sssjtaanw,i" ;ra r gg Buitenlandse!) Nieuws. Groen te v eilingen. Gemengd Nieuws. harmonica. Zooals men weet is het ordinaire instrument met zijn geslurp en gedrans bij muziekliefhebbers wel zelden of nooit in de gunst. De harmonica van Kelder nu moge van eene buitengewone constructie zijn, en geschikt om er in meerdere toonaarden op te spelen, zij is en blijft door haar bouw eu behandeling toch gelijk aan het aloude speeltuig. Kelder speelt enkel met de beide duimen, die hij ver wonderlijk vlug over de drie en twee rijen toetsen schuift; men staat verbaasd over dezo vaardigheid. Als men het niet zag, zou men soms meenen, niet één, maar meerdere instrumenten te hooren, die ieder ^In' Sloterdijk moeien nog inlichtingen worden Inge XI. Ingekomen stukken Van de Yisschers vereeniging Geestmer-Ambacht van Heide-Maatsch. is een schrijven werkman óp éen lijn kunnen wonfcri da^had artikel in. hetwelk - *- tijd de Hoofdafd. NederLL ontvangen, inhoudende het verzoek, om het vischwater in den polder Geestm.-Amb. te mogen pachten onder voorwaarden, overeen te komen na goedkeuring van hel concept besluit door Ged. Staten. De voorz. geeft in overweging, goedkeuring aan G. S. aan te vragen voor 5 jaar (omdal het anders ieder jaar opnieuw moet worden verzocht met het recht van jaarlijksche opzegging voor 1 October. Met algemeene Isook, om het bedrag vast Vv 1 I y lUuOI rAZW u vt W w I UU1V&I VV U I V hunne afzonderlijke partij van een muzi kstuk uitvoe stemmen goedgevonden, ah ri.li tnni tonnanvorffantien met allerlei muzikale versie- I te stellen op f 13 per jaar. Ingekomen is een schrijven van de afdeeung iv-tlot- ren, met toonsovergangen, met allerlei muzikale versie ringen; die een goede voordracht vereischt, enz. En dan Kelder moet al zijne muziekstukken op net gehoor leeren, ook de omvangrijke ouvertures van opera's, die hij ten gehoore brengt op zulk een wijze, dat men uren lang naar hem blyft luisteren. Dit vordert een ontzettend geheugen en een eigenaardig muzikaal talent. Kind alt den trein gevallen. De trein, welke Dinsdagmorgen te 9 uur 25 min. uit Amsterdam naar Zandvoort vertrok, werd even voorbij Halfweg tot stilstand gebracht, doordat er aan de nood rem werd getrokken. Wat was het geval Een moeder zat met twee kinderen in don trein, en een der kinderen, van 3 jaar, had aan de deurkruk ge draaid, met het gevolg dat de deur opensprong p» het kind aan de Zuidzijde uit den trein viel. Een medepassagier trok toen onmiddellijk aan de noodrem, en gelukkig, het kind werd ongedeeld door den hoofdconducteur op den weg gevonden en de doo- delijk ontstelde, later van blijdschap weenende moeder weergegeven. Juist was een trein, van Haarlem komende, voorbij gereden. Was het ongeluk dus even eerder gebourd dan zou het ongetwijfeld zijn overreden. (0. H. Ct) Rotterdamsrbe Kermis. Te Rotterdam, waar de officieele kermis is afgeschaft, zou Zondagavond 8 uur aan Beukolsdijk een particuliere kermis worden geopend. Duizenden waren daarheen getogen, doch, wijl het terrein niet voldeed aan de door de bouwpolitie ge stelde eischen van veiligheid, werd de toestemming tot opening geweigerd. Een politiemacht was noodig om de teleurgestelde kermislief hebbers te verspreiden. Dinsdag werd nu het terrein opengesteld, maar een teleurstelling voor vele kermislustigen was, dat er entrée geheven werd. Velen keerden toen weder terug. Bloemen op den Dam te Amsterdam. Op den Dam te Amsterdam is een bloemversiering aangebracht, welke uitstekend voldoet. Het magere, verwaarloosde Eendrachtsbeeld is er door geworden tot een, zoo al niet monumentaal, dan toch meer smaakvol milieu van het oude stadscentrum en bovendien heeft de verfraaiing dit voor, dat de spelende kinderen en lanterfanters er door naar elders verdreven zijn. Vreemde toestanden. Een aan J. W. toebehoorende landbouwerswoning, onder Zuid-Eschmarke by Lonneknr gelegen, stond tijdelijk ledig, doch was geheel met hooi gevuld. Den laatsten tjjd diende deze onbewoonde verblijfplaats tot onderdak aan zwervers. Zaterdagavond vertoefden er een viertal dakloozen in, toen deze in Lun rust ge stoord werden door ongeveer 20 vagebonden, die de woning wilden overmoesteren. Na veel getwist en ergerlijke baldadigheden is er brand ontstaan, tenge volge waarvan de geheele woning met haar inhoud een prooi der vlammen werd en tot den grond af brandde. Een gestreng onderzoek wordt ingesteld. Langedijk. In de laatste dagen hoort men niet zoo voortdurend klagen door de Langedyker bouwers, als men dit ge durende eenigen tyd gewoon y^as. 't Is op 't oogenblik een drukke tijd voor de bloemkoolteelt, en ieder bouwer gaat 's morgens in de vroegte snijden. De prijzen van dit product zijn vrij hoog geworden, zelfs tot fll per 100 stuks. Zoodra men f8 bedingt, is men tevreden. Waren er niet zooveel „draaiers" dan had men over de opbrengst niet te klagen. Met de wortelen gaat het de laatste dagen minder goed, op enkele marktdagen waren de prijzen beneden het middelmatige. Hel Uugo-de-Groot-Poortje. De Nieuwe Gorcumsche Courant schrijft Onder de historische bezienswaardigheden van Gorin- chem mag zeker in de eerste plaats wel genoemd worden het Hugo de Groot-Poortje Ieder herinnert land van den Ned. bond van Gemeente—Ambtenaren rnel verzoek de jaarwedden van Burgemeester. Secretaris enz. te herzien en te verbeteren. Voorz. zegt dat hij zich 2 jaar geleden, toen de verhooging salarissen der Gemeente-Ambtenaren ter sprake kwam, geheel en al bullen de kwestie heeft gehouden; dat is hem toen goed bevallen en zal hij ook nu weer doen. De heer Butter wil dit maar eens laten wachten, want het zou zoo worden, dat je op het laatst niet meer wist, waar het geld vandaan te halen. Met algeineene stemmen wordt besloten op het ver zoek afwijzend te beschikken. Na voorlezing van een schrijven van Ged. Stalen in zake melkvoorziening, waarin den raad verzocht wordt, het in den handel brengen van voor de gezondheid schadelijke melk tegen te gaan, wordt met algemeene stemmen besloten, te verklaren, dat de Raad in beginsel bereid is tot het nemen van maatregelen om den toe stand te verbeteren en een verordening in het leven te roepen. Ingekomen is het bekende verzoek van de gemeente Leek, om adhesie te betuigen aan het adres, gericht tot H. M. de Koningin (aan eigenaars tevens l>ewoners van huizen, afgekeurd ingevolge de woningwet, toe te staan, die tot hun dood te blijven bewonen). Uit het tijdschrift „Gemeentebelangen" leest de voor zitter een ingezonden stuk van den heer F. J. de Zee, Secretaris van Rauwerd, waarin het adres van de gem. Leek een gevoelsuiting wordt genoemd. Vol gens den heer V. d. Zee zou de tegenwoordige toe stand daardoor worden bestendigd, de woningwet tijde lijk ter zijde worden gesteld en als er nu geen middel was. om op andere wijze verbetering aan Je brengen, maai' door de uitvoering van de woningwet wordt de nieuwe bouw noodzakelijk en het is de sociale taak van de gemeentebesturen, daartoe mede te werken. De voorz. is het met den heer V. d. Zee eens en wordt nu besloten, aan genoemd adres geen adhesie te betuigen, maai' het voor kennisgeving aan te nemen. Den raad wordt nu medegedeeld, dat in de maand Juni 28 en in Juli 35 telegrammen zijn .ontvangen; dat over het 2de kwartaal 1908 aan het gesticht Meeren- j berg voor verpleging van krankzinïiigen f 57,50 ver- j schuldigd is en dat door den betaalmeester aan den Gemeente-Ontvanger is afgedragen de somma van f 377. Het Hoofd der School heeft den voorz. gevraagd, I of de gemeente ook iets zou willen afstaan voor een te houden schoolfeest. Van de R.-K. kerk was een i gift ontvangen en hoogstwaarschijnlijk zou ook de Ned. Herv. kerk wat geven. Reeds was een bedrag van f 265 bijeen en op de vraag van den voorz. hoeveel er nog noodig zou zijn, had de heer Vis geantwoord, dat hij dacht f 15. Allen zijn er voor, dat bedrag beschikbaar te stellen, waarna de voorzitter de vergadering sluit onder dank zegging voor de medewerking. „Hulp in Nood" te Ondkarspel. Vergadering op Maandag 10 Augustus 1908, des avonds 71/2 uur, teil lokale van den heer K. Koppen. De voorzitter, die heer J. Joman Fz,, opent de ver gadering, die door 29 leden wordt bijgewoond, met een hartelijk welkom en verzoekt den secretaris voor lezing der notulen, die zonder verandering worden goedgekeurd en onder dank aan den secretaris worden bekrachtigd. r De voorzitter deelt nu mede, dat de beide commissie leden voor het nazien der rekening niet ter vergadering aanwezig zijn, doch door hen kas en boeken ten huize van den heer Jn. van Exter zijn nagezien er. in orde bevonden. Door laatstgenoemden wordt nu verslag uitgebracht van hel financieel beheer over het laatste kwartaal, waaruit blijkt, dal de ontvangst be draagt f 1562,69 (saldo vorige rekening f 1159,99; ont- i vangen contributie f 402,70), de uitgaaf f 416,27 (97 uitkeeringen f 376; bodeloon f 40,27). Het voordeelig saldo bedraagt dus f 1146,42, waarvan f 1094,64 op de wonnen. Hierna dankt de voorzitter de aanwezigen voor de op komst en medewerking en sluit de bijeenkomst Op de hierna' gehouden bestuursvergadering werd tot penningmeester (vacature P. Nap benoemd de heer jn Exter en tol commissaris de heer C. de heer Blokker. De pelin zich nog wel uit zijn schooljaren, door welke gebeurte- j spaarbank geplaatst en f 51,78 kasgeld nis dit poortje zijn vermaardheid heeft verkregen en Sald(> vorige rekening bedroeg f lla9,99 dus wü ieder vreemdeling, die Gorcum bezoekt, loopt even naar weder een achteruitgang te constateeren van f 13,57. pf a.tt Ma r1ar»,lz"7<*<Tm-nrT aan Tn van r.vtf.ï* AK WAAI*- de Groote Markt om te kijken, waar de Groote Huig indertijd in zijn boekenkist werd binnengedragen. Reeds eeuwenlang is het poortje verbonden geweest aan het huis van den omstreeks 1630 daarin wonenden Daetse- laer en thans vernemen wy uit goede bron, dat hoogst waarschijnlijk binnenkort het Hugo de Groot-poortje onze oude veste zal verlaten, daar reeds onderhandelin gen zijn aangeknoopt met een Engelschman, die, belust op het bezit van genoemde poort, reeds een bod heeft gedaan teneinde het machtig te worden. In verband hiermede is door ons gouvernement reeds een poging aangewend het poortje te behouden, doch het is jammer het te moeten melden weldra zal onze stad, ja misschien zelfs ons land, alweder een historisch gedenkstuk minder rijk zijn en zal het alom bekende poortje hier of daar in het buitenland worden opge borgen. Gemeenteraad te Oudkarspel. Raadsvergadering op Dinsdag 11 Augustus 1908, des voormiddags 10 uur. Afwezig met kennisgeving de heer H. Hart Cz. De voorzitter, burgemeester, opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen der vorige samenkomst worden zonder verandering goedgekeurd. I. Voorloopige vaststelling rekening dienst 1907. waartegen geen bezwaren worden ingebracht. Ontvangst f 25707,056, uitgaaf f 25661.67voordeelig saldo f 45,385. II. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur dienst 1907, goedgekeurd zonder aanmerkingen. Ontvangst f 2325,175, uitgaaf f 1968,68, batig saldo f 356,49*. III. Toestaan subsidie Burgerlijk Armbestuur dienst 1909. Besloten wordt, als vorig dienstjaar een subsidie toe te staan van f 1000. IV. Toestaan subsidie vervoer schoolkinderen uit den Dieps meerpolder, wordt besloten, daarvoor f 150 toe te staan. V. Verleenen gratificatie aan den Gem.-Ontvanger dienst 1909. Wordt goedgevonden, als vorige dienstjaren weder f 50 toe te kennen. VI. Verhooging jaarwedde verloskundige. Indertijd heeft de verloskundige verhooging van trak tement met f 75 gevraagd; de raad vond dat toen te hoog, doch B. en \V, stellen nu voor haar traktement met f 25 te verhoogen en op f 250 vast te stellen, waartoe wordt besloten. VII. Verhooging jaarwedde Hoofd der School. De voorz. zegt. dat de jaarwedde van het H. d. S. verleden jaar nog met f 50 is verhoogd, doch door de nieuwe regeling is het traktement al op dat bedrag gekomen, waarom B. en W. voorstellen, de jaarwedde te brengen van f 1000 op f 1100, met ingang van 1 Januari 1909; allen voor. VIII. Verhooging jaarwedde Gem.-Opzichter. Reeds eenige jaren komt op de begrooting voor f 125 jaarwedde Gemeente-Opzichter, doch deze bedraagt nog altijd f 100 en aangezien de werkzaamheden door bouw- en woningverordening en gasverlichting zijn ver meerderd, wordt door B. en W. voorgesteld, het trak tement van f 100 op f 125 te brengen, dus uit te be talen hetgeen op de begrooting vermeld staat. Aldus wordt besloten. IX. Verleening van vergoeding in de kosten verlichting Raadhuis. B. en Wl stellen voor aan den veldwachter Prijs daarvoor f 10 vergoeding te geven, hetwelk aller goed keuring kan wegdragen. ZEPPELIN. Schwabische Merkur, die over alles wat Zep- rul. betreft goed ingelicht schijnt te zijn en ook tut allereerst de opstijging van Dinsdag aankondigde, be richt thans dat graaf Zeppelin van plan is voorloopig den ouden ballon van 1907 te verlengen en dien zoo veel mogelijk de gedaante ie geven van den veronge lukte. De fabrikant, die het aluminium voor het ge raamte van den nieuwen ballon leveren zal, verklaarde daarmede in 14 dagen gereed te kunnen zijn. Alles bestaat natuurlijk in leekening en de aanbouw van de Zeppelin IV ligt nog slechts zoo korten tijd in het verleden, dat dezelfde werklieden die de onderdeelen fabriceerden weder aan den arbeid gezet kunnen wor den, wal alles op bespoediging wijst. Een ander heugelijk moment voor den graaf is de van wel ingelichte zijde aan het Berl. Tageb. ver strekte inededeeting over de opvatting die de regeering van de rainp bij Echterdingen heeft. De regeering ver meent dan, dal niet alleen medegevoel, doch eens scherp kritisch onderzoek leidt tot een waardeering van Zep- pelin's ideeën. Hij heeft bewezen, dat hij zijn schip vele honderden kilometers in de lucht kan laten ina- noeuvreeren, dat hij landen en opstijgen kan naar wel gevallen en daarmee de hem gestelde opgave tot een goed einde heeft gevoerd. Dat hij het vereischte uren- tal niet bereikt heeft doet niet ter zake. De vernietiging van het schip dooi' onweder kan het succes van den generaal niet verkleinen. Tegen een dergelijk woeden der elementen kan men geen maatregelen nemen. Over het besluit van Von Bethmann Hollweg Zep pelin terstond 500,000 Mark te laten uitbetalen wordt nog officieus medegedeeld: ,,Met dit laatste bedrag heeft hel Rijk den graaf reeds totaal 1,400.000 Mark uit gekeerd. doch ook dit halve millioen zal den uit vinder ternauwernood in staat stellen zonder zorgen weder aan het werk te gaan. Geheel afgezien van de nationale gaven, die uit particuliere bron samen zullen vloeien, acht de Bondsraad zich verplicht, den graaf van Rijkswege Ie ondersteunen, en zoo zulks noodzake lijk mocht blijken, zal den Rijksdag in zijn eerstvol gende zitting het beschikbaar stellen van nog grooterc bedragen voorgesteld worden." Voorzeker verblijdende verschijnselen! - Een duister punt blijft nog altijd het in brand geraken van den ballon. Een uader onderzoek van de overblijfselen heeft aan het licht gebracht, dat de motoren geenerlei lek vertoonden en dat» daardoor de ontploffing dus niet te weeg kan zijn gebracht. De Berl. Lokal Anz. heeft zich over deze aangelegenheid mei de fabriek der Daimler-motoren in verbinding gesteld, die mededeelde dat slechts de voorste motor van 110 paardekrachten beschadigd was, waarschijn lijk (door onvoldoend smeren, daar smeerolie in hoo- ger luchtlagen dik pleegt te worden. Het verbranden van het schip met den motor in verband te brengen wordt als zinloos gekenmerkt, daar de achterste motor circa honderd meter van de plaats waar de vlam het eerst gezien werd, verwijderd was en de voorste motor wegens hel defect geheel uil elkaar was genomen. De meest plausibele verklaring der brandoorzaak blijft ontbranding van het ballonovertrek door de sterke wrijving tegen den grond en de boomen ontstaan, toen het gevaarte na door den wind opgetild te zijn weer op de aarde kwam. De berichten over de inzamelingen ten behoeve van Zeppelin zijn niet meer bij te houden. Wanneer hel een -week zoo voortgaat, komt er genoeg geld bij- cru voor een h.eci smaldeel bestuurbare luchtschepen. Overal waar Duitschers bijeen zijn, in koffiehuizen, op I Daarbij werden drie man gedood en elf gewond. Onder scholen, op fabrieken gaan de geldbeurzen open. De de slachtoffers zijn verschillende soldaten, die ter be- Bergbauliche Verein te Essen heeft 100,000 mk. aan scherming van de „brekers" waren meegestuurd. Zeppelin overgemaakt, en de stad Oortmund is van Drukkersstaking In Denemarken, plan, 0111 hem 150,000 mk. te sturen. 1 Men hoort tegenwoordig haast niet anders dan van verbiedt dat Koning en Kroonprins te gel ijker buiten de landgrenzen vertoeven! Om nu de jeugdige moeder met het verdnel aan te doen den kleinen prins der Asturiën te moeten achterlaten, hakte Alfons den knoop door en offerde zich als goed huisvader op: hij blijft thuis. Beetgenomen. M Taft candidnat-president van de Vereenigde Sta ten, ontdekte dezer dagen in een hotel, in een provin ciestadje, waar hij zich gedurende zijn tournée op hield, onder de verschillende opschriften aan de muien, een wandkaartje met de woorden. ,.lci on parle fran cais'. Dit was vreemd. „Spreekt u Fransch?" vroeg hij den hotelier. „Wel neen,"' was 't antwoord. „Ik heb genoeg aan m n Amerikaansch.' „Maar, waarom heeft u dan die kaart daar laten hangen'? Er slaat op. dat men hier Fransch spreekt. „Och kom!" zei de hötelier verwonderd „En die kleine schobbejak die mij de kaart verkocht, zwoer bij kris en kras, dal 't beteekende: „God zegene ons huis." Moordaanslag in den trein I11 een trein tusschen Parijs en Rouaan is het vol gende gebeurd; Een jongmenseh had zijn ouders bestolen voor een bedrag van 50.000 franken. Een mevrouw Lemaire, zuster van de verloofde van den dief, reisde met dezen en wist van hem gedaan te krijgen dal hij haar geld teruggaf. Zij borg het in haar keurs en in haar kousen. Toen zij even daarna in den trein insliep, trachtte de jongeling haar te vermoorden. Zij viel flauw en de dief ontkwam, na zich het geld opnieuw te hebben toegeëigend. Hij is nu gepakt; hel is een Braziliaan, 26 jaar oud Bijna al het gestolen geld werd op hem gevonden. Dorststillendr dranken in werkplaatsen Lic.hariielijk zwaar werk verrichtende menschen heb ben veel van dorst te lijden. Daar hel moeilijk is een dorststillenden drank in gescliikten vorm bij de hand te hebben, zijn zij dikwijls bijna geheel op bier eu andere alcoholische dranken aangewezen, die overal klaar om te drinken in juist geschikte hoeveelheid te krijgen zijn. Velen zouden echter den alcohol gaarne vermijden, als zij slechts een goeden plaatsvervanger vonden. De gemeente Osnabrück heeft daarom maat regelen genomen aan haar werklieden geregeld en in voldoende hoeveelheid zwarte koffie uit te reiken. Voor overdag werkenden geschiedt dit 's middags, voor nacht werkers in den nachtelijken rusttijd. Volgens hel laat ste gemeenteverslag is hiervan, vooral door de nacht werkers. zeer veel gebruik gemaakt. In Neuss heeft men het in de gasfabriek gedaan; daar kunnen de stokers in den zomer, als zij het zoo warm hebben, zooveel koffie krijgen als zij wenschen, waaraan in één jaar Mk. 449 is besteed. Met dit bedrag is hel doel, het genot van sterke dranken te beperken, volkomen bereikt. Ook een bedrijf. Te Birmingham in den staat Alahama brak Zaterdag een mijnwerkersstaking uit. De werkgevers telegrafeer den dadelijk aan een leverancier van z.g. „sfrike- breakers", d. w. z. lieden die er een loonend baantje van maken, overal waar een staking is uitgebroken, onmiddellijk te gaan werken totdat de staking „gebro ken" is. Deze lieden hebben den grootsten tijd van het jaar niets te doen en worden dan toch goed betaald. Maar worden zij af en toe opgecommandeerd 0111 ergens een staking te gaan breken, dan moeten zij ook klaar staan om er op uit te gaan en zoo noodig klappen of kogels op den koop loe te nemen. Zaterdag en Zondag begonnen te Birmingham de slaking-brekers aan te komen. Nauwelijks was dat in de plaats ruchtbaar geworden .of de stakers liepen te hoop; en toen weer een trein met „brekers" binnen kwam, werden dezen met geweerschoten ontvangen. Na dankzegging aan den beer Jn. van Exter als waar nemend penningmeester voor zijn accuraat beheer en teboekstelling komt in behandeling „benoeming bestuurs lid, vacature-P. Nap". Bij herstemming (na 2 vrije stemmingen) wordt tot bestuurslid gekozen de heer C. Blokker met 18 van de 29 uitgebrachte stemmen; de heer D. Nap Kz. ver wierf 11 stemmen. De heer Blokker neemt de benoe ming aan. Tot commissieleden voor het nazien der volgende rekening worden aangewezen de heeren Jn. Timmer man en Jn. Paarlberg en tot plaatsvervanger, als er een van beiden verhinderd mocht zijn, de heer Jn. de Jong. Aan de orde is nu „Bespreking art. 6, regeling uit- keering". Door het bestuur wordt voorgesteld, art. 6 in dier voege te wijzigen, dat een volle uitkeering (26 weken) aan hetzelfde lid slechts éénmaal wordt verstrekt en dan volgens reglement gedurende 6 weken wordt uit-* gekeerd. Iemand, die éénmaal een volle uitkeering had genoten, kwam daarvoor dus nooit meer in aanmer king (ook niet, als binnen 2 jaar geen ziekteverschijn-. selen zich hadden voorgedaan, zooals dat tot nu toe was bepaald De heer P. Gorter is het niet* met het bestuur eens en zou in de uitkeeringen geen verandering willen brengen, maar het gemeentebestuur eu de diaconie om steun verzoeken. Zijns inziens is hel al hqpj tremag, als het bestaan dei- vereeniging gezocht moet worden dij de zieke leden. De voorzitter meent, dat het gemeentebestuur er niet voor zal zijn, als het verneemt, dat de vereeniging nog f 1100 in kas heeft, waarop de heer Ruis zegt. dat de vereeniging de laatste 5 jaren toch elk jaar f 100 achteruitgegaan is. De heer Van Exter verdedigt het bestuursvoorstel. De heer F. Butter, meent, dat er wel eens zullen zijn, die» zich 25 weken doen uitkeeren, om dan later weer voor een volle uitkeering in aanmerking te kun» nen komen. In stemming gebracht wordt het bestuursvoorstel met 20 tegen 8 stemmen (1 blanco) verworpen en aange nomen het voorstel van den heer P. Gorter met 24 tegen 5 stemmen. Daar op de vraag van den voorzitter geen der leden een voorstel heeft in te dienen voor de eerstvolgende ledenvergadering zal de heer Ruis de aanwezigen in kennis stellen met de vorderingen der commissie vap onderzoek „doktersfonds". De secretaris dier commissie heeft van de vereeni- gtngen te Zaandam, Amsterdam, Den Haag. Utrecht, Schagen en Sloterdijk, reglementen aangevraagd en daar uit 2 gekozen, n.1. van Schagen en Sloterdijk. die hun voor een eventueel aan den Langedijk op te richten doktersfonds het meest geschikt voorkwamen. De heeren Jb. Smit te N. Seharwoude en J. Ruis te Oudkarspel hebben toen in Schagen een onderzoek ingesteld met zeer bevredigende resultaten Aldaar wordt voor een huisgezin 20 ct. per week betaald, dus f 10,40 per jaar, waarvan de dokter f 5 bekomt. Van alleenloopende personen wordt f 1 voor een geheel jaar betaald. Bij ziekte krijgt hel hoofd des gezins f 2,50 uitkeering gedurende 10 weken en alleenloopende personen f 1,25. Die vereeniging bestaat nu reeds 15 jaar, heeft 70 huisgezinnen en 50 alleenloopende personen, en heeft in kas f 1064, zoodat het er heel goed voorstaat. Aan den Langedijk zal het echter nog moeilijker zijn Anderhalf millioen "ukien is er nu al stellig bijeen! De firma Berg te Lüdenscheid heeft Zeppelin aan geboden, hem binnen 14 dagen gratis nieuw alumi- niummateriaal ter beschikking te stellen. Deze firma vervaardigde ook het nu verloren gegane materiaal. De graaf heeft het behoud van zijn leven feitelijk slechts aan wat men noemt een toeval te danken. Kort na de landing verzamelde zich een groote menigte rondom den ballon en bracht den graaf een opge- arbeidsgeschillenstakingen en uitsluitingen. Nu weer tn het Deensche drukkersbedryf De arbeiders, die, om 1 hun eisch voor een achturigen arbeidsdag kracht bjj te l zetten, dreigden met een staking, werden beantwoord met de bedreiging van een uitsluiting, die zich echter niet tot in de courantendrukkeryen zou uitstrekken. De ar beiders vah hun kant verklaarden daarop een uitsluiting met een algemeene staking te zullen beantwoorden. De Zaterdag tusschen vertegenwoordigers van patroons en wonden ovatie Zeppelin wilde zich aan deze toejui- arbeiders gevoorde onderhandelingen hadden geen resul- chingen onttrekken, en begaf zich naar de kleine hut, die in hel midden van de loopgang, welke de schuit jes verbindt, is aangebracht, waar hij zich te" slapen legde. Door een toeval ontwaakte hij, en besloot naai de stad te rijden om aan de gravin te telegrafeeren. Slechts een paar minuten was hij vertrokken, toen de ontploffing plaats had, waarvan hij zeker als offer ware gevallen, zoo hij het luchtschip niet had verlaten. De liervorininK in Tnrkjje Uit alles blijkt, dat de hervormingsbeweging in Tur kije onder voortreffelijke leiding staat. Haast zonder strijd en ongeregeldheden had de wijziging van regee- ringsstelsel plaats. En de enkele gevallen van mishan deling van de meest gehate aanhangers van het oude regime zijn de uitzonderingen die den regel bevestigen. Nu maakt de regeering het den menschen in zooverre ook gemakkelijk, dat zij zelf de voornaamste leden van de oude paleiskliek, die zich aan knoeierij en onder drukking het ergst schuldig maakten, heeft laten ge vangen nemen. Een enkele schijnt te zijn ontkomen. Verschillende provinciale gouverneurs zijn afgezet en zoo heeft dus de zuivering van het ambtenarencorps geleidelijk plaats. Dit optreden van de regeering heeft nu aan het Jong- Turksche comité aanleiding gegeven om een manifest te reiohten tot het volk, waarin dank word! betuigd 'iWi Sultan voor het verleenen van een constitu tie en er op wordt gewezen, dat er tusschen den heer- scher, die slechts het welzijn en het geluk van het land wilde, en het volk thans geen verraderlijke kliek meer bestaat. Het nieuwe kabinet was elks vertrouwen waaraig, daarom moest de geheele natie zich bij het ministerie aansluiten, zich echter zorgvuldig van in menging in de i-egeeringszaken onthouden. Dan alleen zou de regeering kunnen arbeiden aan de doorvoering der hervormingen. Om niet de zonder bloedvergieten verkregen vruchten te verliezen, zouden allen tot de eendrachtige aaneensluiting moeten medewerken. On bevoegden die zich in regeeringszaken wilden mengen. taat, pogingen tot bemiddeling faalden, en nu is in alle courantendrukkerijen de arbeid reeds gestaakt. Met uit zondering van enkele sociaal-democratische bladen ver schijnen er voorloopig geen couranten. Moorden te Parjjs. Te Parijs is weder een moord gebeurd, bijna onder dezelfde omstandigheden als die in de rue Bondy op de juwelierster Sauveron. Thans is het slachtoffer een 67-jarige kantenkoop vrouw, wopende op de faubourg St. Honoré. De onge lukkige werd door haar conciërge gevonden, liggende cP 8rond> h°ofd bjjna van den romp gescheiden. Het lijk lag tusschen slaap- en eetkamer, te midden van een massa kantwerk. Alle kasten en laden waren door elkaar gehaald, het linnen en de kostbaarheden over den grond verspreid. De vrouw moet overvallen zijn, terwijl zij haar mid dagmaal bereidde en wel door lieden die met haar ge woonten op de hoogte waren. Zwemmende over het Kanaal, De zwemmer Burguess is uit Dover vertrokken om nogmaals te trachten het Kanaal zwemmende over t<« steken. Zwemmen over het Kanaal. Uit hetgeen we in de bladen vinden over de niet- geslaagde poging van den Schot Mearns die het Ka naal had willen overzwemmen blijkt dat deze ophot laatste oogenblik in bepaald levensgevaar h*-eft verkeerd. Toen hy nog slechts drie mijl van Kaap Grisnez vei wyderd was. kreeg hy plotseling kramp; bij kon z eb niet meer zonder hulp boven water houuen. Een der vrienden van den zwemmer, die zich op de begeleidende boot bevond, sprong gekleed te water om den zinkende te redden. Hy wist Mearns boven te houden en naar den kant van oen roeiboot re liuwon, welke inmiddels was uitgebracht. Mearns was echter zóó totaal op en hulpeloos dat hij niet moer in do roeiboot kon klimmen. Men moest hom aan een handdoek naar boven sjorren' T? AM m.-» tv» .1., V. - n 1 1. 1 111 moesten door de regeering vervolgd worden. Niemand Eenmaal in de boot, viel hy als een blok op den bodem -„„u. „- Het was n0(? eon heele tüf,r) Uen i,nipe]00JÏHrl man ujt de roeiboot in de stoomboot te krijgen. Maar toen dat eenmaal gelukt was, werd hy met een warm bad en krachtige massage weer zoo'n beetje in 01de gebracht - Mede ui hl i k, 8 Augustus 1908 Groote Muizen f 0.95 a f 1.- por V2 H.L. Kleine Muizen f 0 36 af 040 B!au76 ia f 0.85 af 0.90 Aanvoer 1600 manden of zakken 10 Augustus 1908. Groote Muizen f 1 f 1 in 1/ Hl, KI.™ Mu,™ 'oM f Jj» 1 H+ Blauwe f ggg a f nqg Aanvoer 1200 manden of zakken. 11 Augustus 1908. Groote Muizen f 1.05 a f 1.10 per 1/2 H L' Blauwe f 0.30 a f 0.40 Aanvoer 1200 manden of saiken 0 90 Aa7da^gPAT,,dökf J:-AaTr pTv, H.L. (graa(jes) f 0.85 a f 0.66 (ronde) f 0.— a f 0.— had het rechl de bestraffing te eischen van zekere voormannen van het oude régime. De regeering had hierover te oordeelen. Het comité beveelt ten slotte aan zich te onderwerpen aan den wil van den Sultan en het ministerie te vertrouwen. Het comité had steeds de wetten geëerbiedigd en zou dat ook verder doen. Een zeer verstandig woord ongetwijfeld, dat blijk geeft van den ernst, waarmede de hervormingsbewe ging geleid wordt. Blijkens een telegram aan de Times zouden Engeland en Rusland onder de thans geheel" veranderde omstan digheden besloten hebben de hervormingsvoorstellen betreffende Macedonië in te trekken. Da! is zeker hel verstandigst, de bevolking van Turkije „m1 nu zelf de hand aan den ploeg kunnen slaan' en welken invloed de afkondiging van de invoering der constlluïie reeds gehad heeft, toont de ontbinding van de Macedoni sche benden, vvier leden zich geleidelijk in ue hoofd plaatsen der vilayets aanmelden. Irdereen Kaal nn op reL Ook koning Alfons XIII had met koningin Victoria een plannetje gemaakt: zij zouden met de twee jeug dige spruiten een poosje gaan logeeren op Wight bij

Schager Courant | 1908 | | pagina 2