Gemengd Nieuws. deling moet voor ieder, naar eigen persoonlijkheid, bepaald worden. Met nadruk herhalen wjj de woorden van dr. Endrey Het narden warkt niet alleen op de huid, maar ook op het geheele zenuwstelsel. De plotselinge inwerking van koude veroorzaakt een schok, de adem staat even stil, bjjna alle spieren trekken zich even samen. Voor kin deren komt hier nog de indirecte werking op de zenuwen door den dagelijks terugkeerenden angst, die de kinderen onrustig en prikkelbaar maakt, zo slapen slecht en verliezen den eetlust. Het harden is dus een gevaarlijke bezigheid. Is er echter eenig nut aan verbonden? Om deze vraag goed te beantwoorden moest een zeer l waarvan een deel wel en een deel niet gehard is, onder gelyse omstandigheden (gelijke gezondheid, gelijke kieeding, gelijke voeding, enz aan dezelfde koudevat- tingsmogelijkbeden blootgesteld worden. Door waar te nemen onder welke groep van personen méér zieken voorkomen, kan men dan conclusies trekken. En dan nog, de weerstand der menschen is zóó verschillend, dat zelfs een dergelijk onuitvoerbaar onderzoek nog tnaar weinig waarde hebben zou. Dr. Hecker beeft in 't klein een dergelijke waar neming kunnen doen. De kinderen, die hij in een reeks van vele jaren behandelde, verdeelde hij in 3 groepen. Hij vond dat van de kinderen die niet systematisch gehard waren 50 die voorzichtig systematisch ge hard waren 38 die streng systematisch gebard waren 16 zeer weerstandskrachtig waren tegen koude- vatten. Van de kinderen die streng gehard waren, bleek 62 zeer gevoelig voor het vatten van koude. Men ziet dus zelfs als deze cijfers wat te zwart zij dat het harden een behandelingswijze van zeer gevaarlijke soort is. Smakelijke vechtpartij. W. en L., te Kaalte, kregen twist, ze rolden over elkaar, met hot gevolg, dat L. den ander een oor af beet. Een derde, die de vechtenden wilde scheiden, werd nog in den vinger gebeten. Van het oor is niets teruggevon den. Tegen den bijter is proces verbaal opgemaakt. Urk als badplaats. Men deelt mede, dat er plannen bestaan, om het eiland Urk te maken tot een badplaats. De heer A. T. van Spanje, te Velp, heeft onderhandelingen aange knoopt, over den aankoop van de oude pastorie op het eiland, teneinde daar ter plaatse, met medewerking van verschillende personen, (door de omstandigheid, dat men zonder gevaar, een half uur ver in zoe kan loopen, leent het eiland zich uitstekend tot badplaats,) te komen, tot oprichting van een badhotel. Een hondenvriend. Men meldt uit Viiesingen Hoe vernuftig reizigers het vaak kunnen aanleggen, om spoorwegvracht te ontduiken, bleek dezer dagen op nmot oo t\ lijkt ons het allerminst gewenscbt. Wij willen in den arbeider wat anders gezien hebben, dan een machine van vleesch eri been. Ons ideaal is: allen werken,allen eten. Daarvoor ijveren we, doch daarvoor hebben we het leger niet nocdig, integendeel. De kapitalist fbrme6rt het leger uit en van U zelf. Het militairisme heeft voor den arbeider geen reden van bestaan. Het verhoogt de lasten, en deze kan de arbeider nergens op verhalen, de kapitalist wel. En het militairisme gaat maar voort met steeds meer te eischenelke nieuwe uitvinding op dit gebied is de voorloopster van een nieuwere uitvinding. Zal de lucht- urn ueze vraag i scheepvaart niet weer allereerst dienstbaar worden groot aantal menschen, gemaakt aan het militairisme J Spr. komt de conclusie: We hebben geen enkele reden om militairist te zijn, duizenden redenen om anti- militainst te wezen. De vrede moet komen van ons, niet van de mogendheden, niet van de machthebbers. En er komt kentering, immers werd reeds op een onlangs gehouden mijnwerkerscongres besloten tot staking in geval van oorlog. Dien kant moet het uiten dien kant gaat het op, meer en meer De tijd moet komen, dat er geen grenzen meer zijn, dat de menschen leven in eén broederschap. Hoewel wy anti-militairisten, niet overal direct vruchten zien van onzen arbeid, we gaan voort te zaaien, eenmaal zal het uitgestrooide zaad ontkiemen en te zijner tijd vruchten dragen. Door den heer Schermerhorn wordt nu gelegenheid gegeven tot debat, waarvan echter geen gebruik wordt gemaakt, zoodat tot sluiting wordt overgegaan. Na een woord van dank te hebben gericht tot de beide sprekers, wordt de meeting gesloten met den wensch, dat de hoorders in hunne omgeving door woord en daad zullen medewerken tot de verbreiding der nieuwe idéeén. De moord (e Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam: N., de moordenaar van de weduwe Van Dam in de Haarlemmerstraat, is uit het Binnengasthuis als her steld ontslagen. Dinsdag zou de commissaris van politie de heer Daman, zijn reeds eenmaal in het Binnengaat huis begonnen; maar toen in verband metN.'s toestand gestaakt verhoor aanvangen. N. weigert echter ant woord te geven op eenlge vragen en schijnt zeer onder den indruk van zijn misdaad te zijn. Hij zal thans ter beschikking der justitie gesteld worden. Onder de tram. Welgemoed keerde de 21 jarige grondwerker Willem van Meel Zaterdag naar zijn ouders te Oosterhout terug Hij stapte op de tram te 's-Hertogenbosch, alwaar hij werkzaam is, naar Oosterhout. In Geertruidenberg ont moette hjj een kennis en daar de tram toch even stopte, stapte hij uit en knoopte een gesprek aan. In- tusschen zette de tram zich in beweging Van Meel haastte zich de tram achterop te loopen, sprong op de af en zijn niet her den Vlissineen-Weenen Express.'Een reiziger, met een (treeplank, gleed uit en kwam tusschen den goederen- en ueii Yiiu3iiiSon "y AIRaiHa hoenen werden den gewoon, groot, geel valies, zit in den trein. Conducteur controleert de plaatskaarten en verder gebeurt niets bijzonders. Dan komt echter ons conductenrtje terug door den corridor, langs bewust compartiment, en be merkt tot zijn niet geringe verbazing, dat de thans openstaande koffer van binnen geheel en al ingericht is voor hondenverblijfplaals; de reiziger is bezig zijn hond te streelen en hem allerlei lieve woordjes toe te voegen. Hij ziet vreemd op, als hij den conducteur gewaar wordt. Tegen den hondenliefhebber werd proces-verbaal opgemaakt. Heer Hugowanrd. Zondag j.1. werd op het terrein van den heer Pijper alhier een antimilitairistische meeting gehouden. De meeting werd geopend door Ds. Schermerhorn, die de hoop uitspreekt, dat de aanwezigen ernstig zullen hooren naar hetgeen in deze meeting door ernstige menschen zal worden gezegd. Het anti militairisme verdient ten volle onze aandacht, te meer nu het allerwege tegen werking ontmoet van hen, die bij het militairisme belanghebben. Wij juichen over die tegenwerking, want het is ons een teeken, dat onze stem wordt gehoord, dat men van onzen arbeid notitie gaat nemen. Vervolgens treedt op de heer Ter Wolde van Zaan dijk, die wijst op de verschillende vaandels op bet terrein geplant. Oorlog aan den oorlog, zegt Spr. De oorlog toch is niet in het belang van den arbeider, de oorlog wordt gevoerd in het belang van enkelen, van de bezitters. In dit verband wijst Spr. op Venezolaansche kwestie, op den Boerenoorlog, op den oorlog in Atjeh. Steeds zijn het de belangen van enkelen, die den oor- in 't leven roepen. En niet de belanghebbenden log Wjj strijden, de arbeiders mogen het voor hen doen. willen vrede en daarom: oorlog aan den arbeiders Op^een andere banier wijst Spr. en leest daar r, XJn.4 Vo7ürnö AVftn ftlfifhl. I Weg met het militairisme. Het kazerne leven eischt onder geschiktheid, tijdelijke gehoorzaamheid. Worden we gecommandeerd, we hebben op te volgen. De discipline doodt het menschzyn. Er moet worden gestreefd naar rechtvaardigheid, deze vinden we in 't leger niet; slechts de macht heerscht er. Frederik de Groote zei eens: Denkt de militair, dan blijft er geen in 't gelid. Van Keizer Wilhelm zijn de woordenIndien ge het commando krijgt, om op uw moeder te schieteu, zoo hebt ge dit te doen. Maar, vraagt spr., kan en mageen kind dat doen? En het militairisme kan er toe leiden, dat men bevel krijgt te schieten op vader, moeder, zuster of broer. Waar dit gebeuren kan noemt spr. den toestand in hooge mate rot. Vervolgens wijst Spr. op het verslinden van schatten en schatten gelds, dat beter besteed kunnen worden, vooral in het belang van den arbeider. Welke regeering men ook heeft, het leger is tegen de arbeidersbelangen, vóór die van de machthebbers. Zijn het geen treurige cijfers, die we opgeteekend vinden voor de uitgaven per hoofd voor onderwijs tegen die voor het militairisme in ver- o Tn Vrankriik voor onderwijs f175 schillende staten? In Frankrijk voor onderwijs f10 voor oorlog, in Engeland fl.30 tegen f9, in Schandelijk zijn tegen u vv. Dl ons land fl.60 tegen f9 per hoofd, deze cijfers. Niet het recht heerscht doch de macht, maar dat zal, dat kan zoo niet blijven, eenmaal zullen de arbeiders komen tot recht. Het militairisme acht Spr. een machtsfactor. Wy verklaten ons voor recht en daarom tegen het militairisme. Vervolgens breekt spr. een lans voor het socialisme. Het christendom van heden is niet wat door den stich ter bedoeld werdmen heeft er iets anders voor in de plaats gesteld. Vooral komt spr. op tegen de gehate herhalingsoefe ningen, waardoor zoovelen uit hun broodwinning wor den gehaald om in de kazerne feitelijk niets te doen. Ze werpen geen nut af, doch groot nadeel. Ook wordt lang niet altijd voldoende voor de gezondheid der man schappen gezorgd. Doch al die dingen achten we slechts bijzaken. Hoofd zaak voor ons is, dat we willen strijden voor recht, tegen het onzedelijke militairisme. Na de pauze treedt de heer Rijnders van Amsterdam op. Deze stelt de vraag: Waarom antimilitairistOm deze vraag te beantwoorden vragen we eerst: Waarom moeten er legers zijn? Men zegt: We hebben een vaderland en dat moeten we kunnen verdedigen Maar spr. beweert, dat de arbeider geen vaderland heeft; de grenzen, ze zijn slechts willekeurig getrokken, en vielen ze weg, de toestand van den arbeider zou er niet veel door veranderen. Hij moet hier werken voor z'n onderhoud, elders evenzoo. De vaderlandsliefde, zooals die ons op de school wordt aangeleerd, ze heeft geen recht van bestaan voor ons. En hoe staat het met de vaderlandsliefde der bezitters? Deze gaat niet verder dan hun brandkast. Waar die brandkastbelangen zijn, daarheen verplaatst zich hun liefde. Spr. haalt verschil lende voorbeelden aan ter staving van zijn beweren, dat de bezitters lak hebben aan hun vaderland, wan neer brandkastbelangen wat anders van hen vragen. De oorlogen der laatste 40 jaren, ze hebben met vader landsliefde niets te maken. En dan het leger Ier verdediging van het land. Maar is ons land te verdedi gen Een zot is het, zegt spr., die dit in ernst zou willen beweren. Trouwens, men gelooft het zelf ook niet. Maar het leger kan toch de orde binnenslands bewaren. Juist, zegt spr., dat is de zaak De orde moet worden gehandhaafd. Maar wat is dit de orde. De stand van zaken, zooals wij dien kennen, waarbij enkelen genieten, duizenden zwoegen en slaven. Maar dat achten wij de grootste wanorde en de bestendiging daarvan personenwagen terecht. Beide beenen ongelukkige afgereden. Naar het gasthuis te Geer truidenberg vervoerd, overleed hij daar nog denzelfden nacht. Ken ongeluk te Leiden Zondagavond zou de 55 jarige J Heemskerk, graan- sorteerder in de meelfabriek van de firma De Koster Co. te Leiden, een medewerkman, die bezig was een drijfriem van een vliegwiel, dat er afgegaan was, weder terecht te brengen, daarbij de behulpzame hand bieden., toen hij door de machine werd gegrepen en in het rond geslingerd. Toen de machine tot staan was gebracht, was Heemskerk zwaar verminkt en stierf spoedig. Ken waaghals. Uit Zermatt schrijft men aan de N. R Crt., dat een Hollandsch meisje, mejuffrouw B. van Nievelf, voor enkele dae«n den Matterhorn bestegen heeft en ook de zeer moeilijke afdaling aan de Italiaansche zijde vol bracht. Dit is de eerste keer dat de Matterhorn door een zoo jeugdige persoon beklommen is. Kallantsuog. By kon. besluit is G. H. Bolier alhier, met ingang van 1 Augustus 1908, benoemd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 4e kl. Winkel. Mejuffrouw M. Egmond alhier is geslaagd voor het examen voor de Nedeilandsche Toonkunstenaarsver- eeniging n.1. voor piano lager o tderwijs. Burgerbrug. De kunstenaar op de harmonica, Jb. Kolder van Pur- merend, trad Zondagavond in de zaal van Biersteker voor een groot publiek met een uitgebreid programma op. De muzikant voldeed aan de verwachtingen, die men van hem had gekoesterd Hij betoonde zich een virtuoos van den eersten rar g op zyn muziekinstru ment. Wie in de gelegenheid komt zijn spel te hooren, verzuime die niet. W leringen. In een aanbestedingsberiebt (courant van j.1. Zondag) omtrent den bouw eener nieuwe boerderij voor den heer W. de Jongh, alhier staat order de inschrijvers ver meld no. 4 de heer W. Hermans voor f 3840, dit moet zyn f3880. Hywiel voor Prins Hendrik Naar wy vernemen, heeft de Burgers Rij wieifabriek, te Deventer, oen bestelling gekregen op een opvouw baar rywiel, bestrund voor het privé gebruik van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden lilt Aruioeland. Men schrijft uit Den Haag Er zal wel geen stad in Nederland zyn waar de meest buitensporige weelde en de afgrijselijkste ellende zoo zeer voor den dag komen als in onze Vorstelijk» Residentie. De armoede die daar thans geleden wordt is en dat in den zomer byna niet te beschryven. Aan ttien toestand wordt men herinnerd, als men in zomernachten langs de pleinen hier ter stede wandelt, en dan vlak voor weelderig ingerichte huizen, op ban ken arme drommels, wien alles ontbreekt, ziet liggen slapen. De Haagsche politie, wier taak het is .orde" en „zedelijkheid" te handhaven, is er in den laatsten j 'I^JhUClU UV iiltuuuu T Wij rw V. Y.V tijd op uit, al degenen die slapende in de open lucht j maakt worden aangetroffen, naar het politiebureau op te bren- gen. Reeds zyn naar men meldt een twintigtal personen wegens „landloopery" ter beschikking van de justitie gesteld; zij hadden zich n.1. op de banken in i het Bosch neergevlijd. Indien men nu W6er dat proces- j verbaal volgde, telkens al men drie maal was aange houden, en dan hoort dat er binnen enkele weken een 20 lieden zyn geverbaliseerd, dan begrijpt men welk een ontzettende armoede er hier, in de ïykste stad van Nederland, valt waar te nemen. algemeene vergadering. Als hoofdbestuursleden treden kiesbaar de hoeren K. Breebaart Jzn., landbouwer te Winkel en H. van Eeten, burgemeester van Ameiüe, terwijl de heer G. Vas Visser van Vogelenzang bedankt heeft als lid van't Nederl. Landb. comité, in welke vaca ture tevens moet worden voorzien. Alleen de afd. Gouda en omstreken heeft kennis ge geven dat zij gaarne in 1909 de algemeene vergadering in haar midden wenscht te ontvangen, zoodat Gouda zal worden aangewezen voor deze vergadering in t volgende jaar. Tevens zal daaraan worden verbonden een landbouwtentoonstelling. Groote Brand Een ontzettende brand heeft het dorp Wervarsho f geteisterd. Te ongeveer 12 uur wees een rosso gloed den weg naar de ramp. Van den „Zwaagdyk leek het een vuurpoel, die des te grooter werd, naarmate men het dorp Werversboof naderde. De vuurzee gaf den 5 spuiten veel maar nutteloos werk, zoodat men er toe overging de belendende per- ceelen, die reeds waren aangetast, het Raadhuis aan de eene zijde en de bakkerij van C. Molenaar aan de an dere zijde, nat te houden. Daardoor werd de brand iD zyn omvang gestuit, alhoewel genoemde perceelen toch veel brand- en waterschade bekwamen. De brand is ontstaan door hooibroei in de boerdery van J. Metselaar, die, hoewel zelf booisteker, en reeds meermalen gewaarschuwd dat zyn hooi „rook." dit te lichtzinnig opnam. De boerdery is geheel in de asch gelegd. Van den inboedel werd totaal niets gered. Mede verbrandden geheel, de bakkerij der Wed. Deen, het huis met timmermanswerkplaats van Botman, het winkelhuis der Wed. Roosendaal de rentenierswoning van Pioter Neefjes. Van alle is de inboedel zoogoed als geheel vernietigd, doch verzekering dekt de schade. Het dubbele huis der Wed. Roosendaal, werd mede be woond door de familie J. de Haan, de vorige week gehuwd, en wier inboedel nog niet verzekerd was. Honderden rappe handen hadden in een oogwenk die woning leeggehaald. Dat is dan ook alles wat gered is. Wereldtentoonstelling In 1913. Naar het Centr. verneemt, bestaan er ernstige plan nen, om in 1913, ter herinnering aan onze onafhan kelijkheidsverklaring in 1813, een wereldtentoonstelling te urganiseeren in de hoofdstad of in de residentie. Reeds is men bezig commissies en sub-commissies te formeer en. De vogel moord. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het uitroeien en vermoorden van onze mooie zee- I vogels gaat ongestoord zijn gang, Ik was er de vorige week nog getuige van. Ditmaal waren het menschen van Wieringen, die eenige dagen op Vlieland door brachten en er honderden schoten, meest sterns (want die zijn niet beschermd door de wet maai' ook an dere vogelsoorten zijn hun welkom. Als men er nu hij bedenkt, dat al die vogels hun jongen in het duin hebben, dj,e dus ook omkomen, dan rijst de vraag: hoe lang zal het nog duren, voordat de totale uit roeiing is geschied'? De wijze van dooden gaat zeer gemakkelijk. Voor zoover ik zien kan gaat dat als volgt: De jagers gaan met een bootje bij een der zand banken liggen; soms hebben ze een hondje bij zich. waar de vogels op afkomen, die dan rustig worden weggeschoten. Ik zag dit evenwel niet; maar andere i is het slechts de kwestie om éen vogel te schieten of j aan te schieten, zoodat hij in het water valt; de andere zwermen daar steeds luid krijschend hoven, en het moorden gaat nu kalm door. Men verzekerde mij, dat dit jaar de vogels al belangrijk minder waren en dat I juist het jagen er op in dezen tijd al zeer verderfelijk was; ook worden er steeds op 't strand aangeschoten, doode vogels gevonden. Met kisten vol zijn ae vogels 1 deze week van Vlieland gezonden; dan komt Terschel ling aan de beurt, en zoo wordt alles afgejaagd, en onze vogelwereld aldaar met een totalen ondergang bedreigd. De bewoners van de eilanden zien het met leede oogen aan, maar er is niets aan te doen. Trein iic ongeluk. Zaterdagavond omstreeks acht uur is er in de meel fabriek van de firma De Koster en Co. aan den Zijl singel te Leiden een droevig ongeluk gebeurd. De 55- jarige J. Heemskerk belast met graan sorteeren, wilde zijn medearbeider, die bozig was een drijfriem of pees die van een vliegwiel was geloopen daar weer op te brengen, de behulpzame hand bieden. De riem liep aan den anderen kant er weer af en toen H. zich daar door te veel voorover boog werd hij dooi' het vliegt wiel gegrepen en rond geslingerd. Toen men de machine tol staan bracht was de arme man deerlijk verminkt en de inmiddels ontboden doctoren Krummel en Veld- hu ijzen konden slechts den dood constateeren. Teruggevonden of niet Onze berichtgever te Sliedrecht schrijft, zegt het Hdbld. Ons dorp is in rep en roer Het is n.1. 16 jaren geleden dat een kind van 6 jaar plotseling tijdens de kermis verdween. Niemand wist er iets van waar 't gebleven was en 't algemeen vermoeden was: mede- genomen door kermisreizigers. Evenwel waren in de rivier een paar klompjes gevonden waarvan de moe der echter zeide dat ze niet van haar jongentje kon den zijn. -Doctr de familie werden herhaaldelijk nasporingen gedaan. Zoo ook voor 2 jaar toen men van een waar zegster vernam dat 't wenschelijk was goed toe te zien op de kermis van 1908, omdat 't jongemensch zich alsdan vertoonen zou. En ziet, als le bediende in een honden- en apen- theater meent men thans den verlorene terug te heb ben gevonden. Zijn ouders zijn inmiddels overleden, een grootmoeder zegt hem pertinent te herkennen, o. a. j aan een litteeken. Het jongmensch zelf beweert dat er niets van waai' kan zijn blijkens zijn geboorteakte van St. Uden. Intusschen oordeelt de publieke meening in hem 't verloren jongentje te hebben teruggevonden Een feit is 't, dat 't theater goede zaken heeft ge in gezelschap van den Duitseher 's avonds met den trein van half twaalf in de richting van Duitschland vertrokken. En nu de kinderen Dezen loopen hulpbehoevend rond en gaan dagelijks langs de huizen rond om hel allernoodigste levensonderhoud bijeen te krijgen. Hun toestand is eenvoudig niet te beschrijven vanwege ver vuiling enz., want die ellende duurt al sedert eenige weken Wel helpen de buren, ook behoeftige menschen, zooveel zij kunnen, doch hoe moet het gaan als het najaar en vooral als de winter aanbreekt? Er dient spoedig ingegrepen. De Friesland Bij de directie der Marine te Willemsoord is giste ren bevel gekomen, de „Friesland gereed te maken voor een buitenlandsehe reis. Dirkshoru. De heer C. Wy de Vries te Oldeboorn heeft be dankt voor het beroep bij de Geref. kerk alhier. Kennis der nutuur bij stadskinderen. Hoe treurig het gesteld is met de kennis der natuur bij de stadskinderen uit de lagere standen, bleek voor eenigen lijd in een Haagsche school, waar slechts een klein percentage van de klasse ooit zwanen bleek le hebben aanschouwd. Iets dergelijks bleek toen dezer dagen uit Amster dam per spoor, boot en tram een schaar kinderen van eerste klasse-scholen naar buiten trok. De schrijver van de Amsterdamsehe week in het 1'. I). verhaalt daarvan het volgende Zoo was men op een wandeling niet de kinder schaar huiten genaderd bij een boerderij, waar kippen rondliepen. Jantje klemt zich aan het hek en blijft achter om te kijken. De onderwijzer roept hem: „Jan, niet staan blijven Jan, meeloopen vent, anders komen we er niet 1" Jan, in de aandacht, hoort eerst niet. Dan, door een paar jongens opgehaald, plukt hij den meesier aan de mouw en vraagt, hevig geïnteresseerd „Meester, wat benne dat voor beessies met rooie strikkies om derlui kop?" Twee tgden. Dinxperlb Uit Rotterdam wordt geschreven: Het ziet er voor de arbeiders in de bouwvakken te Rotterdam maar treurig uit. De winter die achter den rug is, heeft geen bemoedigende herinneringen; tot Men schrijft uit We houden er hier een plaatselijken tijd op na, die van dien in andere plaatsen in ons land afwijkt. 1 Deze plaatselijke tijd is een half^ uur later dan spoor- tijd en een half uur vroeger dan' de Duitsehe tijd. Oe regeling is voor eenige jaren door den gemeenteraad ingevoerd wegens de vele arbeiders die van hier op de Pruisische fabrieken werken. Men vindt hij vele arbeiders twee klokken waarvan de eene den plaatse- lijken, de andere den Duitschen tijd aanwijst. Een boffer. Een handelaar in oudheden wilde in de afgeloopen week van een weduwe te Seherpenisse een oud kerk- dien in den zomer zijn de gevolgen der werkloosheid boek met zilveren beslag koopèn. Aangezien zij het I J M J a v. L1 re V— A Ca ra 1 n JraM —Ml Ca ral a( Ir n /-] C ri WAlvl AM /Ia in de gezinnen gevoeld geworden. En thans zyn de zomermaanden nog maar pas begonnen, of het spook van de werkloosheid staat weer voor de deur. Als een noodmaatregel heeft thans de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven een circulaire gepubli ceerd, waarin de burgerij, en speciaal den industrieelen, wordt verzocht, om, indien ze plan mochten hebben om bouwwerken uit te voeren, dit te willen doen in de aanstaande wintermaanden. Goed bedoeld. Maar wie gelooft, dat zulk een verzoek eenige uitwerking hebben zal? Wie gelooft, dat de industrieelen uit humaniteit laten bouwen, of uit die zelfde overwegingen op andere tijdstippen laten bouwen, dan hun zakenbelang mee brengt Droevig lot voor de werkliedenl (Het Volk.) Holl Maatschappij van Landbouw. Op de 8l8te algemeene vergadering die op 9 Septem ber te Texel zal worden gehouden, houdt mr. J. Coert van Rotterdam een lezing over de in te voeren wet geving op het arbeidscontract in verband met den landbouw. De heer A. Wagemaker, arte, houdt een voordracht over het eiland Texel en den landbouw. In behandeling komt een voorstel vai 't hoofd bestuur om de keuze der vertegenwoordigers der Maatschappij bij het Nederl. Landb comité in het vervolg te doen geschieden door het hoofdbestuur en niet meer door de die neemt over den prijs niet eens konden worden, vertrok de koopman zonder kerkboek. Na zijn vertrok vond de vrouw, bij het onwillekeurig doorbladeren van het boek, tot hare blijdschap en verrassing daarin een bankbiljet van f 100, dat, naar men vermoedt, door wijlen haar vader daarin is gelegd. Het boek had tal van jaren ongebruikt in een kast gelegen. Arme kinderen. Te Opheusden woonde een echtpaar, dat eenige jaren geleden naar Duitschland vertrok. Hun gezin ver meerderde en een vijftal hadden ze, toen de kostwinner ziek werd en stierf. Het weinige huisraad werd inge pakt en daarmede kwam de weduwe lerug en vestigde zich in hare geboorteplaats. Van gemeentewege werd gezorgd voor een woninkje en verder moest ze maar zien met haar kinderen, waarvan- de oudste 12 jaar. was, rond te komen. In het begin ging alles redelijk goedmoeder ging druk uit werken en haar kroost U-achtte mei bedelen 1 ook wat te verzamelen. De buren bemerkten ilat zij nu en dan logés had en vooral een vroegere kennis uit Duitschland begon zijn bezoeken opvallend druk te herhalen. De bezoeker werd eindelijk niet meer gezien en op een goeden dag misten de kinderen de moeder, die 's avonds te voren haar kachel en eenig ander huisraad te gelde gemaakt had. De vrouw was Zwaar weer. Sinds jaren is het Ertsgebergte niet zoo geteisterd door zwaar weder als in de jongste dagen. Menschen- levens zijn er gelukkig niet te betreuren, maar de ge heele streek biedt een akelig beeld van verwoesting. Tengevolge van de wolkbreuken zwollen de kleinste riviertjes aan tot woeste stroomen, waarin zich bergen vari boomstammen, aangespoeld uit de wouden en de slijperijen, opstapelden. Dientengevolge moest het water zich een anderen weg zoeken en sloeg het vuilbruine nat over de velden, waarin hier en daar gaten werden geslagen van meer dan een M. diepte. De bruggen wer den verwoest, de pijlers braken. Het plaatsje Carlsfold vooral werd zwaar getroffen. Daar stroomde de Wilz, m gewone tijden een klein kalm beekje, met woeste vaart het dorp in, al wat zich in haren weg bevond medesleurend. De spoorwegdyken zyn hier en daar over een lengte van 30 M. op zijde gedrukt. Op het traject Wilzschbaus Carlsfeld is het verkeer voor zes dagen gestremd. Stein- bach staat geheel en al onder water. Te Wildenthal moesten een aantal huizen wegens gevaar voor instor ting ontruimd worden. Zaterdagmiddag heeft boven de Hongaarsche stad Szegedin een zwaar onweer gewoed. Dakpannen wer den van de daken geslingerd, schoorsteenen stortten in. Vele tuinen in de ongeving der stad zijn vernield. Ook is er tengevolge van den storm een groot ongeluk ge beurd, waarvaan 't volgende wordt gemeld Eeif hooge schoorsteen van de hennepspinnerij van Falzmann stortte in kwam terecht op het machinehuis, dat in puin viel. Op dat oogenblik bevonden zich in dat ma chinehuis vele arbeiders, die wegens den regen hun schafttijd daar hielden in plaats van, zooals gewoonlijk, in de open lucht. Verscheidene arbeiders werden onder de puinhoopen begraven. Er werden 2 arbeiders gedood, terwyl 17 zwaar gewond en 6 licht gewond werden. De storm beeft ook elders in de fabriek groote schade veroorzaakt, zoodat bet bedrijf eenigen tijd zal moeten stop gezet worden. Er zullen dan 800 arbeiders werkloos worden De schade beloopt 30.000 kronen. Groote brand. (Zie vorig no.) Te Donaueschingen zijn 125 huizen en 168 bijgebou wen door den brand vernield en 227 huisgezinnen, in het geheel 700 personen, dakloos geworden. De brandkast van het districtsgerecht, waarin de tes tamenten, huwelijkscontracten en verdere oorkonden werden bewaard, is uit het brandende puin te voor schijn gehaald en geopend, waarbij bleek dat alle oor konden vernietigd waren. Het ministerie van justitie heeft maatregelen getroffen voor de vernieuwing der ooikonden. Van de rijks spaarkas werden eenige brandkasten door de soldaten uit het brandend gebouw naar buiten ge worpen; de effecten zyn nog leesbaar, maar do bank biljetten zyn verkoold De geleden schade wordt op 3 millioen marken geschat. Prins Fürstenberg doet al het mogelijke om do door den biand getroffen lieden te helpen. Alle baaohiko .ru vertrekken in bet slot zijn door hem ter beschikking gesteld, en honderden bedden zijn in de feestzaal eu in andere vertrekken opgeslagen. Dtenstbodennood. Het dienstbodenvraagstuk, de dienstbodennood, is in ternationaal. De Parysche, de Berlynsche zoowel als de Amsterdamsehe huisvrouw heeft er onder te lijden en aan gindsche zijde van den Oceaan, in Amerika, is de schaarschheid even goed, of eigenlijk nog meer, merkbaar dan aan deze zijde van den „grooten vyver". Dr. Else Conrad. die tijdens anderhalfjarig verblijf in de Vereenigde Staten de dienstbodentoestanden aldaar heeft bestudeerd, publiceert hare ervaringen in een ge schrift getiteld: „Het dienstbodenvraagstuk in de Noord-Amerikaansche Staten, en wat het ons leert". In Boston, Baitimore eD New-York is de schaarsch heid nog niet zoo erg te bemerken. Daar wordt den meisjes, die met een schip aankomen om een betrok king te zoeken, dadelijk, reeds op de boot, een betrek king aangeboden; ook zelfs wanneer zy geen Engeiscb verstaan, en zy verdienen dan niet zelden een loon van f 7.50-f 12.50 per wetk. Op het land en in klei nere steden zijn evenwel geen dienstmeisjes te krijgen, al wordt haar ook nog zulk een hoog loon aangeboden. Het allerlaagste loon van een keukenmeid is in Amerika f 130, het hoogste f 1800; voor een kamer meisje is het laagste f 360, het hoogste f 600, Een „meisje voor alles" krijgt minstens f 190, hoogstens f 800; een kindermeisje f 120 tot f 900. Het komt in Amerika voor, dat de lichamelijke ten deele „ongeleerde" arbeid van een dienstbode even goed betaald wordt als de geestelijke arbeid van een leerares. De pretenties, de dienstboden daar hebben, zyn er vele. De eene tt een dienst niet aan. omdat er geen telefoon is, de andere omdat er een kachel is (zy wil slechts opgas koken) en het gros neemt geen dienst aan, waar kin deren in huis zyn. Ook de groote schoonmaak werkt afschrikwekkend, vandaar dat er menigmaal geadver teerd: „Een meisje gevraagd; de groote schoonmaak is juist voorbij". Heeft men een dienstbode, dan is men geen dag i zeker van haar blijven. Zij worden by de week betaald en kunnen iederen dag, ja ieder uur, den dienst ver- i laten. Een noodhulp is bjjna niet te krijgen- zy vragen i minstens f 3.50 per dag. Het gebeurt meermalen, dat een huisvrouw maanden en maanden zonder hulp dienstmeisje in Amerika, dat flink aanpakt, kan per jaar f400 oversparen zonder zich iets te ontzeggen. Zoo nu en dan krijgen zy vacantie, waarin haar loon doorgaat. In ryke huishoudens hebben de dienstboden dikwyls een kamer voor zich om bezoek te ontvangen. Zwaren arbeid behoeven zy niet te verrichten; kolen dragen en dergelijke zaken verricht de heer des huizes, geen knecht is. Voor eenige jaren was het de als er

Schager Courant | 1908 | | pagina 6