Uitgevers: TRAPMAN Co. Donderdag 27 Augustus 1908. 52ste Jaargang. No. 4390 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. In tere. Telophoon No. 20. EERSTE BLAD. Binnenlandscb Nieuws. SCHAGE Alicmeci Nieuws- COURANT. MwMit- HnUniHil Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdags v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bettaat uit twee bladen. Raad Wieringerwaard. Vergadering van den Raad op Dinsdag 25 Augustus Aanwezig alle leden. Voorzitter den heer K. Koster Hz. Deze opent de vergadering, waarna de Secretaris, de heer C. Haringhuizen, de notulen voorleest, die on veranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. een schrijven van den heer Smodmg, dat hij 6 Augustus j.1. de Hoofd-acte verkregen heeft. Dus, voegt Voorz. er aan toe, moet het salaris met 1 September a.s. met f100 verhoogd worden; 2. goedkeuring op de verordening regelende de jaar wedden der onderwijzers. Voor kennisgeving aange nomen Is ingekomen een verzoek van den heer H. Boekei, gemeente-veldwachter, om voor rekening der gemeente en het polderbestuur gezamenlijk een rijwiel voor hem aan te schaffen. De heer Groneman zegt, dat hetzelfde verzoek bij het polderbestuur is ingekomen en behandeld geworden is. Genoemd bestuur heeft er volstrekt niets op tegen, maar wilde toch eerst met het gemeentebestuur over leggen. Ook meent het polderbestuur, dat de werk- heden, die Boekei voor de gemeente verricht, veel grooter zijn dan die voor het polderbestuur, zoodat men van oordeel was, dat de gemeente ook wat meer moest geven, b.v. het gemeentebestuur 2/3 en het polderbe stuur V3. Maar, vervolgt de heer Groneman, wil Boekei nu hebben, dat we een rijwiel voor hem koopen en het hem cadeau geven, of wil hij alleen maar een bijdrage in het onderhoud? Het polderbestuur is er wel voor om hem subsidie te geven, voor het onderhoud en meende dat te doen met ingang van 1909, zoodat het bedrag op de begrooting van 1909 zou kunnen worden uitgetrokken. Voorz. zegt, vrijwel tot dezelfde conclusie te zijn gekomen. Spreker ziet ook het nut er wel van in, maar het Dag. Bestuur vindt het beter een kleine bij drage b.v. f10 te geven, dan tot aankoop van een rij wiel over te gaan. Met de bijdrage van den polder, zegt de heer Grone man, zou het dan f 16 per jaar worden, wat spreker voldoende acht.j De heer Waiboer meent, dat Boekei geen rijwiel noodig heeft, zooveel werk hoeft hij buitenom niet. Voorz. antwoordt hierop, dat hij het wel noodig oordeelt. B.v. voor het rondbrengen van convocaties en ook voor de bespoediging van verschillende bood schappen. De heer Zijp zegt, het voor de bespoediging der bood schappen wel goed te vinden, maar is het toch met den heer Waiboer eens, dat het voor het werk van den heer Boekei nu juist niet noodig is. De heer Groneman vindt, dat de veldwachter wel wat meer keeren mag rondgaan, want als hij maar 1 keer rondgaat, is dat wel wat te weinig; er kon dan ook beter op overtredingen gelet worden. Voorzitter is er dus tegen een rijwiel aan te koopen, maar een bijdrage van f 10 te geven. Hierep deelt de heer Groneman nogmaals mede, dat het polderbestuur daartoe ook niet ongenegen is. Dit voorstel wordt nu aangenomen. Is ingekomen een verzoek van den heer C. Haring huizen, gemeente-secretaris, om beneden in de door hem bewoonde en aqn de gemeente behoorende woning, een slaapvertrek te laten maken, hetgeen ongeveer f 80 zou kosten. De heer Groneman vraagt, wat het Dagelijksch Bestuur daarover denkt. Hij zou gaarne weten hoe B. en W. hierover oordeelen, daar die beter weten wat de secre taris bedoelt. Eén ding vindt spreker wel wat bezwaar lijk. Ingeval het gezin van den heer Haringhuizen nog mocht vergrooten, zou hij wel weer kunnen komen met een vraag om vergrooting zijner woning. De heer Zijp meent zich te herinneren, dat het aan den secretaris verhuurd is, onder voorwaarde, dat de gemeente de vrije beschikking over het huis houdt, om het zoonoodig voor andere doeleinden te kunnen gebrui ken- Ook toen reeds vond de secretaris verbouwing noodig, waarop afwijzend werd beschikt. Spreker vindt het ook nu niet noodig om er aan te voldoen. De heer Groneman zegt, dat de heer Haringhuizen het toen gehuurd heeft omdat het dicht bij de secretarie was. De heer Zijp, zegt spreker verder, heeft echter nu bezwaren opgenoemd, zoodat ik nu ook niet voor inwilliging van het verzoek ben. Spreker is er echter niet tegen, dat de heer Haringhuizen voor eigen reke ning de verandering laat maken. De heer Waiboer zegt het volkomen hiermee eens te zijn. Voorzitter vindt het ook wel goed, dat de heer Ha ringhuizen het voor eigen rekening doet. De heer Sleutel zegt, met den toestand op de hoogte te zjjn, en vindt de verandering beslist noodzakelijk. Maar, vraagt spreker, moet de secretaris dan alles beta len of moet het dan voor gezamenlijke rekening gebeuren De heer Groneman wil maar eens een kijkje nemen van den toestand en dan de beslissing a.s. Dinsdag nemen. De heer Sleutel vindt de verandering een behoefte. De heer Zijp vindt, dat de heer Haringhuizen zeer billijk huurt, de gemeente onderhoudt het huis goed en spr. is dus niet voor verbouwing. De heer Kooij is niet voor verbouwing, of de secretaris moet het zelf bekostigen. De heer Zijp zegt, het vroeger den secretaris reeds onder de aandacht gebracht te hebben, maar toen was de verandering die gevraagd werd, van geen beteekenis. Later kwam weer een verzoek voor verbouwing, het geen toen is geweigerd, zoodat spreker ook nu niet inziet waarom het moet worden toegestaan. De heer Groneman zegt, als het vroeger geweigerd is, dan hebben we nu geen reden om het toe te staan. Voorzitter zegt niet tegen verbouwing te zijn, mits de Secretaris het zelf bekostigt. Na nog eenige discussie wordt besloten de verbou wing toe te staan, wanneer de hoer Haringhuizen deze sslf wil betalen. De heer Haringhuizen dankt den Raad voor deze toestemming en zegt voor en aleer h(j een beslissing neemt, er nog eens over te zullen nadenken. 18 ingekomen van Ged. Staten het bekende melk- rapport, met bijbehoorende stukken. Door B. en W. was hierop uitgebracht een praead- vies. Zij zeggen daarin dat Ged. Staten meenen dat, om tegen te gaan het in den handel brengen en *gebruiken van voor de gezondheid schadelijke melk, de gemeentebesturen de aangewezen lichamen zijn. B. en W. zijn van dezelfde meening en zij achten het dienstig, dat met het oog op tie openbare gezondheid, bepalingen betrekkelijk de melk voorziening gemaakt worden. Deze zaak is evenwel niet gemakkelijk te regelen en een provinciale verordening wordt niet gewenscht geacht. Dan toch wordt niet voldoende rekening gehouden met plaatselijke omstandigheden en een provinciale verorde ning zal bepaald inhouden onuitvoerbare bepalingen voor de veehouders. Een gemeentebestuur zal het meest afdoende kunnen regelen, meenen B. en W. Zij stellen daarom den Raad voor te besluiten tot-het vaststellen eener desbetreffende verordening over te gaan en waar bij dan de volgende punten zullen worden geregeld a. het beschikbaar hebben door veehouders van goed zuiver nortonwater, voor het reinigen van het vaatwerk enz.; b. het verbod van gebruik van slootwater uit slooten, waarin privaten uitloozeu; c. afvoer van faecaliön; d. voor melkverkoopers het hebben van be hoorlijke bewaarplaatsen; e. een verbod tot verkoop van melk van boerderijen waarop, of uit gebouwen waarin een besmettelijke ziekte heerscht, en van melk van zieke koeien; f. het bepalen van een minimum vetgehalte voor de ten verkoop aanwezige melk. Onraadzaam achten B. en W. het in 't leven roepen van voorschriften betreffende kleinigheden als afborste- stelen en afwasschen van het vee, een helder melkpak enz., daar al deze voorschriften moeilijk zijn na te komen en te contröleeren. Algemeen wordt goedgevonden dat al deze stukken zullen circuleeren. Wordt nu gelezen het adres van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren, vragende verhooging van jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ge meente-ontvangers enz. Ook dit adres met de uitgebreide memorie van toe lichting, zal bfj de Raadsleden circuleeren, alsmede het praeadvies van B. en W. In dit praeadvies wordt ver meld, dat de eisch dien de bond voor de gemeente Wieringerwaard stelt is: voor den Burgemeester f650, Secretaris f650, Gemeente-ontvanger f870, Ambtenaar van den Burgerlijken Stand f 100; dit is nu respectieve lijk f460, f476, f176 en f60. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris pas zijn herzien en het salaris van den Gemeente-ontvanger in een goede verhouding staat tot dat van enkele andere gemeenten van gelijke grootte. Burgemeester licht nog toe, dat in het adres verschil lende argumenten worden genoemd, die niet van toe passing kunnen worden genoemd op kleine plaatsen. De heer Zijp zegt dat B. en W. dit adres uitvoerig hebben behandeld en besloten hebben te adviseeren om afwijzend op het adres te beschikken. Dat uitbrengen van een prae-advies is voor B. en W. veelal geen aan gename taak. Het heeft zoo dikwijls den schijn, alsof B. en W. zitten op de klep van de gemeente-schatkist, om eiken aanval die op die schatkist wordt gedaan ai te slaan. Dat is volstrekt niet het geval. Maar in dit geval meenen B. en W., dat de argumen ten in dit adres aangevoerd, niet van toepassing kunnen worden verklaard op kleine gemeenten als de Wierin gerwaard er ook een is. In dat adres wordt ondermeer beweerd, dat een secretaris een even groot salaris ver dient als een boerenwerkman, maar waarbij wordt ver geten dat deze, die ten noogste f 600 verdienen kan, daarvoor hard moet werken van den vroegen morgen tot den laten avond, en daardoor dus alle gelegenheid mist. om er iets bij te verdienen. De positie van een gemeente secretaris op het platte land is eigenaardig, hij toch verdient er veel geld bij, door zijn bijbaantjes. Laten we onzen eigen secretaris eens als voorbeeld nemen. Hij is hier benoemd op een lager tractement dan thans, door herziening is dat ver hoogd. Toen is, ook weer om hem tegemoet te komen, zijn huishuur zoo billijk mogelijk gesteld. Zjjn salaris als secretaris is f 560, ambtenaar Burgerlij ken Stand f60, dat verdient hjj in waarheid als gemeente-ambtenaar Maar dan is 4iij penningmeester van den polder f 300, hü is secretaris-boekhouder van twee kaasfabrieken, geeft f 300 a f 350; dan is hij boekhouder van de tram geeft f 300. Ik reken nu nog niet, wat hij verdient als agent eener levens- en assurantieverzekering, omdat mjj de inkomsten daarvan onbekend zijn, maar dan kom ik tot de slotsom, dat de gemeentesecretaris heeft een inko men van f 1400 a f 1500. In die brochure van de gemeente-ambtenaren wordt aangedrongen op een mens oh waardig bestaan, maar ik meen, dat daarvoor hier in alle opzichten is gezorgd hier is het zo# ingericht dat de gemeentesecretaris heeft een menschwaardig bestaan. Want men vergete niet, dat om deze regeling zoo te krijgen, door ons allen daaraan is meegewerkt. En als men nu als volgens de brochure gewenscht is, aan da betrekking van secre taris alleen een menschwaardig bestaan moet verzekeren, hoe moet het dan met al die andere betrekkingein, moeten die ook geven een menschwaardig bestaan? Ik begrijp niet tot welke eindconsequenties men dan wel denkt te komen.' Werkelijk, de positie van den gemeentesecretaris is hier zoo treurig niet en deze overwegingen hebben B. en W. geleid tot hun advies. Deze brochure is belang rijk genoeg om haar eens ernstig te behandelen, maar ik vind, zegt spr., dat als men dergelijk werk in het licht geeft, men zich wat beter op de hoogte moet stellen van de omstandigheden in kleine plaatsen en dat jnen de eischen die men aan groote gemeenten stelt, maar niet voor de kleine gemeenten moet trach ten door te voeren. Ik meen, zegt spr., dat van onzen gemeentesecretaris, die al deze betrekkingen bekleedt, met een 'ijver, waar voor ik allen lof heb, gerust mag worden gezegd, dat hij heeft een menschwaardig bestaan. De heer Groneman meent dan ook, dat het begrip menschwaardig bestaan, nog zeer rekbaar is. Allen zijn er voor dat deze stukken zullen circuleeren. De heeren Groneman en Kooij hebben de gemeente rekening en die van het Armbestuur nagezien. Zij ad viseeren tot goedkeuring, waartoe de raad besluit. De ontvangsten der gemeenterekening zijn f 13870.915, de uitgaven f 12719.38, het batig saldo f 1151.53; de Armenrekening luidt ontvangsten f 3682.705, uitgaven f 3495.3Ö5, ha tig saldo f 187.34. Ook wordt met algeineene stemmen goedgevonden aan Ged. Staten te vragen de rekening der gemeente goed te keuren, hoewel één post is overschreden, zonder dat daarvoor de goedkeuring is gevraagd. De gcuxcenlebegi ooling wordt aangeboden lof een be drag in ontvang en uitgaaf van f 3463S.925. Op deze begrooting komt voor de geheele Leening van f 19000 voor de tram Wieringen—Schagen (f 1000 staat reeds >p de liegrooting van 1908). De rente voor deze leening is eveneens vermeld, maar over een half jaar, boven dien is f 500 voor aflossing geraamd. Het bedrag van f 500 gebracht op de begrooting van 1908 voor de vergrooting van de secretarie, is niet in deze begrooting opgenomen, omdat B. en W. meen den dat de leening voor de tram de gemeentefinantiën nogal drukte. De begrooting van het Armbestuur wordt aangeboden in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 3600, met evenals vorig jaar f 3500 subsidie van de gemeente. Met het Polderbestuur is overeengekomen om voor j rekening der gemeente het brandspuilhuis zoo te ver grooten, dat de spuit erin geborgen kan worden op ten wagen staande, dus voor uitrijden direct gereed. Het aanschaffen van den wagen en de vergrooting van het huisje zal een uitgaaf meebrengen van f 200. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. De vrouwenquaes'ie iu de kerk. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar zitting van Maandag afgewezen het verzoek, dat vrouwen zul len mogen ingeschreven worden in het album der ker kelijke hoogleeraren en diensvolgens toegelaten tot het predikantsambt in de Ned. Herv. Kerk. Omtrent het verzoek om aan de kerk een Voorstel voor te leggen tot reglementswijziging om deze toela ting mogelijk te maken, staakten de stemmen. Over dit punt moest daarom Dinsdag nader beslist worden.- 't Resultaat is nu, dat dit voorstel verworpen is, en dus de toelating van vrouwelijke studenten tot de studie voor predikant, niet mogelijk wordt gemaakt. Ook werd verworpen een voorstel tot invoering van vrouwenkiesrecht in de Kerk. St. Maartensbrug. Zondag j.1. gaf de heer Jb. Kelder een uitvoering in het lokaal van den heer W. Swarthof alhier. De flinke zaal was geheel bezet, ja, zelfs op het tooneel hadden verscheiden personen plaats genomen. Afgaande op de gunstige verslagen in verschillende bladen van deze, in korten tijd zoo beroemd geworden harmonica-virtuoos waren de verwachtingen tamelijk hoog gesteld. Nu, de meesten zijn in die verwachtingen niet teleurgesteld Met een correctheid, die bewondering afdwingt, bracht hij de verschillende nummers ten gehoore. Vooral no. 2 en het „Ave Maria", werden met veel gevoel gespeeld en vielen dan ook bijzonder in den smaak. Wfj voor ons hadden liever wat meer van dergelijke stukken gehoord dan de vele potpourri's. Hoe is 't mogelijk, vraagt men zich af, dat men hoofdzakelijk met de muis en duim der linkerhand dit instrument zoo meesterlijk weet te bespelen! Jb. Kelder heeft het: „Harmonica-muziek is geen muziek" tot een onwaarheid gemaakt. Een daverend applaus viel hem bij het slotnummer, het oude „Wilhelmus", ten deel. Een gezellig bal tot besluit. Barsingerhorn. De alhier gevestigde Coöperatieve Boerenleenbank hield Maandagavond j.1. hare eerste vergadering ten huize van den heer P. Scheringa, met 17 personen, al- zoo de eerste leden dezer nieuwe vereeniging. Iu deze vergadering moesten de noodige verkiezingen plaats hebben en zoo zy'n dan benoemd: tot kassier, de heer D. v. d. Oord, tot leden van het bestuur de heeren: S. Spaans Cz., directeur, C. Schoorl, onder-vooizater, A. J. T. Geertse- ma, Secretaris, K. Jonker en A. Schenk Dz., leden, tot leden van den Raad van Toezicht, de heeren: P. Kistemaker, voorzitter, Jm. Blaauboer Gz., ondei-voor zitter, Jb. Bakker, secretaris, D. Blaauboer en C. v. d. Oord Wz., leden, tot plaatsvervangende Bestuursleden de heeren: C. v. d. Oord Wz., en D. Blaauboer. Winkel. Den brief- en telegrambesteller W. Pater is met 1 September as. overgeplaatst naar Arnhem, ter opleiding tot adsistent. Alkmaar Op de voordracht voor de benoeming van een onder wijzer aan de derde Gemeenteschool zijn geplaatst: M. Schoone, G. C. van Gulik en J. M. Straub, onder scheidenlijk onderwijzers te Opperdoes, Sint Pancras en Middelharnis. Voor de benoeming van een Regent van het Stads ziekenhuis worden den Raad aanbevolen de heeren: H. J. F. Wielage en M. H. F. de Wild. Voor de benoeming van onderwijzers bij het herha- lingaonderwijs voor jongens worden voorgedragen: voor Ned. taal, de heeren J. Eits, J. F. Grundlehner en J. J. T. Kooü; voor rekenen, de heeren J. R. van Arnhem, D. van den Berg en P. de Jong; voor boekhouden, de heeren I. Prins en H. Sellemans; voor Franach, dé heeren J. van Woerkum, K. Tinholt en D. L. Bejjne- veld; voor Duitsch en Engelsch, de heer K. Hart; en voor het herhalingsonderwijs voor meisjesvoor Ned. Taal, de dames J. Kijlstra en M. Bakker; voor nuttige handwerken, de dames G. H. Pronk en R. F. Boijenga; voor Fransch, de dames G. Bakker en A. W. Boeles; voor rekenen, de dames T. Bakker en G. Bakkervoor boekhouden, de heeren I. Prins en H. Sellemans en voor Duitsch en Engelsch, de heer K. Hart. Kunst en Letteren. Mevrouw A. Noordewier-Reddingius en Mevrouw P. De Haan-Manifarges zullen in de maanden September en October een reeds lang gekoesterd plan ten uitvoer brengen, namelijk om in ons land een rèeks Kerkcon- certen te geven waarop zij duetten en solo's zullen ten gehoore brengen. Zij hebben zich voor de orgelbegeleiding de medewer king verzekerd van den heer Anton B. H. Verhey, directeur der Afd. Toonkunst te Rotterdam en Den Haag, die zich ook als solist zal doen hooren. De administratieve leiding is in handen van de Concert-Directie Stoker en Reddingius te Hilversum. 't Zand. De korenmolen „de Hoop", met huis, pakhuis, boet, erf, welland en weg aan het Zand, groot 38.10 aren, op 25 dezer ten overstaan van notaris Vrijburg in veiling gebracht, is door den eigenaar, den heer A. J. v. Rijs wijk, opgehouden op de som van f3995. Anna Paulowna. Naar we vernemen worden pogingen aangewend om We twijfelen niet of ook hier zal de komst van „Japie Kelder" met genoegen worden vernomen. Landbouw-afdeeling Zjjpe. Vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Zijpe, op Maandag 24 Aug. 1908. Aanwezig 15 leden. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen. Hierna behandeling beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering te Texel. Daar hier geen gewichtige zaken op voorkwamen, werd besloten den afgevaardigde vrij mandaat te geven, uitgezonderd wat betreft de pun ten: verkiezing leden van 't Hoofdbestuur. Hiervoor werden hij stemming aangewezen voor Noord-Holland, de heer Oly te Buiksloot en voor Zuid Holiand de heer Loopuit te Schiedam. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren G. C. Hulst en Th. E. J. Odendaal. Tot bestuursleden werden benoemd, in plaats van de aftredende heeren G. C. Hulst en M. Bossen (niet her kiesbaar), de heeren A. H. Vogelzang en W. Jimmink. De heer Van Leverink, Secretaris, ook aftredend doch herkiesbaar, werd met aigemeene stemmen herbenoemd. De aanvraag subsidie landbouwwintercursus kon ver vallen, daar deze niet noodig was, aangezien de cursus nu in 't schoolgebouw zou plaats hebben en niet meer bij den heer Tuinman. Er werd besloten ernstige pogingen in 't werk te stellen een cursus te openen voor veekennis. De voor bereidende werkzaamheden werden aan 't Bestuur over gelaten. De Heer Tuinman vraagt of 't billijk is, dat de land bouwwintercursus niet meer bij hem wordt gehouden; hij werd toch aangevraagd zijn zaal voor twee jaar dispo nibel te stellen, dit heeft hij gedaan, en nu er één jaar om is, laat men hem zitten, temeer daar hij eenige kosten heeft gemaakt, om de zaal geschikt te maken. Ieder beaamde deze onbillijkheid. Naar aanleiding hiervan werd besloten, indien het gelukte dat de vee cursus door kon gaan, dezen bij Tuinman te houden; doch indien deze niet plaats vindt, dan de wintercursus weder in de gewone zaal te houdeD. De Voorzitter merkt nu op, dat dan ook weder de subsidie aan dezen cursus zou moeten worden verstrekt. De heer De Moor zegt, zooals u weet, het) ik voor mijne benoeming als lid der ringcommissie bij de a.s. tentoonstelling bedankt. De reden hiervan is, dat ik het een ongeregelden boel vindt, zoodat ik niet langer voor mal wil loopen. Men kan daar roepen: „no. zoo veel, of zooveel in den ring", maar al wat er komt, niet het geweDschte, en om zeif den een of anderen stier bij de horens te nemen, daar bedank ik wel voor. De Voorzitter is het volkomen met spreker eensdoch wij hebben, naar wij hopen een maatregel genomen, welke aan die ongeregeldheden een einde zal maken. Zoodra de prijs aan 't dier wordt bevestigd, kan de eigenaar of bewaarder daarop lezen, dat men verplicht is met het dier in den ring te verschijnen. By niet- nakoming hiervan zal de prijs niet worden uitgereikt. Spreker hoopt, dat door dezen maatregel ook de heer De Moor van gedachte is veranderd, en wel zjjn benoe ming zal aannemen. De heer De Moor verklaart zich dan weder disponibel te stellen. Den heer W. Jimmink kwam hetjniet ondienstig voor, het reglement te herzien. Naar sprekers meening komen hiefc. artikelen in voor, welke een te ouden stempel dragen. De Voorzitter geeft te kennen, dat dergelijk verzoek schriftelijk door een zeker aantal leden moet geschieden, evenwel gelooft spr. ook, dat een herziening nietonnoo- dig zou zijn. Geen zaken van eenige beteekenis meer te verhande- jen zijnde, sluit de Voorzitter deze vergadering. Kreii (gem. Barsingerhorn). We hebben dit jaar eens eene bijzonder drukke kermis gehad, niet op 't gebied van schouwburgen en stoom- draaimolens, doch op andere wijze weten wij hier ook nog kermis te vieren. Zondag was 't getal danslustigen zeer groot; jammer echter dat de pret werd verstoord door een vechtpartij, die zich in den beginne ernstig liet aanzien, doch toch nog al tamelijk goed is afgeloopen. Een der grootste vechtersbazen nam de vlucht bij een familielid, doch werd door de menigte achtervol|d. De deur, die reeds gesloten was, werd door de woedende jongelui maar even open getrapt en daarna wilden ze hun vijand weer te lijf, hetgeen echter door de bewo ners werd verhinderd. Of er geen politie tegenwoordig was Waarachtig wel, doch toevallig waren ze beiden in 't andere danslokaal. Maandag ging 't beter. De heer Peetoom had voor dezen anders zoo stillen dag, den bekenden Jacob Kelder laten komen, om ons (Kreilbewoners) ook eens in de gelegenheid te stellen dezen grooten Baas te hooren en te bewonderen. De verschillende, meest populaire nummers werden met de grootste aandacht aangehoord en na elk num mer werd er zeer geapplaudisseerd. Jaapie heeft er slag van om een paar honderd menschen zoo stil te doen zijn, dat men wel een speld kan hooren vallen. De moeite van den heer Peetoom is wel beloond, want zijn lokaal was stampvol. „In de auto!" Met een auto op reis gaan, wil nog volstrekt niet zeggen, dat men er ook weer mee terug komt. Dat ondervonden Dinsdag ook vijf heeren te Burgerbrug. Dit gezelschap had besloten met een tuf, tuf, een plei- zierreisje naar Arnhem te maken. Zoo gezegd, zoo ge daan. Om zes uur kwam de stoomwagen voor en stap ten de heeren in. Tot Burgervlotbrug ging alles goed, doch toen verkoos het rijtuig niet verder te gaan. Ten slotte was men genoodzaakt te voet weer huiswaarts te keeren. Gezond en wel arriveerde het gezelschap weder om half acht. Barsingerhorn In den nacht van Zondag op Maandag hebben kwaad willigen gepoogd de in aanbouw zijnde machinstenwo ning bij het machinegebouw in den Kaagpolder, onder Barsingerhorn, in brand te steken. Blijkbaar was eene groote hoeveelheid krullen naar den zolder gebracht en in de nabijheid van een stapel delen gelegd. Toen die krullen vlam vatten, werd ook die stapel hout aange tast. Het gevaar van eene totale verwoesting was dus wel groot. Gelukkig werd de brand te 4 uur ontdekt en gebluscht. De politie doet een streng onderzoek. Het torenuurwerk te Kolhorn. Wijzers, die sedert jaren stilstaaneen slagwerk, dat den beroemden harmonicaspeler Jb. Kelder,in Veerburg dagen lang zwijgt ot van slag ia; waartoe dient toch te doen optreden. onze torenklok?

Schager Courant | 1908 | | pagina 1