Zondag 23 Augustus 1908. 52ste Jaargang. No. 4389 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers: TRAPRWJIM ltCo< EERSTE BLAD. Binnenlandscb Nieuws. SCHAGER 11161881 Nitm- COURANT. Aiïti blad. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bataat uit drie bladen. Circus Corty Altboff. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zal het te Alkmaar door vroegere voorstellingen al gunstig bekende circus-Corty-Althoff, den lief hebbers weer gedurende eenige dagen gelegenheid bieden, zich in het schouwspel van equestrische toeren te verlustigen. Naar wij uit Duitsche bladen lezen, geniet het circus Corty Althoff daar thans de gunst van het fijnste publiek Toen voor eenigen tijd do sierlijke reuzentent te Kiel stond, werd ze met een bezoek vereerd door niemand minder dan prins Adelbert van Pruisen, die met zijn gevolg de voorstelling van het begin tot het einde bij woonde en ook niet karig was in bijvalsbetuigingen. De per auto en in equipage aangekomen hooge heeren werden door den heer Althoff in de koffiiekamer van hot circus ontvangen en naar de voorste loge geleid. Natuurlijk was dien avond, meer nog dan anders, het circu3 op alle plaatsen bezet en bood door de rijke toiletten der aanwezigen een schitterend schouwspel. Ook hier te Alkmaar zal momgeen de kennismaking met het circus Corty Althoff gaarne vernieuwen. Dc tentoonstelling te Texel. Van de feesten, bij gelegenheid der van 9 tot en met 13 Sept. a.s. te houden landbouwtentoonstelling is thans een rijk en kleurig programma verschenen, dat getuigt van het ernstige streven, het den bezoekers van Texel gedurende die feestdagen zoo aangenaam mogelijk te maken. Des morgens te 10 uur van den lsten dag zullen de afgevaardigden, voorzoover ze niet reeds den vorigen dag zijn aangekomen, van de haven worden afgehaald, waarbij het Texelsche fanfarekorps zich zal doen hoo- ren. Om 11 uur wordt de tentoonstelling officieel geopend. Des middags na de algem. vergadering, die in hotel „Texel" zal worden gehouden en te 12 uur aanvangt, wordt den afgevaardigden een rijtoer aange boden over een deel van Texel. Reeds zijn moer dan 70 rijtuigen voor dit doel beschikbaar gesteld. Des Donderdags geeft de ascensionist Mr. Boston Cronjé uit Berlijn, twee voorstellingen op het hoog ge spannen koord, en is er gelegenheid, in de feesttent de variété voorstellingen bij te wonen, onder directie van Henri Ter Hall. Den derden dag Concours-Hippique van aangespannen paarden op het tentoonstellingsterrein, en een matiné musicals, te geven door het volledige stafmuziekkorps der Kon. Marine te Den Helder, kapel meester de heer A. L. Hazebroek. Een bijzonder mooi nummer van het programma is ook de schitterende verlichting van het wandelpark te Den Burg. Voor velen zal ook de vierde dag zeer aantrekkelijk zijn door de oefening met de reddingsboot, het vuurpijltoestel en de overige reddingsmiddelen op het strand te De Koog. Des avonds weder specialiteitenvoorstellingen en een brillant vuurwerk, te leveren door de Pyrotechnische fabriek te Utrecht. De feesten worden den laatsten dag, die op Zondag valt, besloten met een opstijging van den aéronaut Willem Pottum, en groote speciali teiten-voorstelling. Voorts is er iederen avond bal champetre op het ten toonstellingsterrein, terwijl verschillende concerten de feestelijkheden zullen opluisteren. Behalve het Texel sche fanfarecorps en de stafmuziek der marine zullen het stedelijk muziekcorps te Leiden, het Wieringer harmoniecorps en een damescapelle hiertoe medewerken. Bovendien worden op een aangrenzend terrein ver schillende kermisvermakelijkheden opgeslagen, als: stoomcaroussel, kinematograaf, dwaaltuin, beignet- en poffertjeskramen, tobogan, enz. Zijdewind. Woensdagavond trad alhier in de kolfbaan van den Heer P. Bruin, voor een talrijk publiek op, de heer Jb. Kelder, met zijn harmonica. Evenals op andere plaatsen, had hü ook hier succes. Vogelbescherming. Met instemming zullen de vogelvrienden kennis nemen van het Kon. Besluit van 18 Juli (Stbl. 231) in de Staats courant van gisteren opgenomen, waarbij de bepaalde soorten van meeuwen, in een vroeger kon. besluit ge noemd en waarover de bescherming der Vogelen wet zich uitstrekt, worden vervangen door „alle soorten van meeuwen (Larus) en sterns of zeezwaluwen (sterna en hydrochelidon)." Deze uitbreiding strekt blijkbaar om tegemoet te ko men aan de gerechtvaardigde klachten over de uitroeiing van deze vogelsoorten op de Noord-Hollandsche en Friesche eilanden (vogelmoord op Tessel enz.) waarop in de laatste jaren zoo herhaaldelijk de aan dacht is gevestigd. Het besluit is Zaterdag 22 Augustus in werking ge treden. Altjjd weer hetzelfde. Terwül een Amsterdamsch logé, de jongeheer L., bij de familie v. Dalen te Brakel (G.) bezig was eenige bewegingen te maken met een buks, die hij in de hand hield, had hij 't ongeluk te struikelen en te vallen, met het noodlottig gevolg, dat het schot afging en de jongeling vreeselijk in den buik getroffen werd. Een voorloopig geneeskundig onderzoek deed het ergste vreezen, waarom hij naar het Groot Bommelsch Gast huis werd overgebracht. De verwonde is niet zonder levensgevaar. De anti-rev. party en dr. Kuyper Men meldt uit Groningen aan de Leeuw. Ct.: In het Noorden van ons land worden ernstige pogin gen aangewend om het daarheen te leiden, dat dr. A. Kuyper de teugels over de anti-rev. partij weder geheel in handen zal Krijgen. Kunnen de georganiseerde depu- taten in een vergadering daartoe een besluit nemen, dan zal dit met een jubelkreet begroet worden en de rust in het anti-rev. kamp wederkeeren. Een moeilijke redding. Aan de Leeuw. Ct. wordt uit Moddergat geschreven: Eergisteren trokken weer evenals vorige jaren tal van mannen naar de gestrande Haidoun om hout te verza melen tot een vlot, om er dan by vloed mee naar de kust te waden. De winkelier J. de V. van hier was er ook met 'n visscher als makker op afgegaan om een goeden dag te maken. Reeds hadden zjj een dertigtal palen biieen om die tot een vlot te maken, toen een paal tegen het eene been van de V. aanrolde, waardoor 't scheenbeen gebroken word. Doordat de voet in t zaDd vastgezogen zat, kon hij die niet zoo spoedig verzetten. Zijn kameraad schoot ücm gauw te hulp, anders had hij licht verdronken. Onze visscher nam nu den gekwetste op den rug en bracht hem met veel moeite in een op stroom liggende open praam, waai van de bemanning ook al weer buit verzamelde. Daar 't in dat open vaartuig te koud lag, werd de V. opnieuw op den rug genomen en gebracht naar een op een afstand liggenden schelpvisscher. Deze bracht hem 's avonds om 10J uur aan wal. Doornat van zeewater had de V. daar een uur of 6 op zee doorgebracht. Spoedig werd ge neeskundige hulp ontboden, doch eerst den volgenden dag kon 't been gezet worden. Een drama. De vorige week heeft zich te Amsterdam, naar de „Tel." meldt, een drama afgespeeld, dat een somber beeld geeft van het Amsterdamsche nachtleven. Iemand, die daarin een nogal groote rol pleegt te spelen, bevond zich in het café van D., Reguliersdwars straat, waar hij iederen bezoeker bankbiljetten voor hield en teikens de verzekering gaf, dat by geld genoeg had, om eenige dagen lang plezier te maken. Natuurlijk werd er, in afwachting van wat er verder volgen zou, door de bezoekers van het café druk ge dronken. Tegen het sluitingsuur was het gezelschap, waaronder ook een vrouw, in een zoodanige stemming, dat men van geen scheiden wilde weten Juist op dat kritieke oogonblik meldde zich zekere S. aan, die, als houder van een nacht café in de DusartstraaL den feestvierders gelogonheid kon bieaen tot voortzftting van de fuif. Per rijtuig trok men naar de nachtelijke drinkgelegenheid, waar nog verschillende vrouwen de vreugdo gingen deelen. Op een gegeven oogenblik miste de gastheer uit zijn portemonnaie een bankbiljet van honderd gulden. Van deze vermissing kon geen der aanwezigen een verklaring geven. Het feest was uit en de bestolene liep naar de politie om aangifte te doen. Deze stelde een onderzoek in, dat geleid heeft tot een huiszoeking in het café in de Dusart- straat, diA echter niets aan het licht schijnt te hebben gebracht. De vrouw van den kastelein van het nacht café verzocht, kort na de huiszoeking, haar huisgenoo- ton, een straatje om to gaan, opdat zjj gelegenheid zou hebben het middagmaal gereed te maken. Toen zij te rugkeerden, vonden ze de vreuw op den grond liggen; ze had zich de polsen afgesneden, en hield het portret van haar man in de armen gekneld. Onmiddellijk werd zjj naar een der ziekenhuizen ge bracht, doch de ongelukkige overleed tijdens het ver voer daarheen. Omtrent de motieven tot de droeve daad is niets bekend geworden. Nederland en Venezuela. In de jongste langdurige vergadering van den Mi nisterraad is behandeld en vastgesteld het antwoord van de Nederlandsche Regeering op den brief van het Venezuelaansche Gouvernement aan den Minister van Buitenlandsche Zaken hier te lande, indertijd gepubli ceerd in de Constitucional, het regeeringsorgaan te Caracas. De tekst ook de hoofdinhoud van de Nederlandsche nota van antwoord wordt voorloopig nog streng geheim gehouden. Het stuk zal president Castro bereiken door bemiddeling van baron Von Seckendorff, den Duitschen gezant te Caracas, die zich na het vertrek van den Ne- derlandschen minister-resident belast heefc met de behar tiging van de Nederlandsche belangen en de waarne ming van de legatie, Mannenhuizen. Aan de harddraverij alhier namen 9 paarden deel. Na een harden kamp werd de le prijs behaald door Meta" van den heer J. Brak te Zijpe, de 2e prijs door Catrien" van J. Schoone te Medemblik en de 3de door "Corbina" van A. Rinkens te Wognum. Verzending en niarkfaanvoer. De vorige week werden van de laadplaats to Broek op Langendyk verzonden 251 wagonladingen groenten. Er werd in die week aan de afslagmarkt aldaar aan gevoerd, 1903 zak aardappelen, 575 baal nep, 117.100 wortelen, 154.000 stuks slaboonen, 263.500 stuks bloem kool, 344.700 stuks roode kool, 42.900 stuks gele kool, 22.800 stuks witte kool, 2600 stuks bieten en 1200 stuks rammenas. Hoogwoud. De milicien-verlofganger Jn. Stam uit de gemeente Wognum en wonende alhier, is opgeroepen om op 1 September a.s. in werkelijken dienst te komen. Garni zoensplaats Hoorn. Hoogwoud. Tot Hoofd der op te richten parochiale school alhier, die waarschijnlijk met 1 Januari a.s. geopend zal wor den, is benoemd de Heer G. Wegdam, onderwijzer aan de R.-K. Parochiale Jongensschool te Westwoud. Hoogwoud. Donderdag jd. had in de herberg van den heer P. Has een concert plaats, gegeven door den alombekenden Jacob Kelder van Purmerend. De opkomst was zeer goed, want ruim 250 menschen vulden de zaal. De nummers door hem gegeven, werden met zoer veel aandacht aangehoord. Na afloop volgde bal. Winkel. In eene vergadering van ingezetenen uit alle deelen der gemeente werd besloten alle pogingen in het werk te stellen om op 31 Augustus a.s. bjj gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin en haar 10-jarig jube- leum als regeerend Vorstin, feest te vieren. Behoudens de daarvoor benoodigde vergunningen, stelde de commissie zich voor, een optocht te doen plaats hebben van schoolkinderen naar het kerkgebouw waar door het uitspreken van een feestrede en het zingen van een toepasselijk lied een begin wordt ge maakt. Daarna onthaal der kindoren. Vervolgens wed strijd met versierde rijwielen, om prijzen van 10, 6, 3 en 2 gulden. Ringr'ijdèrij van paren met paard en versierde tilbury s om prijzen, als voren, terwijl voor de mooist versierde tilbury's prijzen worden toegekend van 10, 5 en 2.50 gulden; inleggeld fl.— Verplichte optocht van alle deelnemers aan de wed strijden en daarna uitreiking der prijzen. 's Avonds gondeltocht met muziek. Aan de mooist versierde vaartuigen worden prjjzen toegekend van 10, 6, 3 en 2 gulden. Voor de mooiste versiering aan woningen enz. worden prijzen uitgeloofd van 6, 4, 3 en 2 gulden. Bovendien zal er een eerepoort worden geplaatst by het Raadhuis, welke 's avonds wordt verlicht. Voor het beoordeelen van de verschillende nummers werden commissiön benoemd. Zoodra de vereisehte Vergunningen zyn verkregen, worden allo nummers meer in het bizonder bekend gemaakt. Wicrinscn. Op de j.1. Woensdag gehouden veulenmarkt waren 15 veulens aangevoerd, waarvan de prijzen varieerden van f90 tot en met f 105. De handel was zeer stug. er werden zoodoende slechts enkele veulens verkocht. Wieringen. Naar wij vernemen is thans de haven aan de Van Ewycksluis door do baggermachine in zoodanigen toe- stand gebracht, dat de postschipper Bays met zijn motorboot ook by laag water aan don steiger aldaar kan aanleggen. Voorwaar een groote verbetering voor het reizend publiek. Wieringen. Woensdagmorgen te elf uur ontdekten voorbijgangers brand in de boerenwoning, bewoond door den heer J. Nieuwenburg aan de Hallebalk. Spoedig ging men er heen en zag men een partijtje stroo, dat naast de woning stond, flink brandden, waardoor het rieten dak on houten vobrschot ook reeds begonnen te branden. Een paar tonnen wei, welke op een kar in de nabijheid stonden, werden als bluschmaterieel gebruikt en zoo gelukte het den brand in zijn voortgang to stuiton. De Wieringer Brandwaarborg-vereeniging dekt de schade. Oorzaak onbekend. Oudkarspel. Uitslag verkooping by afslag, gehouden op 19 Augus tus, in het koffiehuis van den heer Lek te Oudkarspel, ten overstaan van den notaris P. J. Laurman te Schoorl- dam van een huismanswoning, schuur, arbeiderswoning met erven en perceelen weiland, bouwland, riet en water in den Speketerpolder, gem. Harenkarspel, samen groot 23.74.90 H.A. Jb. Kaas, Broek op Langendyk, huis schuur, erf, riet en weiland, samen groot 3.89.80 H.A. voor f5755; J. Spaans Rz., Harenkarspel, weiland, groot 3.63.90 H.A. voor f4685; A. Duijves, Oudkarspel, bouwland, groot 1.59.10 H.A. voor f 1761; D. Ursem, Harenkarspel en K. Beers, Heerhugowaard, huis eri erf, wei- en bouwland, groot —.81.30 HA. voor f1134; M. Borst Mz. Jr., Oudkarspel, weiiand, gioot 10.65.— IT.A. voor f14205 D. Stuurman, Zuid Scharwoude, water en riet, groot 3.25.80 H.A. voor f41. Samen f 27481. Winkel.' By het dezer dagen gehouden examen is de brief- en telegrambesteller W. Pater alhier geslaagd om te wor den toegelaten tot adsistent der posteryen. Winkel. Tot groot gerief der bewoners, zyn in de Weere en in den Groetpolder brievenbussen geplaatst; de lichtin gen daarvan zyn als volgt in de Weere: op.werkdagen v.m. 8.30 sp.tyd en nam. 4 uur sp.tyd; op Zon- en feestdagen v.m. 9 uur sp.tyd; in den Groetpolder: op werkdagen v.m. 8 30sp.tyd en nam. 3 uur sp.tydop Zon- en feestdagen v.m. 9.30 Sp.tyd. Oude Nietlorp. Op verzoek van den brievengaarder alhier, zijn zyne kantooruren door den Inspecteur der posteryen gewij zigd als volgt Op alle werkdagen is- het kantoor geopend van v.m. 6—7 uur, 's middags van 12-2 uur en van 5—8 uur. Op Zon- en feestdagen van v.m. 10—11 uur. Ons Noordhollandseh vee. Wiertngerwaard. In aansluiting met het bericht in dit blad van j 1. Donderdag over „Nederlandsch vee voor Zuid Afrika" kan nog gemeld worden, dat de opdracht van den heer Holm (den directeur der Staatsproefboer derij te Potehefstroom) was, om anderhalf en twee-en- eon-haifjarig drachtig, volbloed stamboekvee uit een erkend stamboek aan te koopen. Dit vee meende de heer Holm alleen in Friesland te kunnen vinden. Bij een goeden stamboom zou er meer op het model dan op de melklyst gelet worden, hoewel de laatste wel degel ij k gewicht in de schaal zou leggen. In Den Haag aangekomen in gezelschap van twee Engelsche heeren (een zeer groot fokker en een profes sor van een Landbouwschool te Cambridge, welke heeren voor pleizier de reis meemaakten) wist de heer Van den Bosch, hoofdinspecteur van het Nederlandsch Rundvee stamboek, de heeren te bewegen, vooraf eens een kykje te nemen van een paar beslagen van het Noord-Hol landsche vee, en wel dat van den heer Zeeman te Beemster en dat van den heer Groneman alhier. Op de boerderij van laatstgenoemde aangekomen werd eerst met zeer veel aandacht en ingenomenheid de l1/? jarige premiestier Frans 38 bekeken en vervolgens het beslag melkkoeien, waarvan by alle heeren onmiddellijk de gelijkheid van type opviel. De heer Holm toonde al dadelijk een groot kenner te zyn. Spoedig vroeg hy naar den prijs van een paar vaarzen, maar daar hij wel flinke, doch geen buitengewoon hooge prijzen mocht be steden, kwam er niets van zaken doen, evenmin betref fende de stierkalveren, waarvan de heer Holm er gaarne een paar had gekocht. Herhaaldelijk bleek door hun uitdrukkingen, dat de heeren genoegen hadden en ze verklaarden dan ook, geen spijt te hebben, nu ze op 't voorstel van den heer Van den Bosch waren ingegaan. Uit dit bezoek moge den fokkers nogmaals blijken en 't zij hun een aansporing daartoe hoe wenschelyk aansluiting is bij een Fokvereeniging en een Rundvee stamboek't is stellig in hun eigen belang 1 Wieriugvrwaard. In de vergadering onzer Afdeeling van de Hollaudsche Maatschappij van Landbouw is tot. afgevaardigde ter algemeene vergadering te Texel benoemd de heer J. A. Kaan. De ontvangsten over het afgeloopen jaar beliepen f254.97 en de uitgaven f225.076. Tot bestuursleden werden gekozen de aftredende heeren, o.w. de penning- meestor en de secretaris. Het Zilveren Priesterfeest van deu Zeereer- waarden heer W. >1. Xlx, Pastoor te Tuitjenhorn. Menigeen keek Maandag met bezorgdheid naar de lucht en (-zoo hij er een had> naar den barometer; niet alleen te Tuiljtyitu#"", maar ook le< Kalverdijk was men druk'bezig'met het bouwen van een eerepoort voor den optocht van den volgenden dag. Eh hóf? weinig schoon» blijft er van zulke bouwwerken over, indien het weer ongunstig is! Maar gelukkig, het weer hield zich uitstekend. Dinsdagmorgen wapperden van alle huizen de vlag gen; overal was men bezig, paarden, rijtuigen en fietsen gereed te maken voor den optocht, die volgons het door de feestcommissie opgemaakte programma om één uur aan het einde van Kalverdijk, aan „de Huis- kes". zou afrijden. Reeds een paar uren te voren be gon daar de druktevan verschillende zijden kwamen ruiters, rijtuigen, fietsen en kijkers. Ruim 12 uur kwamen de langverwachte rijtuigen: een open rijtuig, met twee paarden bespannen, waarin de Jubilaris, zijn broeder en zijn collega van Burger- brug gezeten waren, gevolgd door twee dito rijtuigen j voor het Kerk- en het Armbestuur, die Zijn Eerw. van. Schagcn hadden afgehaald. Spoedig zette zich nu de j optocht, die reeds geheel door de feestcommissie ge- 1 regekl was, in beweging. Voorop gingen ruim 40 ruiters, allen in 't wit met een gele sjerp over den schouder, dan volgden de drie zooeven genoemde rijtuigen en verder de koor zangers (voorzoover deze niet als ruiter of wielrijder aan dien optocht deelnamen, de feestcommissie, onge veer een dozijn gewone rijtuigen en eindelijk een aan tal versierde fietsen. De tocht ging over Kalverdijk, Tuitjenhorn, Ecnigenburg, de Rijp. de Stroet, Dirks- horn, Kalverdijk en Kerkbuurt naar de Pastorie te pTuiljenhorn, waar de Jubilaris opgewacht werd door icen aSntal meisjes, in liet wit gekleed, die hem een welkomstlied toezongen. Te Dirkshom was een oogen blik stilgehouden voor de Woning van den Burgemeester, waar die Jubilaris even uitstapte. Omstreeks halfvier werd de optocht, die zonder eenig ongeval was afge loopen, ontbonden en elk ging huiswaarts. In de godsdienstoefening welke dien avond om 7 uur aanving zongen de Parochianen hun Pastoor een welkomstlied toe. De kerk was keurig versierd, groo- tendeels 'met levende bloemen. Daarna had in de Pastorie de aanbieding der ge schenken plaats. Naar wij vernamen ontving de Jubi laris o. a. van de- Parochianen eene som van f 500 in gouden tientjes, van het Kerk- en Armbestuur zijn portret (peinture Bogaerts) in breede vergulde lijst. Eene* aangename verrassing was het, toen het Fan farekorps van Dirkshorn den Jubilaris eene serenade kwafn. brengen; in hartelijke en gevoelvolle bewoor dingen betuigde hij den leden zijn dank voor dit on verwachte blijk van belangstelling. Den volgenden dag droeg het feest hoofdzakelijk een kerkelijk karakter, 's Morgens om 10 uur plech tige Hoogmis; onder dc aanwezigen merkte men op den burgemeester en den secretaris van Harenkarspel, don burgemeester van Sint-Maarten, den gemeentege neesheer den heer De Boer en diens voorganger, den heer Keijser. Van twaalf uur tot half een en van half twee tot half drie was er receptie; van deze gelegenheid, om den Jubilaris te complimenteeren. werd een druk ge bruik gemaakt, ock door vele Protestanten. Des namiddags werd door het kerkelijk zangkoor na de godsdienstoefening een feestcantate ten gehoore gebracht. Een woord van lof komt toe aan het koor in bet algemeen, aan de solisten in het bijzonder, maar vooral aan den directeur, den heer Van Baar. Om half zes zongen de schoolkinderen in den tuin voor de Pastorie een drietal liederen en om halfzeven zong het zangkoor op dezelfde plaats een feestlied. Aangenaam werden allen verrast door de onver wachte mededoeling, dat het koor in de kerk nogmaals de feestcantate zou uitvoeren; alles stroomde naar de kerkgeen plaats in de banken, ja geen staanplaatsje in de naden bleef onbezet; zelfs het kerkportaal stond vol toehoorders. Wellicht aangevuurd door een zoo tal rijk gehoor, zong het koor zoo mogelijk nog móóier dan dien middag; ieder was opgetogen over den schoo- nen zang en over de orgelbegeleiding door een knaap van 14 of 15 jaar. 's Avonds zouden tuin en bosch achter de Pastorie verlicht en voor het publiek opengesteld worden. Vree- zende, dat er voor zooveel menschen, als elkander voor de poort verdrongen, geen plaats zou zijn, meende de feestcommissie eerst, den toegang eenigszins te moeten beperken; doch spoedig zag zij, dat vele menschen cp eene heft-ekkelijk kleine ruimte eene plaats kunnen vinden, als alles maar ordelijk en geregeld gaat, en zij liet alle personen boven 16 jaar toe: Katholiek en Protestant, ingezetene en vreemdeling. t Was daar in het door lampions verlichte bosch recht gezellig: op eene open ruimte zat het fanfarekorps van Z uid-Scharwoude en liet zijne opwekkende muziek hooren; niet ver van daar hadden de Jubilaris en zijne gasten plaats genomen en daaromheen honder den menschen, die stonden te luisteren of door de paden van het bosch wandelden. Dank zijl de waak zaamheid van de leden der feestcommissie, die om beurten bijl den ingang de wacht hielden, om kin deren buiten te houden, bleef alles kalm en rustig. Eindelijk werd om tien uur op een stuk weiland naast de Pastorie nog eenig vuurwerk afgestoken; bosch en tuin werden verlaten en nog ongeveer een uur lang bleef het levendig en druk op de straat. 't Was een in alle opzichten welgeslaagd feest De Jubilaris zal zeker met genoegen denken aan de vele blijken van belangstelling, welke liij mocht ontvangen; de feestcommissie kan met voldoening op haar arbeid terugzien en zij, die aan de feestviering hebben deel genomen, kunnen ook tevreden zijn. Motten. Tot de diertjes, die den huisvrouwen veel verdriet en schrik berokkenen, behooren de motten, Zij be- hooren bij de nachtvlindersfamilie thuis, en wanneer wij einde Mei of begin Juni zoo'n uiltje dat om de lamp komt fladderen, dooden, dan hebben wij een grooter overwinning behaald dan massa's kamfer zou den kunnen doen. In Juni en ook nog begin Juli vliegen de motten rond en zoeken zich een goed plaatsje om haar eieren te leggen. Aan wollen stoffen, pelswerk en bekleede meubelen of gordijnen schenken zij d© voorkeur. Juist zijn het die eitjes, waartegen wij moeten waken, want zij brengen de vraatzuchtige alles vernielende wormpjes voort. Zooals alle nachtvlinders wordt de mot door licht aangetrokken en men kan vaak een aardige hoeveel heid motten buit maken, wanneer men over de lampe- kap een dun papier legt met een of andere kleefstof bestreken. Om van mottenbezoek in uw kleederen verschoond to blijven, handele men als volgt: men moet klecderen en pelswerk goed uitkloppen en ze in hermetisch ge sloten kasten of kisten opbergen vóór de mottqn gaan vliegen l iterlijk moet dat begin Juni gebeuren, dan heeft de huisvrouw zich er niet meer om te bekom meren en zal zij het zoodanig opgeborgene in den herfst ongedeerd terug vinden.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1