het vaste land van Indië zien, een alleraardigst zilver-grijs kalfje. Het prachtig paar Amerikaansche bisons, jaren geleden aan het Genootschap geschonken door den heer B. L. Gompertz, heeft ook dit jaar weer een flink kalf ter wereld ge bracht, en de Thargeit, een prachtige, aan de Antilopen verwante geitensoort verzorgt ovenals vorige jaren een mollig, opgewekt, om de moeder heenhuppelend sikje. Lest best is in het Nylpaardengebouw voor bet publiek tydelyk gesloten, de jaarlijks gekoesterde verwachting hoopvol vervuld, want in de op tropische hitte ver warmde kraamkamer is thans een aardig jong Nyl- paardje ijverig bezig met zijn eerste zwempogingen, tactvol bijgestaan door het bezorgde moeder-nijlpaard Betsy. j Artis mag dit jaar in alle opzichten tevreden zjjn over het aantal geboortensprekend bewijs voor het j deugdelijk peil waarop de Diergaarde staat. Anna Panlowna. 1 Uitslag der op 11 Augustus, voorm. 10 uur gehouden openbare verpachting bjj inschrijving, van het recht tot het heffen van veergelden voor bediening van het Pont veer aan de Kooy. Ingekomen 9 inschry vingsbiljetten en wel van: C. Schenk, Wieringerwaard, voor f25; C. Hollander, Anna Paulowna, f25; M. Keppel, Helder, f25; C. A. Komen, Anna Paulowna, f27; K. Keuris Az., Anna Paulowna, f26.11; C. Boerman, Helder, f 15; A. Laagland Winder, Helder, f10; D. de Haan Jr., Helder, f25; G. Keuris, Anna Paulowna, f20. Het bedrag berekend per maand. De bediening is toogewezen aan K. Keuris Az., voor noemd. Uitvoering Geheelonthouders. Ter gelegenheid van de tweedaagscbe kermis te St. Pancras, werd vanwege de afdeeling aldaar van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, door de tooneelvereeniging het „Blauwe Bloempje" Maandagavond een openbare uitvoering gegevon. Door den voorzitter der afdeeling, den heer H. Ger ritsen, werd vóór den aanvang een inleidingswoord tot j het in grooten getale opgekomen publiek gesproken. Hierna volgde de opvoering van ten eerste „Janus de Wonderdokter", anti-alcoholisch kluchtspel in 'twee bedrijven, hetwelk werd gevolgd door „Pakketten I voor Dames", dramatische grap in twee bedrijven. De beide stukjes leenden zich uitstekend voor deze kermisgelegenheid en de dames en hoeren uitvoerders hebben zich uitmuntend van hun taak gekweten, het- I geen bleek uit de dankbare en opgewekte stemming van het publiek, dat telkens door een luid applaus zijne goedkeuring liet blijken. „De Hcemskerck" vertrekt. NIEUWEDIEP, 11 Aug. Het was hier druk, heden ochtend en omstreeks twaalf uur bereikte die drukte haar hoogtepunt. Om half één zou de belangrijke ge beurtenis plaats hebben, zou „de Heemskorck" naar West-Indië vertrekken. De schout by nacht L. van den Bosch begaf zich aan boord, om het oorlogsschip to inspeoteeren voor dat het de groote reis aanvaardde. Tal van bloedverwanten maakten van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van de bemanning. Eindelijk was het beslissende moment aangekomen. Precies half één koos „de Heamskerck" zee. De beman ningen der andere oorlogsschepen („de Friesland" en „de Piet Hein" waren gisteren van den oefeningstocht teruggekeerd) stonden aangetreden en lieten een drie-.- werf hoera hooren. Van den wal werd er druk gewuifd. Moresnot^terug en kreeg daar een anderen vryer. Intusschen rommelden de saluutschoten over het water. 0vfa, *riedenberg de gevangenis verliet vernam hjj, En even daarna werkten onafgebroken de toestellen meisje in beo logement Knops woonde. Met een der draadlooze telegrafie, waardoor do verbinding 0Si7g9 Jj9 d0 den va,n Zater- tusschen de menschen aan den vasten wal en de noemde gemeenten aanleiding vinden tot nadere over weging van het aangegeven middel. Door gas gestikt. Ten huize van den antiquair, S. E. Mossel, Rokin 120 te Amsterdam, had Maandagnacht een droevig ongeluk plaats. Sinds eenige dagen logeerde aldaar de 23 jarige nicht. mej. Marianne Simons, uit de Rapenburgerstraat. Gewoonlijk stond zy 's morgens om half zeven op. Toen zy zich Dinsdagmorgen te acht uur nog niet beneden bevond, begaf een der huisgenooten zich naar boven om haar te wekken. Na herhaaldelijk kloppen kreeg men nog geen antwoord. Hierdoor ongerust, werd het paneel der deur ingetrapt. De kamer binnenkomende, bespeurde men een sterke gaslucht, terwy'1 men in hét ledikant mej. Simons bewusteloos vond. By onderzoek bleek, dat men de gaskraan had laten openstaan. De ramen der slaapkamer werden terstond opengeschoven en on middellijk een geneesheer ontboden. Deze trachtte de levensgeesten op te wekken, maar staakte na een uur zy'ne pogingen en kon toen slechts den dood consta- teeren. Ongeluk. Te Kalkwyk geraakte de bejaarde A. Borger onder oen korenwagen. Hij was onmiddellijk dood. Kindermond. „Mama, ik heb pijn in myn maag", zegt de 5-jarige Piet. „Dat komt, omdat je aan het ontbijt niets hebt willen gebruikenje zou je heel wat beter voelen, als je er iets in had". Dienzelfden middag komt dominé een visite maken, en in den loop van het gesprek deelt hy 'medo, dat hy den geheelen dag al hoofdpijn heeft. „Dat komt omdat uw hoofd leeg is," meent Pietje; „u zou u heel wat beter voelen, als u er iets in hadt." - Winkel. De milicien-verlofgangers welke op 1 Augustus ovor- gegaan zijn naar de Landweer, zijn ingedeeld als volgt: bjj de le Coinpie 27e Bat. Landweer Infanterie W. Smit en W. Dijkstra: by de 27e Gompie Landweer Vesting Artillerie J. Smak, NV. de Vos en P. S. Vries. Winkel. De milicien-verlofgangers dor lichting 1903C. Groot, C. Bood, J, Smak en J. Keetman, zyn opgeroepen om op 1 September a.s. by het 10e Regiment Infanterie te Hoorn in werkelyken dienst te komen. De daad van een geweldenaar. Een Hollandsch deserteur, aldus meldt de „'s-Hert. Ct.", Friedenberg genaamd, had zich voor eenigen tyd in Moresnet, het tusschcn België, Duitschland enNeier- land gelegen kleine stukje onbeheerd land, gevestigd met zyn meisje; maar zyn slecht gedrag had tengevol ge dat hy tot driemalen toe van het neutrale grond gebied werd gezet, de laatste maal zelfs met 3 rand. gevangenisstraf. Ir. dien tusschontyd keerde het meisje naar neutraal vasten wal en bemanning van het schip nog verscheiden uren bestaan bleef. Spoorweg Alkmaar—Zy'pe. Het Stsbl. no. 250 bevat een wet van don 24sten Juli, houdende toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Alkmaar door de Zype naar Schagen. F.en aardig zoodje. In de vyvers om het kasteel Gostembach en in de talrijke beken onder Voerendaal (L) werden verleden week 100.000 levende visschen, als karpers, baarzen, zalmen en forellen losgelaten. (N. Ct.) Dirkshorn. Tot voorzitter van den polder Woudmeer, ter vervan ging van den heer J. Schoorl (overl.), werd ge kozen de heer J. Stam Jz. te Oudkarspel. De financiën van Amsterdam. dag op Zondag aan de herberg aan. Knops deed zelf open. Friedenberg hield hem voor zyn mededinger en bracht hem messteken toe in het hoofd en de borst. Een der steken doorboorde de long. De Duitsche gendarmerie arresteerde den dader. Afbenling van soldaten. Wy namen dezer dagen een bericht van het „Rott. Nbld." over, volgens hetwelk te Breda by een militairen marsch van zeven uur niet minder dan 265 man wegens vermoeienis uitvielen. Een militair deelt naar aanleiding daarvan in „Het Centrum" mede dat deze en meer dergelijke, onmen- schelijke afbeuleryen het gevolg zijn van aanschrijvingen van den commandant van het veldleger van 31 Januari en 15 Juli 1908, waarin het nut van het afleggen van groote oorlogsmarschen betoogd en het oefenen van commandanten in het regelen daarvan bepleit wordt. De schrijver verklaart daarbij dat oefenen van soldaten in lang marcheeren niets geeft, omdat de ge- Een der lezers van de Telegraaf stelt de vraag, waar- oefendheid spoedig na het intreden van het groot verlof om Amsterdam niet het voorbeeld van enkele andere weer totaal verloren gaat. gemeenten in ons land hy noemt Den Helder en Behalve een hondsch afjakkeren is dus dit gevaar- Vlissmgen volgt en zich het recht verschaft, tot het lyke spelletje nog nutteloos op den koop toe. Volk heffen van een accijns op het gedistilleerd. j v De inzender berekent de opbrengst van zulk een hef- De „New-York Herald" vernoemende Curacaosche fing op een millioen, waarmede z.i. niet alleen het te- hoofdplaats Willemstad: „De kruiser^„Gelderilnd" ver trekt Maandag met geweren en munitie naar het Neder- iandsche eiland Aruba, opdat de bewoners zichzelf zullen kunnen verdedigen. Zaterdagavond kruiste daar kort op toekomstige begrootingen zou worden gedekt, doch ook het percentage van den hoofdelijken omslag j zou kunnen worden verlaagd. Afgezien van de bezwaren die, evenals tegen een 1 in a» h„„ri- v -_r I rijksaccyns, op het gedistilleerd, ook tegen een gemeente- j tret h->-h»aM«Jiife r°ÜU K u. accijns zouden zjjn aan te voeren, is de gedachtengang reisklaar malton v*n '^gesproken bericht van het I van den inzender juist en zuiver. Blijkens door genoemd stelligste hovfistiud rv.b Hit 'f o w nu ten blad ingewonnen inlichtingen heffen, behalve Vlissingen j West Indischa'wlt^on P e p gaat naar da en Den Helder, ook Heilevoetsluis en Vlieland plaatselyken accijns. een aaLseniKen acrimar i »^eems^erc^w heeft Dinsdagmiddag uit Nieuwe- Sedert 1881 heeft' de gemeente Den Helder dat recht, belangstellenden"' toeloop van een enorme massa Het werd verleend met het oog op het groot aantal K0nlor„ zeevarenden, in de gemeente vertoevende, die niets in Hat hou wan van aan de lasten bijdragen en toch van de lusten genieten. Qeertsema is voor de som van f2000 aXenomeïdoor On deze wnze betalen zu belasting over den borrel. a1tt t aangenomen uoor Op deze wijze betalen zy belasting over den borrel. Later werd de uitzonderingswet gehandhaafd, omdat de gemeente zonder den gedistilleerdaccyns niet kon komen tot de inkomsten, noodig om in de behoeften te voorzien. Dus ten slotte een uitzonderingsbepaling voor armlastige gemeenten. De belasting op bet gedistilleerd en de likeuren wordt geheven naar dezen maatstaff 15 van den H.L., bevat tende 50 zuiveren alcohol en naar rato. (Reukwaters (eau de cologne etc.) alcohol bevattende, zyn mede be lastingplichtig. Bij uitvoer wordt de accijns teruggegeven, by minimum- uitvoer voor gedistilleerd van 10 liter, likeur 5 liter. Gewoonlijk verleent de wet (besluit Tweede Kamer), bet recht om de plaatselijke accijnzen te heffen om de 3 jaar. 't Laatst werd de uitzonderingsbepaling voor de gemeente Den Helder gemaakt voor de jaren 1906/8. Elk jaar moet de Koningin vergunning verleenen, van de uitzonderingsbepaling gebruik te maken. De baten zy n te Den Helder pl.m. f32.000 per jaar. Van het uitzonderingsrecht mag worden gebruik ge maakt totdat de regeering er een eind aan maakt onder goedkeuring van de Tweede Kamer en dat kan eerst gebeuren, als de gemeente door andere middelen in haar behoefte kan voorzien. De voorstanders van drankbestrijding en allen, die uitzien naar middelen om Amsterdam uit baar nood te den heer H. J. Moerbeek van De Kreil. Kolhorn. Om den arbeid met een nieuw aangeschaften zelf- binder te beletteu, zyn in het bouwland van den heer J. Kistemaker Sr., waarschijnlijk door kwaadwilligen yzeren staven gestoken. Gelukkig werden zij tyciig' ontdekt, en is aan de machine geen schade toege bracht. Barsingerhorn. De kermis, die maar eens in 't jaar komt, inzonder heid voor ben die anders niet zoo eens de deur uitgaan om een poosje met elkaar aan een herbergtafeltje plaats te nemen, de kennis is hier weer afgeloopen heel gewoon, alweer minder druk dan vroeger, naar men hoort beweren. *8 Maatidagavonds werd er by De Jong een voorstel- ling gegeven door het rederijkersgezelschap „Liefdadig heid dat het tooneelspel „Altijd hooger" opvoerde, met als nastukje „Do Erfgenamen van Neeitje Pater" oen dolle klucht, waarby het talryke publiek zich uitermate vermaakte en de opvoerenden alweder veel b lanestel- ling ondervonden. Den volgenden dag werd het lokaal van Scheringa tot in alle hoeken gevuld met toehoorders naar de muziek van Jacob Kelder. G *n e"c 86val «ene merkwaardige verschijning, helpen, sullen wellicht m het voorbeeld van bovenge. deze zeer gebrekkige muzikant, die concert geeft op zijné

Schager Courant | 1908 | | pagina 1